Is dorpsradenoverleg te machtig geworden? Prijs met een zwart randje Rob en Toos 35 jaar Holland Kaascentrum Open dag Carola's Slender Salon AANLEVERINGEN \WJESÜMÖ- SUPERVOORDEEL UNI-BROEKEN LS12.95 -19.95 - 29.95 STRETCH ribbroeken KOSTUUMS- k COLBERTS-JACKS HEMDEN €7.95,9.95,14.95 L TRUIEN €9.95,17.95,19.95 corridor Grotestraat 32 Venray Tel. 0478-586387 A Opening jubileumjaar Ons Genoegen K Nu 2 stuks €69.95 NIEUWE NOG STEEDS div. kleuren-wasbaar-rïem per stuk €39.95 overige collectie: scherp afgeprijsd tot -50% Bijpassende •HERENMODE* PEEL EN MAAS Donderdag 10 januari 2008 - Pagina 7 Venrayse dorpen overstijgen adviserende rol Het dorpsradenoverleg (DRO) heeft de laatste jaren een onstuimige groei doorge maakt. Als belangenbehartiger van de tien kerkdorpen heeft het DRO louter een advise rende rol voor het gemeente bestuur. Maar de dorpsraden zijn deze rol allang ontste gen. Hoewel ze formeel geen enkele bevoegdheid hebben, hebben de dorpen inmiddels een stevige vinger in de pap in het gemeentelijk beleid. Ze geven geen advies over hoe veel woningen waar gebouwd moeten worden, maar de dor pen bepalen dit grotendeels zelf. Een mooi voorbeeld is Veulen, waar wethouder Teu- nissen ondanks met succes werd teruggefloten. De Veu- lense dorpsraad eiste minder woningen en meer groen en kreeg zijn zin. Het dorpsradenoverleg hield zich maandag in de eerste verga dering van het nieuwe jaar een spiegel voor. Waar staan we nu en hoe gaan we verder? De dor pen willen absoluut niet meer terug naar de situatie van enkele jaren geleden. Toen lag het dorps radenoverleg voortdurend in de clinch met de 'boze' gemeente. De dorpen werden nauwelijks bij het beleid betrokken en konden alleen achteraf nog reageren. De dorpsraden hebben flink met de vuist op tafel moeten slaan om serieuzer te worden genomen. Jarenlang was er geen ambtenaar of bestuurder te bekennen in de maandelijkse vergadering. Nu lijkt het soms wel een Poolse land dag. Bij vrijwel ieder onderwerp komt de gemeente langs om de mening van de dorpen te peilen. Niet alleen over woningbouw, maar ook over zaken als verkeer, kermissen, evenementen, leefbaar- heidsonderzoeken, geurwet, ruim telijke visies enzovoorts. Zelfs de renovatie van het Venrayse win kelcentrum kwam wethouder Van der Broeck persoonlijk toelichten. "Er is in de loop der jaren veel bijgekomen. Zijn al die zaken wel nuttig of gewenst?", vroeg voorzitter Theo Zegers zich af. Alle dorpen vinden het zonder meer positief dat ze nu een goede gesprekspartner van de gemeente zijn.Wellicht loopt Venray hiermee voorop in Limburg. Bij bijeenkom sten elders in de provincie wordt Venray als lichtend voorbeeld gezien. "Als je daar de discussies hoort hoe dorpen nog met de gemeente omgaan, dan ben ik blij dat we dat allang achter ons heb ben. Er was ook een tijd dat wij niet serieus werden genomen", zegt Sieb Nijssen (Ysselsteyn). "Het is een kwestie van goede communicatie. Wij hebben nu een grote voorsprong." Joos Linskens (Oostrum) mag geregeld het suc cesverhaal van Venray uitleggen. "In Zuid-Limburg staan ze dan echt met de oren te klapperen." Zegers reageert: "Daar hebben we wel voor moeten knokken. Het was vaak trekken en duwen. Nu we dit hebben bereikt, moeten we deze positie zien te behouden en er op een goede manier gebruik van maken." Sjaak Koopmans (Holthees- Smakt) vindt het vooral belangrijk dat de dorpen samen optrekken. "We moeten altijd één blok vor men. Ook al raken niet alle onder werpen alle dorpen." Wil Weijers (Merselo) is dat met hem eens. "We moeten inderdaad samen sterk zijn. Dan word je eerder gehoord. Als we niet op één lijn zitten, dan komen we niet veel verder." Jan Classens (Vredepeel) zit al twintig jaar in het dorpsraden overleg. "Pas de laatste jaren heb ik het gevoel dat we een volwaar dige partner zijn. Maar we willen soms een beslissingsbevoegdheid waar we formeel geen recht op hebben." Joos Linskens benoemt de scha duwzijde van het succes. "Het heeft ook een risico als je veel inspraak hebt. Je kunt gebruikt worden. We moeten ervoor waken dat we zaken op ons bordje krij gen die niet gewenst zijn." De dorpsraadleden zijn zonder uitzondering goedwillende vrij willigers die het allerbeste met hun dorp voorhebben. Daar tegen over staat het ambtelijk apparaat dat professioneel opereert. Maar qua kennis en kunde reiken de dorpsraden heel ver. Soms nog wel verder dan de professionals in het gemeentehuis. Daarnaast laten de dorpen zich niet meer met een kluitje het riet insturen. Dit heeft hun positie zo sterk gemaakt. Lins kens haalt de ruimtelijke visies van de dorpen aan. Hierin staan de zoekgebieden voor woning bouw. "We hoefden alleen maar advies te geven. Maar wij claimen zo'n positie, dat we zelf deze gebieden zijn gaan aanwijzen. De gemeente is hierin meegegaan. Maar het is eigenlijk onze taak niet."Wil Weijers ziet er geen enkel bezwaar in. "Wij hebben toch een goed beeld van wat er leeft in het dorp. De ambtenaren doen er hun voordeel mee. Daarmee worden problemen achteraf voorkomen." Martien Derikx (Heide) heeft zijn bedenkingen. "We moeten de lat ook niet te hoog leggen. We moe ten wel de verantwoordelijkheid kunnen blijven dragen." Theo Zegers vindt dat het dorpsradenoverleg zijn rol niet moet overschatten. "Vergeet niet dat er bij de gemeente ook een grote omslag is gekomen. We zijn van twee kanten naar elkaar toe gegroeid.'Toon Ewals (Oirlo) heeft vanaf 1994 zitting in het DRO. "We zijn inderdaad een heel stuk voor uitgegaan. Ik ben heel tevreden over hoe het nu gaat. Maar we moeten niet uit het oog verliezen dat we slechts adviserende vrij willigers zijn. We moeten niet te veel verantwoordelijkheid op ons bordje krijgen. De professionals en de bestuurders zitten in het gemeentehuis." Peeters-Bonten en Nelipak winnen ondernemersprijzen Het had mooi moeten zijn. Nelipak won donderdagavond de Loek Nelissenprijs, ver noemd naar de oprichter van het bedrijf. Het nieuws dat vlak voor de uitreiking vrij plotse ling oud-directeur Toine Hor- bach was overleden, maakte dat het een prijs werd met een zwart randje. Directeur Frank Nelissen maakte het overlijden van Horbach bekend aan het einde van zijn bedrijfspre sentatie. Zichtbaar ontdaan. En toen hij ruim een uur later de prijs uit handen van Jos Waals in ont vangst mocht nemen, droeg hij die dan ook op aan zijn overleden oud collega en vriend. Volgens het jury rapport stak Nelipak er met kop en schouders bovenuit. Niets ten nadele van de andere deelnemers, die in de ogen van Jos Waals alle maal winnaars zijn. Nelipak onder ging in de afgelopen jaren forse veranderingen. Het bedrijf stapte over op milieuvriendelijk materi aal, startte met talloze innoveren de projecten en verwierf op die manier een groot marktaandeelals het gaat om het verpakken van medische producten. Het publiek, bijna zevenhonderd ondernemers uit Venray en Meerlo-Wanssum was een andere mening toegedaan. Na een show van acht ondernemers, waarbij de een gebruik maakte van technische hoogstandjes en Frank Nelissen van Nelipak nam de prijs met gemengde gevoelens in ontvangst. de ander het relatief eenvoudige hield, werd de Rabobank Publieks prijs een nek-aan-nekrace tussen Zorgboerderij De Haam en maat schap Peeters-Bonten. Laatstge noemde kreeg 139 stemmen, zes meer dan De Haam. Voor Martin en Nellie Peeters-Bonten was de prijs een grote verrassing. "Hier had ik geen rekening mee gehou den", stamelde de dolgelukkige ondernemer uit Heide. Het bedrijf, dat twintig jaar geleden nog melk vee en varkens had, is nu gespeci aliseerd in asperges en met name rabarber. Wat dat laatste product Martin en Nellie Peeters won nen de publieksprijs. aangaat, neemt Peeters-Bonten met 560.000 kilo ruim 10 procent van de Nederlandse rabarberproductie voor zijn rekening. De rabarber uit Heide wordt zelfs geleverd aan de babyvoedingsindustrie in de Ver enigde Staten. In 2008 is het alweer 35 jaar geleden dat Holland Kaas- centrum werd opgericht. De oprichters waren destijds hun tijd ver vooruit, zij zagen de mogelijkheden voor samen werking tussen zelfstandige ondernemers op de markt op het gebied van productontwik keling en promotie, maar ook op het terrein van vakman schap en kennisoverdracht. Zo ontstond Holland Kaascen trum, een vereniging van kaas handelaren die vandaag de dag wekelijks meer dan 250 markten in heel Nederland bezoeken. Zo staan Rob en Toos Wagenaar al jaren in Venray op de weekmarkt van 10.30 tot 16.30 uur. Daarnaast staat de kaaswagen ook op vrijdag in Venray op het Henseniusplein van 9-30 tot 17.00 uur. Sinds enige tijd is in Meerlo aan de Tienray- seweg de winkel van 10.00 tot 15.00 uur open. In de loop der jaren heeft de vereniging dankzij hun samenwer king een eigen huismerk kunnen ontwikkelen, beter bekend onder de naam MarktMerk. Onder dit huismerk worden de lekkerste Nederlandse kwaliteitskazen ver kocht, die exclusief, onder eigen receptuur, voor Holland Kaascen trum gemaakt worden. MarktMerk kazen worden traditioneel gerijpt op houten planken en dat is te proeven, de kazen zijn verrassend smakelijk! Trouw bezoeken de leden van Holland Kaascentrum, door weer en wind, hun weekmarkten. Hier uit blijkt dat zij er zin in hebben, op de markt is het namelijk altijd gezellig. Zo vindt u de lekkerste kazen uit alle windstreken bij Hol land Kaascentrum. Zoals hun spe cialiteit, de echte Noord Hollandse belegen, maar ook de traditioneel gerijpte Oude Hollander en diver se soorten echte boerenkazen. Kazen met minder vet en minder zout in allerlei leeftijden en gei tenkaas, echt alles is aanwezig op de markt. Wellicht ten overvloede, alle kaas is vers van het mes en proeven mag altijd! Ter gelegenheid van het 35-jarig jubileum start Holland Kaascen trum met een vernieuwde spaar actie. U kunt sparen voor gratis exclusieve thee- en keukendoe ken van DDDDD-kwaliteit (De Doek Die Direct Droogt). Deze week is het startschot van deze grandioze jubileumspaaractie. U ontvangt bij aankoop van een kilo kaas naar keuze, een theedoek uit de vernieuwde collectie gratis. Kom tussen 14 en 19 januari naar de markt en profiteer mee van deze feestelijke actie! Bij Carola's Slender Salon in Venray wordt op zondag 13 januari een open dag gehou den. Op deze dag kan iedereen vrijblijvend een kijkje komen nemen in de salon aan de Leunseweg 20. In de loop van de jaren heeft Carola gemerkt dat er nog steeds veel mensen zijn die er nog nooit van heb ben gehoord. "Dan is onze open dag een uit stekende gelegenheid om te erva ren wat slenderen nu precies is", aldus Carola, "Dat is toch iets met afslanken? is de meest gehoorde opmerking, maar dat is het dus absoluut niet. Slenderen houdt je lichaam in beweging met behulp van gemotoriseerde banken. Het is dus met name bedoeld voor mensen met lichamelijke beper kingen. Of natuurlijk voor mensen die geen zin hebben om in een strak pakje naar de sportschool te gaan met die nietsverhullende spiegels. Iedereen is hier van harte welkom, we zijn zeer laagdrempe lig en er komen hier mensen van 16 tot 80 jaar en van 40 tot 130 kg. We bieden dus beweging voor iedereen in een ontspannende en gezellige omgeving. En er staat altijd een kopje koffie of thee klaar. Voor de afvallers onder ons bieden we ook een aantal con cepten, waaronder steppen in een vacuüm en afslankcabines. Daar naast is er ook nog eens een pro fessionele masseur aanwezig, die demonstraties verzorgd." U bent dus van harte welkom om alles eens vrijblijvend uit te proberen aanstaande zondag. Op deze dag zijn er aantrekkelijke kortingen en ligt er een leuke attentie klaar voor nieuwe klanten. Tot zondag bij Carola's Slender Salon, Leunse weg 20 in Venray (in het gebouw van de huisartsenpost), telefoon (0478)510459. Meditatie Namens de Volksuniversiteit Venray wordt er op donderdag 24 januari een lezing met meditatie gehouden door Gemma van den Akker, van de Praktijk voor Natuur geneeskunde in Siebengewald. De lezing wordt gehouden aan het Europaplein in Gennep en duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Aanmel den kan bij VU-Venray via telefoon (0478)580185 of via e-mail info@ vu-venray.nl. De lezing omvat een meditatie en een geleide visualisa tieoefening. Meer informatie staat op www.levensakker.nl. Tijdens nieuwjaarsnacht is het jubileumjaar van muziek vereniging Ons Genoegen uit Oirlo op een sfeervolle wijze geopend. Er was grote belang stelling voor de opening van het jubileumjaar dat begon met een groots vuurwerk. Ondanks de mist was het spe ciale vuurwerk redelijk goed zichtbaar voor diegenen die zich verzameld hadden bij gemeen schapshuis De Linde. Na het vuurwerk werd ook het activitei tenbord van de jubileumfeesten onthuld door het oudste lid Hay Drabbels (77 jaar) en het jongste lid Luuk Loonen (zeven jaar) van de vereniging. Dat activiteiten bord staat het gehele jaar bij De Cursus yoga Het Groene Kruis Pluspak ket start na de carnavalsweek in februari met een nieuwe cyclus cursussen yoga voor volwasse nen. De cursussen worden in het gebouw van de oude melkfabriek in Venray gegeven. De cursus wordt aangeboden in blokken van twintig weken. De begelei ding is in handen van een ervaren docent. De groepsgrootte van de cursus is minimaal tien personen en maximaal veertien personen. Yoga is een manier om een ver binding te vinden tussen de geest: "het denken" en het lichaam: "het doen". Dat kan positief werken op de gezondheid en het geestelijk welbevinden. Yoga wordt over de hele wereld op veel verschillende manieren beoefend. Yoga bevordert de gezondheid en kan kwaaltjes voorkomen. Daarnaast is yoga ook heel heil zaam voor mensen met lichamelij ke of geestelijke klachten. Daarbij kan men denken aan slapeloos heid, vermoeidheid, hoofdpijn of bijvoorbeeld rugklachten. Yoga kan deze klachten verminderen door bepaalde oefeningen en ontspanning. Iedereen kan aan de cursus deelnemen. Door het aanleren van bepaalde houdin gen wordt iemand zich bewuster van het eigen lichaam en worden signalen eerder opgemerkt. De bewegingen worden gedaan in combinatie met ademtechnieken. Een kenmerk van goede yoga is dat het niet dwingend is. Het gaat dus niet om de prestatie maar om de ervaring. Meer informatie over deze cursus kan men opvragen bij de Klantenservice, bereikbaar tijdens kantooruren via telefoon nummer (077)3209595 of kijk op www. groenekruisorg Linde om de steeds wisselende activiteiten aan te geven.Tenslotte werd er met de vele aanwezigen buiten bij gemeenschapshuis De Linde gezamenlijk geproost op het nieuwe jaar, het jaar waarin Ons Genoegen zijn 100-jarig bestaan viert. Ten slotte werd door velen nog gezellig verder gevierd in café D'nTerp. Het jaar 2008 is dus een jaar met tal van activiteiten voor Ons Genoegen zoals het gala concert op 14 en 15 maart in de schouwburg van Venray, waarvoor voor vrijdag 14 maart nog een beperkt aantal kaarten te koop is, en een feestweekeinde van 29 mei tot en met 1 juni. Een belangrijke activiteit is ook de grote jubile umloterij voor het uniformen- en instrumentenfonds. De eerste van de zes trekkingen daarvan is op vrijdag 11 januari vanaf 21.00 uur in gemeenschapshuis De Linde. De eerste trekking wordt gedaan door wethouder Patrick van der Broeck..Na afloop van de trekking gaat dirigent Geert Jacobs van fan fare Ons Genoegen als dj nog wat muziek draaien ter afsluiting van de avond. Trendspotting bij Intratuin Venray Bij Intratuin Venray is dé kamerplant weer terug. Nu de kerstversieringen weer opge borgen zijn, is het héérlijk om het huis weer fris en sfeervol aan te kleden met een link naar het voorjaar. Bij Intratuin Venray vind u op de kamerplantenafdeling een groot assortiment prachtige tren dy kamerplanten met bijpassende potterie of sfeervol gedecoreerde plantenarrangementen. Zater dag 19 januari zal er een seramis oppotdag georganiseerd worden. Ontdek de grote voordelen van seramis. Bij aankoop van een plant pot gratis oppotten op seramis (tot 25 ltr). Op de interieurafde ling staan sfeervolle decoratie- en trendartikelen in de diverse stijl groepen modern&strak, landelijk klassiek, levendig gezellig gepresenteerd. De bolletjes in pot, de vrolijk bloeiende primula's en de sfeervolle voorjaarsbloemboe ketten met tulpen, blauwe druifjes, hyacinten en bloesemtakken doen ons weer aan het voorjaar denken. Vanaf 14 januari t/m 2 februari kunt u ook de trendcheque ver zilveren bij de kassa. De komende weken heeft Intratuin Venray diverse extra spetterende acties en aanbiedingen om uw huis en tuin alvast in de voorjaarssfeer te brengen. Kantoor opleidingen Instituut Van Den Boom in Ven ray houdt op maandag 14 januari vanaf 20.00 uur een informatie avond in het Raayland College in Venray. Deze avond krijgt men informatie over de opleidingen: Telefoniste/Receptioniste, Secreta resse, Administratief Medewerker en diverse boekhoudopleidingen. Bij voldoende deelname worden de lessen in Venray, Helmond, Gemert en eventueel in Oss gege ven. Startdatum is maandag 28 januari. Vaak is een vooropleiding niet vereist. Al na tien weken kan men geslaagd zijn voor de eerste modules en krijgt men een lan delijk erkend LSSO-certificaat uit gereikt. Ook kan men een losse module volgen. Bijvoorbeeld bij Telefoneren, Toetsenbordvaardig heid, Word, Rekenvaardigheid en Excel, Basisboekhouden, Notu leren en Zakelijk Duits. Infor matie staat op www.instituut- vandenboom.nl. via of telefoon (0492)362751. Puppycursus KC Venray In de afgelopen maanden zijn bij KC Venray e.o. ongeveer 350 hondeneigenaren actief geweest met hun hond. Zij hebben geno ten van de cursussen die ze gevolgd hebben. Sommige zijn geslaagd voor het examen en som mige hebben nog een herhaling nodig. Maar allen zijn weer wat wijzer geworden. Want vaak zijn alle dingen die niet goed gaan met een hond terug te voeren op fouten van het baasje. En doordat er tijdens de trainingen geleerd wordt hoe men met de hond moet communiceren en om moet gaan, geniet de eigenaar meer van en ook met de hond. De honden vinden het prettig om de baas te plezieren. Als de hond het nodig heeft begin dan in maart weer met een cursus. Voor degenen die nu een jonge pup hebben aange schaft is het belangrijk dat zij de pup leren met andere honden om te gaan, maar ook dat ze elemen taire gedragsregels leren. Dit kan niet wachten tot maart. Daarom is er een wintersocialisatiecursus voor pups in de leeftijd van acht tot vijftien weken. De periode dat de pup sociaal leert te zijn ligt tus sen de acht en twaalf weken. Tij dens deze cursus leren ze omgaan met andere honden en op mensen reageren. Aanmelden voor deze wintercursus kan telefonisch of op 17 januari om 19-30 uur op het terrein. Voor nieuwe baas-hond combinaties bestaat er eventueel een mogelijkheid om op een later tijdstip in te stromen. Vragen of nadere informatie zijn verkrijg baar via telefoon (077)4673198 of e-mail m.enckevort@planet.nl. Zie ook www.kcvenray.nl. Graag tot ziens op het terrein van KC Venray aan de Sinnesstraat in Oirlo.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7