Dorpen willen soepele uitgifte bouwkavels "Ik wil iets voor de kinderen betekenen" Musical Venrode Heidens: "Dit is zware intimidatie Sciencelink op losse schroeven ff SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Autochtoniteitsbeginsel blijft heet hangijzer Voor de tien Venrayse kerk dorpen geldt nog steeds het zogeheten autochtoniteits beginsel. Bij de komst van nieuwe woningen hebben dorpsbewoners voorrang op de 'buitendorpsen'. Maandag stond het omstreden beginsel 'eigen volk eerst' ter discussie. De meeste dorpen zijn er voor stander van het autochtoni teitsbeginsel zo lang mogelijk in stand te houden. Theo Zegers, voorzitter van het dorpsradenoverleg, meent dat het geen lang leven meer beschoren is. "Het wordt een steeds moeilij ker verhaal. Op juridische basis mag het gewoon niet. Iedereen moet gelijke kansen hebben om op een bepaalde plek te wonen. Bij een gerechtelijke procedure wordt het beginsel zo onderuitge haald." Zegers haalt aan dat bij de mees te dorpen de grootste woning nood inmiddels geledigd is. Er kan weer volop gebouwd worden. Het is daarom wellicht een goed moment om het autochtoniteits beginsel over boord te zetten. Maar de dorpsraden reageren huiverig. "Er is toch niets mis mee als mensen uit het eigen dorp een streepje voor hebben", meent Jan Classens (Vredepeel). "Ik snap het probleem niet." Jeroen van de Leur (Leunen) verwondert zich erover dat het dorpsradenoverleg het autochtoniteitsbeginsel ter discussie stelt. "Het is een verwor venheid", zegt zijn dorpsgenoot Rien Theunissen. "We moeten geen slapende honden wakker maken. Het moet zo lang mogelijk in stand blijven." Naast Leunen en Vredepeel wijzen ook Veulen en Oirlo een versoepeling af. Merselo denkt er daarentegen anders over. In het dorp zijn weer genoeg bouwka vels voorhanden. "Er is tien, vijf tien jaar niet gebouwd", zegt Wil Weijers. "De eerste bouwprojec ten waren voor de mensen uit het eigen dorp. Nu is de achterstand ingelopen. We moeten ons afvra gen of het autochtoniteitsbeginsel nog wel overeind moet blijven." Er werd een compromis gevon den. Bij de eerste verlotingsronde voor bouwkavels krijgen de dorps bewoners nog voorrang. "Bijvoor beeld in Ysselsteyn en Oirlo is de druk nog groot", zegt Zegers. "Daar moeten de eigen bewoners het eerst de kans krijgen." In andere dorpen zoals Merselo dreigt al een overschot te ontstaan. Het dorpsradenoverleg wil niet meer een jaar of nog langer wach ten op een tweede verlotingsron de. Kavels die na de eerste ronde beschikbaar komen, zouden per direct uitgegeven moeten worden. Daarbij maakt het geen verschil of de koper uit het betreffende dorp komt of niet. In dit geval wordt het autochtoniteitsbeginsel dus los gelaten en vervalt een tweede en mogelijk volgende verloting. Er geldt voortaan'wie het eerst komt, die het eerst maalt'. Met dit voorstel stapt het dorps radenoverleg naar de gemeente. De meeste dorpsraden gingen schoorvoetend akkoord. Alleen Toon Ewals (Oirlo) hield zijn bedenkingen. De dorpen hopen zo op een vlottere uitgifte van de bouwkavels. Een knelpunt kan zijn dat er onvoldoende bouw locaties voorhanden zijn. Ben van der Sterren (Castenray) pleit voor een doorontwikkeling. "De woningbouwgebieden moeten elkaar steeds blijven opvolgen. We moeten oppassen dat er geen rem opkomt." De dorpen zien ook niets in projectmatige woningbouw. De voorkeur gaat overal uit naar de uitgifte van individuele kavels. Geeke Blenk gaat sportproject opzetten in Costa Rica Geeke Blenk uit Venray ver trekt komende zaterdag naar het Midden-Amerikaanse land Costa Rica om een project op te zetten voor kinderen met een motorische en/of geeste lijke beperking. De 19-jarige derdejaars studente aan de christelijke sportacademie in Zwolle (Calo) heeft er enorm veel zin in: "Als onderdeel van mijn studie heb ik altijd naar het buitenland gewild. Die wens gaat nu in vervulling." Geeke Blenk volgt de vierja rige opleiding Bewegingsagogie en Psychomotorische Therapie aan de Calo. Een hele mond vol. "Bij bewegingsagogie is sporten op zich het doel, terwijl een psy chomotorisch therapeut mensen met een depressie in beweging probeert te krijgen om van daar uit aan de hulpvraag te kunnen beantwoorden." Ze liep al op diverse plaatsen stage en maakte kennis met de vele facetten van haar opleiding. "Ik ben op een internaat geweest met zmok-kin- deren (zeer moeilijk opvoedbare kinderen, red.). Kinderen die in hun jonge leven al heel veel heb ben meegemaakt. Daarnaast heb ik zwem- en sportlessen gegeven aan kinderen met gedragsproble men. Dan kom je in de praktijk tegen wat je op school leert." Aan het begin van het tweede jaar kwam de vraag van haar Stu die Loopbaan Begeleider wat ze eigenlijk wilde. "Naar het buiten land", heb ik meteen geroepen. "Op eigen initiatief wilde ik erva ren hoe het ergens anders, heel ver van eigen huis, is. Vorig jaar januari begon het al te kriebelen. Ik heb me goed laten voorlich ten en via de stichting ISOP, een organisatie die zich met name inzet voor de ontwikkeling van sportontwikkelingsprojecten, ben ik bij Costa Rica uitgekomen." Na mailcontacten met medestuden ten die al kennis maakten met het Midden-Amerikaanse land, ook wel het Zwitserland van Centraal- Amerika genoemd, was haar keuze definitief. "Het schijnt een super- mooi land te zijn. 28 graden." Waar veel medestudenten kie zen voor een stageverblijf in Afri ka, heeft Geeke Blenk doelbewust voor Costa Rica gekozen. Samen met haar medestudente Sjoukje vertrekt ze zaterdag naarTurrialba, een centrale vallei 70 kilometer gelegen van hoofdstad San José. Eerder al had ze met drie andere studenten een plan van aanpak gepresenteerd wat ze in Costa Rica wilden gaan doen. Geeke: "Het werd nog even spannend omdat uiteindelijk slechts twee van ons naar Costa Rica mochten. Gelukkig werd ik ook aangewezen en kan mijn droom, om iets voor de kinderen daar te betekenen, in vervulling gaan." Na drie voorbereidingsweken gaat het avontuur, dat uiteinde lijk zes maanden duurt, nu einde lijk beginnen. Sjoukje en Geeke worden ondergebracht in een gastgezin en een stagebegelei der uit Costa Rica helpt hen ter plaatse. Samen gaan ze een pilot- project opstarten in een voor Costa Ricaanse begrippen luxe school met 200 kinderen met een verstandelijke of lichamelijke beperking. "Gehandicapte kinde ren zijn in dit land een onderge schoven kindje. Door middel van sport proberen we hen het zelf vertrouwen te geven om beter te kunnen functioneren. We hebben een heel mooi plan geschreven, maar je weet natuurlijk niet wat je daar aantreft. Aan de hand van onze bevindingen daar zullen we het programma moeten invullen. De basis is om de kwaliteit van de gymlessen te verbeteren en aan te laten sluiten op de fysiothera pie. We hopen onze kennis over te kunnen brengen op de lokale bevolking en de docenten, zodat het project uiteindelijk een con tinu karakter krijgt, zodat nieuwe studenten het voort kunnen zet ten." Vanaf begin vorig jaar leeft ze stapje voor stapje toe naar het grote avontuur in Midden-Ame- rika. Pas in september kreeg ze definitief groen licht. Ze heeft er ontzettend veel zin in. Blenk, die als juniore tot de atletiektop van Nederland behoorde, is druk in de weer geweest om sponsorgel den in te zamelen voor het pro ject. "Met zijn achten hebben we zelfs 24 uur voor het goede doel gefietst." Nu leert ze Spaans om zich ter plaatse goed verstaanbaar te kunnen maken. Zeker omdat ze na het opzetten van het project ook nog anderhalf maand gaat backpacken. "Ik hou ontzettend veel van de natuur en Costa Rica schijnt wat dat betreft het paradijs op aarde te zijn. Daar wil ik dus ook nog echt van gaan genieten." Voordat het vliegtuig zater dag vanaf luchthaven Schiphol in Amsterdam opstijgt, heeft de sympathieke Venrayse studente drukke maanden achter de rug. Verzekeringen in orde maken, inentingen, papierkraam invullen. Regelen, regelen en nog eens rege len. "Ik durf het eigenlijk niet te zeggen, maar ik heb net nog mijn paspoort moeten regelen", lacht ze, "Want met een identiteitsbe wijs kom je Costa Rica natuurlijk niet binnen. Ik moet er niet aan denken dat het om die reden niet door zou zijn gegaan." Op vrijdag 21 maart (Goede Vrijdag) en zaterdag 22 maart zal popkoor Venrode uit Venray nog tweemaal de musical Jesus Christ Superstar opvoeren in de Schouw burg Venray. Na de succesvolle voorstellingen in het jubileumjaar 2007, vier keer een volle bak in de schouwburg, gaat het Venrayse popkoor nu dus op herhaling. "We kregen van alle kanten hele leuke reacties over de voorstelling en het verzoek om de musical dit theaterseizoen nog minstens een keer op te voeren", aldus secreta ris Wendy Arts van Popkoor Ven rode, die in Jesus Christ Superstar de rol van Maria Magdelena voor haar rekening neemt. "Omdat er voor de voorstelling een wacht lijst was en schouwburgdirecteur Anne-Christine Liebrand eveneens aangaf dat de belangstelling voor de musical groot was, hebben we besloten om twee extra voorstel lingen te doen." Vorige week is het gezelschap weer begonnen met de repetities in De Toverbal. Het enthousiasme bij de zingende dames is weer enorm om ook in maart twee fantastische voorstellingen neer te zetten. "Aan het einde van het jubileumjaar zijn enkele oudere dames gestopt bij Venrode. De bezetting zal dus iets kleiner zijn, maar voor de rest is het precies dezelfde voorstelling als vorig jaar. De prikkel om weer iets moois neer te zetten is enorm. We zijn driftig aan het repeteren om in maart twee leuke shows op de planken van de schouwburg te brengen"aldus Wendy Arts. De voorverkoop voor de bekendste musical van Andrew Lloyd Webber is groot. Voor beide voorstellingen zijn nog maar een beperkt aantal kaarten verkrijg baar. Plus van Dijck in Landweert koppelt binnenkort een leuke actie aan de musical van Ven rode. Voor twee volle koopzegel- boekjes krijgt de klant een gratis kaartje ter waarde van 17,50 euro. De kaarten zijn uiteraard ook te reserveren aan de kassa van de Schouwburg Venray. Voor meer informatie kunt u ook contact opnemen met Wendy Arts, tele foon (0478)851322. CDA wil harde aanpak radicale dierenactivisten Het CDA pleit in de Tweede Kamer voor een harde aan pak van radicale dierenacti visten. Kamerlid Sybrand van Haersma Buma wil dat er een meldingsplicht en gebieds- verbod wordt ingesteld. De CDA'er is er verbolgen over dat projectontwikkelaar Van der Looy zich terugtrekt uit laboratoriumpark Sciencelink door acties van dierenactivis ten. Het CDA-Kamerlid was samen met de Venrayse wethouder Lei Heidens maandagavond te gast bij NOVA. Van Haersma Buma wijst naar Engeland waar een strenge aanpak succesvol is gebleken. Daardoor zou het 'probleem' zich nu verplaatst hebben naar het Europese vasteland. "Het gaat slechts om een kleine groep. Die moeten we veel steviger aanpak ken." Wethouder Heidens is het hele maal met zijn partijgenoot eens. Heidens sprak in het tv-program- ma van een 'ernstige en zorgwek kende zaak'. "Dit is zware intimi datie. Grenzen zijn overschreden. Dit kan echt niet meer. Hier moet iets tegen gebeuren. We moeten deze mensen inderdaad hard aan pakken. Heel simpel." Vervolg voorpagina Heidens vertelde dat hij nog dagelijks wordt bestookt door tientallen vijandige e-mails. Op 8 december tijdens de fakkeltocht van de actiegroep Anti Dierproe ven Coalitie (ADC) werd er een krans voor zijn voordeur gelegd. Ook werden er luidkeels bedrei gende leuzen geroepen. Heidens ziet het prestigieuze project Sci encelink in groot gevaar komen. "We staan als gemeente met lege handen. Het wordt ons onmoge lijk gemaakt", verzuchtte hij. Een dag na zijn onverwachte debuut bij NOVA is de rust weer wat teruggekeerd."Het was maan dag inderdaad een zeer hectische dag", zegt Heidens. "Toch ben ik blij dat ik bij NOVA de kans heb gekregen om het uit te leggen. Het is goed dat de mensen weten wat er aan de hand is." De zorgen over het voortbe staan van Scienelink en de toene mende agressie zijn er niet minder om. Heidens schrikt soms van de websites van radicale dierenbe schermers. "Die teksten zijn niet mis waarbij ook nog mijn naam en adres staat vermeld. Het is heel bedreigend en intimiderend kan ik je vertellen." De wethouder, die sinds maan dag persoonsbeveiliging krijgt, vindt dat de dierenactivisten de democratische regels schenden. "Deze mensen plaatsen zich bui ten de wet. Dat kunnen en mogen we nooit tolereren. We leven in een rechtsstaat waarin iedereen mag demonstreren. Maar dat de agressie en bedreigingen zich zo richten op personen, dat kan natuurlijk niet." Sciencelink bevindt zich nu vol gens Heidens in een lastige situ atie. "Toch is het een kansrijk pro ject dat veel draagvlak heeft. Het gaat om de gezondheid van mens en dier. Voor onderzoek of het testen van medicijnen zijn nu een maal nog dierproeven nodig. Hier aan ontkom je niet. In Nederland gebeurt dit volgens de strengste eisen. Nergens in Europa wordt dit zo gecontroleerd als hier." Betaalbaar belasting advies op niveau! www.bba-belastingadviseurs.nl De zoektocht naar bedrijven verliep daarna moeizaam. Nu bijna een jaar later zijn er nog steeds geen concrete resultaten geboekt. Na de zomer verlegde de gemeente de acquisitie naar de Duitse deelstaat Nordrhein-West- falen. Ook dit leverde tot nu toe niet het gewenste succes op. Des ondanks bleef wethouder Heidens vol goede moed. Hij zei meermaals dat er concrete contacten zijn en dat het een kwestie van de lange adem is. Van der Looy zegt vanaf de start voortdurend geconfronteerd te zijn met groeperingen die zich kritisch uitlaten over Sciencelink. In de nacht van 11 augustus heeft het Franse Animal Liberation Front een actie uitgevoerd in Holthees. Bij een woning aan de Makken- weg van 'een belangrijk persoon die betrokken is bij Sciencelink' is een auto in brand gestoken. De actiegroep Anti Dierproe ven Coalitie (ADC), een Belgisch- Nederlands samenwerkingsver band van dierenrechtenactivisten, keert zich eveneens fel tegen de komst van dierproevenlaboratoria en het Horster bedrijf Harlan. Op 8 december was er in Venray een demonstratie met driehonderd deelnemers. De fakkeltocht trok vanaf het Henseniusplein naar de beoogde locatie langs de A73- Ook werd onderweg een tussenstop gemaakt voor het woonhuis van wethouder Heidens in Antonius- veld. Hier werd een speech gehou den en er werd een krans voor de voordeur gelegd. De ADC juicht het besluit van Van der Looy toe. De actiegroep laat weten dat een nieuwe pro jectontwikkelaar evenmin met rust gelaten zal worden. De moge lijke opvolger van Van der Looy kan de dierenactivisten 'niet één keer, maar keer op keer voor haar deur verwachten.' Ook heeft de actiegroep aangekondigd weer te gaan demonstreren bij Har lan. Deze proefdierenfokkerij zou de dieren leveren voor het laboratoriumpark in Venray. Op 18 januari, precies een jaar na de lancering van Sciencelink, staat er een demonstratie gepland bij het bedrijf in Horst. De Anti Dierproeven Coalitie spreekt van een 'gruwelproject' en zal niet rusten voordat het helemaal ten einde is. 'Het gaat van kwaad tot erger met Science link', aldus de ADC. 'Geen klanten vinden, bedrijven uit Venray die zich kritisch uitlaten, bewoners die niet willen dat er een commer cieel proefdierlaboratorium komt, geen projectontwikkelaar meer en een website die al een hele tijd offline is. Waarom tijd en geld van de belastingbetaler blijven inves teren in een project dat gedoemd is te mislukken?' In de kerstnacht voerde het Die ren Bevrijdings Front, de Neder landse tak van het Animal Libera tion Front, de sabotage-actie uit in Weert om duidelijk te maken dat Sciencelink moet stoppen. De hui zen van enkele projectmanagers van Van der Looy werden beklad met leuzen als 'Stop Sciencelink, Stop Dierproeven' en 'DBF'. De radicale dierenactivisten vieren nu een overwinning. Want dankzij hun bedreigingen is de projectontwikkelaar gestopt met het opzetten van het omstreden bedrijvenpark. Van der Looy ont ving ook een dreigbrief. 'Wij eisen dat jullie stoppen met de bouw of het meewerken hieraan. Nu was het alleen maar wat verf, binnen kort zijn wij niet meer zo vriende- lijk.Tot volgend jaar'. Al langer is duidelijk dat dieren rechtenactivisten steeds radicaler worden in Nederland. De inlich tingendienst ALVD wijdde er in juni nog een rapport aan. Daarin Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg stonden de zogenoemde 'home visits' centraal: steeds vaker wor den directeuren van bedrijven die te maken hebben met dierproe ven thuis opgezocht. Activisten met bivakmutsen of sjaals voor het gezicht bekladden huizen, ver nielen auto's en bedreigen familie leden. Dodelijk ongeval in Blitterswijck De 33-jarige Joop Deenen uit Blitterswijck is dinsdagavond om het leven gekomen nadat hij omstreeks 22.10 uur met zijn per sonenauto tegen een vrachtwagen was gebotst in zijn woonplaats. Hij reed met zijn personenauto onder de achterzijde van een vrachtwa gen die op de Veerweg stilstond. Joop Deenen overleed ter plaatse. Winkelinbraak in Venray De politie onderzoekt de inbraak in een winkel aan de Kiosk, in de nacht van dinsdag op woensdag. Bij de inbraak zijn een onbekend aantal rookwaren ont vreemd. De inbrekers zijn waar schijnlijk binnengekomen door een raam te forceren. De politie vraagt getuigen zich te melden via 0900-8844. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Donderdag 10 januari 2008 - Pagina 3 v>ejuiste weg in- de goede ric-hting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching Multimate Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray, Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3