Lezing over steenuilen Jubilarissen Venrode Limburgweek bij BiblioNu Zoo Pare: 240.000 bezoekers De tweede Raymann PEEL EN MAAS Donderdag 10 januari 2008 - Pagina 16 De Venrayse poprockband 2- Late is één van de deelnemers aan het Emergenza Festival. Op donderdag 10 januari (vandaag) speelt 2-Late in Maastricht voor de eerste ronde van het wereldwijde festival. Op het podium van de Muziekgieterij neemt deze jonge Venrayse band het op tegen vijf groepen uit de regio Maastricht. De drie beste band in de ogen van het publiek gaan door naar de volgende ronde. Na landelijke en Europese finales blijft uiteindelijk één band over, die zich de beste van het wereldwijde Emergenza Festival mag noemen. Zover is het nog lang niet, eerst moet 2-Late in Maastricht een las tige 'uitwedstrijd' spelen. Omdat in de eerste ronde de stemmen van het publiek bepalen wie doorgaat, hoopt 2-Late op massale steun uit Venray en omgeving. 2-Late bijt rond 20.30 uur het spits af in de Muziekgieterij aan de Bankastraat in Maastricht. Funpop wordt dit jaar voor de eerste keer op Evenemen tenterrein De Kasteelse Bossen in Horst gehouden. Dit open luchtfestival voor mensen met een verstandelijke beper king verwacht 8000 bezoekers uit heel Nederland en wordt gehouden op zaterdag 24 en zondag 25 mei. De kaartverkoop start op dins dag 15 januari. Eind mei is het weer feest tijdens de twaalfde edi tie van Funpop, het Pinkpop voor mensen met een verstandelijke beperking. Maar ook voor hun familie, vrienden en bekenden. Er zijn onder andere optredens van Wolter Kroes, Corry Konings jan nes, Dinc en Lekke Band op zater dag. Zondag staan onder meer Monique Smit, Ch!pZ, De Sjon- nies, Marianne Weber en Aparty op het podium. Naast muziek zijn er ook veel leuke dingen te doen. Kijk voor meer informatie en een bestelformulier op www.funpop. nl. of neem op werkdagen tussen 9-00 en 17.00 uur contact op via telefoonnummer (077)4633014. Net als bij andere grote festivals is er ook een festivalcamping. Men sen die meer voorzieningen nodig hebben kunnen in de omgeving een bungalow huren. Omdat de bezoekers uit het hele land en zelfs van over de grens komen wordt hier veel gebruik van gemaakt. Maar ook de bezoekers die uit de regio komen maken er vaak een weekendje weg van. Corry Konings treedt weer op tijdens het festival Funpop. Stichting Funpop bestaat uit vrij willigers die het hele jaar bezig zijn met de voorbereidingen van het festival. Op de dagen zelf werken er nog eens vierhonderd vrijwilligers mee. Er gaat veel aandacht uit naar het instrueren van deze mensen. Veiligheid staat hierbij hoog in het vaandel, zowel voor de medewerkers als voor de bezoekers. De Vogelwerkgroep Maas Peel (IVN Geijsteren-Venray en NHGL) houdt op maandag 21 januari een lezing over een van de in Neder land voorkomende uilensoorten. Dit jaar is dat de steenuil. Afgelo pen jaar was het 'het jaar van de steenuil; het gaat slecht met de steenuil in Nederland. Naar het schijnt is met name Noord-Lim burg een ideale regio voor de steenuil. De steenuilenwerkgroep onder leiding van Rob Deenen is al enke le jaren bezig om te inventarise ren en broedlocaties te creëren. Dit middels het plaatsen van nest kasten. De werkgroep wordt hier in ondersteund door het IKL die broedkasten ter beschikking stelt. De heer Deenen presenteert voor afgaande aan de lezing zijn gege vens over de afgelopen jaren. De lezing over de steenuil wordt wor den verzorgd door de heer Ronald van Harxen, medeoprichter van STONE (steenuilenoverleg Neder land) en pionier op het onderzoek naar de steenuil in Nederland. Van Harxen heeft de laatste decennia een schat aan gegevens, foto en filmmateriaal verzameld en gaat een gedeelte hiervan aan de groep presenteren. Een deel van deze lezing werd al vertoond tijdens de World Owl Conference, afgelopen jaar in Groningen en tijdens de nationale uilendag in Meppel en werd meer dan enthousiast ont vangen. Een duidelijk, maar vooral voor iedereen begrijpelijk en her kenbaar verhaal, met videobeel den over de steenuil in zijn doen en laten; broedbiologie, prooiaan- voer, nestplaatskeus en meer. De avond is bedoeld voor een ieder die de steenuil een warm hart toedraagt, locatiehouders, leden van (naburige) werkgroe pen, en andere geïnteresseerden en wordt gehouden in zaal De Kei in Geysteren.Aanvang 20.00 uur. Op het einde van een bijzon der succesvol 50-jarig jubileum jaar mocht Venrode twee van zijn leden, Elma Thomassen en Marian Santegoeds, in het zonnetje zet ten. Dit bij gelegenheid van hun 12,5 jarig koorjubileum. Venrode dat met veel succes viermaal de jubileumvoorstelling Jesus Christ Superstar op de planken bracht, gaat nog een keer op herhaling op 21 en 22 maart in de schouwburg van Venray. De Locht Bij streekmuseum De Locht in Melderslo kan men op zondagmid dag 13 januari een demonstratie vilten hoeden maken bijwonen. Ook kinderen mogen een eigen hoedje maken. In de smederij is de smid aan het werk. Naast de wisselexpositie Juweeltjes in Tex tiel is ook de speciale expositie De schaatswereld van Frans Stap pers te bezichtigen met een ver zameling schaatsen, interessante krantenknipsels, foto's en boeken over elfstedentochten. Het muse um is op dinsdag, donderdag en zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere dagen en tijden terecht. Exposities Synthese Bij Synthese in Venray worden van januari tot en met maart twee exposities gehouden. De eerste expositie is van deelnemers van de Senior Service. Senior Service heeft een groot aantal activitei ten voor jong en oud. De kosten zijn minimaal en voorkennis is niet nodig: voor informatie kan men zich in verbinding stellen met Senior Service via telefoon nummer (0478)512139. Wekelijks komen een groot aantal mensen hun hobby uitoefenen. Een van die hobby's is mandalatekenen en kaarten maken met verschillende technieken. Bijvoorbeeld met behulp van theezakjes en bordu ren. Een paar jaar geleden is men met een mandalagroep bij Senior Service begonnen. De groep bestaat uit acht personen. Door middel van boeken heeft men zich het mandala tekenen eigen gemaakt. Verder toont Bernadette Turkenburg enkele panelen. Het thema van het werk is liefde; uit gebeeld door het simpele, weder kerende hartje dat iedereen kent. Het materiaal bestaat voornamelijk uit planken en platen van kapotte bedden en kasten die je normaal weg doet. De kunstenares gebruikt deze spullen vanwege de weg werpmaatschappij waar in wij al jaren leven. De manier waarop zij de werken heeft bewerkt is ruw, snel en fantasierijk. Het resultaat is het 'gegevene' als ontdekking aangeboden. Tijdens kantooruren kan men de werken bezichtigen in de openbare gedeelten van het gebouw. Voor inlichtingen over beide exposities en voor het maken van een afspraak voor een bezich tiging van de totale expositie kan men contact opnemen met Synthese via telefoonnummer (0478)517317. Winterwandeling De Natuurvrienden uit Merselo houden op zondag 13 januari de tweede winterwandeling van het winterseizoen. Afstanden en starttijden zijn: 20 kilometer 9 00- 12.00 uur, 15 kilometer 9-00-12.00 uur, 10 kilometer 9-00-14.00 uur en 5 kilometer 9-00-14.00 uur. Spe ciaal voor gezinnen met kinderen is er 's middags een puzzeltocht van 5 kilometer. Startijd is tussen 13 00 en 14.00 uur. Voor de win naars zijn er enkele mooie prijsjes beschikbaar. Op de rustplaatsen zijn koffie, thee, chocomel en broodjes te verkrijgen. Het inschrijfbureau sluit om 16.00 uur. Startbureau is café Den Tommes in Merselo. In museum 't Freulekeshuus is de tentoonstelling te bezich tigen; Speelgoed van Vroeger en Nu. Deze tentoonstelling duurt tot en met 23 maart 2008. Voor deze expositie werd weer een beroep gedaan op medewerking van inwo ners van Venray en omstreken om hun antieke speelgoed tij delijk in het museum onder te brengen. Samen met de col lectie speelgoed van 't Freu lekeshuus levert dit een vro lijke expositie op. Ook kan er gespeeld worden met heden daags speelgoed dat afkomstig is van de Speel-o-theek. Bij het in bruikleen gegeven, of het geschonken materiaal hoort natuurlijk een verhaal en dat verhaal leest u hier. Mevrouw Selma Buskes kreeg deze rolschaatsen toen zij onge veer tien jaar was. Ze vertelt: "Ik heb er lang op moeten wachten. Het ergste vond ik nog dat ieder een in de buurt al rolschaatsen had en ik nog steeds niet. Toen had mijn moeder bedacht dat ik ze moest verdienen. Ik moest de hele vakantie alle plinten in het huis afstoffen. Iedere morgen! Iedere dag, behalve zondag! Als de benedenverdieping aan de beurt was, vond ik dat niet eens zo erg. Maar wat me nog heel helder voor de geest staat is dat als de plinten boven op de slaapkamers aan de beurt waren, ik iedere keer stie kem door het raam naar buiten keek. Jaloers op de kinderen die buiten speelden en, in mijn ver beelding, hun moeder niet hoef den te helpen. Naar mijn idee was het dan ook altijd mooi weer en waren er altijd heel veel kinderen buiten, behalve ik. Mijn moeder liep altijd mee naar de kamer die aan de beurt was. Zij was dan ook wel iets aan het doen, stofzuigen of zo. Maar zodra ik even probeerde een blik naar buiten te werpen, werd ik meteen tot de orde geroepen. Ein delijk aan het eind van de vakan- De Limburgweek wordt gehou den van vrijdag 18 tot en met zondag 27 januari. Tijdens dit tien dagen durende evenement worden diverse facetten van het Limburgse culturele erfgoed onder de aandacht gebracht. De Limburgweek wordt gehouden door de gezamenlijke Limburgse basisbibliotheken. Ook BiblioNu, waarin de bibliotheken Horst aan de Maas en Venray sinds 1 janu ari vertegenwoordigd zijn, neemt deel aan de Limburgweek. Op 18 januari is er een inloopavond over vergeten groenten in Bibli oNu Venray, Merseloseweg 59- De activiteit vindt plaats tijdens de openingstijden van de bibliotheek vanaf 18.30 uur. Geïnteresseerden ontvangen informatie over ver geten eten, hoe onze voorouders aten, de eetcultuur vroeger en nu, waar komt de sla vandaan, etc, etc. Ook kunnen bezoekers een soepje proeven met ingrediënten zoals die vroeger gebruikt wer den. Een vertegenwoordiger van het Genootschap der Vergeten Groenten is aanwezig om vragen te beantwoorden. Op 21 januari vanaf 19-30 uur is er de workshop Een Limburgs lied schrijven op BiblioNu aan de Schoolstraat in Broekhuizenvorst. De workshop is bedoeld voor volwassenen die geïnteresseerd zijn in het zelf schrijven van een Limburgs lied en enig muzikaal gevoel hebben. Theo Peeters verzorgt deze activi teit vanuit het Kinjer Vastelaoves- festival. Het aantal plaatsen is beperkt. Reserveren kan via ejacobs@ biblionu.nl. of via telefoon (077) 3662598. Op 23 januari vanaf 19-30 uur houdt BiblioNu Horst een workshop Cajón. Een cajón is een handtrommel met een slag- vlak van hout en komt oorspron kelijk uit Latijns Amerika, waar dit instrument veel wordt gebruikt als begeleidingsinstrument voor de tango. De workshop is bedoeld voor iedereen, volwassenen en kinderen, die het leuk vindt om samen muziek te maken en dan vooral met behulp van percussie instrumenten. Het aantal plaatsen voor deze workshop is beperkt. Reserveren kan via ejacobs@ biblionu.nl. of via telefoon (077) 3662598. Verder zijn er nog een aantal besloten activiteiten, zoals een kunstworkshop Een beeld van letters van Kunstmestenco, voor leerlingen van de basisschool in Meerlo, een workshop SMS van Quirien van Haelen voor leer lingen van het Raaylandcollege Venray en een voorstelling van Theater De Bolhoed voor kleuters van basisschool De Doolgaard in Horst. De Limburgweek wordt mogelijk gemaakt met een subsi die van de Provincie Limburg. Kijk op www.limburgweek.nl voor meer informatie. tie zouden we naar stad gaan en de rolschaatsen kopen. Maar..... de rolschaatsen waren uitverkocht! En omdat het tegen het najaar liep kwam er geen nieuwe voor raad. Die kwam pas weer in het voorjaar. Wat was ik verdrietig en teleurgesteld. In het voorjaar heb ik de rolschaatsen gekregen en heb er nog jaren ontzettend veel plezier aan en mee gehad. Wellicht is dit verhaal er debet aan dat ik de rolschaatsen jaren bewaard heb en er eigenlijk geen afstand van kon doen. Nieuwsgierig geworden? Kom eens kijken op woensdagmiddag, zaterdagmiddag en zondagmiddag, steeds van 14.00 uur tot 17.00 uur. Museum 't Freulekeshuus is gevestigd aan de Eindstraat no. 8 in Venray en buiten normale ope ningstijden kan men er na telefo nische afspraak ook met groepen terecht .Tel 0478 583880. 2007 Was een vruchtbaar jaar voor Zoo Pare Overloon. Zo mocht het park nieuwe diersoor ten verwelkomen, waaronder een Zuid-Amerikaanse tapir, Parma wallabies, Noordelijke hoornra ven, Japanse serows (geitachti- gen) en rode vari's. Voor de rode ibissen en strohalsibissen werd een gloednieuwe volière gerea liseerd én eind 2007 kreeg Zoo Pare Overloon toestemming voor de geplande uitbreiding. Zoo Pare Overloon mocht het afgelopen jaar 240.000 bezoekers verwel komen. Bij een onafhankelijk onderzoek in de Kampioen, het maandblad van de ANWB, kwam Zoo Pare Overloon zelfs als beste kleine dierentuin uit de bus! Zoo Pare Overloon stond op een gedeelde eerste plaats samen met GaiaPark Kerkrade Zoo. Ook was er volop activiteit in Zoo Pare Overloon. Er werden regelmatig bijzondere en nieuwe activiteiten gehouden, waaronder Zoo Crime Investigation, de nieuwe Go MAD! speurtocht in het kader van de EAZA Madagaskar Campagne én de zomerspeurtocht 'Catch a dream' waarbij kinderen van alles te weten kwamen over dieren in hun dromen, dromenvangers en nachtmerries. Door een aantal rode ibissen en strohalsibissen aan de bestaande ibiscollectie toe te voegen, heeft Zoo Pare Overloon momenteel de grootste groep strohalsibissen van alle dieren tuinen ter wereld. Dat de nieuwe volière bij de ibissen in de smaak valt, blijkt wel uit de geboortes van drie strohalsibissen in sep tember dit jaar. Begin vorig jaar werden de goeldi's (dwergapen), kamelen, witgezichtoeistities en Bennettswallabies verblijd met de geboorte van gezonde jongen. Bijzonder waren de geboortes van drieVon der Decken's toks. Vanaf begin april 2007 is deze vogelsoort in Zoo Pare Overloon te bewon deren en een paar weken na hun introductie maakte het paar al een nest in het broedblok. Voor Zoo Pare Overloon is het de eer ste keer dat erVon der Decken's toks zijn geboren. In 2007 kwa men ook bij de ringstaartmaki's, Aziatische kleinklauwotters, Pata- gonische rotsparkieten, vicuna's, axisherten en rendieren gezonde jongen ter wereld. Voor dit jaar staan een aantal plannen op stapel om Zoo Pare Overloon verder te ontwikkelen. Het Panda Paviljoen wordt uitgebreid zodat er een overdekte accommodatie ontstaat van 1900 m2, de speeltuin zal wor den verplaatst en vergroot en het entreegebied krijgt een tropische uitstraling. Tevens zal Cheetah County in 2008 met twee bioto pen worden uitgebreid en wordt er een biotoop voor miereneters ontwikkeld. Ook in 2008 kunnen bezoekers hun hart ophalen bij de verschillende activiteiten. Zo wordt dit jaar wederom de popu laire activiteit KidsPower gehou den, waarbij kinderen zelf aan de slag mogen als dierverzorger en kunnen de jonge bezoekers tij dens de nieuwe zomerspeurtocht van alles te weten komen over rondtrekkende dieren. Het afge lopen jaar waren de websites van Zoo Pare Overloon en de andere Zodiac Zoos-dierenparken weder om erg populair; er zijn bijna 1 miljoen bezoeken gebracht aan de verschillende websites. Begin dit jaar werd voor de Duitse bezoe kers van Zoo Pare Overloon een nieuwe website gebouwd, die in maart succesvol online ging. Zoo Pare Overloon aan de Ste- vensbeekseweg in Overloon is dagelijks geopend van 9-30 tot 18.00 uur. Zie ook www.overloon- zoo.nl. Boekrecensie in Peel en Maas De tweede Raymann. In 2006 verscheen de eerste en zeer succesvolle bundel met columns van Jörgen Ray mann. De faam van Raymann als schrijver van scherpe en humoristische verhalen was daarmee gevestigd. De auteur heeft ook nu weer een mooie selectie van zijn beste verhalen gemaakt. Verkiezingen, familie, hobby's en de Neder landse samenleving, het komt alle maal voorbij. Met zijn soepele en humoristische stijl weet hij over ieder onderwerp vermakelijk te schrijven. Raymann schrijft zoals hij praat, ontwapenend, snel en met de nodige zelfspot. De twee Raymann is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 9-95 euro. 2-Late naar grootste bandfestival ter wereld Start kaartverkoop Funpop t Cultuur Speelgoed van Vroeger en Nu

Peel en Maas | 2008 | | pagina 16