Nieuw jaar. Jachthonden trainen in Overloon Ingezonden Voordelig winkelen bij EM-TÉ Venray ELEKTR0FIETS SPECIALIST PEEL EN MAAS In maart begint in Overloon een cursus voor jachthonden. Deze training wordt echt niet alleen gevolgd door jagers die belang hebben bij een goed afgerichte hond, maar ook door mensen die een jacht hond als huishond. Van juli tot eind oktober wor den er tal van jachthondenproe- ven gehouden. Het wordt steeds gebruikelijker een gehoorzaam heidscursus te volgen met de hond, in dit geval de jachthond. Tijdens de cursus wordt de alge mene gehoorzaamheid behandeld zoals het zitten, het volgen aan de lijn, het afliggen, het voorkomen, en het aanleren van commando's met de stem, fluit en gebaren. Ook het socialiseren blijft een belang rijk onderwerp om bijvoorbeeld gedragsproblemen te voorkomen. Tijdens de cursus leert men naast de gehoorzaamheidsoefeningen, het aanleren van apporteren, het kennismaken met diverse soorten wild, schotvastheid, waterwerk en het voorkomen dat er verkeerde dingen worden aangeleerd. De ervaring leeft dat men zo vroeg mogelijk moet beginnen met het aanleren van die elementen waar de jachthond straks mee te maken krijgt. Meer informatie over deze cursus is verkrijgbaar bij W. Hen driks via telefoon (0485)384414. Borstvoeding De Vereniging Borstvoeding Natuurlijk start binnenkort in de regio Venray weer met een serie informatiebijeenkomsten over borstvoeding. Tijdens drie avon den worden aanstaande ouders uitgebreid geïnformeerd over het geven van borstvoeding. Hierin komen onder andere de volgende onderwerpen aan bod: voorberei ding op borstvoeding, aanleggen, hoe werkt borstvoeding, hoe weet je of je kindje genoeg krijgt, hoe kun je problemen voorkomen/ oplossen, de combinatie borst voeding en een baan, kolven etc. Een echte aanrader voor iedereen die borstvoeding wil gaan geven! De cursus wordt gegeven op de donderdagen 10 en 17 januari van 20.00 tot 22.00 uur. De datum voor de derde avond wordt in onderling overleg vastgesteld. Voor meer informatie en opgave kan men zich in verbinding stel len met Monique Hendriks via telefoon (0478)585895. Dorpsradenoverleg De Stichting Dorpsradenover leg Venray houdt op maandag 7 januari vanaf 20.00 uur een verga dering in gemeenschapshuis Gel- derkoel in Heide. Op de agenda staat onder meer inspraak van het publiek, betrekking hebbend op voorliggende agenda, een evalua tie functioneren DRO in relatie tot gemeente Venray en een discussie met betrekking tot autochtoni- teitsbeginsel toekenning bouwka- vels. Galaconcerten Ons Genoegen Muziekvereniging Ons Genoe gen uit Oirlo houdt in het kader van haar honderdjarig bestaan galaconcerten op 14 en 15 maart. Er is veel belangstelling voor deze concerten waaraan onder andere ook het Venray's Mannenkoor zijn medewerking verleend en de regionaal bekende zangers Ron Barents en Don Mulders. Zater dagavond 15 maart is volledig uitverkocht. Voor vrijdagavond 14 maart zijn nog een beperkt aantal kaarten te koop. Deze zijn te koop tijdens kantooruren van maandag tot en met vrijdag bij SEP Pee- ters Oirlo By Uitzendorganisatie Hoofdstraat 25c in Oirlo. Voor meer informatie over het galacon cert zie www.onsgenoegenoirlo. nl. Kerstbomen verzamelen voor goed doel Kinderen uit Oostrum gaan zoveel mogelijk kerstbomen ver zamelen. Voor elke kerstboom die ze op woensdag 9 januari inleve ren krijgen ze een lot. Tijdens de boomverbranding (of versnippe ring) vindt er een loterij plaats. Voor elk getrokken lot wordt een geldbedrag uitgekeerd. Het geld wordt aan een goed doel geschonken Dit jaar is dat de Stichting Doe Een Wens. Deze stichting vervult de liefste wens van kinderen tussen de drie en achttien jaar oud met een levens bedreigende ziekte. de SCHATTEN van de Grote Kerk Verkrijgbaar voor 950 bij: Grotestraat 68 Venray 0478-582727 Sjamanisme in moedercentrum EVA Januari is de alternatieve maand bij moedercentrum EVA in Venray. Op dinsdag 8 januari verzorgt Els Stax een workshop over sjama nisme. Stax vertelt over het sja manisme, haar thuishaven. Ze is er voor vragen, uitleg en al wat haar toekomt. Ze werkt met trommels, stenen, kaarten, salie en kaartjes in de vragende vorm om te prikke len en te voelen wat het oproept. Aanmelden voor deze avond kan via telefoon (0478)510035 en bij het centrum. EVA is niet alleen voor moeders maar voor alle vrouwen, autochtoon en alloch toon uit de gemeente Venray en omgeving. In het centrum kunnen vrouwen activiteiten organiseren of er aan deelnemen. Hierdoor leert men van elkaar omdat ieder een eigen achtergrond en cul tuur heeft. Door samen te werken geven vrouwen de multiculturele samenleving van vandaag en de toekomst vorm. Het moedercen trum kent geen lidmaatschap. Elke vrouw kan vrijblijvend binnenlo pen. Open dag lederwijs Hakuna Matata De Iederwijsschool Hakuna Matata in Horst houdt op zondag 13 januari een open dag van 13-30 tot 16.00 uur. Iederwijs Hakuna Matata is een gesubsidieerde ver nieuwingsschool die uitgaat van de kwaliteiten van het kind. Op deze school kiezen kinderen zelf hun weg, ondersteund door de iederwijzers (leerkrachten). Het kind mag zichzelf zijn! Nieuwsgie rig naar wat Iederwijs is, of wan neer men eens wil rondkijken in een Iederwijsschool dan is men van harte welkom tijdens de open dag op Doevenbosweg 4 in Horst. Kijk voor meer informatie op www. iederwij s-noordlimburgnl Kring voor Bewustwording Iedere tweede dinsdag van de maand is er een bijeenkomst voor mensen die bewust in het leven staan, hun bewustwording wil len verdiepen en dit graag willen delen met anderen. Elke bijeen komst heeft een ander thema waardoor het mogelijk is om de avonden onafhankelijk van elkaar te bezoeken. Door zich te bezin nen op het thema is het mogelijk om visie en ervaring te delen. Leren van elkaar staat voorop. Er wordt gestreefd naar een sfeer van veiligheid en vertrouwen. De avond wordt gehouden op dins dag 8 januari van 20.30 tot 22.30 uur in Venray. Aanmelden en infor matie kan via lia.kring@home.nl. of via telefoon (0478)850237. Verkiezing Huikraker 2008 In Overloon vindt op zondag 6 januari de 32e liedjesmiddag plaats, georganiseerd door Fanfare Vriendenkring en carnavalsvereni ging De Huibuuken. Het spektakel wordt gehouden in het gemeen schapshuis en begint om 14.49 uur. Tien nieuwe liedjes worden ten gehore gebracht. De grote vraag is wie wordt de opvolger van 2 Bier or not 2 Bier? Naast de deskundige vakjury kan het publiek natuurlijk ook weer zijn stem uitbrengen en zo mede bepa len welk liedje gekozen wordt tot Huikraker 2008. Traditie is het op spectaculaire wijze uitkomen van de jeugdprins, de jeugdprinses en het jeugdboerenbruidspaar.Na het uitkomen van al deze persoonlijk heden, wat tussen de twee lied jesrondes gaat plaatsvinden, is er in de blauwezaal een jeugddisco. Enkele groepen kinderen openen de middag met huikrakers uit het verleden. Freunde Echo, onder lei ding van Ton Keizers gaan ook dit jaar alle liedjes weer live begelei den. Joekskapel Vur de Joeks zorgt ervoor dat na afloop de stemming er nog lekker in blijft. Ook prins Rob d n Urste en prinses Anne- marie met gevolg zijn deze mid dag alsVIP's aanwezig. Alle liedjes worden diezelfde middag nog uit gebracht op cd en te koop aange boden. Moedercentrum EVA in Ven ray bestond in augustus een jaar en is uitgegroeid tot dé ontmoetingsplaats voor vrou wen uit de regio Venray die een grote afstand voelen tot de maatschappij. Elly van Dijck, voorzitster van Moedercen trum EVA, was één van de ini tiatiefneemsters. Hoe was het eerste jaar van het centrum en wat gaat 2008 brengen? Elly van Dijck is vanaf het begin betrokken bij Moedercen trum EVA. Vanuit haar functie als gemeenteraadslid van de PvdA en lid van de Vrouwenraad kwam ze in de initiatiefgroep, die bestaat uit diverse afgevaardigden. Vrou wenraad, gemeente, politiek en de Internationale Vrouwenorgani satie zijn vertegenwoordigd in dit project. "Te veel vrouwen stonden aan de zijlijn van de maatschap pij en ik wilde iets doen om hen te laten participeren. Vooral de groep vrouwen die in het kader van gezinshereniging naar Neder land is gekomen, is groot. In eigen land zorgden zij voor kinderen en leidden zij een beperkt sociaal leven. Aangekomen in Nederland werden zij geconfronteerd met de opvatting 'iedere meid is op haar toekomst voorbereid': economi sche onafhankelijkheid plus eigen inkomensvoorziening. Deze grote groep niet uitkeringsgerechtigden, die ook een goed leven willen lei den, wil ik ondersteunen." Allereerst vindt zij het belang rijk dat mensen weten dat de deur naar het Moedercentrum voor alle vrouwen openstaat. "Niet alleen moeders kunnen een tweede'huis' betreden bij Moedercentrum EVA, alle vrouwen van Venray zijn wel kom. Vrouwen ontmoeten elkaar, wisselen ervaringen uit, delen ken nis en kunnen ontspannen. Vooral vrouwen die om welke reden dan ook een afstand hebben of voelen tot de samenleving, komen op bezoek. Het Moedercentrum vindt dat alle vrouwen moeten kunnen meedoen aan de samenleving en wil deze brugfunctie graag vervul len. De stap naar regulier onder wijs is bijvoorbeeld vaak een hele grote. Op dit moment is voor zo'n 120 vrouwen de beslotenheid en huiselijke sfeer van het Moeder centrum een veilige basis." NIEUWE CURSUSSEN Geïnteresseerde vrouwen kun nen wekelijks verschillende acti viteiten bijwonen in Moedercen trum Eva. Naast de open inloop op dinsdagmiddag en donderdag ochtend, waarbij vrouwen gezel lig kunnen praten met andere vrouwen onder het genot van een kop koffie, is er mogelijkheid tot deelname aan twee gespreksgroe pen. De gespreksgroepen zijn op woensdagochtend en donderdag middag. Het gehele jaar door kun nen vrouwen instromen in de vier niveaus Nederlandse les. Naast een gevarieerd aanbod van workshops, zoals sieraden maken, scrappen en sjamanisme, worden er jaarlijks twee fietscursussen gegeven. Het centrum start in januari met twee nieuwe cursussen: een computer cursus en een cursus 'Help ik ben een zelfstandige vrouw'. "Deze laatste cursus is vooral bedoeld om vrouwen te begeleiden om zelfstandig een waardevolle plek in de maatschappij te kunnen ver vullen. Verschillende situaties wor den nagebootst en aan de hand van hun rol in reconstructies kunnen de vrouwen vaardighe den oefenen en elkaar tips geven. Ze kunnen kennis en ervaringen delen, waardoor zij de 'goede' en de 'betere' reactie meteen onder vinden. De cursus wordt gegeven op maandag-, woensdag- en don derdagochtend." VRIJWILLIGERS Moedercentrum EVA wordt ondersteund door een grote groep vrijwilligers. Zelf heeft het centrum twee loongesubsidieerde parttime banen. Een coördinator, gehuurd van Synthese, is tien uur per week aanwezig voor de bege leiding van alle vrijwilligers en vaste medewerkers.Wekelijks mel den zich nieuwe vrijwilligers aan. "De goede relatie met instituten als Synthese of Gilde Opleidingen is van grote waarde voor ons. De structuur van het Moedercentrum neerzetten vraagt namelijk veel tijd en energie. We krijgen nog steeds geen structurele subsidie. Wij vragen alleen subsidie voor de vaste lasten en de professio nele ondersteuning van Synthese. Voor de rest zijn onze activitei ten, zoals het Big Mama Project waarin vrouwen uit de politiek in gesprek gaan met onze vrouwen, kostendekkend. Dat kost veel moeite, maar nodigt uit voor een zoektocht naar de juiste financie ringswijze. Een goede relatie met partners is daarom van wezenlijk belang." Op de Internationale Vrou wendag, 8 maart, werd een heus feest gevierd met 300 vrouwen in de schouwburg van Venray. Voorzitster Elly van Dijck van Moedercentrum Venray: ""Te veel vrouwen stonden aan de zijlijn van de maatschappij!' Eind augustus dit jaar werd er een ander groot feest gevierd, name lijk de eerste verjaardag van het Moedercentrum in Venray. Op 26 augustus kwamen alle genodig den, deelneemsters, vrijwilligers en bestuursleden bij elkaar om het eerste succesvolle jaar te vie ren. "We hebben alles in een jaar tijd op poten gezet. Ontwikkelen en vormgeven van het project. Tot overeenstemming komen met betrokken partijen. Het uitzetten van communicatiekanalen, etc. Een hele klus die we waardig heb ben gevierd. De onthulling van de naam was het hoogtepunt: Elke Vrouw Anders, oftewel Moeder centrum EVA." STABIELE STRUCTUUR Elly van Dijck wil een stabiele structuur neerzetten. "Structurele aanpak is gewenst. We willen in 2008 starten met twee nieuwe cursussen en nieuwe workshops. Een kritische blik naar onze bedrijfsstructuur en de mogelijk heden voor aanpassing van het gebouw staan op de jaaragenda. We zoeken een nieuwe penning meester in het bestuur.Als bestuur willen we minder inhoudelijk met zaken bezig zijn en ons meer te richten op beleidszaken, de grote kaders. De snelle organisatiegroei vergt ook goede en duidelijke communicatie, zowel intern als extern. Een steuncentrum moet niet alleen continuïteit kunnen bieden, maar dit ook naar buiten kunnen brengen." Na ruim vierhonderd ver jaardagstaarten ingezet te heb ben in een periode van acht jaar, stoppen de programma makers Nico Broers en Eric Tonnissen van Omroep Ven ray met het onderdeel De Ver jaardagstaart. Jarenlang was dit thema wekelijks een vast onderdeel op de zondagmid dag van 12.00 tot 14.00 uur in het programma Verzoekjes op zondag. Zondag 30 decem ber was de laatste uitzending van dit ludieke onderdeel van Omroep Venray. In deze speciale uitzending van 12.00 tot 15.00 uur waren de bak kers Van Gassel uit Ysselsteyn en Lepsi uit Oostrum te gast in de studio. Zij hebben voor dit pro gramma taarten geschonken. Ook kwamen vier jarigen, die een ver jaardagstaart via loting hadden gewonnen, naar de studio van Omroep Venray. Medewerkers van de omroep haalden hen thuis op met een speciale auto. In de stu dio kregen zij van de betrokken bakkers Van Gassel en Lepsi de laatste taarten overhandigd. BAKKERS Diverse Venrayse bakkers heb ben in de loop der jaren voor dit bekende programma van Omroep Venray in totaal ruim vierhonderd taarten beschikbaar gesteld. De Venrayse bakker Pierre Pijpers deed dit in de beginjaren weke lijks. Deze sponsoractie werd later gevolgd door andere bakkers als Herman Verheijen en Bakkerij Bens uit Oostrum. De laatste jaren werd de wekelijkse verjaardag staart beschikbaar gesteld door bakkerij Van Gassel uit Ysselsteyn en Lepsi uit Oostrum. Het weke lijkse programma Verzoekjes op Zondag gaat ook in het nieuwe jaar door. Er kunnen dan ook blij vend verzoekjes worden aange vraagd voor andere mensen, die jarig zijn of iets feestelijks te vie ren hebben. Eric Tonnissen gaat als programmamaker dit program ma voortzetten. Het onderdeel De Verjaardagstaart behoort dan echter tot het verleden. De hui dige programmamakers hebben ruim acht jaar lang met geweldige inzet hun vrije zondag vrijwil lig opgeofferd om dit mogelijk te maken. "Hun besluit verdient alle respect, gezien de vele vrije uren die er iedere zondag vrijwillig zijn ingestoken. En er zijn grenzen aan tijdsbesteding in vrijwilligersland" zegt Jan Driessen, voorzitter van het bestuur van Omroep Venray. TOPPER Een topper als de verjaardag staart is niet meer. Maar iedereen kan verzoekjes voor anderen blij ven aanvragen. Het programma is alleen niet meer live, maar wordt van tevoren opgenomen. Met dit verschil dat programmamaker Eric de feestelijke verjaardagstaart de jarigen zelf laat kopen en aansnij den. Maar wel met het draaien van het muzikale verzoek in alle gen res. De zondagse verzoekjes blij ven even muzikaal als voorheen, maar voortaan technisch ingeblikt en zonder slagroom. De essentie van de verzoekjes - iemand ver blijden met een plaatje - blijft. En daar gaat het om. De Verjaar dagstaart was een zeer populair programma, waarin wekelijks 20 tot 25 verzoekjes binnenkwamen met een aanvraag van familie, vrienden en bekenden voor een dierbare, die op zondag of maan dag jarig was. En met het schrifte lijke of telefonische verzoek om mee te dingen naar de uitreiking van de verjaardagstaart aan de jarige. Een mobiele medewerker van Omroep Venray bracht dan na loting de gelukkige thuis de verjaardagstaart met de felicita ties van betrokken bakker en van Omroep Venray. De gelukkige win naar kwam - net als diverse ande re jarigen - telefonisch live in de uitzending. In deze voorbije peri ode van "de verjaardagstaart" werd zelfs door een mobiele medewer ker diverse jarigen opgezocht en de taart overhandigd tot op het voetbalveld en in de dierentuin. WINNAAR Op zaterdagmiddag werd de taart zorgvuldig in de koelkast van de studio geplaatst om gekoeld en vers op de zondag te vervoeren naar de gelukkige winnaar. Zelfs één keer op een bewuste zondag met een aangesneden taart met een ontbrekend stukje, want een medewerker van de omroep had op die zaterdagavond tijdens zijn vrijwilligerswerk zichzelf getrak teerd, niet wetende dat deze ver jaardagstaart voor het voornoem de programma was voorbestemd. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. De Peel Geacht college van burgemees ter en wethouders. Met stijgende verbazing heb ik jullie handel en wandel in 2007 gevolgd. Het recente besluit om, ondanks diver se rechterlijke uitspraken, met Pasen en Pinksteren races op Cir cuit De Peel te gedogen, geeft aan dat jullie je blijkbaar boven god en wet verheven voelen. Het is niet enkel dit besluit wat mij en ande ren frustreert, maar een reeks van tegemoetkomingen en bevoorde lingen, welke uitsluitend voorbe houden lijken te zijn aan één of enkele bevriende ondernemers. Verwondert het jullie dat men sen de indruk hebben dat jullie óf aandelen in betreffende bedrijven hebben óf door ondoordachte toe zeggingen danig in de klem zitten. Dit lijkt een zware aantijging, maar de feiten spreken voor zich. Zo krijgen jullie vriendje(s) volledige politieke en ambtelijke ondersteu ning. Waar nodig bevechten jullie hun tegenstanders met hand en tand. De kosten van dit alles? Die nemen jullie maar al te graag voor onze rekening, zoals ook de aan hen verstrekte subsidies en ove rige geldelijke ondersteuningen. De recent gebleken gemeentelijke kostenstijgingen van personeel, externe specialisten en juristen komen niet zomaar uit de lucht gevallen, toch? Verder moeten we vooral niet zo moeilijk doen over de bij jullie vrienden geconsta teerde illegale situaties. Illegale situaties bij het klootjesvolk (die andere 39 068 Venraynaren) moe ten daarentegen met de botte bijl bestreden worden. Hoe geloof waardig is in dit verband trouwens jullie voormalig hoofd projecten (ook vriend van de vriendenclub!) als huidig hoofd team handha ving? Het overgrote deel van de ondernemersplannen sterft van wege gemeentelijke arrogantie en absurde eisen een trage maar zekere dood. De vlucht van Ven ray naar Venlo van het hoogwaar dig betontechnologisch bedrijf BAS b.v. spreekt hierin boekdelen (schade 150.000 euro). Mag ik jul lie trouwens nog een praktische vraag stellen? Bij welke gemeente kan een Venraynaar aankloppen indien hij tegenstrijdige belangen met die van jullie vriendjes heeft? Ondanks mijn betoog wens ik jullie een voorspoedig 2008 toe, jullie zullen het nog nodig heb ben. En oh ja, mensen van Meerlo- Wanssum, trap niet in een samen voeging met de gemeente Venray, er komt alleen maar ellende van. Leo Reintjes, Leunen Fietswereld Frank Welles Dealer van Gazelle, Sparta en Batavus. De EM-TÉ supermarkt aan de Bleek in Venray begint het jaar 2008 wel heel voordelig. Gedurende negen weken, van woensdag 2 januari tot en met zondag 2 maart, kunnen klanten bij deze supermarkt namelijk sparen voor een gra tis boodschappenpakket ter waarde van ruim 42 euro. Supermarktmanager Jos Zijlstra verwacht een doorslaand succes: "De afgelopen acties bij EM-TÉ waren zeer geslaagd. Ik verwacht dat deze actie ook weer een enorm succes gaat worden. Voor veel mensen is de decembermaand met alle feestdagen een vrij dure maand, dus wat is er na zo'n dure maand dan leuker om te krijgen dan een pakket gratis boodschap pen? Vaak laten we onze klanten sparen voor leuke artikelen zoals knuffels of baddoeken, maar in dit geval denken we dat we met een boodschappenpakket onze klanten een groter plezier dan!" In de actieperiode krijgt men bij aankoop van elke tien euro aan boodschappen een spaarzegel. Bij geselecteerde scherpgeprijsde actieartikelen krijgt de klant zelfs nog een extra zegel. Bij veertig zegels is de spaarkaart al vol en neemt de klant een gratis pakket mee naar huis. Zijlstra: "Voor veel van onze klanten, met name de gezinnen met kinderen is de spaarkaart vrij snel vol te maken. Zij zullen dan ook hoogstwaarschijnlijk voor een tweede gratis pakket gaan sparen. Maar ook voor de kleinere huishoudens is het prima moge lijk om een pakket bij elkaar te sparen, aangezien de actie negen weken duurt en helemaal omdat er iedere week extra actieproduc ten geselecteerd zijn waarbij we zegels weggeven." Donderdag 3 januari 2008 - Pagina 5 de SCHATTEN VAN DE Grote Kerk van den munckhof bv De ambities van Moedercentrum EVA Ludiek einde De Verjaardagstaart Omroep Venray ook voor onderhoud en reparatie C FIETS W RELP^B Eindstraat 12 Venray, Tel. 0478-581553 JH o v W

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5