f 'Glunderende kindergezichten hoogtepunt van 2007' Het werelds gevoel van Pol van Boekei Koester uw Monument Venray on Ice nadert einde Margret en Marlène ook naar finale LVK? Honderdnegenentwintigste jaargang - week 1 - donderdag 3 januari 2008 'Boer' Hans en zijn hulpboeren verzorgen bijzondere kinderfeestjes De zorgboerderij van Hans Vollenberg, beter bekend als 'Boer' Hans, heeft in 2007 een aantal nieuwe activitei ten ontplooid. Het 'ouder wetse' boerenbedrijf uit Heide is uitgebreid met heerlijke boerenlunches en gezellige kookavonden. Leuke neven activiteiten voor de porte monnee, maar echt ontroerd raakt Hans Vollenberg van de kinderfeestjes die mede wor den georganiseerd en bege leid door de hulpboeren van de zorgboerderij. "Er ontstaat zoveel wederzijds respect en waardering. De glunderende kindergezichten waren voor mij het hoogtepunt van 2007." De zorgboerderij heeft haar vijf jarig jubileum gevierd. De boerde rij met pluimvee, akkerbouw, tuin bouw en winkelverkoop wordt al geruime tijd ondersteund door personen met een psychische beperking, ook wel een GGZ-indi- catie genoemd. Deze hulpboeren helpen 'Boer' Hans bij alle werk zaamheden die op de boerderij voorkomen. Van scharreleieren rapen, kippen voeren, de stal uit mesten tot onkruid wieden en de winkelverkoop. De inzet van de hulpboeren is erg belangrijk voor 'Boer' Hans. "Hun aanwezigheid zorgt voor mooie herinneringen. Ik zou ze niet willen missen." Op dit moment krijgt Hans Vol lenberg hulp van twintig hulp boeren in de leeftijd van 12 tot 73 jaar. De jongeren kampen voor het merendeel met aan autisme verwante stoornissen, terwijl de ouderen voornamelijk geestelijke gezondheidsproblemen hebben. Ik zie het keer op keer als een exclusieve belevenis als ik de hulpboeren aan de slag zie gaan met de basisschooljeugd. Samen met mij organiseren, begeleiden en voeren zij de activiteiten uit die bij de kinderfeestjes horen. Iedere hulpboer heeft zijn vaste taak en voelt zich verantwoordelijk voor een geslaagd kinderfeestje." "Op woensdag- en zaterdagmid dag kunnen wij een programma bieden voor kinderfeestjes van kinderen tussen zes en twaalf jaar. Bij aankomst op de boerderij wordt de jeugd opgevangen door een van de hulpboeren en zingen ze samen 'lang zal ze leven'. De gebakboer is verantwoordelijk voor het bakken van de verjaar dagscake. De kippenboer bege leidt de kinderen door de kip penren, raapt samen met hen de eieren en durfals mogen de kip pen knuffelen. Een appeltje schil len met een oude schilmachine en eventueel een ritje op de tractor hoort er ook bij als ik aanwezig ben. De paimenkoekenboer sluit het feestje af met een heerlijk verse pannenkoek." Bijzonder vindt Hans Vollen berg de confrontatie tussen de jeugd en de hulpboeren. "Voor dat we het feestje beginnen, stel ik meestal de vraag: 'weten jullie wat een zorgboerderij is?' Over tuigd en ja-knikkend antwoorden ze dan:'ja, een boer die zorgt voor zijn dieren!' Ik leg hen dan uit dat sommige hulpboeren een zichtba re beperking hebben of soms een meervoudige handicap. In eerste instantie kijken de jonkies dan verbaasd en snappen niet dat die hulpboer echt kan wat hij doet. Langzaam maar zeker zie je grote waardering en respect groeien. Samen met de hulpboeren is het kinderfeestje een sociaal verant woord uitstapje, maar lol trappen staat wel centraal. Bij de haast prehistorische appelschilmachi ne roepen wij heel hard: 'Hocus Pocus Pilates Pas, ik wou dat mijn appeltje geschild was!'. Na het verzorgen van het paard, de geiten en schapen en het moestuintje komen we ook langs een oude voersilo, die eens is omgebouwd tot raket voor een kunstmanifes tatie. Ik vertel dan mijn berucht sprookje." Benieuwd naar het sprookje van 'Boer' Hans? Neem dan eens een 'Boer' Hans Vollenberg is trots op zijn zorgboerderij in Heide. kijkje op de zorgboerderij, maar doe wel oude kleren aan! Hans Vollenberg benadrukt nogmaals de intentie van de kin derfeestjes. "Belangrijk is voor mij de integratie van de hulpboeren met de schoolgaande jeugd. Dit jaar hebben wij ook voor de derde keer een voetbalwedstrijd georga niseerd tussen de FC Boer Hans en FC Servio. Een groot succes, nu al een jaarlijks terugkerend evenement. De commerciële kant is mij lang niet zoveel waard als de glunderende gezichten van de hulpboeren en de kinderen." Talentvolle arbiter uit Venray toegevoegd aan lijst internationale scheidsrechters Pol van Boekei (32) is door de Europese voetbalbond UEFA per 1 januari 2008 toegevoegd aan de lijst met internationale scheidsrechters. De oud-prof- voetballer speelde vijf jaar bij VW-Venlo in de eerste divisie en won met JVC Cuijk het kam pioenschap in de hoofdklasse B in het seizoen 2000-2001. In 2003 koos Pol van Boekei voor een carrière als scheidsrech ter. Als arbiter blijkt de Ven- raynaar vele malen succesvol ler dan als voetballer. Pol van Boekei was voorbe stemd om in de voetbalwereld te belanden. Zijn vader was vroeger ook scheidsrechter en maakte als grensrechter internationale car rière bij de UEFA. Heel bijzonder, een familie waarbij vader én zoon in het internationale voetbal actief zijn als arbitrage. Op de vraag of de vader van Pol van Boekei ook profvoetballer is geweest, schiet zoonlief in de lach. "Bij lange na niet, maar hij deed waar hij goed in was, dat doe ik nu ook." Over scheidsrechters wordt vaak negatief gesproken. Als er iemand schuldig is aan een oneer lijke uitslag, dan is het meestal de arbiter. "Als scheidsrechter ben je spelleider, je bent deels verant woordelijk voor wat er op het veld gebeurt, want jij moet de wedstrijd in goede banen leiden. Voetbal is een spel waar twee partijen elkaar bestrijden voor de overwinning, dus er zal altijd een ploeg teleurgesteld zijn. Een spe ler die een strafschop mist zal niet massaal worden uitgejoeld, een scheids die een foutje maakt is al snel het pispaaltje." Toch doet het gejoel van sup porters Pol van Boekei weinig. "De reden is vaak onbelangrijk. Wanneer een thuisploeg een dis cutabele corner tegen krijgt, heb je grote kans dat je als scheids rechter wordt uitgefloten. Terecht of niet. De grootte van een stadion bepaalt de sterkte van het geluid, maar dat heeft geen invloed op mijn fluitgedrag. Ik geniet van volle stadions en ben zeker van mijn keuzes, anders zou ik het als scheidsrechter kunnen vergeten." De faam en glorie van grote sta dions zoals de Amsterdam Arena en De Kuip geven Pol van Boe kei een kick. Prestatievrees kent hij niet. "Hoe groter hoe beter. Zelf heb ik bij JVC Cuijk nog het gevoel gehad om in de toekomst als voetballer op zulke velden te staan. Nu sta ik er als scheidsrech ter en leid ik het spel. Om voor zo'n groot publiek mijn hobby uit te oefenen, geeft mij een werelds gevoel." HOBBY Arbitreren is naast een parttime baan als hypotheekadviseur van de Rabobank een hobby van Pol van Boekel.' Een hobby die in snel treinvaart is gegroeid en mij nu de weg door Europa vrijmaakt. Toen bleek dat mijn droom om voet baller in de eredivisie te worden niet meer haalbaar was en mijn carrière als arbiter meer potentie had, besloot ik deel te nemen aan een scheidsrechterscursus." Met succes. In acht jaar tijd is Pol van Boekei uitgegroeid van 'yuppie' tot beste scheidsrechter in de ogen van Voetbal Internatio nal. De talentvolle arbiter uit Ven ray heeft verschillende routiniers achter zich gelaten. "Als arbiter heb ik lang niet zoveel ervaring als hen, maar ik weet hoe het spel gaat. Met deze kennis kan ik bepaalde situaties voorzien en mijn positie daarop aanpassen, zodat ik volledig overzicht heb. Ik heb lange tijd ervaring opgedaan als speler, dus ik begrijp vaak de gedachtegang en keuzes van de voetballers. Ik weet waarom een voetballer iets doet, omdat ikzelf ook die keuze zou maken als ik achter de bal liep. Ik denk dat de meeste spelers het daarom wel prettig vinden als ik een wedstrijd fluit." Op de dag van de wedstrijd is het team van scheidsrechters ruim anderhalf uur voor aanvang aanwezig. "Je neemt met elkaar de afspraken door, bespreekt de voet baltenues van beide partijen en voert gesprekken met afgevaardig den en beveiliging van de clubs. Een half uur voor de wedstrijd bepaalt ieder individueel zijn war- ming-up en dan betreden we tege lijk met de spelers het veld." Zijn er momenten geweest dat Pol van Boekei niet met een posi tief gevoel is thuisgekomen? "Toevallig dat het afgelopen maand voor het eerst is gebeurd dat ik na de wedstrijd voor de Scheidsrechter Pol van Boekei: "Je moet voldoende tijd nemen om je voor te bereiden op de wedstrijden." camera moest verschijnen. Dan weet je al dat het foute boel is. Je hebt dan een grove fout begaan. In mijn geval was dat het geven van een gele kaart, waar een rode kaart op z'n plaats was geweest. Je bent het publiek, spelers en andere belangstellenden een ver klaring schuldig, dus moet je even door de zure appel heen bijten." Wanneer Pol van Boekei zal beginnen in Europa, is niet bekend. "Om eerlijk te zijn heb ik ook nog geen idee wat voor wed strijden ik zal fluiten. Ik wacht gewoon rustig af wat er op mijn pad komt. Ik kom in groep 4 van de UEFA-scheidsrechters terecht, dus in eerste instantie zal het gaan om internationale jeugdwed strijden. In februari word ik met Liesveld, de tweede Nederlandse international, verwacht op Cyprus voor een eerste bijeenkomst met alle nieuwe scheidsrechters. Daar zal mijn pakket van wedstrijden bekend worden gemaakt." Het fluiten van een jeugdtoer- nooi of van eredivisiewedstrijden zal niet hetzelfde zijn. De overstap van eerste divisie naar Eredivisie vergt al andere aandachtspun ten voor een scheidsrechter. "Bij de jongere teams zie je vaak wat wispelturigheid, in de eerste divi sie moet je vooral koppeltjes in de gaten houden en in Eredivisie is meer tactisch spel, waardoor je overall bezig bent. Jeugdwed strijden fluiten is een nieuwe uit daging en hopelijk de stap naar groep 1: de Champions League en het Europees kampioenschap." MIDDENSTIP Vanaf 1 januari mogen scheids rechters niet meer dan 24 uur per week werken van de KNVB. "Je moet voldoende tijd nemen om je voor te bereiden op de wedstrij den. Je werkt aan je lichamelijke conditie. Gemiddeld ben ik twee keer per maand bij de KNVB in Zeist. Daar krijg ik mediatrainin gen, analyseer je samen wedstrijd- beelden, etc. Daarnaast heb ik ook een sociaal leven dat mijn aan dacht verdient." Het arbitreren zit Pol van Boekei in het bloed. De groei naar de top kan hem niet snel genoeg gaan. "Het liefst sta ik morgen al op de middenstip van een groot stadion zoals het Bernabeu, Camp Nou of de Allianz Arena van Bayern Mün- chen." Hierboven de drie koningen -de wijzen, zij komen uit het Oosten. Zo gaat het eeuwenoude verhaal en zij brengen wierook, goud en mirre mee voor het net geboren kind, de toekomstige koning. Een detail uit het raam in de Rijks Monumentale kerk in Castenray. Ook dit raam is een gebrandschil derd raam van H. Truyen, die een zeer bewogen kunstenaar was. Dit is al eerder vermeld. In de apsis van het historische gedeelte uit de 15e eeuw zijn drie glas in lood ramen die een paar jaar geleden allen zijn gerenoveerd. Waar H. Truyen opvallende zuivere kleuren glas gebruikte, werkte Ch. Eyck met diepe gloedvolle kleuren. De drie ramen op het priesterkoor zijn van de kunstenaar Ch. Eyck en van kunstenaar H.Truyen. Bron: Stichting Heemkundig Genoot schap Castenray, namens SVM Koester Uw Monument. Sugges ties over deze wekelijkse rubriek kan men e-mailen naar koeste- ruwmonument@kpnplanet.nl. p.a. Jerusalem 7,5801 ML in Venray. De nieuwe beeldengroep in de levende kerststal is nog enkele dagen te bewonderen op de Grote Markt. Tot en met zondag 6 januari blijft de kerststal, die jaarlijks zo'n dertigduizend bezoekers trekt, open. Net als de schaatsbaan op het Schouwburgplein, die zich ook dit jaar weer in een grote publieke belangstelling mag ver heugen. In de afgelopen weken Deze sfeervolle foto is gemaakt door Ivo Willems. stonden duizenden mensen op het Venrayse ijs. Ja, Venray on Ice staat op de kaart! Margret en Marlène zijn de tweede halve finalist voor het Lim burg Vastelaovesliedjes Konkoer van carnavalsvereniging De Piël- haas. Dit jaar zijn maar liefst twee nummers van De Piëlhaas-cd door naar de halve finale van de LVK. Uit maar liefst 256 ingezonden liedjes zijn door de vakjury zestig nummers geselecteerd voor de halve finale. Slechts 19 nummers mogen naar de grote finale die op 25 januari wordt gehouden. Margret en Marlène zijn in Venray en omstreken geen onbe kenden meer. Wie kent het num mer Moj Menneke van enkele jaren geleden niet van de dames? Dit nummer haalde net niet de finale van het LVK, maar werd in heel Limburg een veel gedraaid nummer waardoor ze zelfs in de Zoepkoel op mochten treden. De dames willen natuurlijk heel graag dat het nummer van dit jaar, Gela zer ien de Glazer, wel doorgaat naar de grote finale. De tekst is geschreven door Ad van Zwol en Leon Mooren schreef de muziek. Margret en Marlène hebben de afgelopen jaren al vaak op de cd van De Piëlhaas gestaan en zijn dit jaar de nummer drie van deze cd. Deze cd is bij boekhandel Van den Munckhof te koop. Nu moet 'Venray' er natuurlijk alleen voor zorgen dat zij naar de finale kun nen. Deze wordt dit jaar gehou den in attractiepark Toverland in Sevenum. Wat moet men hiervoor doen? Deze week staan er in de dagbladen en regionale bladen bonnen voor de tweede ronde. Die moeten worden ingevuld en opgestuurd. Deze bonnen gelden voor 50 procent mee voor de totale uitslag. De andere helft is het oordeel van de vakjury. Alleen originele bonnen gelden! De uitzending van de tweede halve finale, waarin Margret en Marlène zitten, is op 5 januari via LI radio te volgen tussen 10.00 en 12.00 uur. De uitslag wordt zon dag 20 januari bekendgemaakt via LI radio. EL EN MAAS K

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13