Biografie over Henschenius Tien bewoners De Witte Vennen moeten vakantiehuisje opgeven 100.000 bezoekers Overloons museum Raayland College voert acties voor school in Zambia Venrayse Ondernemers Evenement 2008 is uitverkocht j| Ingezonden Twee gewonden Filmmiddag Indiëherdenking Casten ray REINTJES ADVIES Ervaren en goed opgeleide collega PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 13 december 2007 - Pagina 9 Reintj es Advies behartigt met een team van 14 medewerkers de belastingtechnische, administratieve en bedrijfseconomische zaken van 350 ondernemers en een gelijk aantal particulieren. Onze kenmerken: geen strakke-pakken-mentaliteit laagdrempelig betaalbaar klant- en inhoudsgericht. Voor het instandhouden en optimaliseren van onze dienstverlening zijn wij op zoek naar een Het gaat goed met het Ven- rayse Ondernemers Evene ment. De komende editie, op 3 januari 2008 in de schouw burg, is uitverkocht. Voor de zevende keer worden dan de Venrayse Ondernemers Prij zen uitgereikt. Welke onder nemer is het beste omgegaan met verandering, en wie pre senteert zich het best aan het publiek? De Venrayse Ondernemers Prij zen zijn bedoeld om het onder nemersschap in de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum te stimuleren. Een speciaal comi té organiseert het evenement namens de gezamenlijke Venrayse en Meerlo-Wanssumse onderne mersverenigingen. Elk jaar worden twee prijzen uitgereikt: de Loek Nelissenprijs en de Rabobank Publieksprijs. Het evenement en de prijzen zijn financieel mogelijk gemaakt door de ondernemers verenigingen, door hoofdsponsor Rabobank Venray en door sponsor Gemeente Venray. De organisatie van de Venrayse Ondernemers Prijzen koos dit jaar als thema voor'Ondernemerschap en Veran dering'. De genomineerden dit jaar zijn kantoorvakhandel Martin Cuypers BV Mister Kool's, Nelipak, Ricor, Lifestyle/Secondo/D-Company, 'De Oelderse Halte', Maatschap Peeters-Bonten en zorgboerderij 'De Haam'. De winnaar van de Loek Nelis- sen Prijs wordt gekozen door een vierkoppige jury onder voorzit terschap van de Venrayse burge meester Jos Waals. Het publiek kiest de winnaar van de Rabobank Publieksprijs op basis van de pre sentatie van vier minuten die elke genomineerde op de planken brengt. De gemeente Venray gaat nu eindelijk optreden tegen de illegale bewoning van vakan tiehuisjes op recreatiepark De Witte Vennen in Oostrum. In navolging van het landelijk beleid gaan de bewoners, die er voor oktober 2003 al woon den, vrijuit. Burgemeester Waals zegt dat het nog om tien vakantiehuisjes gaat die na die tijd permanent bewoond zijn. In totaal worden 25 recrea tiewoningen het hele jaar door bewoond. De bewoners van voor oktober 2003 kunnen in aanmer king komen voor een vrijstelling onder voorwaarde dat alle clan destiene bijgebouwen verwijderd worden. Tevens moeten ze een planschade afwentelingovereen komst tekenen. Bij de gemeente zijn al vijftien aanvragen voor een vrijstelling binnengekomen. De tien illegaal bewoonde vakantiehuisjes krijgen binnen kort bezoek van de gemeente. Zij zullen hun woningen moeten opgeven. Voor de controle en handhaving komt geen extra geld beschikbaar. Burgemeester Waals zei vorige week in de commissie Stedelijke Ontwikkeling dat dit onder het reguliere werk van het handhavingsbureau valt. Gerrit Verkoeijen (Samenwer king) meent dat de gemeente het niet kan eisen dat de bijgebouwen wegmoeten. Ook zou het volgens Verkoeijen niet zijn toegestaan om de bewoners verplicht een planschadeovereenkomst te laten tekenen. "Dit is juridisch niet waterdicht", meent Verkoeijen. CDA, PvdA, Lokaal Aktief en WD zijn tevreden met de aanpak. Ton Teeuwen (CDA) merkte op dat het probleem zo in de loop der jaren vanzelf wordt opgelost. Tino Zandbergen (inVENtief) heeft zijn bedenkingen over de aanpak. Evenals Samenwerking meent ook inVENtief dat het juri disch niet is toegestaan dat de bij gebouwde bergingen, waarvoor sommigen een bouwvergunning hebben, moeten worden afge broken. Zandbergen wees erop dat deze mensen een vakantie woning hebben gekocht met het idee dat het niet zo'n vaart zou lopen. Marius Emons (PvdA) heeft hier geen moeite mee. "Want de bewoners wisten toch dat per manente bewoning niet is toege staan." Gerrit Verkoeijen meent dat de gemeente deze mensen niet zomaar uit hun huis kan zet ten. "Ze hebben heel lang in onze kerheid gezeten. Ze hebben het huis netjes gekocht en ingericht en nu zegt de gemeente 'kom er maar uit'. De burgemeester mag hier niet zo gemakkelijk overheen wandelen." Waals denkt echter dat de gemeente sterk staat. "Ik ben er niet bang voor dat we voor de rechter onderuit zullen gaan." Vorige week kon het Liberty Park in Overloon voor het tweede jaar op rij de honderdduizendste bezoeker verwelkomen. Nadat dit niet meer was voorgekomen in bijna tien jaar, kon vorig jaar deze mijlpaal bereikt worden door opening van het Marshall Museum. Daarmee was het Over- loonse museum één van de groot ste museale trekpleisters van Bra bant en Limburg. Voor directie en medewerkers was het dit jaar nog maar de vraag of opnieuw dit grote aantal bezoekers gehaald zou worden. Directeur Erik van den Dungen: "Dit jaar was heel anders dan 2007.Vorig jaar ging de vlag in top, zeker toen de heer De Hoop Scheffer onze nieuwbouw kwam openen. Daardoor kreeg het museum landelijk de nodige aandacht en dat leidde tot extra bezoekers. Dit jaar was helaas heel anders." Het museum in Overloon is al sinds het voorjaar verwikkeld in een ongevraagde rechtzaak. De inzet is de militaire collectie van het Marshall Museum. "Het zou een forse aderlating zijn als de collectie, zo snel al na de opening, uit het museum zou vertrekken", aldus Van den Dungen. Maar op dit moment staat de collectie er nog precies zo bij als vorig jaar bij de opening. Het museum mocht dit jaar zelfs nog enkele voertuigen extra in de tentoonstelling plaat sen. Van het DAF-museum in Eind hoven werden vier voertuigen in bruikleen gekregen, waaronder zelfs een hele bijzondere, namelijk de bekende Dikke Daf, maar dan in een brandweeruitvoering. Ook kreeg het museum eerder dit jaar de beschikking over een grote Duitse parachutisten tentoonstel ling, die werd opgesteld in de oor spronkelijke wapenhalAl met al blijft het Overloonse museum zich ontwikkelen en zeker met het oog op het vijfenzestigjarig jubileum van de Slag om Overloon timmert het hard aan de weg. Scholieren van het Raay land College in Venray zijn de komende weken actief voor een scholenproject in Zambia. Zo staat vrijdag 21 december de kerstviering voor alle leer lingen van het derde, vierde, vijfde en zesde jaar havo en vwo in het teken van de stich ting SOS Meerlo-Wanssum, die dit jaar als goede doel uit gekozen is. Een groot aantal leerlingen van deze school is afkomstig uit de gemeente Meerlo-Wanssum. De acties zijn op touw gezet door Alan Moss uit Venray en SOS-vrij- willigster en studente Marit Brugman uit Blitterswijck. SOS Meerlo-Wanssum is een stichting voor ontwikkelingssa menwerking met veel vrijwilligers en actief in de eigen gemeente en in de derde wereld. De laatste jaren heeft deze mondiale groep zich bezig gehouden met onder meer de bouw van een opvang tehuis voor straatkinderen in Bra zilië en met de verbetering van In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Duur frietje (2) Ik kan de frustratie van de vijf jongeren die een frietje aten, zit tend aan een picknick tafel in Venray, ten overstaan de politie goed begrijpen. Zeker om meteen 'n boete te krijgen van 50 euro als er niet eerst gepraat kan wor den. Ook omdat ze zelf iets mee gemaakt hadden waar de poli tie niks mee kon doen daar ze geen prioriteit had. Mijn man is 5 september van dit jaar ernstig mishandeld binnen de gemeente Venray waarbij hij kneuzingen aan zijn hoofd aan overhield. De politie vond dit vergrijp dermate ernstig dat ze adviseerde aangifte te doen en het niet bij een melding alleen te laten [dader is bekend]. Helaas geen prioriteit, te weinig mensen, enzovoort. Dat maakt het vergrijp voor ons nog moeilijker. Frustratie is er dan als in Wanssum zes agenten staan, waarvan er een verdekt staat opgesteld in een tuin om te con troleren. Dat wil ik dan allemaal wel begrijpen maar waarom lukt me dat steeds moeilijker? Daarom jongelui, blijf jezelf, blijf het netjes houden. Mijn begrip in deze voor jullie! Geurnorm Als inwoonster van het mooie dorp Ysselsteyn, wil ik reageren op een uitspraak van de Dorps raad Ysselsteyn die ik niet deel. Ik citeer: "De intensieve veehouderij is geaccepteerd in Ysselsteyn. De inwoners kennen deze geuren en deze worden niet zo sterk ervaren dan in gebieden met geen of min der intensieve veehouderij." Ja, ik ken deze geuren, daarin heeft de dorpsraad gelijk. Maar ik ervaar deze geur nog steeds als stank. De stank is vaak zo hevig dat je niet meer kunt spreken van een goed woonklimaat. De dorpsraad spreekt dus niet namens mij als zij zegt dat de geur door de inwo ners niet zo sterk ervaren wordt. Woningbouw is de levensader van een dorp, daar ben ik het hele maal mee eens, maar een goed en gezond woonklimaat is daarvoor een vereiste, zowel nu als in de toekomst. Tarcicia Voigt, Ysselsteyn Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Els van Lier, Blitterswijck. een kindertehuis in Chili. Momen teel is de stichting actief voor de bouw van een school en drie lera- renhuisjes in Kalundu View, een dorp in Zambia. Daar schreeuwen 230 kinderen al jaren om goed onderwijs. NIEUWE SCHOOL Op dit moment geven ouders les aan de kinderen in lokalen die meer op een krot lijken. Op dit moment wordt de nieuwe school gebouwd die waarschijnlijk met Pasen 2008 wordt geopend. Vanaf Peuterspeelzalen Op het kantoor van de Stichting, Bergweg 4 (het gebouw Cloc- kert) kan men op donderdag 20 december tussen 8.30 tot 16.30 uur kinderen inschrijven voor de peuterspeelzalen. De inschrijving is voor de peuterspeelzalen: Blok kendoos (Kruidenlaan 161). Speel huis (bij basisschool de Flierefluit). Hummeltjeshoek (Bachstraat 14a). Speeldoos (bij basisschool de Foe- kepot). Mierenhoop (Hubenhof 67). Kleurdoos (bij basisschool de Toverbal) en Paddestoel (Wilgen laan 10). Informatie of inschrijf formulieren zijn ook aan te vragen via telefoon (0478)586498 of via peuterspeelzalenvenray@hetnet. nl. Formulieren zijn ook te down loaden op www.peuterspeelza- lenvenray.nl. De inschrijving is definitief als het inschrijfgeld is ontvangen. Men kan zijn peuter inschrijven vanaf de leeftijd van 18 maanden. Vanaf twee jaar wor den de peuters, mits er plaats is, geplaatst op de peuterspeelzaal en de groep van keuze. Voor sommige groepen bestaat een wachtlijst. Pool aangehouden De politie heeft zondagmorgen een 22-jarige man met de Poolse nationaliteit aangehouden nadat hij een aanrijding had veroorzaakt op de Julianasingel in Venray. Hij was onder invloed van alcohol en was niet in het bezit van een rij bewijs. De automobilist reed een lantaarnpaal omver, reed door, waarna een politiepatrouille hem zag rijden op de Leunseweg. Aan gezien de auto schade had aan de voorkant, stelden de agenten een onderzoek in. De automobilist wilde er in eerste instantie van door, maar werd in de buurt aan gehouden. dat moment krijgen de kinderen onderwijs van gediplomeerde leerkrachten. Woordvoerders van SOS MeerloWanssum komen don derdag langs om alle leerlingen op de hoogte te stellen en enthou siast te maken voor hun project. Onderdeel van deze presentatie is de videodocumentaire Surviving on God's Guidance (Overleven met Gods wil) van de Swolgense cineast en SOS-vrijwilliger Marijn Poels. De filmmaker is zelf ook bij de presentatie aanwezig in de school. De leerlingen gaan vervol gens aan de slag met het project en in navolging van de SOS Jon gerengroep Meerlo-Wanssum, die de afgelopen tijd oude abri's heeft opgeknapt in Afrikaanse stijl, bin nen de school een hokje ontwer pen in zo'n zelfde Afrikaanse stijl. De opbrengst van de acties van deze scholieren komt geheel ten goede van het project in Zambia. Bovendien is het bijzondere dat de landelijke organisaties Wilde Ganzen en NCDO het bedrag ruim vermeerderen. Bij een ongeval op de A73 in de buurt van Vierlingsbeek zijn vrijdagmorgen twee personen gewond geraakt. Het gaat om een 62-jarige man uit Wenum Wie- sel, die ernstig gewond naar het ziekenhuis in Nijmegen werd gebracht. Het tweede slachtoffer is een 48-jarige man uit het Duitse Goch, die met hoofdletsel naar het ziekenhuis in Venlo werd ver voerd. Bij het ongeval waren drie personenauto's en een vracht wagen betrokken. Het ongeluk gebeurde even voor zes uur toen een 47-jarige vrachtwagenchauf feur uit Gennep vanuit Nijmegen richting Venray reed. Vermoedelijk kreeg hij een klapband, waarna zijn vrachtwagen begon te slin geren. De 62-jarige automobilist uit Wenum Wiesel reed door nog onbekende oorzaak tegen de vrachtwagen op en kwam stil te staan op de snelweg. Een 36-jari- ge automobilist uit Meteren zag de auto stilstaan op de weg en kon die nog net ontwijken. Toen deze automobilist stopte om hulp te verlenen, werd zijn auto aangere den door een 48-jarige automobi list uit Goch. De politie stelde een technisch onderzoek in om de precieze toedracht te achterhalen. Omstreeks kwart over acht was de rijbaan weer vrij voor het verkeer. De Stichting Heemkundig Genootschap Castenray houdt op zaterdag 15 december een foto- en filmmiddag in gemeen schapshuis De Wis. Er worden dan beelden getoond van de Indiëher denking die op 6 oktober jl. in het Venrayse kerkdorp plaats heeft gevonden. Ook historische beel den, die om technische redenen niet vertoond konden worden, zijn deze middag wel te zien. Aan de aanwezige Indiëgangers of hun familie wordt een dvd en cd-rom aangeboden.Tevens krijgen ze een door kunstenares Marianne Hoe- demaekers samengesteld boekje over het ontstaan van en de sym boliek achter het Indiëmonument. Dit kunstwerk werd tijdens de herdenking bij aanwezigheid van enkele honderden mensen op het dorpsplein van Castenray door de Indiëgangers onthuld. De foto- en filmmiddag, die van 14.00 uur tot 16.00 duurt, is voor iedereen gra tis toegankelijk. Andere activitei ten van de Stichting Heemkundig Genootschap zijn op woensdag 12 december een diapresentatie van de Castenrayse Vennen voor de KBO-Castenray en op donderdag 20 december een onderwijsexpo- sitie in basisschool De Stek. Leunseweg 53 5802 CG Venray T 0478 550474 Fax 0478 513597 Op maandag 17 december wordt een 48 pagina's tellend boekwerkje over Venraynaar Hen schenius gepresenteerd. Godef- ridus Henschenius werd op 21 januari 1601 als Gaert Henskens te Venray geboren. Zijn ouders waren Hendrik Henskens, laken handelaar, en Beelken Pouwels (Sibilla Pauli). Hij stierf in 1681 in Antwerpen. Omdat Henschenius het grootste deel van zijn leven in het huidige België had doorge bracht, was de belangstelling voor deze beroemde dorpsgenoot op dat moment in Venray niet groot. Toen in het midden van de negen tiende eeuw de interesse opleefde, heeft men het plein dat in die tijd Varkensmarkt heette, omgedoopt tot Henscheniusplein. Ook werd er een standbeeld geplaatst. In 1920 heeft men de juiste schrijf wijze Henschenius veranderd in Hensenius, omdat men dacht dat Godefridus van de familie Hensen stamde. De naam van deze belang rijke geleerde uit Venray is aan de meesten dus bekend door de naam van een straat en een plein waarop zijn standbeeld staat. In 2001 verscheen het boek van Anton Kroft over Godefridus Hen schenius (1601-1681) Een Geleer de uit Venray in de zeventiende eeuw. Dit boek werd geschreven bij gelegenheid van de herdenking dat Henschenius 400 jaar geleden in Venray werd geboren. Voor dit boek werd onder ande re gebruik gemaakt van de biogra fie die door Daniel Papebrochius werd geschreven en die gepubli ceerd is in de Acta Sanctorum van de maand mei waarvan de eerste druk in 1688 verscheen. De Acta Sanctorum is een verzameling boe ken waarin op een wetenschap pelijke manier de heiligenlevens werden beschreven. Henschenius heeft een belangrijke rol gespeeld bij de opzet en realisering hiervan. De biografie in de Acta Sanctorum is, evenals de andere teksten, in het Latijn geschreven. Bij de pre sentatie van het boek over Hen schenius in 2001 werd al aangeven dat het een goede zaak zou zijn als de biografie vertaald zou worden in het hedendaags Nederlands. De Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray heeft er werk van gemaakt en het afgelopen jaar heeft Marijke Renders de Latijnse tekst omgezet in leesbaar Neder lands. In het boek zijn er naast de Nederlandse tekst ook afdrukken te vinden van de 19 bladzijden uit de Acta Sanctorum die over Henschenius handelen. Het totale boek heeft 48 bladzijden inA4 for maat. Het eerste exemplaar van dit boek wordt maandag 17 decem ber om 19-30 uur aangeboden aan Marijke Renders. Dit voorafgaande aan de lezing die de Geschiedkun dige Kring Venray e.o houdt in zaal het Trefpunt in verpleeghuis Beukenrode. Het boek is te koop. Men kan hiervoor contact opne men met de penningmeester van de kring, Sjeng Smits via telefoon (0478)584693- Ook het boek dat Anton Kroft destijds heeft geschre ven is nog te koop bij Sjeng Smits of in de Venrayse boekhandel. ADMINISTRATIE - BELASTINGADVISEURS Die bereid en in staat is om samen met ons een gedegen en betaalbaar product aan de klant te leveren. Uw sollicitatie kunt u richten aan André of Leo Reintjes, welke u eveneens telefonisch over de functie kunnen informeren. Nadere informatie vindt u op onze website! www.reintjesadvies.nl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 9