Minder bijstandsuitkeringen door samenwerking Kunst en muziek om brug te slaan naar samenleving f IN Financiële steun voor Jeko Control Noord-Limburg wil Special Olympics Wereldwinkel beste winkelketen Forse daling werkloosheid in de regio 9 99 tTJ Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS Pilot gemeente, CWI en UWV Afgelopen donderdag gaf wethouder Emonts het startschot voor een samen werkingsproject tussen de gemeente Venray, CWI Venray en de CWI. Het pilotproject heeft als doel te voorkomen dat mensen een beroep moe ten doen op een bijstands uitkering. Daarnaast willen partijen door middel van re- integratie mensen met een bij standsuitkering weer aan de slag krijgen. Hoewel donderdag het startsein werd gegeven, loopt het pilotpro ject al enkele maanden. Partijen maken door intensieve samenwer king gebruik van eikaars sterke punten. De eerste resultaten zijn bemoedigend. Door de samenwer king zijn bijvoorbeeld ambtenaren van de gemeente een aantal dag delen fysiek aanwezig op het CWI kantoor. Zo kan voor iedere klant een begeleidingstraject op maat worden gemaakt. Een dergelijk traject kan bestaan uit opleidin gen, vaardigheidstrainingen, sta ges, taalcursussen en coaching. Doel van de samenwerking is om het aantal bijstandsgerechtig den in 2010 met 10% te hebben teruggedrongen. In oktober van dit jaar bedroeg het aantal uitkerings gerechtigden jonger dan 65 jaar 488. "De essentie van het project is dat we eigenlijk iedereen graag aan het werk hebben", stelt wet houders Emonts. "De eerste resul taten zijn positief. Niet alleen qua resultaat, maar vooral qua samen werking. Voorheen waren bij alle instanties procedures heilig. Door deze samenwerking staat de klant, of dat werknemer of werkgever is, centraal. We zitten hier tenslotte voor hen en niet voor onszelf." Ook EdAlberda is over de eerste maanden tevreden. "Trajacten zijn nu beter op elkaar afgestemd. De groep werklozen in Venray bestaat voor een groot deel uit ouderen en jongeren zonder startkwalifi catie. Groepen die moeilijk weg te zetten zijn in de arbeidsmarkt. Voor ons de taak om daar samen iets voor te doen. Bij het project zijn ook de ande re gemeenten in het werkgebied van CWI Venray betrokken. De wethouder gaat ervan uit dat deze gemeenten ook daadwerkelijk zul len aanhaken. Zondag 16 december open dag Kunst Werk Plaats Venray Kunst Werk Plaats Venray houdt zondag 16 december open dag. In de kunstwerk plaats op het Annaterrein aan de Noordsingel in Venray kan iedereen kennismaken met de werken en producties van de kunstenaars en musici, die gelieerd zijn aan Kunst Werk Plaats Venray. Wat hen bijzon der maakt, is dat ze allemaal een achtergrond in de geeste lijke gezondheidszorg (GGZ) hebben. Met de Open Dag wil Kunst Werk Plaats Venray een brug slaan naar de maatschap pij. Kunstenaars exposeren hun werken en musici zorgen voor de muzikale invulling van de open dag. Kunst Werk Plaats Venray is een thuisbasis voor kunstenaars en musici met een GGZ-achtergrond. Ze zijn dagelijks welkom om hun artistieke mogelijkheden en cre ativiteit vorm te geven in een kunstwerk of een muzikale uiting. Kunstbeoefening wordt gezien als een belangrijk element in de zelf ontplooiing van de deelnemende kunstenaars en musici. Dat hun kunstzinnige achtergrond en inte resses zeer divers zijn, is geen pro bleem. Sommigen zijn academisch gevormd, anderen zijn autodidact. Het doel van Kunst Werk Plaats Venray is het ontwikkelen van artistieke talenten om een zinvol le dagbesteding te bieden en om deelname aan het maatschappe lijk verkeer te bevorderen. Deelnemers zijn zelfstandige en onafhankelijke volwassenen, die net als ieder mens zelfontplooiing verdienen. "Dit klinkt heel zwaar, maar hun kwaliteiten worden vaak onderschat", weet Harrie Cunnen, voorzitter van Kunst Werk Plaats Venray. "In de ateliers worden zeer creatieve en artistieke stukken gemaakt, de expressiekwaliteiten streven menig topacteur voorbij en grappige combinaties creëren een totaal nieuw muziekgenre." In Kunst Werk Plaats Venray worden kunstwerken, portret ten en schilderijen vervaardigd. Alle mogelijke kunstvormen die de kunstenaars zelf mooi vinden, zijn vertegenwoordigd in de grote expositieruimte waar de wer ken worden tentoongesteld voor bezichtiging en verkoop. "Sommi ge kunstenaars verkopen nu een maal meer dan de andere, omdat dit beter aansluit bij de vraag van het publiek. In Muziekwerk Plaats Venray is ruimte voor muzikale beleving en bijscholing. Rock en metal heeft de voorkeur, maar een didgeridooconcert behoort ook tot de mogelijkheden." Kunst Werk Plaats Venray heeft meegewerkt aan de ontwikkeling van een Theaterwerkplaats. Deze wordt nu gerund onder beheer van Mensana Beschermd Wonen. Kunst Werk Plaats Venray is steeds bezig met de ontwikkeling van nieuwe concepten met dezelfde doelstelling. Er wordt nu gewerkt aan een werkplaatsmodel rond tekst, film en media. Sinds 2003 zijn (ex-)GGZ-cliënten jaarlijks bezig geweest met kwalitatieve en creatieve filmproducties. NIET VRIJBLIJVEND Kunst Werk Plaats Venray wordt begeleid en aangestuurd door hoofdzakelijk vrijwilligers. "Enthousiast en betrokken, een groot inlevingsvermogen, creatief en kunstzinnig, een luisterend oor en een woord van aanmoediging: dat zijn de kwaliteiten van onze vrijwilligers en beroepskrachten. Het merendeel van de begeleiders is vrijwilliger. De vrijwilligers wor den evenals de vaste medewer kers aangeduid als coördinatoren en werken op basis van gelijk waardigheid samen. Voor de hele Kunst Werk Plaats geldt: vrijwillig, maar niet vrijblijvend. Stabiliteit en continuïteit zijn belangrijk. Van de vrijwilligers, beroepskrach ten en de deelnemers wordt ook enige verbondenheid verwacht. Voor de deelnemers is het niet een maandelijks uitje naar een therapeutische afdeling. Weke lijkse aanwezigheid voor creatieve en maatschappelijke ontplooi ing is het doel. Bovendien voedt de intensieve samenwerking ook het contact tussen deelnemers en coördinatoren van de Kunst Werk Plaats." BEHOEFTE Het grote aantal deelnemers (80) en de sterke toename van aanvragen om deel te mogen nemen aan de activiteiten, onder strepen dat Kunst Werk Plaats Venray in een behoefte voorziet. "De meeste deelnemers wonen zelfstandig in de regio Venray en een enkeling is opgenomen in een van de centra van GGZ NML. Er zijn ook mensen met een GGZ- achtergrond die uit een andere regio afkomstig zijn. Dan moet je denken aan een gebied tussen Roermond en Nijmegen. Erg leuk zo'n grote groep. Het enthousi asme van de deelnemers blijkt ook uit de reacties: 'soms kan ik de energie bijna niet opbrengen om naar de Kunst Werk Plaats te komen. Maar dan is er steeds weer de coördinator die me aanmoedigt om mezelf te overwinnen. En dan ga ik 's avonds weer met een glim lach naar huis'. Kijk, daar doen we het voor." De afstand tot de maatschap pij blijft nog een probleem. Een deelnemer vertelt over een foto collage, die vorig jaar zomer werd gepubliceerd in een krant. De titel luidde: 'Gekkenwerk' en dat deed hem pijn. "Er moet verder worden gewerkt aan wederzijds inzicht en begrip. Tien jaar geleden was Kunst Werk Plaats Venray echt een besloten gemeenschap. Van dat idee willen wij, coördinatoren én deelnemers, af. Met deelname aan regionale kunstmarkten, uit stapjes en kerstvieringen willen we ons nadrukkelijk openstellen voor de maatschappij en waar mogelijk aansluiting zoeken. Voor het publiek zijn wij op werkdagen geopend van 10.00 tot 12.00 uur en 14.00 tot 16.00 uur, uitgezon derd op maandag en vrijdagmid dag. Door regelmatig open dagen te organiseren, hopen wij de maatschappij meer bij ons bestaan en onze activiteiten te betrekken. Maar wel binnen bepaalde gren zen. Onze deelnemers zijn name lijk erg gewend aan de geborgen heid van de Kunst Werk Plaats en beschrijven het als een warm bad: veilig en behaaglijk." ATELIERS Tijdens de open dag op zondag 16 december zal een groot deel van de kunstenaars en musici aanwezig zijn om hun werken te Harrie Cunnen en Cor van der Zwaan van Kunst Werk Plaats Venray heten u van harte wel kom tijdens de open dag op zon dag 16 december. tonen. "Zij vinden het zeer ple zierig om toelichting te geven bij eigen gemaakte kunststukken. In vier ateliers zullen de deelnemers aan het werk zijn en bezoekers in de gelegenheid stellen om uitleg te vragen." De expositieruimtes zijn vrij toegankelijk. Er worden verschil lende kunstwerken geëxposeerd, die tevens te koop worden aan geboden. De eigen band van de muziekafdeling treedt op en speelt voornamelijk melodieuze hardrock. Van 13.00 tot 17.00 uur is iedereen van harte welkom aan de Noordsingel 29 in Venray. Meer informatie: www.kunst- werkplaatsvenray.nl Drie vernieuwende ideeën voor de bedrijvigheid in Noord-Lim burg werden tijdens een bijeen komst in Venlo door de NV Regio Venlo uitgekozen voor een eerste financiële ondersteuning. Net als voorgaande jaren schreef de NV Regio Venlo dit najaar de idee enwedstrijd ureka! uit om ver nieuwende ideeën in de agro- en maakindustrie en de logistiek een ontwikkelkans te geven. Na een eerste schifting moch ten afgelopen vrijdag acht initia tiefnemers hun idee presenteren. Daarvan biedt de NV een eerste financiële ondersteuning aan drie voorstellen, die innovatief zijn en bijdragen aan verbetering van de economische structuur van de regio. Onderscheiden werden Daan de Haan Design Venlo, Jeko Control Ysselsteyn en VDL Parree Sevenum. Daan de Haan Design wil met aluminium drukplaten uit de grafische industrie kruk jes, stoeltjes en lampen maken. Doordat beeld en tekst van het drukwerk er nog op zit, zijn de meubels verrassend decoratief. De Haan creëert daarmee een eigen, verfrissende niche markt. Gewoonlijk worden drukplaten na gebruik omgesmolten en gaan dan opnieuw als drukplaat dienst doen. Dat procédé kost erg veel energie en is daardoor een belasting voor het milieu. De jury beoordeelde het idee als origineel. Jeko Control is gespecialiseerd in industriële automatisering. Het eenmansbe drijf van Jeroen Konings ontwik kelde een robot met grijparm die automatisch verstelbaar is om in snelle opeenvolging producten van verschillend formaat op te pakken. Tot nu toe waren in der gelijke situaties meerdere robots nodig of moest een robot veelvul dig van gereedschappen wisselen. De jury vond het idee vooral tech nisch heel sterk. VDL Parree wil zich toeleggen op de productie van verkeersborden uit kunststof. In Nederland en elders in Europa worden deze volgens voorschrift gemaakt van aluminium, wat veel energie kost en zeer milieuon vriendelijk is. Bovendien kunnen kunststofborden naar verwach ting voor de helft van de prijs geproduceerd worden. In Neder land worden jaarlijks 400 duizend nieuwe borden geplaatst. De jury oordeelde het idee als een ei van Columbus: zo veel mogelijkheden en nog niet eerder is iemand op het idee gekomen. De NV Regio Venlo verwacht dat de ideeën op termijn belang rijke productinnovatie, produc tieverbetering en efflciëntiewinst opleveren en daarmee bijdragen aan structuurversterking van de regio. De drie bedrijven ontvan gen elk een bedrag van 15 dui zend euro als ondersteuning om hun idee verder te ontwikkelen en in de markt te zetten. De NV Regio Venlo is een initiatief van de Noord-Limburgse gemeenten en Indrustriebank LIOF. Doel is een krachtige impuls te geven aan de economische structuur in Noord- Limburg door ondersteuning van vernieuwende projecten in de logistiek, agro- en maakindustrie. Momenteel ondersteunt de NV hiervoor een groot aantal uiteen lopende projecten in de regio. Een aantal Noord-Limburgse gemeenten, waaronder Ven ray en Meerlo-Wanssum, heb ben de intentie om de Special Olympics 2010 naar Noord- Limburg te halen. Een aantal van deze gemeenten werkt reeds samen in het project 'Iedereen kan sporten'. Zij hebben samen met de pro vincie het Huis voor de Sport opdracht gegeven het zogehe ten 'bidboek' voor de Special Olympics te schrijven. De Special Olympics zijn de nationale Olympische Spelen voor verstandelijk gehandicapten en worden elke twee jaar georgani seerd. Het programma vindt plaats gedurende twee dagen (een week end) in de maand juni en biedt de ruim 1500 sporters uit deze doel groep de mogelijkheid om in wed strijdverband te sporten. Rondom de Special Olympics wordt een omvangrijk programma opgesteld, waaronder de ope nings- en sluitingsceremonie, een olympisch dorp met feestavon den, clinics en demonstraties en een olympische tour door de par ticiperende gemeenten. Noord-Limburg ziet de organi satie van de Special Olympics met vertrouwen tegemoet. De gemeenten en de provincie denken dat de organisatie van de Special Olympics een stevige impuls kan zijn voor de profile ring van de regio Noord-Limburg, en dat de spin-off van de Special Olympics naar sportstimulering van verstandelijk gehandicap ten groot kan zijn. Velen kunnen immers actief meedoen aan de Olympics. De provincie is bereid gevonden de organisatie van de Special Olympics 2010 financieel te ondersteunen. Met de organi satie van de Special Olympics is ongeveer 210.000 euro gemoeid. De participerende gemeenten zul len, naast personele inzet en het om-niet inzetten van accommo daties, ook gezamenlijk in totaal 50.000 euro aan directe finan ciering moeten inbrengen. Dit bedrag wordt naar inwoneraantal verdeeld over de deelnemende gemeenten en komt daarmee neer op een bijdrage van circa 0,23 euro per inwoner. Het Huis voor de Sport zal het bidboek vóór 1 januari 2008 indienen bij de orga nisatie Special Olympics Neder land. Ieder jaar houdt Elsevier Retail de verkiezing tot Beste Winkelketen van Nederland. In 2007 hebben 385.000 con sumenten de Wereldwinkel verkozen tot Beste Winkel keten in de categorie hobby, cadeau en overig. De Wereld winkel kreeg bovendien een tweede prijs voor het meest klantvriendelijke personeel. De Beste Winkelketen van Nederland 2007 is de grootste verkiezing van Nederland, gehou den onder 385.000 consumenten. In de categorie Hobby, cadeau en overig liet de Wereldwinkel Gall Gall en ANWB achter zich. De Wereldwinkel werd daarnaast 3e in de categorie Warenhuis en huis houden, na Ikea en HEMA. In de top 100 van Beste Winkelketens bezet de Wereldwinkel de 24e plaats. Dit is een belangrijk resul taat voor de Wereldwinkels. Ont staan vanuit een ideologische doel stelling is de verkoop van fairtrade producten in de Wereldwinkels de laatste jaren door de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels geprofessionaliseerd, onder ande re door de implementatie van een modern winkelconcept. Inmiddels zijn 330 Wereldwinkels volgens dit concept ingericht. In 2006 besloot de vereniging de retailac- tiviteiten van de Wereldwinkels onder te brengen in een aparte organisatie, FaiRSupport. FaiRSup- port bouwt nu verder aan leuke, sfeervolle winkels met kwalita tief goede, vaak authentieke pro ducten die gemaakt zijn volgens fairtrade principes. FaiRSupport en de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels zijn enorm trots dat consumenten de Wereldwin kels verkozen hebben tot Beste Winkelketen. Deze prijs bewijst dat de Wereldwinkel zijn plek op de Nederlandse retailmarkt heeft gevonden. En dat duurzaam onder nemen inmiddels niet meer weg te denken is uit de Nederlandse consumentenmarkt. Deze prijs is een geweldige opsteker voor ons. Al 40 jaar zet de Wereldwinkel zich in voor fairtrade. Er is een enorme verandering teweeggebracht. Niet alleen in de winkel, maar ook in design en kwaliteit van de cadeauartikelen." Fairtrade Wereldwinkels en Fair Trade Shops verkopen fairtrade producten. Door deze vorm van handel vinden de producten van de handelspartners, boeren en ambachtslieden, hun weg naar de exportmarkt. Dit schept werkge legenheid waardoor de welvaart van de mensen stijgt. Fairtrade helpt daarnaast de handelspart ners in Afrika, Azië en Zuid-Ame- rika een sterke speler te worden op de exportmarkt, door training in productontwikkeling en orga nisatieversterking, en advies hoe te kunnen voldoen aan de interna tionale standaarden van duurzaam ondernemen. Economische strafkamer houdt zaak tegen Ysselsteyns bedrijf aan De economische strafkamer in Roermond heeft maandag de rechtzaak tegen een bedrijf uit Ysselsteyn, de directeur van het bedrijf en een toele verancier voor onbepaalde tijd aangehouden. De raadslie den van de gedaagden hadden daarom gevraagd. Het bedrijf uit Ysselsteyn wordt verwe ten dat het in de periode van juni 2004 tot en met maart 2005 een bestrijdingsmiddel in voorraad en/of voorhanden heeft gehad, dat in Nederland niet is toegelaten. De firma zou daarmee de Bestrijdings middelenwet uit 1962 hebben overtreden. Het zou gaan om in totaal bijna 2000 liter van een vloeistof met het middel nicotine. De 39-jarige directeur van het bedrijf wordt verder verweten dat hij het verboden bestrijdingsmid del heeft afgeleverd en gebruikt bij een aantal afnemers. Verder zou hij facturen hebben vervalst, om zo te verbloemen dat het om een bij wet verboden bestrij dingsmiddel zou gaan. In deze zaak moet ook een 39-jarige man uit Oud-Bei jerland voorkomen. Hij wordt verdacht de verboden stof te hebben afgeleverd aan het bedrijf uit Ysselsteyn. Ook zou de man facturen hebben vervalst. Het Openbaar Ministerie heeft al aangegeven een bedrag te wil len vorderen van het bedrijf en de toeleverancier, omdat zij financieel voordeel zouden hebben gehad uit de transactie met het verboden bestrijdingsmiddel. Bij het bedrijf gaat het om ruim 84.000 euro, bij de man uit Oud-Bei jerland om ruim 62.000 euro. Inbraak in woning Heide De politie zoekt getuigen van de inbraak in een woning aan de Heidseschoolweg in Heide, zon dag tussen omstreeks 10:45 uur en 16:15 uur. Bij de inbraak is een geldbedrag ontvreemd. Het is nog onduidelijk hoe de inbrekers zijn binnengekomen. De politie zoekt getuigen die zich kunnen melden via 0900-8844 (lokaal tarief). Bij het CWI in Venray ston den in oktober van dit jaar 2594 werkzoekenden zonder baan ingeschreven. Dat waren er 963 minder dan een jaar geleden. Een daling van maar liefst 27,1%. De bijna 2600 werkzoekenden vormen 4,8% van de beroepsbevolking. Het CWI Venray kent als werk gebied de gemeenten Gennep, Bergen, Venray, Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum. In die laatste gemeente was de daling het sterkst (38,2%). In Venray daalde de werkloosheid met 25,8% (van 1558 naar 1156), in Meerlo-Wanssum 30,4% (van 194 naar 135). De werkloosheid ligt in Venray op 6,0%, in Meerlo- Wanssum 3,6%. In de gemeente Boxmeer was de daling iets lager (23,1%). Daar daalde het aantal werkzoekenden van 822 naar 632. De werkloosheid ligt in deze gemeente op 4,3%. Provinciaal gezien daalde de werkloosheid met 20%, minder dan in deze regio. De werkloosheid in de provincie Lim burg is met 8,1% beduidend hoger dan bijvoorbeeld in Noord-Brabant waar de werkloosheid slechts 5,4% is. Onder de werklozen is een duidelijke vergrijzing zichtbaar. Was een jaar geleden 51% van de werkzoekende Limburgers ouder dan 45 jaar, nu is dat al 56%. Deze groep bevat bovendien een groot aantal langdurig werklozen (langer dan 3 jaar). Autodief aangehouden De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag een 23-jarige man uit Nijmegen op de Ravel- straat in Venray aangehouden voor autodiefstal. Een politieagent in burger had drie mannen zien lopen die zich verdacht ophielden in de straat. Toen enkele agenten door de buurt surveilleerden, kwam er een melding bij de poli tie binnen dat er een auto werd gestolen. Op de Ravelstraat werd de auto met draaiende motor aan getroffen. Later werd één van de drie verdachten aangehouden. De man is in verzekering gesteld en zit in afwachting van verder onderzoek vast. huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl BESTE^I intratuin Donderdag 13 december 2007 - Pagina 7 Mini kerstboom (Picea glauca Conica) Hoogte 40 cm, potmaat 15 cm, exclusief mand. Per stuk van 4,99 Venray Langstraat 133, 0478-588585, vrijdag koopavond WINKELKETEN ...NEDERLAND 2007

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7