"Het afscheid gaat me veel moeite kosten Kijkje in de historie van Venray Provinciale Staten live op internet I* Henri^r mps Gunhoek Laat u inspireren ff ook voor üw tuin Alliance Solitaire door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Dat PvdA-wethouder Najja in de laatste raadsvergade ring een motie van afkeuring aan zijn broek kreeg, was de schuld van burgemeester Waals. Dat zei raadslid Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) vorige week in de vergadering van de fractievoorzitters. "Het was jammer voor de wethou der. Als hij fatsoenlijk ant woord had kunnen geven, dan was dit nooit gebeurd", verze kerde Verkoeijen De motie van afkeuring werd ook door de WD gesteund. De motie werd ingediend omdat Najja zich niet aan het aanbeste dingsbeleid zou hebben gehouden bij de projectontsteuning voor het gemeentehuis. De wethou der had hierover een brief met tekst en uitleg naar de raadsleden gestuurd. Dat was volgens Waals de reden dat hij Najja in eerste instantie niet meer aan het woord liet. "Want alle vragen waren al beantwoord." Verkoeijen, die de absente frac tieleider Ike Busser verving, vindt dat Waals niet twee petten kan opzetten. De burgemeester is zowel voorzitter van de raad als van het college. "In dit geval koos Waals duidelijk voor het college. Het was ergerlijk. Daar hebben we grote moeite mee", aldus Verkoe ijen, die zei dat enkele wethouders eveneens vinden dat Waals Najja aan het woord had moeten laten. Later gebeurde dat alsnog, maar toen was het 'kwaad' al geschied. Opvallend was dat raadsgriffier Koos van Eekeren de burgemees ter afviel. "De wethouder had de mogelijkheid moeten krijgen om wat te zeggen. Ook al was er die brief", vindt Van Eekeren. De motie van afkeuring, het één na zwaarste politieke middel, werd met zeven tegen achttien ruim schoots verworpen. Toch vindt PvdA-fractieleider Bert Linskens dat Najja hierdoor 'erfelijk belast' is voor de komende periode. "Het was wel een erg heftig middel." Burgemeester Waals wilde er niet veel woorden meer aan vuil maken. "Als Samenwerking bal len had gehad, dan hadden ze mij maar moeten wegsturen." De partijen toonden zich ook ontevreden over het verloop van de begrotingsbehandeling. Daags voor de vergadering waren de fractievoorzitters nog bij elkaar geweest. De begroting zou in vijf thema's besproken worden. Gerda van Stelten (CDA) vindt het onbe grijpelijk dat sommige raadsleden die afspraken aan hun laars lapten. "Ik werd er bijna ziek van. Het liep de spuigaten uit." Ook Bert Linskens hekelde de vergaderdis- cipline:"We raakten de weg kwijt." Burgemeester Waals vond het maar een saaie vergadering. "Er zal geen enkele spanning in." Waals weerlegde de kritiek dat hij eer der had moeten ingrijpen. "Als je de eerste spreker al na drie minu ten afkapt, dan is de toon gezet. Dan is vergadering weg." Afgelopen dinsdag werd het hoogste punt bereikt van de nieuwbouw bij basisschool de Hommel aan de Oostsingel. Er komen nieuwe klaslokalen en spreekkamers, een extra aula en kleutergymzaal. Het team zal na de nieuwbouw gebruik kun nen maken van een eigen teamka mer. Wat betreft de buitenruimte zal er ook veel gaan veranderen. Er komen nieuwe parkeerplaatsen en fietsenstallingen. Onder toe ziend oog van afgevaardigden van aannemersbedrijf MJ Teunissen By mc-architecten BV, gemeente Venray, E &W totaaltechniek BV en SPOVenray werd door enkele leerlingen van de school de vlag gehesen. De bouwwerkzaamhe den verlopen volgens schema, zodat basisschool de Hommel over enkele maanden het nieu we gebouw in gebruik kan gaan nemen. Voor de bovenbouwgroepen zal dit een bijzonder moment zijn. Alle groepen komen dan weer op één locatie. Nieuw bestemmingsplan buitengebied pas klaar in 2010 Ruim een half miljoen euro is er nodig voor een nieuw bestemmingsplan buiten gebied. Medio 2009 is het gereed. Na afhandeling van beroepen en bezwaren zal het bestemmingplan naar ver wachting rond de zomer van 2010 onherroepelijk zijn. Om bouwplannen in de tussentijd toch door te laten gaan, is er een bouw- en vrijstellingsbe- leid opgesteld. Initiatieven die hierbinnen passen kunnen met een korte procedure wor den afgehandeld. In de commissie Stedelijke Ont wikkeling waren CDA en Samen werking blij dat de bouwplannen zo toch kunnen doorgaan. Want er is nogal wat onrust over bij bedrij ven en burgers. Zonder geldig bestemmingsplan moeten zelfs eenvoudige verbouwingen van burgerwoningen via de langduri ge en kostbare artikel 19-1 proce dure lopen. Deze procedure kost liefst 3-510 euro, terwijl voor de kortere 19-2 procedure een tarief van 720 euro geldt. Bert Linskens (PvdA) wilde weten of de provincie al toestem ming heeft gegeven voor het 'noodverbandWethouder Teunis sen (Lokaal Aktief) kon verheugd melden dat op 27 november de verlossende brief is binnengeko men. "De provincie gaat akkoord zonder een enkele opmerking. En we hebben ook instemming van de VROM-inspectie Het bestemmingsplan buiten gebied is op 13 juni 2007 afge schoten door de Raad van State. In oktober trok ook de provincie zijn eerdere goedkeuring in. Daar door geldt nu nog steeds het oude bestemmingsplan uit 1981. Voor enkele gebieden moet zelfs wor den teruggevallen op het Uitbrei dingsplan in Hoofdzaken uit 1944. Het Venrayse bestemmingsplan zou een voorbeeld zijn voor ande re gemeenten vanwege de dere gulering. Zo was bijvoorbeeld het aanlegvergunningstelsel - voor lichtere bouwwerken zoals wind tunnels - er niet meer in opge nomen. En juist op dit onderdeel sneuvelde het complete bestem mingsplan waarmee de gemeente raad al in 2005 had ingestemd. Er moet nu weer een geheel nieuw bestemmingsplan komen dat hoge kosten met zich mee brengt. Vooral vanwege de inhuur van externe deskundigheid. Het afgekeurde bestemmingsplan is op veel onderdelen inmiddels niet meer actueel. Er in intussen veel nieuwe wet- en regelgeving zoals over luchtvervuiling, bodemon derzoek, milieueffectrapportages en de geurwet. Dit moet in het nieuwe plan verwerkt worden. Bij het nieuwe bestemmings plan staan rechtszekerheid en gelijkheid voorop. Na de slechte ervaring met het schrappen van de aanlegvergunning zal de gemeen te niet opnieuw gaan experimen teren. Juridische risico's worden zoveel mogelijk vermeden. "Jammer dat het zo gelopen is. Maar we zijn tevreden over de gekozen aanpak", zei Paul Litjens (CDA). Theo Mulders (Samenwer king) wees op de ongerustheid. "Zonder bestemmingsplan weet niemand waar ie aan toe is. We val len weer terug naar 1981. Helaas heeft dit bestemmingsplan zijn 25-jarig jubileum toch gehaald. Omdat door juridisch geneuzel de deregulering onderuit is gehaald." De gemeente gaat voor 170.000 euro externe bureaus inschakelen. Samenwerking staat niet toe dat er van het aanbestedingsbeleid wordt afgeweken. Ook Mulders toonde zich tevreden over het plan van aanpak. Marius Emons (PvdA) vond het verstandig dat er geen juridische risico's meer genomen worden. Ook Frans van der Kruijf (WD) sprak zijn waardering uit voor de aanpak.' Het ziet er prima uit. Alleen is het uiterst jammer dat de provincie en de Raad van State het eerdere bestemmingsplan ver nietigd hebben." Volgens de WD- er was het juist de provincie die bij Venray had gedrongen op het toepassen van minder regels. "Het was een duur advies. Het kost nu 540.000 euro. We zijn hier uiterst ongelukkig mee. Het is toch niet te geloven dat we nog steeds met een bestemmingsplan zitten dat al meer dan 25 jaar oud is." Teunissen reageerde:"Ik ben nu bijna drie jaar wethouder. En als ik een ding heb geleerd, dan is het wel dat ik geen uitspraken meer doe over juridische zaken. We nemen in het bestemmingsplan geen nieuwe dingen meer mee. Als er twijfel is over de juridische houdbaarheid, dan komt het er niet in." De wethouder weersprak dat de provincie de gemeente zou hebben gedwongen tot deregule ring. "Nee, daarvan is de provincie niet de schuld. Die wens kwam vooral vanuit de gemeenteraad." Pastoor Te Boekhorst verlaat dekenaat Venray ff Pastoor Te Boekhorst ver trekt in februari 2008 bij het dekenaat Venray. Hij wordt pastoor in het Midden-Lim burgse Heythuysen. In septem ber 1997 werd de uit Hilvaren- beek afkomstige Te Boekhorst geïnstalleerd als pastoor van Blitterswijck en Wanssum. In september 2005 kwam daar Castenray als derde parochie bij. Hans te Boekhorst was daarvoor acht jaar kapelaan in Nederweert. Hij nam zijn intrek in de parochie woning in Blitterswijck als opvol ger van J. Holtus die er van 1980 tot 1996 pastoor was. In de afge lopen tien jaar heeft hij een sterke band opgebouwd met de dorpen Blitterswijck en Wanssum. "Ja, ik ben vergroeid met deze gemeen schappen. Ik weet nu al dat het afscheid me veel moeite gaat kosten. Ik zie er tegenop", zegt Te Boekhorst die met veel plezier in de Maasdorpen werkzaam was. Hij was actief betrokken bij het dorpsgebeuren en de verenigin gen. Tot vorig jaar voetbalde hij ook bij de veteranen van BW'27 en Wanssum. "Na de knieoperatie moest ik helaas stoppen met voet ballen." De datum vrijdag 23 november vergeet hij niet snel meer. Op die dag moest hij op gesprek komen bij de vicaris-generaal in Roer mond. "Het was de eerste keer in de afgelopen tien jaar. Dan weet je dat er iets gaat gebeuren. De vicaris vroeg mij of ik pastoor van Heythuysen wilde worden. Zoiets gaat altijd van het bisdom uit. Je kunt weigeren maar dan moet je zwaarwegende argumenten heb ben. En die heb ik niet." Heythuysen zit al een jaar zon der priester sinds pastoor Jacobs met emiraat ging. De oud-pastoor is afgelopen jaar nog regelmatig ingesprongen. Vorige week maan dag had Te Boekhorst een gesprek met het kerkbestuur van Heythuy sen en deken Maessen van Thorn. De zaak is nu beklonken. Op de zondag na carnaval (10 februari) neemt hij afscheid van zijn drie parochies. Op 17 februari wordt hij geïnstalleerd in Heythuysen. Hans te Boekhorst heeft sinds de bekendmaking veel reacties ontvangen."De mensen vinden het jammer dat ik vertrek. En dat vind ik zelf ook. De contacten met de mensen, de vele bekenden en vrij willigers zal ik gaan missen." Een dieptepunt noemt Te Boekhorst de kunstroof van januari 2005 in de kerk van Blitterswijck. Hoog tepunten waren er vele. Zoals de jubilea van de verenigingen uit Blitterswijck en Wanssum. Vooral het jubileumfeest van BW'27 in de grote feesttent staat hem nog na bij. Op donderdag 13 december (vandaag) reikte gemeentear chivaris Paul van Meegeren de eerste exemplaren van twee nieuwe archiefinventarissen uit aan wethouder H. Teunis sen en de provinciale archie- finspecteur, mw. R. van den Heuvel-Habraken. Hiermee voldoet de gemeente aan een wettelijke verplichting om archieven van het gemeente bestuur die ouder zijn dan twintig jaar openbaar en toegankelijk te maken voor historisch onderzoek. Het gaat om de archiefinventaris van het gemeentebestuur 1815- 1941 en de archieflnventaris van het gemeentebestuur 1942-1990. In de afgelopen vijftien jaar zijn alle archiefstukken uit de periode 1815-1990, voor zover bewaard, onder handen genomen. De stuk ken zijn omgepakt in zuurvrije archiefmaterialen en beschreven. Het resultaat bestaat uit 13.712 archiefmappen en archiefomsla gen. In totaal 250 meter archief over 175 jaar geschiedenis van Venray. Samen vormen de archie finventarissen een onmisbare toe gang tot een schat aan informatie over de geschiedenis van Venray en de kerkdorpen. Het archief geeft antwoord op vragen als: wie had in 1823 officieel toestemming om te gaan bedelen? Welke leerlin gen zaten in 1850 op de openbare lagere school? Wie raakte in 1900 gewond door een bedrijfsongeval? Wie kreeg in 1921 toestemming voor de bouw van een boerderij in Ysselsteyn? Wie moesten in 1940 inkwartiering van Duitse soldaten accepteren? De archieflnventaris- sen zijn ook gepubliceerd op de gemeentelijke website (zie quick links': gemeentearchief). De vergadering van Provin ciale Staten van Limburg van vrijdag 14 december wordt vanaf 10.00 uur live uitgezon den op internet via limburg. nl. Het is voor de eerste keer dat de provincie via haar eigen website een vergadering uitzendt. Voorlopig gaat het nog om een proefuitzending. Begin 2008 wordt besloten of het live uitzenden van vergaderingen een vervolg krijgt. Een paar jaar geleden waren de Statenvergaderingen nog live via Ll-tv te volgen. Het was geen doorslaand succes. Er werd nau welijks naar gekeken. De provin ciale beraadslagingen waren voor het grote publiek niet interessant en ook nauwelijks goed te volgen. Onthulling kunstwerk Oostrum De wethouders Hassan Najja (gebiedsgericht werken) en Patrick van der Broeck (cultuur) onthullen op vrijdag 21 december om 20.00 uur op het Dorpsplein in Oostrum een kunstwerk voor de Oostrumse gemeenschapAanslui tend ontsteken de oudste inwoon ster van Oostrum, Nelly Verheijen, en pastoor Keiler de verlichting van de Oostrumse kerk. Het kunst werk is in opdracht van de dorps raad in Oostrum ontworpen door kunstenaar Erik van Maarschalker- waard. Van Maarscahlkerwaard, geen onbekende in de kunstwe reld, heeft al veel kunstwerken vervaardigd. Een aantal van zijn kunstwerken is opgenomen in de publicatie Tijdtour. Het realiseren van dit kunstwerk is een bijzonder project geweest. In samenspraak met de dorpsraad en op aanwij zing van de kunstenaar is het ont werp gemonteerd door cliënten en begeleiders van het Forensisch Psychiatrisch Centrum De Rooyse Wissel in Oostrum. De verlichting van de kerk is in opdracht van de dorpsraad en in samenwerking met het kerkbestuur aangelegd door Keijser-Manders installatie techniek BV uit Ysselsteyn. Ook omdat er verder geen infor matie beschikbaar was. Daarom is een paar jaar geleden besloten ermee te stoppen. Internet biedt meer mogelijkhe den dan alleen het 'kaal' uitzenden van een debat.Tijdens de vergade ring wordt ook actuele informatie gegeven, bijvoorbeeld over moties die ingebracht worden en de uit slagen van stemmingen. Ook zijn er directe links naar de vergader stukken. Bijzonder is dat na afloop de beelden van de vergadering in een archief worden opgeslagen. Waardoor de vergadering altijd op een later tijdstip nog eens kan worden nagekeken. Hierbij kan ook gezocht worden op onder werp en op spreker. "Door informatie te koppelen aan de beelden, denken we dat het interessanter en beter toegan kelijk wordt voor belangstellen den", zegt het Venrayse Statenlid Jan Loonen (CDA). Onderwerpen die vrijdag op de agende staan zijn onder meer gratis openbaar vervoer, de jeugdzorg en defibril- latoren in brandweervoertuigen. Etalagekraak in Venray De politie onderzoekt een eta lagekraak die zondagmorgen, even na zes uur, plaatsvond in een winkel aan de Patersstraat in Venray. Daarbij werd een etalage ruit ingegooid, waarna de daders enkele horloges wegnamen uit de etalage. Op zondag 2 december werd bij dezelfde winkel een soortge lijk misdrijf gepleegd. Toen werd ook een etalageruit ingegooid en gingen de dieven er eveneens met enkele horloges en sieraden vandoor. Het ging toen vermoede lijk om drie personen. De politie onderzoekt of er een verband bestaat tussen beide zaken. De totale waarde van de buit van beide zaken is nog onbekend. De politie vraagt eventuele getuigen om contact op te nemen met de basiseenheid Venray via telefoon nummer 0900-8844. Gemeente verkoopt bospaden De gemeente gaat paden in het bosgebied Boschhuizen ver kopen aan de stichting Limburgs Landschap. Het gaat in totaal om een oppervlakte van 42.640 vier kante meter. Limburgs Landschap betaalt hiervoor 20.000 euro. De stichting is eigenaar van deze bossen en zorgde al voor het onderhoud van de bospaden. De gemeente vindt het logisch dat ook de paden aan het Limburgs Landschap worden overgedaan. Het zal de natuurontwikkeling ten goede komen. In de praktijk zal er niets veranderen. De stichting blijft zoals nu de paden onder houden. In de koopovereenkomst is vastgelegd dat de bestemming niet gewijzigd mag worden en dat de paden openbaar toegankelijk voor het publiek moeten blijven. bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venray De Hoveniers ws-syim Venrays museum vorm krijgt Het college van B en W van Venray heeft de statuten en de bemensing van Stichting Venrays Museum goedgekeurd. Hiermee komt een Venrays museum op het St. Servaasterrein weer een stapje dichterbij. Het is de bedoeling dat het museum in 2010 zijn deuren opent. In 2004 hebben 't Freule- keshuus en de GGZ al een conve nant gesloten. Ze hebben daarin vastgelegd te streven naar een Ven rays museum, waarin de collecties van 't Freulekeshuus en het Psy chiatrisch Museum zijn samenge bracht. Het is de bedoeling om dit nieuwe museum te vestigen in de kapel op Servaashof die momen teel wordt gerenoveerd. De reno vatie is volgens planning in 2008 klaar. Het nieuwe bestuur zal voor lopig als stuurgroep aan de slag gaan met de inhoudelijke vorm geving en het beschikbaar krijgen van de benodigde gelden. Het nieuwe museum moet zijn deuren openen in 2010, gelijktijdig met de realisatie van Servaashof. Peel en Maas tijdens de feestdagen De feestdagen komen snel dichterbij en dat betekent dat ook de medewerkers van nieuws blad Peel en Maas gaan genieten van een aantal vrije dagen. Maar het is natuurlijk niet zo dat u uw nieuwsblad in de laatste week van het jaar 2007 en de eerste week van het jaar 2008 moet missen! Peel en Maas verschijnt op de normale donderdag, op 27 december en 3 januari 2008. Wél zijn de afsluitdagen voor kopij en advertenties in verband met de feestdagen vervroegd. Redactio nele berichten en advertenties voor de uitgave van donderdag 27 december, de krant wordt in verband met de twee kerstdagen al op maandagmorgen 24 decem ber opgemaakt, moeten binnen zijn op donderdag 20 december 16.00 uur. Advertenties dienen vrijdag 21 december voor 10.00 uur binnen te zijn. Voor de uitgave van donderdag 3 januari 2008 is de afsluittermijn voor zowel kopij als advertenties maandag 31 december 12.00 uur. In verband met de verhui zing naar Keizersveld is zowel de redactie- als de advertentieafde ling in de kerstweek (maandag 24 tot en met vrijdag 28 decem ber) beperkt bereikbaar. Donderdag 13 december 2007 - Pagina 5 Samenwerking Venray: "Motie Najja was schuld Waals Hoogste punt nieuwbouw basisschool de Hommel Bouwplannen in Venray kunnen toch door JUWELIER Grotestraat 50 Venray Tel. 0478-581261 www.henri-camps.nl Rodrigues Cohen Diamonds is een merk van Peter Bruining BV Tel: 023 - 531 9374, fax: 023 - 5340781 email: info@peter-bruining.nl www.rodrigues-coben.nl Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONEN aanpak

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5