Kritiek CDA en Samenwerking op aanpak Loobeek 'In Venray geen plaats voor dierproef laboratoria' Camping De Walnoot bouwt 44 chalets Technologiebedrijf BAS afgeknapt op gemeente Venray *oS oersticn zu Stepten Julicher Meijer Ha|WgeBö?en^ VERBOUWINGSUITVERKOOP DUT LER PEEL EN MAAS Paul Litjens (CDA): "Contourengeld moet in dorpen zelf besteed worden" Het wil niet vlotten met de plannen voor het stroomge bied van de Loobeek. Ruim tweeënhalf jaar na het ver schijnen van de visie 'Samen puzzelen voor de toekomst' is er nog weinig concreets gebeurd. Om uit de impasse te komen, haalt de gemeente het Loobeekdal naar voren om zo snel mogelijk enkele pro jecten te kunnen realiseren. "We willen nu eindelijk con crete slagen gaan maken", zegt wethouder Teunissen (Lokaal Aktief). Vorige week in de commissie Stedelijke Ontwikkeling kraakten CDA en Samenwerking de gang van zaken. De raadsleden Paul Litjens (CDA) en Theo Mulders (Samenwerking) waren eensge zind in hun kritiek. Het totale project kost 13 mil joen euro waarvan 8 miljoen bestemd is voor het Loobeekdal. Deze beek vindt zijn oorsprong in Ysselsteyn en komt via Merselo, de noordkant van de wijk Braban der inVenray en Smakt uit in de Maas. De Loobeek is een project uit de Reconstructie. De opzet is een kwaliteitsimpuls voor de beek en zijn omgeving. De water kwaliteit is namelijk slecht en de natuur moet er beter tot zijn recht komen. De gemeente wil een nauwe samenwerking met Waterschap Peel en Maasvallei dat met het project Nieuw Limburgs Peil ook actief is in het gebied. Om geld te genereren zouden er op drie plekken extra wonin gen gebouwd worden in het uit loopgebied van de Loobeek. In Merselo, Vlakwater en Brabander. Deze woningbouw kan in totaal 18 miljoen euro opleveren waar uit het Loobeek-project ruim schoots betaald kan worden. Maar de woningbouwplannen zijn van de baan. Uit de recente woonvisie blijkt dat er al genoeg bouwplan nen in Venray zijn. Waardoor Bra bander 2 en Vlakwater afvallen. De beoogde bouwlocatie in Mer selo bleek achteraf planologisch niet passend te zijn. De gemeente is op zoek gegaan naar alterna tieven. Voor de nieuwbouwwijk Aan den Heuvel moet nog voor 400.000 euro natuurcompensa tie plaatsvinden. Dit bedrag gaat nu naar de Loobeek. Daarnaast komt er 'contourengeld' uit Oirlo en Heide beschikbaar. Dit is een regeling vanuit de provincie. Voor bouwplannen aan de rand van het dorp moet extra geld betaald worden. Onder het motto 'voor wat, hoort wat'. De opzet is dat deze tegenprestatie wordt ingezet voor de leefbaarheid van het dorp. In Oirlo gaat het om de uitbrei ding van het bedrijf Saweco en in Heide om het uitbreidingsplan aan de Groeneweg van Verheijen en projectontwikkelaar Goldewijk. "De woningbouw is als basis helemaal weggevallen. Er wor den nu kleine onderdelen naar voren gehaald en de rest blijft lig gen", zegt Paul Litjens (CDA) die het absoluut niet eens in met de gevonden financiering. "Het con tourengeld moet in de dorpen zelf besteed worden." Theo Mulders (Samenwerking) sprak ruim twee jaar geleden al zijn bezorgdheid uit. De Loobeek moest een inte graal project zijn waarvan behalve de beek ook de landbouw, natuur en woningbouw zouden profite ren. "Nu gaat het toch weer alleen om de waterdoelen in het Loo beekdal. Daar hebben we eerder al voor gewaarschuwd.Al het geld gaat nu naar enkele krenten uit de pap.Terwijl andere gebruikers, die bijvoorbeeld schade ondervinden door het hoge water, niets krij gen", aldus Mulders, die het even eens afkeurt dat contourengeld uit Oirlo en Heide op deze manier wordt besteed. "Wij zijn absoluut niet blij met deze ontwikkeling." Volgens wethouder Teunissen staat de uitvoering onder span ning. "Daarom hebben we enkele projecten naar voren gehaald om iets concreets te doen." Teunis sen zegt dat het tegenvalt om het contourengeld te besteden aan de leefbaarheid in de dorpen. Om de plannen van Saweco niet te ver tragen, gaat de tegenprestatie van het Oirlose bedrijf naar de Loo beek. "Het is niet makkelijk het geld te koppelen aan een leefbaar heidsproject in het dorp. Om de ondernemer tegemoet te komen hebben we voor deze oplossing gekozen", aldus de wethouder. Paul Litjens is het er niet abso luut niet mee eens. "Dit is de weg van de minste weerstand. Met de dorpsraad Heide is niet eens gesproken over besteding van het contourengeld zei het CDA- raadslid die Statenleden heeft gesproken. "Zij zijn het er ook niet mee eens. De bedoeling van het contourenbeleid is juist dat het geld teruggaat naar het gebied zelf. En niet dat het besteed wordt aan natuur elders." Teunissen wekte de indruk met de rug tegen de muur te staan. Volgens hem was er voor Saweco geen andere oplossing. "De ondernemer stond het water aan de lippen. Je wordt er niet vrolijk van hoe dit gelopen is. Daarom hebben we een andere weg bewandeld." TonTeeuwen (CDA) stelde voor binnenkort een informatieavond te houden over het Loobeek-pro ject. "We hebben er moeite mee hoe het nu verloopt. We willen meer inzicht hebben of de gelden goed besteed worden." De andere partijen, behalve Samenwerking, toonden er minder interesse voor. Het centrum van Venray was afgelopen zaterdag bezit van ongeveer driehonderd vreed zame dierenrechtenactivisten uit heel Nederland, Duitsland en België. De actiegroep Anti- Dierproeven Coalitie (ADC) hield haar zoveelste hoorbare protest tegen de mogelijke komst van het 50.000 m2 grote ScienceLink aan de A73. (door Paul Kraaijer) ScienceLink moet het parade paardje worden van de gemeente Venray in haar strijd tegen de werkloosheid. Met dit 60 miljoen euro kostende project hoopt Ven ray hoogwaardige werkgelegen heid te scheppen. Het zou, aldus de gemeente in een persbericht in januari van dit jaar, gaan om onge veer 400 banen. Het prestigieuze project wordt ontwikkeld door de gemeente Venray, de provincie Limburg en Van der Looy Projekt- management B. V in Weert. Het pro ject is echter zeer omstreden. Als alles volgens plan verloopt komen in ScienceLink bedrijven die zich bezighouden met dierproeven. 'De onderzoeksresultaten hiervan worden met name gebruikt in de fljnchemie, farmaceutische indu strie en de voedingssector', aldus de gemeente Venray. 'Verder is er ruimte voor catering, een confe rentieruimte, horeca en kinderop vang.' De ADC eist stopzetting van alle dierproeven. Zowel in Nederland als in Bel gië worden acties gevoerd tegen proefdierlaboratoria, opdracht gevers en toeleveringsbedrijven. Wekelijks zijn sympathisanten van de ADC wel ergens in het land te vinden met stands en informatie materialen. Het zijn mensen met een warme liefde voor alles dat leeft, gedreven en bereid veel vrije tijd op te offeren om op te komen voor dierenrechten. De ACD hield afgelopen zaterdag een manifestatie en fakkeloptocht in het centrum van Venray. Een bont gezelschap activisten, jong en oud, informeerde vanaf twee uur omstanders over de Science- Link-plannen. Veel inwoners van Venray staan achter de ADC en zijn ook fel gekant tegen het mil joenen project. ENTHOUSIAST Woordvoerder Robert van de ADC is zeer enthousiast over de belangstelling. Hij is hoopvol. 'De komst van het ScienceLink is inmiddels heel onzeker geworden. De gemeente heeft grote moeite om bedrijven te vinden die hun intrek willen gaan nemen. Dat is mede het gevolg van onze con sequente protesten hier. Achter vele ramen zijn onze posters te zien.' Robert heeft het druk. Hij wordt veel aangesproken. Ieder een staat hij rustig te woord.Voor aanvang van de fakkeloptocht, die voert naar de locatie aan de A73 waar ScienceLink mogelijk gevestigd wordt, spreekt hij de vele aanwezigen toe. Ondanks de kou, harde wind en regen is de sfeer gemoedelijk en optimistisch. Fakkels worden aangestoken, de laatste thee wordt gedronken en iemand steekt nog snel een stuk vegetarische taart in zijn mond. Aan alles heeft de ADC gedacht. Het oogt qua opzet professioneel, goed georganiseerd en dat wordt door de demonstranten gewaar deerd. Steeds meer Venraynaren sluiten zich spontaan aan. Hand tekeningenlijsten tegen de komst van ScienceLink worden massaal getekend. De fakkeloptocht zet zich rond vier uur in beweging, onder veel publieke belangstel ling. De regen is voor de demon stranten geen spelbreker. Het bedrijf Harlan in het Limburgse Horst is een van de gegadigden om zich binnen de campus van het ScienceLink te vestigen. Har lan fokt wereldwijd dieren voor laboratoria, voornamelijk cavia's en konijnen, honderden in getal in Horst. Onduidelijk is of Harlan wil verhuizen naar Venray. Het bedrijf bleek niet bereikbaar te zijn voor commentaar. Rond ScienceLink blijkt een zweem van geheimzin nigheid en geheimhouding te han gen. De lokale politiek hult zich in stilzwijgen. Slechts de fractievoor zitter van de SP uit zich in heldere bewoordingen. 'Wij zitten niet te wachten op meer dierenleed en daar waar het mogelijk is moeten wij dit zien te voorkomen.', aldus fractievoorzitter Jolanda Dijkema van de SP. 'Ik loop dagelijks in het bos met een beagle, ja zo'n lab hondje, en hoor mensen hun zorg uitspreken'. De coalitiepartijen CDA en PvdA spreken zich niét uit. Hun coalitiepartner Lokaal Aktief doet dat wel. Gerrit Lem- mens, fractievoorzitter van Lokaal Aktief, drukt zich voorzichtig uit. 'Aan ontwikkelingen in medisch onderzoek die het leven voor ernstig zieken leefbaarder maken, werkt onze fractie graag mee.', aldus Lemmens. 'Maar zodra zich bedrijven met bedenkelijke activi teiten aandienen, zal onze fractie zich ernstig verdiepen of de meer waarde van zulk een vestiging toepasbaar is binnen het kader.' Niet duidelijk is hoe Lokaal Aktief denkt over een bedrijf als Harlan. Verantwoordelijk wethouder Lei Heidens, Economische Ontwik keling, wilde niet reageren op vragen over de actuele stand van zaken met betrekking tot de Sci enceLink plannen. Duidelijk is inmiddels wel, dat het hem veel Het centrum van Venray was afgelopen zaterdag bezit van ongeveer driehonderd dieren rechtenactivisten. moeite kost om zijn werkgelegen- heidsdroom te realiseren. Hij richt zich noodgedwongen al op bedrij ven in Duitsland en volgens de 2e Bestuursrapportage 2007 van de gemeente Venray wordt 'de voor 2007 geraamde grondverkoop met betrekking tot ScienceLink niet gerealiseerd in 2007.' Ondui delijk is overigens of er al een bouwvergunning voor Science Link is verstrekt. Opmerkelijk in het hele ScienceLink verhaal is ook de positie van de derde partij, Van der Looy Projektmanagement B. Vin Weert. Het bureau kwam in novem ber 2007 in opspraak. In het kader van een landelijk onder zoek naar mogelijke malversaties gepleegd door vastgoedhandela ren verrichtte de FIOD invallen bij bedrijven in heel Nederland. Dat gebeurde ook bij Van der Looy. Zowel de directeur als de finan cieel directeur werden door de FIOD gehoord. In een eigen pers bericht van 24 november haastte Van der Looy zich om kenbaar te maken geen enkele betrokken heid bij vastgoedhandel te heb ben.'De ADC blijft ontwikkelingen rond het ScienceLink nauwgezet volgen. Zolang er een sfeer van geheimzinnigheid blijft hangen rond de gemeentelijke plannen zal het ADC haar activiteiten in Venray voortzetten. ScienceLink mag niet van de grond komen. Dieren verdienen een volwaardig leven zonder blootgesteld te moe ten worden aan ondraaglijk leed.', aldus woordvoerder Robert van de ADC. Voor huisvesting Oost-Europese werknemers Camping De Walnoot in Oirlo gaat 44 chalets bouwen waarin 176 Oost-Europese werknemers onderdak kun nen krijgen. Op de camping aan de Koepas verblijven al langer voornamelijk Poolse arbeidskrachten. De Walnoot heeft een bouwver gunning aangevraagd. Daarnaast komt de gemeente binnenkort met een voorstel voor nog een grootschalige locatie in het bui tengebied. Het wordt een zogehe ten 'Center Parcs-constructie' met woningen in een campusachtige opzet. De gemeente Venray kiest er niet voor om extra woningen te bouwen voor de Oost-Europese arbeidskrachten. Wethouder Teu nissen (Lokaal Aktief) denkt dat de toestroom van tijdelijke aard is. De buitenlandse werknemers doen ook nauwelijks een beroep op de reguliere woningmarkt. In de gemeente zijn veertig panden in beeld gebracht waarin momenteel circa vijfhonderd arbeidskrachten verblijven. Er is nog nauwelijks werk gemaakt van het toezicht op deze woningen. De gemeente heeft hiervoor nu een extern bureau in de arm geno men dat met een plan van aanpak komt. Er zijn grote verschillen in de kwaliteit van de huisvesting. Veel werkgevers zorgen voor een goed onderkomen van hun per soneel. Maar er komen nog steeds schrijnende situaties voor zoals overbewoning, brandgevaar en illegaal verblijf. Locaties die niet voldoen aan de wettelijke eisen worden aangepakt. Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 Het Venrayse bedrijf BAS bv heeft sinds kort onderdak gevonden op bedrijventerrein Trade Port in Venlo. Het ken niscentrum en adviesbureau voor betontechnologie groei de uit zijn jasje op de locatie in Keizersveld. Pogingen om een ruimer onderkomen te vinden op bedrijventerrein De Hulst n liepen op niets uit. Directeur Van Casteren is afgeknapt op de houding van de gemeente Venray. Met tegenzin keerde het tech nologiebedrijf Venray daarom de rug toe. BAS heeft meer als een ton uitgegeven aan twee com pleet uitgewerkte bouwplannen die niet van de grond kwamen. Het vertrek uit Venray roept vraag- Vervolg voorpagina 'Veel bewoners onzeker en niet betrokken' Ook de protestantse kerk en tafeltennisvereniging Red Stars verkeren in onzekerheid. Hun onderkomens zullen gesloopt wor den voor het nieuwe winkelhart. Yvonne Raaijmakers, directeur van schoolbestuur SPOV hoopt dat de nieuwe school in 2010 of 2011 in gebruik kan worden geno men. "De nieuwe brede school is heel belangrijk voor de wijk. We moeten ervoor zorgen dat jonge mensen samen opgroeien en met elkaar leren leven." Liesbeth van Beek constateert een afwachtende houding in de wijk.Toch ziet ze vooruitgang.' De bewonersbijeenkomsten worden beter gezocht. Het vertrouwen is groeiende", hoopt ze. Hassan Najja verwacht dat de wijkbewoners meer betrokken raken als de uit voering in zicht komt. "We zijn nu nog teveel aan het praten en plan nen aan het maken. Daarom gaan we vanaf 1 januari ook echt van start." tekens op. De gemeente heeft als streven om meer hoogwaardige werkgelegenheid aan te trekken. En nu laten ze 'zomaar' dit Ven rayse hightechbedrijf vertrekken. Hoe kan dit? Directeur Toine van Casteren hekelt de medewerking die hij ondervond in het gemeen tehuis. "Venray heeft alleen maar oog voor bedrijven met mede werkers die dozen dichtdoen. Ze praten veel over hoogwaardige technologie, maar ze weten totaal niet waar ze het over hebben. Ze hebben er geen flauw benul van hoe het werkt." Een van de beoog de locaties van BAS was langs de A73 nabij laboratoriumpark Sciencelink dat er nog gebouwd moet worden. Van Casteren ziet Sciencelink helemaal niet van de grond komen. "Dat project is veel te hoog gegrepen voor Venray." Raadslid Gerard Thijssen (inVENtief) bevreemdde het even eens dat BAS uit Venray vertrok ken is en stelde onlangs vragen. Het college kwam vorige week met een schriftelijk antwoord. B en W zeggen 'al het mogelijke' te hebben gedaan om het bedrijf voor Venray te behouden. Wethouder Heidens (CDA) zegt dat er drie aanbiedingen zijn gedaan voor een plek op De Hulst II. Door de gemeente, door Van der Looy Projectmanagement - dat samen met de gemeente Science link ontwikkelt - en door Maessen Bedrijven. Met Maessen kwam BAS tot overeenstemming over de koop van een stuk grond tussen discotheek Zenith en de rotonde op de Deurneseweg. Maar ook hier vestigde het bedrijf zich niet. "We hebben alle moeite gedaan", zegt Heidens die de kri tiek van Van Casteren niet kan plaatsen. "Het bedrijf heeft helaas de aanbiedingen niet geaccep teerd. Dat is bijzonder teleurstel lend. Ook ik had dit mooie bedrijf heel graag in Venray gehouden. Het is inderdaad de hoogwaardige werkgelegenheid die wij zoeken." De wethouder zegt dat hij momenteel meerdere 'mooie' loca ties in de aanbieding heeft. Op De Hulst II is niet alleen plaats langs de A73 maar ook naast de nieuw bouw van Gilde Opleidingen. Op het nieuwe bedrijventerrein De Blakt is een drietal kavels beschik baar. "BAS blijft van harte welkom in Venray. We zien het bedrijf liever vandaag dan morgen terugkeren. We zullen het met open armen ontvangen", verklaart Heidens. Betaalbaar belasting advies op niveau! www.bba-belastingadviseurs.nl Bedreiging De politie heeft zondagavond omstreeks 19:50 uur een 36-jarige man uit Venlo aangehouden op verdenking van huiselijk geweld. De politie kreeg een melding dat de man vernielingen aanrichtte in de woning en zijn vrouw verbaal bedreigde.Ter plaatse kon de man na hevig verzet worden aangehou den. De man is overgebracht naar het politiebureau. Hij bleek onder invloed van alcohol te zijn. De man zit in afwachting van verder onderzoek vast. Huiselijk geweld De politie heeft dinsdag omstreeks 18.00 uur een 38-jarige man uit Venray aangehouden op verdenking van huiselijk geweld. De politie kreeg een melding dat de man een vrouw had mishandeld en zij de straat op was gevlucht. Ter plaatse bleek de man de vrouw geslagen te hebben. De man is aan gehouden en overgebracht naar het politiebureau, hij zit in afwach ting van verder onderzoek vast. De aanleiding van de mishandeling ligt in de relationele sfeer. donderdag 13 december 2007 om 10.00 uur! voordeel voor het hele gezin PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,95 (postcode 58..) 35,50 (overige binnenland) Donderdag 13 december 2007 - Pagina 3 ÏTrttMt*» A DVO CAT E N Gratis kennismakingsgesprek OPENING U vindt een Duthler modehuis in het centrum van: Venray mode voor het hele gezin www.duthler.com De Bleek Multimate Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray, Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 3