De Notenkraker en Slask Thema Venray on Ice 2-Late in De Evenaar Speelgoed van Vroeger en Nu Films op dvd te leen k OPEN DAG KUNST- EN MUZIEKWERKPLAATS VENRAY Zondag 16 december 2007 van 13.00 tot 17.00 uur Tieske, 'n minkukeltje uit de Peel T PEEL EN MAAS Donderdag 13 december 2007 - Pagina 23 Programma Schouwburg Venray Twee voorstellingen die uit stekend passen in de sfeer voor Kerstmis. In Schouwburg Venray zijn komende week het kerstballet bij uitstek, De Notenkraker, en het folkloris tisch dansgezelschap Slask uit Silezië te zien. De Notenkraker, een kerstbal let bij uitstek, wordt op vrijdag 14 december opgevoerd in de schouwburg. Sprookjesfiguren, een notenkraker, sneeuwvlokjes, kinderen en ouders, muizen, ze dansen allemaal in dit romanti sche ballet dat perfect aansluit bij de feestelijke dagen rondom de kerst. Het verhaal is gebaseerd op het sprookje van E.T.A. Hoffmann dat zich afspeelt op kerstavond. Clara krijgt als kerstcadeau een notenkraker, voor haar gemaakt door haar peetvader, de pop- penmaker Drosselmeyer. In haar droom verandert de notenkraker in een knappe prins die haar mee neemt op een fascinerende reis. Met De Notenkraker creëerde het befaamde trio Petipa, Ivanov en Tsjaikovski een ballet dat behalve technisch virtuoos ook superieur is in de opbouw van het scena rio en de spanningsboog in de muziek en de emotie. De versie van Vasili Vajnonen (in 1934 voor het Kirov Ballet gemaakt) is in stijl geheel gericht naar deze versie. De voorstelling in Schouwburg Venray wordt uitgevoerd door het Sint-Petersburg Ballet met sterso listen van het Mariinski of Bolshoj Ballet en het Nationaal Filharmo nisch Orkest van Oekraïne onder leiding van Viktor Ploskina. Aan vang 19-00 uur. SLASK Op woensdag 19 december vanaf 20.00 uur kan men de voor stelling Slask bezoeken. Slask, een folkloristisch dansgezelschap uit Silezië laat de toeschouwers ken nismaken met de traditionele Poolse dansmuziek. De streek Slask, met als hoofdstad Wroclaw, ligt in het zuidoosten van Polen. De nadruk wordt gelegd op de traditionele muziek en dans uit Silezië. Stanislaw Hadyna richtte in 1953 het gezelschap op en de schitterende arrangementen van Hadyna en de choreografieën van Elwira Kaminska zorgden in de herfst van 1954 voor het eerste opzienbarende optreden in War- De Notenkrakerfotograaf: Hans Gerritsen. schau. De muziek en de dansen zijn tot in perfectie uitgewerkt, dankzij een langdurige en grondi ge training. Naast Nederland heeft Slask in veel landen opgetreden waaronder: Australië, België, Cana da, China, Egypte, Rusland, Mexico, de Verenigde Staten. Slask ontving zowel in Oost- als West-Europa tal rijke prijzen voor haar optredens. Vorig jaar nog is de CDAlbosmy to jacy tacy door de Poolse opname industrie genomineerd voor de prestigieuze prijs Fryderyk 2003- Reserveren voor een voorstelling bij Schouwburg Venray kan door contact op te nemen via telefoon (0478)530999- Het complete programma is te zien op www. schouwburgvenray. nl Winterse fotowedstrijd Combi Dom Melskens Van 14 december tot en met 6 januari kan heel Ven ray en omgeving zich weer uitleven op de schaatsbaan op het Schouwburgplein in Venray. Voor fotospeciaalzaak Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat een reden om aan deze happening in hartje Venray een winterfotowed strijd te koppelen met als thema Venray on Ice. Voor de beste inzendingen liggen twee prachtige prijzen klaar: een digitale camera ter waarde van 180 euro en een Steiner ver rekijker ter waarde van 149 euro. "De winter is bij uitstek de periode om mooie maar vooral ook sfeervolle foto's te maken. De omstandigheden lenen zich er uit stekend voor om van een gewone foto een bijzondere te maken. De fotografen kunnen zich dan ook uitleven om het thema zo sfeer vol mogelijk in beeld te brengen", aldus Theo Klabbers van Combi Dom Melskens. Het winterfestival Venray on Ice was voor hem aan leiding om in te haken met een winter fotowedstrijd. "Op en rond de schaatsbaan gebeuren zoveel leuke, mooie en ook ontroerende dingen die prachtig weer zijn te geven. Dat is dan ook de enige voorwaarde aan de fotowedstrijd: de foto moet zijn gemaakt op of rond de schaatsbaan op het Schouwburgplein. Andere winter se foto's, hoe mooi ook, worden helaas voor de inzender niet in de uiteindelijke beoordeling meege nomen." Het jongetje dat zijn schaatsen niet aan krijgt, het opaatje langs de schaatsbaan die vol trots kijkt naar de verrichtingen van zijn kleinzoon op het ijs, de vrouw die met haar nog geen twee maanden oude baby geniet van de sfeer tijdens Venray on Ice of de vier vriendinnen die giechelen en met een schuin oog die knapperd uit hun klas op het ijs gadeslaan. De onderwerpen liggen voor het oprapen. De criteria wie uitein delijk met de prijzen aan de haal gaat, zijn ruim. Klabbers "Het belangrijkste is dat de foto de sfeer van het evenement weet te vangen. Creativiteit en een mooie compositie is dus belangrijk." Voor de beste inzendingen lig gen twee prachtige prijzen klaar. Theo Klabbers van Combi Dom Melskens en Henk Lammen, redac teur/fotograaf van Peel en Maas, beoordelen als vakjury de mooi ste foto. Voor de winnaar ligt een prachtige Steiner verrekijker van maar liefst 149 euro klaar. Daar naast is er de winnaar van een publieksprijs die wordt bepaald door de lezer van Peel en Maas. Theo Klabbers en Henk Lammen maken begin januari een selec tie uit de inzendingen. Die foto's worden in de editie van 3 januari 2008 in Peel en Maas geplaatst. De lezer kan dan uiteindelijk bepalen welke foto zij de mooiste vinden. Inzendingen die voor de publieks jury in aanmerking willen komen, dienen dan ook uiterlijk 31 decem ber 2007 te worden gemaild naar redactie@vandenmunckhof.nl Voor de winnaar van de publieks jury ligt een fraaie digitale camera ter waarde van 180 euro klaar. Voor de prijs van de vakjury heeft u iets langer tijd, namelijk tot het einde van het winterfesti val. De foto's kunnen dus worden ingezonden tot en met 6 januari, eveneens naar redactie@vanden- munckhof.nl Alle inzendingen voor 1 janu ari 2008 dingen dus meer naar de prijzen van de vakjury en de publieksjury van Peel en Maas. De foto's kunnen digitaal worden aan geleverd via bovenstaand email adres, maar er kan ook een afdruk worden afgegeven bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat in Venray of boekhandel Van den Munckhof aan de Grotestraat in Venray. SPELREGELS 1) De wedstrijd staat voor ieder een open, behalve voor medewer kers van Combi Dom Melskens en de firma Van den Munckhof BV uit Venray 2) De aangeleverde foto's moe ten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter zijn. Dit geldt eveneens voor afdrukken van digitale foto's die een resolutie van minimaal 300 dpi dienen te hebben. 3) Je mag maximaal drie foto's inzenden. De inzendingen dienen eigen werk te zijn, de wedstrijdor ganisatie kan naderhand het origi neel opvragen ter controle. 4) Bij alle foto's dienen naam, adres, woonplaats en telefoon nummer te zijn ingevuld. 5) Inleveren van foto's kan bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat of boekhandel Van den Munckhof aan de Grotestraat in Venray. Digitale foto's via email naar redactie@vandenmunckhof. nl 6) Inzenders geven toestem ming tot het plaatsen van hun foto in Peel en Maas 7) Ingezonden foto's worden niet teruggestuurd 8) De organisatie betracht de grootste voorzichtigheid met het ingezonden materiaal, en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor verlies of beschadiging, ongeacht de oorzaak. 9) Inzenden kan tot uiterlijk 6 januari 2008. Inzendingen die wil len meedingen naar de publieks prijs dienen uiterlijk 31 december 2007 te zijn ingestuurd. De Venrayse band 2-Late speelt op zondag 16 december in café De Evenaar in Venray. Het concert begint om 17.00 uur en de entree is gratis. Wat begon als een paar muzikan ten bij elkaar, is een succesvolle band geworden. De jonge vijfkop pige Venrayse poprockband 2-Late heeft zich in een jaar tijd omgeto verd tot een band met regelmatig optredens en eigen nummers. Dit is mede te danken aan Popsport, de bandwedstrijd van Limburg en Brabant, waar 2-Late in finale in 013 in Tilburg voor 500 mensen er vandoor ging met de publieks prijs. De band had deze prijs te dan ken aan zijn catchy ritmes en vro lijke teksten, die door veel mensen gewaardeerd worden. In de Pop- sport-periode werden twee mana gers aangenomen die een echte 2-Late website hebben ontworpen en optredens regelden in Venray en omgeving. 2-Late bestaat uit Jesper Albers (drums), Lisanne Jacobs (zang), Ivo Koenen (basgi taar), Lennart Lenssen (gitaar) en Freek van Veghel (toetsen, tweede stem). Rock my Religion in kinderatelier In het kader van de tentoon stelling Rock my Religion van het Odapark hebben de kinderen van de kindercursussen tekenen en schilderen van Kunstencentrum Jerusalem een bezoek gebracht aan de Grote Kerk. De Grote Kerk ligt zo ongeveer naast het Kun stencentrum, daarom kwamen de docenten Marlies van Zeben en Roel Sanders op het idee om de kerk met de kinderen te bezoeken. De kinderen konden een uur lang vrijuit schetsen in de kerk. Het interieur, de beelden, de doopka pel, het orgel, alles kon onderwerp van een tekening zijn.Terug in het atelier vormden deze schetsen het uitgangspunt voor grote werkstuk ken. Dit heeft adembenemende en ontroerende schilderijen opge leverd. De kerk door de ogen van de kinderen, Rock my Religion, letterlijk dicht bij huis en aanslui tend bij de belevingswereld van de kinderen. Kleurrijk, fantasievol, spontaan en met een ongemeen oog voor detail. Kunstencentrum Jerusalem is er dan ook trots op om deze schilderijen en enkele studies te tonen in een bijzondere tentoonstelling die niemand mag missen. Deze tentoonstelling is te zien vanaf maandag 17 december in het Kunstencentrum; de feestelijke opening voor de kinderen, geno digden en belangstellenden vindt plaats op donderdag 20 december om 17.00 uur. De tentoonstelling is nog te zien tot en met 19 janua ri tijdens de openingsuren van het Kunstencentrum. Zie ook www. kunstencentrumjerusalem.nl. Houtoogst wandeling Naar aanleiding van de kap- werkzaamheden in de Venrayse bossen houdt PuurNatuur op don derdag 3 januari een wandeling waarbij bezoekers een kijkje kun nen nemen tijdens de houtoogst in bossen van Vlakwater. Waarom wordt er gekapt in de Venrayse bossen? Wat gebeurt er vervolgens met het hout? Deze en andere vragen worden beantwoord tij dens een wandeling door de bos sen van Vlakwater. Geleid door de bosbeheerder van Stichting De Marke Venray worden tijdens de wandeling de rooiwerkzaam- heden bekeken die momenteel worden uitgevoerd. De wande ling heeft de bedoeling burgers de mogelijkheid te bieden om zich te laten informeren over de rooiplannen van De Marke Venray. Tevens is het dé kans om te zien hoe het rooien in zijn werk gaat. Geïnteresseerden kunnen zich op donderdag 3 januari aanstaande om 10.00 uur verzamelen aan de Vlakwaterweg ten hoogte van de tennisbanen alwaar de wandeling van start gaat. Inschrijven kan tot uiterlijk de vrijdag vóór de wan deling via telefoon (0485)385227. Meer informatie is te vinden op www.demarke-puurnatuur.nl. In museum 't Freulekeshuus is de tentoonstelling te bezich tigen; Speelgoed van Vroeger en Nu. Deze tentoonstelling duurt tot en met 23 maart 2008. Voor deze expositie werd weer een beroep gedaan op medewerking van inwo ners van Venray en omstreken om hun antieke speelgoed tij delijk in het museum onder te brengen. Samen met de col lectie speelgoed van 't Freu lekeshuus levert dit een vro lijke expositie op. Ook kan er gespeeld worden met heden daags speelgoed dat afkomstig is van de Speel-o-theek. Bij het in bruikleen gegeven, of het geschonken materiaal hoort natuurlijk een verhaal en dat verhaal leest u hier. Toen Frits Basten ongeveer zeven jaar was mocht hij, omdat zijn vader hoofdverpleger op de Psychiatrische Inrichting Sint Ser- vatius was, iedere dag als misdie naar de Heilige mis dienen in de Kapel. Je was echt uitverkoren, wanneer je misdienaar was en zo zag Frits dat ook, een verantwoor delijke, zware taak.Alleen het grote zware misboek met standaard van de ene kant van 't altaar naar de andere kant dragen, trap op en af knielen en dat ook nog met lange kleren aan was geen sinecure. Ook deerde het hem niet als hij 's morgens door weer en wind nuchter naar" St Servaas" moest lopen, de mis dienen, vlug naar huis, boterham eten en naar school. Frits was zelfs zo geobse deerd dat hij thuis wilde oefenen. Toen het tegen Sinterklaas liep en hij verlangend met zijn neus tegen de etalageruit gedrukt naar een kinderaltaartje stond te kijken wist hij het... „ik vraag aan de Sint een altaartje". De Goedheilig Man zag het prijskaartje wat er aanhing en keek bedenkelijk.Toen vond hij via een advertentie in de gazet een tweedehands altaar uit 1925, gemaakt door een oud politieagent. Niet met de schim mel maar achter op de fiets in een oude doos onder de snelbinder werd het getransporteerd en op 6 december was Frits baas in eigen Hobbymarkt De VOVG (vrouwenorganisa tie Vierlingsbeek/Groeningen) houdt op zondag 16 december van 11.00 tot 16.00 uur een kerst/ hobbymarkt in zalencentrum Con cordia. Er zijn hobby" s te zien als edelsmeden, lino en houtsnede, tassenmaken, pompoenvogels en poppen maken. Verder is er een knutselhoek voor kinderen en zijn er allerhande versnaperingen ver krijgbaar. Bibliotheek Venray is niet alleen een uitleencentrum voor boe ken en tijdschriften. Er zijn ook mooie films op dvd te leen. De bibliotheek heeft inmiddels een collectie filmhuisfilms, verfilmde boeken, cabaret en muziekdvd's. Wat tips voor de donkere dagen voor Kerst: De uitverkorene, met Pierre Bokma en Kees Prins. Pierre Bokma heeft onlangs de Emmy Award voor de beste acteur gewonnen in deze film. Kees Prins is bekend van Jiskefet. De streng gereformeerde broers Johan en Peter van der Laan runnen een softwarehuis met wereldfaam. Een jonge accountant ontdekt dat het succes op drijfzand is gebaseerd en wordt bovendien verliefd op een dochter van de meest gerefor meerde van de twee. De last king of Scotland: James McAvoy speelt Nicholas Garrigan, een Schot die afstudeert als dokter en op goed geluk besluit om naar Uganda te trekken. Het is 1971, en wanneer Nicholas in Afrika aankomt, heeft Idi Amin (Forest Whitaker) net via een coup de macht in Uganda overgenomen. Door omstandighe den komt Nicholas rechtstreeks met hem in contact en Amin besluit dan maar om de onbe zonnen Schot meteen tot zijn lijf arts te bombarderen. Little Miss Shunshine: een komisch drama over een probleemfamilie. Hierin wordt een schoonheidswedstrijd van jonge kinderen op de hak genomen. La vie en Rose: een film over het leven van Edith Piaff met in de hoofdrol Marion Cotillard. Edith Piaf groeide op in extreme armoede, omringd door prosti tuees en pooiers. Door de magie van haar stem wist zij zich op te werken tot wereldster, temidden van namen als Yves Montandjean Cocteau, Charles Aznavour en Marlène Dietrich. Uiteraard zijn er ook verfilmde boeken op dvd te leen. Gezien het succes van Sarah Waters' boek Fin- gersmith is het niet verwonderlijk dat deze lijvige bestseller ook zijn weg vond naar het witte doek. Susan Trinder is een wees die opgroeit bij mevrouw Sucksby, de leidster van een dievenbende. Susan is een handige dievegge die munten kan vervalsen en slo ten kan namaken als geen ander. Andere verfilmde boeken op dvd: Phileine zegt sorry of ik omhels je met duizend armen, beide verfil mingen van boeken van Giphart. Captain Corelli's mandolin naar het boek van Louis de Bernieres. De ontdekking van de Hemel, naar het boek van Harry Mulisch. Voor wie met Kerst wil lachen is er een leuke collectie cabaret, bijvoorbeeld van Najib Amhali, Paul de Leeuw en Hans Teeuwen. Ook de oude bekenden zijn aan- wezig:Wim Kan,Wim Zonneveld, Snip en Snap en Freek de Jonge. De bibliotheek heeft ook een collectie films voor kinderen, zoals Peter Pan, Leroy en Stitch, Fabeltjeskrant, Het huis Anubis en natuurlijk verfilmde jeugdboeken zoals Siske de Rat, Madelief en Pipi Langkous. Nieuwe binnenko mer is How to eat Fried Worms (Thomas Rockwell). Billy gaat naar een nieuwe school en gaat dan een weddenschap aan om in een dag tien wormen op te eten. Vraag naar de keuzelijsten dvd of kijk op www.bibliotheekvenray. nl. Dvd's worden uitgeleend voor een periode van één week. De bibliotheek in Venray is op 24, 25 en 26 december gesloten. Kerk en met hosties van snoep- papier en pepermuntjes speelden zich in Huize Basten heel wat ker kelijke taferelen af. Het altaartje is bewaard gebleven en staat bij Frits en Anny te pronken op de Franciscanerpoort! Nieuwsgierig geworden? Kom eens kijken op woens dagmiddag, zaterdagmiddag en zondagmiddag, steeds van 14.00 uur tot 17.00 uur. Museum 't Freulekeshuus is gevestigd aan de Eindstraat no. 8 in Venray en bui ten normale openingstijden kan men er na telefonische afspraak ook met groepen terecht.Tel 0478 583880. De kunstenaars van de Kunst Werk Plaats expose ren hun eigen werk, de muzikanten van de Muziek Werk Plaats laten hun muziek horen. De Kunst Werk Plaats en de Muziek Werk Plaats zijn gevestigd op het St. Annaterrein, Waranda 4, Noordsingel 39 Venray. Boekrecensie in Peel en Maas Tieske van Zummeren is 'n minkukeltje van niks. Zomaar een boerenjungske uit de Peel. Hij is van 1952 en geboren in een luier vol naweeën. De sporen van de crisisjaren, de nasleep van de Tweede Wereldoorlog, de grote emigratie in zijn fami lie, het zit er allemaal in. Maar ook: de tanende macht van de katholieke kerk, de ontdek king van de eigen seksualiteit, de opkomst van de generatie van '68. Want Tieske mag dan in een statisch verleden geboren zijn, hij staat ook met één been in een dynamische nieuwe tijd. Niet dat hij zich daarvan bewust is. Was hij dat wel geweest, dan had hij zijn plan kunnen trekken. Maar Tieske heeft geen plan. Hij doet maar wat. En blundert.Vijftien verhalen lang zelfs. Het menneke moet ook nog zo veel leren! En dan heeft ie nog die eigenaardige handicap... Over de auteur Piet Snijders (Asten, 1952) is journalist bij het Eindhovens Dag blad en publiceerde eerder onder meer enkele lokale historische werken, alsmede het dialectboek Aastes van heure Zegge'.Tieske is zijn roman-debuut.Tieske, een minkukeltje uit de Peel is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 19-95 euro. Kunst Cultuur ^SÏT.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 23