Praktische leefbaarheidsagenda voor de toekomst Bijzondere gift voor scholenproject Zambia Kerstmarkt Blitterswijck krijgt vervolg Ganzenbordspel in brede school Blitterswijck Alcoholbus politie i MEERLO-WANSSUM 2007 ■BH Prijswinnaars GEFELICITEERD PEEL EN MAAS Donderdag 13 december 2007 - Pagina 15 DOP Swolgen bomvol wensen en ideeën Woningbouw is al jaren hét thema in Swolgen. Net als in dorpen als Blitterswijck, Geijsteren en Tienray wacht ook Swolgen al een hele poos met smacht op nieuwe bouw plannen. Het is dan ook geen wonder dat het thema 'wonen' een prominente plek heeft gekregen in het dorpsomge- vingsprogramma (DOP) Swol gen, dat woensdagavond in café-zaal Wilhelmina door de dorpsraad officieel aan de wet houders Dickie Minken (PvdA) en Carla Brugman (PK) van de gemeente Meerlo-Wanssum werd overhandigd. 'Woningbouw is bepalend voor de toekomst van het sociale leven, de verenigingen en de voorzienin gen in Swolgen'. Dat is een van de conclusies uit het DOP, en meteen de belangrijkste.Want dat Swolgen op woningbouwgebied een forse inhaalslag te maken heeft, is wel duidelijk, vertelt dorpsraadlid Edu- ard Maas. "Veel jongeren zijn in de afgelopen jaren al naar omliggen de dorpen verhuisd, zoals Meerlo, waar in de afgelopen jaren wel betaalbare woningen gebouwd zijn. De wens van Swolgen is 51 nieuwe woningen in diverse prijs klassen voor 2010. Anders loopt ons dorp leeg." Op de locatie van het voorma lige tennisveld in hartje centrum wordt binnenkort door bouw bedrijf Fleuren begonnen met de bouw van twaalf halfvrijstaande woningen en twee starterswo- ningen. Dat is een begin, maar de bouw van deze woningen is vol gens dorpsraadlid Els Thielen nog lang niet genoeg."Er is in ons dorp een tekort aan zowel starterswo- ningen, huurwoningen als seni orenwoningen. Het belangrijkste voor de toekomst van Swolgen is dat er snel levensloopbestendige woningen of woningen in eigen beheer gebouwd worden. Dat is hét speerpunt! De doorstroming moet beter worden om zo het ver trek van Swolgenaren, en dan met name starters, tegen te houden." PRAKTISCHE AGENDA Maar niet alleen het belang van woningbouw voor de leefbaar heid van Swolgen komt in het DOP, een soort praktische agenda waarin voor de middellange ter mijn wordt vastgelegd welk beleid en welke projecten op welke termijn uitgevoerd gaan worden om een kleine kern in het lan delijk gebied sociaal, economisch en ruimtelijk leefbaar en vitaal te houden, aan de orde. De inwoners van Swolgen spreken in hun eigen 'toekomstvisie' bijvoorbeeld ook de wens uit voor een vernieuwd sportpark, een verbetering van de verkeersveiligheid op (vooral) de Mgr.Aertsstraat en de Molenstraat, het behoud van minimaal de huidi ge (commerciële) voorzieningen, de aanwezige verenigingen en de historische gebouwen, het herin- richten van het hart van Swolgen, meer en beter onderhoud van het groen in het centrum, meer speel- voorzieningen voor de iets oudere jeugd en, na woningbouw het belangrijkste item, het oprichten van een nieuwe multifunctionele accommodatie die het sociale, actieve karakter van Swolgen kan versterken. Dit gebouw moet het verouderde gemeenschapshuis vervangen en zou volgens de inwoners de centrale, betaalbare ontmoetingsplek voor alle ver enigingen en alle vrijwilligers in Swolgen moeten worden. Volgens de inwoners, ja. Want het DOP is het plan van de dor pelingen zelf, benadrukt Eduard Maas. "Het is ons eigen DOP, niet dat van de gemeente of van het bureau dat het heeft geschreven. In het DOP wordt beschreven hoe de inwoners zouden willen dat Swolgen er over pakweg een jaar of tien, twintig uit zou moeten zien. En wat er op korte en lange re termijn verbeterd zou kunnen worden aan en in het dorp. Maar ook de goede kanten van Swolgen worden genoemd, want die zijn er ook genoeg." HECHTE GEMEENSCHAP Zoals bijvoorbeeld het rijke ver enigingsleven en het saamhorig heidsgevoel. Want Swolgen staat al jaren bekend als een hechte dorpsgemeenschap. Het kostte de dorpsraad dan ook weinig moeite om voldoende mensen te vinden die wilden meewerken aan en -denken over het toekomstplan voor Swolgen. Het DOP is, zoals dat zo mooi heet, via een interac tief proces samen met de bewo ners opgesteld. De uitkomsten van de dorpsgesprekken zijn belang rijke inspiratiebronnen geweest voor het DOP. Wat in september 2006 begon met enkele vage her senspinsels, is nu afgerond met de overhandiging van het 31 pagina's tellende DOP aan de gemeente Meerlo-Wanssum. "Vooral dankzij de inzet een harde kern van zo'n twintig men sen uit Swolgen, is het samen met het bureau BRO gelukt om het DOP te maken", weet Eduard Maas. "We zijn begonnen met een veld- De Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wanssum heeft onlangs een zeer bijzondere schenking gekregen: vijftig pop pen! In alle soorten en maten. Deze zijn afkomstig van een oudere dame uit Horst die deze poppen de afgelopen tientallen jaren op zolder had bewaard. De familie schonk de poppen aan SOS voor het project de bouw van een basisschool in Zambia. Drie vrijwilligers van SOS Meerlo- Wanssum, Bertha Wolters uit Blit terswijck en Will Eibers en Ellie Hesen uit Swolgen, hebben de kleine en grotere poppen de afge lopen dagen gewassen. Bovendien zijn de kleedjes gewassen en daar waar nodig hersteld. De poppen zijn zaterdag en zondag tijdens de kerstmarkt aan de Maas bij Tante Jet in Blitterswijck voor het groot ste deel al van eigenaar gewijzigd. De resterende poppen worden bij andere SOS-gelegenheden verkocht. "We krijgen veel leuke reacties van mensen naar aanlei ding van onze acties, maar zo'n bijzondere schenking hebben we Foto: Een deel van de SOS-col- lectie poppen. nog nooit gehad", vertelt Désirée Driesenaar van SOS Meerlo-Wans sum. Overigens kreeg SOS tijdens de kerstmarkt nog een aanbod om, als daar behoefte aan is, nog eens achthonderd poppen uit een verzameling over te nemen. SOS beraadt zich wat te doen. Tijdens de kerstmarkt in Blitterswijck heeft SOS weer diverse nieuwe Vrienden van SOS mogen inschrij ven. De dorpsraad van Swolgen van links naar rechts: Bert van der Schrier, Dennis Christians (vice-voorzitter), Eric de Swart (penningmeester), Elans de Swart (voorzitter), Eduard Maas, Els Thielen (secretaris) en Tonnie van Mierlo excursie die was opgezet door de dorpsraad en hebben daarna drie werkgroepen gevormd. De eerste hield zich bezig met de thema's wonen, verkeer en inrichting, de tweede met buitengebied, econo mie en recreatie en de derde met commerciële en maatschappelijke voorzieningen en verenigingsle ven. Al die werkgroepen, waarin minimaal een lid van de dorpsraad zat, hebben per thema de huidige situatie weergegeven, de sterke en zwakke punten in beeld gebracht en van de zwakke punten een pro bleemanalyse gemaakt. Die 'formu le' heeft goed gewerkt. Ik denk dat we met het DOP een agenda voor de toekomst in handen hebben met actiepunten, waar wij, en de gemeente, wat mee kunnen." GEEN PAPIEREN TIJGER Maar wat nu, hoe nu verder? De plannen op papier zullen toch omgezet moeten worden naar concrete uitvoeringsplannen? Het DOP moet toch geen papieren tijger worden? "Nee, zeker niet", weet ook Els Thielen. "We gaan de taken verdelen en snel aan de slag. Sommige projecten zullen door de gemeente opgepakt moeten worden, zoals het realiseren van nieuwe woningbouwprojecten, en andere door de dorpsraad." De dorpsraad gaat bijvoorbeeld kijken naar de mogelijkheden om nieu we recreatieve fiets- en wandel routes te ontwikkelen om Swol gen toeristisch meer op de kaart te zetten. Ook gaat hij samen met de gemeente op zoek naar een geschikte locatie voor een skate- baan en/of een trapveldje voor de iets oudere jeugd en in gesprek met het kerkbestuur, bewoners en ondernemers om te bekijken of het mogelijk is om het kerkplein meer uitstraling te geven met een kerk die verlicht is. Het is slechts een kleine greep uit die actiepunten en grotere en kleinere ideeën die in het DOP zijn opgenomen. De gemeente Meerlo-Wanssum heeft voor Swol gen een budget gereserveerd van 16.700 euro voor 'eigen' projec ten. "Daarmee willen we een aan tal kleine zaken in gang zetten", legt Eduard Maas uit. "Ik denk dan bijvoorbeeld aan de aanschaf van een aantal defibrillators die we op een centrale plek in het dorp wil len hangen, nieuwe bewegwijze ring van de wandel- en fietsroutes of kerstverlichting voor het kerk plein. Maar ook daarover gaan we eerst praten met de burgers." Wereldfestival De Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wans sum houdt op zondag 29 juni 2008 haar vijfde grote Wereld festival Meerlo-Wanssum. Tegelijk wordt dan het derde lustrum van SOS Meerlo-Wans sum gevierd. Het festival is een multicultureel evenement op het grote Megelsum Evenementen Centrum en in manege Megelsprong te Meerlo met veel dans, muziek, theater en kunst uit ontwikkelingslanden en de regio en demonstraties, work shops en shows op velerlei terrei nen. Ook is er altijd een grote mul ticulturele markt. Bovendien is het ook een platform voor educatie en informatie over ontwikkelings samenwerking en internationale samenwerking. Meer informatie: www. sos-meerlowanssum. nl Kerstconcert in Blitterswijck voor SOS-project Zondag 16 december vindt in de parochiekerk van Blitterswijck het jaarlijkse kerstconcert plaats. De organisatie is dit jaar in han den van de gemengde zangvereni ging Erato uit dit Maasdorp. Het concert bestaat uit een afwisse lend muzikaal programma waar aan medewerking wordt verleend door fanfare en drumband van Muziekvereniging Moed en IJver, vrouwenkoor D'n Engelenbak, het kerkkoor, de blokfluitgroep van basisschool St.Anna, het man nenkoor Arch Luit uit Arcen en gemengde zangvereniging Erato. De entree is gratis. Het kerstcon cert staat dit jaar in het teken van het SOS Meerlo-Wanssum-project in Zambia waar momenteel een basisschool wordt gebouwd. Na afloop van het concert kan het publiek een vrijwillige bijdra ge geven aan dit goede doel. Het bijzondere is dat de opbrengst van deze vrijwillige bijdragen door de landelijke organisaties NCDO en Wilde Ganzen ruim verdubbeld wordt. Het concert begint om 14.30 uur en aansluitend is er een kerstmarkt in het gemeenschaps huis om wat na te praten, iets lek kers te eten en sfeervolle kerstca deautjes te kopen. Bouwplan Zwanenweg start binnenkort Het bouwplan in het gebied tussen de Zwanenweg en Leemberg in Tienray gaat bin nenkort van start. De bouw van de 58 woningen start naar verwachting in februari 2008. Dat maakte wethouder Brug man (PK, Ruimte) vorige week in de commissie Ruimte en Economie bekend. In het plangebied worden twaalf starterswoningen gebouwd, waarvan acht huurhuizen en vier koophuizen, twaalf halfvrijstaande woningen, acht vrijstaande wonin gen en zeven patiowoningen. De overige negentien huizen wor den waarschijnlijk halfvrijstaan de woningen. Verder worden in Tienray nog twee vrijstaande woningen gerealiseerd aan de Spoorstraat (locatie voormalige Versboerderij), vijf of zes op het perceel van Vorstershof aan de Burgemeester van de Berghlaan en twee naast De Groene Lan taarn, het vroegere parochiehuis, aan de Bernadettelaan. Percussieband in Sao Martinho De straatkinderenorganisatie Sao Martinho in Rio de Janeiro kreeg bezoek van Karei Göertz en voorzitter Frank van Wely van de Gennepse samba- en percus sieband Batucada Tropicana.Deze band is in 2002 opgericht door Karei Göertz en steunt al enige tijd een straatkinderenproject in Fortaleza Brazilië. In oktober 2007 kwam Göertz in contact met René Poels van de Stichting Sint Marti- nus. Hij informeerde Göertz over Stichting Sint Martinus uit Deurne- Venray en Sao Martinho en AMAR in Rio de Janeiro. Daaruit bleek dat SOS Meerlo-Wanssum als een van de eerste projecten de straat kinderenorganisatie Sao Martinho geholpen heeft bij de bouw van een meisjeshuis. Nu deed zich het toeval voor dat Göertz en de voor zitter van de band, Frank van Wely, in november van dit jaar naar Rio moesten voor internationale con tacten met de beroemde samba scholen van deze Braziliaanse stad. Ze hebben daar beide projecten bezocht. Karei Göertz vertelt: "Wij wer den met open armen ontvangen door directeur Leó Sales. Een fan tastische kerel die met zijn mede werkers daar heel goed werk verricht. Wij hebben namens Batu cada Tropicana 600 stuks kinder kleding en circa 700 stuks speel goed achtergelaten waarmee men uitermate blij was. We hebben ook speelgoed uitgedeeld bij de jon gens van het Don Pedro House in hartje Rio." Batucada Tropicana uit Gennep bestaat sinds 2002 en is uitgegroeid tot een slagwerk groep met een sterke passie voor Afro-Braziliaanse ritmen. Voor meer informatie www.batucada- tropicana.com of www.sintmarti- nus.newsman.com De eerste bescheiden opge zette kerstmarkt bij Tante Jet aan de Maas in Blitterswijck wordt volgend jaar zeker geprolongeerd. Dat lieten Jan en Kitty Bartels van restau rant Tante Jet zondagavond na afloop van de tweedaag se kerstmarkt weten. "Er is zaterdag en zondag veel volk geweest en uit de vele reacties blijkt dat het een schot in de roos is", aldus Jan Bartels. In de overdekte kraampjes waren stands van onder meer streekproducten Ovivo Meerlo, Dagactiviteitencentrum De Lin dehof van Frans Geertshuis en Annemie Hermsen uit Wanssum en kerstversieringen van Mari anne Mooren. Verder was de kun stenares Mieke Vennekens-Bartels uit Wychen van de partij met haar keramisch werk. Bovendien was er onder andere ook een proe- verij van Tante Jet en konden de bezoekers genieten van likeurtjes van de Ijsvogel uit Arcen. Zowel op de markt als in het restaurant exposeerde de in Meerlo gebo ren kunstenares. Ook was er een kleurrijke stand van SOS Meerlo- Wanssum. Tijdens de kerstmarkt verzorgde Marianne Mooren weer enkele interessante workshops kerstversieringen maken. Daar was grote belangstelling voor. Veel bezoekers maakten van de gelegenheid gebruik om een kijkje te nemen naar de steeds wassen de Maas. De camping van Tante Jet stond zaterdagmorgen al geheel onder water. Bartels wil de kerst markt volgend jaar uitbreiden met nog meer standhouders en ook de tijdstippen verlaten. "Meer aan het einde van de middag en de avond. Annemie Hermsen van Dagac tiviteitencentrum LindehofWans- sum biedt de winnaar van de raadactie, Jan Bartels, de kaars CtCtfl. Dan komt ook de sfeerverlichting beter tot zijn recht", aldus Bartels. Marianne Hermsen van Dagac tiviteitencentrum Lindehof had een speciale verrassing. Bezoekers konden voor vijftig cent raden hoe zwaar een handgemaakte kaars was. De uiteindelijke winnaar was organisator Jan Bartels zelf die er maar een paar gram naast zat: de kaars woog 1635 gram en Bartels schatte het gewicht op 1632 gram. De grote fraai gevormde kaars heeft en speciale plek gekregen in het restaurant van Tante Jet. En de opbrengst van deze actie schonk De Lindehof aan SOS Meerlo- Wanssum. Blitterswijck krijgt vol gende week zijn lang gekoes terde brede school. Het oude gebouw van de Sint-Anna- school tegenover de kerk is helemaal verbouwd en uitge breid. In de brede school heb ben naast de basisschool ook de peuterspeelzaal en de bibli otheek onderdak. De kinderen van de school openen woens dag 19 december samen met directeur Jos van Gerven de nieuwe brede school. Speciaal voor de opening heb ben de kinderen op behangpapier een brede school getekend, vol gens hun eigen fantasieën. Deze mammoettekening wordt op anderhalve meter hoogte opge hangen zodat de kinderen er nog onderdoor kunnen lopen of ren nen. Maar dat mogen ze pas doen nadat de directeur met de jongste en oudste leerling van de school de nieuwe schoolvlag heeft gehesen. Om iedereen goed het nieuwe gebouw en de functies te kunnen laten zien heeft het ope ningscomité van de school, twee leerkrachten en twee ouders, een compleet programma op touw gezet. Een belangrijkste onderdeel is een levend ganzenbord. Spelen derwijze volgen de kinderen de route door het hele gebouw. Zo moeten de kinderen tijdens het spel bouwgeluiden raden, een kruiwagenrace houden en bepaal de dingen rechtop zetten met een waterpas. Het organisatiecomité heeft ook een link gelegd met de bouw van een school in Zambia zoals die thans vanuit Meerlo- Wanssum wordt gesteund door SOS. Zo is in een van de lokalen een grote Afrikaanse hut nage bouwd door vrijwilligers van SOS en zijn foto's te zien van de bouw van de school in Zambia. De opening van de school is woensdagmorgen om 8.30 uur. Rond de klok van twaalf krijgen alle kinderen een frietje aangebo den. 's Avonds is er een inloopbij eenkomst voor ouders en belang stellenden van 18.30 tot 19-30 uur. Ook de ouders kunnen via het ganzenbord het gehele nieuwe complex bekijken. Bij de Afrikaan se hut wordt dan ook de Zambia- film van Marijn Poels vertoond: Surviving on God's Guidance. Het Verkeershandhavingsteam van de politie Limburg-Noord krijgt een alcoholbus. Het betreft een Mercedes-Benz type Sprin ter, die als kantoor op straat kan fungeren. In de bus is een ruimte ingericht waarin de politie een ademanalyse kan afnemen. Tot nu toe moest een positieve blaas- proef op straat altijd gevolgd worden door een tocht naar het dichtstbijzijnde politiebureau. Daar werd dan een ademanalyse afgenomen om het promillage van de hoeveelheid alcohol te kunnen bepalen. De nieuwe bus geeft de politie, maar ook de overtreder de mogelijkheid de procedure sneller te kunnen afwerken. Het Bureau Verkeershandhaving Openbaar Ministerie (BVOM) voorziet alle politieregio's en het KLPD van een nieuwe alcoholbus.Traditio neel controleert de politie in de feestmaand december intensief op alcoholgebruik in het verkeer. TREKKINGSLIJST EERSTE TREKKING NAJAARS AKTIES ONDERNEMERS Waardebonnen GEWONNEN DOOR: €100,00 P.Eijssen de Schoevert30 Wanssum B.Derikx Geijsteren K.Volleberg den Bogerd 3 Meerlo 50,00 Ceciel Lomme Maasstraat 4 Bergen 50,00 P.Verstegen Dorpbroekstraat 15 Meerlo 50,00 R.Litjens Hogeweg 8 Swolgen 25,00 Van Horck Mgr.Aertsstraat 21 Swolgen 25,00 Diny Vissers Heesweg 12 Meerlo 25,00 F.Roording Ven ray 25,00 Fam van Keulen Wielewaal 18 Nuenen 25,00 Fam.Geurts Oude Heerweg 45 Blitterswijck 25,00 Stg.J en J werk Pastoorstraat 9 Wanssum 25,00 W.Arts Nicolaashof 4 Ven ray 25,00 J.Cox Bernadettelaan 4 Tienray 25,00 S.Hendriks St.Barastraat 3 Well 25,00 T.Goumans St.Jozeflaan 2 Smakt 25,00 Joop Janssen Oude Heerweg 42 Blitterswijck 25,00 Mia Heidens Bernadettelaan 7 Tienray 25,00 Willeke van Els Donkstraat 9 Swolgen 25,00 Zlatko Gakovic Kaardebol 19 Ven ray 25,00 W.Hessels Mr.Ruttenstraat 4 Wanssum 25,00 Ans Wijnen St.Odastraat 36 Melderslo 25,00 PE waits Antoniusstraat 25 Blitterswijck 25,00 Weijers Heiveld 14 Geijsteren 25,00 Mieke Pingen Dorpbroekstraat 31 Meerlo 25,00 Twan Tissen Agter de Hoven 13 Wanssum De Samenwerkende ondernemers wensen U heel fijne Feestdagen DE LAATSTE TREKKING IS OP DONDERDAG 27 DECEMBEF INZAALBRUGEINDTEMEERLO 20.30 UUR. 00K U MAG DAARBIJ ZIJN r Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2007 | | pagina 15