Kritiek op visies dorpen Fusie bibliotheken Horst aan de Maas en Venray Politiek hekelt 'deal' gemeente en Synthese Samenwerking Venray boos op concern controller O OMEGA Venray stevent af op ruim 2 miljoen overschot Dertig jaar Adecco in Venray n PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 6 december 2007 - Pagina 7 Teunissen: "Het is tot uit den treuren met iedereen besproken" De ruzie tussen Veulen en de gemeente over de ruimtelijke visie, zette maandag de com missieleden aan het denken. De meeste partijen vinden dat er niet goed geluisterd is naar de wensen van de dorpen en dat de communicatie tekort geschoten is. Dat schoot bij wethouder Teunissen hele maal in het verkeerde keel gat. "Er wordt een dramatisch beeld geschetst dat helemaal niet klopt. De visies zijn tot uit den treuren met de dorpen besproken. De gemeente moet hiervoor een pluim verdie nen..." Voor aanvang uitte de Veulense dorpsraadvoorzitter Henk Hel legers forse kritiek (zie elders in deze krant). Veulen en de gemeen te staan lijnrecht tegenover elkaar over de bouwlocatie aan De Vlies. Alle dorpen beschikken nu over een ruimtelijke visie die in de gemeenteraadsvergadering van 18 december wordt behandeld. "We dachten dat het in samenspraak met de dorpen was gebeurd", zei Tom van den Hoek (Lokaal Aktief). "Maar we horen nu een heel ander verhaal." Frans van der Kruijf (WD): "Het valt op dat dorpen ontevre den zijn. De communicatie en terugkoppeling is onvoldoende geweest. Dit is niet goed." Ook de PvdA liet vergelijkbare geluiden horen. "We dachten dat er een breed draagvlak zou zijn. Dat is er blijkbaar niet", zei Marius Emons. Gerrit Verkoeijen (Samenwer king) hekelde de gang van zaken bij het Veulen. "Op het allerlaatste moment is er iets gewijzigd waar door de dorpsraad niet meer kon reageren. Zo gaan we niet met de dorpsraden om. Daar tilt Samen werking zwaar aan want het is de spreekbuis van het dorp. We dra gen de wethouder op opnieuw met Veulen in gesprek te gaan." Ook inVENtief had zijn beden kingen. In tegenstelling tot het CDA. "We hebben met alle dorpen contact gehad", zei Paul Litjens. "Alleen Veulen en Castenray zijn niet tevreden. Maar de andere dorpen zijn wel te spreken over de communicatie. Hier wordt een verkeerd beeld geschetst." In Castenray ziet de dorpsraad weinig heil in de beoogde bouw locatie aan de Lollebeekweg van loonbedrijf Hendrix. Het bedrijf moet eerst verplaatst worden. "Dit kan nog jaren duren", zegt CDA- er Litjens. "Castenray wil daarom niet alles focussen op deze plek. Er moeten andere zoeklocaties komen want anders kan er de komende jaren nog niet gebouwd worden." tijdig ingegrepen", meent Emonts die eraan toevoegt dat Synthese vanaf 2008 een 'niet geoormerkt bedrag' krijgt om deze schomme lingen op te vangen. Enkele opmerkingen van concerncontroller Joost Smits zijn bij Samenwerking Ven- ray verkeerd gevallen. Twee maal per jaar verschijnt er een financiële tussenstand, de bestuursrapportage. De laat ste had een omvang van meer dan honderd bladzijden. Smits vraagt zich openlijk af of dit niet te veel van het goede is. Eén pagina was gewijd aan het oordeel van de concerncontroller. "Deze bestuursrapportage is com pleet, wellicht wel te compleet", meent Smits. "De vraag is of deze volledige transparantie niet door- 'Opknappen monument niet aantrekkelijk' Eigenaren van monumentale gebouwen maken nauwelijks gebruik van de subsidiepot van de gemeente om hun panden te res taureren. Ze kunnen een vergoe ding krijgen tot 25 procent van de verbouwingskosten. Leonie Cals (WD) vindt het zonde dat de niet gebruikte 23.000 euro uit de reserve voor monumenten nu ver valt. "We moeten hier veel meer bekendheid aangeven", zei Cals in de commissie Maatschappelijke Diensten. WethouderVan der Broeck vindt het eveneens jammer dat er tel kens geld onbenut blijft. "Dat komt vooral door de torenhoge eisen", denkt Van der Broeck. "Daardoor is het voor de eigenaren niet aan trekkelijk een beroep op subsidie te doen. Want ze halen de extra kosten er daarmee niet eens uit. Daarom moeten we de regeling veranderen, zodat de eigenaren zich meer gesteund voelen door de eemeente Wethouder Teunissen ergerde zich groen en geel aan de kritiek van de partijen, met uitzondering van het CDA. Hij wist niet hoe snel hij het woord moest nemen. Teunissen prees zijn ambtenaren die samen met dorpen aan de visies hebben gewerkt. De ruim telijke visies borduren voort op de dorpsontwikkelingsplannen (dop's). "Het verbaast me dat dor pen niet tevreden zouden zijn." Maar Teunissen erkent de pat stelling met Veulen. "We hebben gekozen voor iets anders." Ook in Castenray ligt het lastig. "Want we hebben daar nauwelijks eigen grond. Toch hopen we in 2008 stappen te zetten om woning bouw mogelijk te maken." Met Ysselsteyn bestaat volgens Teunissen wel overeenstemming over de ruimtelijke visie. "Yssel steyn is zelfs dik tevreden. We zit ten daar alleen met de geurnorme- De Barbanson uitte nogmaals haar onvrede. "Synthese zegt vooraf pertinent dat er problemen ontstaan. En toch gaat het geld weg naar Match en het Moeder- schiet in een overkill aan informa tie. Waardoor college en raad door de bomen het bos niet meer zien." Martin Wijnhoven (Samenwer king) zegt het met verbazing te hebben gelezen. "De informatie kan nooit te compleet zijn. En zeker niet in politiek Venray. En dit bepalen we nog altijd zelf", aldus Wijnhoven, die zich nog meer stoorde aan de opmerking dat raad en college door de bomen het bos niet meer zouden zien. "Dit waar deoordeel over het bevattingsver mogen en deskundigheid van col lege en raad is ongepast." De andere partijen tilden er minder zwaar aan. "We moeten zijn opmerkingen zien in de con text", zei Bert Linskens (PvdA). "Bij het streven naar compleet heid ontstaat inderdaad het risico van overkill. We krijgen nu een gigantische informatiestroom", vindt Linskens, die zoekt naar een andere vorm. "Zoals meer een sup plement op de begroting." Frans van der Kruijf (WD) ziet het vooral als 'een verzuchting' van de concerncontroller. "We moeten eens serieus kijken wat we eraan kunnen doen. Bijvoorbeeld een lijst met afwijkingen van de begro ting zou kunnen volstaan." Wethouder Van der Broeck (CDA): "De concerncontroller heeft met zijn bespiegelingen een discussie willen losmaken. Kan het in hoofdlijnen of moet het allemaal tot achter de komma? Het is nu een dikke pak papier. Wellicht dat het beknopter kan. Het college zou het in elk geval liever meer op hoofdlijnen zien." een abonnement waard ring." Frans van der Kruijf heeft begrip voor de gemeente die in Veulen op eigen grond zoveel mogelijk wil bouwen. "Maar toch moeten we buiten de kern naar een uit wijkmogelijkheid zoeken." Bert Linskens (PvdA) voelt niets voor uitstel. Hij wil dat op 18 december alle ruimtelijke visies worden vastgesteld. De gemeenteraad kan altijd nog met een wijzigingsvoorstel komen zoals eerder ook met Oostrum is gebeurd, aldus Linskens. Oostrum zit met de gemeente niet op een lijn over bebouwing aan de west kant. Oostrum wil voorkomen dat het dorp zo vastgroeit aan Venray. "Maar we gaan niets vertragen", zegt de PvdA'er. Daar is Teunissen het helemaal mee eens. "Ja, ook ik wil geen vertraging. Ik hoop dat de gemeenteraad op 18 december alle visies vaststelt." centrum. Ik blijf het heel vreemd vinden. Dit had anders aange pakt moeten worden." Emonts verzuchtte: "We hebben ervan geleerd..." Woningbouw blijft achter Het aantal woningen in de gemeente Venray groeit in 2007 niet of nauwelijks. De gemeente had dit jaar geteld op een toena me van driehonderd woningen. Deze prognose is onlangs terug gebracht naar nihil. Vertraging van grote bouwprojecten is een van de oorzaken. Naar verwachtingen zullen er dit jaar toch nog 125 woningen worden opgeleverd. Daartegenover staat de sloop van 106 woningen. Het leeuwendeel komt voor rekening van de twee sloopflats in Veltum, in totaal 96 appartementen. De achtergeble ven woningbouw heeft nadelige gevolgen voor de uitkering uit het gemeentefonds, die 100.000 euro lager uitvalt. De prognose voor de komende jaren (300 tot 350 woningen per jaar) is terug gebracht naar jaarlijks 200 wonin gen. Dorpsraad Oostrum De Dorpsraad Oostrum houdt op dinsdag 11 december in D'n Oesterham een openbare verga dering. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staan onder meer de onthulling van het kunstwerk en ontsteken verlichting kerk 21 december 2007, voortgang ver lichting kerk en kunstwerk en de kerstboomverbranding. Oplevering Anthoniushof De bouw van het nieuw- bouwcomplex Anthoniushof in Maashees vordert gestaag. Als de planning wordt gehaald, betekent dit dat op donderdag 20 december de woningen worden opgeleverd en op vrijdag 21 december het complex wordt geopend. Tevens ontvangen die dag de toekomsti ge bewoners de sleutels van hun woning. Het nieuwbouwcomplex Anthoniushof betekent voor de nieuwe bewoners ruim bemeten appartementen, bereikbaar met trap en lift en met bergruimte in de centrale hal. Vanwege de aan wezigheid van een buurtwinkel en een sociale ontmoetingruimte voor bewoners en inwoners van Maashees, betekent het complex een impuls voor het dorp. De gemeente Venray zal ook het boekjaar 2007 afsluiten met een flink begrotingsover schot. Uit voorlopige cijfers blijkt dat het saldo uitkomt op 2,2 miljoen euro. Venray is er welhaast aan gewend geld over te houden. De laatste jaren lag het over schot telkens rond 2 miljoen euro. De grootste meevaller is dit jaar een eenmalige divi denduitkering van 1,2 miljoen euro vanwege de verkoop van Essent Kabelcom. Ook een extra uitkering uit het gemeentefonds (370.000 euro) en extra inkomsten uit bouwle- ges (520.000) dragen bij tot het positieve saldo. Tegenvallers zijn er ook. Zo vallen de bijstands uitkeringen 460.000 euro hoger uit en stijgen de rentelasten met 235.000 euro. In mei 2007 is er nog een geldlening afgesloten van 11 miljoen euro. Er gaan ook tonnen extra naar de personeels lasten. Het komt steeds vaker voor dat medewerkers op een zijspoor belanden. Vanwege reorganisatie, ziekte, slecht functioneren of een arbeidsconflict worden de mede werkers uit hun functie gezet en als 'bovenformatief' ingezet voor klussen en projecten. Het gaat nu al om acht medewerkers waar door de reservepot voor 'frictie gelden' leeg is. Dit jaar kwamen er vier nieuwe gevallen bij. Ook zijn er enkele ontslagregelingen die Op 7 december is het dertig jaar geleden dat de huidige Adeccovestiging in Venray opende. Dat gebeurde nog onder de naam Keser en het kantoor was gevestigd aan de Julianasingel bij Eurotel. De opening gebeurde redelijk spectaculair door een aantal hardlopers die de sleutel van het nieuwe pand, onder bege leiding van twee uitzendkrach ten op Keserbrommers, naar Venray brachten. Anno 2007 heet Keser voort aan Adecco en is het bedrijf sinds 1981 gevestigd aan de School straat. Keser was destijds een van de eerste uitzendbureaus in Ven extra geld hebben gekost. De gemeente zet dit jaar voor 1,6 miljoen euro ingehuurd per soneel in. De laatste twee jaar lag dit bedrag lager, rond 1,2 miljoen euro. Ook het vaste personeels bestand is toegenomen, de salaris kosten vallen 300.000 euro hoger uit dan begroot. In de commissie Middelen heerste woensdag tevredenheid over de verwachte 'winst' van 2,2 miljoen euro.Toon Loonen (CDA) tekende aan dat het een wat verte kend beeld is. "Financieel ziet het er op het eerste oog goed uit. Maar zonder die 1,2 miljoen van Essent is het heel wat minder positief." Loonen merkte op dat er voor vier ton extra personeel is ingehuurd. "Maar tegelijkertijd is ook het vaste personeelsbestand toegeno- men.Terwijl hierop dan juist een besparing zou moeten zijn." Ook Bert Linskens (PvdA) vindt dat het mooie jaarresultaat, dat door het dividend van Essent 'wel in een ander perspectief' komt te staan. "Het zijn weer vooral de incidentele meevallers die het resultaat bepalen." Frans van der Kruijf (WD) wijst erop dat de meevallers ook kunnen omslaan in tegenvallers. "Deze grilligheden kunnen het resultaat behoorlijk beïnvloeden. Het lijkt meer trend matig dan incidenteel te zijn." De WD'er vraagt zich af of ingehuurd personeel niet in tijdelijke of vaste dienst kan worden genomen. "Het is logisch dat er op projectbasis ray. Uitzendkrachten waren des tijds een nieuw fenomeen. "Veel mensen waren ook nog best scep tisch", vertelt Kitty Gossens, die al meer dan 20 jaar op het Venrayse kantoor werkt. "Vaak werd nog gedacht dat wij een deel van hun salaris achterhielden. Het kostte best veel inspanning om dat dui delijk te maken. Daarnaast was het ook nog een tijd waar de sala rissen elke vrijdagmiddag contant werden uitbetaald. Dat ging vaak gepaard met een borrel op het kantoor." In dertig jaar tijd is veel veran derd. "Neem alleen al de regelge ving", stelt Desiree van Helmond. "Maar ook de kaartenbak met daarin alle vacatures en mensen externe deskundigheid nodig is. Maar het stijgt nu toch behoorlijk. Personeel in dienst nemen is veel goedkoper." Richard de la Roy (Lokaal Aktief) zet ook zijn vraagtekens bij oplopende aantal externe medewerkers. "Dit staat ook haaks op de wens van de gemeenteraad. Die heeft juist om daling van de inhuur gevraagd." Leo Roefs (inVENtief) meent dat de extra uitkering van Essent voorzien had kunnen worden. Hij vraagt zich af waarom er dan toch een lening van 11 miljoen euro is afgesloten. Roefs wees erop dat er hoge kosten gemoeid zijn met ontslagregelingen van het perso neel. "En de ingehuurde adviseur voor het gemeentehuis is wel erg duur is. Die kost 451 euro per uur", rekende hij voor. Wethouder Van der Broeck (CDA) verklaarde dat het al vijf jaar een trend is dat incidentele meevallers het beeld bepalen. "We moeten leren leven met grote financiële fluctuaties. Daarom moeten we het risicomanage ment beter in de vingers krijgen. Risico's en mogelijke claims moe ten zoveel mogelijk in de begro ting staan." Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) legde uit dat veel ingehuurd personeel gebonden is aan tijdelijke projecten. "Hier staat ook vaak een incidentele finan ciering tegenover. Dit kunnen we niet zomaar omzetten in structu rele capaciteit." is verdwenen. Door moderne computerprogramma's kunnen we voortaan snel personeel en vacatures aan elkaar koppelen. Via mail en sms of mobiele telefoon kunnen we mensen zelfs heel snel benaderen voor snelle klus sen. Kortom, de uitzendbranche is zeker met de tijd meegegaan." Het kantoor Adecco in Venray kent een afdeling Medical Sci ence en een allroundafdeling waar een breed scala aan vacatures wor den ingevuld. "Wekelijks gaat het om bijne 200 mensen die via ons een baan hebben", meldt Kitty. "Naast een aantal vaste bedrijven waar we continu personeel aan leveren, kunnen ondernemers bij ons ook voor individuele vacatu res terecht." Adecco viert op 7 december het 30-jarig bestaan en heeft zijn bedrijfsrelaties uitgenodigd op kantoor. Daarnaast krijgen alle mensen die via Adecco aan het werk zijn, of zich de komende periode aanmelden als werkzoe kende, een speciale verrassing waarmee ze het komend jaar hun voordeel kunnen doen. Hennepkwekerij De politie heeft donderdagavond omstreeks 22:15 uur een hen nepkwekerij opgerold in een woning aan de Bachstraat in Venray. De politie kreeg een melding van een elektricien dat er in de woning een gevaarlijke situatie was ontstaan en dat er een grote kans op brand was. In de woning werd een professionele hennepkwekerij aangetrof fen met in totaal ongeveer 70 planten. De planten en de apparatuur zijn in beslag genomen en vernietigd. De besturen van de Openba re Bibliotheken Horst aan de Maas en Venray hebben deze week een definitieve overeen komst getekend om op te gaan in de nieuwe Stichting Bibli- oNu. De nieuwe stichting gaat met ingang van 1 januari het bibliotheekwerk verzorgen in de gemeenten Meerlo-Wans- sum, Venray en Horst aan de Maas. De gemeenten Venray en Horst aan de Maas hebben extra subsi die verstrekt om de fusie mogelijk te maken. Met de drie betrokken gemeenten zijn goede afspraken gemaakt over de kerntaken en de subsidiëring. Deze afspraken zijn vastgelegd in een notitie waarin de beleidskaders, budgetconve- nanten en een samenwerkings overeenkomst tussen de drie gemeenten zijn opgenomen. Deze overeenkomsten worden op don derdag 20 december getekend door de gemeenten en het bestuur van BiblioNu. De belangrijkste doelstelling van de fusie is het verbeteren van de kwaliteit van de dienstverlening aan de gebrui kers van de bibliotheek. Door de fusie kan de nieuwe stichting een bijdrage leveren aan het realiseren van de doelstellingen die door de gemeenten zijn vastgesteld. Denk hierbij aan: zorgen voor elkaar, leefbaarheid van het platteland, wegwijs worden in de kennis samenleving, investeren in jeugd en jongeren en medezeggenschap van burgers. De dagelijkse leiding is in handen van een directieteam dat bestaat uit de beide directeu ren van de fuserende stichtingen. De voorzitters van de beide bibliotheken bezegelen de fusie met een ferme handdruk. Extra subsidie voor voorspelde wachtlijsten Gemeente en Synthese hou den elkaar al jarenlang in een innige omhelzing. Jaarlijks gaat er 1,2 miljoen euro naar de welzijnsinstelling terwijl de geleverde prestaties nog steeds niet goed meetbaar zijn. De gemeente geeft het bij de subsidieverstrekking voor 2008 opnieuw aan. Er moet een betere financiële verant woording komen zodat de prestaties beter te toetsen zijn. Het gedoe rond de inzet van Synthese bij het Moedercentrum en Match is er een aardig voor beeld van. In de commissie Maat schappelijke Diensten was de kritiek dan ook niet van de lucht. Afgelopen voorjaar bleken het Moedercentrum en vrijwilligers- instelling Match professionele ondersteuning nodig te hebben. Omdat de koek voor dit jaar al verdeeld was, moest Synthese op andere fronten inleveren. Zoals bij het maatschappelijk werk. Syn these gaf direct aan dat daardoor wachtlijsten zouden ontstaan. De gemeente reageerde dat er 'pas sende maatregelen' zouden vol gen als Synthese met dat signaal kwam. Nu ligt er het voorstel om Syn these 20.000 euro extra subsidie te geven om de wachtlijsten bij het maatschappelijk werk weg te werken. Op 8 oktober dient Synthese een prognose in van de wachtlijsten voor de rest van het jaar. Dit gebeurt nota bene op ver zoek van de gemeente. Het blijkt dat per week vier cliënten met 'een urgente en vaak complexe problematiek' niet tijdig geholpen kunnen worden. "Deze ontwik keling is naar ons oordeel niet acceptabel", aldus het college. "Het is dus zaak om nu in te grij pen om daardoor onaanvaardbare gevolgen te voorkomen." Ingeborg de Barbanson (WD) stak haar verbazing niet onder stoelen of banken. "Dit is toch vreemd. Synthese zegt bij voor baat dat er een wachtlijst zal ont staan. Het college maakt daarop een voorbehoud. Maar waarom gaat Synthese dan toch akkoord met de inzet voor Match en het Moedercentrum. Het verbaast me zeer dat Synthese de rug niet recht heeft gehouden. Het is toch vreemd en wazig gelopen." John Michels (CDA) ging zelfs zo ver dat er 20.000 is 'wegge gooid'. "Dit hadden we achteraf nooit zo moeten doen. Dit vergt uitleg van de wethouder." Martin Wijnhoven (Samenwerking) hekel de de rol van Synthes. "Vanuit een professionele houding hadden zij een veel krachtiger signaal moe ten afgeven. We hadden Match en het Moedercentrum beter direct kunnen financieren, in plaats van nu die 20.000 euro achteraf. De wachtlijst was toch te voorzien geweest." Piet Kroft (PvdA) is tevens voor zitter van Match. Hij wilde er niet teveel woorden aan vuil maken. "Het is vervelend hoe dit gelopen is." Jolanda Dijkema (SP): "Hoe kan dit? Het is ernstig zat er zo'n wachtlijst kan ontstaan. Mensen met een ernstige problematiek moeten direct zorg kunnen krij gen. Dit had Synthese toch kunnen inschatten." Ook Mieke Beerkens (inVENtief) vroeg zich af hoe de wachtlijst heeft kunnen ontstaan. Leo Everaerts (Lokaal Aktief) vindt dat de cliënten dan maar naar een andere welzijnsinstelling moeten gaan. Volgens wethouder Emonts (PvdA) valt een wachtlijst moeilijk te voorspellen omdat er grote fluc tuaties zijn in het aanbod van cli ënten. Ook zou er geen wachtlijst zijn voor mensen die acuut hulp nodig hebben. "We hebben de vin ger aan de pols gehouden en er is Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg N oo rd-Li m bu rg j j Daar kunt u op rekenen! TIMES TO MOVE JEWELS TO LOVE horloges 15% KORTING tot 1 januari 2008 V6RLINDGN JUWELIER GROTE MARKT 7 VENRAY Welkom bij Adecco

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7