Gemeente Venray Wethouder enthousiast na bezoek aan basisscholen Info-avond reconstructie Langstraat Fakkeltocht op 8 december Kortere procedure bouwen in buitengebied Aan den Heuvel klaar voor volgende fase Onderzoek naar tevredenheid Wmo-cliënten Weverslose berg terug in oorspronkelijke staat PEEL EN MAAS Gemeentehuis Openingstijden Op donderdag 13 december vanaf 12.00 uur is de studie zaal in het gemeentehuis gesloten in verband met de presentatie van inventarissen van het gemeentearchief. De gemeente Venray start op korte termijn met de reconstructie van de Langstraat fase 1B. Dit werkvak loopt van de Blauwververstraat tot aan de Weg in de Berg. De gemeente houdt op donderdag 13 december een informatieavond over deze reconstructie. De bijeenkomst vindt plaats in de Witte Hoeve en begint om 19.30 uur. Tijdens deze avond krijgt u informatie over onder andere de geplande werkzaamheden, de planning, de huisvuilophaaldienst, de bereikbaarheid van uw pand en waar te parkeren tijdens de werkzaamheden. De aannemer die het werk gaat uitvoeren, is dan bekend en zal deze avond aanwezig zijn. Bijbehorende tekeningen van de Langstraat fase 1B liggen ter inzage bij de publieksbalie van het gemeentehuis. Als u nog vragen heeft over de herinrichting van de Langstraat kunt u contact opnemen met de gemeente Venray en vragen naar Eric Verhagen. -V> Venray, focus op mensen Donderdag 6 december 2007 - Pagina 19 Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Week 49 ■1 De actiegroep Stop Dierproeven houdt op 8 december in Venray een fakkeltocht. De route start op het Schouwburgplein en loopt langs de Schoolstraat, Grote Markt, Grotestraat, Paterstraat, Leunseweg, linksaf de Zuidsingel op, Henri Dunantstraat, St. Servatiusweg, Mina Kruseman- straat, St. Antoniusveldweg, Henri Dunantstraat en de zicht- locatie naast de A73. De fakkeltocht is aangemeld bij de gemeente. Er worden ongeveer tweehonderd mensen verwacht. Omdat de route door een woonwijk loopt, heeft de gemeente de tocht zorgvuldig voorbereid in samenwer king met de politie en de brandweer. De woonwijk is immers in principe niet ingericht om een dergelijke hoeveelheid mensen tegelijk door te laten. Met politiebegeleiding kan dit in goede banen worden geleid. Dierproeven De fakkeltocht wordt georganiseerd door de actiegroep Stop Dierproeven en richt zich op het geplande bedrijventerrein Sciencelink in Venray. Sciencelink onderscheidt zich door centraal laboratorium faciliteiten aan te bieden, waarbij onder meer gebruik gemaakt kan worden van (streng gecontroleerde) dierproeven. Deze dierproeven zijn in een aantal gevallen noodzakelijk en zelfs wettelijk verplicht voor het ontwikkelen van geneesmiddelen. In de gevallen waar dierproeven niet nodig zijn, zal uiteraard worden volstaan met andere laboratorium faciliteiten. Het onderzoeken van alternatieve methoden voor dier proeven is nog volop in ontwikke ling. Sciencelink kan een belangrijke bijdrage leveren aan het overbodig maken van dierproeven. Sciencelink is niet bedoeld voor de cosmetische industrie. Innovatie Sciencelink biedt plaats aan bedrij ven die zich richten op onderzoek en ontwikkeling, zogeheten life-science- bedrijven. Belangrijke aspecten hierbij zijn creativiteit en innovatie. Op het Sciencelink-terrein kunnen gezamenlijke voorzieningen komen zoals parkeren, opslag, bewaking, catering, conferentieruimte, horeca en kinderopvang. Sciencelink kan veel werkgelegenheid bieden aan hoogopgeleide werknemers. Dat is goed voor de welvaart en het welzijn van Venray. De gemeente zit nu in de acquisitiefase en is zich breed aan het oriënteren op mogelijke dienstverleners. Gezien de inter nationale ligging van Venray wordt hierbij ook over de grenzen gekeken. De afgelopen maanden heeft wethouder Mathieu Emonts alle 21 basisscholen bezocht die Venray rijk is. Nadat hij afgelopen donderdag zijn bezoekenreeks afsloot bij De Stek in Castenray, zegt hij zijn enthousiasme over het onder wijs in Venray met iedereen te willen delen. "Het geld voor de onderwijskundige vernieuwing (drie miljoen euro) is in de afgelopen jaren bijzonder goed besteed", zegt wethouder Emonts. "De scholen hebben meer ruimte gekregen. Zo zijn bijvoorbeeld de mogelijkheden voor individuele begeleiding of het werken in kleine groepen flink uitgebreid. De scholen zijn functioneler geworden en ogen frisser en lichter." Kind centraal Emonts trekt de conclusie dat Venray heel goed onderwijs heeft. "Ik ontmoette in elke school bijzon der professionele en enthousiaste directeuren en medewerkers. De manier waarop alle scholen het kind centraal stellen, heeft op mij veel indruk gemaakt. Er is bevlogenheid en er wordt goed nagedacht over de keuzes die gemaakt kunnen worden. Daardoor heeft iedere school haar eigen identiteit en sfeer, maar ook een eigen methodiek of aanpak. Dat betekent dat ook ouders iets te kiezen hebben en dat vind ik een groot goed. Er is zonder uitzonde ring veel aandacht voor de ontwik keling van het individuele kind en de ouders worden er nadrukkelijk bij betrokken." Levenslust "Wat mij het meest heeft geraakt is de spontaniteit van de kinderen en de energie die ze uitstralen. Het is een voorrecht zoveel levenslust te mogen ontmoeten", aldus de wethouder. "Voor mij is het duidelijk dat de kinderen zich veilig voelen en gewaardeerd worden om wie ze zijn. En dat is wat mij betreft de belangrijkste voorwaarde om te kunnen leren en straks een mooi medemens te zijn, ook als volwas sene. Ik wil dan ook graag mijn waardering uitspreken voor de SPOV en al haar medewerkers: jullie doen het prima!" De provincie Limburg heeft de gemeente Venray toestemming ge geven vanaf deze week een kortere procedure toe te passen voor bouwplannen in het buitengebied die passen binnen het nieuwe bouw- en vrijstellingsbeleid. De Raad van State vernietigde op 13 juni 2007 de goedkeuring van het in 2005 vastgestelde nieuwe bestemmingsplan Buitengebied. In het ver lengde van die uitspraak besloot de provincie op 9 oktober alsnog geheel de goedkeuring aan het bestemmingsplan te onthouden. Vanaf het moment van de uitspraak van de Raad van State moesten bouwplannen weer worden getoetst aan het voorgaande bestemmingsplan Buitengebied uit 1981. Veel bouwplannen, vooral bij burgerwoningen, passen niet in dat verouderde bestemmingsplan. Aan dergelijke bouwplannen kon de gemeente alleen met toepassing van lange en dure procedures medewerking verlenen. Bouw- en vrijstellingsbeleid Om snel iets aan dit probleem te doen, heeft het college van Burgemeester en Wethouders op 30 oktober de beleidsnotitie 'Bouw- en vrijstellingsbeleid buitengebied Venray' vastgesteld. In deze beleidsnotitie zijn ruime moge lijkheden opgenomen voor het bouwen bij burgerwoningen en het bouwen binnen de bouwblokken van de agrarische en niet-agrarische bedrijven, voor zover die bouwblokken eerder al door de provincie waren goedgekeurd. Niet alleen de bouw van stallen en bijgebouwen wordt geregeld, maar bijvoor beeld ook de bouw van grotere woningen en de verbouw van cultuurhisto risch waardevolle panden. Bovendien is er een sloop- en herbouwregeling opgenomen. De gemeente kan nu dus aan bouwplannen die passen in de beleidsnotitie medewerking verlenen met toepassing van de relatief veel kortere en goedkopere procedure van artikel 19, lid 2 van de Wet op de ruimtelijke ordening. Informatie Vanaf vandaag is het nieuwe bouw- en vrijstellingsbeleid te vinden op de gemeentelijke website www.venray.nl. Ook kunt u de beleidsnotitie inzien in het informatiecentrum op het gemeentehuis. Het tweede deel van Aan den Heuvel, de nieuwe woonwijk tussen Beekweg en Overloonse- weg, is bijna bouwrijp. Dat betekent dat de riolering en de nutsvoorzieningen zijn aan gelegd. De bouwwegen worden op een an dere manier dan gebruikelijk aange legd. Voorheen bestond zo'n weg uit klinkers die werden omgedraaid als de bouwweg uiteindelijk een woon straat werd. Nu is ervoor gekozen de bouwweg te voorzien van een tijdelijke asfaltlaag. Wanneer de werkzaamheden voltooid zijn, wordt de asfaltlaag verwijderd. De woonstraat wordt vervolgens voorzien van klinkers. Op www.aandenheuvel.nl kunt u de laatste informatie bekijken. Ook vindt u er duidelijke overzichts kaarten. Ruim 400 woningen Inmiddels zijn alle procedures wat betreft Ruimtelijke Ordening door lopen. Hierdoor kunnen in de vol gende clusters ruim 400 woningen worden gerealiseerd. Het gaat om diverse woningtypen: twee-onder- een-kapwoningen, rijwoningen, patiowoningen semi-bungalows, appartementen en vrije-sector- woningen. De start van de bouw is in voorbereiding en het nieuwe woningaanbod is bij meerdere makelaars in Venray te bekijken. Op 23 januari 2008 vindt de loting plaats van een aantal vrije-sector- kavels in Cluster I en II. Meer informatie daarover leest u medio december op de gemeentepagina en op www.venray.nl. De gemeente Venray biedt ondersteuning aan mensen met beperkingen. Deze ondersteu ning varieert: sommige mensen hebben een scootermobiel of rolstoel nodig, anderen hulp bij het runnen van het huishouden. De afgelopen twee jaar heeft de gemeente ruim 2700 aanvragen ontvangen. De gemeente levert de ondersteu ning in het kader van de Wet maat schappelijke ondersteuning (Wmo). De gemeente vindt het belangrijk om te weten wat cliënten van deze ondersteuning vinden. Bovendien is de gemeente verplicht elk jaar te bekijken of mensen tevreden zijn over de ondersteuning die ze krijgen. Vragenlijst Daarom is de gemeente afgelopen week begonnen met een onderzoek. Dit onderzoek vindt plaats aan de hand van een korte, schriftelijke vragenlijst waarin verschillende aspecten van de ondersteuning aan bod komen. Het tevredenheids- onderzoek is een landelijk onder zoek, dus cliënten in heel Nederland krijgen dezelfde vragenlijsten toegestuurd. De enquête is onlangs gestuurd aan ongeveer 875 wille keurig gekozen cliënten in de gemeente Venray. Het onderzoek wordt uitgevoerd door SGBO, een onafhankelijk onderzoeksbureau. Naar verwachting worden in het voorjaar de uitkomsten van het onderzoek bekendgemaakt. Mening Hopelijk wilt u, als u een vragen lijst ontvangt, de tijd nemen deze in te vullen en terug te sturen. De gemeente heeft immers de mening van cliënten nodig om de dienst verlening zo goed mogelijk te laten aansluiten op de behoefte. Voor meer informatie over het onderzoek of voor vragen kunt u terecht bij het zorgloket van de gemeente Venray. De stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen in Limburg (IKL) is vorige week begonnen met het herstel van het oorspronkelijke hakhout op de Weverslose berg in Venray. Deze tien meter hoge berg is eigen lijk een stuifduin dat ontstond in de middeleeuwen door verstuiving van braakliggende velden en akkers. Om te voorkomen dat het zand weer weg zou stuiven, werd het stuifduin beplant met voornamelijk inlandse eiken die werden beheerd als hak hout. Dat betekent dat de begroei ing op de berg met een bepaalde regelmaat werd gekapt en gesnoeid. De takken en twijgen werden ge bruikt voor timmerhout, vlechtwerk en brandstof op de boerenbedrijven. Vanwege de korte struikbegroei ing kon de wind bovendien minder greep krijgen op het zand. In feite verwijst dit groene erfgoed naar de wijze waarop plaatselijke boeren en andere bewoners eeuwenlang met het landschap zijn omgegaan. Kaal Na de Tweede Wereldoorlog werd er geen hakhoutbeheer meer toegepast op de Weverslose berg, waardoor een echt bos zonder veel onder begroeiing ontstond. Deze dagen wordt een deel van de bomen ge kapt. Daardoor kan de berg behoor lijk kaal lijken, maar de stronken zullen in het voorjaar snel uitlopen tot een dichte struweelbegroeiing. Hierdoor neemt de afwisseling en de opbouw van het groen toe. Op korte termijn zullen dan ook veel meer planten en dieren gaan profiteren van de variatie die hier aan het ontstaan is. Wandeling De gemeente Venray subsidieert de IKL vanwege het vele werk dat deze stichting in de gemeente verricht. Zo betaalt de gemeente tien jaar lang mee aan het Zorgplan voor Natuur en Landschap, van waaruit dit jaar onder andere de Weverslose berg onderhanden wordt genomen. Hoe wel de berg een cultuurhistorisch element in het landschap is, kennen veel inwoners van de gemeente hem niet. Dat was ook aanleiding voor de dorpsraad in Merselo om de route van de knooppuntenwandeling langs de Weverslose berg te voeren.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 19