f De Stek in een nieuw jasje f Rotary Venray in actie voor kindertehuis Marokko v Koester Uw Monument 3500 euro voor Hospice Zenit Weverslose berg door IKL hersteld i Honderdachtentwintigste jaargang - week 49 - donderdag 6 december 2007 Castenray trots op zijn 'nieuwe school' Na een renovatie van veer tien maanden wordt basis school De Stek in Castenray op donderdag 20 december her opend. Vanaf 17.00 uur is er een sfeermarkt waarna rond 18.30 uur de officiële opening plaatsvindt en de school wordt ingezegend door pastoor Te Boekhorst. "De renovatie is opnieuw een voorbeeld van de hechte gemeenschap die Cas tenray is", glundert de pas 28- jarige Femke van de Laar die twee jaar geleden begon als nieuwe directeur van De Stek. De plannen lagen al wat lan ger in de koker, maar vanaf okto ber 2006 werden de ideeën ook omgezet in daadkracht. "En dat was ook wel nodig", aldus Femke van de Laar. "Begin jaren tachtig is er voor het laatst iets aan de school gedaan. Dat was ook wel te merken. De Stek was een echte donkere school' met heel veel in de kleur bruin. Een flinke opknap beurt om de school in een nieuw jasje te steken, was dringend nodig." Een bouwcommissie ging aan de slag om de ideeën op papier te zetten. Daarbij werden nadruk kelijk de kinderen betrokken. "Daar kwam onder andere uit welke kleuren ze mooi vinden en een eigen bibliotheek die voor iedereen toegankelijk zou zijn." De keuze viel uiteindelijk op de basiskleuren groen, geel en rood. Qua kleur en materiaalgebruik is de school allerminst alledaags te noemen. Femke van de Laar maakt trots een rondje door het 'nieuwe gebouw'. Een spiksplinternieuwe keuken, een aparte handvaardig heidsruimte, alle klassen in een nieuw, fris kleurtje, nieuwe toilet groepen, een fraaie speelzaal en drie nieuwe ruimtes die vanwege ruimtegebrek zijn aangebouwd. De Stek is klaar voor de toekomst. In de hoofdgang is de boog, die bij een eerdere verbouwing onzicht baar werd, weer prominent terug. Van de Laar: "Dat heeft nogal wat losgemaakt bij de ouders die in het verleden hier op school heb ben gezeten. 'De boog is weer terug' is een reactie die ik de laat ste tijd vaker heb gehoord." Twee jaar is Femke van de Laar nu directeur van basisschool De Stek. En ze geniet iedere dag met volle teugen. "Er is sprake geweest om de verbouwing in fases te doen, maar dat was niemand blij mee. Dat is typisch voor Castenray. Als we het doen, doen we het in een keer 100 procent goed. Niet te veel praten, maar actie onder nemen. Datzelfde is gebeurd bij gemeenschapshuis De Wis. Als er iets moet gebeuren, staat de hele gemeenschap klaar om de mouwen op te stropen." Volgens Van de Laar verdienen met name ook de ouders en de leerkrachten een groot compliment. "Iedereen heeft hetzelfde voor ogen gehad, een super leeromgeving voor de kinderen te creëren. Geen moeite was te veel. Bij wat voor activiteit ook, de leerkrachten en de drie vrijwilligers die bij De Stek werk zaam zijn, hebben nooit verstek laten gaan. Ja, daar ben ik ontzet tend trots op. Het idealisme op school is groot, met altijd als voor naamste uitgangspunt wat is het beste voor de kinderen." SPEELTOESTEL De speelplaats van de school is de meesten nog een doorn in het oog. Ruimte is er volop, maar de speelfaciliteiten voor de kinde ren zijn gering. Voor een mooie speelplaats met veilige speeltoe stellen wordt driftig gespaard. "Je schrikt van de bedragen die zo'n speeltoestellen kosten", zegt de directeur van De Stek. "Een beetje toestel kost al gauw duizenden euro's." Om geld in het laatje te krijgen, zijn de kinderen van de school druk bezig om zelf cadeau tjes te maken die tijdens de sfeer- markt op donderdag 20 december worden verkocht. De opbrengst komt in zijn geheel ten goede aan een door de kinderen uitgekozen speeltoestel. Tijdens de herope ning is er voor iedereen om tussen 17.00 en 18.30 uur de gelegen heid de sfeermarkt te bezoeken. Tussen 18.30 en 19.15 uur is de officiële opening met opluistering door fanfare De Dorpsklank en kinderkoor Cajeko. Aansluitend is tot 20.00 uur de gelegenheid om nog een bezoekje te brengen aan de sfeermarkt. Femke van de Laar: "We hopen echt dat we zoveel mogelijk men sen mogen begroeten en dat de opening een groot succes wordt. Dat hebben alle mensen die heb ben meegewerkt aan de verbou wing, en ook de kinderen en leer krachten, wel verdiend." 11 i Rotary Venray heeft zaterdag avond in De Witte Hoeve 15.600 euro bijeengebracht voor een opvangtehuis voor dakloze kin deren in het Marokkaanse Mar- rakech. Rotarv Venrav toverde De Witte Hoeve voor een avond om in een compleet Oosters tafereel inclusief buikdanseressen en over heerlijke Marokkaanse gerechten. Deze gerechten werden bereid door leden van Rotarv Venrav. De Marokkaanse kleding werd door partners van Rotarians getoond tij dens een wervelende modeshow. ;V»~. r v In de twintiger en dertiger jaren van de vorige eeuw zijn in Cas tenray verschillende boerderijen van het langgeveltype gebouwd. De indeling is vrijwel overal het zelfde. Links de schuur, in het midden de koeienstal met daarachter de hokken voor de varkens. Het rech tergedeelte is bestemd als woon gedeelte. Boven de schuur en de stallen bevindt zich de hooizolder en boven het woongedeelte is een opbergzolder, waar dikwijls nog een extra slaapkamer gemaakt werd. De gezinnen bestonden vroeger namelijk dikwijls uit meer dan tien personen en ook de knecht en dienstmaagd moesten ergens kunnen slapen. Het gezin leefde veelal in de grote woon keuken, die zich aan de achter kant bevond. Naast de voordeur bevond zich aan weerskanten meestal een woonkamer, waarvan er één als 'beste kamer' bestempelt werd. Deze werd alleen gebruikt bij bijzondere gelegenheden, bij voorbeeld voor de kermisvisite of de 'karmenaajviziete'. Wanneer deze kamer niet gebruikt werd, werden er ook wel de nieuwe fiet sen gestald. Langs de Horsterweg staan diverse boerderijen van dit type evenals langs de Tunnelweg. Bron Heemkundig Genootschap Castenray. Namens Stichting Ven ray Monumentaal, Koester uw Monument. Reacties of suggesties op deze wekelijkse rubriek kan men doorgeven via e-mail koes- teruwmonument@kpnplanet.nl., p.a. Jerusalem 7, 5801 ML in Ven ray. 3500 Euro liepen de Venrayse Bernie Janssen en haar loop maatjes tijdens de halve mara thon in Amsterdam bij elkaar. De opbrengst van hun inspanningen was voor het goede doel. Vorige week overhandigden de lopers de cheque aan Hospice Zenit. Jans sen liep de halve marathon van Amsterdam als lid van de lopers- groep vanAVVenray-regio. Zij nam het initiatief voor deze sponsor loop en haar loopmaatjes sloten zich daar spontaan bij aan. Zij renden 21,1 km door Amsterdam, Het oorspronkelijk hak hout op de Weverslose berg in Venray is de afgelopen dagen hersteld door de stichting Instandhouding Kleine Land schapselementen in Limburg, (IKL). De tien meter hoge berg nabij Weverslo is een stuif- duin, ontstaan in de middel eeuwen door een 'milieuramp' die hier de bewoners van de kampontginning destijds trof. Het is het overblijfsel uit een periode dat braakliggende velden en akkers in het toenmalig open Peel- en heidelandschap met grote regelmaat geconfronteerd werden met zandverstuivingen. Om het verstoven zand vast te leggen en ter voorkoming van verdere win- derosie werd de berg bebost met loofhout dat als hakhout werd beheerd. De inlandse eik vormde in het verleden de belangrijkste boom op de Weverslose berg. De begroeiing op de berg werd met een bepaalde regelmaat gekapt en gesnoeid; de takken en twij gen werden gebruikt voor tim merhout, vlechtwerk en brandstof op de boerenbedrijven. Vanwege de korte struikbegroeiing kon de wind bovendien minder greep krijgen op het zand. In feite ver wijst dit groene erfgoed naar de wiize waaron nlaatseliike boeren en andere bewoners eeuwenlang met het landschap zijn omgegaan. Bij hakhoutbeheer lopen de "stobben" die na het kappen ach terblijven in het voorjaar opnieuw uit. Op deze stobben of'stoel' ont wikkelt zich dan binnen enkele jaren een dichte struikbegroei ing die opnieuw geoogst kon worden. Bij dit hakhoutbeheer is nauwelijks plaats voor bomen omdat licht essentieel is voor het opnieuw uitlopen van de stobben. Na de Tweede Wereldoorlog werd er geen hakhoutbeheer meer toegepast op de Weverlose berg, waardoor het uitgegroeide tot een bos met opgaande bomen, zonder veel onderbegroeiing. Door het karakteristieke beheer opnieuw op te pakken zorgt IKL ervoor dat dit 'baken in het landschap' behouden blijft. Een aantal oude opgaande bomen blijft gespaard. Aanvanke lijk zal het gekapt deel kaal ogen, maar de stobben zullen in het voorjaar snel uitgroeien tot een dichte struweelbegroeiing. Hier door neemt de afwisseling en de opbouw van het groen toe. Op korte termijn zullen dan ook veel meer planten en dieren gaan pro fiteren van de variatie die hier aan het ontstaan is. Niet alleen vogels, zoogdieren, vlinders en andere insecten zullen hier voedsel- schuil en nestgelegenheid vinden. Maar ook het aantal plantensoor ten kan op termijn toenemen. Het herstel van het oorspron kelijke hakhout is onderdeel van het IKL-jaarprogramma voor de gemeente Venray. IKL voert met de gemeente sinds 2006 een pro ject uit voor landschapszorg in Venray. Naast het onderhoud aan landschapselementen zet IKL zich ook in voor bedreigde planten en dieren, het herstel van cultuurhis torische waarden en stimuleert ze groepen, scholen en individuele vrijwilligers die zelf aan de slag gaan in de omgeving. Het werk van IKL in Venray wordt gebun deld in een jaarprogramma dat met steun van de gemeente, de provincie en de Nationale Post code Loterij wordt uitgevoerd. Naast de gemeentelijke bijdrage en een bescheiden bijdrage van particuliere eigenaren maakt IKL gebruik van fondsen voor platte landsontwikkeling. Naast het her stel van de Weverslose berg werkte IKL afgelopen jaar op vier andere plekken in het Venrayse buitenge bied aan het herstel het oorspron kelijke hakhout. Dit herstelwerk is mede mogelijk door een bijdrage uit het Europees Fonds voor Regi onale Ontwikkeling (EFRO) via het CERES-programma Noord- en Midden-I.imbura. EL EN MAAS 2 tl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 17