Cultuurnota zet koers uit Reconstructie Langstraat IKRA richt zich op allochtone jongeren én ouders Gemeente krijgt personeelsscan Vier tips bedreiging Gunhoek Laat u inspireren PEEL EN MAAS ook voor üw tuin door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 15 november 2007 - Pagina 5 Raayland College krijgt jaarlijks 57.000 euro subsidie De gemeente Venray geeft het Raayland College met ingang van 2007 jaarlijks 57.230 euro subsidie om voor tijdige schooluitval en risi cogedrag van leerlingen te bestrijden. Het Raayland Col lege kan met eigen personeel en middelen onvoldoende voorkomen dat steeds meer jongeren zonder diploma de school verlaten. Het extra geld gaat naar drie activiteiten. Het programma 'Tus senstop' is bedoeld om leerlingen op te vangen, die tijdelijk door ongewenst gedrag niet kunnen deelnemen aan de lessen. Een gerichte aanpak moet ervoor zor gen dat deze leerlingen weer snel kunnen terugkeren in in de klas. Indien dit niet (meer) mogelijk is, dan wordt naar een oplossing buiten de school gezocht. Het Ven- rays Arbeids Practicum (VAP) is bestemd voor leerlingen van het praktijkonderwijs. In samenwer king met de sociale werkvoorzie ning doen ze werkervaring op bij NLW Bedrijven om zo een betere kans te krijgen in de maatschappij. Het derde project is een Remadial Teaching-afdeling. Met als doel taalachterstanden bij allochtone jongeren weg te werken. Ook komt er meer aandacht voor de opvang van buitenlandse leerlin gen en het meer betrekken van allochtone ouders bij het onder wijs. Deze activiteiten dreigen nu in knel te komen nu de rijks bijdrage is gestopt. Vandaar dat het Raayland College een beroep doet op de gemeente. De zorgad- viesteams zijn al langer actief. Het is een tweedelijns opvang voor leerlingen die meer gespeciali seerde ondersteuning nodig heb ben. Het Raayland College werkt hierin samen met het bureau Jeugdzorg, politie, gemeente en welzijnsinstelling Synthese. In de gemeentelijke nota 'Samenhang en samenwerking in jeugdbeleid' staat dat de versterking van de zorgstructuur binnen het voort gezet onderwijs nodig is om uitval en risicogedrag te beteugelen. Het Raayland College heeft de afgelo pen jaren al een en ander gedaan. Zoals het inrichten van kernteams en leerwerktrajecten binnen het vmbo. Met taalgericht vakonderwijs wordt het Nederlands geïnte greerd in alle schoolvakken.Tevens zijn er sociale vaardigheidstrainin gen en een preventieve aanpak van vroegtijdig schoolverlaten. Ondanks al deze maatregelen laten de stijgende uitvalcijfers zien dat er extra inzet nodig is.Vandaar dat het college heeft besloten om jaarlijks 57.230 euro toe te ken nen. De subsidie wordt betaald uit de post zorgstructuur voortgezet onderwijs. Van dit geld kunnen een Taalproject-docent (0,33 fte) en een Tussenstop-docent (0,33 fte) van tweemaal 21.000 euro betaald worden. De resterende 15.230 euro is voor een instruc teur (0,33 fte) van het Venrays Arbeids Practicum. Tijdens de Dag van de Vrij williger heeft wethouder Has san Najja afgelopen zaterdag aan René Strijbos, voorzitter van comité Caselse Bierfees ten, de vrijwilligersprijs 2007 uitgereikt. De prijs bestond uit een cheque ter waarde van 500 euro. In het juryrapport geeft de jury aan onder de indruk te zijn van het comité. "Anders dan de naam doet vermoeden heeft dit feest ten doel de leefbaarheid en hechtheid bin nen het dorp in stand te houden." De jury roemt verder de belang stelling en betrokkenheid van de Castenrayse samenleving bij de organisatie en is onder de indruk van het vermogen de activiteiten aan te passen dan wel te vernieu wen zonder dat de identiteit van de bierfeesten hierbij verloren gaat. Voorzitter René Strijbos gaf aan dat binnen het comité regel matig discussie was ontstaan over de naam van de feesten, die de lading al lang niet meer dekt, maar voor bekenden wel na de tien jaar een begrip geworden was. Ook over de twee andere geno mineerden, die ieder een cheque ter waarde van 100 euro ontvin gen, sprak de jury vol lof.Activitei tenvereniging BrukskeAktief werd geroemd omdat zij in haar 25-jarig bestaan met zo'n divers aanbod gekomen is. "De activiteiten die gericht zijn op de integratie van allochtonen en autochtonen die nen hierbij met name genoemd te worden" En vermeldenswaardig vindt de jury dat Aktiviteitenver- eniging Brukske Aktief regelmatig laat merken haar vrijwilligers te waarderen. Over Samen-doendag zei de jury onder de indruk te zijn "dat een groep vrijwilligers gestart is met opvang van ouderen met een beperking binnen het eigen dorp waarvoor nog geen financi ële middelen vanuit de gemeente beschikbaar zijn". De jury wijst op het geringe verloop in de vrijwil ligers en looft de laagdrempelig heid en het organiseren van activi teiten op maat. De druk bezochte Dag van de Vrijwilliger in de foyer van de schouwburg werd door voorzitter Piet Kroft van Match geopend. Hij benadrukte dat de dag van de vrijwilliger bedoeld is om de vanzelfsprekendheid van het vrijwilligerswerk, die vaak bestaat bij de vrijwilligers zelf, bij de omgeving en de politiek, te doorbreken. Het is niet zo vanzelf sprekend dat zo'n achtduizend Venraynaren als vrijwilliger aan de leefbaarheid van Venray wer ken. Zij steken er vaak veel tijd en energie in en dat moet regelmatig zichtbaar gewaardeerd worden. De overige 31-000 profiteren mee van hun inzet. De middag werd ingevuld met workshops en muziek van de Venrayse volkszan ger Geert Pelzer en de kleur- en klankrijke Sjannellekes, Buiten nodigde de joekskapel Luuster Efkes mensen uit om binnen te komen. Het college van B en W van Venray heeft deze week het kunst- en cultuurbeleid vastge steld voor de komende jaren. De nota De Kunst van Cul tuurbeleid heeft als doel het bestaande aanbod van kunst en cultuur te versterken. Daarbij is er veel aandacht voor de jeugd, de verenigingen en kunst in de openbare ruimte. In de nota is veel inbreng verwerkt van aller lei belanghebbenden.Tijdens twee avonden discussieerden onder andere verenigingen, organisaties, betrokken inwoners van Venray en diverse kunst- en cultuurinstel lingen over het Venrayse culturele leven in de volle breedte. Deze inbreng is terug te vinden in de keuzes en voorstellen waarover de raad op 18 december beslist. Zo bleek uit de discussies bijvoor beeld veel waardering voor de amateurkunst. De gemeente zal de subsidies aan verenigingen dan ook in stand houden. Ook wordt het aanvragen ervan eenvoudiger. Andere opvallende punten zijn de voorgenomen fusie van het Freulekeshuus en het museum van de Psychiatrie en de steun voor de verdere ontwikke ling van het Odapark. Ook nieuw is dat scholen die muziekleer krachten in de klas halen om aan alle kinderen de basis van muzi kale vorming aan te bieden, daar voor extra geld krijgen. Duidelijk blijkt dat Venray beschikt over een grote rijkdom op cultureel gebied. Er is een breed cultureel aanbod vanuit de professionele instellin gen. Maar ook een bloeiend ver enigingsleven met meer dan 100 verenigingen waarin duizenden vrijwilligers actief zijn. Sloop kantoor Xerox stopgezet De gemeente Venray heeft donderdag de sloop van een kantoorgebouw op het Xerox terrein stilgelegd. De sloop was gestart zonder de beno digde sloopvergunning. De eigenaar van het pand had een bouwvergunning aange vraagd voor het bouwen van een logistieke hal achter het kantoor gebouw. Een gedeelte van het kan toorgebouw zou hierbij worden gesloopt. Voor het slopen moest de eigenaar ook een sloopver gunning aanvragen. De gemeente heeft op 11 september om deze aanvulling op de bouwaanvraag verzocht, maar heeft sindsdien geen aanvullende informatie ont vangen. Een toezichthouder heeft geconstateerd dat de sloop inmid dels is begonnen. De gemeente heeft de sloop stilgelegd onder dreiging van een dwangsom van 25.000 euro. Venray meer in beweging Het college van B en W van Venray heeft deze week het sportbeleid vastgesteld. In de nota Sporten en Bewegen in Venray worden de speerpun ten van het sportbeleid voor de komende jaren benoemd. Dit moet er onder andere toe leiden dat de gemeente de komende jaren samen met betrokken partijen aan de slag gaat om sporten en bewegen op een hoger plan te brengen. Tijdens twee bijeenkomsten discussieerden onder andere sportverenigingen, organisaties en betrokken inwoners van Venray over de toekomst van sport in Ven ray. De inbreng van al deze belang hebbenden is meegenomen in het beleid. Op 18 december neemt de raad hierover een besluit. Onder werpen als financiën en subsi diëring, meer en betere samen werking en ondersteuning bij verdere professionalisering gaan de komende jaren in de uitwer king nadrukkelijk een plek krij gen. Daarnaast hebben zowel de gemeente als sportverenigingen uitgesproken er gezamenlijk naar te streven meer inwoners van Ven ray aan het sporten en/of bewegen te krijgen. Duidelijk blijkt dat Ven ray een breed sportaanbod heeft en beschikt over een bloeiend sportverenigingsleven met meer dan 100 verenigingen, waarin vele vrijwilligers actief zijn. Samen met sportverenigingen en andere orga nisaties zal de gemeente vanuit deze basis sporten en bewegen in Venrav gaan uitbouwen. Rond de komende jaarwisse ling start de gemeente Venray met de reconstructie van de volgende fase van de Lang straat. Tijdens deze fase wor den onder andere zijstraten met een mindere verkeers functie afgesloten. Hierdoor wordt de verkeersdoorstro- ming zo min mogelijk beperkt. De werkzaamheden vinden plaats tussen de Blauwverver straat en Weg in de Berg. Tijdens de werkzaamheden wordt de aansluiting met de Pet tenmakerstraat afgesloten en de aansluiting met de Goudsmidstraat wordt een inrit. Naast het afslui ten van zijstraten met een min dere verkeersfunctie, worden ook alle verkeersstromen gescheiden. Dit betekent bijvoorbeeld dat de gemeente vrij liggende fietspaden aanlegt. Tijdens de werkzaamhe den legt de gemeente ook direct een infiltratieriool aan. Hierdoor kan de straat veel meer regenwa ter verwerken. Eind november starten de nutsbedrijven met de voorbereidende werkzaamheden, waarbij de Langstraat open blijft voor het verkeer. In januari 2008 start de civiele aannemer met de wegwerkzaamheden. De werk zaamheden gaan in totaal circa drie maanden duren, het verkeer wordt omgeleid. De tv-uitzending van Opsporing Verzocht heeft dinsdagavond in de zaak van de ernstige bedreiging in Oostrum vier tips opgeleverd. De politie gaat nog verder met een tip, die mogelijk bruikbaar is. Op zondag 7 oktober, omstreeks 02.30 uur, werd in Oostrum een 19-jarige jongen ernstig bedreigd door drie tot nu toe onbekende mannen. De jongen werd door de mannen in een sloot naast de Henri Dunantstraat gegooid en bedreigd met een pistool. Op het moment van de bedrei ging reden enkele auto's voorbij, waarna de daders vluchtten. De poli tie is op zoek naar de bestuurders van deze auto's en naar mensen, die op een andere manier wat weten over deze bedreiging. De politie heeft een goed signalement van de mannen. Een van drie is circa 2 meter lang, ongeveer 20 jaar oud, normaal postuur. Hij droeg zijn haar in een paardenstaart. De tweede persoon was een lichtgetinte man van ongeveer 20 jaar, circa 1.70 meter lang en had kort zwart stekelig haar. Van de derde persoon is bekend dat hij ongeveer 20 jaar is, 1.90 meter lang, normaal postuur. Hij had blond haar in langere stekels. Project voor betere integratie en meer kans op werk De betrokkenheid van de allochtone jeugd en hun ouders bij het onderwijs laat nog vaak te wensen over. Het probleem begint bij de hoog ste klassen van de basisschool en zet zich voort in het voort gezet onderwijs. De gemeente heeft aan welzijnsinstelling Synthese een eenmalige subsi die van 50.000 euro toegekend om de integratie te bevorde ren. Met het Raayland College, Gilde Opleidingen, schoolbestuur SPOV en Stelcom, een welzijnsinstelling voor de allochtone gemeenschap, zet Synthese het project IKRA op. Het is een term uit de moslimwe reld die letterlijk betekent 'leer'. Het project heeft een looptijd van drie jaar. Door een bundeling van krachten en 'knowhow' kan het probleem integraal worden aan gepakt. De totale kosten bedragen 303-625 euro. Naast de gemeente Venray en de provincie Limburg (82.500 euro) draagt een aantal fondsen bij: Oranjefonds (75.000 euro), Kinderpostzegels (30.000 euro), Fundatie Santheuvel (3-900 euro) en de stichting Louis Speth (22.000 euro). De deelnemende partijen Gilde opleidingen, Raay land College en SPOV betalen iedere 3-333 euro.Terwijl Stelcom en Synthese respectievelijk 7.000 en 23.226 euro bijdragen. Venray kent een relatief groot aantal inwoners (4.500) van allochtone herkomst. Er is al veel gedaan aan de achterstandsbe- strijding. Zoals laagdrempelige taal- en voorlichtingsprogramma's, voor- en vroegschoolse educatie, opvang van kinderen in de vrije tijd en recreatieve activiteiten. Toch blijkt er nog van alles mis te zijn met de opvoeding en de onderwijsloopbaan van alloch tone kinderen. Ouders bezoeken geen voorlichtingsavonden en weten vaak niet wat er van hen wordt verwacht. Ze geven aan behoefte te hebben aan opvoe dingsondersteuning. Door hun geringe betrokkenheid hebben ze weinig zicht en invloed op de stu die en het sociale gedrag van hun kinderen. Niet alleen op school en in de vrije tijd maar ook bij stages in het bedrijfsleven zijn er vaak problemen. Waardoor de kans op maatschappelijk succes kleiner wordt. Synthese heeft samen met Stel com een plan ontwikkeld om de participatie van Venrayse allochto ne ouders en kinderen een flinke impuls te geven. Dit wordt bereikt door meer betrokkenheid van allochtone ouders bij het onder wijs, het verlenen van opvoedings ondersteuning, de Nederlandse taal beter leren beheersen en meer kennis van de Nederlandse samenleving. Bij de allochtone jeugd moeten de sociale vaardigheden vergroot worden. Daarnaast komt er meer aandacht voor begeleiding en stage-ervaringen. Het project heeft als doel te voorkomen dat groepen jongeren op termijn in een sociaal isole ment raken waardoor toetreding tot de arbeidsmarkt nog moeilij ker wordt. De samenwerking tus sen alle betrokken partijen moet op langere termijn leiden tot een betere integratie. Het bureau Beljon en Wes terterp voert deze maand voor 21.500 euro een personeels scan uit bij de gemeente Ven ray. Voor gemeenten wordt het steeds lastiger op de arbeids markt. Met de uitkomst van de scan hoopt de gemeente er beter in te slagen goede mede werkers te vinden en ze ook langer vast te houden. Mede door de economische groei en de vergrijzing neemt het aanbod op de arbeidsmarkt af. De gemeente Venray merkt nu al dat sommige functies moeilijk zijn in te vullen met kwalitatief goed personeel. Bovendien laat de instroom van jongeren te wensen over. Op dit moment is onvoldoen de bekend waar de schaarste aan personeel precies zit en wat het voor de langere termijn betekent. Er is behoefte aan een betrouw bare analyse. Op basis hiervan kunnen concrete acties worden ondernomen. Het doel van de gemeente is voldoende instroom, met doorstroming personeel lan ger binden en de uitstroom te ver kleinen. De personeelsscan is een digitaal wetenschappelijk instru ment dat een scan maakt van de personeelsschaarste bij deze drie 'stromen'. Het is ontwikkeld in samenwer king met TNO dat arbeidsmarktcij- fers en trends levert. Venray is een van de eerste gemeenten die deze scan toepast. De uitkomst geeft inzicht in de wervingskracht en de positie van Venray op de arbeids markt. Het geeft een antwoord op de vraag hoe goed Venray in staat is goed personeel vast te houden. En hoe het gesteld is met het ver loop en de binding tussen werk gever en medewerkers. De posi tie van Venray wordt vergeleken met vergelijkbare organisaties. Er komt een sterkte- zwakte analyse op organisatie- en afdelingsniveau. Zowel managers als medewerkers worden bij het onderzoek betrok ken. Het adviesrapport bevat oplossingen van knelpunten bij personeelsschaarste en het wer ven van nieuw personeel. Het onderzoek duurt ongeveer een maand. Begin december zullen de resultaten bekend zijn. De uitkomst moet leiden tot verbeterpunten en het wordt gebruikt bij het actualiseren van het personeelsbeleid. Door het vertrek van enkele oudere werk nemers gaan op korte termijn veel kennis en kunde verloren. De gemeente denkt dat het niet een voudig zal zijn deze medewerkers tijdig en kwalitatief goed te ver vangen. Ruimtelijke visie voor kerkdorpen Burgemeester en wethou ders van Venray zijn deze week akkoord gegaan met de ruimte lijke visies voor de kerkdorpen. De ruimtelijke visies zijn in nauw overleg met de dorpsraden opge steld om met name de gewenste locaties voor de toekomstige woningbouw aan te wijzen. In de visie is ook vermeld waar de ruim telijke knelpunten, kwaliteiten en kansen liggen. De dorpsraden zijn nauw betrokken geweest bij de totstandkoming van de ruim telijke visies. Tijdens een aantal bijeenkomsten is samen met hen gesproken over de analyse van het dorp en de inhoud van de ruim telijke visie. Vooral de zoekgebie- den voor de woningbouw zijn ter sprake gekomen. De ruimtelijke wensen zoals opgenomen in de Dorpsomgevingsplannen (DOP's) van de dorpen zijn grotendeels verwerkt. De ruimtelijke visies hebben tot doel om een beeld te vormen van de wenselijke ont wikkelingen voor een lange peri ode. Leefbaarheid is daarbij een belangrijk speerpunt. Knelpunten worden hiermee zoveel mogelijk opgeheven en kansen worden benut. De geurcontouren leveren voor de meeste zoekgebieden woningbouw geen knelpunten op en de zoekgebieden zijn groot genoeg om de komende vijftien jaar aan de vraag te voldoen. De ruimtelijke visies zullen gebruikt worden als toetsingskader voor toekomstige initiatieven en ont wikkelingen. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Huiselijk geweld De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 38- jarige man uit Venray aangehou den op verdenking van huiselijk geweld. Hij had eerder die nacht een worsteling gehad met zijn 43- jarige vrouw. Daarbij liep zij lichte verwondingen op. De verdachte is na verhoor in vrijheid gesteld. De politie maakt proces-verbaal op. Overval cafetaria De politie zoekt getuigen van een gewapende overval die vrij dagavond plaatsvond op een cafetaria aan de Wilhelminastraat in Venray. Bij de overval werden enkele honderden euro's ont vreemd. De 54-jarige eigenaar werd omstreeks 20.40 uur in zijn zaak geconfronteerd met twee gemaskerde overvallers van wie er een vermoedelijk een vuurwapen in zijn handen had. De overvallers eisten geld waarop de man aangaf geen geld te hebben. Hierop werd hij neergeslagen, namen de ver dachten geld uit de kassa en vlucht ten in onbekende richting. Het slachtoffer liep licht hoofdletsel op. Er waren geen andere klanten aanwezig. De politie heeft meteen met enkele patrouilles een onder zoek ingesteld in de omgeving en de technische recherche kwam ook ter plaatse. Zaterdag werd een buurtonderzoek ingesteld. Het signalement van de beide daders luidt: getint gelaat, vermoedelijk van buitenlandse afkomst, leeftijd circa 16 jaar, in zwart gekleed en met bivakmuts. Een van hen sprak met buitenlands accent. De politie vraagt mensen die vrijdagavond op of in de omgeving van de Wil helminastraat iets verdachts heb ben gezien of anderszins informa tie kunnen verstrekken over deze overval, contact op te nemen met de recherche van de politie Venray via 0900-8844 of via Meld Misdaad Anoniem 0800-7000. Unicef spreekbeurt Tegelijk met duizenden kinderen in heel Nederland, houden verschil lende leerlingen een spreekbeurt over kinderrechten. Deze leerlin gen uit groep 6,7 en 8 zijn afkom stig van verschillende scholen in Venray, Veulen, Ysselsteyn, Merselo en Castenray. De spreekbeurtactie vind plaats op dinsdag 20 novem ber. Bijna een vijfde van alle basis scholen in Nederland doet, op de achttiende verjaardag van het VN- Verdrag voor de Rechten van het Kind, mee aan de nationale spreek beurtactie van Unicef. Dit jaar gaat de spreekbeurtactie over kinderen in conflictgebieden rond het thema Nooit meer bang. Dit houdt in dat kinderen nooit meer bang hoeven zijn voor oorlogen maar ook dat ze veilig kunnen spelen zonder op landmijnen te lopen. Sluiting Havanna Op last van burgemeester Waals is vorige week café Havanna aan de Henseniusstaat 9 in Venray gesloten. De burgemeester is tot sluiting van dit bedrijf overge gaan omdat de vergunning van het café niet meer voldoet aan de vergunningeisen. Medio oktober werd hetzelfde horecabedrijf ook al tijdelijk gesloten. Aanleiding hiervoor waren diverse openbare ordeverstoringen met als uitschie ter een vechtpartij met mishande ling. Het café is voor onbepaalde tijd gesloten. bezoek onze site: www.gLinhoek.nl Venray De Hoveniers wti-smm Bestrijding voortijdig schoolverlaten Castenrayse Bierfeesten winnaar vrijwilligersprijs juiiyRAPPOfO" Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONENoonpa/t

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5