Dans, Aluminum Show en Troost Arno Adams opent laatste deel Rock My Religion HONL Love is the Shelter Hobbymarkt RVV Waargebeurde verhalen Adventsconcert Het lot van de familie Meijer PEEL EN MAAS Donderdag 15 november 2007 - Pagina 23 Programma Schouwburg Venray pARaDIsE a woman?, een dynamisch dansspektakel met een internationale bezet ting, The Aluminum Show, de meest verbluffende physical performance art sinds Mum- menschanz, en Gerard van Maasakkers met Troost op de planken. Deze drie voorstel lingen zijn komende week te zien in Schouwburg Venray. pARaDIsE... a woman? is op dinsdag 20 november vanaf 20.00 uur te zien in de schouwburg van Venray. Het is een dynamisch dansspektakel bestaande uit een internationale bezetting van vier Indonesische, een Japanse en twee Nederlandse performers. Tijdens deze voorstelling, geïn spireerd op de overlevingsstrijd van het matriarchaat in het heden komen verbondenheid en afzon dering, de samenhang tussen alle mensen, en de manifestatie van het individu in de omringende wereld, aan bod. Deze internatio nale coproductie is het resultaat van de samenwerking tussen de Nederlands-Indische theatermaker Gerard Mosterd en de wereldwijd Voor het vierde deel van Love is the Only Shelter van Rock My Religion lieten de curatoren van het Odapark in Venray zich inspi reren door de film A short story about killing van de Poolse cine ast Krizystov Kieslowski. In deze film staat het morele dilemma centraal waar een rechter en een strafpleiter voor komen te staan als een taxichauffeur ter dood veroordeeld wordt. Met het dood vonnis overtreedt de rechterlijke macht immers het vijfde gebod: 'Gij zult niet doden'. De tentoon stelling Love is the only Shelter speelt zich af binnen de lijnen van dit religieuze spanningsveld. Met deze tentoonstelling voert het Odapark de discussie over religie op het scherp van de snede: als religie vreedzaamheid propageert, waarom is ze dan zo vaak aanlei ding voor geweld? Drie kunstwer ken dragen de thematiek van deze expositie. Dit zijn The end of the 5-year plan, Shark en Adolf. Alle drie de werken zijn scherpzinnige reacties op andere, spraakmaken de werken van hedendaagse kun stenaars. Bij alle drie de werken gaat het om de confrontatie tus sen geloven en doden. The end of the 5-year plan van de Roemeen Cyprian Muresan is een reactie op Nonna ora van Maurizio Catte- lan. Nonna ora laat zien hoe Paus Johannes Paulus II door een mete oriet dodelijk getroffen wordt. In het werk van Muresan is de aarts bisschop van de Roemeens-ortho doxe kerk,Teoctist, het slachtoffer van zo'n 'ongeval'. De vraag die zich aandient is: waarom laat God één van zijn dienaars door een meteoriet treffen? Shark van David Cerny uit Tsjechië is een ironisch commentaar op de het omstreden kunstwerk, met de op sterk water gezette haai, van Damian Hirst: Waar Hirst een opgezette haai in een aquarium plaatste, met als titel: 'The physical impossibility of death in the mind of someone living', laat Cerny een Saddam Hussein in zijn onderbroek in een aquarium drijven, en noemt het werk simpelweg Shark. In con text van de film van Kieslowski over het vijfde gebod kan men zich afvragen of de doodstraf voor deze dictator te verantwoorden is. Adolf van de Amerikaanse Louise Lawler is een reactie op HIM, ook van Maurizio Cattelan. HIM is een gelauwerde Sumatraanse Bessie- Award winnaar choreograaf Boi G Sakti. Het vloeiende bewegings theater van de uit het Minangka- bau- matriarchaat scheppende Sakti gaat een gevecht aan met de eclectische hedendaagse dans van Gerard Mosterd. Akoestische composities uit de ritmische tradi tie van matriarchaal West-Sumatra worden in eigentijdse vorm door zelfgemaakte, originele instru menten voortgebracht en gecom bineerd met digitale samples van componist Paul Goodman. Een belangrijke rol is wegge legd voor het werk van multime dia kunstenaar Wilhelmusvlug. We zien tot de verbeelding spre kende videoprojecties waarin de dansers soms fungeren als levend filmdoek. THE ALUMINUM SHOW Op donderdag 22 november kan men genieten van The Alu minum Show in de schouwburg. De meest verbluffende physical performance art sinds Mummen- schanz. Aluminum Show (Israël) neemt de toeschouwer mee naar wassen beeld van een kleine, knie lende en biddende Adolf Hitler. De aanblik van deze kleine, bijna schattige, Hitier werkt vervreem dend en shockerend. Lawner foto grafeerde deze sculptuur in de museumbekisting, waardoor het lijkt alsof Hitler in het biechthok je zit. De drie hoofdwerken gaan allemaal over doden of gedood worden. Kan de doodstraf reli gieus verantwoord worden? En waarom bidt Hitier eigenlijk? Zit dat vijfde gebod ook hem dwars? De andere werken die te zien zijn sluiten nauw aan bij de thematiek van religie en geweld. De geweld loze en de gewelddadige van Aad de Haas, in bruikleen van Museum van Bommel van Dam, beeldt een 'stralende'Jezus en een in militair uniform gehulde persoon af. Van Gregory Green (GB) is er de serie In the name of God - Torah, Bible, Koran. Deze drie heilige boeken zijn uitgehold en de leegte die is ontstaan is door Green opgevuld met moordwapens, zoals een bom. Bij Love is the only shelter van Dominic McGill (GB) zie je op het eerste gezicht een klein en vredig Amerikaans kerkje, maar bij nadere inspectie blijkt het kerkje een bunker vol met geweren en andere oorlogswapens.Tien gebo den: de foto's van kinderen met de tien geboden op hun borst geta toeëerd zijn van de Nederlandse een denkbeeldige wereld waarin metalen (Aluminum) voorwerpen tot leven worden gewekt, men selijke trekken vertonen en zelfs emoties ontwikkelen. De verfris sende en interactieve voorstelling is geschikt voor uw hele gezin. The Aluminum show combineert dans, beweging en visueel thea ter en maakt gebruik van fantas tische kostuums en rekwisieten. Het concept voor The Aluminum Show speelde al lange tijd in het hoofd van choreograaf IlanAzriel. Door zelf met Aluminum voorwer pen te experimenteren maakte hij de kunst meester voor het avant- gardistische gebruik van de voor werpen op het podium Bij dit pro ces werd hij bijgestaan door Yuval Kedem, een van de toonaangeven de experts in Israël op het gebied van ontwerp van rekwisieten en special effects.Aanvang 20.00 uur. GERARD VAN MAASAKKERS Gerard van Maasakkers staat op vrijdag 23 november vanaf 20.00 uur met Troost op de plan ken in Schouwburg Venray. Al sinds mensenheugenis worden er Margi Geerlings.The show must go on over de ophanging van Sad dam Hussein is een van de twee werken van Johan Muyle (B) uit België. Zijn tweede werk gaat over Bush die de wereld 'regisseert'. No compassion, van Jiri David, De Norbertuskerk in Horst is op zondag 25 november vanaf 15.00 uur gevuld met de tot de verbeelding sprekende klanken van het inmiddels traditionele jaarlijkse Adventsconcert van het HONL (Harmonie Orkest Noord- Limburg). Het concert wordt dit jaar gehouden in samenwerking met het VMK (Venrays Mannenkoor) dat in 2003 nog vice- kampi oen werd van Nederland tijdens het KNZV concours. Dit koor staat ook nu weer onder leiding staan van vaste dirigent Anton Kropiv?ek. Naast het VMK wordt ook vocale medewerking ver leend door sopraan Dorris van de Meerendonk uit Horst, die samen met Helie Renkens uit Maasbree het Pie Jesu van Andrew Lloyd Webber als duet gaan vertolken, The Alu minum Sho w. liedjes geschreven met als thema 'afscheid'. En ook de zangers van dit project vinden het zeer troost rijk te zingen over intense ervarin gen uit het leven. Zij hebben een selectie gemaakt uit eigen mate riaal en uit het wereldrepertoire, waardoor men niet alleen kan genieten van een Zuidafrikaans- Franse versie van Ne me quitte pas maar ook van eigen songs en duetten. Van intens bedroefd tot uitzinnig van vreugde; alle facet ten van troost beleeft men mee in het warme Brabantse stemgeluid van Gerard van Maasakkers, het stoere mannengeluid van Jeroen Zijlstra en de uitdagende Vlaamse stem van Micheline Van Hautem. De muzikale leiding is in handen van Egon Kracht. Zijn band The Troupe bestaat uit drums, percus sie, bas, gitaar, contrabas, marimba, trompet, toetsen en saxofoon. Reserveren voor een voorstel ling bij Schouwburg Venray kan door contact op te nemen via tele foon (0478)530999 of via www. schouwburgvenray. nl zijn foto's van Osama Bin Laden en Dalai Lama die beiden huilen. Een tot woning omgebouwde oor- logstank van John Isaacs (UK). Het Odapark is geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. begeleid door het HONL en in het slotdeel door een selectie uit het VMK. Het orkest staat ook nu weer onder leiding staan van oprichter en dirigent Sjef Klinkers. Het con cert krijgt evenwel een bijzonder accent. Sjef Klinkers heeft name lijk te kennen gegeven het stokje na jarenlange inspirerende inzet te willen overdragen aan een opvol ger. Onderhandelingen hierover zijn al gaande. Als overgangsmo ment is de komende jaarwisseling gekozen en dat houdt in dat dit Adventsconcert voor Klinkers de afsluiting wordt van zijn carrière op de bok van het HONL. Overi gens betekent deze dirigentwisse ling niet dat het HONL definitief afscheid neemt van haar oprichter. Klinkers blijft zijn taak binnen het bestuur als artistiek leider voort zetten. Adelbertvereniging De Adelbertvereniging in Venray houdt op maandag 19 november vanaf 20.15 uur de derde lezing van het seizoen in De Witte Hoeve in Venray. De lezing wordt gegeven door drs. P. van Meegeren en gaat over Het zelfbeeld van Venray van Parel van de Peel tot Fraay Venray. Van Meegeren studeerde geschie denis aan de Rijksuniversiteit Utrecht en behaalde vervolgens het diploma archivistiek. Sinds 1995 is hij werkzaam als gemeen tearchivaris van Venray. Tegenwoor dig profileert de gemeente zich als Venray: stad én dorp en voert het winkelcentrum reclame met de slogan Fraay Venray. De oudste pro motiecampagne van Venray dateert uit 1914, toen Venray op de drem pel stond van een nieuw en dyna misch tijdvak. Aan de hand van de gevoerde campagnes en slogans zal een beeld geschetst worden van de ontwikkeling van Venray in de afgelopen honderd jaar, waarbij beeld en werkelijkheid, plannen en daadwerkelijke uitvoering, tegen over elkaar worden afgezet. Deze lezing sluit prima aan op de twee onlangs gehouden tentoonstellin gen: Kijken naar Venrayse wijken en Vensters op Venray. Introducés zijn van harte welkom. Sinterklaasintocht In Venray vindt op zondag 18 november de Sinterklaasintocht plaats. Rond 14.00 uur komt Sin terklaas samen met zijn pieten bij het oude gemeentehuis aan. De Radiopiet mag hierbij natuurlijk niet ontbreken. Hij is aanwezig bij de intocht om een mooi verslag ervan te maken. Zijn belevenissen worden tussen 17.00 en 18.00 uur uitgezonden bij Omroep Venray via de kabel 87.5 of via de ether op 90.2. Party Dance Night Dance Events Veltum houdt op zaterdag 17 november een Party Dance Night voor jongeren, paren en singles in activiteitencentrum 't Schöpke in Venray. Aanvang 21.00 uur. De Locht November is vanouds de slachtmaand. Het spreekwoord luidt immers: Op Sint Martijn (11 november) slacht de arme zijn zwijn. Om de herinnering aan het thuis slachten levend te hou den wordt in streekmuseum De Locht in Melderslo op 18 novem ber een slachtdag gehouden. Er worden natuurlijk geen dieren geslacht maar er zijn wel allerlei activiteiten rondom dit traditio nele gebeuren. Slagers zijn bezig met uitbenen en er wordt bal- kenbrij gebakken. Bezoekers kun nen tegen geringe vergoeding een stukje balkenbrij of zult proeven. Er zijn slachtproducten te koop en er wordt een vleespakket ver loot. Op de bovenverdieping is de nieuwe expositie Juweeltjes in Textiel te bewonderen. Het museum is op dinsdag, donderdag en zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op ande re tijden terecht. Zie ook www. delocht.nl. Hazepaeper In de residentie van carnavals vereniging De Pielhaas wordt op zondag 18 november vanaf 14.33 uur het nieuwe seizoen ingeluid tijdens Hazepaeper 2007. Dit is een middag waarbij de nodige leuke dingen gebeuren om hele maal in de carnavalssfeer te komen. Zo gaat de Rooyse Hofka pel er spelen, de vier winnende liedjes van de Pielhaas worden gezongen en de eerste cd van het seizoen 2007-2008 wordt aan een speciaal iemand overhandigd. Ook wordt de Wakkere Pielhaas uit gereikt aan de stichting Judo for All. Verder komt via een ludieke act het nieuwe boerenbruidspaar tevoorschijn. Ook de kleintjes zijn deze middag die in de foyer van de schouwburg wordt gehouden welkom. Arno Adams, die onlangs een nieuwe cd presenteerde, gaat zon dag 18 november, tijdens de ope ning van het laatste deel van de manifestatie Rock Mij Religon in Het Odapark in Venray optreden met een speciaal programma vol religie, liefde en zingeving. De opening vindt plaats om 15.00 uur in het Theehuis van het Odapark. Zingeving en religie spe len een grote rol in het werk van Adams. Ozze Jezus, Kloesters van weiier en Ingel zijn slechts enkele titels die verwijzen naar de katho lieke roots van de Belfeldse singer- songwriter. Als religie vreedzaam heid propageert, waarom is ze dan zo vaak aanleiding voor geweld? Met Love is the only Shelter, het vierde en laatste deel van Rock My Religion, voert het Odapark de discussie over religie op het scherp van de snede. Met spraak makende werken van nationale en internationale kunstenaars als David Cerny (CZ), Cyprian Mure san (R), Louise Lawler (USA), Gre gory Green (GB), Dominic McGill (GB) en Margi Geerlinks (NL). Voor het vierde deel lieten de curatoren van het Odapark zich inspireren door de film A short story about killing van de Poolse cineast Krizystov Kieslowski. In deze film staat het morele dilem ma centraal waar een rechter en Winterwandeling Het IVN Geysteren-Venray houdt op zondag 18 november vanaf 10.00 uur een winterwan deling rondom het Reindersmeer. De start is vanaf de parkeerplaats bij de sluis van het Reindersmeer. Het Reindersmeer is gelegen in het Nationaal Park de Maasduinen. De omgeving bestaat uit grote stuif- zandgebieden, bossen, heidevel den en diverse poelen en vennen. Begin jaren zestig is begonnen met zandwinning om te voldoen aan de vraag naar beton- en metselzand en ophoogzand.Toen de zandwin ningen voltooid waren is er door de Gemeente Bergen, Waterschap, Provincie, Rijk en Natuur- en Milieugroepen een herinrichtings plan gemaakt. Op de westoever staat een vogelkijkhut van waar men uitzicht heeft over het meer en verschillende vogelsoorten kan bespieden. Zelfs de kiekendief en de visarend zijn er wel eens gezien. De vogelwerkgroep houdt hier ook haar tellingen. De winterwandeling is acht kilometer lang en gaat onge veer tweeëneenhalf uur duren. Wandelschoenen en verrekijker zijn belangrijk.Voor degenen die de route in willen korten is er onge veer halverwege een trekpontje. Fotowedstrijd Piëlhaas Het nieuwe carnavalsseizoen is weer geopend. Dat betekent dat de Piëlhaasvlag van carnavalsver eniging De Piëlhaas in Venray ook weer voor de dag gehaald mag wor den. En juist die vlag kan iemand een prijs bezorgen. Maak een foto met de Piëlhaasvlag op een zo ludiek mogelijke manier. Wie toe vallig naar Egypte op vakantie gaat kan hem planten op een piramide en er zelf bij klimmen. Of probeer in een van de kerkdorpen de vlag aan de kerktoren hangen. Of ben nog veel creatiever en maak een heel creatieve foto op de computer. De Piëlhaas verwacht er overigens ook een verhaal bij, van waar wan neer en waarom de foto gemaakt is. De winnaar wordt geplaatst in de vastelaoveskrant 2008. Inzen dingen kunnen tot 5 januari 2008 gestuurd worden naar fotowed- strijd@pielhaas.nl. een strafpleiter voor komen te staan als een taxichauffeur ter dood veroordeeld wordt. Met het doodvonnis overtreedt de rech terlijke macht immers het vijfde gebod: Gij zult niet doden. De ten toonstelling Love is the only Shel ter speelt zich af binnen de lijnen van dit religieuze spanningsveld. De deelnemende kunstenaars zijn David Cerny (CZ),Jiri David (CZ), Margi Geerlinks (NL), Gregory Green (USA), John Isaacs (UK), Aad de Haas (NL), Dominic Mc Gill (USA), Ciprian Muresan (RO) Waargebeurde verhalen hebben een enorme aantrekkingskracht en zijn heel divers. Ze kunnen gaan over actuele onderwerpen zoals adoptie en kindsoldaten, of verhalen over (schokkende) gebeurtenissen ergens in de wereld. Het kan gaan over cultuur verschillen of het geeft een relaas over de strijd tegen kanker. Crimi naliteit, de maffia, discriminatie, autisme, liefde, allemaal onderwer pen die aan bod kunnen komen. De enige overeenkomst is, dat wat er beschreven wordt in de boeken écht gebeurd is. De bibliotheek in Venray heeft inmiddels meer dan driehonderd titels van waarge beurde verhalen in haar collectie. Deze boeken zijn méér dan alleen een biografie of een reisverhaal. Enkele voorbeelden: *China Keitetsi is negen jaar oud als ze voor het eerst met andere soldaten ;in het gelid staat. Veel van die soldaten zijn jonge kin deren, net als zij. Er volgen voor China 10 verschrikkelijke jaren in het Oegandese National Resistan ce Army. Ik was een kindsoldaat is een verslag van een jeugd die overschaduwd werd door geweld. *Leila is een gewoon meisje Als op een nacht in 1871 een ver familielid aan de deur van de Meijers klopt, kan niemand vermoeden dat hun leven vanaf dat moment radicaal zal veranderen. Hun wereld in het dorp Endingen is op dat moment klein, maar nog intact. Dan duikt de wervelwind Janki op, een ver familielid, al weet nie mand er het fijne van. Een jaar later heeft hij een bruid - de aan genomen dochter annex dienst meid Chanele, een vrouw die op vele momenten een beslissende rol gaat spelen in het leven van de Meijers - en een stoffenwinkel in Baden. Vijf generaties beslaat de geschiedenis van de Meijers, een geschiedenis vol liefdesgeluk en levensdroefenis, en vol strijd om succes en acceptatie. Van de kleine, gave wereld van Endingen, waar veehandelaar Salomon Meijer zijn altijd opgevouwen paraplu tot een symbool heeft gemaakt, gaat het naar het mooiste warenhuis van Zürich, en voorbij de lands grenzen. En steeds raakt de wereld een stukje meer uit zijn voegen. Charles Lewinsky schrijft met een verbeeldingskracht die de lezer onherroepelijk tot een bang, hoopvol en hunkerend deel van deze familie laat worden. Charles Lewinsky (1946) woont afwis- en Johan Muyle (BE). Het Odapark in Venray presenteert tot en met 1 februari 2008 de kunstmanifes tatie Rock My Religion. Het Lim burgse centrum voor hedendaag se beeldende kunst nodigt voor de manifestatie nationaal en inter nationaal erkende kunstenaars uit voor een persoonlijke zoektocht naar hun eigen religie. Rock My Religion bestaat uit meerdere delen: een tentoonstelling in het Theehuis, een mobiele tentoon stelling, cross-overprojecten op locatie. van 15 jaar oud dat in de buurt van Serajevo woont als de waan zin van de oorlog uitbreekt. Korte tijd later wordt zij door militairen gevangengenomen en in een con centratiekamp gezet. Alexandra Vavelius beschrijft in Leila een meisje uit Bosnië het levensver haal van deze jonge Bosnische vrouw. *In Dagboek uit Wuhu beschrijft de Amerikaanse schrijfster en jour naliste Emily Prager de zoektocht door China naar het verleden van haar geadopteerde Chinese doch ter. *Natascha werd op weg naar school ontvoerd. Acht jaar later schokte haar verhaal de hele wereld. Allan Hall en Michael Leidig vertellen het verhaal van Natascha Kampusch: het meisje in de kelder. *Mijn vreemde zoon is het aangrijpende verhaal van twee moeders, twee zwaar autistische zonen en hun strijd tegen autisme. Een persoonlijk relaas van Portia Iversen. Vraag naar de keuzelijst met waargebeurde verhalen of kijk op www.bibliotheekvenray.nl voor meer informatie. selend in Zürich en een dorpje in Frankrijk. Hij heeft gewerkt als dramaturg, regisseur en redacteur, schrijft scripts voor tv, romans en theaterstukken. Voor zijn roman Johannistag, gepubliceerd in 2002, ontving hij de prijs van de Zwit serse Schillerstichting. In Duits land zijn van de roman Het lot van de familie Meijer inmiddels meer dan 100.000 exemplaren verkocht. Met Het lot van de familie Meijer heeft Charles Lewinsky een onge looflijk indrukwekkende, mooie, grappige, ontroerende familiero man geschreven. De stemmen van Salomon Meijer en de zijnen zul len nog lang nagonzen. Dit boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 25 euro. ReumapatiëntenVereniging Ven ray e.o. (RW) houdt op zondag 18 november een hobbymarkt in hotel Asteria in Venray. Hobbyisten uit een hele wijde regio presen teren zich met zelfgemaakte pro ducten. Er staat zo'n 120 meter kraampjes opgesteld waar men de meest uiteenlopende hobbycrea ties kan kopen of ideeën op kan doen voor een eigen hobby. Als extra activiteiten draait het Rad van Fortuin in diverse rondes, met als hoofdprijs een elektronische hapjespan. Voor het eerst dit jaar draait het Rad van Fortuin speci aal voor kinderen met natuurlijk mooie prijzen. Ook kunnen de aanwezigen de waarde van een boodschappenpakket raden, dat door de winnaar meegenomen mag worden. Vierentwintig jaar geleden werd RVV opgericht. Inmiddels telt de vereniging ruim vierhonderd leden. Dertien jaar geleden ontstond het idee om een hobbymarkt te houden. Zo kon den de deelnemers aan de diverse activiteiten hun producten tonen en kon het budget van de vereni ging verhoogd worden. De hobbymarkt begon klein schalig, maar heeft zich de afge lopen jaren ontwikkelt tot een groots regionaal evenement waar veel mensen hun gading vinden. In alle zalen van de benedenver dieping van het Venrayse hotel aan de Maasheseweg bevinden zich de tientallen kraampjes en stands. Het aanbod van de hobbyisten is gevarieerd. Ook de organiserende reumavereniging biedt producten aan. De markt duurt van 11.00 tot 17.00 uur. Voor meer infor matie kan men contact opnemen met Vivian Eibers via telefoon (0478)641904. Boekrecensie in Peel en Maas Charles Lewinsky Het lot van de familie CMeijer Kunst Cultuur 'Een grandioos gecomponeerd boék cn een ontroerende familieroman' - Die Web A

Peel en Maas | 2007 | | pagina 23