Waterschap pakt watervervuilers aan Welkom in de digitale wereld van kinderen i Big Mamma, little sisters een succes Lancering RooyNet Streep door woning Biezevenneke Kinderen tevreden over bibliotheek Werk aan A73 PVyers PEEL EN MAAS Donderdag 8 november 2007 - Pagina 9 Het waterschap Peel en Maasvallei komt in 2008 met een plan om de grootste ver- vuilbronnen van het water aan te pakken. Dit zijn vooral de overstorten van riolen van gemeenten en de rioolwater zuiveringsinstallaties die bij veel regen te weinig capaciteit hebben. Het waterschap wil de kwali teit van het water verbeteren. Het neemt deel aan landelijke en regi onale overlegplatforms en werkt mee aan waterkwaliteitsonderzoe ken. Daarnaast brengt het water schap de keringen op orde en zorgt voor een onderhoud, beheer en toezicht. In 2008 valt ook het onderhoud van de waterkeringen die Maaswerken heeft gerealiseerd hieronder. Het schap voert inspec ties uit op de kade, aan de daarin gelegen kunstwerken en de afslui ters. Ze onderhoudt de groene en grijze dijken en alle technische voorzieningen in de dijken, zodat ze altijd blijven functioneren. Ten slotte werkt het waterschap in 2008 aan het professionaliseren van haar calamiteitenzorg, gericht op bestrijdingsplannen, oefenen en samenwerken met andere part ners. De begroting van Waterschap Peel en Maasvallei voor 2008 en de meerjarenraming 2008-2012 zijn solide. Het bestuur is tevreden over de gematigde kostenontwik keling. De door belastingen op te brengen kosten stijgen in 2008 slechts met één procent. Het is nog niet duidelijk wat dit voor de tarie ven van de belastingen voor vol gend jaar betekent. Hierover valt in december een besluit. Water schap Peel en Maasvallei houdt zich in Noord- en Midden-Lim burg bezig met het vasthouden en afvoeren van water, het saneren en herinrichten van beken, het keren van Maashoogwater en het zui veren van afvalwater. Waarbij een gezonde en veilige leefomgeving op de eerste plaats komt. Voor het herstel van de watersystemen stelt het waterschap in 2008 het grond- en oppervlaktewaterre gime 'Nieuw Limburgs Peil' op voor het hele gebied. Dit jaar is hiermee al een begin gemaakt. Het doel is met haalbare en betaalbare maatregelen het water in 2015 op het gewenste peil te krijgen. Ver der werkt het waterschap samen met gebiedscommissies aan het herinrichten van beken en beek dalen. Ook besteedt het water schap aandacht aan vergunningen en handhaving, met één loket en één vergunning voor alle watersa specten. De taken van het water schap blijven in ontwikkeling. Zo is er vanuit Europese en nationale regelgeving de Europese Kade richtlijn water, Water Beheer 21e eeuw, Wet op de waterkering, de invoering van een integrale water- wet en er komt een nieuw belas tingstelsel. Waterschap Peel en Maasvallei vertaalt de opdrachten in het meerjaren Integraal Water beheersplan, het beheersplan waterkering het stroomgebiedbe heersplan Maas. Ludo Arts succesvol met workshop Digitale generatiekloof Ludo Arts uit Leunen voelde het zelf al eerder: de generatie kloof met zijn eigen kinderen. Op zich is dat niet bijzonder. Maar in de geautomatiseerde, moderne wereld is er een nieuwe vorm van generatie kloof bijgekomen: de digitale generatiekloof. Internet groeit in kwaliteit en kwantiteit. Wie maakt er tegenwoordig geen gebruik van dit razendsnelle en hypermoderne middel? "Er is zoveel te doen rondom digitale media. Niet iedereen kan dat bijhouden. Als ouder weet je niet wat er in het hoofd en de gedachten van je kind omgaat. Aangezien zij een groot deel van hun vrije tijd besteden aan inter net en MSN is een update van je kennis niet overbodig." Ludo Arts ontwikkelde met zijn bedrijf Qui- chot Multi Multi Media daarvoor de workshop 'Digitale generatie kloof'. En daar blijkt veel vraag naar te zijn. Valkuilen? Digitaal pesten? Daar zijn we toch allemaal mee bekend? Tijdens workshops ontmoet Ludo Arts wijsneuzen die al veel weten en hem aanvullen. "Dat vind ik helemaal niet erg. Toch blijkt dat sommige ouders en onderwijzers alle puzzelstukjes eerst op de plaats willen zien vallen, voordat naast de leuke kant van internet ook het gevaar doordringt." De digitale wereld is een afspie geling van de maatschappij, waar niet iedereen kennis van heeft. Pesterijen zijn een grote maat schappelijke zorg. Onderwijzers kunnen beter anticiperen op pro blemen door bekend te zijn met vormen van pesten. Een ouder lijk advies over seksuele omgang kan webcamsex en de gevolgen daarvan voorkomen. Verspreiden van virussen zijn vermijdbaar. De realiteit laat de andere kant zien: besmette computers, kinderlok kers, keyloggers, fishing en web- cam-relaties die You Tube voeden met erotische beelden. Zorgwek kend voor ouders die niet weten wat er in het hoofd van hun kin deren omgaat. "Ik voel me wel een beetje Don Quichot die onver schrokken ten strijd trekt tegen het gebrek aan kennis op het gebied van internet bij het grote publiek." Ludo Arts heeft een lange car rière in de ICT achter de rug. In 1987 begon hij in die branche.Van systeembeheerder tot informatie adviseur. In 2004 richtte hij naast zijn huidige baan een multimedia bedrijf op, dat zich vooral toelegt op CD-ROM en webdesign. Lang zamerhand is Quichot uitgebreid met publieke voorlichting. "Je kunt gerust stellen dat ik 24 uur per dag met ICT bezig ben. Het is mijn hobby. Ik vind alle mogelijk heden die internet biedt fascine rend. Er zijn legio aan interactieve programma's, spellen en infor matiebronnen. Een nadeel is het verlies van overzicht. Ouders zijn vaak - nog - niet op de hoogte van de ontwikkelingen en verlie zen grip op de zaak. Zelf ben ik ook ouder. De media publiceert over en waarschuwt voor digi taal pesten, webcamsex, fishing, etc. Als je als ouder niet weet wat ermee bedoeld wordt, ga je gissen. En geloof me: niets is zo vervelend voor ouders en verzorgers om te gissen naar de 'MSN leefwereld' van hun kinderen. Daarom ben ik in 2006 begonnen met presenta ties en voorlichting tijdens ouder avond op basisscholen, om ouders een gevoel en beter inzicht te geven in de digitale wereld." De vraag van de ouders naar meer informatie mondde uit in de workshop van 5 avonden, ver zorgd door Quichot Multi Multi Media. "Tijdens de workshop maak ik ongeveer 12 ouders weg wijs op het internet. Ik neem lap tops mee, waarmee de surfende ouders tweeëneenhalf uur aan de slag gaan. De eerste week bespre ken we de mooie kanten van het internet: informatiebronnen, vaca turebanken, datingsites, etc. Maar internet kent ook een andere kant: pesterijen, seks, fishing, racis me. De tweede week staat in het teken van deze 'donkere' kant. In week drie gaan de ouders zelf aan de slag met MSN-Messenger. Ze worden aan elkaar gekoppeld en ondervinden de voor- en nadelen plus alle functies van het chatten. Meestal een lyrische avond. Week vier staat geheel in het teken van veiligheid. PC bescherming tegen virussen en wat doet een virus? De laatste week word vrij ingevuld naar behoeften van de 'leerlingen'. Een gevarieerd programma, waar in we vooral praktisch aan de slag gaan." Ouders zijn niet de enigen die nog wat kunnen leren van Ludo Arts. "Leerlingen van groep 8 den ken dat zij volledig bekend zijn met de digitale wereld. In team verband met de docent leren zij op een leuke en gemakkelijke manier onbekende trucs van het internet. 'Wij weten toch wat dat is', verdwijnt op het moment dat de valkuilen worden getoond en een speurtocht over de digitale weg niet zo makkelijk maar wel uitdagend blijkt. Tijdens het vra- genvuur wordt duidelijk of een kind de aanwezigheid van een ouder prettig vindt tijdens het chatten. Willen kinderen meer pri vacy tijdens een chatsessie? Kun nen zij hun ouders misschien iets leren? Vooral dit laatste spreekt kind en ouder sterk aan. In de regel vindt de jeugd het leuk om hun ouders iets te leren en deze omgangsvorm vermindert direct de generatiekloof: ouder en kind komen dichterbij elkaar." Ludo Arts is op verschillende manieren bezig met het verklei nen van de digitale generatie kloof. De workshops en voorlich tingsavond blijken succesvol. "De wereld verandert snel en zal zich blijven ontwikkelen. Mensen voe len dat ze niet achter kunnen blij ven. De workshops lopen goed, presentaties worden aangevraagd en gastlessen zijn al tot februari gepland." Ludo Arts is op verschillende manieren bezig met het ver kleinen van de digitale genera tiekloof. "Er zijn nog veel meer groepen die wat kunnen leren van de workshop 'Digitale gene ratiekloof'. Onderwijsteams, GGZ, politie, ouderen. Ik heb heel veel plezier in mijn vak en wil op deze wijze mensen bekendmaken met de digitale wereld en vooral angst wegnemen. Kennis geeft macht, niet alleen voor keyloggers." Meer informatie over een ludie ke, informatieve wokshop, pre sentatie of gastles: www.quichot. com. De door Moedercentrum Eva gehouden bijeenkomst Big Mamma, little sisters was vorige week donderdag een groot suc ces. Ongeveer veertig Venrayse vrouwen deel aan een gesprek met een aantal vrouwelijke poli tici. Na het welkomstwoord werd er in afzonderlijke groepen een thema besproken en voorbereid voor het grote debat. Terug in de raadzaal, met alleen maar vrou wen op de plaats waar normaal gesproken de raadsleden zitten, ontkomt men niet aan de vraag: "zou dit een gemeenteraad voor de toekomst kunnen zijn?" en "zou de wereld er heel anders uitzien als ze helemaal door vrou wen geregeerd zou worden?" Er was helaas te weinig tijd om op deze vragen dieper in te gaan. De vrouwelijke politici kregen wel diverse concrete boodschappen mee uit de discussie. Met name de organisatie rondom inzamelen en ophalen van (grof) vuil/zwerfvuil en het milieustation was een hot item. Daarnaast ook de veiligheid in de wijken en hoe er meer en beter informatie uitgewisseld kan worden tussen de gemeente, de politie en buurtbewoners. Ook werd er uitgebreid gespro ken over de regeling van ouder schap- en zwangerschapsverlof, de algemene verdeling van de zorg als het gaat om kinderop vang. De avond leverde niet alleen inspiratie en opdrachten op voor de politica's maar ook voor het Moedercentrum liggen er nieuwe uitdagingen om de communica tie tussen de diverse geledingen te verbeteren en te proberen de figuurlijke drempels te verlagen. Venray heeft voortaan een digitaal geheugen als het gaat om cultureel historisch erf goed van de gemeente, name lijk RooyNet. Afgelopen vrij dag hebben de partners van RooyNet samen met de geno digden de officiële lancering van www.rooynet.nl gevierd. Voorafgaand aan de officiële lancering van de website hebben de leden, vrijwilligers en mede werkers van de vier partners enkele workshops gevolgd over het digitaliseren van materiaal en het invoeren van dit materiaal in de database van RooyNet. Om 17.00 uur arriveerden de extern genodigden, waaronder vertegen woordigers van de gemeente Ven ray, de provincie Limburg en de CAI. Na een kort welkomstwoord van Arnoud Bruijns, de voorzitter van de stuurgroep RooyNet, kreeg Koos Swinkels het woord. Koos Swinkels is als oud-voorzitter van het Historisch Platvorm Venray één van de initiatiefnemers van RooyNet. Hij illustreerde aan de hand van enkele voorbeelden het belang van cultuur historisch erfgoed. Na dit beeldende betoog volgde de officiële handeling, waarmee www.rooynet.nl werd gelanceerd. Marcel van Ewijk, projectleider RooyNet, verzorgde vervolgens een presentatie waarin de verschillende functies van de website aan bod kwamen. Tot slot zette dagvoorzitter Arnoud Bruijns de vrijwilligers in het zonnetje met een mooie bos bloemen en lovende woorden. De afgelopen tijd is er achter de schermen hard gewerkt aan de ontwikkeling van RooyNet. In overleg met de redac tieraad website van RooyNet heeft Websdesign de vormgeving van de website ontworpen. De functi onaliteit en database van RooyNet zijn ontwikkeld door Pictura. Gemeente komt terug op eerdere toezegging Het plan voor de bouw van twee woningen in Biezeven neke, vlak bij de Hoender straat, kon in eerste instan tie op goedkeuring rekenen. Bij nader gezien oordeelt de gemeente dat er slechts één huis mag komen. De woning die het dichtst bij de Hoender straat zou komen, mag van wege het groen niet gebouwd worden. De gemeente betreurt het dat de familie Schalkwijk niet eerder hier van op de hoogte is gesteld. Ste denbouwkundig gezien vond de gemeente dat op die locatie twee woningen inpasbaar waren.Alhoe- wel bij de omstreden woning wel 'de maximale rek' is opgezocht. Er moest rekening worden gehou den met de bestaande bomen, zodat er zo min mogelijk gekapt hoefde te worden. Alle gemeente lijke afdelingen gaven hun fiat aan het bouwplan dat vervolgens zes weken ter inzage is gelegd. Er kwamen in die periode bezwaren binnen van direct aan- wonenden. Ze vrezen aantasting van de privacy en waardevermin dering van hun bezit. Bovendien vinden ze dat de woningen te dicht op elkaar worden gepropt en dat het waardevolle groen te veel wordt aangetast. Op dit laatste punt haalden de bezwaarmakers hun gelijk. De ambtenaren bogen zich nog eens over het bouwplan. De conclu sie luidt dat de woning 'ernstig afbreuk doet aan de aanwezige groensituatie'. Er wordt te wei nig rekening gehouden met de waardevolle bomen. Er is boven dien een houtwal die beschermd moet worden. Juist het meeste waardevolle deel van de houtwal zou door de bouw verloren gaan. De houtwal is ecologisch gezien belangrijk en sluit aan op de groe ne omgeving. Bij nader onderzoek bleek ook dat de woning te dicht tegen het groen was gesitueerd. Door de bouwwerkzaamheden, en het aanwezige hoogteverschil, zou zelfs de gehele houtwal ver loren gaan. De doorsnede van de kronen van de bomen - veelal inlandse eiken - is zo'n vijftien meter. Door de bouw zou circa tweederde deel van de wortels verdwijnen waardoor de bomen onvoldoende stevig blijven staan. Al direct na de bouw of uiterlijk binnen een paar jaar zouden de bomen omwaaien. Er is nog overwogen een boom- deskundige in te schakelen, maar de gemeente acht het zinloos. Het waardevolle groen blijkt door de bouw van de omstreden woning niet te behouden. "Het is jam mer dat dit niet eerder is gecon stateerd", geeft de gemeente toe die verwacht dat Schalkwijk een schadeverzoek zal indienen. "Dit zal worden voorgelegd aan de ver zekering." De Openbare Bibliotheek Ven ray heeft in juni van dit jaar met hulp van leerlingen van zeven basisscholen uit de gemeente Ven ray een marktonderzoek gehou den onder kinderen van negen tot twaalf jaar. Met de uitkomsten van dit onderzoek gaat de bibliotheek de dienstverlening ten behoeve van deze doelgroep te verbeteren. De bibliotheek scoort goed op het gebied van de collectie, vrien delijkheid van het personeel en overzichtelijkheid. Minder goed worden de inrichting, activitei ten en de website beoordeeld. Uit het onderzoek blijkt dat 93 procent van de kinderen tussen de negen en twaalf jaar lid is van de bibliotheek. Gemiddeld krijgt de bibliotheek een cijfer van 8,3- Volgens de kinderen zijn er ruim voldoende leesboeken aanwezig. Zo geeft 94 procent het kwanti tatieve aanbod aan leesboeken een ruime voldoende. 70 Procent van de ondervraagden kan zonder hulp de materialen vinden die ze nodig hebben. Ook over de dienst verlening van de bibliotheek zijn de kinderen in het algemeen heel tevreden. Het personeel scoort maar liefst 88 procent tevreden heid! Er zijn natuurlijk ook leer punten. Zo is een verhoudingsge wijs grote groep van mening dat er in de bibliotheek te weinig te doen is voor kinderen van hun leeftijd en dat de bibliotheek saai is. De helft van de kinderen zou dan ook iets aan de bibliotheek veranderen als ze hiertoe de kans kregen. Zo kan de inrichting een stuk gezelliger, kleurrijker en vro lijker voor deze leeftijdsgroep. De kinderen willen graag meer activi teiten in de bibliotheek en ook zijn er wat tips voor de collectie. Zo is er bijvoorbeeld vraag naar meer muziekcd's en films. Verder wordt er nog te weinig gebruik gemaakt van de website. De digitale biblio theek moet haar publiek nog zien te vinden. Hoewel gemiddeld zes op de tien kinderen meerdere malen per maand gebruik maken van de fysieke bibliotheek, bereikt de digitale bibliotheek ongeveer twee op de tien kinderen. Kinde ren stellen dan ook voor de site aantrekkelijker vorm te geven. De bibliotheek gaat elke vier jaar een dergelijk onderzoek houden en kan op deze manier ook zien of de aanpassingen, die naar aan leiding van de resultaten van het onderzoek worden gedaan, effect sorteren. Wordt uw site gevonden door uw doelgroep? Haalt u voldoende business uit uw website? Nee? Met Flyers Internet Communicatie haalt u meer uit uw website door: Een aansprekend ontwerp Communicatieadvies Business monitoring Content Management Systemen Zoekmachine marketing Interesse? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie Grootdorp 89 5815 AN Merselo-Venray www.flyers.nl 0478-546293 - info@flyers.nl Borstvoeding De Vereniging Borstvoeding Natuurlijk start binnenkort in de regio Venray weer met een serie informatiebijeenkomsten over borstvoeding. Tijdens drie avon den worden aanstaande ouders uitgebreid geïnformeerd over het geven van borstvoeding. Hierin komen onder meer de volgende onderwerpen aan bod: voorberei ding op borstvoeding, aanleggen, hoe werkt borstvoeding, hoe weet je of je kindje genoeg krijgt, hoe kun je problemen voorkomen/ oplossen, de combinatie borstvoe ding en een baan, kolven etc. Een echte aanrader voor iedereen die borstvoeding wil gaan geven! De cursus wordt gehouden op 15 en 22 november van 20.00 tot 22.00 uur. De datum voor de derde avond wordt in onderling overleg vastgesteld. Voor meer informa tie en opgeven kan men contact opnemen met Monique Hendriks via telefoon (0478)585895. Kleindierenshow KSV Venray e.o. houdt in het weekeinde van 10 en 11 novem ber de jaarlijkse kleindierenshow. Geshowd worden konijnen, sier en oorspronkelijke duiven, grote en kleine hoenders, sier- en water vogels. Een van de doelstellingen van de kleindierensportvereniging is oude, bedreigde rassen voor uit sterven te behoeden. Hierop wordt door de leden bewust gefokt. Veel van deze vrij zeldzame soorten zijn op deze show te zien. Naast de tentoongestelde dieren valt er nog het nodige te beleven. Als alles mee zit komen dit weekein de in een open broedmachine de nodige kuikens uit het ei. Voor de jeugd is er een speciale hoek inge richt waar geknuffeld kan worden met diverse dieren. Verder mogen de kinderen nestkastjes timmeren, kleurplaten tekenen en er is een heuse speurtocht tussen de kooi en, met voor iedere deelnemer een kleine verrassing. De show wordt gehouden in de voormalige Rovergarage aan de Maasheseweg in Venray. De dieren- show is op zaterdag geopend van 14.00 tot 22.00 uur en op zondag van 10.00 tot 16.30 uur. Rijkswaterstaat voert van vrijdag 9 november 20.00 uur tot en donderdag 6 december 18.00 uur asfalteringswerk- zaamheden uit aan de A73 tussen Venray en Boxmeer in de richting Nijmegen. In deze periode is op de A73 altijd één rijstrook beschikbaar. Daar naast zijn de afritten Venray, Venray-Noord, Vierlingsbeek- Overloon en Boxmeer (6) richting Nijmegen afwisselend afgesloten voor alle verkeer. Verkeer wordt omgeleid via de eerstvolgende afrit, om via de eerstvolgende oprit weer de A73 op te rijden. Automobilisten die nen rekening te houden met een iets langere reistijd. Borden geven ter plaatse de omleidingsroutes aan. In 2006 en 2007 werkt Rijks waterstaat meer aan de weg dan normaal. Dat betekent dat weg gebruikers vaker met wegwerk zaamheden op rijkswegen krijgen te maken. Het gaat om zo'n 200 projecten, van groot onderhoud, verbreding en aanleg van wegen, kleine asfaltwerkzaamheden tot het vernieuwen van bruggen en viaducten. Dit is nodig om de veiligheid op de weg en de door stroming van het verkeer ook in de toekomst te waarborgen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft tot en met 2010 in totaal 600 miljoen euro extra beschikbaar gesteld voor werkzaamheden aan de rijkswegen. Tijdens de werk zaamheden doet Rijkswaterstaat er alles aan om de hinder en de overlast voor weggebruikers zo beperkt mogelijk te houden en het verkeer zo goed mogelijk te laten doorstromen. Dit gebeurt onder andere door omleidingroutes in te stellen en weggebruikers duide lijk te informeren. Weggebruikers kunnen voor actuele informatie over wegwerkzaamheden en de te verwachten hinder onder meer terecht op de website www. vananaarbeter.nl en de landelijke informatielijn 0800-8002. Rijvaardigheid senioren De afdeling Venray van Vei lig Verkeer Nederland houdt in samenwerking met de ANBO en KBO Limburg op vrijdag 23 november om 9 00 uur en om 13-00 uur voor een tweede groep senioren een Broem rijvaardig- heidsrit. Zestig senioren worden in de gelegenheid gesteld drie uur lang diverse verkeersactiviteiten onder deskundige leiding te laten testen. Deelnemers kunnen samen met een Broem rijschoolhouder, met hun eigen auto, in Venray de rijvaardigheid testen. Daarna kunnen zijn hun verkeerskennis opfrissen en nemen ze deel aan een les Meer Bewegen Voor Oude ren. Ook ogen en oren worden getest.Aan het einde ontvangen de deelnemers een deelnemerscer tificaat en een boek met diverse verkeerstips. Wie hieraan wil deel nemen dient de bon uit de laatste Schakel in te leveren bij mevrouw J. Peters aan de Hoeveweg 7,5802 AL in Venray. ooh,c' internet CotnW

Peel en Maas | 2007 | | pagina 9