Begroting soepel door raad Bezoekers nemen kijkje in bouwput .11 Samenwerking wil St. Anna schrappen als bouwlocatie Leden Welstand per direct opgestapt Nieuwe geurwet zegen voor dorpen? Ruimtelijke visies kerkdorpen Venray klaar Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS Donderdag 8 november 2007 - Pagina 7 De begrotingsbehande ling was dinsdag binnen drie uurtjes afgelopen. Er waren ditmaal geen lange schorsin gen en ook de stortvloed van moties en amendementen bleef uit. De oppositiepartijen SP en inVENtief keurden de begroting 2008 af. Vanaf 19.00 uur zouden de par tijen met elkaar in de slag gaan. Maar omdat er nog twee agen dapunten uit de vergadering van vorige week resteerden, kon pas om 20.50 uur met de begroting worden begonnen. Het debat was opgedeeld in zes thema's van ieder een kwartier. Bij het eerste onderwerp liep het al gigantisch uit. Het CDA had een motie inge diend. Het aangekondigde leef- baarheidsonderzoek voor de dor pen, hoefde voor het CDA niet. Omdat er uit allerlei onderzoeken al genoeg informatie voor handen zou zijn. Op het eind van de avond trok het CDA de motie weer in. De dorpsraden staan weliswaar niet te springen maar blijken er toch aan te willen meewerken. "Wie zijn wij dan om het anders te willen", zei fractieleider Gerda van Stelten. Het CDA diende nog twee andere moties in die eveneens voortijdig sneuvelden. Met in totaal drie moties was de koek op. Maar politici zijn graag aan het woord. Dat bleek dinsdag wel weer. En als de voorzitter de teu gels laat vieren, dan loopt het snel uit. Maandagavond waren de frac tievoorzitters - op verzoek van burgemeester Waals - nog extra bij elkaar gekomen om duidelijke afspraken te maken om het debat in goede banen te leiden. Een dag later bleken die afspraken alweer vergeten. Het was intussen half elf gewor den en vooral PvdA'er Bert Lins- kens werd onrustig. Hij liep tij dens de vergadering naar Gerda van Stelten (CDA) die het woord nam. "We hebben maandag toch afgespraken gemaakt. Als we zo doorgaan, redden we het van avond nooit." Linskens deed er nog een schepje bovenop. "Ik wil de burgemeester formeel verzoe ken de vergadering vanaf nu te leiden zoals afgesproken." "Uiteraard", reageerde Waals waarna het debat weer voortkab belde tot grote ergernis van Lins kens. "Ik vind dit echt niet kun nen", riep hij geirriteerd. Ineens was iedereen bij de les. Frans van der Kruijf (CDA) ergerde zich nog aan een CDA-motie. "Voor zo'n simpele zaak is een motie toch overbodig." De achterstand op het tijdschema werd rap ingehaald. Er was anderhalf uur uitgetrok ken voor schorsingen en beraad. Slechts twee minuten waren hier voor nodig. Zodat even na half twaalf de raadsleden zich konden storten op de hapjes en drankjes. Parkeergarage eind 2008 in gebruik fff - M s Het was modderig afgelo pen zaterdag aan de Langeweg waar de gemeente een infodag organiseerde voor de in aan bouw zijnde parkeergarage met woontoren. Het was voor al bedoeld voor omwonenden van het Gouden Leeuwterrein. "We hebben zo'n honderd aanmeldingen vooraf', zegt gemeentevoorlichter Monique Schalier. "Maar iedereen die wil kan nog aansluiten. Het moet een gezellige informatie ve dag worden waarbij de vei ligheid voorop staat. We betre den immers een bouwterrein." Onze verslaggever Jan Leijsten ging een kijkje nemen. Projectleider Patrick Schoenma kers vertelde dat begin mei met de werkzaamheden is begonnen. Vol gende week wordt gestart met de bouw van de woontoren bovenop de parkeerkelder. Bijna op de plek waar vroeger hotel de Gouden Leeuw stond. Er zijn zes dagen per week veertig werknemers van bouwer BAM in touw. Bij het uitgraven is 60.000 kubieke meter grond verplaatst, goed voor 4.500 vrachtwagenritj es Terwijl 2.500 keer een beton mixer zestien kuub beton aan- voerdde. En dit alles ging over de Langeweg. Niet zo verwonderlijk dat Schalier de omwonenden zaterdag de 'vips' noemde. De bouwplaats is 75 meter lang en 180 meter breed, bijna anderhalf voetbalveld. Wat ruwbouw betreft is het ondergronds voltooid. Het parkeren op de in totaal vijfhon derd parkeerplaatsen zal goed koper worden dan het huidige straattarief. Vanaf de opening eind volgend jaar tot 2010 bedraagt het uurtarief 1,10 euro. Terwijl het parkeren achter Albert Heijn nu 1,60 euro kost. De parkeer garage blijft 's avonds tot elf uur open. Terwijl bij evenementen en late schouwburgvoorstellingen er aangepaste tijden zullen komen, 's Nachts is het gebouw gesloten. Er komt een scheiding tussen het bewonersparkeren (met een eigen pasje) en het dagparkeren. Het parkeer bureau, nu nog aan de Eindstraat gevestigd, krijgt een centrale functie in de bovenbouw van de parkeerkelder. Waar ook de betaalautomaten en de toiletten komen. Aan het toekomstige Gou den Leeuwplein, tegenover het tunneltje bij Albert Heijn, komt de uitgang. Hoewel het van de gemeente niet hoeft, vertrekt de grootgrut ter te zijner tijd uit eigen bewe ging uit het huidige winkelpand. De liften zijn 'brancardproof' terwijl er ook winkelwagentjes in mee kunnen. Een kunstwerk gaat het gebouw sieren. Er is al contact met kunstenares Diana Ramae- kers uit Kerkrade die iets met het thema 'sky light' zal maken. Er komt geen sprinkelinstallatie. Bij brand wordt alles van lucht onttrokken, dit biedt hoge veilig heid. Een vergelijkbaar systeem werkt prima in de parkeergarage van Breda. De woontoren wordt met 35,5 meter, na de 80 meter hoge toren van de Grote Kerk, Venrays hoogste bouwwerk. Naast de woontoren komen vleugelap partementen van vier bouwlagen. Met de bouw wordt 15 november begonnen richting de Kempweg. Aan de Langeweg staan twee types woningen op stapel: 'stads' en 'terras' woningen. Het totale bouwplan omvat 164 woningen. Medio april 2008 zal de ruw bouw van de parkeergarage klaar zijn. Eind volgend jaar zullen het parkeerbureau en de woontoren gereed zijn. Ook bij veel verkeersaanbod moet de Langeweg verkeersveilig en goed berijdbaar blijven. Hier komt de uitrit van de parkeerga rage met een lange hellingsbaan waarop twintig auto's, in twee rijen van tien, erin en eruit kun nen. Behalve het kopje koffie met iets erbij, was er voor de liefheb bers nog een prijsvraag. Hoeveel kubieke meter water is er ver plaatst bij het hele bouwproject? Patrick Schoenmakers stelde aan het eind tevreden vast dat 110 mensen deelnamen aan de rond leiding. Maar wat hij nog belangrij ker vond, dat iedereen zonder uit zondering heel positief reageerde. 'Aanpak Mgr. Goumansplein, witte huizen en Dingus veel harder nodig' Samenwerking Venray wil het monumentale St. Annater- rein voorlopig laten vallen als bouwlocatie. De woningbouw- ontwikkeling zit er al jaren lang in het slop. Terwijl in de woonvisie St. Anna een van de vijf speerpunten is met de hoogste prioriteit. Er zouden ruim 350 woningen, veelal in het groen, gebouwd kunnen worden. Gerrit Verkoeijen opperde vori ge week in de raadsvergadering de aandacht te verleggen naar de noordwesthoek van het centrum. "Wat Samenwerking betreft kan St. Anna vervallen en een aantal jaren uit beeld worden gebracht", zei Verkoeijen.In plaats daarvan kiezen wij voor de ontwikkeling van de noordwesthoek. Het Mgr. Goumansplein, de witte huizen en het pand Dingus zijn hard toe aan een nieuwe visie. Hier moet iets gebeuren. Samen met het achter liggende gebied zijn er mogelijk heden om dit verpauperde deel van Venray te renoveren of nieuw leven in te blazen." De politiek uitte de laatste jaren al vaker haar zorgen over het St. Annaterrein. Er ligt al vijf jaar een stedenbouwkundig plan dat maar niet tot uitvoering komt. Daarnaast is de eigenaar van het instituut sterrein, GGZ Noord-en Midden- Limburg, in een juridisch steek spel gewikkeld met de gemeente Venray. Het draait om de kosten die gemaakt zijn voor de plan ontwikkeling. De gemeente zegt dat de gemaakte projectkosten, vooral interne uren, in totaal 2,1 miljoen euro bedragen. Volgens de samenwerkingsovereenkomst moet de GGZ de helft hiervan betalen. Maar de GGZ weigert dit en meent dat slechts de helft van de destijds begrote kosten (totaal 635.000 euro) vergoed hoeven te worden. Dit is nog niet alles want de GGZ heeft op haar beurt bij de gemeente een claim in gediend van 9,8 miljoen euro. Dit is een vergoeding van de schade die de instelling zegt te hebben geleden door toedoen van de gemeente. De GGZ vindt dat de gemeente de ontwikkeling van St. Anna heeft vertraagd. De gemeente weer legt de claim en heeft een advo caat ingeschakeld. Het juridische getouwtrek duurt al ruim een jaar. "De manier waarop er zaken zijn gedaan om te komen tot woningbouw op St. Anna staat Samenwerking niet aan", zegt Ver koeijen. "Het kost de gemeente handenvol geld." De andere partijen vinden het te rigoureus om St. Anna op de lange baan te schuiven. Ze zijn het wel met Samenwerking eens dat er snel iets moet gebeuren met de verpauperde panden aan de Hoenderstraat. Het college heeft grootse plan nen met St. Anna. 'Stadslandgoe deren op een steenworp afstand van de binnenstad van Venray', zo staat in de woonvisie. Het insti tuutsterrein is uitermate geschikt voor mensen die dichtbij de voor zieningen willen wonen en tegelij kertijd groen, rust en ruimte zoe ken. De herontwikkeling van St. Anna biedt, volgens de gemeente, een uitgelezen kans om Venray als aantrekkelijke en groene woon- gemeente op de kaart te zetten. Omdat er in de regio niet zo'n prachtige bouwlocatie voorhan den is, denkt de gemeente zo ook bewoners van buiten Venray aan te trekken. Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) is dan ook niet van plan St. Anna in de ijskast te zetten. "We kunnen hier juist een interessant woonmilieu aanbieden waarmee we ons onderscheiden van andere gemeenten." Teunissen geeft toe dat de Hoenderstraat hoge prio riteit heeft. "Dit moeten we inder daad als eerste aanpakken. En ik krijg steeds meer signalen dat er ook interesse voor is." Ton Teeuwen (CDA) wijst erop dat Venray op zoek is naar hoogwaardige werkgelegenheid. "St. Anna biedt kansen om hier woningen voor te bouwen." De SP waarschuwt voor exclusiviteit. "Er komen ook betaalbare woningen komen op St.Anna", vindt Jolanda Dijkema. Op het verkeerde been "Burgers worden hier op het verkeerde been gezet", laat een woordvoerster van de gemeente Venray weten. "Wij zullen zeker actie gaan ondernemen." De gemeente reageert hiermee op een brief van City Tourist Promotions, het bedrijf dat de gemeentegids voor Venray ver zorgt. Deze week kregen instel lingen en ondernemers, die met een redactionele vermelding in de gemeentegids staan een factuur/ orderbevestiging voor de 'jaarlijk se bijdrage cq.Administratie/publi- catiekosten'. De brief is een en al onduidelijkheid. Het gaat hier schijnbaar om een nieuwe dienst van City Tourist Promotions waarbij instellingen hun bedrijfs logo bij de gratis vermelding kun nen laten plaatsen. Dat gaat dan 24,68 euro inclusief btw-kosten. Bovendien staat ook nog ergens dat het om een vrijwillige bijdrage gaat."De brief is zeer onduidelijk", aldus de woordvoerster. "Wij zul len dan ook aandringen op een nieuwe brief van City Tourist Promotions en adviseren de bur gers deze brief kapot te scheu ren." City Tourist Promotions BV geeft te kennen dat het niet de bedoeling is geweest en betreurt het dan ook het dat deze bood schap bij bepaalde verenigingen verkeerd is overgekomen. Verder heeft City Tourist Promotions besloten deze mailcampagne niet voort te zetten. In overleg met de gemeente Venray is besloten alle organisaties een brief na te zen den waarin deze actie duidelijk wordt toegelicht. De vijf leden van de Wel standscommissie zijn in okto ber per direct opgestapt. Ze namen collectief dit besluit nadat de gemeente hen ontslag had aangezegd. Wethouder van der Broeck (CDA) hoopte dat ze tot december zouden aanblijven, wanneer de nieu we commissie ARK (Advies bureau Ruimtelijke Kwaliteit) aantreedt. Henk Bisschops (PvdA) meent dat wethouder Van der Broeck ste ken heeft laten vallen. Bisschops stelde daarop vragen in de raads vergadering. Eerder is al besloten dat de commissie Welstand ver dwijnt en wordt vervangen door het ARK. De opzet is dat bouw plannen niet meer alleen achteraf beoordeeld worden. De leden van het ARK krijgen veel meer een adviserende rol vooraf. Deze nieuwe manier van werken vraagt een andere houding. Er is een sol licitatieprocedure gestart waarbij de vijf Welstandsleden konden sol liciteren. Bisschops wilde weten of de commissieleden hierover goed geïnformeerd zijn en of er verwachtingen zijn gewekt die uiteindelijk niet zijn nagekomen. Volgens Van der Broeck wilden de vijf leden niet solliciteren maar ze waren wel beschikbaar voor een plaats in het ARK. "Omdat hun kwaliteiten toch voldoende bekend waren, hebben we hun verzoek gehonoreerd", zegt Van der Broeck. Nadat eind augustus de sollicitatieprocedure afliep, zijn in de derde week van september de gesprekken gevoerd. Op 9 okto ber heeft het college een besluit genomen over de samenstelling van het ARK, waarin niemand van de Welstandscommissie was opge nomen. "Diezelfde middag heeft de afdelingsmanager alle leden van Welstand hiervan telefonisch op de hoogte gebracht", aldus de wethouder. "Op 11 oktober heb ik ze het tijdens een vergadering nog persoonlijk toegelicht. En de week daarop zijn de ontslagbrie ven verstuurd." Van der Broeck zegt dat hij ervan uitging dat de ontslagen leden tot december zouden aan blijven. "Maar dat wilden ze niet. Ze wilden per direct stoppen." Henk Bisschops wilde weten of dit vertraging betekent voor de behandeling van bouwaanvragen. "Dit heeft ons inderdaad in de problemen gebracht", verklaarde Van der Broeck. Twee personen zijn tevergeefs naar het gemeente huis gekomen voor de welstands vergadering die plotseling niet doorging. "Deze mensen stonden in de kou. Ik heb er nog op aan gedrongen om tot december aan te blijven. Maar ik kan ze ook niet aan de ketting leggen." De wethouder hoopt de vertra ging zoveel mogelijk binnen de perken te houden. Hij probeert de start van het ARK te vervroe gen naar half november. Van der Broeck bestrijdt dat de gemeente onzorgvuldig gehandeld zou heb ben. Bisschops drong er op aan de vertraging voor de burgers tot een minimum te beperken. De commissie Welstand telde drie leden dit pas in 2006 zijn benoemd. Dit zijn voorzitter H. Hoorn, J. Vroege en H. Kerkdijk. Otto van Dijk en de Venrayse architect Bert Lerou maakten sinds 2002 deel uit van de com missie. huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg N o o rd - L i m b u rg Daar kunt u op rekenen! Venray kiest ruime normen ten gunste van woningbouw Met de komst van de nieuwe wet Geurhinder en Veehou derij krijgen de gemeenten veel meer zeggenschap over woningbouw in en rond de dorpen. De gemeenten kun nen voortaan zelf bepalen wat voor hun inwoners een 'aan vaardbaar leefmilieu' is. Het is daardoor zelfs mogelijk om woningen te bouwen binnen stankcirkels. Venray heeft voor vrij ruime normen gekozen. Binnen de bebouwde kom mag de geuro- verlast drie odeurunits bedragen. Voor zoekgebieden voor woning bouw aan de dorpsranden wordt de norm fors verhoogd naar acht. Voor het buitengebied gelden veertien odeurunits. Opvallend is het onderscheid in geurbescher- ming. De nieuwe bewoners moe ten veel meer stankoverlast (acht ten opzichte van drie) aanvaar den dan de huidige bewoners in de dorpskern. Jos Kniest van de gemeente Venray vertelde maan dag in het dorpsradenoverleg dat in Brabant voor vele lagere nor men is gekozen. Venray overlegt met de andere Noord-Limburgse gemeenten om zoveel mogelijk op één lijn te komen. Met de nieuwe wet verdwijnen de aloude ronde stankcirkels. Dit heten voortaan geurcontouren die een grillerige vorm hebben omdat ook de windrichting wordt mee genomen. Aan de oostkant lopen de contouren uit terwijl er aan de westzijde een 'deuk' inzit. Venray heeft bewust voor een ruime norm gekozen. "Het veilig stellen van woningbouw heeft de allerhoogste prioriteit", zei Jos Kniest. Per dorp is nu een accepta bel leefmilieu vastgesteld. Daarbij is uitgegaan van de huidige geur belasting van alle bedrijven (de geurdeken) in het gebied. Naar de toekomst toe is rekening gehou den met een gemiddelde bedrijfs ontwikkeling. Er ligt ook een 'worst case scenario' klaar waarbij wordt uitgegaan van maximale groei van de intensieve veehoude rijen. Kniest benadrukte had het moeilijk te voorspellen is hoe de sector zich zal ontwikkelen. "De conclusie is dat woning bouw in alle dorpen mogelijk is. Daarbij moeten we per situ atie maatwerk leveren", aldus Jos Kniest. In de ruimtelijke visies zijn van ieder dorp de zoekgebieden voor woningbouw aangegeven. Per dorp moet ook een duidelijke begrenzing van de bebouwde kom - niet te verwarren met de huidige bebouwde kom volgens de verkeerswet - worden bepaald waarin de geurhinder maximaal drie odeurunits mag bedragen. De nieuwe geurwet gaat in per 1 januari 2008. Het is de vraag hoe en of het juridisch zal standhou den. Kniest vertelde dat de eer ste tekenen niet gunstig zijn. "Uit jurisprudentie blijkt nu al dat de rechter het bouwen binnen stank- cirkels afwijst." Varkenshouder Twan Poels uit Heide was maandag een belang stellend toehoorder. Zijn bedrijf aan de Droesenweg belemmert tot nu toe de nieuwe woning bouwlocatie aan de Groeneweg. Met de nieuwe geurwet kan er straks wel gebouwd worden. "In feite doet de gemeente Venray nu niks anders dan wat wethou der Bert Kersten destijds in Mer- selo deed. Namelijk bouwen in een bestaande stankcirkel. Alleen probeert men dit keer binnen de wet te blijven", zegt Poels, die het toejuicht dat er in Heide weer woningen kunnen komen. "Maar het is de vraag of het standhoudt bij de Raad van State. Komt er een negatieve uitspraak, dan zijn alle dorpen weer terug bij af en is er veel tijd verloren gegaan." Vlag in top Anthoniushof De vlag wappert op het nieuwbouwcomplex Anthoni ushof in Maashees. Het streven is het gebouw aan de Monseig neur Geurtsstraat 29 binnen twee werkbare maanden op te leveren. Vrijdag 9 november is er een zogenaamde vlag-in-top viering voor genodigden en een open huis voor belangstel lenden. De contouren en de indeling van het complex zijn zichtbaar en naar verwachting zijn de wonin gen in de loop van november water- en winddicht. Het unieke aan dit project is de combinatie van wonen met faciliteiten als een servicepunt en een ontmoe tingsruimte. Bovendien wordt aan zorgbehoevende bewoners zorg- garantie geboden door Pantein Verpleging en Verzorging. De stichting Anthoniushof gaat de ontmoetingsruimte beheren met vrijwilligers. In de centrale hal, bereikbaar via een automatische schuifdeur, is een trappenhuis en een lift voor de minder mobiele bewoners. Via de hal zijn ook de bergingen bereikbaar, waarin ruimte is voor het bergen van een scootmobiel. De appartementen hebben elk twee slaapkamers, een ruime woonkamer met open keuken, een overdekt terras en de beschikking over intercom en camerabewaking. Om belangstel lenden uit Maashees en omstre ken de mogelijkheid te geven het gebouw van binnen te bekijken, is er op vrijdag 9 november een open huis tussen 16.00 en 17.00 uur. Deze vindt aansluitend plaats aan de festiviteiten rondom het bereiken van het hoogste punt. De gemeente heeft de ruim telijke visies voor de tien kerk dorpen afgerond. Het speer punt is dat voor ieder dorp zoekgebieden voor woning bouw zijn aangegeven. "In alle dorpen komen meer dan vol doende mogelijkheden voor woningbouw", zei Gea Melis maandag in het dorpsraden- overleg. Komende dinsdag moeten B en W de visies nog goedkeuren. Oostrum, dat als proefdorp dient voor de gebiedsgerichte aanpak, heeft al een goedgekeurde ruimte lijke visie. In de afgelopen weken zijn alle visies met de dorpsraden besproken. De basis vormt het dorpsom- gevingsprogramma (DOP) dat door alle dorpen zelf is opge steld. Behalve ruimtelijke aspec ten komen hierin ook economi sche en sociaal-maatschappelijke onderwerpen aan de orde. In de ruimtelijke visie staat woning bouw centraal maar ook groen en leefbaarheid zijn speerpunten. In het gemeentelijke ontwikkelings perspectief kwamen de dorpen destijds onvoldoende aan bod. Het uitblijven van woningbouw door stankcirkels is al jarenlang een heet hangijzer. Het doel van de visies is woningbouw veilig te stellen. Het aanwijzen van uitbrei dingslocaties en aangeven wat in een dorp behouden moet worden, komt ook ten goede aan de ruim telijke kwaliteit. Met de nieuwe wet Geurhinder en Veehouderij ontstaan er op alle dorpen veel meer bouwmogelijkheden. De ruimtelijke visie sluit hier goed op aan want nu is precies vastgelegd op welke plekken woningbouw kan plaatsvinden. Alle nieuwe bouwplannen en initiatieven wor den voortaan hieraan getoetst. De opzet is om de ruimtelijke visies later uit te breiden naar integrale visies die in grote lijnen overeen komen met de DOP's. Het dient tevens als basis voor de gebiedsge richte aanpak. Fietswereld Frank Welles, Eindstraat 12, Venray, Tel: 0478- 581553 Electro-fietsen, gespecialiseerd in Sparta en Batavus k c Dealer van Gazelle, Batavus, Sparta, Grandeur.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7