f TIOMS laat de échte gezichten van MS zien Spinningmarathon voor het goede doel Koester uw Monument Jan Barents 1500e lid KBO Venray Peter Nellen sMik me>\)fae>y\Cs€>v\'tw Honderdachtentwintigste jaargang - week 45 - donderdag 8 november 2007 Ingrid Lucassen initiatiefneemster nieuwe stichting De nieuw opgerichte Stich ting True Image of Multiple Sclerosis (Stichting TIOMS) zet zich in voor een betere beeld vorming rond het thema Mul tiple Sclerose (MS). "Iedereen denkt het te weten, bijna nie mand weet precies wat MS is. Behalve de mensen die zélf MS hebben", zegt Ingrid Lucassen (44 jaar) uit Venray. Zij is ini tiatiefneemster van de nieuwe stichting. Stichting TIOMS zet zich con tinu in voor een betere beeld vorming van MS. Op de website www.tioms.nl draait al enige tijd een slideshow met foto's van MS- ers in alle soorten en maten. Aan leiding voor het fotoproject op www.tioms.nl was de onvrede van Ingrid Lucassen over de foto tentoonstelling The Image of MS, van Joyce Tenneson in opdracht van Schering, over mensen met MS. 'Allemaal vrolijke MS-ers die geen pijn hebben en rondlopen zonder enige vorm van hulpmid delen. Bij elke foto stond een tekst met de strekking 'spuit dit medicijn dan komt het wel goed', niet verrassend als je bedenkt dat de opdrachtgever voor deze tentoonstelling een van de grote farmaceuten is. Deze tentoonstel ling, bedoeld om MS een gezicht te geven, liet alleen maar stralende gezichten zien." De werkelijkheid is volgens haar geheel anders. In 1996 werd bij haar de diagnose MS gesteld. "Ik had daarvoor al enkele keren een oogzenuwont steking gehad, vaak een eerste symptoom van MS, met als gevolg dat mijn hele rechterkant gevoel loos werd. Na verschillende ver volgonderzoeken bleek het uitein delijk MS te zijn." Ze had een dubbel gevoel toen ze uiteindelijk hoorde dat ze aan de ziekte MS leed."Er was opluch ting dat ik het beestje een naam kon geven, maar ook een zucht van 'wat gebeurt hier'." Ze werd meteen met de neus op de feiten gedrukt toen ze ont slagen werd bij een designmeu belzaak in Den Bosch. Van opge ven wilde ze echter niet weten. Ze ging vrijwilligerswerk doen en ging weer aan de slag bij de ABN/AMRO-bank. Binnen enkele jaren werd ze echter volledig afge keurd en sinds drie jaar werkt ze dan ook niet meer. "Het probleem is dat je niks kunt afspreken. Nu kan het prima met me gaan, een dag later ben je doodmoe en kun je helemaal niks. Daar is niks aan te doen." Er zijn verschillende vormen van MS. De vorm waar Ingrid Lucassen aan lijdt wordt 'relapsing remitting' genoemd. "Het is geen zwaar progressieve vorm waar bij het snel bergafwaarts gaat. Ik krijg geregeld een uitval waardoor delen van mijn lichaam niet goed kunnen functioneren. Dan is het een zaak van weer overeind krab belen door veel te rusten en het nemen van een prednisonkuur. De ziekte blijft echter doorgaan." PIJN Ingrid Lucassen wil ook met een een veelvuldig misverstand over MS uit de wereld helpen. "MS is geen spierziekte, maar een neurologische aandoening. Dertig procent van de mensen met MS beweegt zich voort in een rol stoel. Ik kan nog lopen, maar dat doet ontzettend veel pijn. Vandaar dat ik liever in de rolstoel zit als we ergens naar toe gaan." In de laatste jaren leerde ze ook de schaduwzijden van haar ziekte kennen. "Het doet pijn als mensen die je kent snel een winkel bin nenschieten als je ze in het cen trum tegenkomt. Ze durven dan schijnbaar niet met je te praten. Dat doet pijn. Ik heb liever dat de mensen met me praten, het maakt niet uit wat ze zeggen. Alles beter dan voor me weglopen." Haar levenshouding is door haar ziekte ook veranderd."Ik kies nu voor de leuke dingen van het leven. Een dagje er tussen uit, op vakantie gaan, winkelen of kof fie drinken met vriendinnen. Ik steek daar energie in al moet ik er daarna vaak voor boeten. De spontaniteit uit het leven is weg. Het is iedere keer weer vallen en opstaan. Je krijgt een terugslag en moet dan weer aan de slag om er bovenop te komen. Het is eigenlijk een continu rouwproces waarbij je iedere keer weer iets kwijtraakt. Dan is het zaak om de schouders er onder te zetten en door te gaan. Ik weiger achter de geraniums te gaan zitten." Veel van haar kostbare ener gie steekt ze nu in de nieuwe stichting TIOMS. Ingrid: "Er zijn verschillende vormen van medi catie voor handen, maar die doen allemaal hetzelfde; ze remmen de ziekte af, maar ze genezen de ziekte niet. Elke MS-er is uniek en reageert daarmee anders op de bestaande medicatie. Overige medicatie dient met name voor symptoombestrijding." Onder de titel Wij, de echte gezichten van MS plaatste Ingrid op verschillen de plaatsen een oproep om foto's in te zamelen voor haar eigen foto project. Met verbazingwekkende snelheid stroomden de foto's bin nen en al snel kon Ernst Martens, partner van Ingrid, aan de slag om de fotopresentatie vorm te geven. Het eindresultaat is een mooie slideshow, die weergeeft hoeveel gezichten MS werkelijk heeft. Dit wordt nog eens versterkt door het gedicht van MentalPowerrr en pakkende oneliners bij een deel van de foto's. De mooie muziek is van de band Everything but the girl met het nummer We walk the same line. "Het leuke is dat een groep mensen met MS momenteel bezig is dit lied zélf te zingen en op te nemen", aldus de Venrayse. "Zodra het project vorm begon te krijgen, nam het een enorme vogelvlucht. Er kwam een steeds groter wordende vraag naar posters, screensavers en andere producten om het project meer bekendheid te geven." Daarom besloot Ingrid, in samenwerking met Annick Reitsma en Danielle Gloudemans, stichting TIOMS op te richten. "Het doel van deze stichting is: het bevorderen van het beeld van MS in al zijn uitings vormen en personen, alsmede het bevorderen van het begrip voor de ziekte in het algemeen. Dit doel willen we verwezenlijken door informatie te verstrekken via internet, het uitbrengen van pos ters en een cd en het deelnemen aan beurzen en bijeenkomsten. Het enthousiasme is bij iedereen ontzettend groot." Om dit te kunnen doen, heeft de stichting heel hard steun nodig. Bijdragen kunnen worden overge maakt naar bankrekeningnummer 1372.6l.3l4 ten name van Stich ting TIOMS in Venray. Voor meer informatie: info@tioms.nl Dominique van Vugt zet zich in voor Hartstichting Sportcentrum Laco De Sprank in Venray gaat op zaterdag 24 november een spinningmarathon houden voor het goede doeL Meer dan dertig 'spinners' werken zich vier uur in het zweet om geld in te zamelen voor het goede doel. Dominique van Vugt van het Venrayse sportcentrum kan niet wachten voordat het zo ver is: "Het wordt een fan tastische happening." Dominique van Vugt is derde jaars student aan de opleiding Sport en Bewegen van ROC De Maasvallei in Boxmeer. Toen zij van de school de opdracht kreeg om een extern project te organise ren, was de keuze al snel gevallen op een spinningmarathon. "Naast mijn studie werk ik in het sport centrum. Het lag dus voor de hand om hier iets te gaan doen. Enkele jaren geleden was een spinning marathon hier al een groot succes, nu gaan we er een goed doel aan koppelen." Het geld dat via spon soring van de deelnemers wordt binnengehaald, gaat in zijn geheel naar de Hartstichting. Waarom die stichting? Dominique: "Het komt wel eens voor dat je in een sportcentrum te maken krijgt met mensen die een hartaanval krijgen. Daarnaast zet sporten mensen aan om gezonder te leven, meer te bewegen en zo hartklachten te voorkomen. Iedereen heeft wel '£L - iemand in zijn naaste omgeving, familie of kennissenkring, met hartproblemen. Het is dus een ont zettend goed doel om geld voor in te zamelen." Maximaal 35 leden van het Ven rayse sportcentrum stappen op zaterdag 24 november op de fiets om geld bij elkaar te 'spinnen' voor het goede doel. Hoeveel de mara thon uiteindelijk oplevert, is moei lijk in te schatten, aldus de 19-jarige studente uit Venray.'Tedere deelne mer is verplicht om minimaal vijf euro bij te dragen, maar we hopen natuurlijk dat zij zoveel mogelijk sponsors werven die hen steunen Dominique van Vugt (rechts) warmt zich samen met Marly Philipsen en Hans Litjens van het Venrayse sportcentrum al op voor de spinningmarathon op zaterdag 24 november. met een bedrag. Alle deelnemers krijgen een sponsorformulier om geld in te zamelen voor ieder uur dat ze fietsen. Het bedrag kan dus aardig oplopen. Dankzij de mede werking van heel veel sponsors hebben wij een fraaie prijzenpot voor de deelnemers. Naast het feit dat zij zich inspannen voor het goede doel maken ze dus ook nog eens kans op een mooi prijsje. Al is het daar de meesten niet om te doen. Iedereen krijgt overigens een attentie." Vier uur achter elkaar fietsen in een sportzaal, voorwaar een opgave die niet voor iedereen is weggelegd. "Een kwestie van goed de krachten verdelen. We zullen ze ook regelmatig prikkelen door een stukje entertainment in te bouwen. Doordat er vier verschillende lera ren een uurtje spinningles geven, blijft de les verfrissend. Voor een beetje getrainde deelnemers moet het te doen zijn. Zeker omdat ze ook goed verzorgd worden met drankjes, fruit, koekjes en ander versnaperingen. Het leuke is dat jong en oud kan deelnemen." Voor Dominique van Vugt zijn het nog drukke weken voor de happening van start gaat. "Ik kan gelukkig terugvallen op het vorige draaiboek van de spinningmara thon. Bovendien word ik gehol pen door Marly (Philipsen, red.) en Hans (Litjens, red.) van het sportcentrum. Samen maken we er een prima evenement van met hopelijk een mooi bedrag voor het goede doel." Deze week een monumentje van devotie. Een wegkruis aan de Blakterweg in Oirlo. Dit kruis heeft eerst bij de Hazenhut gestaan in de Peel op het terrein van de militaire basis, maar werd in 1903 toen de herberg afbrandde ver plaatst naar de Blakt. Als zodanig was het eigendom van de familie Deriks-Ophey. Vroeger hing hier een corpus van eikenhout, geverfd en zeer mooi uitgesneden. Het was wel tweehonderd jaar oud, de handen bijna verticaal gehecht, het hoofd naar rechts gericht en de rechter- over de linkervoet. Het tegenwoordige beeld is een halve meter hoog en dateert uit de vorige eeuw. Op het tekstbord staat: Alle tong belijde dat de Heer Jezus in de heerlijkheid is van God de Vader. Bron: Stichting Kruisen Kapellen Venray. Reageren op deze wekelijkse rubriek kan via het sturen van een e-mail naar koesteruwmonu- ment@kpnplanet.nl. p.a. Jerusa lem 7,5801 ML in Venray. Afgelopen maandag werd het 1500e lid van de KBO Venray verwelkomd. De KBO gaf een officieel tintje aan het begroeten van Jan Barents als nieuw lid, een mijlpaal in de geschiedenis van de ouderenvereniging. Vier jaar geleden werd door de KBO het 1000e lid verwelkomd. In enkele jaren tijd is het ledenaantal met de helft van toen opnieuw explosief toegenomen. De toename van 500 leden betekent dat de KBO Venray jaarlijks meer dan honderd nieu we leden mag verwelkomen. "In 2003 noemden we de mijlpaal van duizend leden al een stormachtige ontwikkeling. Nu blijken het geen groeistuipen te zijn geweest maar een gestage groei. Dat mogen we best wel een stormachtige ont wikkeling blijven noemen", aldus voorzitter Henk de Klerk. "Natuur lijk is de groei te verklaren door het toenemend aantal ouderen. Maar zeker zal ook de aard van een ouderenorganisatie als de KBO een rol hebben gespeeld. Als belangenbehartigers, maar ook als organisatie die de leden voor ziet van informatie is de KBO bij velen en niet alleen ouderen een bekend gegeven. De KBO Venray- kom wil daarbij ook samen met de leden een grote variëteit aan activiteiten ontplooien. Daarbij horen onder andere informatie bijeenkomsten, cursussen en the mamiddagen over uiteenlopende onderwerpen. Maar evenzeer wil KBO Venray-kom aandacht geven aan de behoefte van ouderen aan recreatie en aan het elkaar kun nen ontmoeten van mensen. Zo kennen we kienmiddagen, de wandelgroepen, de jeu de boules- groepen, de koersbalgroepen, de reisgroepen en binnenkort een sjoelgroep." De Klerk heette Jan Barents van harte welkom als nieuw lid van de KBO door het overhandigen van een boeketje bloemen: "Wij hopen dat u zich de komende jaren thuis zult voelen in onze en uw orga nisatie. Mede versterkt door u als KBO-lid gaan we verder in de overtuiging dat groot worden geen doel op zich is, maar dat de stem van georganiseerde ouderen er wel zichtbaarder en hoorbaar der door wordt." Moderne stijl EL EN MAAS ::*fc n j - De Hulst 9a 5807 EW Oostrum (Venray) Tel. 0478 - 569328 www.peternellenkeukens.nl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 19