CDA bezorgd over werkgelegenheid Waals voor één keer misdienaar 'Persoonlijke oorlogsverhalen zijn echt de moeite waard' Cordstrap verhuist naar De Blakt Presentatie archiefspel Gemeente kan halve ton schade niet verhalen b Wethouder naar China Genomineerden Vrijwilligersprijs F R A Is mi Eft li ftl IERS IN RESPECTVOLLE HERINNERING Laat u inspireren MOOI WONENI door onze keukens en badkamers IWONINGINRICHTINGl PEEL EN MAAS Donderdag 18 oktober 2007 - Pagina 5 Minder banen in industrie, zorg en landbouw Het CDA maakt zich zor gen over de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de gemeente Venray. Raadslid Toon Loonen constateert dat er wel nieuwe bedrijven wor den aangetrokken, maar dat het aantal arbeidsplaatsen niet evenredig stijgt. "In de afgelo pen vijf jaar zijn er per saldo nauwelijks nieuwe banen bij gekomen. We doen het toch voor de werkgelegenheid. Hoe is dit mogelijk?", vroeg Loo nen zich af in de commissie Middelen. Wethouder Heidens (CDA) rea geerde dat het aantal banen nog steeds licht groeit. "Maar de agrari sche sector, de zorg en productie bedrijven staan behoorlijk onder druk. Je moet niet denken aan de gevolgen als we al die nieuwe bedrijven niet hadden gehaald." Volgens Heidens zorgen de aangetrokken bedrijven voor 'een ander type werkgelegenheid'."Dat is hard nodig om de verdwijnende meer traditionele banen te ver vangen." De werkgelegenheid in de gemeente bedraagt volgens de laatste telling van vorig jaar 22.025 banen. Dit zijn zowel fulltimers, parttimers als uitzendkrachten. In 2002 lag dit cijfer met 22.224 nog iets hoger. De industrie en de zorg zijn van oudsher belangrijke pij lers voor Venray. Met respectieve lijk 5-376 en 4.213 banen in 2002 eisten deze twee sectoren 43,1 procent van de werkgelegenheid op. In 2006 is het aantal banen in de industrie gedaald naar 5.163 (- 4 procent), terwijl de afname in de zorg nog groter was naar 3-905 (- 7,3 procent). Ondanks het verlies van 521 banen zijn de industrie en de zorg samen met ruim 40 pro cent nog steeds de belangrijkste werkgevers in Venray. In de land bouwsector daalde de werkgele genheid binnen vier jaar met 12 procent van 1.917 naar 1.698. De snelste groei vertonen de logistiek en de communicatiebedrijven. Het aantal banen steeg in deze secto ren van 1.226 in 2002 naar 1.702 vorig jaar. Dit is een toename van liefst 39 procent. Deken leidt laatste dienst in crypte Op woensdag 28 november vindt in de crypte, het kelder gewelf onder de raadzaal in het gemeentehuis, een bijzon dere kerkdienst plaats. Deken Smeets draagt dan, samen met burgemeester Waals in de rol van misdienaar, de allerlaatste dienst op in de ondergrondse kapel. Dertig jaar geleden werd het voormalige klooster van de zus ters Ursulinen aan de Raadhuis straat verbouwd tot gemeente huis. Er zijn toen enkele afspraken gemaakt zoals over het onderhoud van het kerkhof en het 'eeuwig' bewaren van de stilte in de crypte. Tot nu toe is de rust altijd bewaard gebleven in de ondergrondse kapel onder het hoogkoor. In de kelderruimte staat nog alleen een stenen altaar en het doet soms dienst voor de opslag van drank en kratten bier. Burgemeester Waals heeft onlangs gesproken met de zusters Ursulinen over het behoud van het culturele erf goed van de kloosterorde. Daarbij kwam ook de crypte ter sprake. Vooral omdat het gemeentehuis een grondige verbouwing staat te wachten. "Ik wilde een einde maken aan het verhaal dat rond zingt over de stilte die er bewaard moet blij ven", zegt Waals. "De gemeente wil straks over die ruimte kun nen beschikken. Daarom heb ik voorgesteld er een slotdienst te houden, waarna de crypte aan de eredienst kan worden onttrokken. Daar hebben de zusters mee inge stemd." Heemkundeclub werkt aan boek over de periode 1940-1945 in Oirlo Nel van Rijswijck zet zich in voor de historie van haar geboortedorp Oirlo. Samen met zes andere leden van de Heemkundeclub Alt Oeldere gaat zij iedere donderdag avond op zoek naar foto's, ver halen en andere documenten uit de periode 1940-1945. Het doel is om deze informatie te presenteren in een boekwerk, dat zal worden geschreven door Harrie Raaijmakers. Nel van Rijswijck verhaalt over de zoektocht naar informatie en de heilige mis, die op 11 november zal worden gehou den ter nagedachtenis van de dwangarbeiders uit de Tweede Wereldoorlog. Hanneke van Lierop, Annie Steeghs, Pieter Duijf, Antoon en Erika Dijkmans, Joep Verstappen en Nel van Rijswijck komen iede re donderdagavond bij elkaar om het Oirloos archief door te spitten. Sinds mei dit jaar zijn zij bezig met het verzamelen van informatie uit de oorlogsjaren 1940-1945 in Oirlo. De verzameling van verha len, foto's en andere documentatie uit deze tijd zal worden samenge bonden in een boek. Nel van Rijswijck heeft erva ring in het zoeken naar verhalen uit het verleden. Het boek 'Sporen die bleven' kwam in 1995 uit. "Op dat moment was ik afgevaardigde van onze regio. In dit boek wer den uitsluitend verhalen over de dwangarbeiders geschreven, nu gaat het boek over de hele peri ode van 1940-1945 en specifiek over Oirlo." Nel van Rijswick werd 27 jaar geleden vicevoorzitter van de heemkundevereniging. "De geschiedenis van het dorp moet worden vastgelegd, anders wordt het vergeten en gaat het verloren", zegt ze. "We zoeken de informatie niet alleen in het gemeentelijk archief. Vooral herinneringen van dorpsbewoners die hun verhaal willen doen, samen met de foto's en andere documenten uit het archief, zullen het boek een extra dimensie geven. Het is overigens niet zo eenvoudig om de authen tieke verhalen bij elkaar te krijgen, omdat veel personen al zijn over leden. Een oproep in 't Krentje, het Oirlose dorpsblaadje, heeft veel losgemaakt. Er zijn mensen die een interview willen geven of die beeldmateriaal hebben opge- r.1 Tnv 1 F? E T ^7 f - r,,jV--4-. '.A- .-v.-'m' ■- ll I T I ïf' 1 li £i L L- L- |-| LVu Achten Karei Arts Toon altissen Hein Bistervels'.C Claessens Albert Claessens Fons Classens Thei Classens Sjang Custers Teng Direks Martien Drabbels Ties Faessen Christ FleurenWim Fleurkens Toon Gom mans Jac Gommans jan 4 stuurd." GEHEIME STUKKEN De groep is nog volop bezig met het verzamelen van informa tie. Wanneer het boek uitkomt, is nog niet bekend. "We hebben wel contact gehad met een grafisch vormgever, maar we laten ons niet opjagen. Voor een mooie vorm geving van het boek willen we gebruikmaken van alle soorten beeldmateriaal. Om hoge kwaliteit te kunnen waarborgen, nemen Een beeld van het monument voor dwangarbeiders in Oirlo. we graag de benodigde tijd. De reeds verzamelde twintig ver halen willen we uitbreiden met interessante tips, zoals de geheime stukken over hoe mensen zijn thuisgekomen na dwangarbeid, etc. Nu hebben we nog minimaal vier bezoeken gepland, want een persoonlijk gesprek roept meer informatie en herinneringen op dan een geschreven tekst." Alle uitgaven van het Oirlose dorpsblad zijn verzameld en gesorteerd op jaar. Tegenwoordig liggen alle edities van 't Krentje in het gemeentehuis van Venray. "Wie dus geïnteresseerd is in de historie van Oirlo, kan in de lees zaal achtendertig jaargangen van 't Krentje inzien. Nu richten we ons op de oorlogsjaren, want de verzamelde verhalen en het bijbe horende beeldmateriaal zijn echt de moeite waard." HEILIGE MIS Aid Oeldere probeert ook meer aandacht te geven aan de oor logsgeschiedenis van Oirlo, door een publiekelijke activiteit te organiseren. "Vorig jaar hebben wij achter de kerk een glasplaat geplaatst, waarin de namen van de dwangarbeiders staan gegraveerd. Met de donaties van de dwang arbeiders willen wij jaarlijks een kerkdienst houden, als dank voor de bijdrage die de dwangarbei ders hebben verricht en om hen in ere te houden. Vorig jaar is er ook een heilige mis gehouden, die goed werd bezocht. Dit jaar zal op 11 november een mis worden georganiseerd, ter nagedachtenis aan de slachtoffers en dwangar beiders. De aanleiding om de mis op 11 november te houden, zijn de razzia's die rond 17 november 1944 plaatsvonden." De heemkundeclub hoopt met de mis ook de betrokkenheid van Oirlose bewoners bij de kerk te versterken. "Na de mis, die muzi kaal wordt opgeluisterd door het herenkoor, zullen leden van Stichting Jongerenwerk SJMO bloemstukken leggen bij de twee oorlogsmonumenten: het slachtof fermonument op de begraafplaats en de gedenkplaat voor dwangar beiders achter de kerk. Door ook de aankleding van de kerk naar eigen inzicht te laten verzorgen door leden van de jongerenorga nisatie, hopen wij een bezoek aan de kerk sfeervoller te maken voor de jeugd. Na de mis worden alle aanwezigen uitgenodigd voor een kop koffie in café de Terp tegen over de kerk." Afrit Deurneseweg pas volgend jaar klaar Het Deurnese bedrijf Cordstrap is volop bezig met de verhuizing naar Venray. Cordstrap is het eer ste bedrijf dat zich vestigt op industrieterrein De Blakt. Begin november zal Cordstrap volop draaien. Er is evenwel nog geen hoofdontsluiting naar het bedrijfs pand toe vanaf de Deurneseweg. Joos Linskens (CDA) vroeg in de commissie Middelen hoe de ver keersstromen gaan lopen nu het bedrijf bijna operationeel is. Wet houder Heidens (CDA) meldde dat de aftakking vanaf de rotonde op de Deurneseweg in het eerst kwartaal van 2008 wordt aange legd. "In de tussentijd moet het verkeer van de huidige wegen gebruik maken", aldus Heidens. Dit zijn vooral de Oirloseweg en de Hulstweg.Volgens Heidens laat de hoofdontsluiting wat langer op zich wachten 'omdat er goed geke ken moet worden naar de natuur waarden'.Tussen de Deurneseweg en het veel lager gelegen terrein De Blakt is een hoogteverschil dat overbrugd moet worden. Boven dien stroomt aan de zuidkant van de Deurneseweg de Oostrumsche Beek door een waardevol natuur gebied. Er moet een constructie komen op pijlers over het beekdal waardoor de natuur niet wordt aangetast. Het aanleggen van de ontsluitingsweg kost 4 miljoen euro. De gemeente ontvangt een Ceres-subsidie van 750.000 euro. Het nieuwe bedrijventerrein heeft een oppervlakte van 73 hectare. Volgens Heidens lopen er momen teel gesprekken met ondernemers over de verkoop van 25 hectare grond. De gemeente verwacht bedrijven te strikken die gebruik maken van de haven van Wans- sum. Ook kunnen er toeleveran ciers komen voor bedrijven op De Hulst II. Het Venrayse Archiefspel wordt op vrijdag 19 oktober van 16.30 tot 17.30 uur gespeeld in het gemeentehuis, vooraan bij de publiekshal. Het spel laat jonge ren spelenderwijs kennismaken met de bronnen van het gemeen tearchief. Het idee voor het spel is afkomstig van René Bleumink, leraar geschiedenis aan het Raay- land College. Hij heeft als eind opdracht voor zijn studie het Nij meegse Archiefspel ontwikkeld. Medewerkers van het gemeente archief van de gemeente Venray hebben het spel toegesneden op de Venrayse situatie. Leerlingen spelen samen met wethouder Mathieu Emonts van de afdeling Welzijn, Karin Bruggeman, afde lingsmanager Publieksdiensten en voorzitter Peter Teeuwen van het Historisch Platform Venray het archiefspel. Het spel is in principe bedoeld voor leerlingen van de tweede klassen havo/vwo, maar iedereen vanaf twaalf jaar kan het spel spelen. Op het spelbord is een plattegrond van de gemeente Venray afgebeeld met daarop een route die door de hele gemeente voert. Met pionnen wordt de route afgelegd. Onderweg moeten er opdrachten worden uitgevoerd of vragen worden beantwoord die betrekking hebben op de his torie van Venray en zijn dorpen. Voor uitvoering van de opdrach ten wordt gebruikgemaakt van de bronnen (boeken, films, foto's) van het gemeentearchief. Symbool De Wis In het kader van De Week van Toegankelijkheid reikt op vrijdag 19 oktober tijdens een feestelijke bijeenkomst het Gehandicapten platform Venray het Lokaal Toe gankelijkheidsvignet uit aan het bestuur van gemeenschapshuis De Wis in Castenray. Dit vignet wordt uitsluitend uitgereikt voor open bare gebouwen die goed bereik baar, toegankelijk en bruikbaar zijn voor rolstoelers. Castenray heeft dit, dankzij de inzet van vele vrijwilligers, tot stand gebracht. Bij de overhandiging is ook wethou der Najja aanwezig. Waals wordt zondag 64 jaar Burgemeester Waals, gebo ren op 21 oktober 1943, viert zondag zijn 64e verjaardag. Over een jaar kan hij met pensioen gaan. Alhoewel zijn ambtstermijn officieel nog doorloopt tot 1 september 2009. Jos Waals wil nog niet zeggen wanneer hij precies stopt. "Dat zal ik als eerste aan de Koningin bekend maken. Uiterlijk negen maanden van tevoren schrijf ik haar een brief. Nee, die brief heb ik nog niet verstuurd." Joseph Franciscus Hendrikus Antonius Bastianus Waals werd op 1 september 1991 burgemeester van Venray. Als opvolger van Harry Defesche die vanaf 1975 de eer ste burger was. Waals was afkom stig van de toenmalige gemeente Nootdorp onder de rook van Den Haag. Na de eerste verlenging in 1997 werd in 2003 zijn ambtster mijn opnieuw met zes jaar ver lengd. De fractievoorzitters van de zeven politieke partijen in de gemeenteraad vergaderden afge lopen maandag in beslotenheid. Deze zogeheten vertrouwenscom missie bespreekt de opvolging van de burgemeester. Opnieuw tegenvaller verbouwing publiekshal De verbouwing van de publiekshal krijgt na twee jaar nog een vervelend staart je. Door een constructiefout ontstond er in 2005 schade aan het plafond en de vloer. Wethouder Heidens (CDA), destijds de verantwoordelijke portefeuillehouder, heeft de politiek steeds voorgehouden dat de schade van 50.000 euro verhaald kon worden bij de constructeur. Dat blijkt achteraf niet het geval te zijn. De gemeente zal zelf de extra kosten voor haar rekening moeten nemen. De verbouwing van de publiekshal leidde twee jaar geleden tot een politieke rel. Pas na afloop van de werkzaam heden kwam wethouder Heidens met een overschrijding van vier ton op de proppen. In plaats van de geraamde 1,3 miljoen euro liepen de kosten op tot bijna 1,7 miljoen euro. Ingenieursbureau Vissers heeft een berekeningsfout gemaakt met de betonelementen en de stalen overspanning. Daar door moesten er tijdens de bouw enkele nooddraagconstructies komen en ontstond er schade aan het plafond en de vloer. Vis sers was ook aansprakelijk gesteld voor de schade van 50.000 euro. De gemeente schakelde advocaat Gebel van het bureau Holland Van Gijzen in. Hij kwam tot de conclu sie dat de constructeur toereken baar tekort geschoten was in de uitvoering van de opdracht. Na overleg met de architect werd een formele procedure wegens wan prestatie tegen Vissers kansrijk geacht. Toch is onlangs besloten van een gerechtelijke procedure af te zien. Schadeverhaal blijkt alleen mogelijk bij zeer ernstige tekort komingen door de constructeur. Dit is niet voldoende aan te tonen en de gemeente stuit bovendien op een bewijsprobleem. Gezien het risico en de hoge proces kosten heeft advocaat Gebel de gemeente dan maar geadviseerd van een gerechtelijke procedure af te zien. Het college heeft dit advies overgenomen. r r jjjl ïch Comfortabel Hellingbaan Zorgloket in gebruik De Week van de Toegankelijk heid wordt van 15 tot en met 19 oktober gehouden. Het Gehandi capten Platform Venray staat op vrijdag 19 oktober vanaf 13-30 uur stil bij het Zorgloket en de verbeterde voorzieningen rondom de toegang van het gemeentehuis Venray. De gemeente wil een opti maal toegankelijk Zorgloket. Daar om heeft zij de toegang tot het Zorgloket verbeterd. De helling- baan voor de ingang is nu minder steil. Onder aan de hellingbaan zijn twee gehandicaptenparkeer plaatsen aangelegd. Er is nu een vrije toegang tot de oprijlaan van het gemeentehuis. Bovendien is een egaal straattapijt van de grote parkeerplaats naar het begin van de hellingbaan aangelegd. Vrijdag 19 oktober wordt de hellingbaan officieel in gebruik genomen. Ook houdt het Zorgloket van 14.00 tot 16.00 uur open huis. Men kan dan kennismaken met de diensten en producten die het Zorgloket te bieden heeft. Test rijvaardigheid Venrayse senioren De afdeling Venray van Veilig Verkeer Nederland houdt samen met KBO Limburg en de ANBO BROEM rijvaardigheidsritten voor automobilisten. Op vrijdag 23 november vanaf 9 00 uur vindt er wederom een BROEM rijvaar- digheidsrit voor senioren in de gemeente Venray plaats. Die dag worden zestig senioren in de gele genheid gesteld om drie uur lang diverse verkeersactiviteiten onder deskundige leiding te laten tes ten. Deelnemers kunnen samen met een BROEM rijschoolhouder met hun eigen auto in Venray de rijvaardigheid testen. Daarna kun nen zij hun verkeerskennis opfris sen en nemen ze deel aan een les Meer Bewegen Voor Ouderen. Ook de ogen en oren worden door des kundigen getest. De morgen duurt tot 12.00 uur en vanaf 13.00 uur start een tweede groep senioren. Aan het einde ontvangen deelne mers een deelnemerscertificaat en een boek met diverse verkeers- tips.Aanmelden kan schriftelijk bij J. Peters, Hoeveweg 7, 5802 AL in Venray, telefoon (0478)582286. Presentatie Metakids De stichting Metakids houdt op donderdag 25 oktober vanaf 20.15 uur een presentatie in hotel Aste- ria in Venray. Deze avond wordt het een en ander uitgelegd over wat de stichting Metakids allemaal doet en wat stofwisselingsziekten zijn. Debby Petter en nog iemand anders van de stichting laten aan de hand van beeldmateriaal zien wat het betekent als men aan een stofwisselingsziekte lijdt. Tevens ziet men hoe de stichting door fondsenwerving en sponsorwer ving een belangrijke bijdrage levert om deze ziektes te kunnen ontdekken en er een gerichte behandeling of medicijn voor te ontwikkelen. Tevens is er deze avond de symbolische overhan diging van de cheque door Bert Linders en Willem Freriks van het sponsorbedrag dat opgehaald is door hen beiden tijdens de Mara thon van Berlijn. Bankrekening 129177652 blijft nog open tot eind deze maand en het bedrag dat op 25 oktober op de rekening staat wordt verdubbeld door een anonieme donor. Agrarisch kenniscentrum Know- house, waarin ook de gemeente Venray deelneemt, onderneemt weer een reis naar China. Naast lokale en regionale bestuurders gaan ook Landbouwminister Gerda Verburg (CDA), Noord-Lim burgse kennisinstellingen en inno verende ondernemers mee. De vijfdaagse reis duurt van 20 tot 25 oktober. Net als de vorige keer zijn wet houder Heidens van economische zaken en burgemeester Waals uitgenodigd. Waals gaat opnieuw niet mee ('hij acht het niet func tioneel') terwijl Heidens vanwege privé redenen verhinderd is. In zijn plaats gaat wethouder Teunissen mee. "De aanwezigheid van een Venrayse bestuurder wordt toch als zeer wenselijk beschouwd", aldus de gemeente. De reiskosten bedragen 2.000 euro en worden betaald door de gemeente Venray. Het doel is vanuit Limburg een netwerk met het bedrijfsleven in China, vooral de agribusiness, op te bouwen. Ook gezien de ont wikkelingen rond Greenport en de Floriade. Deze reis staat in het teken van de ondertekening van een Memorandum of Understan ding en een Letter of Intent voor concrete projecten in Sjanghai. Vandaar ook de aanwezigheid van minister Verburg. Knowhouse is al betrokken bij enkele landbouw- en voedselprojecten in de regio Sjanghai. Voor de Vrijwilligersprijs 2007, die op de Dag van de Vrijwilliger uitgereikt gaat worden, zijn drie organisaties genomineerd. Dit zijn Activiteitenvereniging Brukske Actief (AvBA), Bierfeesten Casten ray en Samen Doendag Ysselsteyn. Een van deze organisaties ont vangt op zaterdag 10 november de prijs uit handen van wethou der Hassan Najja. Deze prijs bestaat uit een cheque van 500 euro en een oor konde. De twee overige organi saties gaan niet met lege handen naar huis. Zij krijgen ieder een cheque ter waarde van 100 euro. Dit jaar heeft de organisatie van de Dag van de Vrijwilliger als thema gekozen: Vrijwilligerswerk gericht op het bevorderen van de leefbaarheid van de eigen straat, buurt, wijk of het eigen dorp. Een selectiecommissie, belast met het kiezen van de vrijwilligersorgani satie van het jaar, heeft een groot aantal organisaties doorgelicht, waaronder dertien voorgedragen organisaties, en kwam tot deze voordracht. Zaterdag 10 novem ber wordt rondom deze prijsuit reiking een programma geboden met veel muziek maar ook infor matie over vrijwilligerswerk. Om 13.30 uur wordt begonnen met twee workshops een over pr en vrijwilligerswerk met Rene Poels, journalist en levenslang vrijwil liger en een over Het vinden en binden van vrijwilligers, met Erik van de Leur en Piet Kroft. Om 14.30 uur is er een optreden door Geert Pelzer. Om 15.00 uur vol gen een presentatie van de geno mineerden en de prijsuitreiking. Vanaf 15-30 uur treden de Sjanel- lekes op met hun meeslepende zang. Het programma wordt geor ganiseerd door Match, Steunpunt Vrijwilligerswerk Venray. CliniClowns jubileumbus Stichting CliniClowns Neder land bestaat vijftien jaar. Al vijftien jaar lang is CliniClowns op weg om afleiding en plezier te bieden aan kinderen die beperkt zijn in hun kindzijn door ziekte of han dicap. Een mooie aanleiding om iedereen een kijkje te gunnen in de wereld van CliniClowns. Om dit mogelijk te maken rijdt er dit jubileumjaar een CliniClowns bus door het land. Met deze bus gaat men dit jaar 'naar de mensen toe' om te laten zien hoe de clowns zieke en beperkte kinderen aflei ding en plezier geven. Op vrijdag 26 oktober staat de bus tussen 10.00 en 17.00 uur op het Schouwburgplein in Venray. Op www.all5jaaropweg.nl. staan de bushaltes vermeld. www.franslemmers.nl Bezoek onze showroom: ffiL Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 COMfortaS www.comfortabel-wonen.com WONENoonpafe PATERSSTRAAT 31 VENRAY TEL 0478 585 552

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5