Popkoor Venrode zoekt leden Prelude Concert Nederland Schaatsland Derde editie KIDS@ in Schouwburg Venray Rondwandeling Grote Kerk Metal in De Witte Hoeve De Vlasbloem brengt blijspel Dorpsklank op concours 3 Concerten, 3 vrouwen In Between in De Evenaar Afrikaanse sieraden maken PEEL EN MAAS Donderdag 18 oktober 2007 - Pagina 27 Fanfare Dorpsklank uit Casten- ray neemt deel aan het LBM Bonds- concours op zondag 21 oktober. Voor de Castenrayse fanfare is het inmiddels al weer veertien jaar geleden dat ze aan deze muziek- wedstrijden heeft deelgenomen. Ze komen met 52 leden uit in de vierde divisie, onder leiding van Martijn Pepels. Pepels (28 jaar, wonend in Eijsden), staat sinds augustus 2006 in Castenray op de bok. Ook voor Pepels zijn dit span nende tijden, want hij gaat voor het eerst in zijn dirigentencarrière op concours. Fanfare Dorpsklank begint deze middag om met het inspeelwerk, Ringling Bros. Grand Entry March, van Al Sweet, in een arrangement van Luc Vertommen. Daarna spelen ze het verplichte werk, Edge of Field and Meadows, van Rob Goorhuis. Ze sluiten af met het keuze werk, Divertimen to Festivo, van Otto Ketting. Het bondsconcours van de Limburgse Bond van Muziekgezelschappen vindt plaats in theaterhotel De Oranjerie in Roermond. Fanfare Dorpsklank speelt om 14.00 uur. Deze dag vertrekt er om 12.00 uur een supportersbus vanaf De Wis in Castenray. Aanmelden kan bij secretaris Christian van Bommel via e-mail c.v.bommel@hetnet.nl. of via telefoon (0478)571341. Venrode is een ambitieus pop koor van veertig vrouwen met een professionele dirigent en een vernieuwend 4-8 stemmig reper toire met eigen arrangementen dat streeft naar een hoge zang kwaliteit en een attractieve per formance. Na een juryoptreden eind oktober in Veldhoven volgen in het voorjaar van 2008 weder om een aantal voorstellingen van Jesus Christ Superstar. Tevens zijn de voorbereidingen voor het instuderen van een nieuwe musi cal in volle gang. Doordat een aantal leden de vereniging heb ben moeten verlaten in verband met het bereiken van de leeftijd van zestig jaar is het koor op zoek naar nieuwe leden die niet ouder mogen zijn dan veertig jaar. Neem voor meer informatie of om een repetitie bij te wonen contact op met Dora Garson via telefoon (0478)585371 of met Wendy Hen driks via telefoon (0478)584310. Harmonie Sub Matris Tutela verzorgt op zaterdag 3 november een concert dat de naam Prelude Concert heeft gekregen. Prelude staat voor voorspel en het con cert is dan ook een opmaat naar de concoursdeelname van de har monie op zondag 4 november in Noordwijkerhout. De harmonie voert een Spaans programma uit met medewerking van de Roe meense violist Rasvan Dumitru. Dumitru is een jonge violist die bij diverse symfonieorkesten in Roe menië speelt en al diverse inter nationale prijzen heeft gewonnen. Onlangs was hij nog te gast bij het Orlandofestival in Landgraaf. Na het optreden van de harmonie gaat Dumitru ook als solist optre den en wordt onder andere het Trio van Kliachaturian uitgevoerd, waarbij naast Dumitru op viool ook Von Reijnders op piano en Wim Romeijn op klarinet meespe len. Het concert vindt plaats in de kerk van Oostrum en begint om 20.00 uur. De voorverkoop van de kaarten begint op zaterdag 20 oktober. In Oostrum zijn kaarten verkrijg baar bij Slagerij Biermann en in Venray bij Van de Mortel Assuran tie Advies, Pastoor Wijnhovenpark 5-7 of via e-mail j_schuurmans@ hotmail.com. Meer informatie over de harmonie en het concert staat op www.Aostrum.nl. Suze Kersbergen houdt op dinsdag 23 oktober vanaf 13-30 uur de workshop Afrikaanse Sieraden Maken in wijkcentrum Den Hoender in Venray. Kersbergen is creatief ondernemer en slaat met haar bedrijf Afrikraal de brug tussen Nederland en de rijke en vaak nog onbekende Afrikaanse tradities en culturele uitingen. Tijdens deze workshop staan de Afrikaanse kralen (trade beads) uit Ghana centraal. Er wordt kort ver teld over hoe deze kralen eeuwen geleden in Afrika terechtkwamen, hoe ze worden geproduceerd en tegenwoordig worden gebruikt. Maar het hoogtepunt van de workshop is natuurlijk dat de deelnemers zelfstandig hun eigen sieraden gaan maken. De workshop is bedoeld voor moeders en dochters. Opgeven kan tot zondag 21 oktober bij Suze Kersbergen via telefoon (0485)342970,06-40749603 of via e-mail skersbergen@home.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Op 17 september 2007 was het 125 jaar geleden dat afge vaardigden van tien ijsclubs in het Odéon in Amsterdam besloten tot de oprichting van 'Den Nederlandschen Schaat senrijders Bond'. Een beter moment om de rijke historie van het schaatsen in Neder land in beeld te brengen is nauwelijks denkbaar. In Nederland Schaatsland komen naast alle bekende suc cessen tal van onbekend geble ven feiten en gebeurtenissen aan de orde. Vanzelfsprekend is er veel aandacht voor de laatste 25 jaar, waarin Nederland met name op de lange baan uitermate suc cesvol was. Nederland Schaats land is lezenswaardig, maar ook een prachtig kijkboek met onder andere een eregalerij met de 41 schaatstoppers van Nederland. Over de auteurs: Huub Snoep (1951) kwam in 2000 bij de KNSB. Hij begeleidde tot 1987 diverse regionale schaatsselecties en heeft meerdere bijzondere winterboe ken geschreven. Ron Couwenho- ven (1946) werkt sinds 1970 voor dagblad De Telegraaf en ontwik kelde zich tot een vooraanstaand expert in de historie van het schaatsenrijden. Sinds 1995 publi ceerde hij samen met Huub Snoep vijf boeken over de rijke historie van de ijspret in Nederland. Dit boek is te koop bij boekhan del Van den Munckhof. Prijs 34,95 euro. Programma Schouwburg Venray is geschikt voor kinderen vanaf zeven jaar. Na afloop van de voor stelling is er een Roversfeest in de foyer van Schouwburg Venray. Laat je door de rovers uit Ronja inwijden in een roversdans. Zing uit volle borst mee met een écht roverslied. En nog meer 'ruige' ver rassingen. Men kan zich alleen aanmelden voor een workshop als men kaart jes heeft voor de desbetreffende voorstelling. Voor meer informatie of reserveringen kan men con tact opnemen met Schouwburg Venray via telefoon (0478)530999 of stuur een e-mail naar info@ schouwburgvenray. nl Kerst bij Wereldwinkel Wereldwinkel Venray heeft in de themaruimte het thema Kerstmis uitgewerkt. Er zijn kerststalletjes in allerlei soorten en maten, van hout en van aardewerk. Ze komen onder andere uit Latijns-Amerika. Bovendien zijn er een aantal kerst pakketjes als voorbeeld gemaakt. Deze kan men bestellen. Vorstenraodsbal Het carnavalsseizoen gaat weer van start. Traditioneel wordt het weer geopend met het Vorstenra odsbal op zaterdag 17 november in de loods van Frans Jenniskens aan de Ysselsteynseweg. De elf carnavalsverenigingen van de gemeente Venray zijn allemaal pre sent. Dit jaar is de organisatie in handen van de jubilerende vereni ging De Piëlreuzen uit Ysselsteyn. Om 19-49 uur begint de avond en de presentatie is in handen van de kersverse vorst Geert. Expositie Eerdmans Kunsthandel en lijstenmakerij Amba in Venray heeft weer vele nieuwe werken van Johannes Eerdmans binnen, en deze wor den momenteel tentoongesteld in de kunsthandel van Amba. De werken, voornamelijk stillevens, kunnen ook verkocht worden. De schilderijen van Eerdmans wor den geroemd om de precisie, de details en de rust die ze uitstralen. Voor meer informatie zie www. amba-online.com. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt zondag 21 okto ber gedemonstreerd hoe stroop maken in zijn werk gaat. In vroe ger tijden was het moeilijk om voedsel te bewaren voor de aan komende winterperiode Moge lijkheden om in te vriezen waren er immers niet. Daarom werden andere oplossingen gezocht. Zo werd een deel van de appeloogst omgezet in stroop. Ook kunnen diverse soorten stroop worden geproefd. Het najaar is vanouds ook het jachtseizoen.Aansluitend bij deze traditie is er deze middag een optreden van de Jachthoorn- groep Lambertus en kunnen er wildgerechten geproefd worden. Omdat de maand oktober ook paddenstoelenmaand is, is er voor de kinderen een speciale speur tocht uitgezet met leuke opdrach ten. Tot begin november kan de expositie Klokken en klokken makers bezichtigd worden. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bijzondere activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Schouwburg Venray houdt in de herfstvakantie van 19 tot en met 28 oktober de derde editie van KIDS@, een theaterfestival voor kinderen. Het hele gezin kan op allerlei manieren kennis maken met theater. Kinderen van vier tot en met twaalf jaar krijgen een voorstelling te zien waar ook de ouders veel plezier aan gaan beleven. KIDS@ is niet alleen van voorstellingen genieten, kinde ren kunnen ook actief met the ater bezig zijn en er zijn dus ook dit jaar weer diverse workshops rondom de voorstellingen gepro grammeerd. Op vrijdag 19 oktober vanaf 19 00 uur is er kindercabaret voor kinderen vanaf zes jaar. Door de simpele vraag: "Pap, wat is caba ret?" kwam de succesvolle voor stelling Kindercabaret tot stand en daardoor ook een nieuwe theater vorm voor kinderen. In Nog Meer Kindercabaret zegt PieterTiddens tegen de kinderen: "Jullie moeten Nee! Leren zeggen en dat mogen jullie thuis gaan oefenen Ouders opgepast, een nieuwe generatie cabaretliefhebbers is in aantocht! De familiemusical Fabeltjes krant is te bezoeken op donder dag 25 oktober vanaf 19 00 uur. Alle bekende dieren van de Fabel tjeskrant komen voorbij in een wervelende show vol en nieuwe liedjes in gekke, herkenbare situ aties. Verder wordt er deze dag van 13-30 tot 15.00 uur Mijheer de Uil in het groen! gehouden bij de Wieneshof in Oostrum. In het kader van de voorstelling maken kinderen een Mijnheer de Uil van natuurlijk materiaal. Deze wordt in de pauze van de voorstelling ten toongesteld en natuurlijk mogen deze kunstwerken na de voor stelling mee naar huis genomen worden. De toneelvoorstelling Ronja de Roversdochter wordt op zaterdag 27 oktober vanaf 15.00 uur opgevoerd. Deze voorstelling De Geschied- en Oudheidkun dige Kring Venray en omgeving houdt op woensdag 24 oktober een rondwandeling door de Grote Kerk van Venray. Aanvang 19-30 uur. Kunsthistoricus Harrie Vriens gaat de groep rondleiden in een donkere kerk en met gebruik van speciale verlichting de belangstel lenden attent maken op allerlei zaken die te zien zijn in deze kerk. Iedere bezoeker die wil meewan- delen, ontvangt bij binnenkomst een geïllustreerd programma boekje. Dat boekje vormt de lei draad voor deze avondwandeling. Het verhaal over de architectuur is opgebouwd vanuit zes kleine thema's. In het boekje worden die thema's als hoofdstukjes gepre senteerd en ze zijn vaak voorzien van informatieve afbeeldingen. De sfeervol verlichte kerk laat zich deze avond bewonderen van een heel andere kant. Een kant waar weinig aandacht voor is en waar zelden over gesproken wordt: haar architectuur. Daarom wordt tijdens de wandeling door middel van extra belichting in een verder donkere kerk, de aandacht geves tigd op de architectonische bij zonderheden. De wandeling eindigt in de noordbeuk. Zowel leden als niet- leden van het LGOG zijn wel kom. Loop gerust binnen op deze woensdagavond. De kerk is open vanaf 19-15 uur. Vriens heeft al vele lezingen, rondleidingen en cursussen verzorgd in deze regio. Over de architectuur van de Grote Kerk heeft hij in 1998 een boekje geschreven dat nog steeds te koop is bij onder andere de Geschied kundige Kring, boekhandel v.d. Munckhof en bij de suppoosten van de Grote Kerk. Dingus Hardrock Division houdt op zondag 21 oktober in De Witte Hoeve in Venray een groot black en deathmetalevenement, waarop vier bands optreden en waarbij de rest van de middag en avond muzikaal wordt ingevuld door de beste metal-dj's die Dingus in huis heeft. Eerder dit jaar tekende Dingus in op de zogeheten Carpe Noctum Tour 2007, waarmee de Nederlandse death-, trash- en blackmetalbands Victimizer, Apo crypha en Death Squad worden geboekt. Deze bands toeren in deze maand namelijk gezamenlijk onder de naam Carpe Noctum Tour 2007 door Nederland, waar bij zij in meerdere grotere zalen en op bekende cultuur- en poppo dia spelen. In Venray zorgt in het voorprogramma van dit totaalcon cert de uit Venray (grotendeels uit het Dingus-hardrockcircuit) afkomstige black- en deathmetal- band Beast of Damnation voor de aftrap van dit spektakel. Carpe Noctum, wat "pluk de nacht" bete kent, is de toepasselijke titel van dit ultieme black-en deathmetal evenement dat op de eerste zon dag in de herfstvakantie plaats vindt in De Witte Hoeve. De bands Apocrypha (2002) uit Leiden, bekend van hun demo Imminent Damnation en cd The Summit Of Creation (2007 onder eigen label, staat bekend om haar energieke mix van black- en deathmetal, die zij vooral in haar optredens tot uitdrukking weet te brengen en die doet denken aan metal a la Emperor en Dimmu Borgir. De leden van Death Squad (1991), een ervaren podiumband, staan vooral bekend om het "brute recht- voor-de-raap-effect" dat in hun muziek - de extreme death- en blackmetal - wordt gelegd, het effect dat ook te horen is op hun cd Into The Crypt. Death Squad speelt in deze tournee vooral ook veel nieuwe eigen nummers, die later op cd worden uitgebracht. Death Squad speelde met bands als Asphyx, Gorefest, Dead Head en Altar. De formatie Victimizer uit Nijmegen staat bekend om haar eigen geluid. In april dit jaar verscheen van deze band EP The Spiral Down. Bij de release van deze EP speel den de bandleden samen met de legendes Immolation en Krisiun. De formatie Beast of Damnation brengt een mix van old school death- en blackmetal en speelt op de 21ste van deze maand voor het eerst voor haar eigen Dingus- publiek. Aanvang 17.00 uur. Zie www. Dingusvenray.tk. voor meer informatie. Na het een aantal jaren rus tig aan te hebben gedaan staat toneelgroep De Vlasbloem weer met acht spelers op het podium met het blijspel Oma kan het niet Laten van Bernd Spelding. Het stuk wordt opgevoerd op zaterdag 20 en zondag 21 oktober vanaf 20.00 uur in D'n Oesterham in Oostrum. Het verhaal gaat over de gescheiden Tanja, waarbij het een zoete inval is. Oma loopt in en uit en ook bovenbuurvrouw Mabel is kind aan huis. Door haar bemoeie nis staat ineens Tanja's chatvriend op de stoep, net nu haar ex-man weer in beeld is.Tanja's dochter wil haar moeder weer aan de man brengen en heeft de geschikte kandidaat uitgenodigd voor een diner bij kaarslicht begeleidt door een violiste. Oma probeert zich er niet mee te bemoeien. Voor meer informa tie kan men contact opnemen met Lucienne Janssen-van Dijk via telefoon (0478)522347 of via e- mail lucienne@home.nl. De kunstmanifestatie Rock My Religion van Odapark Venray slaat haar vleugels uit over Noord-Lim burg. Op zondag 11 november vindt in dit kader 3 concerten, 3 vrouwen plaats op Cultureel Podi um Roepaen in Ottersum. Het is de vierde happening in een reeks cross-overprojecten die gekop peld zijn aan Rock My Religion. 3 concerten, 3 vrouwen is beelden de kunst en muziek: er worden kunstwerken getoond van Jacque line Hanssen, Martje Verhoeven en Gonda van der Zwaag en er vinden concerten plaats van Bach Bukowski, Ensemble Trigon en No Blues. In het kader van Rock my Religion maakte Jacqueline Hans sen een drietal zetels (Hels Hemels - I, II en III) die een reli gieuze of spirituele sfeer herber gen. Men kan er in plaatsnemen om het "alledaagse te ontstijgen". De speciaal uitgezochte ruimte in klooster Maria Roepaen vormt hiervoor een prachtig decor. Naast objecten waarvan de soci aal-religieuze positie van mensen het thema vormt, maakt Jacque line Hanssen schilderijen, collages en grafisch werk. Uitgangspunt in het werk van Martje Verhoeven is het onderzoeken van materi alen uit de natuur. Daarbij speelt de huid een belangrijke rol. Huid geeft de ervaringen van het leven aan de drager door en vormt de grens tussen het individu en het universum. Komende uit een katholiek nest gebruik Verhoe ven de symbolen uit haar jeugd, maar ze is ook geïnteresseerd in andere culturen. Ze is vooral op zoek naar mystieke vormen die te maken hebben met rituelen, verering van vreemde voorwer pen en animisme. 'Ik werk vanuit een intuïtieve intense beleving. Zo ontstaan kunstwerken die mijn levenservaringen weerspiegelen.' Gonda van der Zwaag maakt al ruim 25 jaar kunstwerken met verzamelde materialen van dieren en planten: horens, geweien, tak ken, skeletjes, schelpen, stenen, stammen en veren. De beelden, veelal installaties, roepen associ aties op met verre culturen en mystieke rituelen. Ze geven echter geen invulling en geen antwoord, ze blijven associatief en leiden een eigen leven. Bach Bukowski is een uitzonderlijke combinatie van zang en piano: dertien gedich ten uit The Last Night of the Earth Poems van Charles Bukowski worden door een zanglijn ver weven met dertien delen uit het Wohltemperierte Klavier van Johann Sebastian Bach. Vorig jaar was Bach Bukowski te zien bij het VPRO-programma Vrije Geluiden en later werd hij geselecteerd bij the best of van het programma. Ensemble Trigon staat voor een levendige 'authentieke' uitvoering van vocale middeleeuwse muziek. Trigon neemt het publiek mee op een reis van spirituele muziek met liederen voor Jezus' moeder Maria en Maria Magdalena. Dat de Gregoriaanse zangen imponeren en kippenvel bezorgen Trigon al eerder op Roepaen.Trigon bestaat uit Margot Kalse (mezzosopraan), Mikae Natsuyama (sopraan), Marsja Mudde (sopraan) en Coby Schmeiser (sopraan). Aanvang 14.30 uur. No Blues begon als een eenmalig project en werd al snel succesvol. Een cd kon niet uitblij ven, dus werd Farewell Shalabiye uitgebracht, waarvan maar liefst 10.000 exemplaren verkocht werden. Nu is de opvolger uit, Ya Dunya, waarop NO blues opnieuw het inmiddels bekende arabicana- geluid laat horen: een combinatie van folk, blues en Arabische, (klas sieke) muziek. Vorig jaar was No Blues al te zien in Ottersum. Aan vang 17.00 uur. Reserveren kan via reserveringen@cultureelpodium. nl. Het Odapark in Venray presen teert tot en met januari 2008 de kunstmanifestatie Rock My Religi on. Het Limburgse centrum voor hedendaagse beeldende kunst nodigt voor de manifestatie nati onaal en internationaal erkende kunstenaars uit voor een persoon lijke zoektocht naar hun eigen religie. Rock My Religion bestaat uit vier delen: een voettocht langs plekken van devotie ingevuld met hedendaagse kunstuitingen, een mobiele tentoonstelling, cross- overprojecten op locatie en een tentoonstelling in het Theehuis. De band In Between verzorgt op zondag 21 oktober vanaf 17.00 uur een optreden in café De Eve naar. In Between is een Limburgse band met leden uit Weert, Well, Blitterswijck en Venray. In Bet- ween bestaat nu alweer ruim vijf tien jaar en heeft na enige bezet tingswisselingen weer een nieuw geluid gekregen. Countryrock is nog wel de hoofdmoot van het repertoire en kleine uitstapjes naar andere genres maken het totaal afwisselend en luisterbaar voor alle leeftijdsgroepen. Ook de verschillende tijdsvakken waaruit de muziek wordt gespeeld vari eren in gelijke mate, zodat het geluid van bijvoorbeeld Sandy Coast, Eagles, Ilse de Lange, KT Tunstall en Lucy Silvas in een optreden te horen zijn. Kortom, de leukste muziek van de laatste decennia wordt gebruikt om de voor In Between zo karakteris tieke samenzang te kunnen laten horen met strakke begeleiding van gitaren, piano en drums. Deze uit zes personen bestaan de formatie bestaat uit Jenny Wil- lems-Volleberg (zang), Fiets Fre- deriks (piano en zang), Nico Alofs (sologitaar en zang), JosThiesen (slaggitaar en zang, Henk van den Bosch (basgitaar) en Marc van Keulen (slagwerk). NEDERLAND^CHAATSLAND Kunst Cultuur 18821007 korifnktijke Nederlandse!» Schaatsenrijders Bond 125 j

Peel en Maas | 2007 | | pagina 27