f Koester uw Monument KORTINGSBON^ CIRCUS COLOMBARO Vijf euro korting via PEEL EN MAAS Honderdachtentwintigste jaargang - week 42 - donderdag 18 oktober 2007 Oudere generatie verlangt terug naar gemoedelijke beginperiode Een halve eeuw geleden kwam de grote uittocht van jonge Marokkanen naar Euro pa op gang. Ook Venraynaar Mamoun Maftah (75) verliet precies vijftig jaar geleden, op 18 oktober 1957, zijn vader land om een beter bestaan op te bouwen. Meestal via Frank rijk en België streken de eer ste 'gastarbeiders' in de jaren zestig ook in Venray neer om te gaan werken in fabrieken zoals Inalfa. "Voor de boeren was in Marok ko geen werk meer. Ik wilde geld verdienen om een scooter te kopen om vanuit mijn dorp naar de markt te gaan", vertelt Maf tah in gebrekkig Nederlands. In de moskee in Brukske schuiven tijdens het gesprek ook enkele generatiegenoten aan. De instuif verloopt lichtelijk chaotisch. De Marokkanen drukken zich het beste uit in hun moedertaal. Er ontstaan soms felle discussies die voor de verslaggever nauwe lijks te volgen zijn. Gelukkig is de jongere Samad Houbban bereid als tolk op te treden. Mamoun Matfah vertelt dat zijn vader al in 1918 in Frankrijk ging werken. Marokko werd toen bestuurd door de Fransen en werd in 1956 onafhankelijk. Maftah werkte na zijn Franse avontuur in de mijnen van het Belgische Charleroi. Daar werd hij overgehaald naar Zuid- Limburg te komen als mijnwerker in de staatsmijnen Wilhelmina en Hendrik. "Uit Nederland kwamen ze in Charleroi kijken of wij goed konden werken." Hij verbleef in Valkenburg, Brunssum en Geleen. In 1972 verhuisde hij naar Venray waar hij aan de slag ging bij beton- fabriek Neduco. "Ik heb er vaak aan gedacht om terug te gaan naar Marokko. Zoals iedereen dat toen ook van plan was. Eerst geld ver dienen en dan terugkeren om je land op te bouwen." Maar het liep heel anders. Maf tah en zijn Venrayse leeftijdgeno ten zijn eensgezind. Toen ze in de jaren zestig of begin jaren zeven tig hier kwamen, heerste er nog gemoedelijkheid en vriendelijk heid. Ze roemen allemaal de har telijke ontvangst door de Neder landers. "We werden op straat aangesproken of we nog werk zochten of dat we even op bezoek wilden komen. En alles werd voor ons geregeld." Aanvankelijk vonden de arbei ders onderdak in pensions zoals die er waren in de Patersstraat, Stationsweg en Laagheidseweg. Later kwam de gezinshereniging op gang. De pensions verdwenen en velen kregen in de wijk Bruks ke hun eerste huis. "Omdat het hier zo goed was, zijn ook mijn kinderen naar Venray gekomen", zegt Maftah. "Maar als ik het over moest doen, dan bleef ik in Marok ko. Met een paar schapen en gei ten zou ik het daar beter hebben dan nu hier." De emoties laaien even op. De mannen gaan over in het Marok kaans en de gesprekken vliegen over en weer. Samad Houbban luis tert aandachtig en brengt verslag uit als de gemoederen weer wat bedaard zijn. "De ouderen trek ken het zich persoonlijk heel erg aan als er iets verkeerds over hen wordt gezegd. Wij, de jongeren, gaan veel beter om met de Neder landse mentaliteit. Maar zij kun nen wel janken om de problemen die er nu zijn. Ze hebben veel last van de verharde samenleving." Een man wijst erop dat Nederland als enige land Marokko nooit erkend heeft. "Daar zijn ook problemen door ontstaan", meent hij. WEEMOED De ouderen denken met wee moed terug aan hun beginjaren in dit vreemde land. Toen waren de Nederlanders nog behulpzaam en vriendelijk. Van integratie of inburgeringscursussen was geen sprake. "Het was vooral hard werken. Maar we kwamen niets tekort. Voor eten, drinken, onder dak, overal werd voor gezorgd. We kregen in het kamp zelfs Hal- lalvlees." Mohamed Ouadid vertelt dat hij best een cursus had willen volgen of de taal had willen leren. "Maar we hoefden alleen maar te werken en anders niets." Houbban zegt dat zijn vader, die vorig jaar overleed, 28 jaar bij Inal- Vier Marokkanen van de eerste generatie met imam Hassan El Gharss (tweede van links) voor de moskee in Brukske. Van links naar rechts: Mohamed Assakkali de imamMohamed Ouadid Mamoun Maftah en Mohamed Nacer. fa heeft gewerkt. "Zijn baas haalde na het werk eten voor hem. En als hij moest overwerken, dat werd hij met een taxi naar huis gebracht." Een man vertelt over de trots en de verering die hij voelde toen hij in Nederland mocht gaan werken. "We wisten niets van dit land af. Maar we werden zo hartelijk ver welkomd. Het doet pijn om te zien hoe het veranderd is." De Marokka nen verlangen duidelijk terug naar de gemoedelijke beginperiode. Ze voelen zich niet meer veilig en ze worden nageroepen op straat. "Nu wordt er veel gescholden. Dat heb ben we een heel lange tijd nooit meegemaakt. Maar toen waren we jong, nu zijn we oud. We vinden het moeilijk. Vooral voor onze kin deren die hier nu opgroeien", zegt Mohamed Ouadid. Vijf euro korting via Peel en Maas Het Nederlands circus Colombaro doet deze maand Venray aan. Het stelt zijn tent op op het voormalig sportter rein GGZ NML aan de Oost singel. Colombaro verzorgt in zijn voorstelling een unieke samensmelting van circus, variété en theater. Het inter nationale artiestengezelschap zorgt voor een ruim twee uur durende show voor het gehele gezin. Circus Colombaro is slechts een zestal weken in Nederland te bewonderen. Men kan tijdens de voorstelling genieten van de beroemde Portugese variétéartiest Mauel Lorador. Mauel Lorador en behoort tot de absolute wereld top in zijn genre. Deze artiest laat ongelofelijke stunts zien op de bungydraad. Niet voor niets staat hij al jaren onder contract bij diverse Palazzo-producties in geheel Europa. Wanneer Manuel zich voorbereid op de uiterst moeilijke voorwaartse salto, kan je een speld horen vallen in de cir custent. Een explosie van waardering en enthousiasme volgt wanneer hij zelfs door een levensgevaar lijks brandende hoepel weet te springen. Dieren in het circus zijn onlosmakelijk met elkaar verbon den. Het sympathieke Duitse echt paar, Lutz en Monika Freiwald, laat u genieten van een aantal prach tige dierenacts. Dierenacts waarbij respect en liefde centraal staan. Lutz en Monika wonen, werken en leven voor de dieren en dat is te zien in hun acts. In verschil lende combinaties presenteren zij kamelen, zebra's, lama's en natuur lijk niet te vergeten de Afrikaanse olifant Buba. Op diverse circus festivals zijn de prachtige dieren van Lutz en Monika Freiwald in de prijzen gevallen. De dieren zijn dagelijks op elk moment van de dag geheel gratis te bezoeken. Het circus heeft ook voor jeugdige artiesten een grote toekomst. De 20-jarige Mandy Mecerdes bewijst dat met haar prachtige handstand/antipode act. Ruim zes jaar heeft zij dagelijks velen uren getraind om deze act te kunnen presenteren. Het resultaat is een act vol kracht en charme. Ondanks haar jonge leeftijd is deze jonge dame een veel gevraagde arties te en heeft ondertussen al een indrukwekkende CV opgebouwd. De meeste circus en variété arties ten komen uit het buitenland. Dat betekend niet dat er geen talent in Nederland is. Les Indians is, wat de naam niet direct zal vermoe den, van Nederlandse bodem. Dit echtpaar trotseert elke voorstel ling een ingecalculeerd risico. De vrouwelijke helft van dit echtpaar fungeert als levend doel voor vlijmscherpe messen en bijlen. De mannelijke helft heeft de grote verantwoordelijkheid om deze gevaarlijke wapens elke voorstelling met de uiterste pre cisie af te schieten. Een theater man in hart en nieren. Zo kan je DIDI het beste typeren. Op jonge leeftijd werkte hij al bij diverse toneelgezelschappen. Hij viel op en kreeg een kinderrol in de eer ste film van Ciske de Rat. Vele tele visieprogramma's volgden zoals de serie Tommy Verstoep van de KRO. Jarenlang speelde DIDI in het beroemde Rotterdamse toneelgezelschap van Johan Kaart. Toch kreeg hij heimwee naar zijn grote hobby: "het circus". Hij ont wikkelde diverse acts en typetjes. Didi typeren is bijna onmogelijk. Hij is een conferencier, clown en animator in één. Een theaterper soonlijkheid in hart en nieren. Zie ook www.circuscolombaro.nl. De voorstellingen zijn op vrij dag 19 oktober om 19.30 uur, zaterdag 20 oktober om 15.00 en om 19-30 uur en op zondag 21 oktober op 14.00 uur. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VW Venray, bij de ticketlijn via telefoon 06-51240096 of aan de circuskassa op voorstellingsdagen geopend van 11.00 tot 13.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. Aan de Engesteeg 2 in Leunen staat een kruis. Een monumentje van devotie. Op het erf van de boerderij Jenniskens staat een oud veldkruis. Naar men zegt zou het kleine tamelijk oude beeld de Reformatie overleefd hebben, omdat het verstopt was in het dak van het bakhuisje van de boer derij. Het beeld is zeer licht van gewicht. Tegenwoordig hangt er een kopie van een merkwaardig beeld uit de achttiende eeuw. De overlevering zegt, dat het kruis gesticht is vanwege een plotse linge dood.Tot in de vorige eeuw waren er in de Peel veel wolven. In de wintertijd waagden de roof dieren zich dichtbij de mensen. Tot nog maar kort geleden kende men in deze streek nog buren hulp. Een onderdeel daarvan was de zogenaamde spinning. Knech ten en meiden met vlas en spin newiel, trokken van boerderij naar boerderij om te dorsen en vlas te spinnen, 's Avonds laat ging men dan naar eigen huis terug. Het was in de winter dat een meisje niet terug keerde. Men vond slechts de klomp en de voet van het meisje terug. Koester uw Monument. Bron Stichting Kruisen Kapellen Venray. Reageren op deze wekelijkse rubriek kan via e-mail koesteruw- monument@kpnplanet.nl.p.a. Jerusalem 7,5801 ML in Venray. Al anderhalf jaar zuchten team en leerlingen van basisschool De Hei onder de perikelen van een uitgebreide verbouwing. Wat in twee maanden gepiept moest zijn, bleek telkens zó tegen te vallen dat drastischer maatregelen nodig waren. Uiteindelijk bleek zelfs dat praktisch de gehele beton nen vloer van het schoolgebouw vervangen moest worden. En dat gaat zomaar niet: de school moet daarvoor gedurende twee weken helemaal leeg. Onder leiding van directeur Leny Manders en met de medewerking van een noeste bouwfirma uit Holthees werd erop aangestuurd dat een en ander zou gebeuren in deze herfstvakantie én de week ervoor. Maar dat werd dan geen vrije week! Kinderen kunnen niet zomaar een extra week vrij krijgen. Maar om voor één week naar een ande re locatie te verhuizen, leek ook qua onderwijs niet zo doeltref fend. De leerkrachten bedachten daarom een alternatief program ma, dat met steun van SPOV uit gevoerd kon worden. Er werd een culturele week' op touw gezet. Deze moest zoveel mogelijk in het kader staan van de lesprojecten die de afgelopen periode draaiden op school. Voor de bovenbouw was dat het thema Holland'voor de onderbouw 'Dieren'. Daarom volgden de kleintjes van De Hei afgelopen dinsdag een educatief programma in Zoo Pare Overloon. De groepen 5 tot en met 8 hadden zich de laatste weken verdiept in de vele aspecten van Neder land: grondsoorten en natuur, het klimaat, het duinenstelsel en de inpoldering, het staatsbestuur en de politiek. Tijd om wat zaken ter plaatse te gaan onderzoeken! Dinsdagochtend vroeg vertrok ken 22 kinderen en 8 begeleiders naar Deurne om van daaruit met de trein naar Den Haag te reizen. Al wandelend deden zij het Bin nenhof aan en bekeken daar de oude en nieuwe gebouwen van het parlement.Vervolgens bezoch ten ze Panorama Mesdag, een schilderij van 120 meter lang en 14 meter hoog, uit 1881. Het schil derij staat opgesteld in een cirkel van 35 meter doorsnee en biedt een rondzicht op het dorp Sche- Knip deze bon uit en ontvang vijf euro korting per persoon op uw toegangskaartje (eerste rang) aan de kassa. Maximaal vier kaartjes per bon. veningen, de zee en het strand vol vissersboten en vertier. Het publiek staat op een middenplat form en van dat platform tot aan het schilderij is een heus zand strand nagemaakt. De boven- en onderrand van het schilderij zijn weggewerkt, waardoor de kijker werkelijk niet meer gelooft dat hij naar een schilderij kijkt. Dat is pas virtueel! De kinderen waren heel enthousiast en namen alle tijd om een aantal vragen te stellen. Daar na mochten ze naar Madurodam, om de bekende gebouwen van Nederland in het klein te leren kennen. En vervolgens natuurlijk naar zee. Een duinwandeling met een extra lesje natuur vormde de afsluiting van het educatieve deel. Toen mochten voeten en benen bloot en was het rennen wie er het eerst tot zijn knieën in de zee stond. Het weer werkte geweldig mee, met 20 graden en veel zon op deze zestiende oktober. Met een frietje op de boulevard werd het avontuur afgesloten. Nog een tramritje naar het station en een eindspurt om de trein te halen en zo was iedereen 's avonds om half negen weer thuis, doodmoe maar heel voldaan. De rest van de week bezoeken de kinderen van Heide bedrijven en instellingen in de directe omgeving. Op vrijdag wordt de culturele week afgeslo ten met gezamenlijk Hollandse maaltijden koken én opeten. De werkzaamheden in het school gebouw zijn inmiddels in volle gang. Na de herfstvakantie kan de school weer draaien. Rond de kerstvakantie wacht nog een keer de taak om alles leeg te ruimen voor het leggen van frisse nieuwe vloerbedekking. Daarmee komt dan een einde aan een lange peri ode van overlast. EL EN MAAS Mamoun Maftah verliet Marokko vijftig jaar geleden Circus Colombaro in Venray De Hei geniet van culturele week

Peel en Maas | 2007 | | pagina 17