Nieuw Bijzondere expositie... Genieten in de natuur... Uw hond fris en vakkundig getrimd PEEL EN MAAS Meer informatie: www.vooralledierenhetbeste.nl Ja, het was de afgelopen dagen goed toeven buiten. Het kwik steeg 's middags tot boven de twintig graden en het lijkt erop dat de winter nog wel even op zich laat wachten. Het aangename herfstweer zorgde er afgelopen weekend voor dat veel mensen de wandelschoenen aantrokken om van alle pracht en praal in de natuur te gaan genieten. Zo ook in de Geijsterse bossen, waar amateurfotograafArnold Holl uit Meerlo bovenstaande prach tige foto maakte. Wanssum krijgt binnenkort drie professionele jeu-de-bou- lesbanen achter de kerk. De huidige provisorische banen op het pleintje aan de St. Leo- nardusweg in het hart van het dorp worden ingeruild voor drie echte wedstrijdbanen, vertelt Harrie Janssen, een van de kartrekkers van het pro ject. Maar niet alleen jeu-de-boulers zijn na de opening van de banen welkom aan de St. Leonardusweg. Want het gebied moet als het aan Janssen ligt in de toekomst uit groeien tot een multifunctionele ontmoetingsplek voor jong en oud. "Een recreatieplek of leef- plein voor heel Wanssum, onder supervisie van de KBO. Maar eerst moeten de banen klaar zijn. Ik hoop dat we aan het eind van dit jaar de eerste schop in de grond kunnen zetten." Aan enthousiasme ontbreekt het de Wanssumer niet. Hij heeft de afgelopen maanden heel wat uurtjes in het project gestoken, zo blijkt. Maar niet alleen hij, want zonder de inzet van talloze andere vrijwilligers, bedrijven als Geelen Beton, modelmakerij Chris Reijnders, Wonen Venray en de gemeente Meerlo-Wanssum zou het volgens het bestuurslid van de plaatselijke KBO niet mogelijk zijn om de jeu-de-boulesbanen in hartje Wanssum aan te leggen. Het plan is om onder de bomen achter de kerk drie professionele banen van dertien bij negen meter re realiseren. "Mooi in het groen, met rondom de banen vier bank jes die niet alleen door de spelers gebruikt kunnen worden, maar ook door mensen die even willen uitrusten en naar het jeu-de-bou- len willen kijken." Want de jeu-de boulesbanen lig gen op een druk punt in het dorp, weet Janssen. "Naast de banen loopt namelijk het Pieterburen- pad, het is nu al vaak erg gezellig met wandelaars die even blijven staan om naar het jeu- de- boulen te kijken. Zeker op woensdagmid dag, als ruim veertien mensen aan het jeu-de-boulen zijn. Ze kijken niet alleen naar het spel, maar genieten meteen ook van de prachtige omgeving. Want de banen komen op een van de mooi ste groene plekken in het dorp te liggen, op een centrale plek. Op dit moment zijn we bezig met het werven van subsidies voor de aan leg, met steun van welzijnsorgani satie Synthese. Want als KBO heb ben we natuurlijk niet het budget om de banen zelf te financieren. We moeten het toch van zelfwerk zaamheid en subsidies hebben. Dit werk moet gedaan worden samen met anderen." CONVENANT Het is de bedoeling dat in ruil voor het onderhoud van de banen en het groen in de naaste omge ving, de gemeente Meerlo-Wans sum de graafwerkzaamheden gaat verzorgen. "Dat is mondeling toe- gezegd.Als de financiering rond is, willen we de afspraken gaan vast leggen in een convenant met de St. Jozefschool in Swolgen houdt vrijdagavond opening en open huis Achter de kerk aan de St. Leo- nardusweg in Wanssum worden drie jeu-de-boulesbanen aange legd. KBO", laat een woordvoerster van de gemeente in een reactie weten. Tevens mag de KBO van Thijs Jenniskens gebruikmaken van een deel van het kippenhok van de familie als opslagruimte voor materialen. Momenteel wordt bij de Staalmeester in Geijsteren een logo ontworpen dat bij de jeu- de-boulesbanen komt te hangen en, als het aan Janssen ligt, krijgt het Wanssumse leefplein ook een eigen naam. Hij heeft een naam in gedachten, maar die wil hij niet vertellen. "Laat de gemeenschap daar maar over beslissen. Dat moet in samenspraak gebeuren met de dorpsraad en de inwo ners van Wanssum." Wanneer de banen geopend worden, is nu nog bekend."Dat is onder meer afhan kelijk van de subsidieverwerving. Ik hoop dat we snel op de nieuwe banen kunnen jeu-de-boulen." In café Meijers, het oud ste café van Arnhem, werd vrijdagavond een bijzondere expositie geopend van Frank Ritmeester, een oud-studiege noot van kunstenaar Erik van Maarschalkerwaard uit Tien- ray. De Tienraynaar woonde de opening van de bijzondere 'voetbalexpositie' niet alleen persoonlijk bij, hij neemt ook deel aan de tentoonstelling. Naar aanleiding van zijn afstu deerscriptie 'Auch wir waren Weltmeister, Fufiball als Sinnbild der Befreiung in der Deutschen Gegenwartsliteratur' opende Frank Ritmeester, als afronding van zijn studie Duitse literatuur en cultuur, de gelijknamige expositie in het oudste café vanArnhem. De Erik van Maarschalkerwaard (rechts) uit Tienray op de foto met zijn oud-studiegenoot Frank Ritmeester. expositie is nog tot en met vrijdag te bewonderen in café Meijers. De kersverse doctorandus toont in het café onder meer kleurrijk geschilderde stadions en van Erik van Maarschalkerwaard uit Tien ray zijn collages en conceptueel ingevulde speelvelden te zien. Met titels als 'Complex FuBball 'Nottor','Die dritte Halfte'/Wie Fufiball das Land veranderte' en 'Mexiko 1970, Das Jahrhundert- spiel' wordt stilgestaan bij de rol van voetbalhelden op ontwikke lingen in de samenleving en voet bal als metafoor van het leven. Welk kind droomt er niet van? Je hele school wordt in het nieuw gestoken met nieu we vloeren, bestrating, een multifunctionele bibliotheek en fris geverfde muren. Voor de peuters van 't Pastoërs- weike en de kinderen van de St. Jozefschool in Swolgen is dit werkelijkheid geworden. Zij vieren deze hele week feest om de vernieuwde leeromge ving in de brede school feeste lijk te openen. De afsluitende act van de clown Didoedel zal voor de jeugd het hoogte punt moeten zijn. Het officiële gedeelte komt vrijdagavond tijdens de opening en het open huis aan bod. Pieter Tim mermans, directeur van basis school St. Jozef, is tevreden over het resultaat. "Ik vind het knap wat alle betrokken par tijen hebben gedaan." Al sinds maandagmiddag zijn de kinderen van de St. Jozefschool in feeststemming. Er zijn deze week al verschillende activiteiten georganiseerd, waarbij ook de peuters van de peuterspeelzaal werden betrokken. "De kinderen van groep 1 tot en met 8 liepen maandagmiddag tijdens de door de ouderraad en de medezeggen schapsraad (MR) georganiseerde sponsorloop een flink bedrag bij elkaar voor een tafeltennistafel op de speelplaats. Dinsdagmid dag stond zang, dans, playback en theater centraal tijdens de herfst- viering. En donderdagmiddag krijgen de groepen drie t/m acht een workshop jumpen door een echte professional uit Tilburg. Na De familie Van de Winkel- Vissers van de Heesweg in Meerlo heeft alle medewerking toegezegd om een monument te realiseren als herdenking aan zes bemanningsleden die in de nacht van 12 op 13 juni 1944 sneuvelden toen hun bommenwerper neerstortte. Jack Trend, nu 87 jaar, is de enige overlevende van dit ongeval. Van hem is het idee om een eenvoudig monument je op te zetten. Er is zelfs al het idee geopperd om een ijzeren plaat van het vliegtuig, die altijd op de boerderij van Vis sers bewaard is gebleven, te verwerken in het monument. Het vliegtuig kwam op twee honderd meter van de boerderij van de familie Vissers terecht. Op de plaats waar het vliegtuig, een Britse zware bommenwerper van het type Lancaster, terecht is gekomen, hebben Frien en Nel van de Winkel-Vissers veertig jaar geleden hun huis gebouwd. "Toen wij van Jack Trend hoorden dat hij een monumentje wil, hebben wij hem meteen laten weten daaraan mee te willen werken", laat Nel van de Winkel weten. Nel en Frien hebben enkele brieven ontvangen van de oud piloot. Daaruit blijkt onder andere dat Trend radiotelegrafist was aan boord van de Lancaster. Trend heeft al laten weten dat hij graag bij de onthulling van het monu ment wil zijn. Als het aan oor- logsdeskundige Ad van Zantvoort uit Nuenen ligt, de man die de geschiedenis van de bewuste Lan caster heeft uitgeplozen, kan het monument volgend jaar al onthuld worden. Hij hoopt een kunstenaar te kunnen vinden in de regio die het monumentje kan maken. En als dat lukt, komen bij de onthul ling vanuit Engeland enkele toe stellen boven de crashplaats een saluut geven. Dat heeft de com mandant van het 15 Squadron te RAF Lossiemouth (Schotland), het squadron waartoe de Lan caster van Trend behoorde, Van Zantvoort laten weten. De familie Van de Winkel aan de Heesweg is bereid het monument op hun grond te plaatsen. VERHAAL Van Zantvoort heeft het verhaal van de bommenwerper opgete kend. Het toestel, een Britse Lan caster LM 465, is rond elf uur op 12 juni met 302 andere toestellen van vliegveld Mildelhall, Suffolk in Engeland opgestegen voor een aanval op de Nordstern Olieraffi naderij te Gelsenkirchen. Maar de bommenwerper werd om kwart over een op 13 juni tussen Meerlo en Tienray door een Duitse nacht jager is neergehaald.Van de zeven koppige bemanning wist alleen de radiotelegrafist Jack Trend zich met een parachute in veiligheid te stellen. Zijn collega's kwamen om Nel van de Winkel-Vissers met een plaat van het neergestorte vliegtuig die altijd bewaard is gebleven in de boerderij. het leven. Zijn gesneuvelde kame raden zijn na de oorlog begraven op de Britse militaire begraafplaats te Nijmegen. Van Zantvoort heeft in eerste instantie de Heemkundevereni- ging Meerlo-Wanssum gevraagd om een monument te maken. Maar deze vereniging ziet het niet zitten dat zij een monument opzet, omdat er in de oorlog op meerdere plaatsen bijzondere gebeurtenissen zijn geweest. Maar de Heemkundevereniging vindt elk particulier initiatief prachtig en is ook geïnteresseerd in het verhaal rondom deze Lancaster. De gemeente Meerlo-Wanssum heeft een recent verzoek bij de dorpsraad van Meerlo neergelegd. De dorpsraad heeft het besproken en afgesproken om eerst met de heemkundevereniging te gaan overleggen. Daarna beraadt de dorpsraad zich nogmaals op dit plan. FOTO Op de bovenste foto ziet u de bemanning van de Lancaster LM465 van het No 15 Squadron die bij Meerlo crashte in de nacht van 12/13 juni 1944.Van links naar rechts staand piloot C.S.Thompson (Canada), rompschutterT.F.Stubbs (Engeland), bommenrichter R.G.Lemky (Canada), Birch (reser- veschutter) zat niet op de fatale vlucht van de 12/13 juni 1944. Zittend; boordwerktuigkundige M.B.Pelham(Engeland), radiote legrafist J.M.Trend (Engeland) en navigator R.McMillan (Canada). Niet op de foto is staartschutter R.S.Mobbs (Engeland) die vermoe delijk deze foto maakte in april 1944 op de basis te Mildenhall, Suffolk in Engeland. Het toestel een Britse Lancaster steeg op rond 23.00 uur plaat selijke tijd voor een aanval op de Nordstern Olieraffinaderij te Gelsenkirchen. In totaal namen hier 303 toestellen aan deel. Om 01.15 uur boven tussen Meerlo en Tienray werd de Lancaster onder schept en neergeschoten door een Duitse nachtjager en kwam neer achter de boerderij van de familie Van de Winkel aan de Hees weg.Van de zevenkoppige beman ning van het toestel wist alleen Jack Trend (radiotelegrafist) met zijn parachute veilig het vliegtuig te verlaten. Met hulp van de lokale bevolking en de ondergrondse wist hij te ontsnappen aan de Duitse bezetter en kwam op 14 september 1944 weer in Engeland aan. De overige bemanningsleden kwamen om en rustten thans op de Britse militaire begraafplaats Jonkerbosch te Nijmegen. ZWARE KLUS De samenwerking met de gemeente heeft gezorgd voor een bibliotheek dicht bij de basis dat half uurtje springen gaan ze een detailspeurtocht doen door school. Specifieke vragen zullen hen attent maken op de verande ringen. Verder draait er ook nog een film. De veranderingen zijn goed zichtbaar. De school is binnen en buiten opnieuw geverfd. De speel plaats heeft nieuwe bestrating gekregen, het klimrek is voorzien van een rubberen mat. Er zijn verschillende bomen en struiken verdwenen, en rondom de school is extra zorg gedragen voor veilig heid. Borden en wegbelettering attenderen de weggebruikers op de schoolzone. Dankzij de bibli otheek pal naast de basisschool kunnen de kinderen direct door lopen naar het multifunctionele boekenhuis. Het aantal parkeer plaatsen is uitgebreid tot 25 en er is een speciale fietsenstalling voor ouders die kun kinderen komen brengen of halen. In het gebouw is ook een extra ruimte ingericht voor de intern begeleider, en ook de directeurskamer is uitgebreid. "Het was eerst een pijpenlade van anderhalf bij vier meter breed. Nu kan ik mijn gasten beter ont vangen en hebben deze meer pri vacy", constateert Pieter Timmer mans tevreden. "Ik vind het knap wat de partijen samen hebben gerealiseerd. Er is een flinke duit geld uitgegeven door de basis school, de gemeente, de provincie, het Rijk en de Europese Unie." school, waardoor het aanbod voor de jeugd kon worden uitgebreid. In de nabije toekomst zullen er geen verbouwingen meer plaats vinden. Pieter Timmermans: "Toen in 1983 de school werd gebouwd en ook toen tijdens de laatste uit breiding in de jaren 90 een nood- lokaal werd geplaatst, heeft men nooit aan uitbreiding gedacht. Daar was geen rekening mee gehouden. Daarom had architec tenbureau Povsé Timmermans ook een zware klus aan de uitbrei ding. Er moest bijvoorbeeld ook rekening worden gehouden met de toegankelijkheid voor ouderen en mensen met een verstandelijke en/of lichamelijke beperking. In de toekomst zal de bibliotheek voor iedereen toegankelijk zijn, het gebouw is immers compleet aangepast." Hoewel de peuterspeelzaal en de basisschool twee verschil lende organisaties zijn, vieren ze samen feest. Vrijdag om 18.30 uur zijn alle dorpsbewoners uitgeno- De kinderen van de St. Jozef school in Swolgen zijn al enkele dagen in feeststemming. digd voor het officiële gedeelte. Jan Jenneskens, lid van het Col lege van Bestuur, zal de banier van brede school hijsen en de scholieren mogen deelnemen aan de ballonnenwedstrijd. Er is ook sprake geweest van een nieuwe naam. Maar dat is nog eventjes uitgesteld. "Ik kan al verklappen dat de basisschool dit jaar geen nieuwe naam zal krijgen, maar wel volgend jaar tijdens het 25- jarig jubileum. Ik verwacht weinig commotie, in ieder geval niet zo heftig als de basisschool in Tienray die haar naam wilde veranderen. Swolgen is niet zoals Tienray een bedevaartsoord, en de persoon St. Jozef heeft geen directe relatie met Swolgen. Ik hoop dat vrijdag heel veel mensen onze school bezoeken en dat de kinderen nog lang mogen genieten van gedegen onderwijs in een inspirerende omgeving." Donderdag 18 oktober 2007 - Pagina 13 ïinimi 11 Wanssum krijgt drie jeu-de-boulesbanen Meerlo-Wanssum Inspirerend onderwijs in nieuwe leeromgeving Oorlogsmonument voor gesneuvelde piloten in Meerlo? Dierenkliniek de Oude Melkfabriek onderdeel van Dierenklinieken Horst e.o. Leunseweg 22A Venray-Leunen T 0478 - 58 26 90 I E info@dierenkliniekdeoudemelkfabriek.nl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13