f 'Ik wil tot de beste schutters van de wereld behoren' Dizzy Jazzdance schittert op Demogyjada Koester uw Monument i Venrode geniet in Barcelona Helpende handen de f Honderdachtentwintigste jaargang - week 41 - donderdag 11 oktober 2007 Dirk Kok: Nederlandse troef pistoolschieten bij Militaire Wereld Spelen in India Militairen uit liefst 103 lan den zullen de komende weken in Hyderbad en Mumbaï, in het zuidwesten van India, de krachten meten tijdens de Militaire Wereld Spelen. Onder hen een honderdtal Nederlan ders, die uitkomen in diverse takken van sport: atletiek, judo, militair vijfkamp, para chutespringen, schieten, triat lon, vrouwenvoetbal, volleybal en zwemmen. De Nederlandse afvaardiging volgt al maanden een speciaal trainingspro gramma om op wereldniveau tot topprestaties te komen. Tot Nederlands beste sportpi- stoolschutters behoort onder officier Dirk Kok, lid van KNSA Oirlo en in het dagelijks leven wervingsvoorlichter bij Bureau Personeelsvoorziening AOCS Nieuw Milligen. Hij aast op een finaleplaats in India. Om tot de beste militaire schut ters van Nederland te behoren, moet je veel concurrenten achter je laten. Allereerst word je getest tijdens de basiskampioenschap pen, waaraan ongeveer negen honderd militairen deelnemen. De beste tien worden geselecteerd voor twee internationale wedstrij den, die tussen de vier krijgsmach ten worden gehouden. Slechts de top vier van de pistoolschutters plaatst zich voor de Military World Games. De groep van in totaal honderd deelnemers voor deze kracht meting wordt ondersteund door Bureau Internationale Militaire Sport (BIMS), die invulling geeft aan het motto van het Conseil International Sport Militair (CISM) 'Friendship through sport': vriend schap door sport. Vriendschap pelijke relaties tussen de verschil lende krijgsmachten en de fysiek van de militairen worden tijdens gezamenlijke trainingen, voorbe reidingen, sociale momenten en tijdens de kampioenschappen opgebouwd en onderhouden. RECORD Dirk Kok heeft een uitgebreid trainingsschema doorlopen, zowel tijdens zijn werk als privé. Hij werkt als onderofficier bij de Koninklijke Luchtmacht, is regio trainer bij de Koninklijke Neder landse Schiet Associatie in Oirlo en neemt deel aan burgerkampi oenschappen. "Tijdens deze kam pioenschappen probeer ik mijn record van 578 punten, dat jaren lang het Nederlands record pre- cisie-schieten is geweest, te ver beteren. Het is telkens stuivertje wisselen met de huidig landskam pioen, Peter Benne. Elke kracht meting is een nieuwe uitdaging, maar de afgelopen wedstrijden in Zwitserland en Oostenrijk dien den voornamelijk als warming-up voor de wedstrijden die mij dit weekeinde in India te wachten staan. Een nieuwe maatstaf voor mijn niveau: ik ken mijn plaats op de wereldranglijst dan weer. Daar haal ik nieuwe motivatie en leermomenten uit, die ik vertaal in mijn volgende trainingsschema. Zo blijf ik leren en mezelf verbe teren." TRAINING SPROGRAMMA Deelnemen aan de Militaire Wereld Spelen is voor Dirk Kok een droom. Een jaar geleden begon hij met een speciaal trai ningsprogramma, dat veel tijd en energie vergt. "Het zijn maande lijkse techniektrainingen van zo'n vijftien uur per week, gericht op beweging, ademhaling, richting en reactievermogen. Vanuit Defensie krijgen we één keer per maand perfectietraining om de puntjes op de i te zetten. In deze periode van vier weken werk je telkens naar een kampioenschap toe. Als de wedstrijd eenmaal is geweest, neem ik twee tot drie weken vrij af voordat ik opnieuw begin met trainen. Ik blijf dus voortdurend perfectioneren." Sportpistoolschieten is niet alleen richten en de trekker over halen. "Nee, zeg dat niet. Ritme, concentratie en het opbouwen van spanning naar het schot toe is uiterst belangrijk. De voorbe reiding begint al uren voordat ik daadwerkelijk ga schieten. Je lichaam zal wakker moeten wor den. Dus twee uur voor de wed strijd moet je actief zijn. Ik ga bij voorbeeld eerst hardlopen, eet op mijn gemak en ga dan inschieten. Op het moment zelf moet je in opperste concentratie zijn en mag niets je beïnvloeden." De kampioenschappen sport pistoolschieten bestaan uit twee rondes: het precisiegedeelte en de snelvuurronde. "In beide rondes schiet je dertig keer van vijfen twintig meter. De totale voorberei dingstijd per ronde is vijf minuten, waarvan ik één minuut gebruik om mijn magazijn te vullen, het wapen te laden en compleet geconcentreerd te zijn, voordat er 'attention' wordt geroepen." Een gevecht tegen de tijd dus. "Je krijgt in drie rondes van ach tereenvolgens 10, 8 en 6 secon den vier series van vijf schoten om op de wegdraaiende kaart de juiste plek te raken. Het geeft mij een kick, maar mijn specialiteit is het precisiegedeelte waarbij ik mijn self-control kan testen. Iede re topsporter moet een beetje egocentrisch zijn, zoals ik daar op zo'n moment alleen voor mezelf Dirk Kok: "Pistoolschieten is topsport. Roken en alcohol zijn 'not done' voor een pistoolschut- ter die topprestaties wil leveren." sta. Ik wil bij de beste veertig van de wereld horen in het precisiege deelte, dat is mijn missie, daar leef ik voor." TOPSPORT Intensief trainen, goede voor bereiding, jezelf veel ontzeggen. "Pistoolschieten is topsport. Roken en alcohol zijn not done' voor een pistoolschutter die top prestaties wil leveren. Roken ver mindert de doorbloeding naar de hersenen. Dat heeft een negatieve invloed op het concentratiever mogen. Een avondje flink op stap voor de wedstrijd is, hoe goed het bier ook smaakt, absoluut af te raden. Wil je tot topprestaties komen, dan moet je er ook naar leven. Pistoolschieten is geen toe val, het is een discipline die veel van je vergt." Eerder dit jaar nam Dizzy Jazz dance uit Venray deel aan de regionale Demogyjada, een dans- evenement dat groepen de moge lijkheid biedt om ingestudeerde dansen aan elkaar te laten zien. Hoewel het dansplezier al een grote beloning was, mocht Dizzy ook nog eens met maar liefst drie dansen door naar de Landelijke Demogyjada. Deze vond afgelopen zaterdag plaats in de schouwburg van Deventer. Hier mochten in het avond programma dertig dansgroepen uit heel Nederland hun specta culairste, leukste, grappigste en meest originele dansen nogmaals presenteren, ditmaal aan een echt publiek. De zaal was zo goed als uitverkocht en de sfeer was uit stekend. Deze combinatie maakte de Demogyjada wederom tot een groot succes. De weeek een gemeentelijk monument aan de Henseniusstraat lib in Venray. Het is een half- vrijstaand woonhuis uit 1930, ont worpen H. Oudenhoven, evenals 11a in traditionele stijl met invloe den van de Amsterdams School, de Nieuwe Zakelijkheid. Een bakste nen bouwblok van twee bouwla gen in de lengterichting, waarvan het rechter deel uit loopt in een topgevel met zadeldak. In de top gevel is vertikaal siermetselwerk aangebracht en vlechtingen als muurafdekking. Op de daken lig gen rode muldenpannen. Midden in de benedenverdieping zit een houten deur met raampjes in een prachtig portiek. Deze voordeur is omgeven door een taps toelo pende, decoratieve portieklijst met vertikaal, schuin en kops sier metselwerk. Erboven zit tussen twee betonlateien een gemetseld blokkenpatroon, lijkend op meto pen en trigliefen, en daarboven een dubbelraam. Dit siermetsel werk vindt men in Venray bij veel woningen. Het zijn vaak kunst werken door de metselaars aan gebracht, men kan ook hier weer spreken van opmerkelijke sierde- coraties. Alle ramen zijn voorzien van glas-in-lood bovenlichten .Rechts naast de voordeur een opening, nu gesloten met deur waar vroeger de geit door liep en nu de fiets. Bron H.Vriens, histori cus. Reageren op deze wekelijkse rubriek kan via e-mail koesteruw- monument@kpnplanet.nl.p.a. Jerusalem 7,5801 ML in Venray. Popkoor Venrode heeft rond het laatste weekeinde van september een jubileumreis naar Barcelona gehouden. Deze reis had Venrode nog te goed vanwege het 50-jarige jubileum. Tijdens de reis werd er natuurlijk ook gezongen. Zo ver zorgden de dames onder leiding van dirigent Max Smeets een con cert voor Spaans publiek in de door Gaudi gerestaureerde Esglé- sia de Sant Pacia. Verder werd een internationaal publiek toegezon gen in de beroemde basiliek van Montserrat. Het mogen optreden in de kerk van de zwarte Madonna was zeer uitzonderlijk. Uit het uit gebreide repertoire, variërend van de nummers uit de musical Jesus Christ Superstar tot en met Grace Kelly van Mika, was dan ook een zorgvuldige selectie gemaakt. De leden van het popkoor genoten verder van een zonovergoten Bar celona met zijn vele bezienswaar digheden, waaronder het muziek- museum. Het koor heeft komende tijd nog een aantal activiteiten op het programma staan. In oktober is er een juryoptre den in Eindhoven en in maart 2008 zijn er wederom een aan tal voorstellingen van de musi cal Jesus Christ Superstar in de schouwburg van Venray. Juffrouw Marion Loeffen, leer kracht groep 3 op basisschool de Foekepot, neemt in november en december een aantal weken spaarverlof op om als vrijwilliger te gaan werken voor het project Helpende handen in India. Bij de uitvoering van dit project zijn ook Bart en Marijke Veldpaus uit Venray betrokken. Helpende han den geeft steun en een nieuwe kans van leven aan ruim 2000 ongelukkige en afhankelijke zieke mensen, bijna allemaal wees of verstoten. Het gaat onder andere om pasgeboren baby's, mensen met een verstandelijke handicap en mensen met HFV en Aids. De tachtig vrijwilligers van Helpende handen verzorgen deze mensen liefdevol, ze geven individuele hulp en rehabilitatie aan al dege nen die in nood verkeren. Om de vele kinderen een eerlijke kans te geven wordt er een school gebouwd waar 450 kinderen uit het project en nog eens 1550 kinderen uit de omliggende krot tenwijken onderwijs kunnen vol gen. Op De Foekepot is onlangs de jaarlijkse sport- en spellendag gehouden. Dank zij de voorbe reidingen van de commissie van ouders en leerkrachten en het schitterende weer werd het een geweldig succes: een bijzongewel- dig afwisselend programma, waar alle kinderen en volwassenen met volle teugen van hebben genoten. De dag begon met een sponsor loop voor het voor Helpende han den. De dag ervoor hebben Bart en Marijke alle leerlingen over het project verteld. De sponsor loop leverde ruim 1350 euro op. De Wilde Ganzen doen daar nog eens 1100 euro .Juffrouw Marion gaat daar dit bedrag overhandigen. Doel van het project is om klaslo kalen te bouwen zodat wezen en andere kansarme kinderen onder wijs kunnen volgen. De sportdag werd afgesloten met een school- brede jumping waarvoor alle kin deren die dag in kleine groepen hadden geoefend. EL EN MAAS

Peel en Maas | 2007 | | pagina 19