KBO Wanssum krijgt nieuw vaandel Sloop aanbouw Bekenhof mag 'Vijf gemeenten in Noord-Limburg' Harrie vrijwilliger van Nederland? Bibberen in Blitterswijck Oude archief naar Venray De kippenhouderij Oude foto Service rubriek PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 11 oktober 2007 - Pagina 13 Wat is een vereniging zon der een fatsoenlijk vaandel? Niks, vinden vijf dames van de KBO in Wanssum. En dus zijn Annie van de Ven, Mia Peeters, Toos Lommen, Annie Nijssen en Diny Lange momenteel druk bezig met het maken van een nieuw vaandel voor oude renvereniging St. Leonardus Wanssum. Een vaandel dat ze nog voor Kerstmis aan de buitenwereld willen presen teren. Maar voordat het zover is, moet er door de dames nog heel wat geborduurd, gepun nikt en genaaid worden. Ja, een ding is zeker: het nieuwe vaandel van de 240 leden tellende KBO in Wanssum wordt er een om trots op te zijn. Een uithang bord voor de vereniging, met als absoluut middelpunt de beeltenis van de heilige St. Leonardus, de patroonheilige van de plaatselijke Tijdens de Dag van de Oude ren in Meerlo werd door Michiel Steenwinkel (Radio NCRV) bekendgemaakt dat Harrie Janssen uit Wanssum met nog drie andere deelne mers uit de provincie geno mineerd is voor de titel 'Dé vrijwilliger van Nederland'. In 2005 organiseerde de NCRV deze verkiezing voor de eerste keer. Binnenkort wordt Dé vrijwilliger van Limburg gekozen. Elke dag rond 15-30 uur staat één provin cie centraal (deze week is de pro vincie Limburg aan de beurt en wordt iedereen in de gelegenheid gesteld om zijn of haar keuze te maken Dat kan door te surfen naar de website van de NCRV radio- Maak het verschil. Elarrie Janssen heeft deze uitverkiezing te dan ken aan zijn inzet voor de KBO als bestuurslid van de afdeling Wans sum en lid van de educatiecom missie. Verder was hij lid van de Cliëntenraad van Meerlo-Wanssum Blitterswijck staat in het weekend van 26 tot en met 28 oktober in het teken van 'gezellig griezelen' tijdens het eerste Halloweenfestival bij restaurant Tante Jet aan de Maas. Dat hebben de initiatief nemers dit weekend bekend gemaakt. Het idee is afkomstig van uit bater Jan Bartels die het samen met de internationaal succesvolle spannende verhalenschrijver Jack Lance (het pseudoniem van Ron Puyn uit Well) ontwikkelde. Wat weinig mensen weten is dat Jack Lance zo populair is dat er van zijn boeken nu al meer dan 100.000 zijn verkocht en hij een eigen fanclub heeft. Tijdens het festival staat Jack Lance met zijn griezelverhalen centraal en natuurlijk kunnen bij Tante Jet de lekkere maaltijden in griezelsfeer niet ontbreken. Naast lekker eten en verhalen is er ook parochie. St. Leonardus is binnen kort dus niet alleen als karakteris tiek beeld in de plaatselijke kerk te bewonderen, hij krijgt ook op het vaandel van de gelijknamige ouderenvereniging een prominen te plek. Annie Nijssen is momen teel druk bezig om het hoofd van St. Leonardus te borduren. En dat is geen klus die één-twee-drie geklaard is, zo blijkt. "Als je uren achter elkaar doorgaat, dan zie je sterretjes", zegt Annie lachend. "Het gezicht alleen al bestaat uit meer dan 8000 kruistekens en er worden 61 kleuren in verwerkt. En de kroon van St. Leonardus wordt helemaal gepunnikt." Als alle losse delen zoals het hoofd, de mantel en de kroon over een tijdje klaar zijn, dan wor den ze samen met onder meer de naam St. Leonardus en het vignet van de Unie KBO op een nu nog leeg stuk stof van zeventig bij één en Horst aan de Maas, lid van de ouderraad van Maria Roepaan en sinds kort de kartrekker voor het aanleggen van de jeu-de-boulesba- nen in Wanssum. Op 7 december tijdens de internationale vrijwil- ligersdag wordt bekendgemaakt ruimte voor film en theater. Zo is er een uitvoering van het theater stuk Tikken naar een verhaal van Jack Lance. Mensen die wel eens alleen, of met de hele familie een spannende avond willen beleven, kunnen zich vanaf heden aanmel den voor het hele weekend, of een van de onderdelen van het festival. Het festival begint vrij dag 26 oktober om 19.00 uur met een ontvangst en om 20.00 uur start het diner. Ron Roumen ver telt verhalen van onder meer Jack Lance. Zaterdag is er om 14.00 uur een excursie naar het Lim burgs Museum waar een heuse heksententoonstelling is en vanaf 16.30 uur kan het publiek kijken naar de "making off" van de film Tikken. In het restaurant van Tante Jet is een "Little shop of horrors" ingericht waar je kleine griezel spulletjes kunt kopen en bekijken. Ook de fanclub van Jack Lance is aanwezig en de auteur signeert boeken. Vanaf 17.30 uur is er een griezelbuffet en oml9-00 uur het meter genaaid. Op een roodflu welen achtergrond. "Een chique kleur", vindt Annie van de Ven. "Het moet een vaandel worden waar we als vereniging trots op kunnen zijn." TELPATROON Het maken van het vaandel is een heel proces. Van het beeld van St. Leonardus in de kerk werd bijvoorbeeld eerst een foto gemaakt, die met de computer werd bewerkt en uitgewerkt tot een telpatroon waarmee de 'handwerkdames' - samen met de onlangs overleden Koos Volleberg - in april aan de slag gingen. Het nieuwe vaandel wordt de vervan ger van de huidige witte vlag met daarop onder meer het rood-zwar- te vignet van de KBO. "Die vlag is hard aan vervanging toe, daar is iedereen het eigenlijk wel over eens", vindt Annie van de Ven. "Wij zijn inmiddels een keer of Harrie Janssen neemt de oor konde in ontvangst. wie uiteindelijk 'Dé vrijwilliger 2007' van Nederland is geworden. U kunt stemmen tot vrijdag 12 oktober 12:00 uur. theaterstuk Tikken met aanslui tend een spooktocht voor jong en oud. 's Avonds is er een optreden van de band JinkX. Deze band verzorgde ook de achtergrond muziek van de film Tikken. Zon dag 28 oktober wordt het eerste Halloweenfestival afgesloten met vanaf 10.30 uur een boottocht met de Fila Mosae waarop sagen en legenden worden vertelt, ter wijl de gasten kunnen genieten van een heerlijke brunch. Meer informatie over het griezelweek end in 'Bibberwijck' is te vinden op de site van www.jacklance.nl ofwww.tantejet.nl Reserverenen informatie bij Tante Jet, tel: 0478- 532942. e-mail: Annie van de VenMia Peeters Toos Lommen en Annie Nijssen maken een nieuw vaandel voor ouderenvereniging St. Leonardus in Wanssum. Op de foto ontbreekt Diny Lange. vijf bij elkaar geweest. Ieder heeft zijn eigen taak.Annie is nu bezig met het borduurwerk, maar Diny heeft de letters bijvoorbeeld al klaar." Bestuurslid Harrie Janssen, die het gesprek bijwoont, is maar wat trots op de handwerkdames. "Dit tekent toch de sfeer binnen onze erg actieve ouderenvereniging. Het is toch fantastisch dat deze meiden ontzettend veel energie willen steken in het maken van een nieuw vaandel? Wij zijn blij dat we zo'n creatieve leden in onze ouderenvereniging hebben en zijn benieuwd hoe het vaandel eruit komt te zien." Dag van de Ouderen geslaagd Dagvoorzitter Wim Baken kon op woensdag 3 oktober 380 seni oren welkom heten op de Meerlo- Wanssumse Dag van de Ouderen. Onder de aanwezigen waren ook burgemeester Joep Hahn met zijn echtgenote, wethouder Leo Bete- rams, Reinier Thiesen, voorzitter van de KBO Limburg en vicevoor- zitter van de landelijke KBO, en Ton van Aalst, beleidsmedewer ker van de gemeente. Tijdens de bijeenkomst sprak burgemeester Hahn onder meer over de toe komst van de gemeente Meerlo- Wanssum, Reinier Thiesen ging in op het heden en verleden van de Dag van de Ouderen en de activi teiten van de KBO, Frits Linssen, de maker van het Venrays woord boek, hield een voordracht met als thema 'Zeik óp enne riek' en Jan van der Heijden zorgde er als spreekstalmeester voor dat alles in goede banen werd geleid. Tevens kreeg Gerry van Houtert, bekend als één van leden van de Heikre kels, de mensen in de zaal met liedjes uit de oude doos aan het zingen en oogstte de damesgroep de Sjanellekes uitVenray veel suc ces. Wim Baken sloot de geslaagde bijeenkomst af met de woorden: "We kijken nu al uit naar 1 okto ber van het volgend jaar." SOS en belasting De gemeentelijke mondiale groep SOS Meerlo-Wanssum heeft van de belastingdienst het pre dikaat gekregen van Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI). En dat is goed nieuws voor al die mensen die de projecten van SOS Meerlo-Wanssum een warm hart toedragen, meldt penningmeester Chris Cuppen van SOS Meerlo- Wanssum. Het betekent namelijk dat vanaf heden veel fiscale faci liteiten gelden die van belang en tot voordeel van de schenker en ontvanger zijn. Donateurs -parti culieren en bedrijven- die SOS gif ten geven (jaarlijks of incidenteel) kunnen deze aftrekken voor de inkomsten- en vennootschapsbe lasting. Er hoeft voortaan ook geen successierecht of schenkingsrecht te worden betaald over erfenissen of schenkingen. Bovendien zijn de gelden die SOS uitkeert aan pro jecten in de derde wereld in het algemeen belang en worden deze ook vrijgesteld van schenkings recht. SOS Meerlo-Wanssum hoopt dat door deze soepelere houding van de belastingdienst nog meer mensen besluiten om het project, de bouw van een basisschool in Zambia, te ondersteunen. Voor meer informatie over schenkin gen: Chris Cuppen, 0478691210. En voor grotere schenkingen en of erfenissen kunt u ook contact opnemen met de notaris. De sloopvergunning voor de aanbouw van boerderij Bekenhof aan de Mgr. Jennes- kensstraat 9 in Meerlo is op de juiste wijze tot stand geko men. Dat vindt de commis sie bezwaarschriften, die zich onlangs boog over het pro test dat de familie Verheugen indiende tegen het plan van Jan en Gerty Jenneskens om de aanbouw van hun boerde rij te slopen. Het college van B en W heeft het advies van de commissie bezwaarschriften, om het bezwaarschrift van de familie Verheugen af te wijzen, inmiddels overgenomen. De buren maakten bezwaar tegen de aantasting van de karak teristiek van het gebouw, maar wil- In de toekomst zal Noord-Lim burg uiteindelijk uit vijf gemeen ten gaan bestaan. Dat heeft gede puteerde Ger Driessen (CDA) verklaard tijdens een gesprek met het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Meerlo-Wanssum. Een van die vijf gemeenten zou volgens de visie van Driessen de gemeente Venray/ Meerlo-Wanssum moeten zijn. Volgens Driessen,die momenteel een rondje maakt langs de Noord- Limburgse gemeenten om de uit komsten van het bestuurskracht monitor te bespreken, hebben kleinere gemeenten onvoldoende bestuurskracht om voor de belan gen van hun burgers op te komen, hebben ze kwetsbare organisaties die niet berekend zijn op de taken die op hen afkomen en verhin dert het grote aantal gemeenten in Noord-Limburg een effectieve regionale samenwerking. Deze drie elementen spelen ook een rol in het rapport over de bestuurs kracht van Meerlo-Wanssum een belangrijke rol. Meerlo-Wanssum scoort hierop een onvoldoende. Het college van B en W heeft deze conclusies onderschreven en dit ook aan de raad medegedeeld. In een brief aan de politiek schrijft burgemeester Hahn dat het col lege nog geen standpunt heeft over mogelijke oplossingen voor de problemen die gesignaleerd zijn.'Natuurlijk wordt wel binnen het college en in de organisatie gepraat over mogelijke scenario's. Dat zal ook de gemeenteraad gaan doen, die uiteindelijk beslist over het standpunt van de gemeente', aldus Hahn in de raadsinformatie- brief. De burgemeester vindt dat de gemeente Meerlo-Wanssum 'niet achter de ontwikkelingen aan moet hollen, maar initiatieven moet nemen. Dan hebben we de beste mogelijkheden om de belan gen van onze inwoners en mede werkers te behartigen'. De gesprekken over de toe komst van de gemeente Meer lo-Wanssum zijn inmiddels begonnen. Vorig week liet de gemeenteraad van Meerlo-Wans sum zich in een werkvergadering informeren over de situatie en len eigenlijk voorkomen dat er in de toekomst mogelijk een bouw- kavel zal gaan ontstaan tussen Bekenhof en hun eigen huis aan de Mgr. Jenneskensstraat 9a. Vol gens de gemeente Meerlo-Wans sum en de commissie bezwaar schriften kan het college van B en W de sloopvergunning voor de aanbouw niet weigeren. De aanvraag voldoet namelijk aan alle eisen en de boerderij heeft geen monumentale status. Mogelijke toekomstige bouwplannen kun nen volgens de gemeente en de commissie bezwaar op basis van de in de bouwverordening opge nomen weigeringsgronden niet bij de beoordeling van een aanvraag om een sloopvergunning worden betrokken. Tevens is de gemeente net als de familie Jenneskens van positie van de gemeente nu en in de toekomst. Burgemeester Hahn ging tijdens die bijeenkomst onder meer in op de koers van de rijks overheid en de VNG (de belangen vereniging van de gemeenten). Voor alle overheidstaken kloppen burgers straks aan bij de gemeen te. Gemeenten krijgen in de toe komst meer taken. Het verschui ven van taken van het Rijk naar de gemeente is volgens de gemeente Meerlo-Wanssum overigens niet nieuw. De gemeente verwijst onder meer op de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning WMO, die door de rijksoverheid volledig op het bordje van de gemeenten is gelegd. Die landelijke koers werd door de burgemeester vervolgens gekoppeld aan de ontwikkelingen in onze regio. Gemeenten zijn in beweging, besluiten tot fusie of intensiveren de samenwer king. Wethouder Brugman, die in de vorige periode raadslid was, ging in op de uitkomsten van de bestuurskrachtmonitor. In dat onderzoek is gemeten in hoeverre de gemeente haar taken aan kan. De visitatiecommissie concludeert Het oude archief van de gemeen te Meerlo-Wanssum verhuist naar Venray, waar het een plek krijgt in het gemeentearchief in hetVenray- se raadhuis. Het college van B en W kiest voor deze oplossing omdat het aanpassen van de huidige ruim ten een te hoge investering nodig is. Verder voldoet de archiefkelder in het gemeentehuis in Meerlo niet aan de regels die de Archiefwet stelt aan de opslag van het oude archiefmateriaal. Voor onderzoe kers is in de huidige archiefkelder bijvoorbeeld geen ruimte waarin ze onder toezicht hun onderzoek kunnen uitvoeren, en ook de kli maatbeheersing en beveiliging zijn momenteel onder de maat. Daarnaast streeft de archiefin spectie ernaar om de oude archie- De kippenhouderij zag men op de Pluisberg in Meerlo wel zitten. Op de foto ziet u vader en moeder Janssen met hun kinderen tussen mening dat Bekenhof ook na de sloop van de aanbouw een karak teristiek pand blijft en dat de identiteit van het gebouw door het verdwijnen van de aanbouw niet verloren gaat. Jan Jenneskens betoogde onlangs voor de bezwa- rencommissie dat de karakteris tiek van het gebouw, Bekenhof is een zogeheten carréboerderij, door het slopen van de aanbouw in zijn ogen zelfs wordt versterkt. Met het slopen van de aanbouw wil de familie Jenneskens vooral de hoofdstructuur van het gebouw weer helemaal herstellen. De familie is van mening dat door de sloop van de aanbouw de karakte ristieken van Bekenhof straks veel meer tot hun recht komen. Tegen het besluit kan beroep worden ingesteld bij de rechtbank. dat Meerlo-Wanssum de dienstver lening naar de burgers op orde heeft. Op strategisch niveau doet de gemeente het niet goed. De commissie spreekt twijfels uit of Meerlo-Wanssum in staat zal zijn om nieuwe ontwikkelingen goed op te pakken. De gemeentesecre taris informeerde de raad over de knelpunten in de ambtelijke orga nisatie. Zijn boodschap was dat de organisatie nu redelijk presteert. De komende jaren zal er echter steeds méér van de gemeente worden verwacht. Zowel door de burgers als het Rijk. Het zijn die verwachtingen die hem zor gen baren. De organisatie zou een grote sprong moeten maken. Zoals de zaken er nu voor staan, kan Meerlo-Wanssum die sprong niet maken, ook niet in financieel opzicht. De raad heeft een helder beeld gekregen van de situatie en positie van de gemeente. Voor de gemeenteraad is duidelijk dat er een probleem is en dat Meerlo- Wanssum niet stil kan gaan zitten. In het presidium van 15 oktober worden afspraken gemaakt over het vervolgtraject. ven te centraliseren, vanwege de voordelen die centralisatie heeft voor zowel gemeenten als onder zoekers. De archiefruimten in de gemeente Venray voldoen wel aan de wettelijk gestelde eisen. Tevens is in het gemeentearchief van Venray een studiezaal aanwezig, die elke werkdag geopend is. In Meerlo-Wanssum kan het gemeen tearchief momenteel alleen op afspraak worden bezocht. In de begroting voor 2008 is eenmalig een stelpost van 10.000 euro per jaar opgenomen om de archieven, die bestaan uit bestanden over de gemeente Meerlo-Wanssum in de jaren 1526-1945, gemeente Meerlo-Wanssum 1650-1944 en gemeente Meerlo-Wanssum 1969- 1989, extern op te staan. de scharrelkippen. Bron: Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr.Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel.0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Enthousiaste 'handwerkclub' steekt handen uit de mouwen Stemmen voor 12 oktober! Meerlo-Wanssum redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13