Ingezonden Mijling geeft wijnpakketten cadeau Finale Leedjesfestival Palliatieve zorg: laat je raken Omgaan met verlegenheid Markt voor slechthorenden Thuiszorg actief Terug in de Venrayse schoolbanken Overeenkomst St. Jan de Doper en kunstencentrum Gunhoek PEEL EN MAAS Donderdag 4 oktober 2007 - Pagina 9 In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Ingezonden Vorige week werd in Peel en Maas bericht over de overname van Sonja Buffart Uitvaarten. Ik vind dat in dergelijke berichtge ving juiste feiten moeten worden vermeld. De vermelding van de overname door Sonja Buffart in 2002 door Goumans is juist. Ik weet echter zeker dat de mede deling, dat zij vanaf dat moment samen met Lizet Swertz vele uit vaarten verzorgde, volstrekt bezij den de waarheid is. Dit is ook veel van mijn vrienden en kennissen bekend. Het verbaast mij zeer dat de naam Ad van Thiel helemaal niet is genoemd. Ik weet namelijk hoe Ad van Tiel voor dit bedrijf heeft gewerkt. Tijdens meerdere periodes van langdurige ziekte van Sonja Buffart heeft hij, hij alleen, de zaak draaiende gehouden. Veel extra uren en enorm veel energie is door hem hierin gestoken. Ook weet ik hoeveel dankbare reacties er geweest zijn van families voor wie hij een uitvaart heeft verzorgd. Wanneer vervolgens in het artikel van vorige week dezelfde Ad van Thiel wordt doodgezwegen, dan vind ik dat een kwalijke zaak en een belediging aan zijn adres. José de Kerf,Venray. Twee mooie Bourgognewijnen en een fraaie set wijnaccessoires in een schitterende koffer. Dit exclusieve cadeau ontvangt ieder een, die in de periode tussen 1 oktober en 1 december een bril met Varilux glazen koopt bij Mij ling Speciaal Optiek. Dankzij deze actie van Mijling Speciaal Optiek beschikt de gelukkige eigenaar van een nieuwe bril met Varilux- glazen in dubbel opzicht over een uitstekend glas. De najaarsactie die Mijling Speciaal Optiek samen met Essilor, de Nederlandse fabri kant van brillenglazen, organi seert, staat dit jaar helemaal in het teken van de Franse wijnstreek, de Bourgogne. Onder het motto 'U kiest voor Varilux, wij schen ken u de Bourgogne' ontvangt iedereen, die in de actieperiode bij Mijling Speciaal Optiek in Ble- rick een oogmeting laat doen, het speciaal voor de najaarsactie samengestelde boekje 'Oog voor de Bourgogne'. Het boekje staat vol leuke en nuttige informatie over Bourgognewijnen, het leven in de Bourgogne, toeristische tips en 'Bourgondische' recepten. Op zich al reden genoeg om eens bin nen te wandelen bij Mijling Speci aal Optiek, maar zeker voor men sen vanaf 45 jaar, die merken dat het lezen en het zien op afstand wat moeilijker gaat, is een regel matige en vakkundige oogmeting bij een gekwalificeerde opticien van groot belang. Als u na de oogmeting besluit een bril aan te schaffen met echte Varilux glazen, dan geeft Mijling Speciaal Optiek een fantastisch cadeau weg. Een prachtige koffer met daarin een fles rode en witte Bourgogne en een set met wijnaccessoires bestaande uit een wijnthermome ter, een druppelvanger, een som- meliersmes, een schenktuit met champagnestop en een wijnstop. In de cadeaukoffer zit bovendien een bon, die recht geeft op een rondleiding op het chateau waar de wijnen zijn gemaakt. In het Mijling Speciaal Optiek geeft in de maanden oktober en novem ber een exclusief wijnpakket cadeau bij aanschaf van een bril met glazen van Varilux. chateau bevinden zich de oudste wijnkelders van de streek. Mocht u toevallig besluiten volgend jaar in Frankrijk op vakantie te gaan, kunt u een mooi uitstapje naar de Bourgogne maken. BRILLENGLAZEN Met deze najaarsactie willen Mijling Speciaal Optiek en Essi lor de aandacht vestigen op de enige, echte Varilux brillenglazen. Dat zijn 'multifocale' glazen, die in 1959 door Essilor uitgevonden zijn. In een multifocaal glas loopt het vertegedeelte van het glas geleidelijk en zonder zichtbare onderbrekingen over in het lees- gedeelte. Dat betekent optimaal zien, zowel veraf als dichtbij en op alle tussenliggende afstanden. De nieuwste generatie Varilux brillenglazen, Varilux Physio, biedt een aanzienlijk scherper beeld, meer contrast en een maar liefst 30% breder gezichtsveld op de tussenafstanden. Daarnaast zijn er de afgelopen jaren verschillende nieuwe soorten Varilux brillengla zen ontwikkeld -zelfs voor zonne brillen- en verschillende soorten coatings, waarmee brillen ont- spiegeld, krasvast en antistatisch gemaakt kunnen worden, zodat u bij de gekwalificeerde opticien voor alle omstandigheden de ide ale bril kunt samenstellen. U herkent Varilux brillenglazen aan de unieke merkgravering. Die gravering bewijst dat u het beste voor uw ogen heeft gekocht. Let dus scherp op de naam. Want alleen op Varilux staat Varilux. Omdat Varilux uniek is, krijgen kopers van dit glas bovendien een bewijs van echtheid en geven Mijling Speciaal Optiek en Essilor hun klanten de Varilux Tevreden heidsgarantie. Wie straks wil meedoen aan de KVL-finale 2008, dient nu een goedklinkende carnavalskraker te componeren. Op 20 januari 2008 vindt voor de achtste keer de finale van het Kinger Vastelao- vend Leedjesfestival plaats. Op de woensdagen 14 en 21 november zijn er twee regionale voorronden, waarin gestreden wordt om de elf finaleplaatsen. Alle kinderen van de basisscho len kunnen meedoen: met de hele klas, een groepje of solo. De liedjes moeten nieuw zijn, zowel de tekst als de melodie. Lukt het compo neren niet alleen, dan mag men best hulp van deskundigen inroe pen. Ook kan men via school bij de Stichting KVL om begeleiding vragen. Samen met het Huis voor de Kunsten heeft KVL een les brief voor scholen gemaakt hoe je een liedje kunt componeren. Van de elf finaleliedjes wordt in een echte studio een cd gemaakt. En natuurlijk maakt De Kinjerkraom weer opnamen die op LI worden uitgezonden. Stuur het lied voor 26 oktober naar de secretaris van stichting KVL, Angélique Verken- nis-Heltzel, Chaineuxstraat 3,6461 HX in Kerkrade, email angelique. heltzel@hetnet.nl. Zie ook www. kvl-limburg.nl. De grote finalemid dag is op 20 januari. Op donderdag 27 septem ber tekenden de directies van basisschool St. Jan de Doper uit Merselo en Kunstencen trum Jerusalem uit Venray een vierjarige overeenkomst tot het verzorgen van de Algeme ne Muzikale Vorming. 'AMV in de klas' is een bijzonder pro ject dat al een aantal jaren suc cesvol in de gemeente Meerlo- Wanssum wordt uitgevoerd. Dit project is een bijzondere samenwerking tussen basisschool St. Jan de Doper, Kunstencentrum Jerusalem en Fanfare St. Oda, met als doel kinderen op jonge leef tijd in hun eigen omgeving in contact te brengen met muziek en de eerste algemene beginse len bij te brengen; hierdoor kan een overstap naar de fanfare in het eigen dorp vanzelfsprekender zijn. Het kunstencentrum verzorgt de lessen, de school zorgt voor de accommodatie en leermiddelen, terwijl de vereniging kansen krijgt een inhoudelijke inbreng te leve ren aan de lessen. Op deze manier wordt er volgens de directies een waardevolle bijdrage geleverd aan de sociale samenhang in een dorp. De leerlingen van basisschool Regina Pacis participeren in het geheel. De lessen worden gegeven aan de groepen 4 en 5. De kosten van de lessen wor den evenredig over de school en de fanfare verdeeld. Het is uniek in Nederland dat een basisschool een dergelijke verbintenis met een kunstencentrum aangaat voor de periode van vier jaar. Vraag een willekeurige patiënt of voorbijganger wat palliatieve terminale zorg is en hij zal zijn schouders ophalen. Sommigen weten dat terminaal "iets met sterven" van doen heeft, maar bij het woord palliatief hebben maar weinig mensen een idee. Om deze reden wordt rondom de internationale dag van de pal liatieve zorg zowel landelijk als regionaal aandacht besteed aan dit onderwerp. De internationale dag van de palliatieve zorg, die op 6 oktober plaatsvindt, wordt wereldwijd ver schillend ingevuld. In Nederland heeft de dag als thema: "palliatieve zorg: laat je raken". De dag wordt aangegrepen om de kennis over palliatieve zorg te vergroten ten einde patiënten en hun naasten in staat te stellen keuzes te maken als zij in de palliatieve fase van hun ziekte komen. Zo ontstaat er ruimte om het leven af te ronden. Daarnaast is het doel om het alge meen publiek duidelijk te maken wat palliatieve terminale zorg is en dat in de laatste fase de kwali teit van het leven voorop staat. Het Netwerk Palliatieve Termi nale Zorg Noord-Limburg verzorgt op woensdag 3 oktober informa tiestands op beide locaties van het VieCuri Medisch Centrum. Gedurende deze middag zullen vrijwilligers en medewerkers van de netwerkparticipanten probe ren om deze, toch vaak moeilijke/ gevoelige, materie onder de aan dacht te brengen van patiënten en bezoekers. Om voorbijgangers letterlijk even stil te laten staan bij het onderwerp palliatief en termi naal is een aansprekende boeken legger ontworpen. Hierop staat kort verwoord waar het in de laatste levensfase om draait. Naast een algemene informatiefolder zal er voldoende informatie zijn over het palliatieve zorgaanbod in de regio. In de namiddag wordt tevens een presentatie gegeven over palliatieve zorg, het netwerk en de betrokkenheid van de oude re zorgvragers hierbij. Informatiestands VieCuri Venlo en Venray in de centrale hal op 3 oktober van 13.00-17.00 uur, pre sentatie om 15-30 uur. Palliatieve terminale zorg is de zorg voor mensen die niet meer kunnen genezen (palliatief) en in de laatste fase van hun leven (ter minaal) zijn gekomen. Hulpver leners richten zich zowel op het beperken van lichamelijke klach ten als op de zorg voor emotio nele aspecten. Denk hierbij aan de afronding van het bestaan en aan afscheid nemen. De best haalbare "kwaliteit van leven", zowel voor degene die gaat sterven als voor zijn naasten, staat voorop in deze periode. 30 oktober start de cursus 'Met lef! Zelfverzekerd in con tact met anderen'. Een cursus voor mensen die snel verlegen zijn, het moeilijk vinden een gesprek te beginnen of bang zijn op te vallen in gezelschap. De cursus wordt georgani seerd door de afdeling Preven tie en Informatie van de GGZ Noord- en Midden-Limburg. In Nederland hebben jaarlijks circa 490.000 mensen van 18-65 jaar last van een sociale fobie. Een nog veel grotere groep heeft last van lichte tot matige sociale angst klachten ofwel verlegenheid. Daar om is de cursus 'Met lel!' ontwik keld. Op verschillende plekken in Nederland heeft de cursus al met succes gedraaid. Dit jaar wordt er met behulp van subsidie van Nuts- OHRA en in samenwerking met het Trimbos-instituut onderzoek gedaan naar deze cursus. Elke dag komen we mensen tegen. Op het werk, in de super markt of op een verjaardag. Som mige mensen zijn erg gespannen en onzeker in deze contacten met anderen. Zij voelen zich onzeker en maken zich zorgen over wat anderen van ze vinden. Het voe ren van een gesprek of het geven van een mening kan dan heel las tig zijn. Dat kan bijvoorbeeld zijn door de angst om dicht te klap pen, te gaan blozen, of het ver keerde te zeggen. Voor mensen die dit herkennen kan 'Met Lef' de juiste cursus zijn. De cursus 'Met Lef!' is er vooral op gericht meer plezier te krijgen in het contact met anderen. The ma's die aan bod komen zijn 'de rol van gedachten','vergroten van zelfvertrouwen', 'sociale vaardig heden' en 'omgaan met moeilijke situaties'. Naast het verstrekken van informatie, tips en handvatten staan concrete oefeningen cen traal. Door het uitwisselen van ervaringen en het bezig zijn met opdrachten leert men de verle genheid beter aan te pakken. De cursus bestaat uit 9 bijeen komsten van 2 uur. Na aanmelding volgt een vrijblijvend kennisma kingsgesprek. De kosten bedragen éénmalig 35 euro voor het cursus materiaal. Voor mensen die wil len deelnemen aan het landelijke onderzoek bestaat een aantrek kelijke korting, zij betalen slechts 18,50 euro. Voor meer informatie en aanmelding kunt u contact opnemen met het Informatiecen trum Geestelijke Gezondheid, telefoon: 0478 - 527 066, e-mail: igg@ggznml.nl ook voor uw tuin bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venray De Hoveniers imis-sjihoo Op zaterdag 27 oktober organi seert de Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden (NWS) in samenwerking met de afdeling KNO van Viecuri Medisch Cen trum en Venlo Audiologisch Cen trum een hoorinformatiemarkt. De markt is van 10.00 tot 14.00 uur op de zorgboulevard van VieCuri in Venlo. Dit ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de NWS afdeling Venlo en omgeving. Op en rond de zorgboulevard staan stands om te informeren over horen. De NWS is vertegen woordigd met informatiefolders over horen. Gedurende de markt wordt de DVD getoond: "Wie niet horen wil...", Tot slot is er ook nog een stand over gehoorbe- scherming.Tijdens het programma worden er twee boeiende lezin gen gegeven. Om 10.30 en 12.30 uur houdt mevrouw C. Smeekens namens de NWS een lezing over slechthorendheid in de dagelijkse praktijk en om 11.15 en 13.15 uur spreekt mevrouw M. van der Heijden van het Audiologisch Cen trum uit Eindhoven over slechtho rendheid en werk. Beide sprekers, ook slechthorend, behandelen de problemen die slechthorenden tegenkomen en het onbegrip waar men tegenaan kan lopen. Deze lezingen worden ondersteund met FM-apparatuur (soloappara- tuur) en schrijftolk. De NWS is dé vereniging voor mensen die hoor- problemen hebben zoals slechtho rendheid, oorsuizen en/of overge voeligheid voor geluid. De NWS is een vereniging met een lande lijk bureau, landelijke commissies en lokale afdelingen. Het doel van de vereniging is om voorlichting te geven. Verder doet men aan belangenbehartiging bij overheid, politiekziektekostenverzekeraars en hoortoestellenindustrie. Ook ondertiteling van programma's staat hoog op de agenda. Afdeling Venlo en omgeving is één van deze ruim 40 lokale afdelingen. De afdeling is opge richt in 1957, deze had toen nog een rooms-katholieke signatuur. In 1974 sloot men zich aan bij de landelijke vereniging. In samenwerking met Wel.kom wordt er iedere tweede dinsdag van de maand een middag geor ganiseerd, waarbij ontmoeting en informatie centraal staan. Op 25 september was het de landelijke Dag van de Thuis zorg. Thuiszorg Noord-Limburg - onderdeel van Proteion Thuis - besteedde hier op een verrassen de manier aandacht aan. Bestuur der Wiel Ploegman gaf op deze dag het startsein voor De Leercar- rousel. Thuiszorg Noord-Limburg biedt hiermee haar medewerkers verschillende vormen van lering en scholing aan. De Leercarrousel ging deze 25e september van start met twee interessante workshops: dementie en mentale weerbaarheid. Bij de eerste workshop werd ingegaan op het ziektebeeld Dementie en de omgang met een demente rende. Vragen als: welke verschijn selen en gedragingen treffen we aan bij dementie? Hoe is dementie vast te stellen? En is dementie te genezen? Kwamen deze avond aan bod. Bij de tweede workshop over mentale weerbaarheid wer den bruikbare tips en handvatten aangereikt om op een goede en effectieve manier met claimend en agressief gedrag om te gaan. De workshops bevatten veel herken bare situaties voor de thuiszorg medewerkers. Thuiszorg Noord- Limburg streeft naar kwalitatief goede zorg door deskundige en betrokken medewerkers. Om dit te stimuleren biedt de thuiszorg organisatie het komende jaar - in het kader van De Leercarrousel - aan al haar medewerkers nog diverse workshops en andere vormen van bijscholing aan. Als in een echte carrousel heeft de bij scholing een cyclisch karakter. De workshops en overige bijscholing wordt meerdere malen aangebo den zodat zoveel mogelijk mede werkers er gebruik van kunnen maken. Thema's als Houding en Beweging, zelfverdediging, ziek tebeelden en assertiviteit komen hierbij aan bod. Uitgangspunt van de scholing is om medewerkers toe te rusten met extra kennis en kunde wat bijdraagt aan een opti male zorgverlening bij de cliënt thuis. Om te onderstrepen dat de organisatie veel belang hecht aan groei en ontwikkeling van haar medewerkers, ontving iedere medewerker op de Dag van de Thuiszorg van bestuurder Wiel Ploegman een symbolisch pre sentje in de vorm van een ansicht kaart met een bloemzaadzakje Vlij tige Liesjes.Via deze weg wenste de bestuurder de medewerker en de organisatie veel groei en bloei toe het komende jaar. De bibliotheek Venray organi seert samen met het Historisch Platform Venray de avond Klasge noten op donderdag 18 oktober van 19.30 tot 22.00 uur in de bibliotheek. De periode van vlak voor de oorlog tot begin jaren zestig wordt tijdens deze avond belicht. Een vijftal bekende Ven- raynaren is gevraagd aan Klasge noten mee te werken. Mathieu Emonts,TonTeeuwen, Sjef Raedts, Jan Strijbosch en Hans Teunissen nemen plaats in de schoolban ken eventueel met een of meer dere klasgenoten. Op de manier van het bekende tv-programma klasgenoten geeft Peter Teeuwen de avond vorm. Tussentijds wor den er films met interviews van ouderen gedraaid. Hierin vertellen ouderen over hun lagere school tijd van voor en in de oorlog. De interviews zijn verzorgd door Peter Teeuwen (interviewer) en Sjef Beerkens (film). Een aantal ouderen van onder andere Schut tersveld en activiteitencentrum Aan de Singel verlenen hieraan hun medewerking. Toeschouwers zijn van harte welkom om op deze avond te luisteren naar de wellicht voor velen herkenbare verhalen van weleer. De avond is het startschot van de campagne Nederland Leest in Venray. Van vrijdag 19 oktober tot en met vrij dag 16 november 2007 vindt de tweede editie van deze campagne plaats. Organisator is de Stichting CPNB in samenwerking met de bibliotheken in Nederland. Ieder een wordt tijdens deze landelijke campagne uitgenodigd met elkaar in discussie te gaan over het boek De gelukkige klas van Theo Thijs- sen (1926). Dit boek krijgen de leden vanaf 18 jaar, tegen inleve ring van een volledig ingevulde bon, van de openbare bibliothe ken cadeau, zolang de voorraad strekt. De eerste exemplaren van het boek zijn op vrijdag 19 okto ber, met de ingevulde bon en op vertoon van een geldige biebkaart, af Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 9