Tonnen tekort door stijging bi jstandsuitkeri ngen Bouwplannen genoeg in Venray Opnieuw perikelen 't Podium Sportclubs raken in de knel VVV-winkel niet naar ANWB Estafette naam school Brukske FRANSLEMMERS ONINGINRICHTING Laat u inspireren PEEL EN MAAS door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 4 oktober 2007 - Pagina 5 Gemeente Venray breekt met dalende landelijke tendens Terwijl landelijk het aan tal bijstandsuitkeringen fors daalt, kampt de gemeente Ven ray juist met een toename. In 2005 nam het aantal bijstands gerechtigden nog af van 538 naar 483. Vorig jaar stabiliseer de in Venray het aantal, terwijl er landelijk juist een afname was van 27.000 uitkeringen naar 302.000. Dit jaar zet de dalende tendens door maar niet in Venray dat momenteel 495 uitkeringen verstrekt. Deze tegenvallende resultaten hebben grote financiële gevolgen voor de gemeente. Het rijksbudget wordt bepaald door de landelijke cijfers. In 2005 en 2006 hield Ven ray nog respectievelijk 251.000 en 217.000 euro over aan het inko- mensdeel van deWWB (Wet Werk en Bijstand). Zoals het er nu naar uitziet laat dit jaar een tekort zien van ruim 500.000 euro. In de vol gende jaren zal dit tekort oplopen tot 800.000 euro. In de beleidsnota re-integratie 2008-2010 worden maatregelen genomen om een verder verval te stoppen en de trend weer om te buigen. Er moet vooral minder bureaucratisch en meer efficiënt gewerkt worden. De samenwer king tussen gemeente, arbeidsbu reau CWI en uitkeringsinstantie UWV is voor verbetering vatbaar. Op 1 oktober is een pilotproject van start gegaan. Waarin medewer kers van de gemeente worden gestationeerd bij het CWI-kantoor in Venray. Door de kortere lijnen en het gebruiken van eikaars kennis moet de instroom in de bijstand teruggedrongen worden. Het doel is burgers die een beroep doen op de bijstand, zo snel moge lijk aan het werk te helpen. Ook voor mensen die al langer in de bijstand zitten, geldt een aange scherpt beleid. Daarbij geldt voor iedereen het principe 'werk voor uitkering'.De gemeente hoopt dat door alle maatregelen het uit keringsbestand in 2010 met tien procent is gedaald. De gemeente geeft niet echt een oorzaak aan waarom Venray zo uit de pas loopt met de lan delijke ontwikkeling. Wel geeft de gemeente toe dat het huidige beleid toe is aan vernieuwing omdat het onvoldoende resulta ten oplevert. Mensen moeten te lang wachten op een re-integra tietraject dat ook nog eens te lang duurt. De gemeente wil af van trajecten die twee jaar vergen. In plaats ervan komen er korte en gerichte trainingen. Alles is erop gericht de dreigende forse finan ciële tekorten zo snel mogelijk af te wenden. "Op basis van het huidig beleid zal dit niet of slechts zeer moeizaam te realiseren zijn", denkt de gemeente. Iedere nieuwe bijstandsaanvra ger moet binnen acht maanden betaald of gesubsidieerd werk hebben. Dit geldt voor de A-cate gorie waarbij de afstand tot de arbeidsmarkt vrij laag is. Bij de B-categorie is dit veel lastiger. Bij deze groep wordt vooral ingezet op een intensief re-integratietra ject. Zelfs bij mensen waarvan het vermoeden bestaat dat zij waar schijnlijk nooit meer aan de slag zullen komen, wordt voortaan serieus naar de mogelijkheden gekeken. Vanaf 2008 moeten jaar lijks honderd klanten uit het zit tende bestand aan een re-integra tietraject zijn gezet. De gemeente zegt dat er veel te weinig infor matie is over de kennis en vaar digheden van grote groepen bij standsgerechtigden. Daarom vindt er nu een grondige bestandsana lyse plaats waarbij de klanten gescreend worden om zo tot een maatwerkaanpak te komen. De uitstroom naar een reguliere baan staat bovenaan. Daarnaast wordt veel meer als voorheen gekeken naar andere vormen zoals gesubsidieerde arbeid en loonkostensubsidies, ondersteund door jobcoaching of training. Estafette is de naam van de nieu we samenwerkingsschool in de Venrayse wijk Brukske. De naam werd woensdagmorgen tijdens een feestelijke bijeenkomst op de speelplaats van basisschool De Flierefluit onthuld. Estafette is de nieuwe school waarin De Foeke- pot en De Flierefluit op 1 augus tus 2008 samengaan. De nieuwe school wordt volgens directeur Ger Claessens een brede school en een ondernemende school. "Een brede school, letterlijk en figuurlijk midden in de wijk. Op dit moment is er overleg met de peuterspeelzalen, SSK, Synthese, consultatiebureau, de bibliotheek, het wijkcentrum, sportverenigin gen en andere instanties die te maken hebben met het geestelijk en lichamelijke welzijn van de kinderen. Het is de bedoeling om zo veel mogelijk instellingen bin nen het nieuwe gebouw samen te brengen, zodat de ontwikke ling van de kinderen vanuit al deze invalshoeken integraal wordt begeleid." Maar Estafette is volgens de directeur ook een ondernemende school. "De kinderen leren opti maal gebruik te maken van de capaciteiten waarover ze beschik ken. Ze leren samen te werken en initiatief te nemen: niet wachten tot anderen iets gaan doen maar zelf actief hun kansen benutten, met respect voor anderen." Er zijn in de gemeente Ven ray meer dan genoeg bouw plannen om aan de vraag te voldoen. In de komende vijf tien jaar heeft de gemeente 2200 nieuwe woningen nodig waarvan 1650 in Venray en 550 in de kerkdorpen. Er is vooral behoefte aan grondge bonden woningen en sociale huurwoningen terwijl er een overschot aan appartementen is. Dat staat in de woonvisie die vorige week is gepresen teerd. De woonvisie concentreert zich vooral op Venray. Het woning bouwprogramma voor de kerkdor pen wordt binnenkort uitgewerkt in de ruimtelijke visies. De nieuwe Geurwet speelt hierbij een belang rijke rol. Het woningbouwpro gramma 2007-2021 meldt plannen voor 2000 woningen in de kern Venray. Dit is ruim voldoende voor de l650 woningen die in deze periode gebouwd moeten wor den. De grootste woningbouw locaties zijn: Brabander-Aan den Heuvel (597 woningen), St. Anna (356), Servaashof (330; exclusief 100 groepswoningen), De Gouden Leeuw (l64),Veltum (160), circus terrein Landweert (79), Beekweg/ Ruimte voor ruimte (58), Braban der-Laagheide (57), De la Roy/Gas- straat (35), Tennispark Landweert (30) en slagerij Drabbels (28). Daarnaast zijn er nog diverse klei nere projecten met minder dan twintig woningen. In de planning is nog geen rekening gehouden met de bouwplannen in de noord westhoek, Brukske en de voor malige biologische school aan de Eikenlaan. De gemeente noemt het positief dat meer dan de helft van de bouwprojecten in Ven ray al in de uitvoerende fase ver keert zoals Brabander, De Gouden Leeuw en Servaashof. De keerzijde is dat het type woningen minder goed aansluit bij de behoefte. Zo zijn er teveel appartementen en te weinig huurwoningen in de plan nen opgenomen. De gemeente probeert meer richting te geven aan het woningbouwprogramma zodat vraag en aanbod beter bij elkaar aansluiten. Maar bij projec ten waar de planvorming al ver gevorderd is en juridisch al veel vastligt, kan de gemeente weinig meer sturen. Wethouder Teunissen heeft besloten geen grote nieu we bouwinitiatieven voor Ven ray meer aan te nemen. Er staan immers plannen genoeg op sta pel. Kleinere initiatieven voor een paar woningen kunnen nog wel doorgaan, behalve als het appar tementen zijn. Voor woningen boven winkels wordt een uitzon dering gemaakt. Vijf projecten krij gen de hoogste prioriteit: Braban- der-Aan den Heuvel, De Gouden Leeuw, noordwesthoek centrum, St. Anna en Brukske. Omdat deze bouwplannen gedifferentieerde woningtypes en woonmilieus bie den en bijdragen aan een betere ruimtelijke kwaliteit. Brabander- Aan den Heuvel wordt gefaseerd ontwikkeld. Door een versnelling of juist vertraging kan beter wor den ingespeeld op de behoefte- Het woningbouwprogramma van Aan den Heuvel is op dit moment nogal eenzijdig en bestaat groten deels uit dure koopwoningen. De gemeente ziet graag dat er meer huurwoningen komen. De ontwikkeling van De Gou den Leeuw is een belangrijke impuls voor de opwaardering van het centrum. Na jarenlang uitstel is op 1 mei 2007 de bouw van de parkeerkelder van start gegaan. In de eerste fase worden 112 wonin gen gebouwd waarvan 71 apparte menten. Omdat hier weinig vraag naar is, wil de gemeente andere plannen voor appartementen in het centrum opschuiven tot na voltooing van De Gouden Leeuw. Dit geldt vooral voor de noord westhoek. Dit omvat het Mgr. Gou- mansplein, Blekersveld, de voor malige Dr. Poelsschool, de witte huizen aan de Hoenderstraat, het achterliggende gebied aan de Bon tekoestraat en de parkeerplaats aan de Hoenderstraat, doorlopend tot en met de parkeerplaats aan de St.Jozefweg. De gemeente geeft hierbij voor rang aan grondgebonden wonin gen waarbij het gebied Hoender straat, Blekersveld/Dr.Poelsschool de hoogste prioriteit heeft. St. Anna verkeert al vele jaren in een impasse. De gemeente vindt het instituutsterrein met een groen woonmilieu bij uitstek geschikt voor mensen die graag dichtbij het winkelcentrum wonen en tegelijkertijd veel groen, rust en ruimte zoeken. Omdat er in de regio niet zo'n mooie bouwloca tie is, verwacht de gemeente veel belangstelling van woningzoeken den buiten Venray. De herstructu rering van Brukske heeft prioriteit om de neerwaartse spiraal van deze wijk een halt toe te roepen. Het doel is meer differentiatie bin nen de wijk en een hogere ruim telijke kwaliteit. Andere grote plannen als Ser vaashof, Veltum en het circuster rein lopen het risico dat ze niet voldoen aan de behoefte. Net als bij De Gouden Leeuw bestaat de vrees voor afzetproblemen. Omdat de plannen al ver gevor derd zijn, roept de gemeente de ontwikkelaars op met een oplos sing te komen. Het aantal apparte menten moet worden verminderd ten gunste van grondgebonden woningen zoals goedkope koop woningen voor starters. Bij de bouw van appartementen is het tevens van belang niet te veel van hetzelfde type tegelijk op de markt te brengen. De gemeente Venray blijft worstelen met jongerencafé 't Podium. Er zijn extra aan loopkosten gemaakt om het gebouw en de exploitatie in orde te maken voor de komst van het jongerencentrum. Daarnaast zijn er claims van een oud-medewerker en van exploitant Gijs Schapendonk. Deze laatste claim, vanwe ge inkomstenderving rond de asbestsanering, heeft de gemeente doorgeschoven naar de broers Pelzer, als vorige eigenaar, en de taxateur. Sinds 1 januari 2007 is de gemeente eigenaar van het hore- capand aan de Kruisstraat. De aan koop had al veel voeten in aarde en daar kwam het asbestverhaal in april nog overheen. Na een wekenlange sluiting is het jonge rencafé op 1 juni weer openge gaan. Met Gijs Schapendonk, de bedrijfsleider van 't Podium, is een exploitatieovereenkomst afgeslo ten. In de eerste vijf maanden van dit jaar heeft de gemeente, voor uitlopend op het definitieve con tract, een vergoeding van 16.353 euro voor de tijdelijke exploitatie betaald. Tevens is er 4.680 euro uitgetrokken voor overname van de voorraad. Sinds 1 juni 2007 beheert en exploiteert Schapendonk 't Podi um op commerciële basis. Het juridische advies voor het opstel len van de overeenkomst heeft 9.543 euro gekost. Daarnaast is er nog een aantal conflicten. Zo is er een claim van een oud-medewer ker van de vorige exploitant van 't Podium. Met de beëindiging van de exploitatie is ook dit dienstver band afgebroken. De medewerker meent dat het ontslag nietig is omdat de gemeente de exploita tie heeft voortgezet. Hij zou dan in dienst komen bij de gemeente. De zaak is momenteel in behande ling. De kosten van de juridische advisering bedragen 2.143 euro. Verder heeft de gemeente een claim ingediend bij de taxateur van het pand en bij de vorige eigenaar, de broers Pelzer. De gemeente heeft hen aansprakelijk gesteld voor de financiële conse quenties van de asbestsanering en extra onderhoud aan het gebouw. Hierdoor is 't Podium ruim een maand gesloten geweest. Scha pendonk had eerder de gemeente al aansprakelijk gesteld voor de gederfde inkomsten. De gemeente op haar beurt heeft deze claim op het bordje gelegd van de taxateur en Pelzer. Sporten gebeurt steeds minder in verenigingsverband De toekomst van de sport clubs ziet er niet rooskleurig uit. De alsmaar toenemende wet- en regelgeving, een tekort aan kader en vrijwilligers plus de tendens dat steeds meer mensen ongeorganiseerd gaan sporten (fitness, wande len, hardlopen) heeft grote gevolgen voor de verenigin gen, ook die in de gemeente Venray. Dat meldt Rob Pingen van het Huis voor de Sport. Hij voorspelt dat over tien jaar de helft van de clubs niet meer in de huidige vorm zal bestaan. Vanwege samenwerking, fusie of opheffing. De gemeente Venray heeft nooit een echt sportbeleid gevoerd. Daar komt nu verandering in. Vori ge week woensdag kwamen zes tig bestuurders en kaderleden bij elkaar in De Witte Hoeve om mee te praten over de sportkoers van de gemeente. Aan enthousiasme en bevlogenheid is geen gebrek. Burgemeester Waals maakte vooraf het goede nieuws bekend dat de derde sporthal voor 1 september 2009 wordt geopend. Wethouder Van der Broeck reageerde even eens verheugd. "Dan hoeven we het daar vanavond tenminste niet over te hebben." Van der Broeck opperde het plan een Sportraad in te stellen. Een platform voor alle verenigingen. "Want veel clubs zit ten met dezelfde problemen." De komst van de derde sporthal is nog steeds het hete hangijzer. De clubs zijn er blij mee maar er heerst ook scepsis. De vrees is dat de huurtarieven te hoog worden. Rob Pingen van het Huis voor de Sport begeleidt de gemeente bij het opstellen van de sportnota. Hij constateert dat de bestuurders vooral bezig zijn hun club draai ende te houden. "De dagelijkse rompslomp staat voorop. Er is te weinig tijd om in te spelen op de ontwikkelingen." Dit kan de clubs in de toekomst opbreken. De sportbeoefening verandert, de individualisering neemt toe. De ledenaantallen zijn nu nog stabiel maar zullen dalen. Pingen vindt dat de verenigingen beter moe ten inspelen op de veranderende behoeften van de leden. Zo is er over de hele linie een groot ver loop bij jeugdleden van zestien tot achttien jaar."Zij gaan studeren en kunnen niet meer ieder week end sporten. Het gevolg is dat ze zich afmelden. Maar er zijn in Lim burg al goede ervaringen met een gereduceerd studententarief. Door flexibeler te zijn, kunnen deze leden voor de club behouden blij ven", denkt Pingen. Ook zouden de competities minder star van opzet moeten zijn. Zo wordt er iedere avond al competitietennis gespeeld. "En ook de hockeybond is heel inventief", vindt Pingen die de KNVB een 'stugge voetbalbond' noemt. "Competitie spelen op andere dagen of het verplaatsen van een duel is vaak onmogelijk. Het aanbod moet beter aansluiten bij de vraag." Toch denkt het Huis voor de Sport dat verenigingen van onschatbare waarde blijven. "Het samen sporten en bewegen blijft van groot belang"aldus Pingen die vindt dat de sportclubs nog teveel intern gericht zijn. Zo zouden de kantines opengesteld moeten wor den voor scholen of voor groepen wandelaars die er een kopje kof fie kunnen drinken. Iemand in de zaal reageerde dat het juist niet is toegestaan de kantine voor andere activiteiten te gebruiken. De klem mende wet- en regelgeving is voor veel verenigingen een blok aan het been. Mensen achter de bar moeten bijvoorbeeld allerlei cursussen hebben gevolgd. Vooral kleinere sportclubs raken in de knel. Ze hebben vaak geen eigen accommodatie en moeten alleen zien rond te komen van de con tributies. Het blijkt dat voetbal clubs vooral dankzij de uitstekend draaiende kantines goed in de slappe was zitten. De tendens is dat er steeds meer professionele krachten of betaalde vrijwilligers komen. Een tekort aan kaderleden en vrijwilligers speelt bij alle tak ken van sport. "De betrokkenheid van de leden verandert", zegt Erik Vennekens, voorzitter van Tennis vereniging Venray. "Vroeger waren ze veel meer bereid zich in te zet ten voor de club. Het zijn nu meer sportconsumenten geworden. Ze betalen contributie en willen ver der niet lastig gevallen worden." Rob Pingen meldde dat de over heid 2500 sportfunctionarissen gaat inzetten. "Overdag geven ze op basisscholen het vak lichame lijke opvoeding. Na schooltijd gaan ze naar de sportclubs om activiteiten te organiseren. Dit kan goed in combinatie met kinder opvang." Een ander probleem is de benutting van de accommoda ties. Door dalende ledenaantallen komen sommige clubs in een te ruim jasje te zitten. De hoge kos ten voor beheer en onderhoud moeten door te weinig leden wor den opgebracht. Iedereen is het erover eens dat de verenigingen meer moeten samenwerken. Bijvoorbeeld op het gebied van administratie of het delen van accommodaties. De ten nisclubs en de korfbalverenigin gen zijn er in Venray al een goed voorbeeld van. Binnenkort volgt er nog een tweede bijeenkomst voor de sportnota. Op 18 decem ber wordt het sportbeleid door de gemeenteraad vastgesteld. Werbezoek CDA Het CDA Venray brengt op vrij dag 12 oktober een werkbezoek aan Thuiszorg Noord-Limburg en nodigt alle leden uit hierbij aan wezig te zijn. Bij dit werkbezoek staat de in 1 januari van dit jaar ingevoerde wet WMO centraal. Het werkbezoek begint om 14.00 uur. Het programma start met een welkomstwoord door Gerda van Stelten. Dan volgt een uitleg over de organisatie van de thuiszorg door de heer Hagens (directeur huishoudelijke verzorging).Verder is er een uitleg over de toepassing van de WMO en is er de moge lijkheid tot vragen en discussie. Het einde van dit werkbezoek is gepland om 16.00 uur. Het werk bezoek wordt gehouden bij Thuis zorg Noord-Limburg in Venray. Open huis Verslavingskliniek Paschalis Naar aanleiding van de lande lijke open dag van de Verslavings zorg op vrijdag 12 oktober openen diverse GGZ-instellingen voor Ver slavingszorg op zaterdag 13 okto ber hun deuren voor het publiek. Deze open dag staat onder het motto Verslaafd? Doe er wat aan! in het teken van aandacht voor de taboes, de geheimzinnigheid en de vooroordelen die aan ver slaving kleven. Verslavingskliniek Paschalis in Oostrum informeert deze dag bezoekers over wat ver slavingszorg is en wat de behan- delmogelijkheden zijn. Tussen 12.00 en 16.00 uur is het publiek welkom nader kennis te komen maken en aan de hand van een gevarieerd programma zelf te erva ren hoe het is om opgenomen te zijn in een verslavingskliniek. Het publiek wordt geïnformeerd over diverse middelen en verslavingen, onder andere via de workshops Middelen weigeren, Terugvalpre ventie (hoe bied ik weerstand aan verlangens), en Creatieve therapie (egoversterking). Er kan een kijkje worden genomen in een creatieve werkplaats en er draait een voor lichtingsfilm. Bovendien komt de afdeling Preventie in het kader van de landelijke campagne Stom dronken presentaties geven en tests uitvoeren. Tot slot krijgt het publiek ruimschoots de gelegen heid na te praten met cliënten en hulpverleners. niet ontvangen? Bel 582877! Pand aan Henseniusplein te klein De gemeente Venray brengt de lokale VW-winkel aan het Hense niusplein onder bij een beheer- stichting die binnenkort wordt opgericht. Eerder had het college besloten de winkel over te doen naar de ANWB. Deze organisatie liet echter weten hiervan af te zien. Het is de bedoeling dat de winkel per 1 januari 2008 wordt overgedragen aan de nieuwe stichting. Tot eind dit jaar wordt de lokale VW beheerd door de Regio VW Noord- en Midden-Limburg. Op 1 januari 2008 wordt deze orga nisatie opgeheven en wordt de gemeente verantwoordelijk voor het beheer van de Venrayse VW- winkel. Het college had de ANWB, die het pand al deelt met de VVV verzocht deze taak op zich te nemen. Na een aanvankelijk posi tieve houding haakte de toeristen bond echter af. De ANWB vindt de huidige locatie aan het Hensenius plein te klein om er een volwaar dige ANWB-winkel met een VW- faciliteit te kunnen exploiteren. De investering die moet worden gedaan is te groot om binnen een acceptabele tijd te kunnen terug verdienen. De ANWB wil de VW- winkel pas overnemen wanneer er een groter pand op een cen trale locatie in Venray beschikbaar komt. Gezien de geringe leegstand in het centrum is de verwachting dat dit enige tijd kan duren. De huidige combinatie van VW- en ANWB-diensten blijft wel in stand. Driekwart van de omzet bestaat uit verkoop van ANWB-artikelen. De gemeente heeft ook andere locaties onderzocht voor de win kel zoals de bibliotheek, plaatse lijke reisbureaus of de publiekshal van het gemeentehuis. Al deze alternatieven zijn afgevallen. Ven ray kiest er nu voor de winkel onder te brengen bij een nog op te richten onafhankelijke stich ting die ook voor VW-winkels in andere plaatsen diensten gaat ver richten. De Venrayse winkel blijft op de huidige locatie gevestigd. De kosten voor de dienstverle ning bedragen voor Venray 24.500 euro per jaar. Daarnaast moet de gemeente bijdragen in het exploi tatietekort waardoor de totale kosten op 40.000 euro zullen uit komen. Mogelijk kan de nieuwe stichting kantoorruimte huren op de bovenverdieping van het pand aan het Henseniusplein waardoor de gemeente inkomsten krijgt. De stichting treedt op als for mele werkgever van het VW- personeel, voert de administratie, zorgt voor de afstemming met de andere vestigingen en met de nog op te richten regionale promotie organisatie. www.franslemmers.nl ping nights, Better days vrijdag tussen 9.00-17.00 uur PATERSSTRAAT 31 VENRAY TEL 0478 585 552 Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WON EN aanpak Vraag naar de voorwaarden

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5