Dialectmis Veldeke Weer een Silvester party PEEL EN MAAS Donderdag 4 oktober 2007 - Pagina 28 Klatergold draait door op 12 en 13 oktober in de schouwburg van Venray Een no-nonsense avond gevuld met dans, zang, theater, muziek, cabaret en ander entertainment. Een gevarieerd programma waar in bekende artiesten worden afgewisseld door veelbelovende acts. De commissie Klatergold van de Venrayse schouwburg begon anderhalf jaar geleden met de pro grammering en presenteert met trots op 12 en 13 oktober haar voorstelling in de schouwburg van Venray. Regionale artiesten presenteren een gevarieerd pro gramma, dat voor jong en oud een mooie theatrale avond betekent. Klatergold wordt gevormd door Milton Cavis, Edgar van Kessel, Hans Spee, Willy Voesten en Lili an Vollenberg. Het project werd in 1997 door de schouwburg bedacht en de organisatie ligt nu voor de vijfde keer in handen van de commissie Klatergold. Tijdens de voorstellingen genieten zij mee achter de coulissen. Voorzitter Milton Cavis: "De voorstellingen betekenen lol hebben. We heb ben zelf een keer meegedaan, in 2003, en de rode draad verzorgd. Dit was erg leuk om een keer te doen maar het blijft ook goed om andere artiesten deze mogelijk heid te bieden." Durgedraejd is de naam van de lustrumvoorstelling. Milton Cavis legt de dubbele betekenis uit. "Het decor is een abstract weergege ven grote draaideur, die telkens doordraait van de ene topartiest naar de andere veelbelovende act. De tweede betekenis spreekt voor zich: iets geks, grappigs en onver wachts." Minder populaire artiesten krijgen de kans om eens van het grote podium te proeven, terwijl al bekende acts zoals Neet oét Lot- tum iets totaal nieuws voor hun publiek doen. Op deze wijze weet Klatergold het publiek al vijf edi ties te boeien. Dat is ook de hele opzet van het project. "Het is voor de artiesten een nieuwe ervaring en het publiek laat zich verrassen. Er zijn mensen die nooit hebben geweten dat ze bijvoorbeeld dans leuk vinden, op zo'n variatieavond komen ze daar achter." KNALLEND Milton Cavis spreekt trots over het programma. "In de voorgaan de theaterrondes hebben we altijd een rode draad gehad in de vorm van een bepaald thema. Dit jaar wordt de rode draad verzorgd door Rob Poels als presentator. Geen carnaval, maar wel een komische aankondiging van ieder optreden. De avond wordt geopend met een spetterende drumsolo van Lars Beuving, ook bekend van V-male. Tijdens het prachtige theaterstuk van Peter Winnen kan men even wegdromen, totdat de Bruce Dance Factory uit Eindhoven de swing erin gooit met een knallen de streetdance-performance. Bram van de Velde krijgt iedereen aan het schuddebuiken met zijn stand- up-comedy. Met onder meer A Night of Comedy en de winst van de Gulle Lach in 2005 heeft hij dat bewezen. Neet oét Lottum zal ver bazen met een bijzonder akoes tisch optreden en tijdens deze avond zullen ook de zangtalenten van de Diva's te horen zijn. Maris- ka Custers-Rommers, Miranda van der Heijden en Angelique Lem- mens begeleid door een combo in een uniek samenwerkingsproject speciaal voor Klatergold. Zij zijn stuk voor stuk toppers en laten nu zien dat de combinatie van hun verschillende stijlen niet gek klinkt." Neet oét Lottum zal tijdens Klatergold verbazen met een bij zonder akoestisch optreden. WAANZINNIG Ondanks het regionale karak ter van de voorstelling hebben de leden van Klatergold toch ook een 'buitenstaander' binnengehaald. "Oddlings konden we niet laten schieten. Het is een waanzinnige acrobatische act, die een perfecte aanvulling betekent voor onze theateravond." Het succes van Klatergold blijkt niet alleen uit de program mering, maar ook uit de manier van werken. Het is geen eenrich tingsverkeer waarbij zij steeds op zoek zijn, ze krijgen juist heel veel artiesten aangeboden. "Een suc cesvol project," zegt Milton Cavis, "maar dat zou ook niet zijn gelukt met zulk een enthousiast team van vrijwilligers, personeel van de schouwburg en een prettige samenwerking met alle artiesten." De voorstelling op 12 en 13 oktober begint om 20.00 uur in Schouwburg Venray. Kaarten zijn te koop via www.schouwburg- venray.nl voor 19,50 euro. Onder de titel Vensters op Ven ray loopt tot en met 28 oktober 2007 in Museum 't Freulekeshuus een tentoonstelling over Venrayse zondagsschilders die actief zijn geweest in de jaren '30-'50. Op de tentoonstelling is een ruime keuze te zien van werken van veertien Venrayse schilders. Peel en Maas stelt in een nieuwe serie de kunstenaars en hun werken aan u voor. In deel 14: SjangTheuws. Sjang Theuws leerde, evenals zijn broer Arnold, het schildersvak eerst bij zijn vader en vervolgens bij meester-schilder Jan Noij in Gennep. Deze leermeester inspi reerde hem ook om landschap pen te tekenen en te aquarelleren. Na zijn huwelijk bleef hij in het ouderlijk huis wonen. Dit huis stond op de hoek van de Mer- seloseweg en de Kruitweg aan de zuidkant. Bij de bevrijding in 1944 werd dit pand geheel verwoest. De kinderen herinneren zich dat er vóór het bombardement "een map was met tekeningen die met touwtjes werd bijeengehouden". Veel van zijn werk is toen verlo ren gegaan. Enige jaren na de oorlog bouw de Sjang een nieuw huis met win kel aan de overkant in de toenma lige Jan Hensenstraat. Later is deze straat vervallen en is dit pand aan de Merseloseweg komen liggen. Sjang was een man wiens leven sterk werd bepaald door hard wer ken. Na de oorlog was er zoveel werk dat hij zijn hobby niet meer heeft opgepakt. Van Sjang is een vijftal aquarellen te zien: de Grote Kerk, gezicht op het dorp Venray vanaf de Hoenderstraat, gezicht op Merselo, Sint-Willibrorduskapel in Geijsteren met put en grenspaal en een winters landschap met korenmijten. Deze expositie laat het Venray van toen zien, de tijd van vóór de oorlog en vóór de massale uitbrei ding van de Venrayse wijken. Voor veel Venraynaren zijn de olieverf schilderijen, aquarellen, potlood- en pentekeningen een feest van herkenning. In een brochure is van elke schilder een kort levens verhaal opgenomen. Museum 't Freulekeshuus is te bezoeken op woensdag-, zaterdag- en zondag middag van 14.00 tot 17.00 uur. Buiten de normale openingstijden kan men na afspraak ook met groe pen terecht.Tel. (0478)583880. Veldeke-Venray verzorgt op zaterdag 6 oktober een heilige mis in de Venrayse streektaal. De plechtige viering vindt plaats in de St.-Petrus' Bandenkerk in Ven ray, om 19-15 uur. De mis wordt gecelebreerd door oud-Venraynaar Henk Janssen, deken van Arnhem. De lezingen en de vaste gebe den zijn in het Venrays vertaald. De Zangers van St.-Frans onder leiding van W Buys en V. Las luis teren de dienst muzikaal op. Het koor wordt op het orgel begeleid door Th. Gootzen. Een aparte werkgroep zal ook dit jaar de toch al zo magistrale Petrus' Bandenkerk letterlijk in de bloemen zetten. Bij binnenkomst wordt de bezoekers een boekje overhandigd met de teksten. De dienst van 6 oktober heeft als thema 'Nor Gods beeld gemakt'. Wie niet in de gelegenheid is de mis bij te wonen, kan via de lokale omroep de dialectmis volgen en wel op zondag 7 oktober tussen 9-30 en 10.30 uur. Paul Hulsman van het gelijkna mige café enTwan van Bussel van feestcafé de Koets hebben weer de handen ineengeslagen voor het organiseren van een Silvesterparty in sporthal De Wetteling. Van alle kanten kwam afgelopen jaar het verzoek om het festijn weer terug te halen om zo de mensen uit de regio Venray op een groot nieuw jaarsfeest te trakteren. Na overleg met verschillende instanties is besloten om de draad weer op te pakken. Het wordt als vanouds Onder de titel 'Kunst in de etalage' exposeren leden van de Kunstwerkplaats van 4 tot en met 16 oktober meer dan 60 van hun scheppingen in etalages in het centrum van Venray. Een unieke samenwerking van deze kunste naars met de centrumonderne mers verenigd in Venray Centraal. Uniek, want in plaats dat men voor kunst naar een museum gaat, komt nu de kunst naar ons toe. Door de kunstwerken in etalages te expo seren, wordt deze kunst zeer toe gankelijk. Laagdrempelig, zonder kosten. Ook uniek omdat dit in Venray en omgeving niet eerder gebeurde. Verspreid over het cen trum zijn de objecten op zeer ver schillende locaties te bezichtigen: van haarspecialist tot modezaak, van sigarenmagazijn tot woningin richter, zelfs van horeca tot bank. De 21 exposerende ondernemers zijn genoteerd in wandelvolgorde of beter gezegd, er is een tijdelij ke kunstroute gevormd die start op de Merseloseweg en eindigt in de Patersstraat. Tegelijkertijd doorkruizen de geïnteresseerden het hart van Venray met zijn gezel lige winkelstraten en vele beziens waardigheden. En als de bezoeker even wil uitrusten, treft hij en pas sant veel horeca voor een lekker kopje cappuccino etc. De perfec te totaalcombinatie waar Venray bekend om staat. Opmerkingen die u mag verwachten als men met ondernemers samenwerkt maar toch echt toepasselijk. Het mag gezegd worden. Citymarke- ting staat bij de gemeente immers hoog op de agenda! De deelne mende ondernemers zijn aan het affiche 'Kunst in de etalage' te her kennen. Elders in deze krant wor den zij in routevolgorde vermeld. 'Kunst in de etalage' is tot stand gekomen op initiatief van Myce Surminski, in Venray ook bekend als de kroegdichter Werdenibeld. Begin dit jaar bracht hij de eigen dichtbundel 'Dicht 'r tiggenan' uit en als lid van de Kunstwerkplaats staat er nu ook werk van Myce in de etalage. Voorheen dichtte hij in kroegen, er kwamen aardige gedichten, gevat in een lijstje wer den ze in de kroegen, iedereen nam er kennis van. Zo kwam hij tot het idee om werk van mede kunstenaars naar buiten te bren gen. Hij dacht: 'Winkeliers hebben ruimte, etalages, waarom plaatsen we het niet daar! De kunstenaars krijgen meer bekendheid en de ondernemers hebben tijdelijke blikvangers, ze krijgen iets speci aals, uniek voor Venray. Myce en zijn collega's zijn aangenaam ver rast door het spontane inhaken op zijn voorstel door de centru mondernemers, verenigd in Ven ray Centraal. Zo ontstond er een exclusieve samenwerking. Iedereen heeft zijn eigen oor deel over kunst maar u zult ver baasd zijn over de kwaliteit en de verscheidenheid van het gebode- ne. Getoond worden schilderijen, keramiek, objecten, fotografie en zoals gezegd poëzie. Ontroerend, toegankelijk, soms ook misschien moeilijk of niet te begrijpen want in veel werk heeft de maker zijn eigen ziel gestopt en dat wat hem beroert en beweegt er in verwerkt. Maar hij of in dit geval zij kan zich De organisatoren Francis Lem mers van Venray Centraal en Myce Surminski. ook hebben laten inspireren, zoek het schilderij dat doet denken aan Klimt. Een ander geeft zijn handen de vrijheid en er ontstaan bewe gende paarden van aardewerk. Er zijn objecten van papier-maché. De scheppers zijn eigenzin nig, autodidact of academisch gevormd, vaak regionaal tot zelfs internationaal bekend. Al wande lende kunt u bij de deelnemende winkeliers informatie krijgen over de kunst in de etalage maar u kunt bij interesse ook contact opnemen met de kunstenaars. Bezoek hier voor de Kunstwerkplaats, Warande 4 op het Sint Annaterrein. Daar is op vaste openingstijden een grote blijvende expositieruimte toegan kelijk. Info telefoon 0478-527694 of www.kunstwerkplaatsvenray. nl. Voor alle duidelijkheid: de meeste werken zijn in overleg met de kunstenaar te koop. Van het kunstcollectief maken meer dan 40 personen deel uit. Tweemaal per jaar wordt er groots open huis gehouden waarbij dan tevens de ateliers toegankelijk zijn en vele kunstenaars op die momenten zelf aanwezig zijn. Het is nog maar twee maanden geleden dat de Zangers van Sint Frans in Krakau (Polen) hebben deelgenomen aan het tweejaar lijkse internationale congres van de korenorganisatie Pueri Canto- res.Aan dit congres namen een tachtigtal koren met ongeveer 3000 zangers deel. Het zingen van Otche Nash (Onze Vader in de Estlandse taal) tijdens het bezoek aan Auschwitz, op de voormalige executieplaats daarvan, was zowel voor het koor als voor de toehoor ders een zeer emotioneel moment. In een interview met het Brabants Dagblad gebruikte Vincent las de termen naargeestig en luguber voor wat hij in Auschwitz aantrof. "Al zouden ze je er geblinddoekt heen brengen, dan nog voel je de ellende die er heeft geheerst. Ein deloze schoorstenen, gaskamers en verbrandingsovens. Waanzin nig, echt waanzinnig. Op die plek schaam je je dat je mens bent." Sinds een jaar is Vincent Las nu betrokken als dirigent bij de Zangers van Sint Frans. Hij zat met zijn vrouw tv te kijken op vakantie in Turkije, toen een stel letje begon te discussiëren welke muziek het hoorde tijdens een reclamefilmpje. Bach, Handel of een ander. Nee zei hij dat is Carl Orff. Met die opmerking kwam Las in contact met het koor uit Venray. Als dirigent is Las in de regio Oss verbonden met koren in Zetten, Loosbroek, Berlicum en Vlijmen. Hiermee beschikken de zangers nu over een volwaardige collega en toekomstig opvolger van Wim Buys, die sinds de oprichting het koor heeft geleid. Na een jaar hard werken werd, tijdens het galaconcert in de kerk Arka Pana in Krakau, met een mag nifieke uitvoering van het Sancta Maria van Mozart veel lof geoogst. Ze werden daarbij begeleid door de vaste organist Theis Gootzen. Hiermee werd de opmaat gege ven voor het nieuwe koorseizoen waarin we 7 oktober het 48-jarig bestaan van De Zangers van Sint Frans vieren. Ook zullen ze dat weekend de dialectmis van de Venrayse vereniging Veldeke opluisteren. Naast de regelmatige optredens in Venraayse parochies zullen er ook concerten ver zorgd gaan worden. Dit allemaal als opstart van de voorbereidin gen voor het 50-jarig jubileum in 2009. weer een spetterend feest met de beste dj's die een combinatie brengen van feest en dance, oude en nieuwe muziek. Binnenkort start de kaartverkoop en je leest daarover binnenkort meer in deze krant. Dans Met Mij Al jarenlang speelde regis seur en actrice Gerrie Abels met het idee een voorstelling te maken op basis van een kran tenartikel uit 1993 over een echtelijke ruzie met een dra matisch einde. Gefascineerd door wat zich afgespeeld moet hebben begon zij te schrijven. Het is een voorstelling die laat zien hoe het mogelijk is dat twee mensen, die veel van elkaar houden, elkaar toch niet kunnen vinden. De Mariakapel in Holthees vormt een wel heel bijzondere locatie voor het gevecht tussen deze twee mensen. De makers lieten zich inspireren door deze gewijde ambiance. Daardoor ont stond - met dezelfde tekst - een heel andere voorstelling dan de voorstellingen die de afgelopen maand in de machinehal van het Nedinsco-complex in Venlo te zien waren. Ook - of juist - voor wie de voorstelling in Venlo zag zal de hernieuwde opzet een bij zondere ervaring zijn. Alle voorstellingen in de Maria kapel op 12,13,14,19, 20, 21, 26, 27, 28 oktober en 9, 10, 11, 23, 24, 25 november beginnen om 20:30 uur en de entree is 15 euro. Reserveren kan via het Odapark, tel: 0478 - 513690. Dans Met Mij is onderdeel van de kunstmanifesta tie Rock My Religion die het Oda park in Venray tot en met januari 2008 presenteert. Dans Met Mij laat twee mensen zien die niet mét, maar ook niet zónder elkaar leven. Zij is op zoek naar de kern van de dingen, zij wil antwoorden op levensvragen. Hij vindt de alledaagse antwoorden voldoende. Zij wil weten waarom ze zo vaak ongelukkig is. Hij vindt dat een zinloze vraag en zegt "dat het leven nou eenmaal zo is". Met de jaren wordt ze ongelukkiger. Hij heeft geen antwoorden meer. Zij vraagt zich af of ze zo wel ver der kan leven. Hij wordt wanhopig van haar, maar wil haar niet kwijt. De kloof wordt steeds groter, de strijd steeds harder en op een dag loopt het fout. De voorstelling begint wanneer ze elkaar na drie jaar opnieuw ontmoeten. Samen met acteur Willem Wes- termann en Abels' vaste vormge vers Jos van Och en Henk Venne- kens, ontstond uit een alledaags krantenbericht en een bijbelcitaat een heel bijzondere theaterpro ductie op een unieke locatie. Regisseur en actrice Gerrie Abels maakte eerder voor De Waan, de eerste grote manifestatie van het Odapark, 'Een kamer voor jezelf', een voorstelling over leven en werk van de Engelse schrijfster Virginia Woolf en de voorstelling 'Soma Coma', met beeldend kun stenaar Matthieu Knippenberg en musicus MartijnAlsters. Het Odapark in Venray presen teert van september 2007 tot en met januari 2008 de kunstmanifes tatie Rock My Religion. Het Lim burgse centrum voor hedendaag se beeldende kunst nodigt voor de manifestatie nationale en inter nationaal erkende kunstenaars uit voor een persoonlijke zoektocht naar hun eigen religie. Rock My Religion bestaat uit vier delen: een voettocht langs plekken van devotie ingevuld met hedendaagse kunstuitingen, een mobiele tentoonstelling, cross- overprojecten op locatie en een tentoonstelling in het Theehuis. de SCHATTEN van de Grote Kerk Verkrijgbaar voor €1750 bij: van den munckhof bv Grotestraat 68 Venray 0478-582727 Van de ene topartiest naar de andere veelbelovende act Kunst Cultuur 1 Vensters op Venray 'Kunst in de etalage' Zangers luisteren dialectmis op de SCHATTEN van de Grote Kerk

Peel en Maas | 2007 | | pagina 28