f Culinair en muzikaal genieten Loes Eibers gaat sportproject opzetten in dorpje in Ghana r Koester uw Monument Eerste steen in Kalundu View m •JÈfa W Honderdachtentwintigste jaargang - week 40 - donderdag 4 oktober 2007 Nieuwe show Theater op Bezoek in Asteria In een meterslange limou sine arriveert het gezelschap van Theater op Bezoek afge lopen zaterdag voor de pre mière van hun gloednieuwe programma in Hotel Asteria. Diezelfde avond genieten bijna tweehonderd gasten in het Venrayse hotel van een spet terende show in vijf blokken en krijgen ze tussendoor een viergangen menu geserveerd door de artiesten en de mede werkers van Asteria. Het is bijna rond de klok van twaalf als gastvrouw Lynn Steverink opgetogen terugkijkt op de show van haar acht artiesten: "Het ging fantastisch. Ik ben heel tevreden. De show zat er goed in." Onze redacteur Henk Lammen ging mee aan tafel. En genoot Exclusive Drive Limousine Ser vice uit Vierlingsbeek is ingehuurd om de artiesten van Theater op Bezoek naar de plaats van bestem ming te brengen. Een hagelwitte prachtige Lincoln met alle toeters en bellen kan de acht zangers en zangeressen wel bekoren. "Kun nen we die niet altijd gebruiken?", vraagt Annelie zich af, die net als haar collega's door chauffeur/ eigenaar Paul van den Beuken uit de immense Amerikaan wordt geholpen. Een flirt Hollywoodse glamour en glitter in Venray. Over de rode loper gaan de artiesten vervolgens Hotel Asteria bin nen om zich op te maken voor de gloednieuwe show. Voor het begin heeft zanger/danser Jesse, de zoon van gastvrouw Lynn Ste verink, nog zijn twijfels. Echter niet over het artistieke gedeelte. "Ik heb nog nooit geserveerd. Als dat maar goed gaat", lacht de nieu weling van Theater op Bezoek als de première ter sprake komt. Met handen en voeten geeft hij al een voorproefje hoe hij die zelfde avond tussen de tafeltjes door denkt te laveren. De stem ming zit er niet veel later meteen goed in. Als het hele ensemble niet veel later de show opent met het 'knapperige' Crunchy Granola Suite wordt de toon voor deze avond meteen gezet. Ilja en Stef, op gitaar, laten met Amster dam een stukje Nederlandstalige nostalgie los op de veelal oudere bezoekers van de show. Met Son of a preacherman, met een solorol voor Annelie weggelegd, wordt het eerste blok afgesloten. De kop is er af. Het publiek moet nog op gang komen, maar op de eerste rij voor het grote podium steekt een oudere, grijzere dame haar enthou siasme niet onder stoelen of ban ken. Luid applaudisserend steekt zij de artiesten een hart onder de riem. De hele avond wordt het een telkens terugkerend ritueel. Over genieten gesproken Tijd voor de eerste gang van het diner. De artiesten wordt geen rust gegund. Vriendelijk worden de drankjes opgenomen en het koude voorgerecht geserveerd, een heerlijke terrine van verschil lende soorten vis. Achter de cou lissen zijn de voorbereidingen voor het tweede blok druk bezig. Vijf nummers variërend van Teil me why, Everything en Sway tot en met If en Dime volgen. Tafelge noot Stefan, medewerker van de Bilderberg hotelgroep, is samen met zijn vrouw aangenaam verrast door Theater op Bezoek. Als gast vrouw Lynn na het tweede blok aan ons tafeltje informeert of we ons vermaken, complimenteert hij de theatervrouw met de show. "Heel mooi. Het is echt genieten. Een gevarieerd programma met prima zangers en zangeressen", steekt hij de loftrompet. NACHTEGAAL Enkele jaren geleden mocht ik Theater op Bezoek al eens bij wonen. In dezelfde setting en met vrijwel dezelfde artiesten. De show is in alle opzichten gegroeid. Wat betreft muziek- en program makeuze, maar vooral ook de pre sentatie. Op het podium staan acht zelfverzekerde theatermensen die de liefde voor hun vak/hobby uitstralen. De show is gevarieerd, langzame nummers worden afge wisseld met snelle. Zang en dans verweven in een bruisende show met voor ieder wat wils. Na een heerlijke gebonden soep krijgen de bezoekers een fantastisch derde blok voorgeschoteld. Lynn en haar zoon Jesse, voor het eerst samen op een podium, openen met het Nachtcafé, waarna Rik drie nummers later het publiek ontroerd met zijn vertolking van Het dorp. Thuis heb ik nog een ansichtkaart, waarop een kerk een kar met paard, een slagerij J. van der Ven, een kroeg, een juffrouw op de fiets, het zegt u hoogstwaar schijnlijk niets, maar het is waar ik geboren ben, dit dorp, ik weet nog hoe het was. Rik zingt het legenda risch nummer van Wim Sonneveld alsof het op zijn lijf is geschreven. Ingetogen, ontroerd, met gevoel. Naast het kleine podium waar Rik op zingt, zit een man aan zijn tafel tje en staart voor zich uit. Het lijkt alsof hij zich voor alles en ieder een heeft afgesloten. Iedere regel, ieder woord van Het dorp zingt hij mee. Ook dat is genieten Het is ook smakelijk genieten van het hoofdgerecht. Een voor treffelijke haché en biefstuk van het edelhert geserveerd met sala des, boontjes en aardappeltjes. Het ensemble krijgt even de tijd om op adem te komen. En haalt dan voor het vierde blok alles uit de kast. De drie lieftallige dames Majorie, Mijke en Annelie openen met het luchtige De wandelclub, gevolgd door Ilja en Stef die terug gaan in de tijd met Rijtuigie. Sandor gooit het aansluitend op de Duitse toer met Ein biss'l furs Gehirn und ein biss'l furs Herz. Dan is het tijd voor een kippenvel moment. Majorie brengt een prachtige vertolking van Emma Shapplin's Spente le stelle. Een stem als een nachtegaal met uithalen waarbij iedereen de adem inhoudt. Als de laatste klanken wegebben, krijgt de zan geres een welverdiend ovationeel applaus. Tijd om weg te dromen, krijgen de aanwezigen echter niet. Vanuit het niets duikt Jesse op tus sen de tafeltjes. Met zijn solodans Lion laat hij zien niet voor niets jarenlang een vooraanstaand dan ser van het Koninklijk Ballet van Vlaanderen te zijn geweest. Het eind komt langzaam in zicht. Het is al na elven als het toetje wordt geserveerd, een chocolade ijstaartje. Het publiek gaat er nog eens goed voor zitten. De stem ming zit er dan al lang in. Theater op Bezoek gaat vervolgens hele maal los. Naar de zeventiger jaren. De tijd van de vetkuiven, met John Travolta en Olivia Newton-John. Natuurlijk Grease lightning, het heerlijk zoetsappige Hopeles sly devoted to you en Meatloaf's Paradise by the dashboardlight. Gastvrouw Lynn bedankt aan het einde samen met het hele ensem ble het dankbare publiek met For all you mean to me, my thanks to you.Als de fantastische pianist Lex Steverink de laatste tonen aan slaat, gaat iedereen staan en krijgt Theater op Bezoek de waardering die het verdient. Daarmee is de koek nog niet op. Als toetje is er een laatste vlucht naar onze Belgi sche zuiderburen. Als Annelie voor het eerst het refrein zingt van Ney nah neh nah van Vaya Con Dios gaan zelfs de voetjes van de vloer en wordt er luidkeels meegezon gen. Ik waan me een beetje in de sfeer van Andre Rieu. Of ik daar mee Theater op Bezoek tekort doeTheater op Bezoek is nog op de volgende data te zien in Hotel Asteria: 20 oktober, 10 november, 8 december, 22 decem ber (speciale kerstshow) en in 2008 op 19 januari, 23 februari, 15 maart, 12 april en 24 mei. Voor reserveringen of informatie kunt u contact opnemen met Asteria, telefoon 0478-5111466. Loes Eibers (21) vertrekt maandag 15 oktober naar Adausena, Ghana. De derde jaars studente SPECO (Sport en Economie) uit Venray gaat samen met studiegenoot Irene Krommendijk drie maanden werken aan een sportproject in een plattelandsdorpje in het zuiden van Ghana. Het doel is om de reeds bestaande sports- ground uit te breiden met faciliteiten om sport te kun nen integreren in het lokale onderwijs. Loes Eibers is heel nieuwsgierig en weet niet wat haar allemaal te wachten staat. De laatste dagen voor haar ver trek zijn erg hectisch. Tussen alle afscheidsbezoekjes, inen tingen, visumregelingen door bekent ze: "Het is allemaal erg spannend, maar het wordt een grandioze ervaring." Als studente SPECO dien je in het derde jaar een werkstage te doen. De meeste studenten kiezen voor een stageplek in Nederland. Loes Eibers heeft heel bewust voor het buitenland gekozen. "Vorig jaar zijn twee afgestu deerde SPECÓ-studenten naar Adausena vertrokken en gewerkt voor Big Step. Dat is een Neder landse organisatie uit Purmerend, die zich vooral richt op jongeren in plattelandsgebieden. Het plat teland van Ghana loopt namelijk erg achter op het meer ontwik kelde zuiden. De ontwikkeling van onderwijs, vooral in de ICT, dient de positie van de jongeren te verbeteren. Raymond van Gooi en Maarten van Geest hebben vorig jaar drie maanden gewerkt aan een sportsground naast een basisschool. Big Step vindt sport ook heel belangrijk voor de jeugd. De integratie van onderwijs en sport wordt gestimuleerd door de aanleg van een sportsground. De jongens kwamen met zulke mooie verhalen terug, dat Irene en ik nu gaan kijken wat wij kunnen doen om de jeugd werkelijk aan het sporten te krijgen." LOKALE OVERHEDEN Loes Eibers rent al weken van hot naar her, hallucineert van de malariatabletten, maar zet haar project door. Ze hoopt tijdens deze reis zichzelf beter te leren kennen en meer verantwoorde lijk te durven dragen. Ze gaat veel Loes Eibers (21vertrekt maandag 15 oktober naar Adau sena in Ghana, ondernemen in relatie tot sport. De sportsground is inmiddels aan gelegd, maar bruikbaar is deze nog niet. Sponsoring zal ervoor moe ten zorgen dat er middelen komen voor het storten van cement, het tekenen van lijnen op de vloer, het plaatsen van goals, en de aan schaf van sportartikelen. Hiervoor zullen zowel Nederlandse als Afri kaanse contacten moeten wor den gelegd. "Het contact met de Ghanese overheid moet worden verbeterd om op die manier meer geld en steun te ontvangen. Alle investeringen worden in de grote steden zoals Accra gedaan. Er blijft geen geld over voor de dorpen, waardoor jongeren langzaam weg trekken uit hun geboorteplaat sen. Het platteland loopt leeg en de overbevolking, criminaliteit en armoede in de steden groeit. Financiële hulp aan kleine dorpen zoals Adausena zijn essentieel om deze kleine bevolkingsgroepen mee te laten ontwikkelen en de cultuur niet te laten verdwijnen." Voordat de juiste producten worden aangeschaft, gaat Loes Eibers uitzoeken welke sporten de kinderen leuk vinden. "Ik laat ze met verschillende ballen spelen en dan zal snel duidelijk worden wat ze leuker vinden: volleybal, tafeltennis, voetbal, hockey, korf bal of handbal. Het voornaamste is dat de kinderen plezier krijgen in sporten." Niet alleen Ghanese overheden, ook lokale bedrijfjes worden bena derd. Door hen aan te stellen voor bepaalde werkzaamheden creëert het project werkgelegenheid en groeit de betrokkenheid van de dorpsbewoners. "Een plaatselijke timmerman is bijvoorbeeld bezig met het maken van een tafelten nistafel en er zijn zelfs een aantal lokalen die geld doneren. Natuur lijk hebben wij veel spullen nodig die niet alleen in Afrika verzameld kunnen worden. Vanuit Nederland rijdt daarom twee keer per jaar een vrachtwagen naar Ghana, die allerhande sportartikelen mee neemt. Sportinstellingen kunnen oude ballen, rackets, handbal sticks, etc achterlaten bij Big Step en bedrijven kunnen donaties storten. De Zwolse hockeyvereni- ging schenkt vijftien oude hoc keysticks en ik denk dat het ook erg leuk zal uitzien als alle jeugd rondrent in een Otto Werkt t-shirt, gesponsord door Otto Venray. Meerdere donaties en bruikbare spulletjes zijn altijd welkom." KAPPERSBEZOEK Loes Eibers hoopt dat ze alle doelstellingen in drie maanden kan behalen. "De ingangen bij de overheden zijn niet even makke lijk, dus dat zal de nodige tijd in beslag nemen. Op die manier kan ik wel mijn Engels goed oefenen en snel kennismaken met een andere cultuur." Voordat Loes Eibers en Irene Krommendijk met het project beginnen, zullen zij al een korte trip maken door Ghana. "Een Gha- nees reist met ons mee en zal ons wegwijs maken met behulp van troto's, het lokale vervoersmid del." Loes Eibers begint te lachen en vertelt over haar geplande bezoek aan de kapper. "Het zal een primi tieve toestand zijn, maar dat vind ik een grote uitdaging. We slapen voor 5 euro per nacht bij een Gha nese oma, die kookt, wast, etc.Als tegenprestatie werken we ook aan het ICT-project. Luxe verwachten we niet. We hoorden dat we één keer per week mogen douchen. Snel stromend water is er niet, dus ik ga binnenkort naar de kapper. Korte haren zullen functioneler en handiger zijn. Ja, je moet er wat voor over hebben." Bijdragen zijn welkom op reke ningnummer 15.39.63.913 (Rabo bank) ow L.H.F.M. Eibers Venray. Meer info via www.bigstep.nl De keer een monumentje van devotie. Op de hoek Kooiweg- Lorbaan in Veulen staat deze bak stenen wegkapel met platte rode dakpannen, gebouwd in I960. Het offerblok is bevestigd in een laag voorpoortje. Het kapelletje is toegewijd aan OL Vrouwe van Fatima. De reden van deze kapel kwam van de fami lie Reintjes-Versteegen, die met haar elf kinderen de oorlog over leefde en als dank een kapelletje liet bouwen. De heren Oudenho ven uit Venray en Drabbels de tim merman waren de makers. In het kapelletje plaatste men een terra cotta beeldje dat werd gestolen en men er een Maria met kindje voor in de plaats gezet. Dit beeld werd geschonken door mevrouw Van Staveren-Reintjes, het is 90 centi meter hoog en gegoten uit gips. In 1985 werd ook dit beeld weer vernield en de Stichting Kruizen en Kapellen repareerde het des kundig. Voor de veiligheid heeft men een plexiglazen bescherming aangebracht. Koester Uw Monument! Bron: Stichting Kruisen Kapellen Ven ray. Reageren op deze wekelijkse rubriek kan via e-mail koesteruw- monument.nl., Jerusalem 7,5801 ML in Venray. Een delegatie van SOS Meerlo-Wanssum is afgelopen weekend teruggekeerd van een verblijf van vier weken in Zambia. Daar werd in het bij zonder een bezoek gebracht aan het dorpje Kalundu View, waar SOS Meerlo-Wanssum de lokale bevolking helpt bij de bouw van een basisschool. "We hebben gezien dat SOS Meerlo- Wanssum een uitstekend pro ject heeft dat rechtstreeks ten goede komt aan de kinderen van het dorp", zeggen Hans en Karin Vestjens en José en René Poels in koor. De ontvangst in Kalundu View was hartverwarmend en vriende lijk. Zingende en dansende kinde ren. Het schoolbestuur en alle lera ren wachtend in de schaduw van enkele bomen. Al bij het binnen wandelen van het dorp worden de Meerlo-Wanssumse bezoekers geconfronteerd met de grootste nood in het armzalig dorpje: geen water. Kinderen schreeuwen en vragen: please' water! Er is een waterleiding aanwezig, maar er zijn drie kapotte pompen en één waterhandpomp is gestolen. Aan de rand van het dorp stroomt ille gaal water uit een leiding. Daar moet het hele dorp het water van daan halen: om te drinken, te was sen en ook om cement te maken voor de bouw van de school. Het is de SOS-delegatie gelukt om ter plaatse, na voortdurend overleg met de bevolking en met lokale en regionale autoriteiten, de watervoorziening in Kalundu View te regelen. Op de dag dat de delegatie vertrok werd een over eenkomst getekend: bij de nieuwe school komt een eigen waterput (met pomp) en de defecte vier pompen in het dorp worden her steld. "Voor ons bouwers van de school betekent dit dat we geen water meer over een lengte van een kilometer hoeven te sjou wen naar de bouwplaats van de school", reageert een opgeluchte bouwmeester Joseph Kosamu. En ook de mensen in het dorp juich ten na het horen van dit nieuws. "Water is zo ontzettend belangrijk voor ons allemaal", zegt Sonia Doras, de Engelse onderwijze res, die al veertig jaar in Zambia woont en de contactpersoon is tussen Kalundu View en Meerlo- Wanssum. De eerste meeting met de men sen van Kalundu View was heel indrukwekkend. Voorzitster Mar- gret van de Kalundu View Com munity School zegt: "Wij dromen van een school en nu werken we hand in hand met SOS-Meerlo- Wanssum aan onze school: diep uit ons hart, dankjewel." CONTOUREN ZICHTBAAR Tegen de berghelling zijn de eerste contouren van de SOS- school zichtbaar. De school die gebouwd kan worden dankzij de steun vanuit Meerlo-Wanssum en de bijdragen van Wilde Ganzen en NCDO. Onlangs zijn nieuwe stenen aangekomen en cement. Zambia heeft een probleem: het groeit maar er zijn te weinig voor zieningen. Geen cement, en vaak te weinig elektriciteit. Kalundu View kan nu volop aan het werk omdat er eindelijk cement is. Na de meeting wordt op de funde ring van de nieuwe school symbo lisch de eerste steen gelegd door voorzitter Margret Kachepa en SOS-voorzitter René Poels. "Over twee, drie maanden staat het gebouw er", weet de bouwmees ter. Er zijn nog veel wensen in Kalundu View: uitbreiding van de school met nog eens drie klassen en drie huizen voor de leraren. Voorzitter Margret Kachepa van de Kalundu View Communi ty School en SOS-voorzitter René Poels leggen symbolisch de eerste steen van de nieuwe school, (foto Hans Vestjens). Dat laatste is van belang omdat de gediplomeerde leerkrachten vaak uit de stad komen en pas naar het platteland trekken als er huisvesting is. Bovendien willen de zeven niet gediplomeerde leer krachten, die tot nu toe de school draaiende hebben gehouden, een cursus gaan volgen. Maar ook dat kost geld. De delegatie van SOS bespreekt binnenkort de wensen van Kalundu View en overlegt verder met de partners Wilde Gan zen en NCDO over verdere hulp. Bij het afscheid van de delegatie gaf Margret Kachepa een dank brief mee voor de vrijwilligers en donateurs in Meerlo-Wansum en omgeving met de volgende tekst 'Uw liefde en betrokken heid bij de ondersteuning van de Kalundu View-gemeenschap bij het bouwen van een school wordt zeer gewaardeerd. Niet alleen de steun aan de school, maar ook alle moeite die u doet voor de ontwik keling van ons dorp, inclusief de leermaterialen, sportbenodigdhe- den, foto's en video's worden heel erg gewaardeerd. Wij bedanken iedereen in Nederland en speciaal diegenen die bij de ontwikkeling van Kalundu View betrokken zijn'. Wie het SOS project wil steu nen, kan vriend worden van SOS (door jaarlijks een bedrag naar keuze te doneren op bankreke ning: 13.25.91-189 van SOS Meer lo-Wanssum t.n.v. school SOS Zam bia.) en wie het hele verhaal over de SOS-reis wil lezen en foto's bekijken wordt verwezen naar de speciale site: www.renepoels. waarbenjij.nu EL EN MAAS

Peel en Maas | 2007 | | pagina 17