Uitbreiding kantoor Rabobank Wanssum Toegankelijkheid op de kaart Postkaart Geijsteren F Si r Oude foto Service rubriek Groeten uit Geijsteren PEEL EN MAAS Donderdag 4 oktober 2007 - Pagina 13 Kunt u het zich voorstellen? Een champignoncel tegen het huis? Een gedeelte van een koeienstal? Ja, dat kan. Maar vol met huishoudapparaten, kleding, kleine meubelen, zie kenhuisbedden, rollators en andere ziekenhuisartikelen? Allemaal geordend? Gesor teerd op een tennistafel? In een ruimte zonder ramen? Het is echt waar, en iets waar het echtpaar Aerts-Hendrix uit Swolgen écht trots op is. Harry Aerts (79) en Toos Aerts-Hen- drix (75) verzamelen al bijna 25 jaar spullen voor minder bedeelde landen en regelen het transport ernaartoe. Harry Aerts gaat nu voor de veer tigste keer met een transport naar Polen. In de winter van 1983 besluit Harry Aerts met Jan Gooren en meerdere vrijwilligers uit Horst mee te rijden naar Polen. Liefst 42 personenauto's gaan een groot avontuur tegemoet. De missie: "Arme tehuizen in Polen voorzien van spullen die zij nodig hebben en wij in Nederland niet konden gebruiken." De volgeladen auto's met meubelen en kleding maken een onvergetelijke reis. Niet de weg naar Polen, maar de reac ties van de mensen maken de trip meer dan geslaagd. Toos en Harry Aerts zijn helemaal in de ban van het project en besluiten in de herfst van 1984 om zelf met tochten naar Polen te beginnen. "Wij waren boeren met een leeg staande champignoncel en dach ten: waarom ook niet? We gaan door met het telen van kleine landbouwproducten, zoals aardap pelen, asperges, suikerbieten en kerstbomen, en daarnaast doen we sociaal dankbaar werk. De eerste reis naar Polen is uitgegroeid tot gemiddeld vier vrachtwagens per jaar volgeladen met goederen naar verschillende bestemmingen." Jaarlijks rijden vele vrachtwa gens naar voornamelijk Roemenië, maar ook naar Polen en intercon tinentale ritten naar Albanië en Afrika. Liggen de spullen allemaal in die ruimtes? "Ja, wij sorteren alles netjes uit. Kleding vouwen we op en daar maken we stapel tjes van, de huishoudspullen zet ten we per categorie bij elkaar en zo verder. In de winter hebben we voor warmte een straalkacheltje en de lamp moet aan want het is stikdonker in die cel", lacht Toos Aerts. Aan producten komen ze niets tekort. Als een organisatie ermee ophoudt, brengen ze de spullen weer naar Swolgen. "We krijgen spullen van mensen en kleine organisaties uit de omgeving, maar ook medische goederen zoals bed den en rollators uit ziekenhuizen uit alle hoeken van het land." PERSOONLIJK CONTACT De familie Aerts-Hendrix weet de kosten laag te houden. "Onge veer vier keer per jaar komen er vrachtwagens uit Oost-Europa naar Nederland om hun vracht af te leveren en op de terugweg nemen ze onze spullen mee. Dat is geheel kosteloos. Af en toe rij den wij in een personenauto ach ter de vrachtwagen aan en leveren we de verzamelde spulletjes per soonlijk af bij de stichtingen. Toos Aerts-Hendrix is afgelopen zomer in Roemenië bij Karitas geweest. Deze stichting neemt de goederen in ontvangst en verdeelt ze over de tehuizen en instellingen die ze ook echt kunnen gebruiken. Of ze verkopen deze in een speciale winkel en van de opbrengst bren gen ze families warme maaltijden." "In Polen slapen we gratis in de tehuizen. Tegenwoordig kan dat niet meer. En eerlijk is eerlijk: in Roemenië is het eten slechter en het persoonlijk contact is heel mooi. Eerst schreef ik ieder jaar tientallen kerstkaarten naar Polen Harry Aerts (79) en Toos Aerts- Hendrix (75) verzamelen al bijna 25 jaar spullen. en kreeg ik er ook terug, dat is nu veel minder." OORKONDE Ondanks de veranderingen blij ven Toos en Harry Aerts-Hendrix samen met een groep uit Schijndel de transporten graag verzorgen. "Het belangrijkste is dat de men sen daar er wél iets mee kunnen doen. En we hebben nog wel bij zondere contacten met sommige mensen. Aan ophouden denken we niet, we blijven dit doen totdat het om welke reden dan ook niet meer gaat." Tijdens de viering van het 50- jarig huwelijksfeest van het paar waren ook prominente aanwe zigen. "Een pastoor, Jozsef Rajna uit Roemenië heeft de heilige mis gedaan en van bisschop Josef Tempfli hebben we een oorkonde ontvangen voor het werk dat we doen. Samen met kapelaan Harold van Overbeek en onze pastoor Ruud Verheggen uit Drunen was het een ware 'Drie Heren Heili gen mis' .Wij kunnen terugzien op een geweldige feestdag en weten niet hoezeer we iedereen kunnen bedanken." 't Raayke in Tienray gestart met fase twee van verbouwing crisisopvang 't Raayke in Tienray onder steunt kinderen en jongeren met een verstandelijke beper king. 't Raayke maakt deel uit van zorgaanbieder Daelzicht, en is bedoeld ter ondersteu ningvan het thuisfront. Onder steuning kan betekenen week- midweek- of vakantieopvang. 't Raayke is ingericht voor cri sisopvang en de periode die nodig is voor het vinden van een adequate vervolgopvang elders. Joost Smedts, manager van o.a. 't Raayke, over de ver bouwing van de crisisopvang en de trots van het werk. "Als je ziet dat een kind of jong volwassene zich veilig bij ons voelt en zelf werkt aan zijn of haar toekomst, dan geeft dat enorm veel voldoening." In Tienray wordt professionele crisiszorg verleend aan kinderen en jongeren met een verstande lijke beperking tot 18 jaar, bij wie de thuissituatie geen veilige plek meer is voor een optimale ontwikkeling van het kind. Ortho pedagogen, psychologen en art sen verlenen hulp bij 't Raayke. Gekwalificeerde medewerkers en een groep betrokken vrijwilli gers verzorgen in kleine teams de begeleiding van de cliënten. Joost Smedts: "Een groot team veroor zaakt onduidelijkheid en juist voor deze kinderen en jongvolwasse nen is het belangrijk dat ze een vertrouwensband kunnen creëren met de begeleiders. Zij komen vaak uit zeer vervelende gezins situaties en wat wij hen primair willen bieden is een beschermde omgeving waar zij gestructureerd en ongestoord kunnen werken aan hun persoonlijke ontwikke ling." 't Raayke is dit jaar de tweede fase van de verbouwing ingegaan. "De 36 plaatsen voor crisisopvang worden aangepast voor 6 woon eenheden (voor elk 6 cliënten) met ieder een eigen voordeur en moderne inrichting, waarbij zoveel mogelijk een zelfstandige woonsituatie wordt nagebootst. Op de eerste verdieping wordt nu kantoorruimte verbouwd en een grote recreatieruimte gemaakt. Je weet niet hoe lang iemand blijft wonen. Dat kan variëren van 12 weken tot een (paar) jaar. Daarom willen we door de allerbeste voor zieningen te bieden, altijd goed voorbereid zijn. Cliënten kunnen sterk verschillen in hun mogelijk heden, zelfstandigheid en leeftijd. Door hen apart van elkaar te laten leven, kunnen wij hen specifieke re aandacht geven." DAGACTIVITEITEN De verbouwing van 't Raayke zal worden afgesloten met een open dag voor geïnteresseerden. Op de open dag zullen uit priva- cyoverwegingen geen cliënten aanwezig zijn. "Wij werken samen met collega-instellingen in Zuid- Nederland. Dat geeft ons sprei dingsmogelijkheden. Goede rand voorwaarden zijn vereisten voor een goede crisisopvang", zegt Joost Smedts."De primaire behoef ten van het kind worden verzorgd, maar het terugbrengen van rust in het kind bereik je niet alleen door structuur. Daar is ook een zinvolle dagbesteding voor nodig. Daarom gaan de kinderen vijf dagen in de week naar school of naar dagcen trum De Kej in Koningslust. De Kej is onderverdeeld in groepen, om ieder kind specifieke aan dacht te kunnen geven. De nadruk wordt gelegd op structuur, zelf redzaamheid, communicatie, soci ale ontwikkeling en het vergroten van het veiligheidsgevoel van het kind." 't Raayke werkt nauw samen met MEE, MFCG, Bureau Jeugd zorg, William Schrikker Groep. Deze organisaties verzorgen in de meeste gevallen ook de aanmel dingen, na overleg met ouders. Uit AWBZ-middelen is geld gekomen voor de uitbreiding van 't Raayke en het College Bouw heeft ver- Joost Smedts (l): "Een groot team veroorzaakt onduidelijkheid en juist voor deze kinderen en jongvolwassenen is het belangrijk dat ze een vertrouwensband kun nen creëren met de begeleiders." gunning afgegeven voor de ver bouwing. "Vergeet niet dat we het kleinschalig willen houden en we daarom het aantal wooneenheden niet hebben uitgebreid, maar de oppervlakte per wooneenheid is vergroot. Daar komt wel weer extra wet- en regelgeving bij kij ken, bijvoorbeeld als het gaat om veiligheid." Joost Smedts is trots op zijn werk en het team van 't Raayke. "80% tot 90% van alle cliënten blijft in de langere crisisopvang. Als je ziet dat een kind of jongere zich veilig voelt bij ons en zelf werkt aan zijn of haar toekomst, dan geeft dat enorm veel voldoe ning." Bank wil bovenverdieping beschikbaar stellen aan verenigingen Het Rabobank-kantoor in Wanssum krijgt de komende maanden een flinke renovatie. Na de opknapbeurt wordt de dienstverlening uitgebreid. Er komt meer personeel en ken nis zodat de klanten er voort aan ook voor zaken als hypo theken en beleggingen terecht kunnen. Daarnaast wil de bank de bovenverdieping van het pand beschikbaar stellen voor activiteiten van vereni gingen. Enkele jaren geleden heeft de Rabobank bijna alle kantoren in de dorpen in de gemeenten Ven- ray en Meerlo-Wanssum afgesto- ten.Alleen het kantoor aan de Pas toorstraat in Wanssum bleef een vestiging naast het hoofdkantoor in Venray. Sinds begin 2006 beho ren ook de Maasdorpen Well en Wellerlooi tot het werkgebied van Venray. Daardoor kende het filiaal in Wanssum een grotere toeloop. In november start de renovatie waarbij de gehele benedenverdie ping een facelift krijgt. Het pand krijgt een nieuwe en klantvriende lijkere inrichting. Er komen meer balies, zitjes en spreekkamers. Ook komt er een internethoek waar klanten hun bankzaken kun nen regelen. De bovenverdieping deed alleen nog dienst als kantine. Ed van Ham, directeur Particulie ren, meldt dat er plannen zijn om deze verdieping te gebruiken voor maatschappelijke activiteiten. "We gaan hier verder niets veranderen. Er komt alleen van buitenaf een aparte ingang naar boven toe." De Rabobank speelt met de gedachte de ruimte beschikbaar te stellen aan verenigingen. "Zo zou de KBO er bijvoorbeeld kunnen verga deren. Er zit een keuken en een toilet in, en er is ruimte genoeg. Alleen mag het geen concurrent worden van gemeenschapshuis De Zandhoek", meldt Van Ham. De bank heeft overwogen de boven verdieping commercieel te verhu- ren."Maar het idee om iets voor de verenigingen te doen, past beter bij ons", vindt communicatieadvi seur Marjon Minten. Het kantoor in Wanssum heeft nooit ter discussie gestaan. "Want het is altijd goed bezocht geble ven en geografisch gezien ligt het gunstig", zegt Minten. Ed van Ham vult aan dat een spreiding van kan toren over het gehele werkgebied ook van groot belang is. "Wans sum is een oud-hoofdkantoor dat vrij ruim van opzet is. Het is welis waar geen zichtlocatie maar toch hebben we besloten het pand te behouden en flink op te knappen. Met als doel de dienstverlening te verbeteren. We streven ernaar dat tachtig procent van de diensten er straks verricht kan worden. Nu is dat nog minder, het zijn vooral de meer eenvoudige bankzaken. Daar komen straks advies en com plexere zaken bij zodat het een volwaardig kantoor wordt." Begin februari, rond carnaval, is de verbouwing achter de rug. Een exact bedrag wil Van Ham niet noemen maar hij spreekt van een investering 'van enkele ton nen' De opzet is dat het kantoor meer aantrekkingskracht krijgt voor de omringende dorpen Geijs- teren, Blitterswijck, Meerlo,Well en Wellerlooi. De openingstijden - het kantoor is alle werkdagen geopend - veranderen niet Van Ham: "Bovendien wordt het pand zo aangepast dat het beter toegan kelijk is voor ouderen en gehandi capten. Ook wordt bijvoorbeeld de geldautomaat tien centimeter lager geplaatst zodat mensen in een rolstoel het makkelijker kun nen bedienen." De uitbreiding in Wanssum luidt geen trendbreuk in. Het is niet de bedoeling ook in andere dorpen opnieuw te investeren in een nevenvestiging. Over het kantoor aan de Papenbeek in Well is nog geen besluit genomen. "Het is juist de bedoeling om meer naar de klanten toe te gaan", legt Van Ham uit. "Zo organiseren we steeds vaker themabijeenkomsten over bijvoorbeeld internetbankieren of schenken en erven." De thema's uitgankelijkheid, toegankelijkheid en brandveilig heid zijn sinds donderdag 27 september een begrip voor velen. De drukbezochte avond, georga niseerd door het Gehandicap tenplatform Meerlo-Wanssum, waarop onder meer de wethou ders Carla Brugman (PK), Dickie Minken (PvdA) en Leo Beterams (PK) aanwezig waren, de fractie voorzitters van de politieke par tijen, besturen en leden van de KBO - afdelingen van de gemeen te was een groot succes. Tijdens deze avond hielden brandweer commandant Sraar Theeuwen van de Meerlo-Wanssum en Chris van Rooy, deskundige van de brandweer in Venray, een boeiend betoog over veiligheid in relatie tot toegankelijkheid en uitganke lijkheid. De aanwezigheid van de Theetantes uit Boxmeer, die de thema's betrokken bij hun caba- reske optreden, was een groot succes. De politieke leiders en fractievoorzitters zongen uit volle borst mee en dat was volgens voorzitter Truus Knoops- Kersten van het gehandicaptenplatform een bijzondere ervaring. "En nu is het tijd om te schrijven", stelde Truus Knoops-Kersten. Het plat form verwacht in 2007 nog het startsein te kunnen geven voor een toegankelijke gemeente, vast gelegd in besluiten. "Vooruitzien vanaf de tekentafel geeft rust en levert alleen maar voordelen op voor iedereen. Zorgen om en vóór elkaar in het leven van elke dag is onze plicht. Zeker voor mensen met een beperking. Ook in ram penplannen zal duidelijk moeten worden beschreven hoe we deze zorg in zorgvuldigheid moeten verlenen. Een warme herfst dus, met gespannen verwachtingen. De wethouder heeft een afspraak met ons, dat punt hebben we al!", aldus voorzitter Truus Knoops- Kersten, die de toekomst met ver trouwen tegemoet ziet. Vernielingen De politie onderzoekt de ver nielingen van en bij een mobiele oogstmachine gelegen aan Over de Beek in Tienray. Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag hun slag geslagen. Er zijn onder andere een tentzeil, beregeningsbuizen, een bestu ringsprogramma en een bestu ringscomputer vernield. In de tent was een transportband omge gooid en waren inpakdozen door de ruimte gegooid. De politie vraagt getuigen zich te melden bij de politie in Horst via telefoonnummer 0900-8844 (lokaal tarief). Mantelzorgers Samen met Het Steunpunt Mantelzorg, Stichting Thuiszorg Noord-Limburg, De Zorggroep Noord-Limburg en Dichterbij heb ben de gemeenten Meerlo-Wans sum, Sevenum en Horst aan de Maas hard gewerkt aan de nota Mantelzorg voor de jaren 2008- 2011. Tijdens twee bijeenkomsten wordt de eindversie van de nota besproken. Deze bijeenkomsten worden gehouden op dinsdag 9 oktober van 9-30 tot 11.30 uur in het sociëteitsgebouw van de KBO in Meerlo en op dinsdag 16 oktober van 9-30 tot 12.00 uur bij Steunpunt Mantelzorg in Horst. Rommelmarkt de Vöskes Onder het motto 'Wie het eerst komt heeft de beste keus' houdt carnavalsvereniging de Vöskes zondag 7 oktober voor de dertiende maal haar jaar lijkse rommelmarkt in sport en zalencomplex 't Brugeind in Meerlo. Meer dan duizend artikelen zijn op deze markt te koop. De naam rommelmarkt moet men niet letterlijk nemen. De Meerlose rommelmarkt staat bekend als een goed gesorteerde rommelmarkt. De spullen zijn vorige week door de leden van carnavalsvereniging de Vöskes en enkele vrijwilligers huis aan huis bij de Meerlose inwo ners opgehaald. Alle elektrische apparaten zijn uitgetest. Elk jaar komen steeds meer mensen naar de rommelmarkt in Meerlo. De carnavalsvereniging heeft dan ook de beschikking over twee grote zalen, waar de goederen overzich telijk uitgestald staan. Ook dit jaar kan de bezoeker rekenen op een keur van artikelen. Om 13.00 uur gaat de zaal open voor het kopen van kleine artikelen. Om 14.00 uur start de verkoop bij opbod, waarbij de waardevolle goederen de hamer passeren. Entree is een euro en kinderen hebben natuur lijk gratis entree. Beurs Stichting speelterrein D'n Speul- bongerd in Swolgen houdt een tweedehands kledingsbeurs voor najaars- en winterkleding op zon dag 7 oktober van 10.30 tot 12.30 uur in het Pastoersweike aan de Bosweg 5 in Swolgen. Wil je kle ding te koop aanbieden, bel dan voor meer informatie met een van de contactpersonen, tel:692874, 690000,692598. Op bovenstaande postkaart van Geijsteren ziet u afbeeldingen van De Rosmolen, café 't Trefpunt, het bekende 'bruggetje' over de beek en de St.Willibrorduskapel. Foto: Verzameling Heemkunde- vereniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: F.J.R vanArensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel.0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. turbaiia Champignoncel vol goederen voor minder bedeelde landen Meer ruimte en privacy Meerlo-Wanssum tuifaqna ui bono

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13