Eerste steen nieuw hotel Horst gelegd Klussendienst tien jaar Open dag dierenkliniek Een 8 voor JOOP Anneke Steijlen neemt afscheid van de Keg Eetcafé steunt goede doel Dierendag Intratuin i snoeigoed PEEL EN MAAS Donderdag 27 september 2007 - Pagina 9 Een 'historische steen', afkomstig van kasteel Huis Ter Horst, was afgelopen vrijdag het symbolische middelpunt van een nieuwe mijlpaal in de Kasteelse Bossen van Horst aan de Maas. Met de over handiging van de steen werd namelijk het startschot gege ven voor het herinrichtings project van het waardevolle recreatie- en natuurgebied. De 'historische steen' werd even eens gebruikt als eerste steen voor het nieuwe Parkhotel Horst, toekomstig gelegen aan de grote vijver in de Kasteelse Bossen. In de negentiende eeuw gebruikten de inwoners van Horst de restanten van kasteel Huis Ter Horst als bouwmateriaal voor hun huizen. De beschermheer van St. Lucia -de heer Romé Fasol- heeft vastgesteld dat vandaag de dag de gebruikte restanten van het ver vallen kasteel nog steeds zichtbaar zijn in Horst aan de Maas.Terug te vinden in dorpels, fundamenten en andere oude materialen. Zelfs een klassieke houten deur die nu nog in gebruik is, blijkt afkomstig van kasteel Huis Ter Horst. De 'historische steen' verte genwoordigt de gedachte dat het verleden wordt 'teruggegeven' aan het nu en aan de toekomst. De voltallige schutterij droeg de steen om die reden vanaf het Schutroe- deplein in Horst, door het dorp, naar de Kasteelse Bossen, langs de kasteelruïne om te eindigen tussen het meer en de bouwplaats van het hotel. De Deken van Horst en tevens Aalmoezenier van de schut terij Deken Merkx werd bereid gevonden de historische steen te zegenen, nadat de beschermheer van de schutterij de steen 'terug' had gegeven aan de burgemeester van Horst aan de Maas, Kees van Rooij, en Hans en Mari van der Sterren van Parkhotel Horst. De gebroeders Van der Sterren, ook eigenaren van hotel Asteria inVen- ray, hopen in 2008 de eerste gas ten te mogen verwelkomen. In september 1997 startte Syn these met een groep vrijwilligers een nieuw project: Klussendienst. In september 2007 kijkt welzijns- instelling Synthese samen met haar klusvrijwilligers terug op tien jaar Klussendienst, in tien jaar zijn meer dan 1000 klusjes geklaard. Het idee voor de Klussendienst is voortgekomen uit een toene mende behoefte aan hand- en spandiensten van hulpbehoeven den. In de jaren negentig vroegen steeds meer senioren en mensen met een beperking hulp bij Syn these voor kleine klusjes in en om het huis. Zij konden om diverse redenen daarvoor geen beroep doen op mantelzorgers. Voor veel bedrijven waren deze klusjes niet winstgevend of bleken door geen enkel bedrijf uitgevoerd te -kun nen- worden. Al snel bleek het animo van vrijwilligers om klusjes te verrichten voor hulpbehoeven den groot genoeg om te starten met een nieuwe dienst: de Klus sendienst van Synthese. De Klus sendienst is na tien jaar nog altijd springlevend. De klusjes worden uitgevoerd door een trouwe groep van elf enthousiaste vrijwilligers. De klusjes variëren van een schil derijtje ophangen tot (beperkte) hulp bij tuinonderhoud, van ver en herstel van kleding en onder steuning van mantelzorgers. Mocht u meer informatie wen sen over de Klussendienst, een beroep op deze dienst willen doen of klusvrijwilliger willen worden, dan kunt u tijdens kantooruren contact opnemen met Synthese: Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, telefoon 077-3978500. U kunt ons ook mailen: unithorst@synthese. nl. Dierenkliniek De Oude Melk fabriek in Venray gooit zondag 30 september de deuren van de kliniek wagenwijd open. Een aantrekkelijk en specta culair programma geeft het publiek niet alleen een com pleet beeld van de mogelijkhe den en de dagelijkse praktijk in een dierenziekenhuis, maar maakt een bezoek op deze dag ook tot een gezinsuitje. De Oude Melkfabriek, die in juli van dit jaar werd geopend, maakt deel uit van Dierenklinieken Horst e.o. Met klinieken in Horst, Ble- rick, Grubbenvorst, Sevenum en sinds kort dus ook Venray, heeft Dierenklinieken Horst e.o. een sterk regionale functie en voor alle dieren wordt een compleet gezondheidszorgpakket geboden. Tijdens de open dag in "De Oude Melkfabriek" kunt u met eigen ogen zien en ervaren wat dit inhoudt. Bij een rondgang door de die renkliniek krijgen de bezoekers presentaties van de nieuwste onderzoeks- en behandelingstech nieken bij gezelschapsdieren. Er zijn demonstraties van fysiothera pie, acupunctuur, scopie (in een dier kijken) en echografie. Mensen krijgen ter plekke een indruk van wat hen en hun huisdier te wach ten staat bij opname en operatie. De viervoeters kunnen proeven van lekkere en verantwoorde ver snaperingen en hun baasjes kun nen een half jaar Hills voer voor hond of kat winnen met de speci ale kennisquiz. Altijd al bang geweest voor spinnen, schorpioenen of ander kruipend (on)gedierte? Tijdens de open dag worden speciale sessies gehouden met deze beestjes, die een eerste aanzet kunnen zijn om van fobieën af te komen. Énde ren hebben hun eigen programma met een springkussen, dierenge- zichten schminken en een pony ritje rondom de kliniek. Huisdieren met modelaspiraties kunnen zich ter plekke laten foto graferen. Gedurende de hele dag is er een professionele fotograaf aanwezig die de meegekomen huisdieren vastlegt op de gevoe lige plaat. Elke eigenaar kan één gratis foto van zijn huisdier laten maken. Open dag: zondag 30 sep tember van 11.00 uur tot 17.00 uur. Toegang gratis. Dierenkliniek De Oude Melkfabriek, Leunseweg 22A, Venray-Leunen, Tel.0478- 582690. Email: info@dierenkliniek- deoudemelkfabriek.nl site: www. vooralledierenhetbeste.nl Ruim een jaar geleden is in Ven ray, als eerste in Limburg, JOOP (Jonge Ondernemers Op Pad) van start gegaan. JOOP is een pro ject van Holleman Performance management uit Gemert en wordt in Limburg vertegenwoordigd door Victor Weijs uit Venray. De deelnemers in Brabant en Limburg waardeerden de trajec ten tot nog toe met een gemid deld cijfer 8. JOOP is een traject waarin jonge ondernemers van en met elkaar leren. De onderwerpen welke aan de orde komen worden door de ondernemers zelfbepaald. Deskundigen, onder meer uit het netwerk van een van de partners ponsors, gaan op interactieve wijze met de deelnemers aan de slag gedurende acht sessies. In Venray zijn Rabobank Venray e.o. en Bol Accountants partner/spon sor. Bovendien werd het eerste traject ook door de gemeente Ven ray financieel ondersteund. In novemberg gaat een tweede groep van start. Op 9 oktober vindt er bij de Rabobank een pre sentatie plaats voor geïnteresseer de ondernemers uit Venray e.o. Ook in Horst aan de Maas start binnenkort de tweede groep met als partner-sponsoren Rabobank Maashorst en Bol Accountants. Begin november zal JOOP ook in Venlo van start gaan, ondersteund door Rabobank Venlo en Contour Accountants en Belastingadvi seurs.Geïnteresseerde onderne mers kunnen contact opnemen met Victor Weijs (06-53727459 of victor@weijs.nl.) Waar gebeurt(d) in Venray In het bos van Zwartwater in Venray kan men op zondag 30 sep tember verhalen beluisteren. Jan Michels vertelt midden in het bos verhalen die verwonderen. Ludie ke en historische verhalen uit de streek of verder weg. Deze keer is het thema Peelverhalen. Jong en oud zijn bij deze Puur Natuur acti viteit van harte welkom. Aanmel den kan via de website van (P)uur Natuur www.demarke-puurna- tuur.nl.Als er te weinig aanmeldin gen zijn, gaat het niet door. Waar gebeurt(d) wordt gehouden in het bos van Zwartwater. De bekende borden wijzen de weg naar deze unieke belevenis. In oktober 2006 vond er een culturele uitwisseling plaats tussen zeventien leerlingen van het Kunstencentrum Jerusalem Venray, afkomstig uit de drie gemeenten Venray, Meerlo-Wanssum en Horst aan de Maas, en 23 leerlingen van een kunstencentrum uit Sort- land, Noorwegen. Het thema voor deze ontmoeting was Religie. Naast het deelnemen aan work shops, onder meer zang en schil deren, en het bezoeken aan diver se culturele instellingen, zoals het Odapark en de schouwburg, werd de moskee van Venray bezocht, de synagoge in Meersen en de Jezuïe- tenberg te Maastricht. Natuurlijk werd het Raayland College bekeken en werd er zelf gekookt. Naast dit drukke schema werd er iedere dag gerepeteerd voor de eindvoorstelling, die werd gepresenteerd op de laatste avond van het project. Deze week is zó goed bevallen dat is besloten om een tegenbezoek te brengen. Ook deze 're-visit' wordt weer financi eel ondersteund door het Euro pees subsidieprogramma Youth in Action. Het programma van de week in Noorwegen, van 22 tot en met 30 september, staat in het teken van het thema 'Bridges' (bruggen); Dit thema wordt bena derd vanuit de verschillende (cul turele) invalshoeken, de Noorse en Nederlandse; de voertaal is Engels, dat zowel de negentien Noorse als de zeventien Nederlandse deelne mers goed beheersen. Sortland ligt op een eiland en is verbonden met het vaste land via een lange brug. Ook staat er op het programma een wandeling door de bossen en bergen en wor den diverse culturele instellingen bezocht.Tijdens een tocht over de stranden wordt materiaal gezocht dat wordt gebruikt tijdens het maken van een kunstwerk onder leiding van de Nederlandse kun stenaar Karei Rouwenhorst. Natuurlijk is ook een bezoek aan de middelbare school en het gemeentehuis gepland. Tijdens de gehele week wordt er weer hard gewerkt aan de eind- voorstelling; twee bandjes, een ensemble, dans.Tevens worden de affiches zelf gemaakt en de aan kleding van de zaal. Op zondag 30 september zetten de Nederlandse wijn gaardeniers hun deuren voor het grote publiek open.Ook de aan de Steegsepeelweg in Leu nen gelegen wijnhoeve Lim- burgergaard van Piet en Ine Bistervelts is tijdens deze open dag te bezoeken. Belangstellenden kunnen op zondag 30 september een kijkje nemen in de wijngaard, maar ook in de volop in gebruik zij nde wijnmakerij. Door de warme aprilmaand is er al een gedeelte geoogst en deze druiven staan al te vergisten in die ruimte. Daarna kunnen de bezoekers natuurlijk in de sfeervolle ontvangstruimte ook een glaasje proeven.De wij nen van 2006 zijn inmiddels ook gebotteld. Dit zijn een witte droge en een iets zoetere.Ook van de rode zijn er twee te proeven even als een rosé. Dit assortiment zal de komende jaren uitgebreid worden met nog een sprankelwijntje. De oogst dit jaar is verzorgd door een club van wijnliefhebbers die regel- matig een handje meehelpen in de wijngaard en wijnmakerij.Door deze werkzaamheden mee te ver richten leert men natuurlijk veel over de druiventeelt en het wijn maken.Het is een club van aller lei pluimage die dit op vrijwillige basis doet.Mocht iemand interes- Op zondag 30 september zet ten de Nederlandse wijngaarde niers hun deuren voor het grote publiek open. se hebben om zich ook wat ver der te verdiepen in de wijnbouw, dan kan men zich op de open dag natuurlijk opgeven. Wijnhoeve Limburgergaard is ook aangesloten bij de promotie organisatie 'Welkom op de boer derij'. Deze organisatie promoot het proeven van het Limburgse buitenleven. Heeft u al eens een paard of een koe gemolken,kalfjes geknuf feld kennis gemaakt met een kop pel herten of een huifkartocht gemaakt? Al eens een kijkje geno men in een streekmuseum, zorg boerderij, siertuin, kruidentuin, bessenkwekerij of een rozenkwe- ker? Ook boerderijwinkels met groente fruit en streekproducten bezoeken en boerengolf spelen behoren tot de mogelijkheden. Kortom bij 'Welkom op de boer derij' vindt u activiteiten voor jong en oud.Een aantal van deze bedrij ven zal zich ook presenteren op de open dag van de wijnhoeve. Wijnhoeve Limburgergaard van Piet en Ine Bistervelts, Steegse peelweg 55, 5809 ED Leunen, tel: 0478-589732. Informatie: Info@ wijnhoevelimburgergaard.nl. of www.welkomopdeboerderij.nl. In het centrum van Maashees realiseert Pantein Wonen een complex met drie koop- en drie huurappartementen. De contouren van het woonzorg complex Antoniushof zijn al zichtbaar. Om belangstellen den uit Maashees en omge ving te informeren over de stand van zaken vindt er op 4 oktober een informatiebijeen komst plaats. De indeling van de begane grond en de twee verdiepingen zijn al duidelijk te zien. De bouw van de tweede verdieping is in gang gezet en naar verwachting zijn de woningen in november water- en winddicht. Daarna volgt de afwerking van het gehele com plex. Behalve de informatiebij eenkomst zal eind november een open dag worden georganiseerd. Belangstellenden kunnen dan zien hoe de ruimtes zich tot elkaar ver houden en welke mogelijkheden er zijn. Het unieke aan dit project is de combinatie van wonen met faciliteiten als een servicepunt, een postagentschap en een ontmoe tingsruimte. Bovendien wordt aan zorgbehoevende bewoners zorg- garantie geboden door Pantein Ver pleging en Verzorging. De stichting Antoniushof zal de ontmoetings ruimte beheren met vrijwilligers. In de centrale hal, bereikbaar via twee toegangsdeuren is een trap penhuis en een lift voor de min- ÏSiïtM WjÊ der mobiele bewoners. Via de hal zijn ook de bergingen bereikbaar, waarin ruimte is voor het bergen van een scootmobiel. De apparte menten hebben elk twee slaapka mers, een ruime woonkamer met open keuken, een overdekt terras en de beschikking over intercom. Van drie koopappartementen zijn er inmiddels twee verkocht en van de drie huurappartementen is er al één toegewezen. Inwoners van Maashees en omgeving die belang stelling hebben voor een woning in dit complex zijn van harte wel kom op de informatiebijeenkomst op donderdag 4 oktober a.s. van 14.00 uur tot 15-30 uur in het gemeenschapshuis Plein 27 aan de Monseigneur Geurtsstraat in Maashees. Op 28 september 2007 heeft directeur Anneke Steijlen haar laatste werkdag op basisschool de Keg. Op 1 oktober verruilt zij haar baan voor een nieuwe functie bij de gemeente Venray. Anneke heeft zeven jaar op een hele fijne en inspirerende manier leiding gege ven aan de school. In deze periode is de verhuizing en nieuwbouw van de school gerealiseerd. Hier door zitten de leerlingen en per soneelsleden als leef- en werkge meenschap eindelijk samen onder één dak. De afgelopen week heeft in het teken gestaan van allerlei verrassingen. Zowel ouders, kin deren als collega's hebben haar in het zonnetje gezet. Het team biedt Anneke op 28 september van 15.30 - 17.30 uur een receptie aan voor genodigden en andere belangstellenden. De laatste drie maanden van het jaar staan bij Eetcafé De Graaf in het teken van een goed doel: We Care Founda tion. Behalve dat aan gasten een kleine (vrijwillige) dona tie van 1 euro per tafel wordt gevraagd, gaat het eetcafé zelf ook allerlei dingen organise ren om zoveel mogelijk euro's voor dit goede doel in te zame len. "Denk hierbij aan thema-avon den, waarvoor we van alle kanten al medewerking krijgen", vertelt Wendy Dakkus van Eetcafé De Graaf. "Zoals van leveranciers die wat willen sponsoren en perso neel dat gratis komt werken." Op deze thema-avonden worden waar schijnlijk ook veilingen van kleine kunst gehouden, als er tenminste mensen zijn die 'iets' ter beschik king willen stellen. Maar ook men sen die andere leuke ideeën heb ben voor het goede doel, kunnen contact opnemen met Wendy Dak- kus van Eetcafé De Graaf, Stations weg 1 inVenray,tel:511330,www. eetcafegraaf.nl. Begin oktober wordt het definitieve programma bekendgemaakt. De We Care Foundation is een stichting die geld inzamelt met medewerking van de Nederlandse horeca. Het geld is bestemd voor organisaties of mensen die zich bezighouden met het bevorderen van gastvrij heid in onze maatschappij. Elk jaar wordt er een goed doel gekozen waar de gelden aan gedoneerd zullen worden. De We Care Foun dation is een initiatief van Hotel- loTOP.Al eerder werden er tijdens evenementen van HotelloTOP vei lingen gehouden ten behoeve van het goede doel. Echter, HotelloTOP wil meer dan incidentele acties en structureel bijdragen in de vorm van maatschappelijk verantwoord ondernemen. Zodoende is binnen de collectieve gastvrijheidbranche de We Care Foundation opgericht. De inspiratie voor het concept van de We Care Foundation komt uit Engeland. Momenteel is dit concept ook overgenomen in Australië, de Verenigde Staten en Zuid-Afrika. In oktober 2007 zal de We Care Foundation dit concept in Nederland lanceren. Tijdens de wintermaanden oktober, novem ber en december wordt er geld ingezameld in de Nederlandse restaurants en hotels. Bij deel nemende ondernemingen wor den de gasten middels een klein informatief kaartje of een verwij zing op het menu geattendeerd op het feit dat er 1 euro aan de rekening wordt toegevoegd voor het goede doel. Wanneer een gast niet wil meedoen, kan hij/ zij dit aangeven aan de gastheer en dan zal die ene euro niet in rekening worden gebracht. Aan het eind van de maand maakt de horeca ondernemer de donaties over aan de We Care Foundation. Dit jaar worden de gelden gedoneerd aan Vrijwilligers Palliatieve Terminale Zorg Nederland (VPTZ); zij staan mensen in de laatste levensfase bij met aandacht van mens tot mens. Dat kan zowel thuis, als in een hospice. Meer informatie: www. wecarefoundation.eu. Op 4 oktober is het Werelddie rendag. Daarom organiseren de dieren bij Intratuin een feestje op woensdagmiddag 3 oktober van 14.00 tot 16.30 uur. Iedereen, mens en dier, is die middag meer dan welkom. Voor de kinderen is er limonade met een lekkere verrassing en een zakje met een ballon sleutelhanger van Hill's Hill's. Op woensdag 3 oktober wordt er ook een demodag op de dierenafdeling gehouden, waar u terechtkan met al uw vragen over de voeding voor uw hond of kat. Verder ligt er ook een kleurplaat klaar. Inzenders maken kans op een grote partij hondenvoer. Van maandag 10 september tot en met zaterdag 6 oktober staat in het teken van de dierenverwenweken bij Intratuin Venray. Vraag naar het kortingstickervel bij de klanten service of op de dierenafdeling. Zo bepaal je zelf op welke dieren- producten je korting krijgt. Met de Intratuin-kortingsstickers laat je je lievelingsdier volop genieten van deze verwenactie.Verder kunt u uw hond laten casten voor de Pedigree-reclame. Op zaterdag 29 september tussen 10.00 en 16.00 uur worden honden gejureerd op tal van punten zoals natuur lijke uitstraling. Ook wordt er een foto van de hond genomen die te downloaden is via de site van Pedigree. Landelijk worden twaalf finalisten gekozen, zes via de vakjury, zes via internetstem- ming. Trommel dus al je vrienden en familie op en zorg ervoor dat jouw hond als hoogste scoort. De finalisten worden uitgenodigd voor een professionele fotoshoot. Daarna wordt het spannend, want aan de hand van deze foto's wordt de modelhond voor een Pedigree reclame gekozen! Wil jij dat jouw hond in een Pedigree-reclame schittert? Reserveer dan 29 september in je agenda en kom die dag naar Intratuin Venray, Langstraat 133- Passiflora Hoveniers Venray 06 - 20 43 99 57 www.passiflorahoveniers.nl Leerlingen snuiven cultuur in Noorwegen Open dag wijnhoeve Wonen in het centrum van Maashees tuinontwerp tuinaanleg tuinonderhoud Het meeste snoeiwerk is vakwerk. Kennis van de groeiwijze van de bomen en struiken is hiervoor van essentieel belang. Bel nu alvast voor een af spraak, want goed snoeiwerk is de basis voor een gezonde tuin.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 9