Cabaret,'Fooi Koller' en Rockin' On Heaven's Door De Peelklank 60 jaar Doe mee met het literair café Vensters op Venray Verloren Programma Schouwburg Venray Voor de maand september zoekt het Literair Café Venray-regio het gedicht, waar onderstaande regels een fragment van zijn: Hier stond ons huis; hier liep zij met de honden; Hier maakte zij de bruine halsband los; Hier hebben wij de stinkzwammen gevonden Op een beschutte plek in 't sparrenbos. "Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig?" Antwoorden op deze twee vragen kunt u insturen naar het secretari aat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1,5801 RR Venray, tot donderdag 18 oktober 2007. Ook op onze website: www.literair- cafe-venray.nl is deze opgave te vinden! Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opga ve en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekend gemaakt. Er zijn steeds tien punten te verdienen: vijf voor de juiste naam van de dichter en vijf voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Na deze ronde is de stand als volgt: Mevr. I.Ophey en de heren J. Bekenes,A. Ederveen en RWeerts gaan aan kop met 70 punten. Mevr. J. Cruysberg scoorde 65 punten, mevr. H. Craghs 60 punten, de heer A.Leyssen en mevrouw R Wennekers 40 punten. De heren T. van Els, L. Lahaye en R.Lamers behaalden ieder 20 punten. De heer A.Kroft en de dames L.van Berlo-Lenssink en Ch. Selten-Litmaath scoorden 10 punten. Hulde aan deze poëzieliefheb bers! Het fragment van het gedicht van de vorige opgave kwam uit Remco Camperts "Poëzie is een daad een beroemd gedicht over wat de essentie van poëzie is. Poëzie omvat alle facetten van het leven, je zou zelfs kunnen zeggen tot en met de dood! Poëzie is een daad Poëzie is een daad van bevestiging. Ik bevestig dat ik leef dat ik niet alleen leef. Poëzie is een toekomstdenken aan volgende weekaan een ander land aan jou als je oud bent. Poëzie is mijn adembeweegt mijn voetenaarzelend soms over de aarde die daarom vraagt. Voltaire had pokkenmaar genas zichzelf doo r o.a. te drinken 120 liter limonade: dat is poëzie. Of neem de branding. Stukgeslagen op de rotsen is zij niet werkelijk verslagen maar herneemt zich en is daarin poëzie. Elk woord dat wordt geschreven is een aanslag op de ouderdom. Tenslotte wint de dood, jazeker, maar de dood is slechts de stilte in de zaal nadat het laatste woord geklonken heeft. De dood is een ontroering. Remco Campert Na het zeer succesvolle optreden vanAKO-genomineerde Frank Wes terman, afgelopen zondag in het Theehuis van het St.Odapark, richt het Literair Café zijn aandacht nu op de komst vanAdriaan van Dis op zondag 4 november 2007 om 11.30 uur in de Witte Hoeve, waar naar uitgeweken wordt i.v.rn. de verwachte grote belangstelling. Ook nog in de maand november verzorgt het Literair Café twee besloten avonden voor de senioren van Schuttersveld in Venray en Maesdui- nenstaete in Bergen. Uit ervaring is gebleken dat de bewoners van deze twee verzorgingshuizen dat zeer op prijs stellen! Als u nog aarzelt, neem dan nu de beslissing en wordt donateur van het Literair Café! De minimale bijdrage van een donateur is 6 euro per jaar. U krijgt daarvoor bij elke activiteit een persoonlijke uitnodi ging van het Literair Café en u ontvangt per bijeenkomst een korting (meestal 2 euro), waardoor u zeker de helft (en meestal nog meer) van uw donatiegeld "terugverdient". Literatuur is er voor iedereen! Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de acti viteiten van het Venrayse Literair Café. Informatie over het bovenge noemde of over het werk van het Literair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1,5801 RR VENRAY, Telefoon: 0478- 582948 maar ook op de aantrekkelijke website: www.literair-cafe- venray.nl PEEL EN MAAS Donderdag 27 september 2007 - Pagina 27 Alhoewel de klanken van de Peel waarschijnlijk reeds honder den eeuwen bestaan is het dit jaar 60 jaar geleden dat muziekvereni ging De Peelklank werd opgericht en de eerste klanken van muziek vereniging De Peelklank te horen waren.Toen het ergste oorlogsleed voorbij was werden inYsselsteyn de koppen bij elkaar gestoken om te komen tot de oprichting van een fanfare. De belangstelling hier voor was erg groot. Bijna alle man nen, ongeveer 60, in de leeftijd van 15 tot 25 jaar melden zich aan. De wekelijkse repetitie was dan ook een van de weinige mogelijkheden voor een avondje vertier door de week als men niet van voetballen hield. Voor de verdere rest waren er weinig mogelijkheden. Dit in tegenstelling tot vandaag de dag nu men kan kiezen uit al van acti viteiten ook op de dorpen. Soms zelfs te veel waardoor verenigin gen in de problemen komen. Na de oprichting was het dan ook drin gen geblazen om een instrument te kunnen krijgen. In de beginja ren toen men nog noten moest leren lezen deden, bij gebrek aan instrumenten, vaak twee personen met een instrument. Instrumenten is een vaak terugkerend woord in de notulen van De Peelklank. Ook op dit moment speelt de vraag naar instrumenten en met name hoe die te bekostigen een grote rol. Door de grote toeloop van jeugdleden is De Peelklank gedwongen over te gaan tot de aanschaf van nieuwe instrumen ten. Een luxe probleem want enkele jaren terug had men te maken met een geringe instroom van leerling muzikanten. Door de basisopleiding in eigen handen te nemen mag De Peelklank zich sinds enkele jaren verheugen in een forse toeloop van jeugdige muzikanten. Ook het fanfarekorps zelf bestaat sinds vorig jaar uit een groot aantal jeugdige muzikan ten uit eigen kweek. Middels het elders gaan studeren, het verrich ten van bijbaantjes naast de studie verliezen muziekverenigingen tal van jeugdige muzikanten. Middels een aangepast muziekrepertoire en optredens probeert ook De Peelklank hier op in te spelen. Dit wordt gedaan door onder meer een jubileumconcert op zaterdag 7 en zondag 8 oktober met als titel Music around the World. Mid dels een muzikale rondreis wor den diverse landen aangedaan en wordt kennisgemaakt met de spe cifieke instrumenten van die lan den zoals de doedelzak van Schot land, de accordeon van de Franse Musette, de didgeridoo van Austra lië en Afrikaans getint slagwerk. De concerten worden gehouden De Locht Zondag 30 september start in Museum De Locht de Maand van de Paddenstoel. Tot en met 31 oktober zullen paddenstoelen en herfstdecors het museum sieren en wordt De Locht omgetoverd tot hét Paddenstoelenrijk. Met algeme ne informatie en interessante wee tjes zullen bezoekers een heldere kijk krijgen op de mysterieuze wereld van de paddenstoel. Hoog tepunt van dit alles is de jaarlijkse Champignondag op zondag 14 oktober. Om de Maand van de Pad denstoel ook voor jeugdige bezoe kers tot een succes te maken is er speciaal voor hen een speurtocht uitgezet. Zo komen zij op een leerzame en vooral leuke wijze in contact met de wereld van de pad denstoel. Daarnaast zijn er nog spe ciale kinderactiviteiten. Zondag 30 september bijvoorbeeld mogen ze een paddenstoel beschilderen.Als er dan nog tijd over is kunnen ze ook nog een eigen broodje bakken want de bakker kan wel wat hulp gebruiken. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bijzondere activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht, (www. delocht.nl). De jubilarissen van De Peel klank. in de Smelehof. Naast de jubile rende De Peelklank onder leiding van MarcThijssen uit St.Anthonis treden ook een Oberkrainer kwin tet, Dansgroep Starlights uit Asten en de Maclaren pipeband uit Venlo op. Uit eigen dorp verlenen Henk Deters en Ria Linders een vocale bijdrage. Beiden zijn oud-leden van De Peelklank. De concerten beginnen op 7 oktober om 20.00 en op 8 oktover om 14.00 uur. Kaarten zijn in voorkoop te koop in de winkel van de Boerenbond inYsselsteyn. De zondagmiddag is mede bedoeld voor het jeugdige publiek. De festiviteiten omvatten verder een goederen- en diensten veiling op zaterdag 13 oktober. Circa negentig kavels worden die avond aan de man gebracht. De opbrengst ten goede komt aan de jubilerende vereniging. Tal van fantastische kavels zijn binnenge komen, zoals een feestje met de Double U rules, een ritje op een Harley, een verblijf in een huis in Winterberg, haas in het zoer klaar gemaakt door een bekende Yssel- steyner, voor vier personen diner in het hooi, perceel grasland mol- lenvrij maken, wijn en bier uit de Peel en kaartjes voor het vorsten- raadsbal. De festiviteiten worden afgesloten met een receptie op zondag 14 oktover van 11.00 tot 12.30 uur in De Smelehof.Tijdens deze receptie brengt de jubileren de vereniging ook enkele werken ten gehore.Tijdens deze receptie worden ook de jubilarissen gehul digd. Bij De Peelklank zijn ruim dertig leerling drummers/slagwer kers in opleiding en 38 leerlingmu zikanten voor de fanfare. Daarnaast volgen ongeveer twintig leerlingen de basisvorming voor de muzikale opleiding. De toekomst voor De Peelklank ziet er dus positief uit als het gezegde wie de jeugd heeft, heeft de toekomst waar is. De Peel klank Ysselsteyn heeft al die jaren kunnen rekenen op de morele en materiële steun van de Ysselsteyn- se bevolking niet in het minst door de leden van de Vriendenkring. De vriendenkring bestaat uit leden die De Peelklank jaarlijks financi eel een warm hart toedragen. Muzikale zondag Op de Servaashof in Venray vindt zondag 7 oktober van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale mid dag plaats met een optreden van smartlappenkoor Schoen Luuj uit Venlo. Het koor is in mei 2000 opgericht door drie enthousiaste dames en telt tegenwoordig zo'n 40 leden. De bedoeling is om alleen Nederlandse smartlappen te zingen en het liefst niet in het dialect. Bij het koor staat de gezel ligheid voorop, de leden nemen regelmatig deel aan smartlap penfestivals in het land. Het koor wordt begeleid door een ervaren muziekdocente en een accorde onist. Belangstellenden zijn van harte welkom in het restaurant Le Tambourin op de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. De orga nisatie is in handen van het Intern Activiteitencentrum en restaurant Le Tambourin van de GGZ Noord en Midden-Limburg. Concert Vivat in Grote Kerk In de Grote Kerk in Venray kan men op maandag 15 oktober vanaf 20.00 uur genieten van een optreden door vocal ensemble Vivat uit St. Petersburg. Het koor zingt werken uit de orthodoxe liturgie en folkloristische liedjes uit Rusland. Vivat ondersteunt de afdeling intensive care neonato logie van het kinderziekenhuis St. Nicolaas Wonderdoener in St. Petersburg. Informatie over deze instelling en de tot nu toe gelever de sponsoractiviteiten zijn bij het concert aanwezig. Er wordt een deurcollecte gehouden. Schouwburg Venray presen teert deze week een gevarieerd programma met Cabaretesta fette, Eric Koller en Rockin' On Heaven's Door. Cabarestafette (vrijdag 28 sep tember, 20.00 uur): Brigitte Kaan dorp, Theo Maassen, Hans Teeu- wen: allemaal namen ze deel aan de Cabarestafette. In de twintig jaar dat het fenomeen bestaat, is de succesformule nooit gewij zigd. Cabarestafette biedt drie jonge cabaretiers de gelegenheid om hun kunsten aan een groot publiek te tonen; voor het publiek is het dé kans om kennis te maken met het cabaretbestand van mor gen. De bezetting is elke avond anders. Daarbij wordt gekozen uit een aanbod van negentien caba rettalenten, van wie de meeste al een eigen programma in de kleine zalen spelen, en een presentator die de avond aan elkaar praat. In Cabarestafette gaat het er niet om wie het eerst over de finish komt, maar wie het vrolijkst de eind streep haalt. ERIC KOLLER Eric Koller (zaterdag 29 sep tember, 20.00 uur): Voor de stijl van Eric Koller moet Van Dale nog een term bedenken. Hij beweegt zich ergens tussen mime, acroba tiek en slapstick en doet dat met een expressieve kop, een scherp gevoel voor timing en een elastie ken lichaam. Met minimale mid delen krijgt hij elke zaal aan het lachen. Voor 'Fooi Koller' nam hij samen met Peter de Jong (Maxi, van Mini) zijn repertoire onder de loep en gingen zijn beste num mers op sublieme wijze in de remix.'Koldervoorstelling van een acrobatische paljas.' (AD) 'Een begaafd slapstickacteur met een scherp gevoel voor timing.' (de Volkskrant) 'Eric Koller is weergaloos talent.' (Haarlems Dagblad) 'Met zijn soe pele, ranke lijf kan theatermaker Eric Koller nagenoeg alles. Koller is fenomenaal...' (DeTelegraaf) ROCKIN' ON HEAVEN'S DOOR Rockin' On Heaven's Door (woensdag 3 oktober, 20.00 uur): Rockin' On Heaven's Door neemt u mee terug naar de gloriedagen van de rock-'n-roll. In deze muzi kale show passeren achtereenvol gens Elvis Presley, Roy Orbinson, Buddy Holly en Eddie Cochran de revue. Zij deden ooit jongens- en meisjesharten sneller deden klop pen met nummers als 'Only the lonely','Hallelujah,'I love her so', 'C'mon everybody' en 'Love me Eric Koller tijdens Festival Uit de Kunst. Foto: Didier Fouarge. tender', die niet uit de hitlijsten weg te denken waren. Inmidels zijn deze sterren overleden, maar hun muziek leeft nog steeds en dat zal een professionele vijf mansband u op spetterende wijze laten weten. "Rockin' On Heaven's Door" heeft vanaf de eerste show in januari 2002 voor uitsluitend uitverkochte zalen in Engeland gezorgd en ontving vele lovende kritieken en staande ovaties van een uitzinnig en laaiend enthousi ast publiek. Mocht u willen reserveren voor een voorstelling bij Schouwburg Venray en mocht u nog vragen hebben kunt u contact opnemen met ons op 0478 - 530999 of via onze site: www.schouwburgven- ray.nl.www.schouwburgvenray.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Onder de titel Vensters op Venray loopt tot en met 28 oktober 2007 in Museum 't Freulekeshuus een tentoon stelling over Venrayse zon dagsschilders die actief zijn geweest in de jaren '30-'50. Óp de tentoonstelling is een ruime keuze te zien van werken van veertien Venrayse schil ders. Peel en Maas stelt in een nieuwe serie de kunstenaars en hun werken aan u voor. In deel 13: Arnold Theuws. Arnold Theuws leerde het schil dersvak thuis van zijn vader en verder door enkele jaren in de leer te gaan bij meester-schilder Jan Noij in Gennep. Hij leerde behalve de basisvaardigheden van huisschilder: hout marmeren en houtkleuren, letterzetten en muren en plafonds schilderen. In die tijd werden houten meubels veelal van zacht hout gemaakt en de schilder schilderde ze in de gewenste houtkleur inclusief de nerf van de houtsoort; hiervoor waren allerlei speciale gereed schappen beschikbaar zoals rol lers en kwasten. Zelfs het houten blad van wastafels en nachtkastjes werden zo van de gewenste mar- merkleuren voorzien. Een proeve van bekwaamheid in letterzetten kon Arnold in Venray tonen toen hij in 1921 de opdracht kreeg om het eerste plaatsnaambord van Ysselsteyn te maken. Tot zijn huwelijk werkte hij in de zaak van zijn vader. Na zijn huwelijk ging hij werken als schilder in Sint-Serva- tius. Hier komt hij in contact met Paul Beunen alias broeder Ulpius. Deze broeder was een enthousiast amateur-schilder en Arnold werd door hem geïnspireerd samen met hem te gaan tekenen en schilde ren in de omgeving van Venray. 's Zaterdagsmiddags trokken zij er regelmatig op uit. Arnold heeft zich vooral bekwaamd in het maken van potlood- en penteke ningen, aquarellen en gouaches; hij maakte slechts enkele olieverf schilderijen. Na de oorlog werd broeder Ulpius overgeplaatst. Daarmee kwam een einde aan het samen kunnen gaan schilderen en kwam tevens een einde aan de hobby van Arnold. Van Arnold is een achttal aquarellen te zien met gezichten op Venray, Merselo en Leunen; een pentekening van de Saksische boerderij en de Sint- Petrusmolen in de Wieën, en een winterlandschap in olieverf van de hoek Merseloseweg/Langeweg anno 1942 met een vrij uitzicht tot aan de Langstraat, (van Paul Beunen alias broeder Ulpius zijn drie aquarellen en twee olieverf schilderijen op deze tentoonstel ling). Deze expositie laat het Venray van toen zien, de tijd van vóór de oorlog en vóór de massale uitbrei ding van de Venrayse wijken. Voor veel Venraynaren zijn de olieverf schilderijen, aquarellen, potlood- en pentekeningen een feest van herkenning. In een brochure is van elke schilder een kort levensverhaal opgenomen. Museum 't Freulekes huus is te bezoeken op woensdag- zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Buiten de nor male openingstijden kan men na afspraak ook met groepen terecht. Tel. (0478)583880. Vij jaar lang trok Daniel Mendelsohn over de wereld, op zoek naar het antwoord op de vraag die hem als klein kind al bezighield: wat was er echt gebeurd met zijn oudoom Sjmiël en diens gezin, ver moord in de Oekraïne tijdens de Holocaust? Het was in zijn familie een verboden onderwerp, waarover slechts gefluisterd werd. Zijn zoektocht brengt hem naar twaalf landen op vier continenten. Hij heeft haast, want de getuigen ster ven uit. Mendelsohn verweeft zijn detectiveachtige zoektocht met herinneringen aan een bijna ver loren generatie joodse emigranten en met diepgaande bespiegelin gen over bijbelse teksten en de geschiedenis van het joodse volk. Uiteindelijk is Verloren een boek over de betekenis van mens zijn, over hoe we voortdurend bezig zijn met het scheppen en beheren van mythes die ons leven structuur moeten geven. Een uniek boek, dat je blik op de wereld blijvend ver andert. Daniel Mendelsohn is clas sicus en doceert aan Bard College. Hij schrijft regelmatig voor The New York Review of Books enThe New York Times. Hij ontving voor Verloren onder meer de National Jewish Book Award en de National Book Critics Circle Award. Verlo ren is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 29,95 euro. Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2007 | | pagina 27