Koester uw Monument Britt wint fotowedstrijd fietsvierdaagse Sportinstituut Honderdachtentwintigste jaargang - week 39 - donderdag Tl september 2007 G-judoka's Gruntjens, Van de Beuken en Nelissen naar Special Olympics World Summer Games Drie judoka's met een ver standelijke beperking van Sportinstituut Verhagen uit Venray weten niet wat ze moe ten verwachten van hun reis naar Sjanghai. Zenuwachtig zijn ze niet, want het gaat hen om het meedoen. Wie wil er nou niet naar de andere kant van de wereld reizen én mee doen aan de Special Olym pics World Summer Games in Sjanghai? Special Olympics Inc., een wereldwijde organi satie op het gebied van sport voor mensen met een ver standelijke beperking, orga niseert voor de twaalfde keer dit evenement en dit jaar voor het eerst met judo als offici ële olympische sport. Echt 'special' dus voor de judoka's van Sportinstituut Verhagen om als eerste Limburgers te strijden tegen G-judoka's uit de hele wereld. "Het gaat een groot feest worden", verwacht Rudi Verhagen (41), coach van de drie toppers en begeleider tijdens de reis. Op donderdag 27 september (vandaag) vertrekken 62 Neder landse sporters met een verstan delijke beperking naar Sjanghai, China. Deze club, onder begelei ding van 22 coaches, zal Neder land vertegenwoordigen tijdens 's werelds grootste sportevenement dit jaar.Atletiek, gymnastiek, hand bal, judo, paardrijden, voetbal, tafeltennis, tennis, wielrennen en zwemmen komen allemaal aan bod. Een strenge selectie, zoals deze bij de Olympische Spelen plaatsvindt, is niet aan de orde. De 7000 sporters, afkomstig uit 150 verschillende landen, zijn geloot en in verschillende klassen inge deeld. Jens Gruntjens (12), Patrick van de Beuken (18) en Tjeerd Nelissen (15) hebben tijdens de kwalificatie in Hoogezand-Sap- permeer hun talent en doorzet tingsvermogen bewezen en zijn uitgekozen om mee te doen in de drie hoogste klassen. Voor de deelnemers is het een eer om op wereldniveau evenveel respect en waardering te verdienen als ande re sporters op dit niveau. Ook voor Rudi Verhagen is dit een zeer speciale gebeurtenis. Hij heeft zelf nooit mogen meedoen aan de Olympische Spelen. "En nu ga ik met deze drie mannen, als coach. Dat is geweldig!" Hij wil niet opscheppen, maar fluistert tussen alle zinnen door: "We zijn de eerste Limburgse judoka's die hieraan mogen meedoen." Rudi Verhagen droomt al weken over de reis. Hij heeft enkele jaren gele den de sportschool overgenomen van zijn broer. Door de groei van de judogroepen besloot hij ook om les te geven aan kinderen met een verstandelijke beperking: G- judo. Ondertussen telt het sport instituut 40 G-judoka's en zijn er al een aantal naar het valide judo overgestapt. "Je moet niet kijken naar wat iemand niet kan, maar juist perfectioneren waar ze wél goed in zijn. Ik ben supertrots dat drie van mijn leerlingen dat over twee weken aan de hele wereld mogen laten zien." VEEL GELEERD Voordat Jens Gruntjens, Patrick van de Beuken en Tjeerd Nelis sen hun kunsten gaan vertonen, mogen ze eerst vijf dagen met de 59 collega topsporters uit Neder land cultuur gaan snuiven in Suzhou. "Tijdens de voorbereiding in Venray hebben we één keer per week extra getraind", vertelt Rudi Verhagen. "Je moet niet gaan overdrijven, het gaat erom dat de jongens een geweldige week heb ben. We zijn nog nooit in Sjanghai geweest. Daar moeten we van genieten." Veel tijd om extra te trainen zouden Jens, Patrick en Tjeerd graag hebben, maar ze gaan doordeweeks gewoon naar school. Jens zit in groep acht op de basis school en heeft heel veel hobby's. Naast judo is hij graag keeper bij voetbal en zijn grote hobby zijn vrachtauto's. Jens Gruntjens: "Ik heb al meerdere sportwedstrijden gewonnen op niveau 1maar deze keer wordt het wel heel span nend." Voor Tjeerd is het ook alle maal nieuw en spannend. "Dat ik mee doe, vind ik het allerleukst." Patrick is misschien wel het meest enthousiast: "Ik hoop kampioen te worden, daarom train ik een keer extra in de week". Rudi Verhagen: "De onderwijsinstellingen maken geen bezwaar tegen de twee vakantieweken van de jongens. De judoka's hebben hard getraind en zelf ook voorbereidingen getrof fen voor de reis. Daar hebben ze veel van geleerd. En ze gaan nog zoveel leren tijdens de reis. Dat is al iets om trots op te zijn." Als voorzitter van Stichting 'Judo for All' is Rudi Verhagen ook trots op DHL Beringe."De reis naar Jens GruntjensPatrick van de Beuken en Tjeerd Nelissen van Sportinstituut Verhagen doen mee aan de Special Olympics World Summer Games in Shang hai, Sjanghai kost 1000 euro per spor ter en er gaan ook familieleden mee. Een dure trip voor een gezin, maar DHL Beringe wil graag dat ook mensen met een verstandelij ke beperking de kans krijgen om deel te nemen aan zo'n geweldig evenement. DHL Beringe vergoedt de complete reis van de drie judo ka's en van drie begeleiders." Ook TV Limburg zet zich in voor de drie Judoka's uit Venray. "In Nederland krijgen we weinig media-aandacht. Dankzij TV Lim burg wordt van Jens, Patrick en Tjeerd een rapportage van de reis uitgezonden." Rudi Verhagen zou graag meer aandacht geven aan deze speciale sporten. "Op www.teamnlshang- hai2007.nl staat meer informatie en kunnen alle Nederlandse spor ters worden gevolgd. Eén ding staat vast: Jens Gruntjens, Patrick van de Beuken en Tjeerd Nelis sen gaan de reis van hun leven maken." Deze week een gemeentelijk monument aan de Patersstraat 14 in Venray. Waarschijnlijk gebouwd in het jaar I860 en een van de weinig oude woningen die zijn overgebleven na de oorlog in Ven ray, buiten Anna en Servaas .De familie Slits woonde er in I860 en het gebouw bevindt zich nog in oorspronkelijke staat. Een woon winkelhuis met een opvallende beelduitstraling in de Patersstraat. Het gebouw aan beide zijden aangebouwd, bestaande uit twee bouwlagen, bevat een gepleister de, geverfde voorgevel, wellicht later aangebracht door het schil dersbedrijf Schaeffers. De woning draagt de naam Het Schaefke. Boven de voordeur is een prachtig glas-in-lood raam te zien, voorstel lende een schilderspalet. Door de variabele en zeer uitbundige rijke versieringen spreekt men hier van eclecticisme, (verzamelde elemen ten uit verschillende stijlen) een boek van architectuur, volgens drs. H.Vriens. De dakgoot heeft enkele sterk geprofileerde lijsten, met acanthusbladeren. Korinthisch versierd met slangen en krullen met op de hoeken een bekroning in de vorm van een palmet met krullen. Boven de beneden ramen een barokke kuif, de enige barok decoratie in Venray die rusten op kraagsteentjes. Ook hier weer de naar buiten gekrulde bladeren met versiering van krullen en slangen De drie boven ramen met afgeronde hoeken hebben allen een glas-in-lood bovenraam, omlijst door uitgeholde gestuukte pilasters. Deze gestuukte pilasters met bladkapiteel zijn bekroond door een lijst met driehoekige timpanen met Ionische en Korin- thische kapitelen. Onder de eta- lageramen loopt over de breedte van het gebouw een vlakke plint met daarboven een piramidevor mig oppervlak. De woning heeft een zadeldak gedekt met pannen. Koester Uw Monument! Bron H. Vriens, Historicus. Reageren op deze wekelijkse rubriek kan via e- mail naar koesteruwmonument@ kpnplanet.nl., p.a. Jerusalem 7, 5801 ML in Venray. Ook dit jaar is er weer een foto wedstrijd georganiseerd tijdens de Venrayse fietsvierdaagse. De hoofdprijs, een digitale camera, die wederom beschikbaar is gesteld door Combi Dom Melskens, is dit jaar gewonnen door Britt Teunis- sen uit Ysselsteyn. Britt is dertien jaar jong en fietst al jaren samen met haar oma en haar twee tan tes de fietsvierdaagse van Venray. De grote hobby van Britt is, hoe kan het ook anders, wielrennen. Volgens Britt laat de foto goed zien dat er geen leeftijdsgrenzen bestaan voor deelname aan het dit prachtige evenement. De fiets vierdaagse van Venray is geschikt voor jong en oud. Britt merkt wel op dat de foto niet door haar zelf is gemaakt, maar door haar tante. De jury, bestaande uit Theo Clab bers van Combi Dom Melskens en Michel Thomassen van Fietsvier daagse Venray, complimenteert de winnaressen (Britt en haar tante) met de winnende foto:Uit alle inzendingen hebben wij gezocht naar een foto die de verschillende onderdelen van de fietsvierdaagse De winnende foto. goed benadrukt en niet is bewerkt. Deze foto laat de verschillende aspecten goed zien, de mooie natuur, het zonnige weer, en het feit dat fietsen voor jong en oud is geschikt.' Uit de ingezonden foto's, die overigens terug te vinden zijn op de site www-fietsvierdaagsse- venray.nl, is onderstaande foto als winnaar uitgekozen. Britt neemt de prijzen in ont vangst. Onlangs heeft de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray een overeenkomst gesloten met basisschool De Stek uit Castenray. Deze had aangegeven zich meer te wil len gaan bezighouden met de lokale geschiedenis, als uitgangspunt voor de natio nale en wereldgeschiedenis. Doel daarbij is de interesse en betrokkenheid van de leerlin gen te vergroten. Door middel van exposities, foto- en filmpresentaties, excur sies en gastlessen zullen in de toekomst met name de hoogste groepen bij de uitwerking van een aantal lesthema's ondersteuning krijgen van de heemkundeleden. De heemkundegroep beschikt over expositiemateriaal van diver se onderwerpen, zoals onder meer de archeologie, de Tweede Wereld oorlog, de strijd in Nederlands Indië,de lokale kerkelijke historie, de Castenrayse Vennen, ontgrin- ding De Diepeling en het agrari sche leven voor en na WO II. Directeur Femke van de Laar reageert heel enthousiast en is prima te spreken over de samen werking. "Wij gaan zorgen voor een lijst met lesthema's die door het jaar heen aan bod komen en de heemkundegroep maakt een lijst met materialen die geëxpo- Momenteel loopt er in de basisschool een door de heemkundegroep seerd of gebruikt kunnen worden opgebouwde expositie over de Tweede Wereldoorlog. op school. Op deze manier kunnen de leerkrachten gericht contact de fijne samenwerking." Ook Jan rayse heemkundegroep, ziet voor opnemen. We verheugen ons op Strijbos, voorzitter van de Casten- beide een winsituatie. "Omdat kennisoverdracht van onze lokale historie en de aandacht voor ons cultuurhistorisch erfgoed enkele van de doelstellingen van ons genootschap vormen, zijn we erg blij met de samenwerking met de basschool. We denken dat er voor beide participanten grote kansen liggen en hopen dat er iets heel moois en nuttigs uit voortkomt. Elke week publiceren we een stukje lokale geschiedenis in ons dorpsblad, maar we hebben de indruk dat dit door jongeren wat minder gelezen wordt. Door de samenwerking met de basisschool hopen we ook meer interesse te wekken voor onze publicaties", aldus Jan Strijbos. Momenteel loopt er in de basisschool een door de heemkundegroep opge bouwde expositie over de Tweede Wereldoorlog. Deze zal a.s. maan dag plaatsmaken voor een expo sitie met als thema de onafhanke lijkheidsstrijd in NederlandsTndië. Een week lang zullen de groepen 5 t/m 8 zich in het kader van de Castenrayse Indiëherdenking, die op zaterdag 6 oktober plaatsvindt, met dit thema gaan bezighouden. Later in het jaar zal het heemkun dig genootschap met historisch fotomateriaal ook nog meewerken aan de heropening van het school gebouw na een grootscheepse verbouwing. EL EN MAAS De sportreis van hun leven Heemkunde Castenray werkt samen met basisschool CCHTAXQ

Peel en Maas | 2007 | | pagina 17