Steun voor bovenschoolse zorg Illegale situatie in molen blijft Kom Geijsteren wordt groter Gouden erespeld voor Arnold Holl h OY PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 27 september 2007 - Pagina 13 Meerlo-Wanssum te afhankelijk van andere gemeenten Nee, burgemeester Joep Hahn is niet geschrokken van de harde conclusies die de visi tatiecommissie Bestuurskracht Gemeenten trekt. En dat is ook niet zo gek, want eigenlijk staat er niet zo gek veel nieuws onder de zon in het onlangs gepresenteerde rapport. Het besef dat de gemeente Meerlo- Wanssum nog maar net zelf standig het hoofd boven water weet te houden, is namelijk al veel langer tot het gemeen tehuis en de politiek doorge drongen. De visitatiecommissie Bestuurs kracht Gemeenten onderzocht in de afgelopen maanden de bestuurskracht van alle gemeen ten in Noord-Limburg. Het hele handelen van de gemeenten is doorgelicht. Voor wat betreft de gemeente Meerlo-Wanssum is de visitatiecommissie onder meer van oordeel dat de omvang van de gemeentelijke organisatie te klein en daardoor te kwetsbaar is, zeker als het aankomt op het adequaat oppakken van nieuwe ontwik kelingen die op de gemeenten in Nederland afkomen. Verder concludeert de visitatiecommis sie onder meer dat de financiële huishouding van de gemeente te weinig ruimte biedt, Meerlo-Wans sum te afhankelijk is van samen werking met andere gemeenten, de toekomstvisie niet goed is, grotere plannen maar niet van de grond komen en beleidskaders door de kleine ambtelijke organi satie niet actueel worden gehou den. De visitatiecommissie vraagt zich ook af of Meerlo-Wanssum in de toekomst wel in staat zal zijn om nieuwe taken die de overheid de komende jaren op het bordje van de gemeente gaat neerleg gen, uit te voeren. Al met al staat de gemeentelijke organisatie er niet al te best voor, zo blijkt uit het onderzoek, de gemeente Meerlo- Wanssum loopt op haar tenen en het plafond lijkt bereikt. Het college van B en W van de gemeente Meerlo-Wanssum is het in grote lijnen wel eens met de bevindingen van de visitatiecom missie. Woensdag werd in het gemeentehuis al met afgevaar digden van Gedeputeerde Staten overlegd over de resultaten van de bestuurskrachtmonitor. Tevens wordt op 8 oktober achter geslo ten deuren gepraat met de raad en het managementteam over de toe komst van de gemeente Meerlo- Wanssum. Later zullen er volgens Hahn ook openbare bijeenkom sten worden gehouden over de toekomst van de gemeente. Maar eerst is de politiek aan zet, vertelt Hahn."De politieke partijen beslis sen wat we met de probleempun ten gaan doen. Hard werken aan een nieuwe organisatie of praten over verdere samenwerking met onze buurgemeenten bijvoor beeld. De raad beslist, de visitatie commissie heeft de pijnpunten binnen onze organisatie nogmaals in beeld gebracht." Nogmaals, want voor de behan deling van de voorjaarsnota, vlak voor de zomervakantie, bracht het college al naar buiten dat de grenzen op financieel en perso neel gebied zijn bereikt en dat de gemeente Meerlo-Wanssum zich in allerlei bochten moet wringen om de eindjes aan elkaar te kun nen knopen. De laatste jaren moet de gemeente bijvoorbeeld al flink in haar reserves tasten om wat te kunnen. En dus meldt het herinde- lingspook zich weer in de gemeen te Meerlo-Wanssum. Bestaat de gemeente Meerlo-Wanssum over pakweg een jaar of tien jaar nog? Burgemeester Hahn lacht. "Daar geef ik maar geen antwoord op." Maandagochtend 10 septem ber was een energieke morgen voor de ouderen en kleuters in Tienray. Op deze ochtend hebben de ouderen namelijk hun wekelijk se gymuurtje verplaatst naar de speelzaal van de Mariaschool waar zij samen met de kleuters, onder leiding van Talli Fokke en juf frouw Annette, een unieke gymles kregen. Na een opening door de muis die in Talli's gymtas verstopt zat, gingen de Tienderse oma's en kinderen van groep 1-2 aan de slag met grote ballen. Samen met de kleuters werd er flink geoefend maar ook gezongen uit volle borst. Het werd een reuze gezellige och tend die afgesloten werd met een traktatie van de oma's voor de kleuters en een welverdiende kop koffie voor de Tienderse dames. De bewoners van de Post- baan en Beemdweg in Wansum moeten voor 15 oktober 2007 hun tuinen ontruimd hebben. De heeft de gemeente Meerlo- Wanssum de buurt deze week per brief laten weten. De tui nen, die eigendom zijn de gemeente, zijn nodig om de bouw van vijftien woningen in het gebied tussen de Post- baan en Beemdweg mogelijk te maken. Eerder werd een ontruiming van de gronden op last van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit uitgesteld in verband met het broedseizoen van de vogels. Maar dat broedseizoen is voor bij, antwoordde wethouder Carla Brugman (PK) maandagavond op vragen van de fractievoorzitters Frans Kerstjens van GP'94 en Syl via Gielens (PvdA), die de wethou der vroeg om de ontruimingster mijn te verlengen. Brugman kende echter geen pardon en wil vaart maken met de ontruiming, ook al zijn de bewoners naar de rechter gestapt om via de juridische weg het bouwplan in hun achtertui nen tegen te houden. Dat de zaak nog onder de rechter is, staat vol gens de wethouder echter los van de opdracht aan de bewoners om de tuinen te ontruimen. "15 okto ber is de deadline", verklaarde Brugman vastberaden. Sommige bewoners hebben hun tuinen inmiddels al ontruimd, andere niet. Maar als de percelen op 15 oktober niet ontruimd zijn, dan laat de gemeente een aannemers bedrijf de eventueel aanwezige beplanting, bouwwerken, gebou wen, houtopslag, afrasteringen en andere materialen afvoeren. De kosten van deze werkzaamheden worden verhaald op de bewoners die niet zelf ontruimden. Na de ontruiming wordt het terrein door de gemeente afgesloten. HEK NIET WEG De gemeente Meerlo-Wanssum heeft de buurtbewoners ook laten weten dat ze bij het ontruimen van hun percelen geen gebruik kunnen maken van de percelen van projectontwikkelaar Theo Vis sers, die het bouwplan gaat rea liseren en nog steeds - ondanks meerdere verzoeken van de gemeente - het toegangshek niet heeft weggehaald. De bewoners, die naar eigen zeggen best bereid zijn om te ontruimen maar vanwe ge het hek de materialen niet via de gronden van de projectontwik kelaar kunnen afvoeren, weten inmiddels niet meer hoe ze het hebben. Eerst vertelt de wethou der ze dat de percelen in overleg ontruimd zullen gaan worden, en nu moeten ze plotsklaps voor 15 oktober in actie zijn gekomen. De buurt begrijpt ook niet waarom de gemeente plotseling zo'n haast heeft, terwijl de juridische proce dure nog niet is afgerond. Tevens vragen de bewoners zich af waar om de gemeente zich zo laat rin geloren door de projectontwikke laar, die maar niet aan het verzoek van de gemeente om het hek weg te halen, wil voldoen. BRUIKLEEN Het bouwplan aan de Postbaan- Beemdweg in Wanssum houdt de gemoederen al twee jaar bezig. Projectontwikkelaar Vissers wil in het gebied tussen de twee stra ten vijftien woningen bouwen. Die woningen worden voor een deel gebouwd in de tuinen van de buurtbewoners. Die tuinen kregen ze jarenlang in bruikleen van de gemeente Meerlo-Wanssum. Een van de grootste irritatiefactoren is het hek dat Vissers plaatste op de door hem aangekochte percelen. Daardoor is voor de buurtbewo ners die hun tuin moeten ontrui men onmogelijk om spullen af te voeren. Onacceptabel, oordeelde de raad eerder. Maar het hek staat er nog steeds, ondanks de toezeg ging van het college het te zullen regelen.Veelzeggend is het feit dat de gemeente alleen nog schrifte lijk met de projectontwikkelaar communiceert, om zo de regie in handen te houden, zo verklaarde Brugman, eerder. Maar volgens de bewoners is de gemeente de regie al lang kwijt en laat ze haar oren hangen naar de projectontwik kelaar. Een ander punt van kritiek van de buurtbewoners blijft de in hun ogen gebrekkige commu nicatie vanuit het gemeentehuis rondom het plan en de procedure. De brief waarin wordt gemeld dat ze voor 15 oktober moeten ont ruimen, is daar weer zo'n school voorbeeld van, aldus de buurt. Waarom van tevoren geen over leg?, zo vragen zij zich af. Zoals bekend wil de gemeente Meerlo-Wanssum ondanks alle tegenstand vanuit de buurt het bouwplan doorzetten. Ze vindt dat ze voldoende tegemoet is gekomen aan de wensen van de omwonenden. Van de eerder geplande zeventien huizen zijn er twee geschrapt. De plannen werden volgens de gemeente uitvoerig besproken tijdens een informatieavond en een aantal commissievergaderingen. Dat de woonomgeving van de mensen wordt aangetast door het bouw plan, ontkent de gemeente niet. Maar volgens het college van B en W wordt in de plannen zoveel mogelijk rekening gehouden met de wensen van de buurt. Het verhogen van het oplei dingsbudget voor het ambtena renkorps leidde in de commis sie Leefbaarheid en Bestuur al tot verhitte debatten, en dat was maandagavond tijdens de raadsvergadering niet anders. Even stonden oppositie en coalitie met hun standpunten lijnrecht tegenover elkaar. Maar nadat PK-raadslid Hans Coenders om een schorsing had gevraagd en alle partijen zich even voor rijp beraad hadden teruggetrokken in de achterkamertjes van het gemeentehuis, bleek de lucht plotseling geklaard. Iedereen zat toch op één lijn, met als resultaat dat het budget voor cursussen en opleidingen niet met 62.000 euro wordt verhoogd, maar 'slechts' met 38.000 euro. Het kan verkeren, zeker in de politiek. Want twee weken geleden, in de commissie Leef baarheid en Bestuur, lieten ook de coalitiepartijen PvdA en PK Meerlo-Wanssum weinig heel van het voorstel van het college van B en W om het opleidingsbudget te verhogen van 32.000 euro naar 92.000 euro. Natuurlijk, ook de politiek wil dat de ambtenaren van de gemeente goed opgeleid zijn. Heel goed zelfs. Maar een ver hoging van het opleidingsbudget met 62.000 euro, daar konden de fracties in de commissie Leefbaar heid en Bestuur toch echt niet mee instemmen. Er moest van alle partijen een nieuw, reëel voorstel komen, waarin werd vermeld welk bedrag dit jaar echt nodig is voor het opleiden en trainen van de ambtenaren. Maandagavond tijdens de raadsvergadering ver klaarden de woordvoerders van zowel PvdA als PK plotsklaps ech ter dat ze toch instemden met het bedrag van 92.000 euro, tot grote verrassing van de oppositiepartij en GP'94 en CDA, dat een amen dement indiende om het budget 'slechts' met 38.000 euro te ver hogen. PK Meerlo-Wanssum vond het voorstel van het CDA echter niet nodig en wilde vasthouden aan de limiet van maximaal 92.000 euro. "Het bedrag dat gebruikt wordt, wordt gebruikt", stelde fractievoorzitter Theo Francken, die niet al te veel wilde soebatten over 20.000 euro meer of minder. "20.000 euro is 'peanuts'.Wat over is vloeit automatisch terug in de reserves." De Partij van de Arbeid sloot zich bij de mening van coali tiegenoot PK aan. OMMEZWAAI De fractievoorzitters Rob van der Heijden (CDA) en Frans Kerst jens (GP'94) verbaasden zich over de plotselinge koerswijziging van PK en PvdA. "Dit is een zwaai van 180 of 360 graden ten opzichte van de commissievergadering", verklaarde Van der Heijden (CDA), die stelde dat de coalitiepartijen niet op basis van goede argu menten politiek bedreven, maar getalsmatig bezig waren. Daarmee doelde Van der Heijden op het aantal raadsleden dat de coalitie (7) ten opzichte van de oppositie (6) in de raad heeft. Mochten PK en PvdA bij hun standpunt blijven, dan zou het amendement van het CDA van tafel zijn. "PK en PvdA willen niet naar fatsoenlijke argu menten luisteren. Maar als ze zo politiek willen bedrijven, dan kan dat ook." Van der Heijden kreeg steun van fractievoorzitter Frans Kerstjens van GP'94, die vooral de 'move'van de Partij van de Arbeid niet kon begrijpen. "De PvdA waait weer eens met de andere wind mee." Een stukje onvervalst politiek gekrakeel volgde en even ston den oppositie en coalitie lijnrecht tegenover elkaar. Heel even maar, want na het - op verzoek van PK- raadslid Hans Coenders - schorsen van de vergadering keerde zowel PK als PvdA terug met een ver rassende mededeling: "We stem men in met het amendement", verklaarde Theo Francken. "Dan mogen wij niet achterblijven", meende Ben Minken. "Een bedrag van 70.000 euro is genoeg.' Waar- na burgemeester Joep Hahn het besluit snel met zijn hamer aftik te. In navolging van de com missie Leefbaarheid en Bestuur ging ook de gemeenteraad van Meerlo-Wanssum akkoord met een bedrag van 6.900 euro als bijdrage in de zogeheten bovenschoolse zorgvoorzie ning (BZV). Wel moeten alle elf de gemeenten meedoen aan het regionale 'project', stelden de partijen maandagavond als belangrijkste voorwaarde. Wordt de financiële verdeling anders, dan wordt het voorstel om vanaf 2008 jaarlijks 6.900 euro beschikbaar te stellen voor de BZV opnieuw beoor deeld. De bovenschoolse zorgvoorzie ning moet voorkomen dat leer lingen uitvallen en bijvoorbeeld zonder diploma van school gaan. De bovenschoolse zorgvoorzie ning is ondermeer bedoeld voor jongeren met gedragsproblemen en/of sociale problemen, die op school moeilijk te handhaven zijn en buiten de boot dreigen te val len. Deze jongeren komen, sinds de wettelijke plaatsingscriteria zijn aangescherpt, namelijk niet meer in aanmerking voor speciaal onderwijs. Een BZV kan, in aan sluiting op de zorgstructuur van de school, tijdelijk een passend onderwijs- en zorgarrangement bieden aan leerlingen die binnen de reguliere school niet de zorg krijgen die ze nodig hebben. Er is gekozen voor een periode van twee jaar, daarna wordt het resul taat van de bovenschoolse zorg voorziening geëvalueerd. Bezwaar bank tegen sloop woning Niks leek er meer mis te kunnen gaan in de 'deal' die de gemeente Meerlo-Wans sum, de provincie Limburg en Twan Wijnhoven, eigenaar van forellenkwekerij Keijzersberg in Blitterswijck, maakten om bewoning van de molen aan de Boltweg mogelijk te maken. Wijnhoven zou een door hem aangekochte woning aan de Ooijenseweg slopen en in ruil een woonbestemming op de molen krijgen. Maar tegen de sloop van de woning heeft de bank bezwaar gemaakt. Toen Twan Wijnhoven onlangs een sloopvergunning voor de woning aan de Ooijenseweg aan vroeg, ging het mis. De bank die aan Wijnhoven een hypotheek voor de koop van de oude boer derij in het buitengebied had ver leend, tekende namelijk bezwaar aan tegen de sloop. Een huis waarop een hypotheek rust, mag namelijk niet gesloopt worden. En dus blijft de illegale situatie in de molen in Blitterswijck in stand. Wethouder Brugman (PK) bracht de politiek maandagavond tijdens de raadsvergadering op de hoogte van het acute pro bleem. De partijen bogen zich deze avond namelijk over het bestemmingsplan buitengebied, waarin onder meer stond dat de woonbestemming van de woning aan de Ooijenseweg af zou gaan, terwijl de molen aan de Boltweg een woonbestemming zou krij gen. Maar dat plan werd maandag avond door de politiek voorlopig aan de kant geschoven. "De car rousel die we in gedachten had den, kan helaas niet toegepast worden", stelde Brugman, die met haar woorden verwees naar de afspraak die gemeente en de provincie maakten met Wijnho ven om legale bewoning van de molen mogelijk te maken. En die afspraak hield kort gezegd in dat het gezin in ruil voor het slopen van de woning aan de Ooijense weg 22 in de molen aan de Bol tweg mag blijven wonen. Met dit akkoord wilde de gemeente een einde maken aan de kwestie, die jaren terug begon toen Wijnhoven samen met zijn gezin tegen de regels in ging wonen in de molen. De provincie weigerde aanvan kelijk een woonbestemming op de molen te geven omdat ze niet meer woningen in het buitenge bied wil en er al een bedrijfswo ning bij de forellenkwekerij is, die wordt bewoond door Wijnhovens zus en haar gezin. Een tweede bedrijfswoning op het perceel is niet toegestaan. Wijnhoven bouw de de molen bij forellenkwekerij Keijzersberg met de bedoeling er groepen te mogen ontvangen en presentaties over het forellenvis- sen te geven. Gaandeweg bleek echter dat het gebouw aan te veel veiligheidseisen moest voldoen om er groepen te mogen ontvan gen, waarop Wijnhoven besloot er een woning van te maken. Het college kneep een hele poos een oogje dicht, in afwachting van het definitieve oordeel van de pro vincie over de woonbestemming. De provincie kwam daarop met het voorstel om in ruil voor het slopen van de burgerwoning aan de Ooijenseweg de wijziging van bestemming van de molen, van bedrijfswoning in burgerwoning, toe te staan. Maar dat plan gaat nu dus niet door, waardoor Wijn hoven illegaal in de molen blijft wonen en er op korte termijn geen zicht is op legalisatie van de situatie. Consequenties voor Wijn hoven heeft dat vooralsnog niet, verklaarde Brugman maandag na de raadsvergadering. "We zijn met elkaar in gesprek en ik wil Wijn hoven de tijd geven om met een nieuwe oplossing te komen." Dat mag echter geen maanden duren, want dan komt de oude eis van de provincie weer naar boven en zal de familie Wijnhoven de molen moeten verlaten. een abonnement waard De bebouwde kom van Geijsteren wordt een stukje groter. De politiek gaf maan dagavond tijdens de raadsver gadering groen licht voor de aanleg van rode fietsstroken, de realisatie van een voetpad en het vergroten van de grens van de bebouwde kom van Geijsteren in de richting van Oostrum. De totale kosten van de werkzaamheden worden geraamd om 93.000 euro. Het resterende bedrag van 23.000 euro wordt betaald via provin ciale subsidies. Deze en ande re maatregelen moeten de verkeersveiligheid voor met name fietsers en voetgangers op de Oostrumseweg aanzien lijk worden verbeterd. Bij de gemeente komen gere geld klachten binnen over de verkeerssituatie op de Oostrum seweg. De huidige bebouwde kom op de Oostrumseweg ligt net voor de Graaf van Schellaertstraat. Door de bebouwde komgrens te vergroten, hoopt de gemeente de snelheid op een groter deel van de weg terug te dringen van tachtig naar vijftig kilometer per uur. Tevens worden er voor fiet sers rode fietsstroken aangelegd vanaf de nieuwe komgrens tot aan de Heikampweg, terwijl voor voetgangers een voetpad wordt gerealiseerd. Ook wordt de nieu we komgrens voorzien van een wegversmalling. Jac Derikx (CDA) vroeg zich maandagavond tijdens de raadsvergadering af er niet meer aanvullende maatregelen nodig zijn om de Oostrumseweg veiliger te maken. "De kom twee honderd meter richting Oostrum verplaatsen, is volgens mij niet de oplossing." Hij wilde dat er voor en na de werkzaamheden snelheids metingen op de Oostrumseweg worden gehouden die antwoord geven op de vraag of de maatrege len ook echt helpen. De raad stemde in met het voor stel, inclusief de toezegging dat er vooraf en achteraf snelheidscon troles op de Oostrumseweg in Geijsteren worden gehouden. Arnold Holl uit Meerlo ontving maandag tijdens de raadsvergade ring een gouden erespeld van bur gemeester Hahn. Aanleiding was het afscheid van Holl als raads lid van GP'94. Arnold Holl zette zich jarenlang voor de politiek in Meerlo-Wanssum in, eerst als lid van de Lijst Meerlo en later als lid van GP'94. Hij was lid van de gemeenteraad van Meerlo-Wans sum van mei 1974-augustus 1978 (volledige raadsperiode), oktober 1979 - augustus 1982 (tussen tijdse vacature), december 1999 - maart 2002 (tussentijdse vaca ture) en maart 2006- september 2007. De Meerlonaar was van maart 2002 - maart 2006 tevens wethou der wethouder van Financiën en Economische Zaken. Holl wordt als fractievoorzitter opgevolgd door Frans Kerstjens uit Swolgen en als raadslid door Jan Cox uit Wanssum. Bestuurskracht gemeente in de knel Ouderen Tienray gymmen met kleuters Mariaschool Buurt Wanssum moet tuinen snel ontruimen Meerlo-Wanssum Politiek gekrakeel over opleiding ambtenaren

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13