'Eerst laaghangend fruit, later de appel boven in de boom' I Betere leefbaarheid mensen met beperking Bezwaar tegen vergroting varkensbedrijf Hardcore bij Gaellus Bijzondere gebouwen Oude foto Service rubriek Schola Cantorum in Geijsteren PEEL EN MAAS Donderdag 27 september 2007 - Pagina 11 Dorpsraad Wanssum is ambitieus, maar wil niet te hard van stapel lopen Lange tijd werd gesproken over het oprichten van een dorpsraad in Wanssum. Een aantal acties heeft ertoe geleid dat we nu over een echte dorpsraad mogen spreken. De oproep van de gemeente Meerlo-Wanssum, die aangaf veel belang te hechten aan een dorpsraad, werd minder enthousiast ontvangen. Daar entegen werden tijdens de informatieavond in december vorig jaar enkele inwoners zich ervan bewust dat zo'n raad een toegevoegde waarde heeft. Het resulteerde in een vervolgvergadering, waarin de initiatiefgroep tot oprichting van de dorpsraad overging. Dat is inmiddels een feit. Zes vragen aan voorzitter Peter Zegers. 1. Waarom werd er zolang over een dorpsraad gesproken en is deze nu pas een feit? "Het verleden heeft geleerd dat de dorpsraad weinig belangen kon vertegenwoordigen. Op een gegeven moment heeft de raad een 'slapende status' gekregen en is zelfs opgeheven. De oproep van de gemeente heeft een aan tal inwoners van het dorp wak ker geschud en aangemoedigd naar de informatieavond te gaan. We zaten daar met een handjevol mensen, van wie het merendeel uit het verenigingsleven kwam. Onze ervaring wees uit dat via het verenigingsleven weinig te bewerkstelligen is. In overleg met de gemeente is daarop besloten om met een aantal personen de initiatiefgroep op te richten." 2. In Wanssum zijn verschil lende belangen te behartigen. Wat zijn jullie speerpunten? "Een dorpsraad moet vooral de algemene belangen van het hele dorp kunnen vertegenwoordigen. Dat is ook ons primaire doel. Wij streven naar een positieve uit straling, zodat de dorpsbewoners wél het belang van een dorpsraad inzien en ons blijven ondersteu nen door het geven van ideeën en reacties. We zijn net begonnen en willen niet te hard van stapel lopen. We plukken eerst het laag- hangende fruit, maar streven wel naar de appel in de hoogste tak van de boom." 3. Hoe hebben jullie in deze korte periode het vertrouwen van het dorp gewonnen? "Door beloftes na te komen. Inmiddels hebben we al succes- jes geboekt, zoals de voetbalkooi op het speelterrein de Schoevert. Het dorp had behoefte aan een voetbalkooi, die inmiddels al is geplaatst door de gemeente. Daar hebben wij als Dorpsraad onder meer voor gezorgd, in onderling overleg met de stichting van het speelterrein. Het tweede succesje was de huldiging van zwemmer John Wijers, die we op poten hebben gezet. Ruim 300 mensen waren hierbij aanwezig om John te feliciteren. Naast deze twee acties hebben wij ons als dorpsraad op 14 juni gepresenteerd en tege lijkertijd aan de dorpsinwoners gevraagd wat de verwachtingen met betrekking tot de dorpsraad waren. Op basis hiervan willen wij een zogenaamd DOP, dorps ontwikkelingsplan, opstellen in de toekomst, met daarin extra aan dacht voor openbare ruimten die het algemeen belang dienen." 4. Ziet u voordelen in samen werking met Dorpsraden van andere gemeenten? "Per jaar zullen wij vier keer een dorpsradenoverleg hebben. Dit jaar waren wij ook met twee afgevaardigden aanwezig. Tijdens zulke overleggen worden kwes ties binnen alle zes de dorpsraden van de gemeente besproken en ideeën uitgewisseld. Dat is heel zinvol en ik denk door elkaar over lopende zaken en fouten uit het verleden te informeren, je erg veel kunt leren." 5. Hoe is de dorpsraad samen gesteld? "Op dit moment bestaat de raad uit acht personen waarvan het merendeel uit het verenigingsle ven komt en/of een grote binding heeft met het dorp. Om aan de wensen van alle mensen te kun nen voldoen, zien we het liefst ook een vertegenwoordiging van iedere groep in onze dorpsraad. Op dit moment hebben we drie leeftijdscategorieën die allemaal een afgevaardigde in de raad heb ben. In de leeftijd tot 25 jaar was wel het moeilijkst, omdat jongeren vaak in een andere stad studeren of door de leeftijd niet zo'n sterke binding met het dorp voelen.Toch roep ik jongeren op om deel te nemen. Op deze manier kunnen we samen activiteiten organiseren om de onderlinge band te verster- De leden van de Wanssumse dorpsraad samen aan tafel, ken." 6. Kunt u aangeven hoeveel tijd het werken voor een dorpsraad vraagt? "Niet iedereen besteedt even veel tijd aan de dorpsraad. Ieder zet zich wel volledig in. Gemid deld zul je als lid van de dorpsraad één keer per maand vergaderen en doordeweeks één uur met ver schillende kwesties bezig zijn. Dat is ook afhankelijk van je taak, want ieder raadslid krijgt een eigen functie. Dit gaan we voor onszelf nog indelen en bespreken. Verder zijn we ook onderworpen aan (on-)geplande festiviteiten. Twee weken geleden werd bijvoorbeeld John Wijers gehuldigd, omdat hij zo goed heeft gepresteerd op de World Transplant Games in Thai land. Daar hebben wij onze bij drage graag aan geleverd, dus op zo'n momenten ben je wat meer tijd kwijt. Zelf ben ik verder nog actief binnen verschillende ver enigingen in het dorp, dus ik ben sowieso al redelijk druk. Af en toe kom ik eigenlijk tijd te kort. Maar ik ben geboren en getogen in dit dorp, dus ik zet me met alle ple zier in voor de dorpsraad in Wans sum." Gehandicaptenplatform Meerlo-Wanssum in conclaaf met de brandweer Gehandicaptenplatform Meerlo-Wanssum en de brand weer komen donderdag 27 september om 19.30 uur bij elkaar in het Zonnehof in Tienray om te praten over de zogeheten 'uitgankelijkheid' van gebouwen in Meerlo- Wanssum. Na ongeveer vijftien jaar heeft het gehandicapten platform nog lang niet bereikt wat het zou willen bieden aan mensen met geestelijke en/of lichamelijke beperkingen. Het gehandicaptenplatform nodigt alle geïnteresseerden uit om deze avond te bezoeken en te luisteren naar enkele gastspre kers, onder wie brandweer commandant Sraar Theeuwen van Meerlo-Wanssum, Chris van Rooij van de brandweer in Venray en Jan Troost, voor malig voorzitter van de CZ&G Raad. De Theetantes sluiten de avond af met een cabaretvoor stelling. Humor tot slot voor een serieus probleem. De omgeving van gemeente Meerlo-Wanssum telt verschillen de instellingen die speciale zorg geven aan mensen met een geeste lijke en/of lichamelijk beperking. "Dat is heel goed en belangrijk", vertelt Bert Jacobs (61), secretaris van het gehandicaptenplatform. "Maar er moet niet alleen worden gekeken naar de vergrote capaci teit van de centra, maar ook naar de veiligheid." De verschillende wooneenheden waar gehandi capten zelfstandig wonen, zijn wel toegankelijker gemaakt, maar Bert Jacobs hamert tevens op een veilige en humane omgeving. "Om te voorkomen dat bewoners 's nachts gaan wandelen, worden deuren afgesloten. Kilometers ver derop zit een aantal mensen naar camera's te kijken en observeert de bewoners. Dat is mensonwaar dig. Iedereen heeft recht op pri vacy, die op deze manier in het geding is. Daarnaast zijn de deu ren afgesloten en bij een calami teit zijn de inwoners afhankelijk van de hulpverleners die achter de camera's zitten." Dit is slechts een klein voor beeld van de moeilijke woonsitu atie voor mindervaliden. "Deze situatie zal ook niet snel veran deren, want bij een verbouwing lopen de kosten te hoog op", vertelt Bert Jacobs met een lichte irritatie in zijn stem. "In plaats van dat alles direct goed wordt aange pakt, moeten we nu harder vech ten om iets te mogen veranderen. Daarom strijden we er ook voor dat alle huizen in Meerlo-Wans sum levensbestendig worden gebouwd. Hiermee bedoel ik dat alle nieuwbouw bredere deuren krijgen, drempelloos worden gemaakt, in ieder geval met lichte aanpassingen zoals het plaatsen van steunbeugels, en zo levens lang bewoonbaar zijn. Dat is nu, in dit stadium, een kleine extra investering. Maar wél een investe ring die zeer waardevol is voor de rest van ieders leven. De kans om in een rolstoel te belanden, loopt iedereen. Bovendien vergrijst ons land en roept ouderdom minder validiteit op." Beter voorkomen dan genezen dus. In de periode dat het gehan dicaptenplatform bestaat, heeft het al een aantal verbeteringen kunnen realiseren met dank aan gemeentegelden. "Sportcentrum 't Brugeind in Meerlo is een goed voorbeeld van een modern toe gankelijk gebouw. Het draagt het internationale toegankelijkheids symbool, dat wil zeggen dat diver- Bert Jacobssecretaris Gehan dicaptenplatform Meerlo-Wans- sum:"We maken steeds een stapje vooruit en half stapje terug. Zo komen we langzaamaan toch vooruit." se voorzieningen zijn aangebracht om de toegankelijkheid voor min dervaliden te bevorderen. Er is een lift aanwezig in het gebouw, de toiletten zijn aangepast, bad- ruimtes zijn ruimer, alle lokalen zijn rolstoeltoegankelijk, etc." "Helaas zijn er ook slechte voor beelden, en die zijn pijnlijk." Bert Jacobs verhaalt over de actie van enkele jaren geleden, waarbij het gehandicaptenplatform alle open bare ruimten in Meerlo-Wans sum bezocht en per gebouw de verbeterpunten inventariseerde, uitwerkte en presenteerde aan de verantwoordelijken. "Het was schrikbarend. Kerken, gemeente huis, restaurants en zelfs de huis arts waren niet allemaal toeganke lijk voor gehandicapten. Nadat we de verbeteringen hebben aangebo den, blijkt dat het nieuws bij som migen niet doordringt. Soms gaat het slechts om het simpel lager bevestigen van de deurbel, omdat de rolstoeler anders afhankelijk is van een persoon die toevallig naar buiten komt." Het platform maakt zich sterk voor een betere leefbaarheid voor mindervaliden. Met het Gehandi captenplatform Meerlo-Wanssum wordt één keer per zes weken vergaderd en er vinden verschil lende activiteiten plaats. "Op deze manier hopen wij meer aandacht te trekken en onze 'macht' te ver groten. Uiteindelijk is namelijk iedereen erbij gebaat. Nu kun je de hulpbehoevende helpen, én je weet nooit hoe je eigen toekomst eruit gaat zien." Landelijke acties hebben wel zoden aan de dijk gezet. "TNT heeft 500 brievenbussen verlaagd. Op verschillende plekken in Nederland zijn pinautomaten ver laagd. Er zijn al een hoop dingen gedaan, maar er blijft nog zoveel over wat nog verbeterd dient te worden om het leven voor de gehandicapten toegankelijker te maken en de grote afhankelijkheid deels weg te nemen. In het bui tenland zie ik bijvoorbeeld vaak perrons op gelijke vloer, in Neder land ben je als minder valide maar lastig met de extra aandacht die je nodig hebt. Aan die beeldvorming kunnen we al veel doen." WORKSHOPS Het gehandicaptenplatform heeft naast de bijeenkomst met de brandweer op donderdag 27 september nog andere activiteiten in petto om meer aandacht te vra gen. In de week van 15 oktober, de week van toegankelijkheid, luidt het thema 'Toerisme voor iedereen'. Het Gehandicapten platform Meerlo-Wanssum zal hier de mogelijkheden voor minder validen in de toeristische sector onderzoeken. In april volgend jaar zullen verschillende specialisten op het Dendron College in Horst gastlessen verzorgen. Een middag lang worden verschillende work shops gehouden, waaraan leerlin gen van het college en de min der validen uit de omgeving mee doen. Een aantal gastsprekers zal de leerlingen meer uitleg geven over verstandelijke- en lichamelij ke beperkingen. Bert Jacobs weet dat het niet gemakkelijk is, maar hij blijft optimistisch: "We maken steeds een stapje vooruit en half stapje terug. Zo komen we lang zaamaan toch vooruit." In een zitting van de Raad van State heeft Willem Lingmont uit Swolgen - mede namens de buren Knippenberg en Camps - donderdag gevraagd voorlopig de provinciale goedkeuring op te schorten van een besluit van B en W van Meerlo-Wanssum dat de vergroting toestaat van het bouw blok van het varkensbedrijf De Heide aan de Mgr. Aertsstraat 66 in Swolgen. illem Lingmont heeft ernstige bezwaren, met name over de manier waarop B en W over het besluit hebben gecommuniceerd. Er zou onvoldoende bekendheid aan zijn gegeven, waardoor niet iedereen er kennis van heeft kun nen nemen. Volgens B enW zijn de verwijten niet juist. Het plan is volgens het college niet alleen gepubliceerd in het E3 Journaal', een huis-aan-huisblad, maar ook in De Staatscourant.Volgens bezwaar maker Knippenberg ontvangt hij dat E3 Journaal echter nooit. B en W bestrijden ook dat er zienswij zen zijn ingediend. Maar volgens Lingmont heeft mevrouw Camps, mede namens haar echtgenoot, tot tweemaal toe telefonisch contact gehad met enkele medewerkers van de gemeente en tegen hen haar bezwaren tegen de vergro ting van het varkensbedrijf onder woorden gebracht. Hij diende daar over een door haar ondertekende verklaring in. Volgens een woord voerster van de gemeente Meerlo- Wanssum is daar bij de gemeente niets van bekend. En kunnen ver der de klagende omwonenden niet als belanghebbenden worden aangemerkt. Van hun persoonlijk belang is volgens de gemeente alleen sprake als hun uitzicht zal worden geschaad. Maar de meest dichtbij gelegen woning van een appellant is er 309 meter vandaan en de verst afgelegen 1076 meter. OJC Gaellus in Tienray staat op vrijdag 28 september in het teken van oldschool hardcore met optredens van de populaire bands Permanent Mark, Outlive, Black Haven en LosingXstreak. Entree: 3 euro, aanvang: 20.30 uur. OJC Gaellus is vanaf 20.00 uur open. De bekende Schola Cantorum van het Ward-Instituut zingt zondag 7 oktober in Geijsteren. Het koor verleent dan vocale medewerking aan de eucharistieviering die om 10.00 uur begint. Door de authentieke uitvoering van het Gregoriaans en ook door de toenemende belangstel ling voor deze soort kerkmuziek wordt de Schola steeds vaker uitgeno digd in binnen- en buitenland. De Schola werd in 1964 opgericht door Jos Lennards, directeur van het voormalige Ward-Instituut. Vanaf 1979 is de leiding in handen van Louis Krekelberg. Onlangs startte Radio 5 een serie Gregoriaans met als titel "Zingen voor de hemelpoort" en propageert hiermee de schoonheid en zeggenkracht van het Gregori aans. Naast het opluisteren van liturgische vieringen verzorgt het koor optredens in de vorm van concerten Van nabijheid kun je dan volgens B en W dan niet meer spreken. Staatsraad Hoekstra gaat alle argu menten bekijken en zal met name beoordelen of er wel degelijk zienswijzen zijn ingediend en of de reclamanten als belanghebben den kunnen worden aangemerkt. Uitspraak daarover binnen enkele weken. Kermis in Wanssum Muziekliefhebbers kunnen van vrijdag 5 tot en maandag 8 okto ber terecht in een grote feesttent aan de Venrayseweg in Wanssum, waarin tijdens de kermisdagen nationale en internationale arties ten op de planken staan Vrijdag 5 oktober vindt in de tent een dance-, trance-, en jumpstylefestijn plaats met als uitsmijter Jeckyll Hyde. Zaterdag 6 oktober staat de Engelse formatie Fragment op de planken, een band die vaak op internationale festivals te zien is en zelfs meerdere malen optrad in Ahoy. Zondag 7 oktober staat het traditionele Wanssum Live op het programma, met als opener de Lottums-Americaanse band The Three Amigo s, die Johnny Cash- covers brengt met een tintje rock. Daarna is de beurt aan de meester op het Hammond-orgel: Mambo Kurt, die nummers speelt van Ste- vie Wonder tot Metallica.Als afslui ter beklimtAction in Dc de bühne, de beste Ac/Dc tribute-coverband van Europa. Het programma begint zondags om 17.00 uur. Maandag 8 oktober vanaf 20.00 uur treedt de Limburgse feestband Bonanza op en dat betekent dat het publiek onder meer kan genieten van Duitse schlagers, Limburgse mee zingers en foute discomuziek uit de jaren 70/80. Kermis in Swolgen Het laatste weekend van sep tember en de daarop aansluitende maandag en dinsdag, 28 septem ber tot en met 2 oktober, wordt in Swolgen weer de jaarlijkse dorps kermis gevierd. Het is een van de laatste kermissen in het seizoen. Nadat vrijdagavond de kermis wordt geopend met een karaoke- show met medewerking van Disco Tropical, zal de zaterdagavond traditiegetrouw verzorgd worden door de voetbalclub SV Swolgense Boys. De band Reload zal zaterdag vanaf 21:00 uur in de feesttent ach ter café-zaal Wilhelmina de muzi kale happening verzorgen,die elk jaar weer veel bezoekers trekt.Vier gedreven muzikanten, een beest van een zanger en een lichtshow die zijn weerga niet kent. Deze topband onderscheidt zich met een zeer uitgebreide show en een bijzonder groot allround reper toire. Daarnaast volgt Reload de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van licht en geluid, zodat het publiek kan rekenen op een knallende show van topkwaliteit. Ook de plaatselijke horeca laat zich met Swolgense kermis niet onbetuigd. Café-zaal Wilhelmina heeft heel wat te bieden aan jong en oud. Alle dagen stemmingsmu ziek en dansgelegenheid in de zaal en tent met o.a. La Vita (zondag 16 uur), Broadway (zondag 20:30 uur),Twice (maandag 15 uur), Frag ment (maandag 20:30 uur). Dins dag matinee met de Boogy Bytes (lóuur) en de dinsdagavond wordt afgesloten door dj Tropical. Op deze oude Duitse brief kaart ziet u enkele bijzondere gebou wen uit Geijsteren. Een afbeelding van het binnen hof van het kasteel en het kasteel zelf. Tevens een opname van de oude kertk en de St.-Willibrordus- kapel. Brron verzameling Heem- kundevereniging Meerlo-Wans sum) Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: F.J.P vanArensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CC, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Geisteren Meerlo-Wanssum L Binnenhof. Pfarrkirclie. Scli loss, Willibrordi-Kapelle.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 11