een feit oeigoed Gemeente helemaal terug bij af "Je gelooft je eigen ogen niet" In het Kunstencentrum: ruim 2400 cursisten Wilde Westen Stichting Natuur en Rust Onderhoud aan spoorlijnen Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS Donderdag 13 september 2007 - Pagina 7 Met Verstraaten naar film Blind Sight De film Blind Sight, die op 16/17 oktober in Gent in Bel gië zijn Europese première beleeft, kan ook door Venray- se mensen bezocht worden. De Tibetbezoekers hebben samen met Verstraaten personen vervoer BV de handen in elkaar geslagen om een bustocht naar de première te organiseren. Ver straaten stelt een bus gratis ter beschikking en sponsort daar mee de grootste kostenpost. Aan mensen die mee willen naar deze film, wordt een vrijwillige bijdra ge gevraagd. Met de opbrengsten van dit filmbezoek worden de kosten van levensonderhoud van de kinderen van het blindenpro- ject Braille without borders voor een hele tijd betaalt. Voor uw bijdrage krijgt u niet alleen het vervoer, maar krijgt u ook een zeer boeiende film te zien en zo mogelijk ook nog het interview met Paul en Sabriye na afloop van de film. Dit filmbe zoek staat gepland op woensdag 17 oktober om 14.30 uur. Het vertrek uit Venray zal om 11.00 uur zijn. De bus zal om onge veer 18.00 uur Gent verlaten. Als u interesse hebt, kunt u zich opgeven bij Sies Liebrand (tel: 06- 52535192) of Nard Kronenberg (tel: 06-25040276) (vol is vol). Het Belevingstheater bestaat uit een groep personen met een ver standelijke en/of lichamelijke beperking. Men leert een soort toneel spel waarin weinig tot geen tekst wordt gebruikt. Vooral het prikkelen van de zintuigen zoals ruiken, proeven, voelen, horen en zien komt er aan bod.Tijdens een voorstelling zit het publiek als het ware midden in het decor tussen de spelers en wordt in het stuk betrokken door het beleven van deze waarnemingen. Daardoor kunnen spontane of emo tionele reacties ontstaan. Door het jaar heen worden op aanvraag, een kort aangepast stukje opgevoerd van ongeveer een half uur. Dit keer is gekozen voor het thema In het Wilde Westen. Hier komen elementen als goud zoeken, bellenblaas, lasso, kapper en dans aan bod.Theater-Actief- Centrum.Vincentiushuis. tel. 06-24820581. Onder grote belangstel ling heeft onlangs de officiële oprichtingsvergadering van de Stichting ter Behoud en Bevor dering van Natuur en Rust in de gemeenten Venray en Deur- ne plaatsgevonden. De stichting heeft zich ten doel gesteld het behouden of verbe teren van de woon- en leefomge ving van de mensen, de dieren en de natuur in of nabij de omgeving van de gemeente Venray en Deur- ne. Zulks ook ten behoeve van alle mensen die met respect voor de natuur en de rust in dit gebied willen recreëren en ten behoeve van dieren die dit gebied tijde lijk gebruiken in het natuurlijk manier van doen. Verder wil de stichting bereiken dat het gebied Vredepeel, Merselo, Ysselsteyn en de gemeente Deurne blijvend gevrijwaard wordt van lawaai- sportactiviteiten. De stichting is opgericht omdat een steeds gro ter wordende groep mensen zich verbaast en ergert aan de manier waarop de overheid (en met name de gemeente Venray) haar verantwoordelijkheid ontloopt als het gaat om het genoemde gebied te beschermen. De overheid dient gewoon haar eigen regels na te leven en haar eigen beleid uit te voeren. De stichting vindt het onbegrijpelijk dat het definitieve besluit, om het bestaande illegale circuit te ruimen en te sluiten, onder dwang van de rechter tot stand heeft moeten komen. Zij vindt het verder helemaal te zot voor woorden dat de gemeente Venray zich zo sterk maakt voor een commercieel racecircuit in haar groene gemeente; dit neer wil leggen in het meest groene en stille gebied; kennelijk niet in de gaten heeft wat het betekent dat het circuit maar liefst zestig uur per week gebruikt gaat worden. Wie deze stichting wil steunen kan www.natuurenrust.nl. raad plegen voor nadere informatie. Men kan ook direct sympathisant worden door jaarlijks een euro te storten op rekeningnummer 134483537. Deze financiële steun wordt gebruikt om de strijd tegen de gemeentelijk plannen aan te gaan. Match zoekt vrijwilligers voor projecten Het Steunpunt Vrijwilligerswerk Venray-Match is op zoek naar vrij willigers voor diverse organisaties als STAY het Moedercentrum en Kindervakantiewerk Venray voor de functies voorzitter, bestuurs lid, secretaris en penningmees ter. Eisen zijn affiniteit hebben met de werkzaamheden en in de avonduren beschikbaar zijn. Voor meer informatie: Steunpunt Vrijwilligerswerk Venray-Match, Marktstraat 8, 5801 BM in Venray, tel. (0478)516995, e-mail info@ vrijwilligerswerkvenray.nl. Zie ook www.vriiwilligerswerkvenrav.nl. Passiflora Hoveniers Venray 06 - 20 43 99 57 www.passiflorahoveniers.nl Bestemmingsplan buitengebied afgeschoten door Raad van State Jarenlang is er gewerkt aan een actueel bestemmingsplan voor het uitgebreide Venrayse buitengebied. Op 17 mei 2005 kon de gemeenteraad, tot grote opluchting van alle betrokke nen, eindelijk het omvangrijke bestemmingsplan vaststellen. Het plan moest een voorbeeld zijn voor andere gemeenten, maar blijkt een luchtkasteel nu de Raad van State vlak voor de zomervakantie het bestem mingsplan compleet heeft afgeschoten. Bouwplannen in het buiten gebied moeten nu weer getoetst worden aan het oude bestem mingsplan van 1981 en voor deel gebieden zelfs aan dat uit 1944. Initiatieven moeten nu extra pro cedures doorlopen om toch een vergunning te kunnen afgeven. Het betekent naast tijdverspilling extra kosten voor de burgers en veel onnodige extra ambtelijke inzet. Op 13 december 2005 keurde de provincie het Venrayse bestem mingsplan grotendeels goed. Deze provinciale goedkeuring is nu door de Raad van State vernie tigd. Eerder sneuvelden al enkele deelplannen zoals de tbs-kliniek in Oostrum en circuit De Peel in Vredepeel. Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) sprak onlangs in de com missie Stedelijke Ontwikkeling van heftige consequenties voor bur gers en ambtenaren. De oorzaak van alle 'ellende' is het bezwaar schrift van Stichting Werkgroep Behoud de Peel. De gemeente had het principe van deregulering, zo min mogelijk regels, in het bestem mingsplan doorgevoerd. Voor de aanleg van lichtere bouwwerken was geen vergunning meer nodig. Het ontbreken van dit zogeheten aanlegvergunningstelsel kan, vol gens Werkgroep Behoud de Peel, een aantasting betekenen van het weidevogelgebied, het dassenleef- gebied en de Heidsche Peel. Gemeente en provincie gingen ervan uit dat er voldoende andere wet- en regelgeving was om deze natuurwaarden voldoende te beschermen.De afdeling Bestuurs rechtspraak van de Raad van State vindt dat dit niet goed onderzocht is. Het goedkeuringsbesluit van de provincie berust daarom niet op de vereiste zorgvuldigheid terwijl ook een deugdelijke motivering ontbreekt, zo luidt het oordeel Gezien de omvang van het gehe le Venrayse buitengebied en de samenhang tussen de betreffende natuurgebieden en de overige gronden, heeft de Raad van State besloten de provinciale goedkeu ring geheel te vernietigen. Het is een hard gelag voor de gemeente Venray nu het parade paard onder de bestemmingsplan nen is gesneuveld. Het zal grote gevolgen hebben voor burgers met bouwplannen. Theo Mulders (Samenwerking) vindt dat de bur gers nu onnodig op extra kosten worden gejaagd. Hij stelde voor de leges niet meer in rekening te brengen. Andere commissieleden reageerden ook verbaasd. Gede puteerde Staten van de provincie Limburg moeten nu eerst een nieuw standpunt bepalen. Teunis sen verwacht dat er eind oktober of begin november duidelijkheid zal zijn. De verwachting is dat de provincie geen andere mogelijk heid ziet dan, gezien de uitspraak van de Raad van State, algehele goedkeuring te onthouden aan het bestemmingsplan. Mede gezien de komst van de nieuwe wet Ruimtelijke Ordening zal Venray er niet aan ontkomen een geheel nieuw bestemmingsplan te maken dat voor de zomer van 2008 klaar moet zijn. Om nieuwe problemen te voorkomen zal het een 'kaal' plan, zonder allerlei nieuwe ruimtelijke ontwikkelin gen erin, worden dat maximale rechtszekerheid biedt. Teunissen hoopt desondanks dat de proce dures voor de lopende bouwaan- vragen zo soepel mogelijk kunnen worden afgehandeld. Alhoewel ze voortaan bijna allemaal via een ingewikkelde artikel 19-procedure moeten lopen. "Heel vervelend", vindt de wethouder. "De provincie worstelt er ook mee. We proberen de schade te beperken en hopen zoveel mogelijk plannen te red den." Venraynaren bezoeken project Paul Kronenberg in Tibet Tijdens hun vakantie ont moetten zeven Venraynaren elkaar op grote hoogte. Theo en Nard Kronenberg, Bart en Marij Veldpaus en Sies en Anne-Christine Liebrand brachten een bezoek aan het project Braille without bor ders in Lhasa in Tibet. Sies Liebrand maakte speciaal voor Peel en Maas een verslag van hun reis naar het project van Venraynaar Paul Kronenberg en zijn blinde Duitse vriendin Sabriye Tenberken. "Met eigen ogen zien wat het blindenproject in Lhasa in werke lijkheid tot stand gebracht heeft, doet je met je ogen knipperen, geeft je tranen in je ogen en maakt dat je je eigen ogen niet meer gelooft. Wat hier in negen jaar is gerealiseerd, is met geen pen te beschrijven. Tibet is een boeiend land. De Tibetanen zijn een zeer gelovig volk. Overal zie je dan ook mensen lopen met gebedssnoeren of gebedsmolentjes en ook vaak languit liggend op de grond om aldus hun geloof te beleven. Het land heeft veel kloosters en tem pels die verspreid liggen in een ruig en rotsachtig landschap. We keken onze ogen uit en over Tibet komen we niet uitgepraat. Naast de schoonheid en pracht van dit land hebben we ook een héél bijzondere extra belevenis mee mogen maken. Op 3 augus tus ontmoetten we in de blinden- school van Lhasa Paul Kronenberg en Sabriye Tenberken en alle eer der genoemde Venraynaren. Een hartelijk weerzien temid den van circa twaalf blinde bewo ners (de meeste leerlingen waren in de vakantieperiode naar huis). We hebben de hele school met al zijn praktische snufjes met bewondering bekeken. Paul en Sabriye gaven hierbij uitgebreid verslag van de ontstaansgeschie denis, de tegenvallers en de suc cessen. Met de nodige humor werd het verteld en het hele ver haal werd doorspekt met leuke anekdotes. Zo heeft een leerling tegen Paul verteld dat hij toch wel heel blij was dat hij blind Tussen 2008 en 2011 voert Pro- Rail een groot aantal onderhouds werkzaamheden uit aan het spoor in Limburg, Brabant en Zeeland. Binnen het project MEGA1 wor den in vier jaar tijd op diverse tra jecten het spoor, de bal-last (grind), wissels en overwegen vernieuwd of gesaneerd. Daarnaast wordt op sommige trajecten ook de boven leiding vernieuwd. Deze groot schalige vernieuwing is nodig, omdat de genoemde materialen aan het einde van hun levensduur zijn. Na het groot onderhoud ligt het spoor er weer optimaal bij. De werkzaamheden vinden zoveel mogelijk geclusterd plaats om de overlast voor het treinverkeer enkele (langdurige) treinvrije peri odes nodig. Hierdoor kan name lijk dag en nacht doorgewerkt worden. Het werk aan het spoor in Limburg en Brabant heeft een kleinere omvang en vindt in ver schillende korte periodes plaats. In totaal wordt over de gehele vier jaar meer dan 150 kilometer spoor geheel of gedeeltelijk ver nieuwd. Het vervoer van het aan tal reizigers en goederen stijgt de komende jaren bovendien. Daar voor is intensief onderhoud nodig. ProRail probeert dit onderhoud zoveel mogelijk te clusteren. Dat is enerzijds efficiënter en econo misch voordeliger in de uitvoering en betekent bovendien minder zoveel mogelijk te beperken. Toch overlast voor omwonenden, reizi- zijn op de verschillende trajecten gers en vervoerders. huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl ducten te realiseren ten behoeve van de BSO. Bijna alle cursussen en lessen voor het komend seizoen zitten vol. Voor sommige instrumenten is er zelfs sprake van een wacht lijst. Een nieuwe activiteit die voor het eerst aangeboden werd, is Rock's cool. Een opleiding voor de popmuzikant, waarbij indivi duele scholing en bandcoaching geïntegreerd zijn. Meer dan 40 deelnemers hebben zich inmid dels al aangemeld. Zij krijgen dan les in de volledig nieuw ingerich te popstudio van het Kunstencen trum. Ook de aanmeldingen voor Muziek-Express, de éénjarige voor bereidende muziekcursus, over troffen de verwachtingen. Terwijl alle harmonie-fanfareverenigin gen weer veel leerlingen hebben opgegeven voor een opleiding. Kunstencentrum Jerusalem con stateert een duidelijke toename van de vraag. Voor de afdeling dans hebben zich inmiddels ruim 360 deel nemers aangemeld. De cursus Peuterdans is met veel succes van start gegaan en opvallend is dat het aantal aanmeldingen voor Klassiek Ballet is gestegen. Ook de cursus Breakdance is met meer cursisten dan vorig seizoen gestart, zodat er nu sprake is van een beginners- en een gevorderde groep. Komend seizoen zal er ook hard gewerkt gaan worden aan het niveau van de productiegroe pen klassieke en moderne dans; de ambitie is om e.e.a. naar een nog hoger niveau te tillen. Kun stencentrum Jerusalem is dan in staat op korte termijn excellente dansers af te leveren. Een direct gevolg van de gedegen en kwali tatief goed verzorgde opleiding vanaf de vroegste jeugd. Komend seizoen zal men de dansgroepen weer op verschillende plaatsen kunnen bewonderen. Vorig seizoen is Kunstencen trum Jerusalem van start gegaan met een theatercursus. Aanvanke lijk in 2006 met een bescheiden aantal deelnemers is het aantal deelnemers in 2007 reeds verdub beld. Ook de musicalklas is weer met veel succes van start gegaan, waarbij het Kunstencentrum zich mag verheugen in een snel groei end aantal cursisten musical. De afdeling beeldende kunst heeft een moeilijk periode achter de rug. Kunstencentrum Jerusalem was genoodzaakt door uiteenlo pende redenen nieuwe docenten aan te trekken. Het kost derhalve tijd voordat cursisten weer ver trouwen hebben herwonnen in nieuwe docenten. Desalniettemin kan geconcludeerd worden dat met name de oriëntatiecursus beeldende kunst (een nieuwe cursus) alle verwachtingen heeft overtroffen; maar liefst bijna 25 cursisten hebben zich hiervoor ingeschreven. Ook de jeugdcur- sussen en jongerencursussen gaan komend seizoen weer van start terwijl de vertrouwde cursussen als keramiek, beeldhouwen, schil deren/tekenen en edelsmeden weer kunnen rekenen op voldoen de cursisten. Kunstencentrum Jerusalem heeft echter een traject ingezet om de afdeling Beeldende Kunst op een aantal plaatsen te vernieuwen. Hetgeen zich mani festeert in nieuwe cursussen en nieuwe jonge docenten. Al met al ziet de directie van Kunstencen trum Jerusalem de toekomst van Beeldende Kunst met vertrouwen tegemoet. Zeker gezien ook de uitstekende voorzieningen die het Kunstencentrum op dit terrein heeft. Inschrijvingen voor cursussen en lessen is nog steeds moge lijk. Dit kan door contact op te nemen met de administratie (0478 585320) of via de website www. kunstencentrumjerusalem. nl alwaar ook alle informatie is te vinden. Theo en Nard KronenbergBart en Marij Veldpaus en Sies en Anne-Christine Liebrand brachten een bezoek aan het project Braille witho ut borders van Paul Kronenberg en zijn blinde vriendin Sabrye in Tibet. was. Toen Paul vroeg waarom dan wel, had hij geantwoord dat hij de enige uit zijn dorp was die met een computer kon werken, braille kende en ook nog Chinees, Tibe- taans en Engels kan spreken, lezen en schrijven. En dat alles omdat hij blind is, zijn broers en zussen kun nen niet eens lezen en schrijven. Het bijzondere aan de school is dat deze absoluut niet afgestemd is op de beperking die blinde mensen hebben. Heel bewust zijn er geen speciale aanpassingen zodat ze kunnen wennen aan de 'normale' omstandigheden die in de maat schappij voorkomen. Ze worden opgeleid, kiezen voor beroepen en een aantal van hen geeft er ver volgens zelf ook les. In Tibet wordt blindheid of gehandicapt zijn in verband met het geloof gezien als een soort straf. In het voor gaande leven heeft de betreffende persoon iets verkeerd gedaan en is daarom nu 'gestraft' met blind heid of een handicap. Het project Braille zonder grenzen geeft deze blinden, benadeelde kinderen, een kans zelfvertrouwen en ken nis op te doen waarna ze zich zelf in de maatschappij kunnen integreren. In het concept wordt het onderwijs geconcentreerd op de mogelijkheden. De blinden hebben natuurlijk een beperking maar zeker net zo veel talenten als zienden. Met deze talenten wordt gewerkt. Zang, toneel spelen, zelf standig functioneren alles krijgt aandacht. Deze kinderen gaan zelfstandig de stad in en alleen op pad. Vijf jongeren zijn opge leid tot masseur en managen zelf een massagesalon in het centrum van de stad. We hebben allemaal een massage gehad en dat was een stevige kneedpartij. Ook over de vele plannen werd verteld en herhaaldelijk hoorden we dat ook de boerderij bij Shigatse bezocht moest worden. Het boerderijproject, dat in 2004 gestart is, hebben we op 10 augustus mogen bekijken. Ook hier werden we zeer enthousiast rondgeleid door het superactieve koppel. In goed drie jaar is hier opnieuw een klein wonder ver richt. In een mum van tijd werd deze verwaarloosde omgeving omgetoverd in een oefenboer derij en trainingscentrum voor landbouwopleidingen en verschil lende handvaardigheden. Oude gebouwen werden gerenoveerd, er werden nieuwe kassen, een compostproductie-unit en ecosan- toiletten gebouwd en ook werd er een kaasfabriek uit de grond gestampt. Deze kaasfabriek wordt gemanaged door blinde medewer kers die er zelf de kaas maken en de verkoop regelen. Het complex heeft onder andere ook nog een fitnesscentrum en een manege. Helemaal spannend wordt het als Paul en Sabriye vertellen over de film Blind Sight. In 2004 gingen zij met zes geselecteerde leerlin gen onder leiding van de eveneens blinde Erik Weihenmayer op expe ditie om de 7045 m hoge Lhakpa Ri te beklimmen. Dit avontuur staat beschreven in het tweede boek van Sabriye Tenberken dat de titel draagt Met andere ogen. Van dit avontuur is een docu mentairefilm gemaakt die binnen kort in Europa in première gaat. (Zie het artikel hierover op deze blz....) De film duurt 114 minu ten. Zo kunnen de Tibetgangers nog wel uren door vertellen over al deze indrukwekkende ervarin gen. Wilt u meer lezen over het project en/of de film, kijk dan op onderstaande websites. www.braillewithoutborders.org en www.blindsightthemovie.com We mochten met eigen ogen zien wat een 'Venraodse' jong met zijn Duitse vriendin in Tibet pres teren. Het was werkelijk ongeloof lijk. We waren hier echt beduusd van want je gelooft je eigen ogen niet." Het nieuwe seizoen van Kunstencentrum Jerusalem is succesvol van start gegaan. In totaal hebben zich reeds meer dan 2.400 cursisten ingeschre ven; naar verwachting zal dit aantal in de loop van dit jaar oplopen tot boven de 3.000. Ook de basisscholen hebben zich weer massaal aangemeld voor een of andere activiteit van het Kunstencentrum het komende seizoen. Via Cultuurpunt (liet samenwer kingsverband tussen Schouwburg, Bibliotheek,'t Freulekeshuus, Oda- park en het Kunstencentrum) nemen ruim 3-300 basisschool leerlingen deel aan een culturele activiteit, terwijl het Kunstencen trum zelf nog culturele activi teiten op maat verzorgt voor de verschillende basisscholen. Dit betekent dat praktisch alle basis scholen in Venray het Kunsten centrum benaderd hebben om de culturele activiteiten te verzorgen. Algemene muzikale vorming gaat ook dit jaar weer gegeven worden op alle scholen in de gemeente Meerlo-Wanssum en in Merselo. Inmiddels zijn er vergaande plan nen om in het volgende seizoen deze activiteit ook op alle scholen in de gemeente Horst aan de Maas te gaan verzorgen. Ook met het voortgezet onderwijs in Venray en Horst aan de Maas zijn er afspra ken gemaakt om ook het komend jaar weer culturele activiteiten voor de jongeren te organiseren. De verwachting is dat de samen werking met het primair onder wijs en het voortgezet onderwijs het komend seizoen intensiever zal worden. In samenwerking met het onderwijs en de kinderopvang is Kunstencentrum Jerusalem op dit moment bezig culturele pro- tuinontwerp tuinaanleg tuinonderhoud Het meeste snoeiwerk is vakwerk. Kennis van de groeiwijze van de bomen en struiken is hiervoor van essentieel belang. Bel nu alvast voor een af spraak, want goed snoeiwerk is de basis voor een gezonde tuin.

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7