Conflict over onderwijsgeld Jiëgangers Kantoortorens Maasheseweg Dekenaat Venray op reis naar Rome Boek over Indiëgangers Alle Hugo Boss Korting Buren zijn gedoogbeleid gemeente moe venray Herenschoenen SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS KOOPZONDAG AANBIEDING PEEL EN MAAS Donderdag 13 september 2007 - Pagina 3 'Gemeente besteedt tonnen voor Raayland College aan bijstand' sen de gemeente en de stichting (LVO). Hierin zijn de bedragen per leerling vastgesteld. Het door sluizen van deze rijksmiddelen verloopt volgens Loek de Veen, directeur van het Raayland Col lege, zoals afgesproken. Het draait echter om de extra gelden die het Rijk via het gemeentefonds uitkeert aan de gemeenten voor schoolgebouwen in het voorgezet onderwijs.Al jaren ligt de gemeen te hierover in de clinch met het Raayland College en het schoolbe stuur. In 2005 deed de gemeente een nabetaling van 135.000 euro aan het Raayland College. 'Van wege een te lage vergoeding voor de huisvestingskosten over de periode 2002 tot 2005', meldt het jaarverslag van de gemeente. Directeur De Veen reageert nog verbaasd. "Daarover hadden we al jarenlang ruzie. De gemeente heeft altijd ontkend dat het geld achterhield. En ineens kregen we 135.000 euro gestort." Een vergelijkbare situatie doet zich nu opnieuw voor. Het gaat jaarlijks om een bedrag van 50.000 tot 100.000 euro. "De gemeente zegt dat ze vrij is in de besteding van deze rijksmidde len", aldus De Veen. "Maar ze zijn juist bedoeld om achterstanden in de onderwijshuisvesting weg te werken. Wij hebben recht op dit geld. We hebben dit ook in bere keningen aangetoond. Maar de gemeente doet er niets mee", ver zucht de Raayland-directeur, die meldt dat het de bedoeling was onafhankelijke deskundigen de zaak te laten uitzoeken. "Maar de gemeente komt meteen met een advocaat aanzetten." De gemeente reageert dat de LVO eenzijdig een arbitragezaak heeft opgestart. Dit gebeurde pas nadat de gemeente een bemiddelingspoging ('media tion') afwees. Een woordvoerder van de gemeente Venray verklaart: "De gemeente is niet van mening dat er gelden worden achtergehouden. Partijen heb ben gepoogd in goed overleg tot overeenstemming te komen, maar blijven op dit punt van mening verschillen. Dat is de reden voor de LVO geweest om een arbitra getraject op te willen zetten."Wet- houder Emonts laat via een pers voorlichter verder weten: "Toch een heel goede samenwerking te hebben met Raayland en LVO. In dit geval hebben we echter een verschil van opvatting." Emonts wil niet op de uitlatingen van Van Hoof en De Veen reageren. "Omdat het onder het arbitrage traject valt." Het hoogste gebouw in de omgeving is de kantorenflat van Flextronics die veertien meter hoog is. Een toren van dertig meter is bijna net zo hoog als de woonflats De Hoge Beek of Zui derpoort. Dit vindt het college niet passend op deze zichtlocatie aan de rand van bedrijventerrein Keizersveld. De commissie WMA verzet tegen eveneens tegen een hoge toren. Welstand vindt een grotere hoogte dan twaalf meter zelfs niet wenselijk. Gezien de andere gebouwen aan de Maashe seweg. Fleuren wil naast het hoofd gebouw nog een zestal kleinere losse bedrijfspanden bouwen. Het bouwbedrijf wil ze verkopen voor zakelijke dienstverlening, kleinschalige productiebedrijven, opslag en mogelijk een sauna of sportschool. Het perceel van Bui- tenlust heeft nu nog een horeca- bestemming die deels gehand haafd kan blijven zodat er ook een horecabedrijf kan terugkeren. Directeur Wint Fleuren zegt dat de plannen globaal bekend zijn, maar dat de laatste details nog moeten worden uitgewerkt. "Over zes weken is er meer duidelijkheid. In de zomermaanden heeft het lang stilgelegen bij de gemeente. Binnenkort heb ik een afspraak met wethouder Teunissen", aldus Fleuren. Het grootste deel van het ter rein (5.590 vierkante meter) op de hoek Keizersveld-Maasheseweg is eigendom van de gemeente die bereid is de grond te verkopen. De gemeente staat positief tegenover een herontwikkeling van Buiten- lust en directe omgeving. Het zal de ruimtelijke uitstraling flink ver beteren en het is tevens een kwa liteitsimpuls voor Keizersveld. Voorwaarde is dat er ruimte moet overblijven voor een roton de die wellicht op het kruispunt wordt aangelegd. Daarnaast ligt er nog een particuliere woning van de familie Tissen aan de achter zijde van Buitenlust. De bedoeling is dat dit pand Maasheseweg 74, evenals het groen, wordt ingepast in de nieuwbouwplannen. Pal naast Buitenlust is de nieuw bouw van Inther Logistics Engi neering bijna gereed. Het bedrijf is nu nog gevestigd aan de Albion- straat in Leunen en gaat komende maand verhuizen naar het rech tergedeelte van de nieuwe locatie. Het linker, grotere kantoorgebouw is voor vijf jaar verhuurd aan de gemeente Venray die er het regio nale bureau Veiligheid en Handha ving gaat onderbrengen. Er gaan zo'n veertig tot vijftig ambtenaren werken. De gemeente kan er vanaf 1 oktober terecht. Inther is nog niet helemaal uitgebouwd. Eind dit jaar wordt gestart met de bouw van nog een kantoorpand tussen de huidige nieuwbouw en Buitenlust. Het bedrijf wil daarvoor een gedeelte van de groenstrook, die eigendom is van de gemeente, kopen. De bouwvergunning is al binnen maar toen Inther de plannen van Bui tenlust vernam, heeft het bedrijf eveneens een verzoek ingediend voor een kantoortoren van der tig meter. Ook dit plan is door de gemeente afgewezen. Volgens de verleende vergunning mag Inther een gebouw van acht meter, even hoog als het aangrenzende pand, neerzetten. "Maar we willen graag meer verdiepingen", zegt direc teur Paul Hermsen. Inther Logis tics Engineering groeit als kool en heeft momenteel dertig mede werkers in dienst. Het bedrijf werd in mei 1998 opgericht en was aanvankelijk gevestigd in het woonhuis van Hermsen. Na verhuizingen via Noorderhof en Nieuwhuisweg werd in 2001 het voormalige kantoor van de Rabo bank in Leunen in gebruik geno men. Het nog te bouwen pand aan de Maasheseweg is eveneens als eigen onderkomen bedoeld. Inther kan op de nieuwe locatie weer verder groeien. "Het enige probleem is dat we nauwelijks aan goed gekwalificeerd perso neel kunnen komen", zegt Paul Hermsen. "Dat staat onze groei nu het meest in de weg." Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek DE SCHEIDINGSWEG Bezwaren tegen illegale aardappeloverslag Oostrum De gemeente Venray voert een slepend conflict met het Raayland College en schoolbe stuur LVO. De inzet is rijksgeld dat bestemd is voor onderwijs huisvesting. Raayland en LVO betichten de gemeente ervan jaarlijks 50.000 tot 100.000 euro achter te houden. De gemeente ontkent dit. Het gevolg is een arbitragezaak die het geschil moet oplossen. De gemeente heeft alvast 15.000 euro uitgetrokken om huisadvocaat Smets, van kantoor Holland Van Gijzen, aan het werk te zetten. Henk van Hoof is voor zitter van het college van bestuur van de stichting Limburgs Voortge zet Onderwijs. De WD'er was van 2004 tot begin 2007 staatssecreta ris van Sociale Zaken en Werkgele genheid in het kabinet-Balkenen de. Van Hoof betreurt de houding van de gemeente Venray en die van wethouder Emonts in het bijzonder. "Ik ben teleurgesteld in de wethouder omdat hij niet naar een oplossing wil zoeken. Ik mis de bereidheid", zegt Van Hoof."De wethouder geeft zelf toe dat het geld naar de bijstand is gegaan. Want Venray had daar blijkbaar een tekort. En misschien heeft de gemeente er ook wel lantaarnpa len van gekocht. Ik vind het heel vreemd. Het zou om een politieke keuze gaan, is mij verteld. Het geld is in ieder geval niet op de juiste plek terechtgekomen. Terwijl de school het hard nodig heeft voor haar gebouwen." Sinds 1998 krijgt het Raayland College het rijksgeld niet meer rechtstreeks. Dit loopt voortaan via de gemeente Venray. Er is hier voor een convenant opgesteld tus- Geert Willems heeft genoeg van het illegaal wassen en sorteren van aardappels door aardappelteler Jans sen uit Oostrum. Hij wil dat de gemeente Venray meteen stappen onderneemt tegen de maatschap en vindt dat er direct een eind moet komen aan het 'eindeloze gedoog- traject'. Dat verklaarde de buurman van het bedrijf maandagmorgen voor de com missie bezwaarschriften van de gemeente Venray, waarin de bezwaren van Geert Willems en Herman Wijdeven tegen de gedoogbeschikking onder de loep werden genomen. De gemeente Venray heeft al twee keer eerder een gedoog beschikking verstrekt aan aard appelteler Janssen aan de Van Broekhuizenstraat in Oostrum. De buren van het bedrijf, die naar eigen zeggen nogal wat overlast ondervinden, willen koste wat het kost voorkomen dat het tot een derde keer komt. Een woordvoer ster van de gemeente verklaarde maandagmorgen dat een nieuwe milieuvergunning voor de aard appelteler in de maak is, waarin het wassen en sorteren - onder voorwaarden uiteraard - gelega liseerd worden. De buren stapten onlangs naar de Raad van State. De hoogste bestuursrechter kwam in augustus tot de conclusie dat de gemeente Venray het 'illegale' was sen en sorteren terecht tijdelijk gedoogt, aangezien er concreet uitzicht bestaat op legalisatie. Om echter te voorkomen dat een en ander te vrijblijvend wordt, riep de Raad van State de streefdatum voor de nieuwe vergunning uit tot een keiharde deadline. Indien de nieuwe vergunning niet op 1 september klaar is, zijn het was sen en sorteren dus voorlopig taboe. Maar dat is niet het geval, het bedrijf draait nog steeds door, vertelde Willems. die vindt dat de gemeente Venray snel handha vend op moet treden tegen het bedrijf. Hij stelde tijdens de zitting tevens dat het nog helemaal niet zeker is dat de aardappelteler de milieuvergunning krijgt. Er is vol gens hem geen zicht op legalisatie op korte termijn en de datum van 1 september is al voorbij.Tot hoe lang worden de werkzaamheden van het bedrijf nog gedoogd?, zo vroeg de buurman zich af. Een woordvoerster van de gemeente verklaarde tijdens de zitting dat de milieuvergunning nog niet klaar is en dat de gemeente Venray het aardappelbedrijf voorlopig nog zeker twee tot drie weken blijft gedogen, hoewel de Raad van State de gedoogbeschikking per 1 september heeft geschorst en Janssen eigenlijk geen aardappels meer mag verwerken. Het verzoek van een woordvoerster van de gemeente Venray om de bezwa ren van de twee Oostrumers niet ontvankelijk te verklaren, werd Vervolg voorpagina Drieënvijftig kerkbestuurs leden, vrijwilligers en andere parochianen van het dekenaat Venray maken volgende week een reis naar Rome. Het gezel schap vertrekt op maandag 17 september per bus vanuit Ven ray naar het vliegveld in Düs- seldorf voor de vlucht naar Rome. Op vrijdag 21 septem ber is de terugreis. De deelnemers komen uit Cas- tenray, Heide, Leunen, Veulen, Vre- depeel, Venray, Blitterswijck, Geijs- teren en Wanssum. Ook deken Smeets en pastoor Te Boekhorst gaan mee. In november 2006 ont stond het idee om gezamenlijk een reis naar Rome te organiseren. Na een voorlichtingsavond door reisbureau Pelikaan, dat veel bede- vaartsreizen organiseert, groeide de belangstelling voor de vijfdaag- door de commissieleden niet ingewilligd. Dan had de Raad van State de beschikking namelijk moeten vernietigen, legde voorzit ter Van Roessel uit. De commissie bezwaar van de gemeente Venray vindt net als de Raad van State dat de gemeente Venray in de gedoog beschikking een einddatum had moeten opnemen, want nu kan de gedoogbeschikking in theorie tot in de lengte van dagen in stand blijven. Het aardappelbedrijf heeft nog steeds geen milieuvergunning, omdat de gemeente ook nog een bouwvergunning moet afgeven aan het bedrijf en beide aan elkaar gekoppeld zijn. De gemeente heeft volgens de woordvoerster nieuwe informatie binnengekregen, die van belang kan zijn voor de vraag of de bouwvergunning voor een loods verstrekt kan worden. Ven ray is zich momenteel aan het beraden over de vergunningen en of ze handhavend op moet treden met alle financiële eevolaen van se trip. Er waren minimaal 35 deelne mers nodig om de reis financi eel mogelijk te maken. Dit aantal werd vlot gehaald. Het hoofddoel is het bezichtigen van Rome en het Vaticaan, maar tevens biedt het verblijf een mooie gelegen heid om informeel met elkaar te praten over de toekomst van de parochies in het dekenaat Venray. Het gezelschap overnacht in het viersterrenhotel Belvedere in Mentana, net buiten Rome. Alle dagen kan beschikt worden over een bus met een Nederlandse chauffeur. De basilieken, het Sint Pieterplein, het Vaticaan, het bui tenverblijf van de paus, de musea, een stadsrondrit en een wande ling ontbreken niet op het pro gramman. De kosten bedragen 489 euro per persoon. dien voor het bedrijf. Binnen drie weken wil de gemeente daarover duidelijkheid hebben, meldde de woordvoerster. Een mogelijkheid blijft ook om een derde gedoog vergunning aan het bedrijf af te geven. Geert Willems is echter bang voor een 'openeinderege- ling' en snapt niet waarom de maatschap investeringen wil doen aan de Van Broekhuizenstraat ter wijl het hele bedrijf op termijn wil verhuizen naar De Zomp wil verhuizen. Maar ook daar is nog geen vergunning voor. De com missie doet binnenkort uitspraak in deze kwestie. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in financieel voordeel Europese aanbesteding Afvaltarief fors omlaag in 2009 De afvalstoffenheffing zal in 2009 scherp dalen. De gemeen te Venray verwacht dat de bur gers dan 15 procent minder hoeven te betalen voor het ophalen van gft- en restafval. Venray heeft dit jaar samen met zes andere Noord-Limburgse gemeenten (Beesel, Bergen, Gen nep, Horst aan de Maas, Meerlo- Wanssum en Sevenum) een Euro pese aanbesteding doorlopen. Omdat het contract met huisvuil- inzameler Sita op 31 december 2007 afloopt. De keuze is opnieuw gevallen op Sita omdat de aan bieding beter was dan die van de concurrenten Van Gansewin kel en Van Kaathoven. Er is met Sita een nieuw vijfjarig contract opgesteld met de mogelijkheid de overeenkomst tweemaal met een jaar te verlengen. Sita haalt al sinds 1 januari 2003 het huisvuil op in Venray. Voor de gemeente levert het nieuwe contract jaarlijks een financieel voordeel op van 90.000 euro. Omdat het verwerkingstarief van het gft- en restafval in 2008 stijgt, kunnen de tarieven volgend jaar nog niet verlaagd worden. Ze zullen gelijk blijven aan de tarie ven van 2007. Omdat ook alle andere Limburgse gemeenten een Europese aanbesteding gaan doen, zullen over de hele linie de afval- kosten straks flink gaan dalen. Venray rekent alvast op een tarief daling van 15 procent in 2009- -j, een abonnement waard Bijstandsfraude Een 43-jarige vrouw en een 46- jarige man uit Venray zijn vorige week woensdag aangehouden in verband met bijstandsfraude. Dat gebeurde na een doorzoeking van hun woning door de Soci ale Recherche Limburg Noord in samenwerking met de politie onder leiding van de rechter-com- missaris. De vrouw heeft vermoe delijk sinds april 2004 ten onrech te een bijstandskering ontvangen terwijl zij samenwoonde met een 46-jarige man die over een eigen inkomen beschikte. Zij wordt ver dacht van het plegen van valsheid in geschrifte. De man wordt ver dacht van het plegen van opzethe ling, namelijk het mee profiteren van een bijstandsuitkering. De gemeente Venray is door de fraude vermoedelijk benadeeld voor een bedrag van ongeveer 45.000 euro. Dit zal op de verdachten worden teruggevorderd. Tegen hen is pro ces-verbaal opgemaakt. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,95 (postcode 58..) 35,50 (overige binnenland) Zaterdag 6 oktober presentatie /tyart& c>c/wenetp fcxfm- Grotestraat 11 Venray "Het is fantastisch dat er nu een boek uitkomt over onze tijd in Nederlands-Indië", zo verwoordt Ger Martens uit Horst de mening van de nog in leven zijnde oud-Indiëgan- gers, die zestig jaar geleden in Castenray en Klein Oirlo woonden. Van de twaalf mili tairen uit de beide dorpsge meenschappen die rond 1947 vrijwel allen als dienstplichtig militair werden uitgezonden, zijn er momenteel nog zes in leven. De buurtschap Klein Oirlo hoorde ten tijde van de onafhan kelijkheidsstrijd in Nederlands- Indië nog bij Oirlo, maar werd in 1961 na decennialang gesteggel in zijn geheel bij Castenray gevoegd. Op zaterdag 6 oktober presen teert de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray het boek 'Zij deden hun plicht voor orde en vrede'. Het bevat onder meer verhalen van de Castenrayse en Klein Oirlose Indiëgangers. Som migen hebben hun eigen verhaal geschreven, terwijl anderen al in 2002 door oud-heemkundelid, Toon Kuijpers, werden geïnter viewd. Hij tekende hun verhalen op. Ook werd dankbaar gebruik gemaakt van het zeer uitgebreide dagboek van Mart Strijbos. Deze stelde op advies van het toenma lige hoofd van de school in Cas tenray, Herman Vollebergh, zijn ervaringen in dagboekvorm op schrift. Van enkele oud-Indiëgan- gers zijn de ervaringen niet vast gelegd. "Ik kan er ook nu nog nau welijks over praten", zo stelt de 81-jarige Jan Janssen uit Oostrum. "Er is daar ginds zoveel gebeurd, dat ik het er emotioneel nog dik wijls erg moeilijk mee heb." Toch worden al snel allerlei ervarin gen uitgewisseld, nu vier van de oud-Indiëgangers ten huize van Jan Strijbos, de voorzitter van de Castenrayse heemkundeclub, bij elkaar gekomen zijn. Sjeng Cox, de enige die nog in Castenray woont, vertelt over zijn tijd als chauffeur in Indië. "De wegen waren slecht en de risico's groot. Vooral bij wegversperringen moest je goed op je tellen passen, want dat bete kende meestal een hinderlaag. Maar je maakte ook wel eens grap pige voorvallen mee. Zo kwam eens een jofele aalmoezenier met zijn jeep ons kamp binnenrijden. Hij stapte uit, legde een wit kleed over de motorkap en ging de mis opdragen. Voordat hij daarmee echter begon, deed hij nog een welgemeende, maar macabere uit spraak. Allen die vannacht sneu velen, gaan rechtstreeks naar de hemel," zei hij. Hiermee wilde hij ons een beetje opmonteren en we zagen de humor er wel van in." GRUWELIJKHEDEN Ook Gerrit Philipsen, tegen woordig wonend in Venray, was chauffeur in zijn Indiëtijd."Ik werk te bij de MMD, de militaire motor transportdienst. Bij elke wagen hadden we een wagenkoelie. Deze jongens kenden de streek en hielpen bovendien bij het onder houd van de wagens. Hadden we echter een speciaal transport, dan mochten ze niet mee. Mijn koe lie was bij de Pinkstergemeente. Op zaterdag werkte hij niet, dan reed hij in zijn beste kloffie met zijn vrouw in een rijtuig naar de kerk. Wij waren meestal niet in de gelegenheid om naar de kerk te gaan. Ik kwam er zo weinig, dat de aalmoezenier mij vroeg, toen ik al twee jaar in Indië was, of ik een nieuweling was." Zo gaan de verhalen over en weer, maar als de gruwelijkheden van de strijd in Nederlands-Indië ter sprake komen, valt er al gauw een stilte. "Een nette oorlog bestaat niet", zegt Jan Janssen. "In elke oorlog gebeuren dingen, waar men liever niet over praat" en de anderen zijn het daar roerend mee eens. Strij bos, de samensteller van het boek, heeft de verschillende verhalen van de Indiëveteranen gebundeld en er een historisch overzicht aan toegevoegd. Ook aan het Lim burgs Thuisfront heeft hij aan dacht besteed. "In Castenray en Oirlo werden afdelingen van het Thuisfront opgericht om op gezet te tijden de communicatie met de Indiëgangers te onderhouden. Dit gebeurde veelal schriftelijk door middel van thuisfrontblaadjes die nieuws uit de dorpen bij de Indi ëgangers brachten. We mogen niet vergeten dat sommigen bijna vier jaar van huis waren. In Oirlo richt te men het blad 'Oelderse Post' op en Castenray sloot zich daar na enige tijd bij aan. De naam van het infobulletin werd gewijzigd in 'Oelderse Post mit Kasselse Kost'. Vanwege de toevloed aan informa tie werd in juli 1949 besloten dat de beide afdelingen zelfstandig verder zouden gaan en ging het Castenrayse maandblad 'De Knup pel' heten." Ruim 200 foto's heeft Strijbos in het boek, dat 166 pagi na's in A4-formaat telt, verwerkt. "We zijn blij dat we deze vaak ontroerende verhalen door mid del van dit boek voor de toekomst hebben vastgelegd. Een eerbe toon aan onze jongens. Daarnaast hopen we dat het boek mensen aan het denken zet. Met name jon geren moeten zich bewust wor den van het feit dat aan een per manente vrede constant gewerkt moet worden. Ieder moet daarin zijn deel leveren door op een soci ale manier met anderen samen te leven en respect te hebben voor anderen en andermans goed. En daar hoort ook bij: respect voor onze historie, onze cultuur en onze tradities", aldus Strijbos. De Indiëgangers verheugen zich nu al op de Indiëherdenking die op zaterdag 6 oktober in Cas tenray plaatsvindt. Dan namelijk mogen zij de eerste exemplaren van het boek in ontvangst nemen. Naar verwachting zijn de 150 exemplaren snel uitverkocht. De juiste weg in de goede richting Hans Peeters 077 3523359 of 06 53264978 Bezoek onze websitewww.scheidingsweg.nl GRATIS 50%

Peel en Maas | 2007 | | pagina 3