Schouwburg Venray start nieuwe seizoen Open repetities 't Jonge Garde Koor Liedjesfestival Vensters op Venray llll Venray bedevaartsoord Etan Huijs in De Evenaar Roald Dahldag in bibliotheek Filmkring start nieuw seizoen Geef GEEF ui mm UI BILL CLINTON PEEL EN MAAS Donderdag 13 september 2007 - Pagina 28 Zondag 16 september festival Uit de kunst De start van het culturele sei zoen van Schouwburg Venray begint op zondag 16 september van 12.00 tot 18.00 uur met het gratis toegankelijke festival Uit de Kunst. De hele dag kan men genie ten van diverse optredens van zowel professionele artiesten als van verenigingen uit de regio.Van wege grote belangstelling heeft de schouwburg een extra voorstelling van de Brabantse groep Petazzie ingekocht. Op zaterdag 24 mei om 20.00 uur geven zij voor de laat ste keer in Venray hun Retourtje Petazzie. De status van carnavals groepje is Petazzie mi Skruwsaws, kortweg Petazzie, allang ontstegen. De humor, uitstraling, muzikaliteit en het Helmondse dialect van het stel slaan tot ver buiten Helmond aan, getuige het succes van de komende theatertour. De kaartver koop voor de extra ingelaste voor stelling in Schouwburg Venray gaat op zondag 16 september na het gratis optreden van Petazzie in de foyer van start. Ruim voordat De Lama's bij BNN improviseer den, deed Boom Chicago het in al Amsterdam. Met Amerikaanse komedianten en scherp gemon teerde sketches. Klatergoud toont een klein voorproefje van de jubi- leumvoorstelling Durgedraejd. Dizzy Jazzdance is zoals gewoon lijk aanwezig op deze bijzondere dag en natuurlijk één van de publiekstrekkers. Kunstencen trum Jerusalem komt met diverse vormen van kunst tijdens de der tig minuten durende presentatie. Big Band Close Formation speelt grotendeels bekende big band en musicalnummers uit het tijdperk 1920 tot 1950, met een enkel uit stapje naar nieuwere nummers. Het Venray's Mannenkoor staat garant voor sfeer en gezelligheid en in theatercafé De Artiest kam men de hele dag terecht voor een natje en een droogje. Floudt de website van de schouwburg en die van de Peel en Maas in de gaten voor het complete programma en uitge breidere informatie en een inte ressante lezersactie! Voor vragen kan men contact opnemen via tel. (0478)530999. Carnavalsvereniging De Piëlhaas houdt op zaterdag 22 september het liedjesfestival. De commissie Liedje van De Piëlhaas heeft dit jaar zeventien liedjes in ontvangst genomen. Zeventien eenlingen, duo's en groepen, vastelaoves- vierders in hart en nieren, hebben de zomervakantie gebruikt om te repeteren. Arrangeurs hebben de muziek geschreven en het combo heeft alles ingestudeerd. Onlangs heeft een voorselectie plaatsge vonden waarin een vakkundige jury gekozen heeft voor de elf lied jes die doorgaan naar het liedjes- festival. Tijdens dit liedjesfestival worden vier liedjes gekozen die op de vastelaovesceedee van het komende seizoen komen te staan. Naast de vakjury heeft ook de publieksjury hierin een stem. Dus wie naar elf liedjes wil luisteren én wil meebepalen welke nummers komend seizoen op de cd komen is op 22 september welkom in de foyer van de schouwburg. Het programma begint om 20.00 uur. De kassa is open vanaf 19.11 uur. De voorverkoop is zaterdag 15 september tussen 12.00 en 14.00 uur in de Artiest. bleef zijn hobby trouw. Zijn werk is verspreid over de familie. Het schilderij "Optocht van schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan "(olie verf op paneel) met op de ach tergrond het oude gemeentehuis van Venray van ca. 1950 is in bezit van Museum 't Freulekeshuus. Het siert het affiche en de omslag van de brochure van deze tentoonstel ling. Naast dit impressionistisch schuttersschilderij, is er een twee tal olieverfschilderijen van hem te zien nl. een gezicht de op achter kant van Magazijn de Zon, geschil derd vanuit de tuin van zijn ouder lijk huis in de Grotestraat, en een landschap in de buurt van Venray. Deze expositie laat het Venray van toen zien, de tijd van vóór de oor log en vóór de massale uitbreiding van de Venrayse wijken. Voor veel Venraynaren zijn de olieverfschil derijen, aquarellen, potlood- en pentekeningen een feest van her kenning. In een brochure is van elke schilder een kort levensverhaal opgenomen. Museum 't Freulekeshuus is te bezoeken op woensdag-, zaterdag en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Buiten de normale ope ningstijden kan men na afspraak ook met groepen terecht. Tel. (0478)583880. Onder de titel Vensters op Venray loopt tot en met 28 oktober 2007 in Museum 't Freulekeshuus een tentoon stelling over Venrayse zon dagsschilders die actief zijn geweest in de jaren '30-'50. Op de tentoonstelling is een ruime keuze te zien van wer ken van veertien Venrayse schilders. Peel en Maas stelt in een nieuwe serie de kun stenaars en hun werken aan u voor. In deel 11: Toon Pijpers. Toon Pijpers werd geboren in 1928 in Venray en overleed in 1983 inVenlo. Hij is de oudste van acht kinderen. Vader was kassier bij de Boerenleenbank in Venray. Tevens dreef het echtpaar een winkel in huishoudelijke artikelen, speel goed etc. in de Grotestraat (naast Magazijn De Zon, thans modehuis Berden).Toon is gaan schilderen omstreeks 1947 toen hij studeerde aan de MTS in Eindhoven. Hij was daar in de kost bij Huub van Baar, een oud-Venrayenaar en begaafd kunstschilder. (Deze Huub is een zoon van Frans en een broer van Harrie en van deze twee amateur schilders zijn diverse werken op deze expositie te zien.) In zijn jeugd maakte Toon schilderijen van Venray en omgeving. Na zijn huwelijk verhuisde hij naarVenlo, waar hij werkte als laborant. Hij Venray is al eeuwenlang een katholiek centrum. Ooit telde de vrome stad maar liefst dertien kloosters en een groot instituut voor psychiatrie. De geschiede nis van Venray, de gewijde grond en het religieuze erfgoed krijgen de komende maanden een extra dimensie als decor van Religion My Rock, een voettocht langs plekken van devotie ingevuld met hedendaagse kunstuitingen. Oda- park Venray, centrum voor heden daagse kunst, stelde de 'pelgrima ge' samen met historicus Twan van Els en kunstenaar Adriaan Nette in het kader van de kunstmanifestatie Rock My Religion. Kunstwerken van onder meer Devorah Sperber (USA), Sergei Shutov (RUS), Bas de Wit (NL), en Mally Mallinson Shaun Doyle (GB) krijgen in deze religieuze setting een nieuwe betekenis; de ene keer provoce rend en confronterend, de andere keer in volledige harmonie en symbiose. En op hun beurt krijgen de Lourdesgrot, de Turkse mos kee, en andere religieuze plaatsen langs de route een nieuwe lading in relatie tot de kunstwerken. De geanimeerde wandeling die een kleine twee uur duurt is te maken aan de hand van een routeboekje. De locaties van de voettocht, die start in het Odapark in Venray, zijn wekelijks geopend van donderdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur, met uitzondering van Museum 't Freulekeshuus, van 13.00 tot 17.00 uur en de Grote Kerk van 13.00 tot 16.00 uur. Horst aan de Maas zingt Gemengde zangvereniging Con Brio uit Broekhuizen(vorst) houdt dit jaar op zaterdag 27 oktober in het Gasthoês in Horst de zangers dag Horst aan de Maas. Het doel is dat iedereen een dag gezellig samen kan zingen. Op deze manier probeert het koor het zingen te promoten. De deelnemers krijgen een cd thuis gestuurd, samen met de muziek van de stukken die moeten wor den ingestudeerd. Op de cd is de opgegeven stem soort reeds ingezongen.. De meer dan honderd zangers en zangeressen komen jaarlijks uit een gebied van Midden-Limburg tot Nijmegen. De dag begint om 10 uur 's morgens met een kopje koffie met vlaai. Daarna begint het inzingen onder leiding van Tim Schulteis, dirigent van Con Brio, die de algehele leiding heeft. Na het inzingen gaat iedere stemsoort onder leiding van een dirigent de stukken instuderen en afwerken. Na de lunch gaat het grote koor samen onder leiding van Tim Schulteis de muziek instuderen en afwerken. Om ongeveer 17.00 uur kunnen de deelnemers genie ten van een buffet en dan begin het concert. Eerst treedt Con Brio op, gevolgd door de gastkoren vocalgroup Cantarello uit Mel- derslo, gemengde zangvereniging Wanssum en de Malmaaszengers uit Belfeld. De climax vindt plaats aan het eind van de avond, als het grote gelegenheidskoor op de planken staat. Aanmelden kan via de web site van Con Brio: www.zingmet- conbrio.nl, of telefonisch, Mien Colbers, tel: 077-4632139- De kosten bedragen 35 euro voor de hele dag. Dit is een bijdrage in de kosten van muzikale leiding, muziekpartijen, oefen-cd, koffie met vlaai, warme maaltijd en cd- opname van het concert(wordt later toegezonden). Natuurlijk is iedereen 's avonds welkom om naar het concert te komen luiste ren in Het Gasthoês in Horst. Aan vang: 19.00 uur, toegang is gratis Hakkespits zoekt nieuwe leden Dansgroep De Hakkespits kan wel wat nieuwe leden gebruiken. Met het oog op de toekomst zijn nieuwe paren gewenst. Er wordt gezocht naar mensen die in de eerste plaats van dansen en het verenigingsleven houden. Het dansen wordt op een vakkundige manier aangeleerd door de dans- leidster. Daarna kan men mee gaan draaien in de bestaande groep. De Hakkespits is een actieve dans groep. Er wordt een keer per twee weken geoefend in de regio, soms daarbuiten en een enkele keer in het buitenland. Er wordt opgetre den in kostuums uit anno 1900 en de dansen zijn uiteraard ook uit die tijd. Er is muziek van drie accordeons en een fluit. Belang stellenden kunnen een kijkje komen nemen in wijkcentrum De Kiosk op maandag 24 september vanaf 20.30 uur. Men kan ook con tact opnemen met A. Derix via tel. (0478)586634 of met H. van Loon via tel.(0478)588541. Dassenexcursie Belangstellenden kunnen op zondag 16 september vanaf 10.00 uur komen kijken bij een dassen- burcht in de Meerselse Peel, aan de Kentkensberg in Venray. Excursieleider Ruud van Veen verzorgt een 1,5 a 2 uur durende een excursie bij een van de das- senburchten in Venray. Hij vertelt dan over het leven van de das. Zo wordt er onder andere uit de doe ken gedaan wat een das eet, hoe een das zich voorziet van voedsel, hoe de das woont én hoe de das een hol maakt. Ook wordt er deze dag nog gespeurd naar sporen van de das, en wordt uitgelegd wor den hoe men de sporen van de das kan herkennen. Zorg ervoor dat de kleding is aangepast op deze avontuurlijke bosbeleving. Iedereen kan deelnemen aan deze bijzondere belevenis. Aanmelden kan via www.demarke-puurna- tuur.nl. De bekende Puur Natuur borden wijzen de weg naar deze belevenis. Café De Evenaar start op zon dag 16 september weer met de nieuwe muziekmiddagen van het seizoen. Het optreden begint om 17.00 uur. De spits wordt afgebe ten door singer/songwriter Etan Huijs uit Venray. Huijs begon op zijn zeventiende met het schrijven en opnemen van eigen nummers.Tot nu toe zijn er drie demo's en één officiële EP (Travelling Between Places, 2006) uitgebracht in eigen beheer. Het uitbrengen van die EP heeft geleid tot verschillende radio optredens. De EP is geproduceerd door BJ Baartmans, geen onbekende in het nationale singer-songwritercircuit. Huijs probeert grote gevoelens in kleine liedjes te verwoorden. De nummers worden vaak in een sobere setting gebracht, met vaak niet meer dan een akoestische gitaar en een piano. Sinds het verschijnen van zijn eerste demo in 2002 werkt hij samen met vaste gastzangeres Petra Janssen. In 2006 is de vaste live-bezetting uitgebreid met pia niste Maartje Smedts. Huijs heeft naast zijn soloproject ook in ver schillende bands gezeten, zoals Fuse,Wioon en Wanted en speelt nog steeds in No Cause For Con cern. Muzikale invloeden komen vooral van Damien Rice, David Usher en het vroegere werk van Counting Crows. De geboortedag van meester verteller Roald Dahl wordt op donderdag 13 september gevierd. In de week van 13 tot 20 sep tember worden er elke dag vanaf circa 15-30 uur films van Roald Dahl gedraaid in de bibliotheek. Ook kunnen kinderen meedoen aan een kleurwedstrijd. Kleur of schilder de tekening zoals jij denkt dat het omslag van het boek Joris en de geheimzinnige toverdrank eruit zou moeten zien. De kleurplaten kunnen tot en met 13 oktober ingeleverd worden in de bibliotheek in Venray. De beste inzendingen van het land worden beloond met een mooie prijs. Dahl was dyslectisch. Dat leverde geen problemen op om een groot schrijver te worden. Ook tegenwoordig zijn er kinde ren met leesproblemen. Om deze kinderen van boeken te voorzien, zijn er speciale series ontwikkeld. Zo heeft de jeugdbibliotheek mak kelijk lezen boeken voor kinderen van negen tot twaalf jaar. Dit zijn boeken met korte zinnen, minder moeilijke woorden, een lager lees niveau maar waarbij de inhoud wel goed past bij de leeftijd. De boeken zijn herkenbaar aan de rode sticker. Een leuke mak kelijk lezen serie is zoeklicht. Een serie die bestaat uit griezelboe ken, detectives, boeken over ver liefd zijn en nog veel meer. Een aantal boeken hebben een mee- lees-cd. Het woord zegt het al: het verhaal wordt langzaam voorgele zen, zodat kinderen mee kunnen lezen. Sinds kort is bij de jeugd bibliotheek Venray ook de serie 'zoeklicht dyslexie' te leen voor kinderen van zeven tot negen jaar. Bij de boeken zit altijd een cd waarop het eerste hoofdstuk van het boek wordt voorgelezen. Dit is ook gelijk een tip voor ouders die moeilijk lezende of dyslectische kinderen hebben. Lees het eer ste hoofdstuk van een boek voor. Hierin worden vaak de figuren die een rol spelen in het boek voorge steld en wordt duidelijk waar het boek over zal gaan. Dit maakt het voor de kinderen makkelijker om de rest van het boek zelf te lezen. Voor meer advies over leesproble men en boeken kan men terecht bij de jeugdbibliotheek Venray. Kijk ook op www.bibliotheekven- ray.nl. onder 'voor iedereen'-jeugd. De nieuwe serie van Filmkring Venray start op donderdag 4 okto ber met de C-serie. Vervolgens wordt er elke maand op een vaste datum een volgende film vertoond in goede samenwerking met de directie van Luxor Theaters, Ven ray. De afgelopen jaren mocht de filmkring zich verheugen in een toenemende belangstelling, niet in het minst in de hand gewerkt door de ruime mogelijkheid van vijf voorstellingstijden, waaronder een zondagmiddagvoorstelling.Dit jaar wordt begonnen met de film Pan's Labyrinth. Zoals gebruikelijk bestaat het abonnement weer uit acht films. Folders en abonnemen ten zijn verkrijgbaar bij Luxor The aters, de schouwburg en evtueel bij de voorzitter of de secretaris van Filmkring Ven ray (adressen staan in de folder). High tea Bij het Koningskerkje in Vier lingsbeek staat op zondagmiddag 23 september een sfeervolle high tea op het programma.Aan de buf fettafels vindt men een gezellige combinatie van theepotten met porseleinen theekopjes, waar men zelf de theezakjes kan vullen! In een ontspannen sfeer kan men genieten van bijzondere thee soorten met allerlei zoete en har tige lekkernijen, zoals sandwiches, scones en bonbons. Bovendien is er een leestafel met theeboeken om interessante theeweetjes te ontdekken. De ontvangst is tus sen 14.30 en 15.00 uur en de high tea vindt plaats van 15.00 tot ongeveer 17.00 uur. Reserveren is noodzakelijk en kan bij Ardy Drab- bels via tel. (0478)632224. Bij het eerste bezoek krijgt men als bezoeker een boekwerkje met de inleidingen op de eerste zes films. De A-serie krijgt een andere opzet dan voorafgaande jaren. Ook hier worden de films voortaan op vaste datums en tijden vertoond. De tijden en datums staan niet alleen in de folders, maar ook in Peel en Maas. Abonnemen ten zijn op de scholen en bij de bioscoop te verkrijgen. De eerste film die vertoond gaat worden is Timboektoe. Ook de bezoekers van de A-serie films krijgen een beschrijving. De verkoop van beide abonnementsoorten begint deze week. Voor meer informatie dan kan men terecht op www. luxorvenray.nl. De Locht In museum De Locht in Mel- derslo is een wisselexpositie inge richt over Klokken en Klokken makers. Speciale aandacht wordt geschonken aan enkele regionale klokkenmakersfamilies zoals de familie Trommar uit Horst en de familie Remmen uit Well. Aansluitend bij deze expositie is zondagmiddag 16 september de klokkenmaker aan het werk. Men kan bij hem natuurlijk ook met vragen terecht over allerlei uurwerken of reparatiemogelijk heden. Daarnaast is er een demonstra tie korven vlechten. Kinderen kunnen kennis maken met de techniek van het manden vlech ten. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bijzondere activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur Groepen kunnen, na afspraak, ook op ande re tijden terecht. Zie ook www. delocht.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Geef is een inspirerende oproep aan ieder van ons de wereld te veranderen. Bill Clinton beschrijft wat voor buitengewone en vernieuwen de inspanningen door orga nisaties - en door individuen - worden geleverd om pro blemen op te lossen en levens te redden. Hij spoort ons aan te doen wat in ons vermogen ligt om mensen 'om de hoek of aan de andere kant van de wereld' te helpen. Clinton laat de lezer delen in zijn eigen ervaringen en in die van andere gevers. Zo laat hij zien dat het geven van tijd, vaardighe den, dingen en ideeën minstens zo belangrijk en effectief is als het geven van geld. Van Bill Gates tot een zesjarig meisje dat een campagne opzette om het strand schoon te maken, van André Agassi tot een echtpaar dat lesma teriaal organiseert voor scholen in Zimbabwe, van de Postcode Loterij tot een hoogbejaarde was vrouw die van haar spaargeld een studiebeurs opzette - Clinton schrijft over mannen en vrouwen die zich inzetten voor een betere wereld, en over de voldoening die ze ervaren door te geven. Hij schrijft over klimaatbeheersing, ziektebestrijding, het bevorde ren van onderwijs en behoorlijke arbeidsomstandigheden over de hele wereld. Hij laat zien hoe een EN VERAN DER DE WERELD van de belangrijkste manieren van geven de inspanning kan zijn om de overheid te veranderen, verbeteren of te ondersteunen. Hij schetst wat wij als individuen kunnen doen en waarom geven zo belangrijk is. Bill Clintons eigen inspanningen in de jaren na zijn presidentschap hebben grote invloed gehad om de levens van miljoenen. 'Mijn hoop is', zo schrijft hij,'dat de mensen en de verhalen in dit boek anderen bezielen, harten raken en duide lijk maken dat burgeractivisme een effectieve manier is om de wereld te veranderen.' Een deel van de opbrengsten van dit boek worden door oud president Clinton gedoneerd aan organisaties die zich inzetten om de wereld te veranderen. Dit boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 19,50 euro. 't Jonge Garde Koor in Oirlo houdt voor het vierde jaar op rij twee open repetities. Door de deuren van het repetitielo kaal wijd open te zetten wil het koor iedereen die van muziek houdt en het leuk vindt om te zingen in een klein koor de gelegenheid geven om kennis te maken met het repertoire, de manier van zingen en repe teren en met de leden van het koor. 't Jonge Garde Koor is een gezellig koor met zeventien zin gende leden. Het bestaat uit alle maal meiden, die het leuk vinden om op woensdagavond een uurtje samen te repeteren en er geen bezwaar tegen hebben om twee keer in de maand een mis in Oirlo te zingen. Het repertoire varieert van gospel tot rock, van luister liedjes tot temponummers. Verder zijn er ook enkele andere concer ten per jaar waar een divers reper toire ten gehore wordt gebracht. In mei bestaat het koor 25 jaar en dat mag gevierd worden. Wie tussen de 15 en de 30 jaar oud is en op woensdagavond van 19 00 tot 20.00 uur wil repeteren is op woensdag 19 september of op woensdag 26 september welkom tijdens de repetities in de kerk in Oirlo. Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2007 | | pagina 28