Jannes topartiest kermis Meerlo Jubileum juf Hanny Kanakker feestelijkste straat in Swolgen €19, "Bedragen zijn uit de lucht gegrepen" Steun voor bovenschoolse zorg Ma-Run in Noord-Limburg Agenda politiek te vol? Cursussen voor vrijwilligers Een jaarabonnement kost u slechts PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 13 september 2007 - Pagina 15 De kermis in Meerlo mag op zondag 20 april 2008 weder om een topartiest begroeten. Na Jan Smit en Grad Damen hebben Twan en Gertie Klee- ven van 't Brugeind nu volks zanger Jannes weten te strik ken voor een optreden in de feesttent bij 't sport- en feest- zalencomplex in Meerlo. De volkszanger uit Drenthe timmert de laatste jaren flink aan de weg. Jannes wordt vaak al de nieuwe Frans Bauer genoemd. Jan nes Wolters werd geboren in een woonwagenkamp in Emmen.Door muzikale familieleden kwam Jan nes van jongs af aan in aanraking met muziek. Dit leidde in 1999 tot een eerste single, die in eigen beheer werd opgenomen. De sin gle Ben Jij Bij Me werd dankzij piratenzenders enigszins succes vol. Door dit succes kwam Jannes in aanraking met tekstschrijver Martin Sterken uit Nieuw-Weer- dinge. Met Sterken neemt Jannes zijn debuut-cd Belle Bianca op. De tweede cd van Jannes van Casablanca naar Napoli (2001) betekende de landelijke door braak. Van deze cd, waaraan ook achtergrondzangeressen van Frans Bauer en de accordeonspeler van De Havenzangers meewerkten, werden er 30.000 verkocht. Van Volkszanger Jannes treedt op 20 april 2008 tijdens de kermis in Meerlo op. de derde cd Van jou kan ik leven worden er 15.000 exemplaren verkocht. In 2004 deed Jannes mee aan het Concert des Levens ter ere van Johnny Hoes. Later dat jaar verscheen het album Gewoon Jannes, dat hoog in de albumlijs- ten terechtkwam. Vanaf half april 2005 verscheen van Jannes een realitysoap bij RTV Oost onder de titel Gewoon Jannes. SBS6 zond later dat jaar delen hiervan uit op de landelijke televisie. Onlangs verscheen zijn zevende cd Mijn naam is, waarop hij zijn vrolijke Nederlandstalige meezingers en melancholische 'inhakers' heeft gebundeld. Het merendeel van de liedjes is wederom geschreven, en volledig geproduceerd, door het gouden duo van de Nederlandse muziek: Emile Hartkamp en Norus Padidar. Genieten van het leven, daar draait het op Mijn naam is. om. Kaarten reserveren voor het optreden van Jannes kan vanaf half september 2007 via 't Brug eind, tel: 691283- De voorverkoop begint op 1 december 2007. De kermis in Meerlo vindt in 2008 eenmalig plaats op 19, 20, 21 en 22 april, twee weken vroeger dan anders. Juffrouw Hanny Poels was op 1 september 25 jaar werk zaam op de Mariaschool in Tienray. Op 1 september 1982 begon ze als juffrouw bij de kleuters. Nu is juffrouw Hanny al vele jaren intern begeleidster van de school en op donderdag en vrijdag werkt ze als juffrouw in groep 1-2. Op dinsdag 4 september is dit jubileum op school gevierd. Tij dens het traditionele schoolfeest, dat dit jaar in het teken van het thema 'circus', vierde juffrouw Hanny haar jubileum samen met de kinderen, 's Morgens werden de kinderen in groepjes verdeeld en deden ze verschillende circus oefeningen. Ze moesten bijvoor beeld ballonnen knopen, balance ren en jongleren. Het werd al snel duidelijk dat er veel circustalent in Tienray aanwe zig is. Na dit harde werken trak teerde juffrouw Hanny de kinde ren op een puntzak friet met een lekkere snack. Na een korte pauze begon het circus in school. Mister Diamond praatte als circusdirec teur de diverse acts aan elkaar. Eerst werd juffrouw Hanny toege zongen door het publiek en kreeg ze van Youri en Fieke het cadeau namens de kinderen, twee door de kinderen ontworpen schilde rijen. Daarna zagen de kinderen onder meer tijgers, olifanten en hoepelaars op het toneel verschij nen. Speciale gast was een goo- Youri en Fieke overhandigen de door de kinderen gemaakte schilderijen aan juffrouw Hanny chelaar die een kind liet zweven aan een ballon en van ballonnen zwanen kon maken. De kinderen genoten enorm van zijn grappen en grollen. Aan het einde van de dag kregen de kinderen een cir cusdiploma. Het was een zeer geslaagde dag, waar de kinderen en juffrouw Hanny met plezier op terug kun nen kijken. Ook de peuters, papa's en mama's, opa's en oma's en andere belangstellenden zagen een mooie voorstelling. Kledingbeurs in Swolgen Het bestuur van Stichting D'n Speulbongerd houdt op zondag 7 oktober van 10.30 tot 12.30 uur een tweedehands kledingbeurs voor najaars- en winterkleding in 't Pastoêrs- weike aan de Bosweg 5 in Swolgen. Er kan kleding vanaf maat 80 tot en met 176 worden aangeboden. De verdeelsleutel is zeventig pro cent voor de aanbieder en dertig procent voor de speeltuin. Wil je kleding te koop aanbieden, neem dan contact op met een van de volgende telefoonnummers: 0478- 692874, 0478-690000 of 0478- 692598. De buren in de Kanakker hebben wel zin in een feestje. In deze straat zijn de meeste buren al druk bezig met de voorbereidingen voor een gezellig buurtfeest op 15 sep tember. En niet alleen Swol gen, ook de rest van Neder land viert op die datum feest. Er doen inmiddels al 138.000 buren mee. In Swolgen blij ken in de Kanakker de meeste feestbeesten te wonen. Net als vorig jaar zijn in de provincies Drenthe en Flevoland de meeste buren enthousiast geraakt voor 15 september. In de Randstad moet de organisatie van de feestelijkheden nog op gang komen. De buren in Noord- en Zuid-Holland laten tot nu toe het minst van zich horen. Amerongen is, gezien het aantal deelnemers, de feestelijkste plaats van Neder land. Gevolgd door de gemeenten Arcen Velden en Anna Paulow- na. In Swolgen blijken de meeste buren te porren voor een feestje in de Kanakker. Op de website www.deburen- dag.nl kan iedereen z'n buren gemakkelijk uitnodigen om samen Burendag te vieren of om te zien welke buren er al meedoen. Van het aantal buren dat al meedoet heeft meer dan 50 procent aange geven een feestje te willen vieren met de buren. Gevolgd door een praatje maken, met elkaar eten en koffie drinken. Opvallend is dat vrouwen de drijvende kracht ach ter de organisatie blijken te zijn. Zij geven significant meer dan mannen aan een feestje te willen organiseren. Vorig jaar bleek al dat 'kletsburen' in Nederland het meeste voorkomen. In tegenstel ling tot'klusburen'. Geheel onver wacht blijkt deze 'kletsbuur' een man. Het contact tussen buren wordt namelijk meestal onder houden met de buurman. Veel buren in Nederland vin den buurtactiviteiten belangrijk. Toch wordt er zelden iets georga niseerd. Een verklaring hiervoor is 'tijdsdruk'. Ook vindt men het lastig om zonder aanleiding een gesprek te beginnen, zo bleek uit eerder onderzoek van Motivaction (2006). Buurtactiviteiten verlagen die drempel (Motivaction 2007). Daarom helpen veel gemeenten in Nederland door soepel om te gaan met het verlenen van even tuele vergunningen voor buurt- Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uitVenray en Meerlo-Wanssum. Naam: Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) festiviteiten. Om alvast in de feeststemming te komen, heeft Douwe Egberts samen met Belle Perez en Erik van der Hoff voor iedere buurt een eigen buurtlied gemaakt. Op Burendag zelf vlie gen er helikopters over het land die vanuit de lucht 'spotten' waar de meest gezellige buurtfeesten gevierd worden. een abonnement waard Toon Hermans Huis Het Toon Hermans Huis in Venlo houdt op maandag 17 sep tember van 19 00 tot 21.00 uur de lezing Vragen rond leven en dood. De lezing wordt gegeven door geestelijk verzorgster Janny Teeuwen. Rond ernstige ziekten als kanker doen zich in de eerste plaats allerlei vragen voor ronde de ziekte en de behandeling van de patiënt. Het leven van zowel de zieke als van de omgeving komt door allerlei vragen en onzeker heden onder grote druk te staan. Alle vanzelfsprekendheden lijken weg te vallen en het is voor alle partijen vaak erg moeilijk om die spanning uit te houden en met elkaar te communiceren. In de verwarring doen zich vragen voor als: "Wat betekent de ziekte voor mij, voor ons," en "Heeft mijn leven nog wel zin." Na de lezing is er gelegenheid tot het stellen van vragen en het met elkaar van gedachten wisselen. Opgeven kan tot een week voor de lezing via tel. (077)3211433 of via e-mail info toonhermanshuisvenlonl Politiek kritisch over verhogen budget opleidingen Natuurlijk, ook de politiek wil dat de ambtenaren van de gemeente Meerlo-Wanssum goed zijn opgeleid. Heel goed zelfs. Maar een verhoging van het opleidingsbudget met 62.000 euro, daar konden de vier fracties maandagavond in de commissie Leefbaarheid en Bestuur toch echt niet mee instemmen. Wat wethouder Leo Beterams (PK) ook pro beerde, de politieke partijen bleven bij hun standpunt dat het college van B en W voor de raadsvergadering van maandag 17 september met een nieuw, reëel onderbouwd voorstel moet komen. Wat is dit jaar echt aan opleidings budget nodig? Dat willen de fracties graag van burgemees ter en wethouders weten. Want de verhoging van het opleidingsbudget van 32.000 naar 92.000 euro voor dit jaar verraste de politiek totaal en daarvoor trok wethouder Beterams maan dagavond het boetekleed aan. De procedure was inderdaad niet volgens de regels verlopen en de raad had eerder en beter geïnfor meerd moeten worden over de forse overschrijding van het bud get, maar desondanks is het wel van groot belang voor het functi oneren van de hele gemeentelijke organisatie, nu en in de toekomst, dat de ambtenaren cursussen en trainingen op maat kunnen vol gen, zo betoogde de wethouder. Daar was de politiek het hele maal mee eens. Maar breng dan eerst maar eens in beeld wat dit jaar en meerjarig nodig is aan opleidingsbudget en leg daar een onderbouwd financieel plaatje onder, verklaarden de woordvoer ders van PK, PvdA, GP'94 en CDA. Want nu is helemaal niet duidelijk wat het opstellen van een volwaar dig, organisatiebreed, persoonsge richt en vakgericht opleidingsplan de gemeente Meerlo-Wanssum op korte en lange termijn gaat kos ten. "De bedragen zijn uit de lucht gegrepen", vond Frans Kerstjens (GP'94), "we zijn teleurgesteld in het verhaal van de wethouder", verklaarde Rob van der Heijden (CDA),"een verhoging van 32.000 naar 92.000 euro in één jaar moet niet kunnen", stelde Theo Franc ken (PK Meerlo-Wanssum) en Ben Minken gaf het college het advies "om keuzes in opleidingen te maken". De bal ligt nu dus weer bij het college, dat snel met een nieuw voorstel op de proppen moet komen voor het budget opleidin gen. Gaat de politiek de porte feuille trekken voor de zoge heten bovenschoolse zorg voorziening (BZV)? Dat was in grote lijnen de vraag die voor zitter Jan van Dijk (PK) maan dagavond tegen 22.45 uur aan de fracties in de commis sie Leefbaarheid en Bestuur stelde. Ja, is het antwoord, behalve als niet alle elf de gemeenten meedoen aan het regionale 'project'. Want in dat geval moet het voorstel om als Meerlo-Wanssum vanaf 2008 jaarlijks 6.900 euro beschik baar te stellen voor de BZV opnieuw beoordeeld worden. Maar daar gaat wethouder Dic kie Minken (PvdA) niet van uit. "Want dit project staat of valt met de deelname van alle gemeenten." De bovenschoolse zorgvoorzie ning moet voorkomen dat leerlin gen uitvallen en bijvoorbeeld zon der diploma van school gaan. De bovenschoolse zorgvoorziening is bijvoorbeeld bedoeld voor jonge ren met gedragsproblemen en/of sociale problemen, die op school moeilijk te handhaven zijn en bui ten de boot dreigen te vallen. Deze jongeren komen, sinds de wettelijke plaatsingscriteria zijn aangescherpt, namelijk niet meer in aanmerking voor speciaal onderwijs. Het gaat om circa veer tig leerlingen in de leeftijd van 12 tot 18 jaar in Noord-Limburg, zo blijkt uit onderzoek van de Noord- Limburgse scholen, waaronder het Raayland College in Venray en het Dendron College in Horst. Deze jongeren zijn met hun problematiek 'te licht' voor het speciaal onderwijs, maar zijn bin nen het voortgezet onderwijs zo nadrukkelijk aanwezig dat ze een negatieve uitwerking hebben op de totale schoolorganisatie. Een BZV kan, in aansluiting op de zorgstructuur van de school, tij delijk een passend onderwijs- en zorgarrangement bieden aan leer lingen die binnen de reguliere school niet de zorg krijgen die ze nodig hebben. Er is gekozen voor een periode van twee jaar, daarna wordt het resultaat van de boven schoolse zorgvoorziening geëvalu eerd. In de evaluatie worden ook de leerlingenstromen in beeld gebracht en kan de financiering en verdeling van de kosten, indien noodzakelijk, worden bijgesteld. Als Meerlo-Wanssum niet mee betaalt, dan worden de leerlin gen uit de gemeente niet door verwezen naar de bovenschoolse zorgvoorziening. En dat mag niet gebeuren, vindt de politiek. "Want elk kind dat buiten de boot valt, is er een te veel", aldus fractie voorzitter Theo Francken van PK Meerlo-Wanssum. Zaterdag 15 september vindt voor de 21ste keer de Ma-Run plaats. De Ma-Run is een toer tocht voor motoren met zij span die door Noord-Limburg rijden. In de ochtend wordt met name het gebied ten zui den van Venlo bezocht, terwijl na de middag ten noorden van Venlo wordt rondgetoerd. De animo voor deelname aan de Ma-Run is groot van zowel motorrijders met zijspan als ook de bijrijders. Elk jaar opnieuw kijken de velen volwassenen en kinderen met een verstandelijk of lichame lijke beperking halsreikend uit naar de derde zaterdag in septem ber. Dan vindt namelijk al jaren de Ma-Run plaats. Dit jaar zijn er weer zo'n 400 motoren met zijspan. Rijders uit Duitsland, Engeland, Denemarken en België. Maar liefst 110 ver keersregelaars zullen de hele stoet veilig door Noord-Limburg lood sen. Wanneer de stoet eenmaal op weg is, bedraagt de totale lengte zo'n 8 km. De Ma-Run start zater dag 15 september om 10.00 uur vanaf het terrein van Zorggroep Noord-Limburg. Leden van schut terij St. Jan uit Grubbenvorst zul len traditiegetrouw door middel van het afvuren van kamerscho- ten de 21ste Ma-Run officieel weg schieten. Het eerste gedeelte van de tocht is ongeveer 45 km lang en na de middagstop wordt er nog zo'n 57 km gereden. En ook daar jaar verwacht de organisatie weer vele duizenden toeschouwers langs de weg. Naast toeschouwers zijn er ook fanfares en joekska- pellen die langs de route de Run muzikaal ondersteunen. Met name in de Maasdorpen Broekhuizen, Broekhuizenvorst, Lottum, Grub benvorst en Sevenum wordt muzi kale ondersteuning gegeven. Alle deelnemers zijn omstreeks 17.00 uur weer op het terrein van de Zorggroep waar dan tot in de kleine uurtjes wordt gefeest met begeleiders, rijders, familie en vrienden. Een uitgebreid muziek programma zal er samen met clowntje Polka, Joey en het duo Taart Toetje een onvergetelijke dag van maken. Zie ook: www.ma- run.nl. een abonnement waard Ja, september is een drukke maand voor de politiek. Met onder meer commissiever gaderingen, een raadsver gadering én een zogeheten werkconferentie dorpsraden, op zaterdag 22 september in restaurant-hotel St. Joseph in Tienray. De data van dergelij ke extra bijeenkomsten moe ten eerder bekend worden gemaakt om te voorkomen dat de politici met hun agenda in de knoop komen, stelde frac tieleider Frans Kerstjens van GP'94 maandagavond tijdens de commissie Leefbaarheid en Bestuur. "Was het geen beter idee geweest om deze bijeen komst op twee doordeweekse avonden te beleggen?" Frans Kerstjens uit Swolgen heeft een volle agenda, net zoals meer mensen die zich inzetten voor de politiek in Meerlo-Wans sum. De Swolgenaar kreeg maan dagavond bijval van fractievoorzit ter Rob van der Heijden van het CDA. Die verklaarde dat het CDA op 22 september niet aanwezig kan zijn op de werkconferentie vanwege een eerder geplande bij eenkomst van de partij. Volgens Van der Heijden was de datum van de werkconferentie al veel langer bekend en had het college van B en W de politiek daarover eerder moeten informeren. Hij pleitte voor het opzetten van een gemeentebrede agenda die cen traal te raadplegen is en intern ontwikkeld zou moeten worden om planningsproblemen in de toekomst te voorkomen. Ook Kerstjens vertelde dat het nog lang niet zeker is dat GP'94 van de partij is op de werkconfe rentie in Tienray, waarvoor onder meer de dorpsraden, de politiek en beleidsmedewerkers en het col lege van B en W van de gemeente Meerlo-Wanssum zijn uitgenodigd. Volgens wethouder Beterams (PK) is de datum in overleg met de dorpsraden tot stand gekomen en kun je over elke datum lang en breed discussiëren. "Maar dat we dit najaar veel voor onze kiezen krijgen, dat is zo." Voorzitter Jan van Dijk (PK) maakte een eind aan de discussie. "We moeten serieus kijken naar de belasting van de agenda's. Het lijkt me verstandig om het daar in het presidium (dat bestaat uit de fractievoorzitters en de burge meester, red.) eens over te heb ben. Maar ik wil nu voorkomen dat deze commissie een klachten nummer wordt." Medio oktober gaat voor het derde jaar op rij een cur susaanbod voor vrijwilligers organisaties van start in de gemeenten Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en Sevenum. Workshops en cursussen die van start gaan zijn: wet- en regel geving, bestuurlijke aansprakelijk heid, instructie verantwoord alco holgebruik (IVA), EHBO-instructie, (herhalings)cursus BHV (bedrijfs hulpverlener), omgaan met agres sie, imago, pr en marketing, vin den en binden van vrijwilligers, (band)programmering, licht- en geluidstechniek, Nordic Walkin, Sportcafé Sport3 en cursus op maat. De cursusinformatie wordt zowel op www.synthese.nl en www.sport3.nl aangekondigd. De cursussen worden aangeboden op verschillende locaties, verspreid over de deelnemende gemeenten. Deze week ontvangen alle vrijwil ligersorganisaties die bekend zijn bij de gemeentelijke administratie een folder in de bus. Hierin staat alle informatie nog eens overzich telijk weergegeven. Ook treft u de folder op diver se plaatsen in uw gemeente aan, zoals in de bibliotheek, op het gemeentehuis en bij Synthese. Parkinson De Parkinson Patiënten Vereni ging Venray/Venlo en omgeving houdt op dinsdag 25 september in samenwerking met parkinson- verpleegkundige VieCuri Medisch Centrum Thea Bergmans, de infor matieavond De kwaliteit van leven voor de Parkinsonpatiënt en zijn familie. Het programma begint om 19-30 uur in het auditorium van VieCuri Medisch Centrum in Venlo. Ook mensen met de ziekte van Parkinson die geen lid zijn, kunnen met hun partner deze avond bijwonen. Voor meer infor matie en aanmelden kan men con tact opnemen met de heer Op het Veld via tel. (077)475 1924 of de heer Balder via tel. (077)3981869- Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld van mijn bank- of girorekening af te halen. handtekening: Bankreknr. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2007 | | pagina 15