'Slap ouwehoeren heeft een mens nodig' 'Flans en schrans' van start in Geijsteren Bezwaar tegen varkensstal Swolgen Lintje voor Theo Groenen Oude foto Service rubriek m te PEEL EN MAAS Donderdag 13 september 2007 - Pagina 13 Hay Janssen uit Tienray nam afscheid van een leven in de post Tweede generatie postme dewerker. Hay Janssen heeft een speciale band met de post. Zijn vader, moeder en broer werkten bij de post, en de pregepensioneerde werkte zelf 30 jaar met veel plezier bij de post. En als dat nog niet genoeg is: zijn huidige woning maakte deel uit van het oude postkantoor aan de Spoor straat in Tienray. Aan een lange postgeschiedenis is voor Hay Janssen (61) nu een einde gekomen. Aan het begin van het gesprek stelt Hay Janssen meteen voor dia lect te praten. "Dat doet men in het dorp ook en praat even gemakkelijk." Het leven van een postbezorger bestond immers niet alleen uit het afgeven van de post. "Dagelijks zat ik ergens aan de koffie, praatte ik met de boeren op het land, en liep ik met een grote glimlach verder. Vroeger had je als postbode veel contact met de mensen uit het dorp. Tegenwoordig is dat veel minder. Niet iedereen heeft tijd voor een praatje en niet alle pak ketjes worden even vriendelijk ontvangen. De post die ik 30 jaar geleden bezorgde, was meestal een verrassing. Nu is 80 procent van de aangetekende post hele maal niet meer leuk. Dat krijg je als postbode ter plekke te horen. En kun je de koffie verder verge ten." De vrijgevochten Tienraynaar moest niets hebben van het hecti sche leventje op het postkantoor. "Ook al werkten mijn vader, moe der en broer bij de post, ik wilde er niks mee te maken hebben. Het was voor mij al snel duidelijk dat die stress in de vroege ochtend niet aan mij was besteed. Ik ben begonnen als fijn bankwerker in het Nedinsco-gebouw in Venlo. Toen mijn vader op jonge leeftijd overleed, vroeg de directeur van het postkantoor of ik niet 20 uur in Horst bij de post kon werken. Het was goed te combineren met het werk mijn in de betonfabriek in Tienray en zo ben ik er lang zaam ingegroeid." Hay Janssen heeft verschillende taken bij de post gehad. In eerste instantie werkte hij als postbe zorger in Horst. "De post werd in Venlo verdeeld, dus 's ochtends vroeg ging ik vanuit Venlo met de gesorteerde post naar Horst. Met de nachtdienst sorteerde ik van 11 uur 's avonds tot 6 uur 's ochtends en ging daarna nog even asperge steken." Het vroege opstaan is voor Hay Janssen nooit een probleem geweest. "Wat je 's morgens kunt verdienen, kun je gedurende de dag niet meer inha len." Op een zeker moment kreeg de dauwtrapper problemen met zijn knieën en werd hij gedwon gen de binnendienst in te gaan. "Ach ja, ik had niet de vrijheid van een postbezorger, maar collega's Hay Janssen heeft een speciale band met de post. Zijn vader, moe der en broer werkten bij de post, en de pregepensioneerde werkte zelf 30 jaar met veel plezier bij de post genoeg om mee te kletsen en het was anders. Van een kantoor medewerker werd ook veel kennis verwacht. Met name na de reorga nisatie van TNT Post een aantal jaren geleden.Toen sloeg voor ons als postambtenaren regelmatig de verwarring toe, laat staan voor de kleine man die zijn post verstuurd wilde hebben." UITGESCHOLDEN TNT zal in de toekomst anders te werk gaan, denkt Hay Janssen. "Minder vaste mensen en meer parttimers die de post rondbren gen. Zonde, maar dus ook logisch dat de relatie tussen de postbo de en ontvanger minder wordt. Tegenwoordig vliegen postbezor gers door de straten. Ik kan me nog goed herinneren dat ik, en dat is al lang geleden, heb staan kijken naar een vrouwtje met een kinder wagen die werd achtervolgd door kind met een loopbrommertje. Omdat ze in de weg liep stapte het meisje af, begon te schelden en schopte de vrouw vervolgens zonder pardon tegen haar scheen been. Ik kan me nog precies voor de geest halen hoe die vrouw met haar vinger bewoog en zei 'maar dat mag jij niet, meisje'. Tegen woordig zou het meisje een klap terug krijgen, maar dat gebeurde niet. Wat je als postbode al niet mee kunt maken op straat. Horen, zien en zwijgen." DERDE HELFT Vijf jaar geleden dacht Hay Jans sen dat het tijd werd om eruit te stappen. Aangezien dit financieel nogal ongunstig uitpakte ging dit feest niet door. Vorige week zater dag was dan toch het moment van afscheid aangebroken en dat bleek moeilijker dan verwacht. "Toen ik alle collega's zag staan, en het waren er heel veel, had ik het er moeilijk mee. De vriendschappen die ik heb opgebouwd, betekenen veel voor me." De jaren die Hay Janssen heeft doorgebracht bij eerst PTT Post en later TNT, vlogen voorbij. "Het werk was fijn en de dag was zo om. Maar wat ik nu wil, is vooral niks 'moeten'. Eerst ga ik tijd doorbrengen thuis met mijn vrouw. Mijn tuin kan een opknap beurt gebruiken en ik kijk al uit naar een reis met mijn vrouw die we nu gemakkelijk kunnen inplannen. Vrijwilligerswerk zal ik in de toekomst gaan doen. Voorlo pig niet, want als ik iets doe, wil ik het goed doen en wordt het uit eindelijk toch een 'moetje'. Daar naast doe ik nog graag mee aan de derde helft bij het voetballen: slap ouwehoeren heeft een mens toch nodig." Gezellig samen koken en eten f Nee, het is geen kookcursus voor mensen die graag leren koken. En nee, het is ook geen culinaire avond waarop fijnproevers op hun wenken bediend worden. Maar wat is Flans en schrans dan wel? "Het is een gezellig avondje uit", vertelt Roel Groetelaers, eigenaar van café 't Trefpunt en zaal De Kei in Geijsteren. "Een avondje waarop het gezellig samen koken en het gezellig samen eten hand in hand gaan." Eerst samen de keuken in en daarna samen genieten van de gerechten die in groepsverband zijn bereid onder leiding van kok Roel Groetelaers, die naar eigen zeggen 'aardig kan koken'."Ik ben geen meesterkok, maar kan de deelnemers heel wat tips geven over het bereiden van gerechten." De bedoeling van Flans en schrans is dat de groepen zelf de gerechten klaarmaken, zowel het voorgerecht, het hoofdgerecht als het nagerecht, vertelt Groetelaers. "Ik zal hier en daar bijspringen en hou de zaak in de gaten. Maar de deelnemers moeten zelf koken, zelf serveren en zelf eten. Van tevoren wordt overlegd welke gerechten ze willen maken. We hebben diverse arrangementen." Vorig jaar september kwam het balletje voor Flans en schrans aan het rollen toen joekskapel De Pret- band uit Venray met het verzoek kwam om een avondje te mogen koken in Geijsteren. "Dat was een erg gezellige avond en via de mond-op-mondreclame kregen we meer verzoeken van groepen bin nen", zegt Groetelaers. "Natuurlijk, je kunt ook samen uiteten gaan, maar samen in de keuken gezellig koken is toch veel leuker? Want er zijn mensen, vooral mannen, die nog geen ei kunnen bakken. Ja, er wordt veel gelachen in de keu- ken.' Want de 'koks', die allemaal een eigen schort krijgen, moeten bijvoorbeeld zelf brood maken, zelf groenten snijden en zelf soep, pasta's en salades maken. Daarna worden de gerechten geserveerd en opgegeten. Er worden foto's gemaakt en de recepten krijgen de deelnemers van Roel Groetelaers mee naar huis. Flans en schrans is bedoeld voor groepen van acht tot zestien personen. Onlangs ver richtten de prins en de raad van elf van carnavalsvereniging de Keischieters uit Geijsteren de offi ciële aftrap van Flans en schrans. Voor meer informatie over Flans en schrans, Roel Groetelaers, tel: 0478- 531286. Is het bezwaar van Willem Lingmont uit Swolgen tegen het besluit van burgemees ter en wethouders van de gemeente Meerlo-Wansssum wel of niet ontvankelijk? Dat is de cruciale vraag waar het om draait bij de behandeling van het door de Swolgenaar ingediende bezwaarschrift tegen het verlenen van een vergunning voor de bouw van een nieuwe varkensstal aan de Mgr. Aertsstraat 66 in Swol gen. Volgens een woordvoerder van de gemeente Meerlo-Wanssum is Lingmont namelijk geen direct belanghebbende omdat hij op 309 meter van het agrarisch bedrijf woont. Hij zei te verwachten dat zowel de commissie bezwaar schriften van de gemeente Ven ray als de Raad van State in Den Haag, die zich op donderdag 20 september over de kwestie buigt, het bezwaar van de 'buurman' om die reden niet in behande ling zal nemen. Maar daar is de protesterende Lingmont nog niet zo zeker van. Hij vindt namelijk niet de afstand van zijn woning tot het varkensbedrijf De Heide van de familie Vullings belangrijk, maar het feit dat hij direct zicht heeft op de stal, wat weer wordt betwist door de woordvoerder van de gemeente en de familie. Die stelden maandagmorgen voor de commissie bezwaar schriften dat het zicht van de 'buurman' op het varkensbedrijf wordt belemmerd door de aan wezigheid van struikgewassen en bomen. Het zichtcriterium is net als het afstandscriterium van groot belang bij het bepalen of het bezwaarschrift van Lingmont in behandeling wordt genomen of niet, waardoor de leden van de commissie bezwaarschriften beide partijen, ter verduidelijking van de situatie ter plekke, verzocht om met recente foto's te komen. BOUW BEGONNEN De eigenaren van het bedrijf zijn inmiddels al begonnen met de bouw van de stal, die plaats moet gaan bieden aan een paar duizend varkens. Zij gingen er namelijk van uit dat er geen bezwaren tegen de bouwvergun ning zouden komen. Het protest van Lingmont verraste hen totaal, evenals de gemeente. Want die gaf de bouwvergunning af, naar nu blijkt te vroeg, omdat ze dacht dat het goedkeuringsbesluit van de provincie, dat de bouw van de stal mogelijk moet maken, zon der problemen de eindstreep zou halen. Niet dus, want Lingmont wil met het bezwaar voorkomen dat de stal aan de Mgr. Aertsstraat 66 wordt gebouwd. Hij vindt dat de varkensstal zijn uitzicht aantast, is bang voor stank- en geluidsover last en verzet zich onder meer om die redenen tegen de komst van de stal in de buurt van zijn huis. Of eigenlijk de komst van alle varkensstallen in de regio, want de bezwaarmaker, die al ruim 20 jaar in de buurtschap Osterbos in Swolgen woont, vindt in z'n algemeenheid dat varkensstallen een te grote aanslag op het milieu betekenen. Hij vreest ook dat het aantal vrachtwagens dat door het dorp gaat rijden, zal toenemen door de aanvoer van voer, de afvoer van mest en het laden en lossen van de beesten. Volgens de woordvoerder van de gemeente voldoet de varkens stal aan alle moderne eisen en is ook met het bestemmingsplan niks mis. Het gebied waarin het bedrijf is gelegen, is zelfs aan geduid als vestigingsplaats voor agrarische ondernemingen, alle aanvragen voor vergunningen zijn netjes gepubliceerd in het E3 Jour naal en de milieuvergunning is al aan de eigenaren van varkensbe drijf De Heide verstrekt. Eigenlijk lijkt alles in kannen en kruiken, maar toch wacht de gemeente Meerlo-Wanssum voor alle zeker heid nu eerst de uitspraak van de Raad van State af, voordat een definitief besluit wordt genomen over het wel of niet in stand hou den van de bouwvergunning. Wat weer leidde tot gefronste wenk brauwen bij Lingmont, die wil dat de gemeente de bouwvergunning meteen schorst. "Want dit is het zelfde als in een auto rijden zon der rijbewijs. Die bouwvergun ning is onterecht afgegeven, maar vervolgens mogen alle werkzaam heden toch doorgaan? Dat vind ik een erg vreemde gang van zaken." Maar volgens voorzitter Van Roessel van de bezwarencommis- sie is het standpunt van de gemeen te wel te begrijpen omdat de Raad van State op zo'n korte termijn antwoord zal geven op de vraag of de bouwvergunning terecht is verstrekt of niet. Verder mogen de eigenaren op eigen risico begin nen met de bouw van de stal, en heeft Lingmont het recht om die bouwwerkzaamheden stil te leg gen door een voorlopige voorzie ning aan te vragen bij de voor- zieningenrechter. De eigenaren vinden inmiddels dat Lingmont bezig is met een hetze tegen de varkenshouderij in zijn algemeen en dat zij daarvan het slachtoffer zijn. Ze vinden het onbegrijpelijk dat de Swolgenaar bezwaar maakt tegen de bouw een volgens hen kleine stal, die nodig is om in de toekomst het hoofd boven water te kunnen houden als varkensbe drijf. Op donderdag 20 september ontmoeten de kemphanen elkaar weer, voor de Raad van State in Den Haag, die als hoogste rechts- orgaan in Nederland antwoord zal moeten geven op de vraag of de bouwvergunning terecht of onte recht is vergund. Theo Groenen (57) uit Meer- lo is zaterdag benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Hahn reikte de onderscheiding uit tijdens de receptie van het 40-jarig jubi leum van de bedrijfsbrand weer van Xerox/Flextronics. De Meerlonaar ontving de onderscheiding als dank voor het vele en langdurige vrijwil ligerswerk voor de bedrijfs brandweer. Sinds 1973 is de Theo Groenen lid van de bedrijfsbrandweer van Xerox/Flextronics, sinds 1978 is hij bevelvoerder en sinds 1996 plaatsvervangend commandant. Hij zet zich onvoorwaardelijk in voor de bedrijfsbrandweer, woont alle oefenavonden bij en vervult zijn taken met veel kennis en kunde. Sinds 1996 organiseert hij bovendien jaarlijkse wedstrijden tussen verschillende bedrijfs brandweerkorpsen. De kleine vergoeding voor dit werk weegt niet op tegen de tijd en energie die hij belangeloos in dit werk steekt. Naast zijn inzet voor de bedrijfsbrandweer is Theo Groenen ook actief binnen de bedrijfshulpverlening (BHV). Sinds 1996 is hij hoofd van de BHV-orga- nisatie van Flextronics Internatio nal. Hij begeleidt BHV'ers en gedi plomeerde EHBO'ers. Sinds 1987 is hij zelf EHBO-lid Oranje Kruis. Theo Groenen wordt omschreven als iemand die altijd voor anderen klaarstaat, altijd een luisterend oor biedt, behulpzaam is en altijd tijd voor anderen maakt. Drie mijten in het landschap Heemkundevereniging Meerlo- van Blitterswijck in de jaren zestig Wanssum. van de 20ste eeuw. Foto: Collectie Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: F.J.P vanArensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Meerlo-Wanssum *v r >1 - v»*

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13