f 7 J*# Honderdachtentwintigste jaargang - week 36 - donderdag 6 september 2007 Maaike van Langen schrijft haar eerste theaterstuk, boek én cd Maaike van Langen (26) uit Venray heeft haar eerste boek op de markt gebracht. Een prentenboek met een prachtig verhaal met als titel: CJ Benji. En er is meer. Het verhaal is ook in het theater te zien en het boek is voorzien van een cd met het verhaal en muziek. Kleuters kunnen bij het luis teren van de cd of tijdens het theaterstuk uit hun dak gaan bij toepasselijke kleuter hip- hopmuziek. Het boekje is iets groter dan een cd-hoesje, netjes ingebonden en op de voorkant staat een teke ning van een vogeltje. Maaike van Langen haar echte naam is niet op het boek te vinden, daar gebruikt ze haar artiestennaam Maaike Muis voor. De cd is ingesproken door de bekende Vlaamse actrice Hilde de Baerdemaeker. Ze leest een uitgebreide versie van het verhaal voor en hierbij hoor je toepasselijke achtergrondmuziek. Het laatste nummer van de cd is instrumentaal, muziek waarop de kleuters kunnen dansen. Maaike van Langen schreef als kind al veel gedichten en deed mee aan poëziewedstrijden. Het was dan ook al snel duidelijk dat ze hiermee verder wilde en daar om verhuisde ze op haar achttien de naar Amsterdam, om daar thea terwetenschappen te studeren aan de Universiteit vanAmsterdam. Na haar studie heeft ze nog een jaar woordkunst in Antwerpen gestu deerd. Het schrijven ging haar steeds beter af en langzamerhand werden de gedichten verhalen en begon Maaike met het schrijven van verhalen. THEATERGEZELSCHAP Maaike van Langen werkt samen met Froe Froe, een theatergezel schap dat veel met poppen werkt. "Het is geen poppenkast, maar echt een uitvoering waarin ver schillende soorten poppen wor den gebruikt. Al vanaf het eerste moment dat ik dit theatergezel schap zag, was ik onder de indruk. Ik vond het theaterstuk echt zo gaaf, dat ik met ze wilde samen werken. Ik had op dat moment al een aantal kinderverhalen geschreven en die heb ik het gezelschap laten lezen. Froe Froe was heel enthousiast over mijn verhalen, er was direct een klik. Hieruit vloeide een opdracht voor me, en wel om het volgende the aterstuk, met bijbehorend boek, te schrijven. Ik kreeg een titel, CJ Benji, en een onderwerp waar mee ik aan de slag kon gaan. Ik heb het stuk in een maand tijd in het gastenhuis van het gezelschap geschreven. En van het één komt het ander. Inmiddels is het stuk van januari tot en met mei dit jaar in België, Groningen, Eindhoven en Maastricht gespeeld en zal het in oktober en november in reprise gaan en dan te zien zijn in Utrecht en Dordrecht. Daarnaast zijn er nu 2500 boeken mét cd gedrukt. Ik vind het echt helemaal te gek dat het eerste dat ik heb uitgegeven, direct in drievoud op de markt is gebracht." ANIMATIESERIE Met de uitgave van haar boek is een droom van Maaike van Langen uitgekomen, maar er blijven nog genoeg wensen over. "Volgend jaar wil ik weer een theaterverhaal schrijven en er staat nog meer op mijn agenda. Ik ga ook een animatieserie, een tekenfilmserie schrijven. Ik doe dit samen met Paco Vink en Jorrit Stollman. Zij hebben connecties in die wereld. Ik vind dit een enorme uitdaging en heb er heel veel zin in. Verder ga ik gewoon door met mijn werk zaamheden als freelancer. Dit zijn vooral veel schrijf- en organisatie werkzaamheden. In die branche is altijd veel werk te doen." Wilt u het theaterstuk zien? Kijk dan op www.froefroe.be voor de speeldata. Het boek met de cd over CJ Benji is bij deze voorstel lingen te koop en is ook te vinden in de bibliotheek van Venray en te bestellen bij boekhandel van den Munckhof Pierre Linssen benoemd tot erelid van het Oostrums Gemengd Koor Pierre Linssen (87) uit Oostrum heeft na 50 jaar trouw lidmaatschap afscheid genomen van het Oostrums Gemengd Koor. Na in totaal 60 jaar lidmaatschap van ver schillende kerkkoren zou hij nog steeds het liefst elke zon dag in een koor zingen. Maar de leeftijd noopt hem om een stapje terug te doen. Als dank voor zijn grote verdiensten werd hij benoemd tot erelid van het Oostrums Gemengd Koor. Heel, 1941. De toenmalige pastoor van dit kleine dorpje in Midden-Limburg riep luidkeels: 'tijd voor vernieuwing'. Zijn kerk koor begon te verouderen en hij moedigde de boerenzoons en anderen aan zich in te schrijven bij het kerkkoor. "Ik was 21 jaar, had enkele zanglessen achter de rug en veel plezier in het zingen", zegt Pierre Linssen. "Maar bij de aanmelding wist ik nog niet dat ik liefst 60 jaar lang deel zou uitma ken van verschillende kerkkoren." Twaalf jaar later nam hij afscheid en daalde hij samen met zijn echtgenote af naar Luxem burg. Ze woonden in een oude boerderij met hectaren grond dat ze pachtten. Al snel sloot Pierre Linssen zich aan bij het plaatselijk kerkkoor. Het zingen en repeteren beviel hem goed, maar na vier jaar wonen en werken in Luxemburg werd het tijd om terug te gaan naar Nederland. Het was nog niet zo gemakkelijk om alles achter te laten, zeker niet met een pachtcon- tract van 6 jaar."Gelukkig kende ik veel boerenknechten die wilden emigreren, dus de vervanging was snel geregeld. Het vakblad 'Boer en Pierre Linssen (87) uit Oostrum heeft na 50 jaar trouw lidmaatschap afscheid genomen van het Oostrums Gemengd Koor Tuinder' hielp mij met het vinden van een geschikte boerderij voor gemengd bedrijf 'Beurskenshof Met mijn vrouw, twee kinderen en een kleine op komst verhuis den we naar Oostrum."Als het aan de koster lag, werd Pierre Linssen a la minuut lid. Op zijn aanraden meldde hij zich na de hoogmis bij de pastoor. "Er heeft zich nog nóóit iemand zo spontaan aange meld," zei de pastoor. Zo spontaan als de vraag was, zo direct waren antwoord en daad: 'Nou, dan ben ik de eerste' en de volgende dag, de eerste zondag van maart 1957, zong Pierre Linssen voor het eerst mee in het Oostrums Gemengd Koor. Pierre Linssen vertelt dat lid zijn van een kerkkoor meer is dan zin gen op zondag. "De liederen wor den wekelijks gerepeteerd met het koor, de orgellist en de dirigent. Meestal zijn de repetities van 8 tot 10 uur 's avonds. Dit betekent dat je vaak laat thuiskomt. Je zingt, maakt deel uit van een zanggroep en je voelt je verbonden met de kerkgemeenschap." De extra activiteiten, zoals de kerstviering en vroeger de vier zondagen Maria-processie, verg den extra inspanning. Dat Pierre Linssen veel tijd en energie in het kerkkoor stak, vond zijn vrouw niet erg. "Ook al maakte ze zelf geen deel uit van het koor, ze vond het prachtig dat ik erbij was." BIJNA GEEN AANWAS Het Oostrums Gemengd Koor zingt gemiddeld drie keer per maand. Het wordt tegenwoordig afgewisseld door het Jongeren koor. "Het is een kleinere groep, maar ze zingen even fanatiek en enthousiast." Pierre Linssen laat zich ontvallen dat hij de toekomst van het koor somber inziet. "Er is bijna geen aanwas. De huidige leden van het kerkkoor zijn tussen de 50 en 82 jaar, en op zondag zie je haast geen jeugdige kerkgan gers meer. Toch is er licht in de duisternis: nu ik niet meer in het koor zit, is de oudste 82, voorheen was ik dat. De gemiddelde leeftijd is dus omlaag gegaan." ABNORMAAL Waarom neemt Pierre Linssen afscheid van het kerkkoor? Hij antwoordt met trots en verdriet in zijn stem: "Ouderdom doet verslij ten. Mijn huisarts vertelde me dat het eigenlijk abnormaal is dat een stem het zolang volhoudt. Op 87- jarige leeftijd zou dit al niet meer mogelijk zijn." Pierre hoest een keer en zegt uiterst vereerd te zijn door de speciale aandacht die aan zijn afscheid werd besteed, maar dat dit niet het einde is van zijn aanwezigheid bij het Oostrums Gemengd Koor. De uitnodiging die hij kreeg om ongelimiteerd deel te nemen aan de koffiepauzes en jaarlijkse festiviteiten, zal hij goed benut ten. "Zingen zoals ik voorheen in de kerk deed, gaat niet meer. Maar een deuntje neuriën zal ik stiekem nog wel doen." Deze week een gemeentelijk monument, namelijk het Odapark met het theehuis. Het park in een van oorsprong stuifzandgebied, waarvan het terrein sterk glooi end is.Ter bestrijding van zandver- schuivingen werd in de 19e eeuw begonnen met een inplant van loof- en naaldhout. In 1899 werd door de Ursulinen het gebied aan gekocht en heringericht als park, buitenverblijf voor leerlingen van het internaat, het perceel dat toen in de volksmond Notarisberg heette, vernoemd naar notaris Reijnders. Het park heeft een rijke fauna en flora. Het bestaat bos bouwkundig uit twee gedeelten: een ouder gedeelte (1900) te oos ten van het theehuis. Hier staan veel exoten: zoals acacia, plata nen en linde.Ten westen van het theehuis bestaat hoofdzakelijk uit grove den met enkele berken en beuken. Dit park heeft een heel belangrijke rol gespeeld voor het internaat, waar de Ursulinen lei ding gaven aan het meisjes gym nasium Jerusalem, waaraan een pension verbonden was waar leer lingen intern gingen. Al was het alleen maar om de biologie lessen en om sport en spel midden in de natuur met het stuifduinen gebied. Bovendien liet Prieure Mère Felic- tè er prieeltjes bouwen. Het park kreeg de naam van de Venrayse schutsheilige Sint Oda. Het thee huis dateert volgens de hoek steen met inscriptie van 1901. De hoofdvorm is een rechthoek met aan de noordzijde een, en aan de oostzijde drie grote boogopenin gen over vrijwel de volle hoogte. Bruin baksteen en onderste rand gepleisterd. De rondbogen zijn gevuld met een houten raamwerk, waarin kleine ruitjes en openslaan de dubbele deuren. In de aanzet van de bogen en daarboven is het metselwerk versierd met muizen- tandrand, en rollagen aan noord en oost zijde in helderrood, zuid en westzijde afwisselend met geel en helderrood. In de jaren zeven tig raakte het theehuis in verval. In de jaren tachtig werd het her ontdekt als gedroomde locatie voor kunst en cultuur door het echtpaar Wismans en mevrouw M. Cieraad. In 1991 een eeuw na de ingebruikname van de Ursuli nen was de eerste tentoonstelling Beeldende Kleding in het toen nog niet gerestaureerde theehuis en Odapark. Samen met een stich ting slaagden zij erin het Theehuis in originele staat terug te brengen en uit te breiden met een gloed nieuwe fraaie expositie ruimte. Dit alles is gerealiseerd en ontwor pen door architect B. Lerou en bouwbedrijf Raedts uit Oostrum. In het theehuis is een theaterzaal gemaakt en tussen de expositie ruimte ligt een transparante foyer, waarvan de feestelijke opening in 1999- Door de wijze waarop prachtig ingespeeld is op de aan wezige hoogteverschillen, door de situering van het theehuis, de beeldplaatsing en ligging van de paden, kan men spreken van een landschapstijl. Het oorspronkelij ke karakter van het theehuis, met de nieuwe functionele prachtige aanbouw is goed bewaard geble ven. Vrijdag is daar de opening van het Open Monumenten weekend, Stichting Venray Monumentaal, en zaterdag Rock my Relegion vanuit het Odapark met een wandeling van Oda naar Anna, samengesteld door A. Nette en T. van Els. Bron: gemeentearchief. Reageren op deze wekelijkse rubriek kan via e- mail koesteruwmonument@kpn- planet.nl. p.a. Jerusalem 7, 5801 ML in Venray. 't Speelvlak is de naam van de gratis toegankelijke speel tuin in Venray. Dat werd zater dag tijdens de drukbezochte officiële opening van de spik splinternieuwe speeltuin in natuurgebied Vlakwater bekendgemaakt. De bedenker van de naam, Julia Griesheimer (4 jaar), ontving een fraaie prijs, een waardebon waar mee tien personen gratis naar Movie World in het Duitse Bot trop kunnen. De speeltuin bestaat momenteel onder meer uit acht speeltoestellen, een picknicktafel met bankjes en een fletscrossbaan, maar de bedoeling is om 't Speel vlak de komende tijd met meer speeltoestellen uit te breiden. Ja, het was zaterdag feest voor de kin deren. Er was gratis ranja, gratis ijs van Barto, muziek van de Pretband en het belangrijkste: de speeltuin in Vlakwater werd geopend. Ein- De kinderen genoten afgelopen zaterdag al met volle teugen van de nieuwe speeltoestellen. delijk, Venray heeft zijn speeltuin, en een fraaie ook nog. Natuurlijk, de speeltuin is nog niet helemaal klaar, maar een eerste belangrijke stap is gezet. De kinderen vonden het allemaal prima, want zij ver maakten zich zaterdag al ver voor de officiële openingshandeling in de speeltuin. Een kraaiennest, een kabelbaan, klimtoestellen, een wip, een glijbaan, picknick- banken, een zandbak en schom mels: 't Speelvlak is een speeltuin met alle toeters en bellen en een van de weinige met een heuse fletscrossbaan. Met de speeltuin is een investering gemoeid van zo'n 100.000 euro, deels opgebracht door de Juniorkamer Venray die de opbrengsten van hun activitei ten voor dit doel ter beschikking stelt, en deels door sponsoren die zich achter het project hebben geschaard. Het oprichten van een entree- vrije speeltuin in Venray voor de kinderen uit Venray en omgeving, was het doel van de Juniorkamer in Venray, die zaterdag het stokje officieel en trots overdroeg aan de nieuwe stichting die zich nu gaat bezig gaat houden met het beheer, toezicht en onderhoud van de speeltuin. Mensen die de stichting willen steunen, kunnen dit doen door een bijdrage over te maken naar rekeningnummer 126016518 ten name van Stichting Speeltuin Venray. De stichting is verder nog op zoek naar vrijwilligers die zich willen inzetten voor de speeltuin, bijvoorbeeld als bestuurslid of als onderhoudsmedewerker. Heeft u interesse? Neem dan even contact op met voorzitter Moniek Faas, tel: o6-47398607 of mail: moniek. faas@planet.nl. EL EN MAAS Hiphop voor kleuters 'Een deuntje stiekem neuriën zal wel doen' ik Koester uw Monument 't Speelvlak naam nieuwe speeltuin

Peel en Maas | 2007 | | pagina 17