Protest tegen Sciencelink Ingezonden Venray Centraal overlegt met winkelketens Herdenking op Brits oorlogskerkhof Verdeeldheid over digitale parkeer- verwijzing Toch subsidie verkeers- brigadiers Cheque voor Antoniushof Overname Amerikaanse concurrent r t - - ~~7 f Meer info over dierproeven? •- iÈ i Kantoorartikelen? Thuiszorg nodig? Bel 0478-526262 PEEL EN MAAS Donderdag 30 augustus 2007 - Pagina 7 www.stopdierproeven.org Dierenactivisten kwamen woensdag naar het centrum van Venray om te protesteren tegen de komst van Sciencelink. Mede werkers van de zogeheten Anti Dierproeven Coalitie deelden fol ders uit bij het gemeentehuis en op de markt om de inwoners van Venray te informeren over dit vol gens hen dieronterende project. In Venray plant de gemeente het verschillende bedrijven die zich dierproeven uitvoeren. De actie prestigieuze project Sciencelink. onder meer met proefdieron- werd op touw gezet door de Anti derzoek bezighouden. Proefdier- Dierenproeven Coalitie, die actief Deze campus, gevestigd langs fokkerij Harlan uit Horst zal de is in Nederland en België, de snelweg A73, biedt plaats aan dieren leveren en wil er ook zelf van den munckhof www.vandenmunckhof.nl Fietswereld Frank Welles, Eindstraat 12, Venray, Tel: 0478 - 581553 Electro-fietsen, gespecialiseerd in Sparta en Batavus Stress Het Informatiecentrum Geeste lijke Gezondheid houdt in samen werking met de Bibliotheek Ven ray op maandag 17 september een informatieavond met het thema: Stress Burn-out. De avond vindt plaats in de bibliotheek in Venray en duurt van 19-30 tot 21.30 uur. Voor meer informatie en reservering kan men contact opnemen met het Informatiecen trum Geestelijke Gezondheid, tel. (0478)527066, Het bestuur van Venray Cen traal, de belangenvereniging van centrumondernemers, voert momenteel gesprek ken met vertegenwoordigers van winkelketens die in het Venrayse centrum zijn geves tigd. Aanleiding hiertoe is een discussie die werd gevoerd tijdens de laatste ledenverga dering waarbij geconstateerd werd dat heel veel filialen van winkelketens geen lid zijn van Venray Centraal. Dat leidt er toe dat er nauwe lijks samenwerking is als het gaat om de promotie van het centrum of het vaststellen van koopzonda gen. Dat leidde afgelopen voorjaar onder andere tot de situatie dat Venray Centraal had geadviseerd om op Koninginnedag dicht te /iin Uiteindelijk eineen veel win kels wel open, mede omdat de grootwinkelbedrijven die dag ook open waren. Het probleem dat filialen van grootwinkelbedrijven geen lid zijn van de ondernemersvereni ging is niet nieuw en wordt alleen maar groter omdat er steeds meer filialen komen en het aantal zelf standige ondernemers afneemt. Filiaalhouders krijgen van hun hoofdkantoren weinig of geen financiële mogelijkheden voor een lidmaatschap of voor promo tionele activiteiten. Vaak kunnen filiaalhouders niet participeren in werkgroepen van een onderne mersverenigingen omdat de kans bestaat dat ze weer ergens anders worden ingezet door het hoofd kantoor. Ook de grootwinkelbe drijven onderling hebben geen de filiaalhouders bijvoorbeeld ook verschoten van mededelingen vanuit de ondernemersvereniging. Bij de leden van de ondernemers verenigingen leeft vaak het gevoel dat filialen gratis meeliften op de promotionele activiteiten. VC stelt dat alleen leden mede zeggenschap en stemrecht heb ben en dat een 'sublidmaatschap' niet mogelijk is. En dat momenteel de ketens metVC meeliften terwijl VC het werk verricht en de kos ten maakt zonder dat daar van de ketens een tegenprestatie tegen over staat. Uit het overleg blijkt dat diverse ketens bereid en in staat zijn om een bijdrage te leve ren voor kosten zoals promotie, reclame en verlichting. Ook blijkt dat de koopzondagen en dagen zoals Koninginnedag belangrijk ziin voor de ketens. Beide nartiien vinden het verstandig om eendui dig naar buiten te treden zodat het publiek weet waar het aan toe is. Francis Lemmers, bestuurslid van Venray Centraal is persoonlijk van mening dat het goed zou zijn als een filiaalleider van een keten die wel lid is van Venray Centraal, in het bestuur zitting neemt. Hij of zij zou dan de communicatie tus sen Venray Centraal en de ketens kunnen bevorderen. De ketens zouden als tegenprestatie voor de activiteiten van Venray Centraal, een essentiële bijdrage kunnen leveren zodat Venray gezamenlijk op de kaart wordt gezet. Venray Centraal zal de ketens in het Venrayse in kaart brengen, terwijl de filiaalleiders die bij de bespreking betrokken waren deze kwestie intern zullen terugkop- nel en In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Lichtreclame Na een bezoek aan de Venrayse kermis fietste ik enige weken gele den met mijn vrouw terug naar Leunen. Opeens moest ik stoppen omdat mijn voorlicht (dat auto matisch aangaat als het donker wordt) het niet meer deed. Nadat ik het op handmatig had gezet, zei mijn vrouw tegen mij 'het brand weer'. Wij fietsten dus langs het bedrijventerrein de Brier alwaar ik mijn zonnebril voor de dag moest halen om niet verblind te raken door de uitstoot van nach telijk lichtgeweld. Toen we uit eindelijk het viaduct gepasseerd waren kon ik hem weer af doen totdat ik de papiercontainer op de Molenhofweg gepasseerd was. Daar sprong meteen de verlich ting aan, die speciaal aangelegd is voor mensen die alleen 's nachts papier (en/of andere rotzooi) wil len storten. Een paar meter verder zei ik tegen mijn vrouw: 'We zijn te ver. Voor ik uit mijn Boxspring moeten we naar de andere kant van de Deurneseweg want daar hebben ze een beter bed'. Als jij denkt dat de Matrassen daar beter zijn, zei mijn vrouw, dan gamma alleen. Bakkeren doen we er vanavond toch niets meer van en het eerste wat ik dadelijk vraag als ik in mijn bedje lig is: Mag het licht uit? En ik zou niet weten op wiens Tapijt ik in het centrum van de Woonmax moet zijn om dat voor elkaar te krijgen. Waar ik vroeger praxis geen hand voor ogen kon zien werd ik nu verblind door een overvloed van illegale lichtreclame. Vroeger heb ben we nog wel eens een beroep op de gemeente gedaan om wat extra verlichting in de vorm van een eenvoudige lantaarnpaal op onze toen nog donkere Broekdijk te krijgen. Alle hierin gestoken energie was uiteraard tevergeefs. Nu worden we overdonderd door een energieverslindende blauwe, oranje, en gele gloed aan de nach telijke, noordelijke horizon. Waar we vroeger nog het idee hadden dat er wat betreft lichtintensiteit een verschil bestaat tussen dag en nacht lijkt dit aan deze zijde van Leunen ons geheel ontnomen te zijn. Derhalve verlang ik terug naar een mooie donkere nacht in ons mooie LaagWeideMolen buitengebied. Dus: weg met alle licht- (en aangezichtsvervuilende) reclame op de woonmarkt woon max van de Brier in Venray. Theo Voermans, Leunen Regenbuizen afkoppelen Met verbazing las ik in de Peel en Maas van 16 augustus jl. het verhaal van subsidie voor afkop pelen van regenbuizen. 100.000 Euro voor een kleine honderd woningen, vier jaar lang! De echte milieu bewuste heeft dit afkop pelen natuurlijk al lang gedaan. Mij kostte dit tien cent per buis. snede en plastic plaatje tien cent. Gewoon: regentonvuller tien euro bij DHZ winkel. Zeer luxe: afkop pelen en via buizenstelsel naar grindbed. Een alternatief voor het goud gerande proces bij de gemeente met nog zeker niet zichtbare 10.000 - 20.000 euro gedoe kosten. De gemeente koopt voor 100.000 euro 50.000 stuks regentonvullers (inkoop maximaal twee euro) en stelt deze gratis voor alle burgers beschikbaar via een grote container bij gemeente huis. 20 Procent zal worden mis bruikt blijft over 40.000 stuks. 50 Procent zal onbenut blijven liggen blijft over 20.000 stuks. Met vier per huis kunnen dus 5000 huizen worden afgekoppeld. Een factor 50 maal beter dan het voorstel van de wethouder. Dat schiet op. Mijn voorstel kapot nuanceren kan maar massa is milieu kassa! Mocht de wethouder tot inzicht komen dat bovenstaand meer hout snijdt dan het eigen voorstel dan wil ik tegen een schappelijk prijsje wel een mooi rapport maken vol met tabellen, grafieken, volzinnen en bedrijfskundige kreten om een en ander door het college en raad te loodsen. Sjef Wester, Venray Wilde achtervolging De politie heeft zaterdagavond rond 22.30 uur na een wilde achtervolging een 36-jarige man uit Venray aangehouden op de Deurneseweg op verdenking van poging tot doodslag. De automo bilist was staande gehouden op de Venloseweg in Horst in verband met een alcoholcontrole door het Verkeershandhavingsteam. Na de blaastest wilde de man niet meer meewerken aan een ademanalyse op het politiebureau en reed met hoge snelheid weg in de richting van de A73- De man reed met snel heden tussen de 160 en 180 km/ uur over de snelweg achtervolgd door twee motoragenten. De man maakte met zijn auto plotseling een zijwaartse beweging om een van de motoragenten van de weg te drukken. Die kon de auto ter nauwernood ontwijken. De man slingerde met hoge snelheid van links naar rechts over de beide rijstroken en vluchtstrook van de A73. Hij wist een blokkade van politieauto's op de afrit bij Venray te ontwijken. Daarbij raakte een van de politieauto's zwaar bescha digd. De man kon op een rotonde op de Deurneseweg in Oostrum uiteindelijk worden gestopt waarbij ook een politieauto werd beschadigd. Hij werd geboeid overgebracht naar het politiebu reau waar hij voor nader verhoor werd ingesloten. Alzheimer Café Venray Het Alzheimer Café Venray staat op maandag 10 september weer open voor alle mensen met demen tie, hun partners, familieleden en betrokkenen. Hulpverleners en andere belangstellenden zijn ook van harte welkom. Alle gasten leren en profiteren van eikaars kennis en kunde. Het thema voor deze avond is: Wat betekent het als je partner dement is? Een echtpaar vertelt over hun ervarin gen. Het Alzheimer Café Venray vindt plaats in De Kemphaan in Venray. Inloop is vanaf 19.00 uur en aanvang van het programma is om 19-30 uur. De avond wordt uiterlijk 22.00 uur afgesloten.Voor meer informatie kan men contact opnemen met het Informatiecen trum Geestelijke Gezondheid via tel. (0478)527066. Wmo: uw mening telt Huishoudelijke verzorging regelen. Een rolstoel aanvragen. Een traplift inbouwen. Mensen met beperkingen kloppen voor dit soort voorzieningen bij hun gemeente aan. In het kader van de Wet maatschappelijke onder steuning (Wmo) is de gemeente verantwoordelijk voor het ver strekken van ondersteuning en voorzieningen. Op zo'n manier dat iedereen zoveel mogelijk zelfstan dig kan wonen en deelnemen aan de samenleving. De Wmo is sinds 1 januari 2007 van kracht. Maar de uitwerking van de wet laat nog te wensen over. Er zijn signalen dat de Wmo mensen voor proble men stelt. Vooral als het gaat om huishoudelijke verzorging via de thuiszorg, hogere eigen bijdragen, lange wachttijden en het niet ver strekken van voorzieningen. Het is belangrijk om de knelpunten zichtbaar te maken. De landelijke belangenorganisaties van men sen met een beperking en oude ren hebben een meldpunt in het leven geroepen: www.wmomeld- punt.nl. Mensen die met de Wmo te maken hebben, kunnen hier hun ervaringen kwijt. De betrok ken belangenorganisaties willen zo een beter beeld krijgen van de aard en omvang van de proble men. Zij kunnen de politiek beter informeren over wat goed en niet goed loopt in de dagelijkse prak tijk en uitvoering van de Wmo. Gemeenten mogen zelf bepalen hoe zij met het verstrekken van ondersteuning en voorzieningen omgaan. Het meldpunt verzamelt alle signalen over de Wmo. Dus ervaringen waarbij het niet zo soepel loopt als ook ervaringen met gemeenten waar het goed geregeld is. Meld ervaringen met Wmo op www.wmomeldpunt.nl. De traditionele herdenking van de Bond van Wapenbroe ders afdeling Venray e.o. wordt op zondag 16 september vanaf 11.00 uur gehouden op het Britse oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat in Venray. Uit Engeland worden ongeveer veertig gasten verwacht, onder wie oud-bevrijders en oorlogs weduwen. Kinderkoor De Eigen Wijsjes uit Ysselsteyn, zangver eniging Crescendo uit Venray en Muziek- en Majorettenshow- korps St. Petrus' Banden verlenen hun medewerking. Solisten zijn de doedelzakspeler Pieter v/d Vorle en Alex Rattingen op trom pet. Wethouder Mathieu Emonts spreekt het In Memoriam uit, terwijl aalmoezenier pastoor Ger Maesen een korte preek houdt en voorgaat in gebed. De Koninklijke Luchtmachtbasis De Peel levert de erewacht bij het monument, terwijl Limburgse Wapenbroe ders, leden van Contact Mariniers Noord-Limburg en de Algemene Vereniging van Oud- Marine per soneel een erewacht opstellen. De medewerking van kinderen is sinds jaren een traditie. Voor de 22e maal reiken kinderen van Scouting Venray de bloemen aan en geven tevens op alle zevenhon derd oorlogsgraven een bloemen hulde. Gedurende deze handeling zingt kinderkoor De Eigen Wijsjes. Na de herdenking geeft door dit kinderkoor een toegift in party centrum De Witte Hoeve in Ven ray. Een gezelschap van ongeveer 35 Britse gasten onder leiding van John Sleep vertoeft tien dagen in partycentrum De Witte Hoeve in Venray, waar zij zich thuisvoelen sinds 1995. De Wapenbroeders hebben geholpen een programma op te zetten, waarin onder andere een ontvangst door het college van B en W op het gemeentehuis staat. Oud-bevrijders en oorlogs weduwen zijn uitgenodigd voor een zogeheten social evening in Vredepeel door kolonel drs. A.A.H. De Bok, de commandant van de GGW basis De Peel. van de Koninklijke Luchtmacht. Ook bezoeken zij de Grebbeberg, Arn hem, het Reichswald, Nijmegen, Deurne-Helmond, Sittard en Mar graten. Op 24 september is hun terugreis. Van buiten de regio is al belangstelling voor het program ma in Venray. De gasten komen uit Zeeland, Gelderland, Brabant en Zuid-Limburg, maar de meeste mensen zullen uit de regio komen. De zevenhonderd doden zijn immers in deze regio gevallen, in vijf verschillende gemeenten. EREGASTEN Behalve de oud-bevrijders en oorlogsweduwen worden er ook Britse gasten welkom geheten. De oud-burgemeester van Wind sor, Sandra Hopkins, bezoekt Venray met haar echtgenoot Mal colm. Ook wonen vier echtparen uit Mitcheldean, Forest of Dean, (West-Engeland) de herdenking bij. Deze personen zijn te gast in Venray bij de Rotary Club Venray en nemen met hun gastgezin deel. De Britse ambassadeur in Neder land zal door de militaire attachee worden vertegenwoordigd. Ook komen sinds 1985 het bestuur van het Royal British Legi on uit Eindhoven. Behalve Britse aanwezigheid zullen verschil lende vertegenwoordigers van Nederlandse organisaties van de partij zijn, zoals kolonel drs.A.A.H. de Bock met zijn GGW-delegatie, een vertegenwoordiger van de politie Noord-Limburg, Contact Oud-mariniers, de Vereniging 8 RI Grebbeberg 1940 en deAVOM, de vereniging van oud-marineper soneel. Ook worden veel perso nen verwacht, die ooit gastgezin waren voor de Britse gasten en zij die een Brits graf adopteerden, dan wel de acties van de Bond van Wapenbroeders altijd steunen. Ook de EHBO-Venray zal waken over het welzijn van de gasten. Na afloop gaan de gasten met de Wapenbroeders naar de thuis haven van de Britse bezoekers: De Witte Hoeve, waar onder het genot van een kopje koffie of thee nagepraat wordt over de bekende herdenking in Venray. Tijdens deze bijeenkomst geeft kinderkoor De Eigen Wijsjes nog een toegift. De politiek reageert ver deeld op de komst van digitale bewegwijzering in het cen trum van Venray. Automobi listen worden zo actueel op de hoogte gehouden van de vrije parkeerplaatsen in de toekomstige parkeergarage en op andere grote parkeerterrei nen in en nabij het centrum. De aanschaf van het digitale systeem kost 228.000 euro. Wethouder Van der Broeck (CDA) vindt de aanschaf nood zakelijk omdat Venray tegen de grenzen van de parkeercapaciteit aanloopt. Door de automobilisten naar de laatste vrije plekken te ver wijzen, worden alle parkeerplaat sen zo optimaal mogelijk benut. Dat zei Van der Broeck maandag in de commissie Stedelijk Beheer. Geert Craenmehr (LokaalAktief) vindt een duur digitaal systeem overbodig. "Want Venray is Eind hoven niet. We hebben slechts één parkeerkelder en vol is vol. We kunnen ook met gewone borden volstaan." Henk Bisschops (PvdA) ziet het wel zitten. "Want het is prettig als de mensen, die Venray vanaf de singels binnenkomen, worden verwezen naar de vrije parkeerplaatsen. Zo voorkom je veel onnodige verkeersbewegin gen. Het is ook verkeersveiliger." Ook het CDA ziet er de voordelen van in. In tegenstelling tot de SP. "Daar hebben we helemaal geen digitaal systeem voor nodig. De parkeerterreinen kunnen toch op gewone borden worden aange geven", vindt Elianne Sweelssen (SP). Van der Broeck reageerde: "We willen steeds meer bezoekers naar Venray trekken. Dan ontkom je niet aan een digitaal verwijssy steem. Het is een logische stap." De stichting Verkeersbriga- diers Venray krijgt toch een gemeentelijke subsidie voor 2007. De subsidieaanvraag van 5.422 euro was een maand laat bij de gemeente binnengeko men. De fatale datum is volgens de algemene subsidieverordening al sinds jaar en dag 1 mei. Het ver zoek werd pas op 30 mei inge diend. In bijzondere gevallen kan het college van de datum afwijken. Zoals in dit geval bij de verkeers- brigadiers. De financiële bijdrage is bestemd voor het werven, scho len en begeleiden van verkeersbri- gadiers. Indien de subsidie wordt geweigerd, dan zou de stichting haar activiteiten moeten staken. "Terwijl verkeersbrigadiers een belangrijke bijdrage leveren aan de verkeersveiligheid in Venray", aldus de gemeente. Ook de Venrayse afdeling van Veilig Verkeer Nederland, het voor malige 3VO, heeft zich niet aan de subsidievoorwaarden gehouden. De schriftelijke subsidieaanvraag werd pas op 15 juni ontvangen. WN vraagt 6.000 euro voor ver- keerseducatie en voorlichting. Ook in dit geval strijkt het col lege over zijn hart. Veilig Verkeer Nederland afdeling Venray heeft deze subsidie de afgelopen jaren ook ontvangen en levert even eens een belangrijke bijdrage aan de verkeersveiligheid, zo luidt de argumentatie. Namens het Nationaal Fonds Ouderenhulp heeft mevrouw M. Hubers 3-500 euro overhandigd aan de Stichting Anthoniushof uit Maashees. Dit bedrag is beschik baar gesteld door het samenwer kingsverband van Stichting Het RC Maagdenhuis, Stichting Bren- tano Steun des Ouderdoms en Het Nationaal Fonds Ouderenhulp. Het geld is bestemd voor inrichting van de multifunctio nele ruimten behorend bij het nieuwe woonzorgcomplex. De drie gezamenlijke fondsen schon ken deze bijdrage omdat er een breed aanbod van diensten en activiteiten voor ouderen zal wor den ontwikkeld. Ouderen kunnen in het steunpunt terecht voor bijvoorbeeld advies van de oude renadviseurs, spreekuren van de huisarts en zelfs voor kleine bood schappen. Belangrijk zijn ook de gezamenlijke activiteiten voor alle ouderen uit het dorp. Dit alles bevordert de zelfredzaamheid van ouderen en helpt om eenzaam heid te voorkomen. Omdat zo'n centrale accommodatie in het dorp belangrijk is vooral voor min der mobiele ouderen, geven de fondsen een financiële bijdrage. In de ontmoetingsruimten komt ook een servicecenter. Daar kan ieder een uit Maashees terecht om wat levensmiddelen te kopen of te bestellen. Hierdoor wordt de leef baarheid binnen Maashees toch wat vergroot. Bovendien heeft zo'n service center ook een soci ale taak; inwoners van Maashees treffen elkaar daar en kunnen kof fie of thee drinken. Nelipak goes USA Sealed Air Corporation, de moedermaatschappij van Nelipak, heeft in de Verenigde Staten het bedrijf Alga Plastics overgenomen. Alga was een van de grootste concurrenten van Nelipak op het gebied van thermovorming. De overname is geheel vanuit Venray geïniti eerd en voorbereid. Directeur Frank Nelissen is ver heugd met deze overname. "Voor Nelipak betekent deze overname een verbreding van de mondi ale marktpositie. Nelipak maakt vooral op maat gemaakte blister- verpakkingen. In deze markt is het belangrijk dat je dicht bij produ cent en klant zit", aldus Nelissen. Voor Nelipak Venray betekent de overname veel extra werk. "Alga, dat ook de naam Nelipak krijgt, wordt geheel vanuit Venray aangestuurd. Daarnaast heeft Alga een aantal Amerikaanse klanten die ook in Europa productiebedrij ven hebben. Dat werk kan vanuit Venray gemaakt worden." Nelissen is bijzonder trots op het feit dat Alga de naam Nelipak krijgt. Nelipak maakt blisterverpak- kingen voor de medische markt en de consumentenmarkt. Na de overname door Sealed Air, twee jaar geleden, oriënteert Nelipak zich steeds meer buiten Europa. Momenteel liggen er al contacten in India en binnenkort staat Neli pak op een grote beurs in Shang hai. Volgens Frank Nelissen zijn deze ontwikkelingen alleen maar gunstig voor de werkgelegenheid in Venray. "Het is niet zo dat wij onze productie naar die landen brengen. Wij zijn op zoek naar expansie. Bovendien produceren wij in Venray dermate efficiënt dat de loonfactor nauwelijks invloed heeft op de kostprijs." Nelipak verwacht dit jaar een omzet te draaien van 51 miljoen euro. Met de overname van Alga komt daar nog eens 17 miljoen euro bij. Bij Nelipak zijn 260 men sen werkzaam. Vorige week is dit artikel per abuis niet in zijn geheel geplaatst. Vandaar de herplaat sing deze week. huishoudelijke, persoonlijke en gespecialiseerde verzorging verpleging vrijwillige thuishulp zorgboerderij hulp op afroep dagvoorziening consultatie voor senioren zorg tv www.thuiszorgnoordlimburg.nl Thuiszorg N o o rd - Li m b u rg Daar kunt u op jifO N3A30ad I ■L4Q1S M rtrt/Vi HELP MIJ! L Dealer van Gazelle, Batavus, Sparta, Grandeur. rnmmnniratie Hienïnnr hliiven TV nnem manierprv Simnpl* raao-

Peel en Maas | 2007 | | pagina 7