'Top vijf zou een geweldige prestatie zijn' Doorzettingsvermogen kracht van SSS'18 'Liever bij de dames dan in een gemengd team' Een leven in het teken van bowlen PEEL EN MAAS Donderdag 30 augustus 2007 - Pagina 28 VERWACHTINGEN MANNELIJKE COACH Paspoort dames 1 SV Venray Maud Willems wil zich met Oostrum handhaven in de derde klasse Tamara Koonings debuteert bij SV Venray Mieke Verstappen wil met Overloonse voetbalvrouwen goede middenmotor worden Bowler Sander Broers wil zich kwalificeren voor het wereldkampioenschap Paspoort vrouwen SSS'18 VEEL LEREN Paspoort vrouwen SV Oostrum De voetbalsters van SV Venray zijn aan een mooie opmars bezig. In het seizoen 2005-2006 promo veerden ze naar de eerste klasse en vorig seizoen werden ze derde in deze klasse. Dit leverde de vrou wen onder meer een nominatie op voor sportploeg van Venray. Ook Tamara Koonings is aan een fraaie opmars bezig. Ze voetbalt al tien jaar en heeft onder meer voor het regio-elftal tot 17 jaar gespeeld. Dit seizoen debuteert ze bij SV Venray. Tamara Koonings komt uit een echte voetbalfamilie.Vader, moeder en broertjes voetbalden allemaal en het was voor haar dan ook niet meer dan logisch dat ze ook ging voetballen. "Ja, natuurlijk keken sommige mensen in het begin wel raar op dat ik als meisje ging voetballen. Maar daar heb ik zelf nooit last van gehad en eigen lijk heeft iedereen het ook altijd wel gerespecteerd. Ik heb het zelf de nor maalste zaak van de wereld gevonden om te voetballen. Van de tien jaar dat ik deze sport beoefen, was ik negen jaar lang het enige meisje. Er was één keer een meisje dat ook inYsselsteyn kwam voetballen, maar zij is na een jaar ergens anders heen gegaan. Het went om tussen de jongens te spelen. Gelukkig heb ik ook al ervaring opge daan in een vrouwenteam. Ik heb in het regio-elftal tot 17 jaar gespeeld, maar nu is het natuurlijk leuk om het hele seizoen tussen de vrouwen te voetballen." Jaren was ze het enige meisje op het veld, en ook jaren speelde ze bij Ysselsteyn. Nu is ze niet alleen van team gewisseld, maar ook heeft ze de overstap naar SV Venray gemaakt. "Toen ik naar een damesteam kon, heb ik me een beetje verdiept in de verenigingen in de regio en heb ik bij de teams van Venray en Overloon gekeken. Ik vind het heel belangrijk om op een goed niveau te spelen en het niveau bij SV Venray bleek gewoon het hoogste te zijn. Er zit voor mij dan iets meer uitdaging in. Bovendien werd ik heel goed ontvangen door de dames uit Venray. Het klikte direct." Vorig jaar debuteerde SV Venray in de eerste klasse, met een knappe derde plaats. Een goede prestatie, die een nominatie tot sportploeg van Ven ray opleverde. "De speelsters hebben echt een topprestatie neergezet. Het zou geweldig zijn als we dit jaar weer in de top vijf terecht zouden komen. Ik heb een heel goed gevoel over het team. Het is gezellig en er heerst een goede sfeer. Het is ook een jong team. Ik ben één van de jongere speel sters, maar op een enkeling na zijn de meeste meiden tussen de zestien en vijfentwintig jaar. Er is dus nog vol doende groeipotentie. Maar dat moet er natuurlijk wel uitkomen. We heb ben net een oefenwedstrijd achter de rug, en die ging helemaal niet goed. We verloren met 5-3. Dat laat weer zien dat we ook nog wel een weg te gaan hebben." Coach Ron Spruit was vorig jaar voor een groot deel verantwoordelijk voor de successen van zijn team. Is het niet raar om als vrouwenteam een mannelijke coach te hebben? "Nee. Een mannelijke coach heeft juist bij de dames toch iets meer te zeggen dan een vrouwelijke coach. Een man heeft dan denk ik toch meer over wicht. Ik heb dus eigenlijk zelfs liever een man en met Ron Spruit hebben we ook direct een hele goede trainer in huis. Hij is echt een succescoach en ik ben dan ook heel blij met hem." Tot vorig jaar maakte Tamara Koonings deel uit van de districtselec tie onder de zeventien. Omdat ze dit jaar zeventien wordt, is ze net te oud voor deze selectie. Het grote oranje Tamara Koonings komt uit een echte voetbalfamilie. is op dit moment nog iets te hoog gegrepen, maar doelen heeft ze nog voldoende. "Ik wil eerst met SV Ven ray proberen om dit jaar een top vijf plaats in de eerste klasse te bemachti gen. Dat is nu mijn hoofddoel en daar ga ik helemaal voor. Verder komt er dit jaar de eredivisie voor vrouwen. Ik heb meegedaan aan een selectiedag voor Roda JC, maar ik was gewoon nog niet goed genoeg. Ik zou het heel leuk vinden om in de toekomst mis schien wel een keertje in de eredivi sie te mogen spelen." Niveau: le klasse Coach: Ron Spruit Selectie: Sanne de Boer, Linsey Philipsen, Saskia Benthem, Tamara Koonings, Marloes Mijnster, Beau Nellissen, Rinske Reijnders, Janine Rongen, Femke Sijmons, Aukje van Lierop, Malou Maas, Auke Reijnders, Judith Rouwenhorst, Marieke Sij mons, Marije Jager, Lotte Koppers, Mandy Maas, Sina Nispel, Marion Weijs Het is de voetbalsters van SSS'18 voor de derde keer op rij gelukt om in de eerste klasse uit de greep van de degradatiezone te blijven. Mede met dank aan de uitmuntende keepster Vivian van Wijk. De Overloonse voetbalvrou wen moeten het dit seizoen echter zonder haar stellen, want Vivian van Wijk verdedigt nu de kleuren van Reuver. Redden de speelster van SSS'18 het zonder hun erva ren sluitpost? De 21-jarige middenvelder Mieke Verstappen heeft er alle vertrouwen in. "Ik sluit niet uit dat we dit seizoen zelfs een goede middenmotor in de eerste klasse worden. Op doorzet tingsvermogen kunnen we veel berei ken, dat is de voorbije jaren wel dui delijk geworden." Het pas vijftienjarige talent Lynn Zondervan zal dit seizoen het doel van SSS' 18 verdedigen. Mieke Verstappen: "Zij is natuurlijk nog een stuk oner varener dan Vivian, maar toch heb ik alle vertrouwen in haar. Verder kun nen we als team er ook voor zorgen dat zij zo min mogelijk te doen krijgt, daarin ligt een taak voor ons allemaal. Natuurlijk, het vertrek van Vivian is een aderlating, maar we hebben ook versterkingen binnen het team. Kim Faassen komt weer terug van een jaartje gevoetbald te hebben bij Alma- nia in Sittard en Marjolein Peeters komt over van hoofdklasser Reuver. Tenslotte hebben we in onze nieuwe trainer,Theo van Hees, ook een goede aanwinst. Met Kim, Marjolein en Theo hebben we echt wel weer een goed team. En we zijn ook een groep die met iets minder kwaliteit toch een topprestatie kan neerzetten. We heb ben heel veel doorzettingsvermogen. Twee seizoenen geleden haalden we uit de laatste drie speelronden negen punten, waardoor we net buiten de degradatiezone eindigden. Dit zijn overwinningen die écht op wilskracht zijn behaald. Er zit veel vertrouwen en positieve energie in het team. Ik ben er dan ook van overtuigd dat we dit seizoen buiten de degradatiezone blij ven en misschien zelfs wel als goede middenmotor zullen eindigen." SSS'18 heeft momenteel in totaal liefst dertig speelsters voor haar twee elftallen. En niet alleen in Overloon is het vrouwenvoetbal in opmars. "Toen ik als meisje van zes begon met voet ballen, was ik echt een uitzondering. Bij de E's en F's speelde ik bij de jon gens en het was toen taboe om als meisje te voetballen. Tegenwoordig train ik zelf de E2 en is het als meisje gelukkig veel gemakkelijker. Voetbal meiden worden serieuzer genomen, zeker nu er ook een eredivisie voor vrouwen komt. Mannenteams krijgen Mieke Verstappen: "Vrouwenvoet bal verdient meer aandacht." altijd al veel aandacht, ik hoop dat het vrouwenvoetbal door deze eredivisie ook de aandacht krijgt die het ver dient." Klasse: Landelijke le Klasse D Trainer:Theo van Hees Selectie: Lynn Zondervan, Lucie Bot terhuis, Lysanne Creemers, Silke van Ginkel, Mandy van Haandel, Albertine Koenders, Marjolein Peeters, Marlie de Vet, Moniek Weerts, Amelieke Cremers, Marlou Arts, Kim Faassen, Yvon Gerrits, Mieke Verstappen, Wil- leke Bens, Ellen Branje, Carla Beckers, Lieke Jansen en Naomi Kessler der zijn de condities van de baan bij iedere wedstrijd weer anders, waar door je niet altijd de gewenste strikes kunt gooien. Ook hier moet je goed mee kunnen omgaan.Als je door zo'n verlies wordt afgeleid, dan is je hele toernooi verprutst. Dat zal mij niet snel gebeuren." En als je de selectie haalt? "Dan ga ik in juli 2008 naar Orlan do. De afgelopen jaren heeft Neder land het bij de dames steeds heel goed gedaan. Bij de heren ging het vaak iets minder. Het niveau op zo'n WK is heel erg sterk. Vooral de Scan dinavische landen, Maleisië, Japan en de USA zijn sterk. Ook zie je dat mensen al op steeds jongere leeftijd heel goed bowlen. Vorig jaar won de Noorse jongen die het WK onder de 23 won, ook het echte EK.Toch denk ik dat Nederland, met hopelijk mezelf daarbij, hoge ogen kan gooien op het wereldkampioenschap. Misschien is zelfs een plek in de top tien haalbaar voor ons team." Hoe ziet een normale trainings- week er voor jou uit? "Ik bowl op maandag in Sittard en op donderdag in Heerlen. Dat zijn behoorlijk lange trainingen, die duren zo'n 2,5 uur. Op dinsdag ga ik fitnes sen of hardlopen en in het weekeinde zijn de wedstrijden. Zaterdag zijn de selectiewedstrijden en zondag zijn de teamwedstrijden. Het hele weekeinde staat dus echt in het teken van bow len." Waarom ook fitnessen en hardlo pen? "Een bowlingwedstrijd duurt vaak de hele dag. En helemaal aan het einde van de dag zijn de finales. Je ziet vaak dat spelers juist op dat moment er doorheen zitten. Met het lopen en fitnessen bouw ik mijn conditie op, zodat ik ook aan het einde van zo'n dag nog mijn strikes kan gooien." Heb je een speciale voorbereiding om je te kwalificeren voor het WK? "Ik ga in november naar Napels en volgend jaar zal ik wedstrijden bow len in Barcelona, Luxemburg, België Sander Broers:"Het niveau op zo'n WK is heel erg sterk. Vooral de Scan dinavische landen, Maleisië, Japan en de USA zijn sterk. en Frankrijk. Dit zijn grote toernooien, waar ik veel ervaring kan opdoen. De condities van de verschillende banen en wedstrijden zijn allemaal anders, dus ervaring opdoen is heel belang rijk." Wie financiert dat allemaal? "Als ik naar het WK ga, dan regelt de bond dat helemaal. De andere wedstrijden moet ik wel volledig zelf betalen. Alleen het inschrijfgeld is in de regel al 150 tot 200 euro.Als je de reis- en verblijfkosten daarbij optelt, ben je al snel duizend euro voor een toernooi kwijt. Dat is toch iedere keer weer een rib uit mijn lijf. Ik zou het geweldig vinden als een bedrijf uit de regio mij zou hierbij zou willen hel pen en mijn zou sponsoren. Om de top in het bowlen te kunnen halen, heb je ook financiële draagkracht nodig." Sander Broers (20) zit in de voorselectie van het WK bowlen voor spelers onder de 23 jaar. Samen met negen andere bowlers strijdt hij om één van de vier tic kets voor de mondiale titelstrijd, die volgend jaar in Orlando wordt gehouden. Er gaat geen dag voorbij of San- der Broers is met bowlen bezig. Het hele weekeinde heeft hij wedstrijden en op de andere dagen traint hij de nodige uren.Wat drijft iemand om zijn leven zo in het teken te stellen van, gechargeerd gesteld, het omvergooien van tien kegels? Waarom bowlen? "Vroeger deed ik taekwondo, maar op een gegeven moment begon ik de trainingen een beetje eentonig te vinden. Ook kon ik voor mijn gevoel te weinig aan wedstrijden meedoen. Mijn broer deed aan bowlen en ook mijn vader heeft vroeger veel gebowld. Af en toe ging ik als suppor ter mee naar wedstrijden en zo rolde ik het wereldje in." De 15-jarige Maud Willems debuteert dit seizoen in de hoofd macht van Oostrum. Na drie jaar gemengd voetbal mag de jonge verdedigster eindelijk haar kun sten tussen de vrouwen vertonen. Vanaf haar vierde korfbalt Maud Willems in Oostrum, en altijd met heel veel plezier. Maar op haar elfde laten de andere meiden haar een beetje in de steek. "Ik was de oudste van het team en speelde eigenlijk met alleen nog maar jongere meiden. Er was ook geen hoger team waar ik naar toe kon. De bekende druppel was wel dat ik bij mijn zusje in het team kwam. Daar had ik niet zo veel zin in. Omdat ik wel graag in Oostrum wilde blijven spor ten, ben ik samen met een vriendin gaan voetballen. Tot mijn veertiende heb ik in een gemengd team gespeeld en daarna ben ik bij de jongens van Cl ingedeeld. Daar speelden we met twee of drie meisjes." "Vorig jaar werd ik gevraagd om af en toe in te vallen bij de vrouwen. Door zwangerschap kwam het team wel eens iemand tekort en kon ik meespelen. In het begin vond ik dat wel een beetje eng. Ik ging ineens voetballen met en tegen vrouwen die veel ouder dan mij zijn, sommigen waren zelfs al moeder. Maar gelukkig werd ik direct heel leuk ontvangen. Ik mocht aan het einde van het seizoen zelfs mee naar de kampioenswedstrijd. Tja, en toen wonnen we die wedstrijd ook nog eens. Dat was super leuk om mee te maken. Als cadeau voor het kampioenschap kreeg het hele team tickets voor de wedstrijd om de Johan Cruijff schaal. Ook daar ben ik naar toe geweest, heel erg leuk en gezellig. Ik heb echt het gevoel dat ik als nieu we teamlid ben geaccepteerd door de andere speelsters." "Er is een groot verschil tussen de dames 1 en de Cl. Bij de dames ben ik gewoon iemand uit het team, bij de Cl was ik toch altijd 'dat meisje'. Als ik bij de Cl wedstrijden speelde, dan had je altijd van die mensen aan de kant die opmerkingen maakten in de trant vandat wijf kun je toch wel aan' Dat vond ik nooit leuk. Ook ging je na de wedstrijd natuurlijk gescheiden douchen, en dan mis je toch een deel van de teamsfeer. Verder praat je met vrouwen over andere onderwerpen dan met jongens. In de hoofdmacht gaat iedereen volwassen met elkaar om. Ja, daar hou ik wel van. Voetballen bij de vrouwen geeft een andere bele ving dan als meisje voetballen in een gemengd team." "Ik denk dat ik dit seizoen heel veel zal opsteken. Het klikt goed met de trainer, Gerrit Broeren, ik leer iedere training en iedere wedstrijd veel van hem. De afgelopen twee jaar zijn de dames kampioen geworden en gepro moveerd van de vijfde naar de vierde en uiteindelijk naar de derde klasse. Dit jaar zullen we zeker geen kampi- Verdedigster Maud Willems heeft zin in het nieuwe seizoen. oen worden, maar we zullen ook niet onderaan eindigen. Vorig seizoen heb ben we in de beker al van een aantal teams uit de derde klasse gewonnen, we hebben toen zelfs de nummer drie verslagen. We zijn dus zeker niet kans loos. Ik verwacht dat we ergens tussen plek zes en tien zullen eindigen." Klasse: 3e klasse Coach: Gerrit Broeren Selectie: Petra Arts, Eva Roos, Brandy van Dijck, Susan Frederix, Geertje de Kleijn, Anneke Langenkamp, Sharon v.d. Kerkhof, Petra Litjens, Marlijn van Els, Chantal Mulders, Maud Wil lems, Kim Theeuwen, Loes Heidens, Jessie, Pelzer, Yvonne Verhoeven, Frieda Achten Bowlen: sport of spel? "Een sport natuurlijk! Het is men taal heel zwaar, je moet je de hele dag blijven concentreren. Bovendien gooi ik op toernooidagen vaak wel 200 keer met een bal van rond de 7,5 kg. In het begin kreeg ik daar zelfs spier pijn van. Ja, bowlen is voor mij écht een sport." Ga je het WK halen? "De bondscoach heeft op dit moment tien spelers geselecteerd. Deze spelers zijn volgens hem alle maal WK waardig. Echter: er mogen maar vier jongens naar de titelstrijd toe. Om tot dit viertal te komen, wor den er negen selectiedagen gehou- den.Tijdens deze dagen kun je punten verdienen. Maar het gaat niet alleen om de punten. Ook je inzet en gedrag spelen mee. Ik denk dat we qua ambi tie en talent redelijk aan elkaar zijn gewaagd, maar ik ben mentaal mis schien net iets sterker. Ik geef mezelf iets meer dan 40% kans." Hoe belangrijk is het mentale aspect? "Heel belangrijk. Als bijvoorbeeld je eerste selectiedag slecht is, moet je wel de tweede dag gewoon weer met een schone lei kunnen beginnen. Ver-

Peel en Maas | 2007 | | pagina 28