Liesbeth Lucassen 25 jaar bij de radio Monumentendag Je.w.tech BREIN-BEWEGING- BEWUSTWORDING Monumentendag 2007: een sprookje in de Mariakapel VOORDEELWEKEN „bij FRANS LEMMAS 50% FRANSLEMMERS Jeu Winnen matras korting OP uw 2e auping PEEL EN MAAS Donderdag 30 augustus 2007 - Pagina 15 Op het Schouwburgplein in Venray vindt zaterdag 1 september het V-Kickfesti- val plaats. Het festival wordt geopend door Etan Huijs. Deze singer-songwriter uit Venray begon op zijn zeventiende met het schrijven en opnemen van eigen nummers. Tot nu toe zijn er drie demo's en één officiële EP (Travelling Between Pla ces, 2006) uitgebracht in eigen beheer. Het uitbrengen van die EP heeft geleid tot verschil lende radio optredens, van lokale omroepen tot LI. De EP is geproduceerd door BJ Baar- tmans, geen onbekende in het nationale singer-songwriter- circuit. Huijs probeert grote gevoelens in kleine liedjes te verwoorden. De nummers worden vaak in een sobere setting gebracht, met vaak niet meer dan een akoestische gitaar en een piano. Sinds het verschijnen van zijn eerste demo in 2002 werkt hij samen met vaste gastzangeres Petra Janssen. In 2006 is de vaste live-bezetting uitgebreid met pianiste Maartje Smedts. Huijs heeft naast zijn soloproject ook in verschillende bands gezeten, zoals Fuse, Wioon en Wanted en speelt nog steeds in No Cause For Concern. Muzikale invloeden komen voor al van Damien Rice, David Usher en het vroegere werk van Coun ting Crows. De tweede act van het V-Kickfestival isTownsville. Deze punkrockformatie bestaande uit (ex-) leden van Facing Down, As I Am en 4Fridges heeft al tweemaal eerder een optreden verzorgt bij V-Kick. Deze band heeft al enkele albums opgenomen en ook al enkele internationale optredens verzorgd. Hierna verzorgt La Melo- dia een optreden. La Melodia is een hiphopformatie die bestaat uit een vrouwelijke MC en producer genaamd Melodee en uit DJ I.N.T. Het duo staat garant voor warme, souvolle maar ook rauwe hiphop- muziek van Hollandse bodem. Ze hebben bekendheid verworven via deTMT Kweekvijver. De vierde act is rockband Lemonseven. Deze band doet alles voor hun sound en tracks, al moeten ze er een jaar voor schrijven. Ze hebben hier door ook lang in de opnamestu dio's vertoeft. Hun eerste debuut plaat heet Sense of Sun. Dit wordt komend najaar hun eerste offici ële album. De afgelopen tijd werk ten de zes bandleden zo ongeveer volcontinu om de twaalf tracks exact te laten klinken zoals ze bedoeld zijn. Steekwoorden: Brits- geïnspireerde synth- en gitaarpop, maar eigenlijk niet onder een noe mer te vangen. Daarna gaat Jiggy Djé het V-Kickfestivalpodium betreden. Vincent Patty alias Jiggy Djé begon met rappen in 1997. Hij bracht met de groep DAC (De Amersfoorste Coörporatie) twee albums uit, diDACtici in 2002 en Professioneel Chillen in 2005. Jiggy veroverde bij de Grote Prijs Van Nederland de publieksprijs. Deze act mag daarom zeker niet ontbreken op hetV-Kickfestival. Hij staat bekend om de vin dingrijkheid en originaliteit. In De Mariakapel in Holthees opent op zondag 9 september in het kader van Open Monu mentendag de deuren voor eenieder die deze kapel, met een geschiedenis die teruggaat naar het midden van de 14e eeuw, wil komen bewonde ren. Vanaf 11.00 uur kan men in de kapel terecht, waarbij de bezoeker ook kennis kan nemen van geschriften en foto's, die de historie van de kapel beschrijven en in beeld brengen. Dat betreft zowel de oude geschiedenis van de kapel, gedu rende de vele jaren dat de kapel gebedshuis was, als de jongste historie, waarbij de kapel fungeert als devotiekapel en als centrum voor culturele activiteiten. Tot 15.00 uur kan de bezoeker vrij naar binnen lopen. Dit jaar vindt op deze dag een bijzondere acti viteit plaats in de kapel, een acti viteit, die bij uitstek geschikt is om met het hele gezin, ouders, kinderen en grootouders, mee te maken. Het sprookjeskoor Fabu- la Rasa uit Nijmegen gaat een sprookje vertolken van de Rus sische schrijver Tolstoj, genaamd: De Trom van Iwan. Dit sprookje is door het koor in een nieuw jasje gestoken. De dirigent van het koor,Albert Arens, schreef zelf nieuwe vierstemmige liederen en arrangementen voor dit sprookje. Het verhaal van het sprookje zal verteld worden door de bekende verhalenvertelster Netty Gebbing, december 2006 heeft Jiggy zijn soloalbum, genaamd Noah's Ark, uitgebracht. Na Jiggy Dje is het de beurt aan de hoofdact van het V- Kickfestival: Stevie Ann. Stevie Ann is een Nederlandse zangeres en singer-songwriter die afkomstig is uit Limburg. Ze begon al jong met het maken van muziek. Vanaf het moment dat ze piano leerde spe len, begon ze ook met het schrij ven van haar eigen liedjes. Het debuutalbum Away from Here van Stevie Ann verscheen in de zomer van 2005. Dit album bevat twaalf door Stevie Ann geschreven num mers. Stevie Ann heeft in haar nog jonge carrière al twee belangrijke prijzen gewonnen. Zo wint ze in november 2005 een Essent Award, een prijs voor jonge en veelbelo vende artiesten. Enkele maanden later, in februari 2006 mag ze een Zilveren Harp in ontvangst nemen. Bij de 3FM Awards 2006 is Stevie Ann genomineerd in de catego rie Beste Nieuwkomer. Ze trad in november 2006 op als support-act van de Engelse singer/songwriter James Morrison in de Amsterdam se Melkweg. Stevie Ann heeft in februari en maart 2007 in Wales haar tweede en het koor en de vertelster wor den hierbij muzikaal ondersteund door pianist Peter Wismans. De voorstelling begint om 15-30 uur, kent een deel voor en na de pauze van elk ongeveer 45 minuten, en tussentijds is er een pauze van ongeveer 15 minuten. Vanwege de duur van de voor stelling is voor kinderen een mini mum leeftijd van zes jaar gewenst, ook jongere kinderen zijn echter welkom, graag wel met begelei ding van de ouders. Het sprookje van De Trom van Iwan vertelt het verhaal van de boerenknecht Iwan en de mooie Olga, die in een klein huisje aan de rand van de stad wonen. Ze zijn arm, maar gelukkig. Op een dag maakt de tsaar een rijtoer en komt langs het huisje. album opgenomen. Naar verwach ting verschijnt het album in het najaar van 2007. In de aanloop naar het uitkomen van dit album verzorgde ze een geweldig optre den op Pinkpop 2007. Het V-Kick- festival wordt afgesloten door de Metalband Delain. Deze band ver zorgde tijdens Lowlands 2007 een hoofdtelefoonoptreden. Lucidity is het indrukwekkende albumde buut van Delain, een uniek gothic rock project dat is ontsproten uit het brein van (ex-Within Temptati on) toetsenist Martijn Westerholt. Westerholt benaderde een aantal muzikanten die hij waardeerde om hun talent en spel. Hij stuurde ze demo's, waagde er een aantal telefoontjes aan, en sneller dan verwacht materialiseerde zijn ver langlijstje in een project van inter nationale allure. Het project kreeg de naam Delain, geïnspireerd op het koninkrijk Delain uit het Stephen King-boek The Eyes of the Dragon. In Juli 2005 tekende Delain een contract bij Roadrun- ner Records, het metal label bij uitstek en voor Delain de ideale partner vanwege hun internatio nale contacten in en kennis van het metal genre. Niet lang daarna begonnen de opnames van het Daar ziet hij de beeldschone Olga. Hij wordt verliefd, en beweegt hemel en aarde om haar tot zijn vrouw te maken. Hoe kunnen Iwan en Olga zich verzetten tegen de wil van de tsaar? Komt dat zien en beluisteren in de Mariakapel in Holthees. Fabula Rasa is een pro jectkoor dat sprookjes vertolkt. Het koor is ontstaan uit het jonge renkoor Maranatha, al bijna dertig jaar een gemotiveerd en ambiti eus koor uit Nijmegen. Het koor telt 25 zingende leden, en staat al die jaren al onder de bezielende leiding van haar dirigent Albert Arens. Het koor won in 1995 en in 1998 het landelijk Jongerenko- renfestival, het koor is op tournee geweest in Engeland en in Oost- Europa, het heeft meegwerkt aan diverse TV-programma's en het Etan Huijs uit Venray opent het festival album in Duitsland, Finland, Zwe den en Nederland. Delain is uniek door de projectmatige opzet. Luci dity is ingespeeld en ingezongen door meerdere muzikanten, die allemaal hun eigen stempel op de muziek hebben gedrukt. "De bedoeling was om een wisselwer king te creëren tussen de verschil lende muzikanten," aldus Wester holt, die daarbij functioneerde als projectleider. Ondanks zijn prominente rol, gaf hij iedereen de vrije hand in om een eigen invulling te kunnen geven in de muziek. "Ik vind het belangrijk een positief klimaat te creëren, zij het binnen bepaalde voorwaarden". Ondanks de pro- jectvorm van Delain, bestaat de vaste kern uit Westerholt en Char lotte Wessels. Martijn is verant woordelijk voor het merendeel van de songs, terwijl de karakte ristieke stem van Chalotte Delain een sterke eigen identiteit geeft. Haar rustige, popachtige geluid onderscheidt zich van de vaak hoge opera-achtige gothic-vocalen uit het genre. koor heeft ook al een aantal cd's op haar naam staan. Sinds enkele jaren heeft het koor zich gespeci aliseerd in het muzikaal uitvoeren van sprookjes, toegankelijk voor jong en oud. Naast zingen wordt er nu ook een beroep gedaan op de thea trale vaardigheden van het koor. Als sprookjeskoor is Fabula Rasa uniek in haar soort, en staat het in Nederland aan de top. Voor ouders met kinderen biedt dit optreden in de Mariakapel een bij zondere kans om zowel volop van het spookje te genieten als kennis te nemen van de fraaie ambiance, die het monument Mariakapel voor dit sprookje weet te bieden. Om zoveel mogelijk ouders met kinderen in de gelegenheid te stel len deze voorstelling bij te wonen, is de entreeprijs ten opzichte van andere voorstellingen behoorlijk verlaagd. Uiteraard zijn niet alleen ouders met kinderen van harte uitgenodigd, een ieder die zich wel even in een sprookjeswereld wil begeven, is van harte welkom. Kaarten voor deze voorstelling kunnen worden gereserveerd bij de familie Ermers, Kapelstraat 1 in Holthees, tel. (0478)636026, en bij de familie Wijenberg, Gildestraat 6 in Holthees, tel. (0478)636390. Kaarten kunnen ook besteld wor den via www.mariakapel.nl. en vanaf een half uur voor aanvang van de voorstelling bij de ingang van de kapel, voor zover er dan nog kaarten beschikbaar zijn. Tijdens de open dag van Omroep Venray op zaterdag 15 september wordt Liesbeth Lucas sen in het zonnetje gezet. Lucas sen is dan ruim 25 jaar actief bij de radio. Eerst bij de VOS (de Ven- rayse Omroep Stichting), de voor ganger van Omroep Venray, en later bij Omroep Venray. Haar verdiensten zijn groot, met veel programma's waar zij in de loop van de jaren haar medewerking heeft verleend. Van nieuws- en actualiteiten tot ver- zoekplatenprogramma's en van carnavalsprogramma's tot thema programma's. Bekend zijn onder andere 'tVenrods Ketierke, Wan deling dur 't Roojse land, kook- programma en Toppers van toen. Lucassen beperkte zich niet alleen tot het maken van programma's maar binnen de organisatie had ze ook een groot aandeel in het goed functioneren van de Omroep. Zo verzorgde ze het inkopen van muziek voor de diverse program ma's, was penningmeester van de Stuurgroep VOS, redactielid, verzorgde mede de opleidingen voor nieuwe medewerkers en was eigenlijk het manusje van alles. In het voorjaar van 1982 meldde Lucassen zich als lid van de VOS. Daarvoor was ze al betrokken bij de VOS door haar werkzaamhe den op het Internenhuis, waar de audiovisuele dienst van het toen malige Sint Anna gevestigd was. De VOS, in de volksmond ook wel ziekenomroep genoemd, verzorg de haar programma's via de radio studio's van Sint Anna en Sint Ser- vaas en deze werden uitgezonden via de eigen huisradio. In 1980 kreeg de VOS een eigen studio in de kelder van het internenhuis, St. Theresia, op St. Anna bestaande uit een opname/uitzend afdeling met twee spreekcabines en een redactieruimte. Door rechtstreek se telefoonverbindingen was men in staat directe uitzendingen te verzorgen. De uitzendingen waren toen bestemd voor Sint Anna, Sint Servaas, Sint Elisabethziekenhuis, de Laterije, het Vincentiushuis, Spraeland en het Schuttersveld. De uitzendingen werden verzorgd door een groep enthousiaste vrij willigers, waarvan Liesbeth Lucas sen in 1982 deel uit ging maken. Het maken van programma's is in de loop van de jaren sterk ver anderd. Neem bijvoorbeeld het monteren van programma's. Als er vroeger een programma op band werd aangeleverd moest dat eerst geknipt worden. Letterlijk wel te verstaan. Er werden stukken band opnames uitgeknipt en weer aan elkaar geplakt zodat het weer een geheel werd. Tegenwoordig wordt ook nog wel geknipt maar dan is het de digitale versie van een opname die in een venster verschijnt en de ongewenste opnames of fragmen ten worden via een eenvoudige handeling op de PC verwijderd. Lucassen is met de tijd meege gaan en heeft zich al die technie ken eigen gemaakt. In 1988 dien den de VOS en Radio Wonderland, vrijwel gelijktijdig een aanvraag in bij de gemeente. Beide wilden een legaal lokaal radiostation begin nen. De handen werden ineenge slagen en gezamenlijk werd een nieuwe aanvraag ingediend. Op 26 januari 1989 werd de vergun ning verleend aan Omroep Ven ray, waarna op 24 februari 1990 de eerste kabeluitzending plaats vond. Lucassen is vanaf het samen gaan VOS en Omroep Venray als redactieraadslid nauw betrokken geweest bij de organisatie.Vooral in de beginjaren was dat niet altijd even gemakkelijk. Daarbij kreeg de Omroep diverse andere onder komens. In de beginperiode had de Omroep 2 studio's, Huize The resia Sint Anna en de Lorbaan in het Veulen. Vervolgens verhuisde de Omroep naar het Intervencol lege aan deAntoniusstraat en sinds januari 1999 naar de voormalige Dr. Poelssschool aan de Langeweg. Op deze locatie is Omroep Venray nog steeds gevestigd. Een locatie waar Lucassen zich thuis voelt. Nog steeds is zij betrokken bij de organisatie en heeft een eigen programma op de woensdag avond: Hutspot. In dit programma vindt men ook de voorliefde voor de eigen streektaal terug in o.a.'t Venrods ketierke. Maar dit twee uur durend programma van 19.00 tot 21.00 uur kent meer vaste onderdelen zoals, verzoekplaten, een kookrubriek en de Limburgse top-10. Vanwege haar veelzijdig heid op het gebied van radio heeft Lucassen al diverse onderschei dingen gekregen. In 1996 kreeg zij het Silveren Swaentje voor haar grote ver diensten met het programma Wandeling in het Roojse Land. De onderscheiding was vooral een stimuleringsprijs voor het programma waarin het Venrayse heden en verleden uitgedragen werden. Ook had zij een groot aandeel aan carnavalsonderschei ding die de Omroep ontving voor haar jarenlange bijdrage aan de uitzendingen van Circus Mok, Prinseproklemasie en Prinsenin stallatie. Waardering krijgt ze ook van collega's en wellicht ook van de luisteraars. Vijfentwintig jaar radio maken is tenslotte niet niks. Omroep Venray heeft een origi nele manier op het oog om Lucas sen te eren.Tijdens de open dag bij Omroep Venray gaat Lucassen samen met Boudewijn de Hen de presentatie verrichten van 10.00 tot 17.00 uur. Tijdens de uitzen ding wordt iedereen in de gele genheid gesteld om Lucassen aan het werk te zien en te feliciteren met haar jubileum. De Locht In september wordt het graan geoogst. Deze maand wordt dan ook niet voor niets ook wel havermaent, speltmaent of gerst- maent genoemd! Aansluitend bij deze eeuwenoude landbouwtra- ditie wordt op zondagmiddag 2 september in streekmuseum De Locht in Melderslo de jaarlijkse oogstdag gehouden met diverse demonstraties oogstverwerking zoals malen, hakselen en dorsen. Dit alles gebeurt met traditionele hulpmiddelen die met de hand bediend worden of door ouder wetse motoren worden aangedre ven. Buiten worden pannenkoeken gebakken op grootmoeders wijze. In de zadelmakerij is de zadelma ker aan het werk en leden van het Dionysos-gilde houden hun jaar lijkse Gildebierbrouwdag. Bezoe kers kunnen ook zelf gebrouwen bier proeven. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bijzondere activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. De 21e Open Monumentendag wordt in het tweede weekeinde van september gehouden. Het thema is Moderne Monumenten; monumenten van de 20e eeuw. Een roerige periode waarin de ontwikkelingen elkaar in snel tempo opvolgen. Ook in de archi tectuur en stads- en dorpsontwik keling is dat waar te nemen. De industrialisatie, de trek naar de stad, de oorlog, om er maar een paar te noemen, lieten en laten enerzijds hun sporen na, maar geven anderzijds ook mogelijk heden tot "wederopbouw" en vernieuwing. Van zaterdag 1 tot en met zaterdag 15 september staat in de bibliotheek in Venray een gedeelte van de tentoonstel ling Kijken naar Venrayse Wijken, waarmee een overzichtelijk beeld gegeven wordt van de opbouw van Venray in de vorige eeuw. Op vrijdag 7 september geeft de heer Otto van Dijk, architect te Horssen en lid van het Adviesbureau Ruim telijke Kwaliteit in een lezing uit leg bij de architectuur stromingen uit de periode 1900 - 1965 aan de hand van sprekende voorbeelden in Venray. De avond vindt plaats in het Theehuis in het Odapark, Merseloseweg 117 en begint om 20.00 uur. 2007 is ook het jaar van de Molen. Nederland kent vele dui zenden wind- en watermolens die voornamelijk door vrijwillige molenaars geheel belangeloos draaiende gehouden worden om daardoor dit unieke erfgoed voor de toekomst te bewaren. Veel molens hebben echter te kampen met achterstallig onderhoud. Door de activiteiten die georganiseerd worden door de Stichting Jaar van de Molens, hoopt men veel nieuwe vrienden en donateurs te genereren die zicht het lot van deze molens aantrekken, (zie ook www.jaarvandemolens.nl). In Merselo staat de stenen beltmo len Nooit Gedacht - gebouwd in 1867 en in 1995. helemaal geres taureerd. Deze molen wordt al vier generaties lang beheerd door de familie Michels. Tijdens het Open Monumentendag weekend 8 en 9 september is de molen op zaterdag en zondag open voor bezichtiging van 13-30 tot 16.30 en als het weer het toelaat zal de molen draaien en graanmalen. Zaterdag 8 september is de Grote Kerk geopend voor bezichtiging van 14.00 tot 16.00 uur, op zondag van 13.00 tot 16.00 uur. De toren kan beklommen worden op zater dag van 12.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 16.00 uur. Museum 't Freulekeshuus is zowel zaterdag als zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Men kan er de tentoonstelling Vensters op Ven ray bekijken. Deze omvat werken van Venrayse zondagsschilders in de periode 1930-1950 en sluit daarmee naadloos aan op het thema van de open monumen tendag. Zondagmiddag sluit de open monumentendag aan bij de manifestatie Rock My Relgion en kan er vanaf 13.00 uur in Odapark gestart worden met de wande ling van Oda naar Anna. Er is een routebeschrijving verkrijgbaar in het Theehuis, waarin nadere tekst en uitleg gegeven wordt over de kunst en monumenten die men onderweg kan tegenkomen. technisch elektro-mechanisch reparatie bedrijf Voor al uw reparaties aan elektrische en mechanische installaties. Kruidenlaan 7 Venray Tel. 06-43 198 420 0478-511 106 www.jewtech.nl - Lichaamsoefeningen gekoppeld aan bewustwording - Kleine groepen (5-6 pers.) - Start: de eerste week van september Info/Opgave: MIA TERWIJN St. Antoniusstraat 26 (accommodatie) 5801 AR Venray Tel: 0478-586807 Cursus hip hop Kunstencentrum Jerusalem in Venray start op vrijdag 7 september van 19-45 tot 20.45 uur met een cursus hip hop voor jongens en meisjes vanaf vijftien jaar. Geïnteresseerden kunnen de eerste les gratis volgen. De cursus duurt tien lessen. Opgeven via tel. (0478)585320 of e-mail Myrna@kunstencentrumjerusalem.nl. Dure vakantie gehad? V-Kickfestival 2007 op Schouwburgplein Kunst Cultuur Vraag naar de voorwaarden Soms pakken dingen duurder uit dan verwacht. Maar gelukkig werkt het ook wel eens andersom. Tijdens de voordeelweken bij Frans Lemmers woninginrichting. Want als u nu twee Auping spiraalbodems en twee Auping matrassen aanschaft, krijgt u de tweede matras voor de halve prijs* Hoeft u van die dure vakantie ook niet meer wakker te liggen... PATERSSTRAAT 3 I VENRAY TEL 0478 585 552 CONTACT@FRANSLEMMERS.N L W W WF R A N S L E M M E R S N L

Peel en Maas | 2007 | | pagina 15