Nieuwe directeur De Locht Behoud de Peel Expositiemaand bibliotheek Doe mee met het literair café Drumbandfestival Kennedy's brein Kennedy's brein PEEL EN MAAS Donderdag 30 augustus 2007 - Pagina 13 Jongerenkoor Capriccio, schoolorkest BoJeMa en het salonorkest Saltarello houden op zaterdag 8 september een reünieconcert. Zo'n dertig jaar geleden verzorgen het koor en het orkest af en toe een zon dagochtendconcert in de foyer van de schouwburg in Venray, een (nacht)mis in de Grote Kerk muzikaal ondersteunden of een musical van het Bosch- veldcollege uitvoerden. Aanvankelijk alleen als jongens koor werd Capriccio opgericht in 1965. Met de oprichting van het Boschveldcollege in 1969 werd het een gemengd jongerenkoor. Naast het koor ontstond toen ook het schoolorkest BoJeMa (Bos- chveld, Jeruzalem, Mavo) en het salonorkest Saltarello. Het koor nam regelmatig deel aan hetAVRO- korenfestival in Hilversum en een festival in Neerpelt (België) Het wist op deze concoursen regelma tig een eerste plaats in de wacht te slepen. Het ledenaantal van het koor varieerde tussen de veertig en de tachtig. De gemiddelde leef tijd lag tussen de 15 en 20 jaar. Het bestuur bestond uit koorleden en enkele ouders. Het repertoire was nogal uiteenlopend, zowel religieus en profaan, en modern en klassiek, met een zekere voor liefde voor het internationale volkslied. De leden van het orkest werden jaarlijks uitgenodigd om deel te nemen aan een muziek- kamp. Oprichter en dirigent van het koor en orkest was pater Falko Franken, Franciscaan en indertijd verbonden aan het jongensinter naat op de paterstraat, ook wel het Lyceum genoemd. Daarnaast was Falco muziekdocent op het toenmalige Boschveldcollege.Zijn niet aflatende enthousiasme was voor vele jongeren een stimulans om -zich muzikaal te ontwikkelen. Tijdens het 40-jarige jubileum van pater Falco als franciscaan wat vorig jaar gevierd werd in Heer len hebben een aantal koorleden van toen het feest opgeluisterd met een paar liederen uit de oude doos. Er was nauwelijks voor geoe fend, maar het stond als een huis. Daarom durven het koor en het orkest tijdens de reünie het ook aan om een concert te geven. Ouders, familie, vrienden, ken nissen en andere belangstellenden worden van harte uitgenodigd om weer eens ouderwets te genie ten van het enthousiasme van de koor- en orkestleden van weleer. Het concert vindt plaats in de aula van het oude Boschveld College, (gebouw C van het huidige Raay- land College) entree aan de zuids ingel. Om 20.00 uur begint het, ieder is welkom vanaf 19-30 uur. 7^ Onder de titel Vensters op Venray loopt tot en met 28 oktober 2007 in Museum 't Freulekeshuus een tentoon stelling over Venrayse zon- dagsschilders die actief zijn geweest in de jaren '30-'50. Op de tentoonstelling is een ruime keuze te zien van wer ken van veertien Venrayse schilders. Peel en Maas stelt in een nieuwe serie de kun stenaars en hun werken aan u voor. In deel 9: Giel Kusters. Giel Kusters werd geboren in Venray in 1899 en overleed aldaar in 1979- Giel voelde zich al op zeer jeugdige leeftijd aangetrokken tot het kloosterleven. Op 12-jarige leeftijd ging hij naar het juvenaat van de Broeders van Liefde Eiken- burg in Eindhoven. Vervolgens verbleef hij voor verdere opleidin gen in Gent en Noordwijkerhout. Naast het diploma van zieken broeder had hij zich ook het vak van boekbinder eigen gemaakt. Daarna keerde hij terug naar Ven ray, waar hij in Sint-Servatius als religieuze ziekenbroeder werkte tot na de bevrijding van Venray. Hij verliet het kloosterleven en de verpleging. Hij trouwde en begon een boekbinderij. Giel heeft zijn boekbinderij gerund tot hij 1964 de pensioengerechtigde leeftijd bereikte. Voor Giel brak eindelijk de tijd aan dat hij zich met hart en ziel kon toeleggen op zijn geliefde bezigheden: het tekenen, schilde ren en aquarelleren. Bij gelegenheid van het afscheid van burgemeester Custers in 1968 verscheen Giels eerste schetsboek met daarin veel voor hem dierbare Venrayse plekjes. In 1977 werd hij vereerd met de Aid Venrodse Iërepriesdoor de Venrayse afdeling van de ver eniging Veldeke. Hij is de tweede Venrayenaar aan wie deze prijs is toegekend. Een jaar later zette de Kring Venray van het Limburgs Geschied- en Oudheidskundig Genootschap hem in de bloeme tjes door hem te benoemen als lid van verdienste. In 1994 werd in Museum 't Freulekeshuus een keuze uit zijn werk geëxposeerd onder de titel Grasduinen in de schetsen van Giel Kusters. In de gids van deze expositie werd Giel als volgt gekarakteriseerd: Hij hield ervan een eenvoudig en beschei den leven te leiden. Maar toch kende iedereen in Venray de ten gere gestalte van Giel Kusters met zijn onafscheidelijke schetsboek onder d"e snelbinder van zijn fiets. Alleen al de vele door hem op papier vastgelegde dierbare en historische plekjes claimen het recht, dat Giel aan de vergetelheid zal worden onttrokken". Op deze expositie is een aan tal tekeningen en aquarellen te zien in een vitrine. Daarin is ook een aantal schetsboekjes te zien, die Giel heeft vol getekend maar waarvan de inhoud helaas niet kan worden getoond. Verder is er een portret in olieverf dat Giel heeft gemaakt van de schilder Toon Kateman (van wie ook veel werk op deze tentoonstelling), met wie Giel dik was bevriend. Verder een tweetal kleine olieverfportretten van de dorpsfiguren Jan Toep en Dolf d'n schowvaeger, en een olie verfschilderijtje van O.L. Vrouw met de Grote Kerk. Deze expositie laat het Venray van toen zien, de tijd van vóór de oorlog en vóór de massale uitbrei ding van de Venrayse wijken. Voor veel Venraynaren zijn de olieverf schilderijen, aquarellen, potlood- en pentekeningen een feest van herkenning. In een brochure is van elke schilder een kort levens verhaal opgenomen. Museum 't Freulekeshuus is te bezoeken op woensdag-, zaterdag- en zondag middag van 14.00 tot 17.00 uur. Buiten de normale openingstijden kan men na afspraak ook met groe pen terecht.Tel. (0478)583880. Jos de Kunder wordt met ingang van zaterdag 1 september benoemd tot directeur van streek museum De Locht in Melderslo. Hiermee volgt hij Harry Litjens op die medio oktober aanstaande met pensioen gaat. Litjens blijft wel als vrijwilliger verbonden aan De Locht. De Kunder is 53 jaar oud en geboren en getogen in de regio Noord-Limburg en heeft een opleiding gevolgd tot historisch geograaf, met als specialisatie toponymie en nederzettingsgeo- grafie. Hij is dertig jaar lang werk zaam geweest in het onderwijs, waarvan de laatste vijftien jaar in een managementfunctie. Zijn speciale belangstelling gaat uit naar locale geschiedenis. De Locht staat bekend als streekmuseum, maar tevens als Nationaal Asper ge- en Champignonmuseum. Elke zes maanden wordt rondom een nieuw thema op creatieve wijze wisseltentoonstelling opgebouwd. Elke zondagmiddag zijn er speci ale demonstraties en activiteiten. De natuurwerkdagen in de Peel, die de Stichting Werkgroep Behoud de Peel al meer dan een kwart eeuw houdt voor een vrij- willigersgroep van alle leeftijden gaat op zaterdag 8 september weer van start. Per werkdag ver schijnen gemiddeld een stuk of acht deelnemers. Er wordt voor opdrachtgever Staatsbosbeheer klusjes voor een onmisbaar stuk natuurbeheer uitgevoerd. Vooral houden ze met zaag en takken- schaar de Peel mooi vrij van teveel begroeiing. De Peel was van oor sprong een hoogveen van vele duizenden hectaren groot. Het bestond voornamelijk uit veen- mossen, was zeer nat, arm aan voedingsstoffen en erg zuur. Door ingrijpen van de mens -te weten turf steken en ontginnen tot land- bouwgrond- is deze Peel tegen woordig een heel stuk kleiner en ook droger geworden. De moder ne landbouw rondom de Peel, met zijn lage waterstanden, zorgt voor nog meer verdroging. Door deze verdroging en vermesting dreigen de zeldzame hoogveenplanten te worden overwoekerd door gras en berken. Daarom worden er bomen gezaagd en geknipt om het typische open veenlandschap te behouden en terug te krijgen. Zeldzame planten zoals veenmos- sen, Zonnedauw en Lavendelhei- de, maar ook vogels zoals Wulp, Blauwborst, ganzen en Kraanvo gels blijven daardoor behouden. Het werk gebeurt in opdracht van Staatsbosbeheer, de eigenaar van het gebied. Omdat er deskundige begeleiding is is het werk ver trouwd voor kinderen vanaf een jaar of tien, zodat een groep van gevarieerde leeftijd aan het werk kan. Groepen zijn uitgenodigd om eens mee te doen. De werkdagen zijn de zaterdagen om de andere week. De start is om 9 00 uur. Waar wordt gewerkt hoort men bij opgave. Eventueel worden er mensen opgehaald bij het station. Voor gereedschap en werkhand schoenen wordt gezorgd. De deelnemers zorgen zelf voor laarzen, een lunchpakket en eventueel regenkleding. Er wordt tot ongeveer 14.00 uur gewerkt, maar uiteraard staat het iedereen vrij om eerder terug te gaan. Waar men de eerste keer naar toe gaat is nog niet bekend, wel dat men bij elkaar komt bij de kerk van Liessel. Opgeven kan bij coördi nator Wim van Opbergen via tel. (0493)319610 of via e-mail wvop- bergen@hetnet.nl. In de bibliotheek in Venray is van zaterdag 1 tot en met zaterdag 15 september een gedeelte van de tentoonstelling Kijken naar Ven rayse Wijken te zien. Deze tentoon stelling is eerder te zien is geweest in 't Freulekeshuus. Aanleiding is de 21ste Open Monumenten dag op zondag 9 september. Het thema van deze dag is Moderne Monumenten, monumenten van de twintigste eeuw. Verder toont Lies van Aarle-Kurvers uit Seve- num van zaterdag 1 tot en met zondag 30 september haar kera miek in de bibliotheek. Van Aarle- Kurvers is in 1998 begonnen met het maken van poppen en beelden uit verschillende materialen, zoals stof met pretex, papydur, zelfdra gende klei, lood, en keramiek. Na het volgen van verschillende cur sussen en drie jaar Kunstcollege Weert heeft ze uiteindelijk toch gekozen voor keramiek en brons. Ze boetseert in haar atelier aan de Kleefsedijk in Sevenum mas sieve beelden en sculpturen van keramiek die, afhankelijk van de gewenste afwerking, in elektri sche, gas, of houtgestookte ovens worden gebakken. Hierna wor den de beelden geglazuurd, raku gestookt, of geschilderd en even tueel gepatineerd. De bronzen beelden worden in eigen beheer gegoten bij de bronsgieterij van Jos Boerekamps in Nederweert. In 2003 heeft ze haar eigen galerie aan huis geopend met twee prach tig aangelegde beeldentuinen van ruim 2500 vierkante meter. In de tuinen worden permanent eigen handig gemaakte beelden van keramiek en brons geëxposeerd. De tuinen zijn het hele jaar door geopend op zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur, en de eerste en derde zondag van de maand van 11.00 tot 17.00 uur, en verder na een afspraak via tel. (077)4671630. Ook kunnen op afspraak speciale demonstraties of exposities ver zorgd worden. Van maandag 17 tot en met zondag 30 september is in de bibliotheek de expositie Oude schoonheid van Limburg te zien. Deze expositie ter ere van de kunsthistoricus Prof. Dr. J.J.M. Timmers (Sittard 1907- Maastricht 1996) brengt de oude kunst uit Limburg onder de aandacht bij een groot publiek. Middels grote sereens worden acht topstukken uit de twaalfde eeuw, bloeitijd van de Romaanse kunst en cultuur in onze regio, geïntroduceerd. Belicht worden onder meer de crypte in de abdijkerk van Rolduc, het evangelieboek van Susteren, de reliekschrijn van Sint Servaas te Maastricht en beeldsnijkunst uit de Gothiek zoals het Marianum van de Sint-Martinuskerk inVenlo. De exposities zijn gedurende de openingstijden van de biblio theek te bezichtigen. Uitgebreide informatie is te vinden op www. obvenray.nl. Dance Events Veltum Met ingang van het nieuwe sei zoen houdt Dance Events Veltum elke eerste en derde zaterdag van de maand dansavonden in activiteitencentrum 't Schöpke in Veltum. Dit gebouw heeft vrij recent een metamorfose onder gaan door het aanbrengen van een speciale dansvloer, airco en sfeerverlichting. Naast de twee wekelijkse stijldansavonden is er iedere eerste zaterdag van de maand een salsa-avond. Liefheb bers van salsa, bachata, merengue en zouk komen hierbij helemaal aan hun trekken. De aanvang van deze avonden is telkens om 21.00 uur. De eerste stijldansavond is op zaterdag 8 september. Salsaliefheb bers zijn welkom vanaf zaterdag 6 oktober. Voor nadere informatie kan men contact opnemen via tel. (0478)587396. Muzikale zondag Op De Servaashof in Venray vindt zondag 2 september van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale middag plaats met een optreden van pretband De Bloeiende Ram menas uit Sevenum. Deze band bestaat uit ongeveer zeventien enthousiaste amateurmuzikanten. De bezetting lijkt het meest op een bigband: saxen, trompetten, trombones, ritme sectie (drums, bas, gitaar, accordeon) en zang. Het repertoire bestaat voorname lijk uit prettig in het gehoor lig gende populaire liedjes, qua stijl variërend van soul, funk, blues, pop met hier en daar wat impro visatie. Alle nummers zijn eigen arrangementen van bandleider Ray Drossaert. Belangstellenden zijn van harte welkom in het res taurant Le Tambourin op De Ser vaashof in Venray. De organisatie is in handen van het Intern Acti viteiten Centrum en restaurant Le Tambourin van de GGZ Noord- en Midden-Limburg. Muziek voor Volwassenen De basiscursus Muziek voor Volwassenen gaat op donderdag 30 augustus bij Kunstencentrum Jerusalem in Venray weer van start. Op afwisselende wijze worden de cursisten vertrouwd gemaakt met onder meer het notenschrift, samenspel en instrumentenleer. Vooral tengevolge van de prak tijkgerichte benadering hebben veel volwassenen de weg naar het zelf muziek maken, alleen of met anderen, gevonden. De les sen worden gegeven in lokaal 0.12 van 19-30 tot 21.15 uur. Het is voor nieuwe cursisten tot en met de derde les nog mogelijk om in te stromen. Voor meer infor matie kan men contact opnemen met het Kunstencentrum via tel. (0478)585320. Ladiesnight in bioscoop In het Luxor Theater in Venray vindt op woensdag 5 september een Ladiesnight plaats. Deze spe ciale avond, die helemaal op vrou wen is gericht, is reeds in het hele land al een succes en lijkt ook in Venray goed aan te slaan. De film van deze avond is No Reservati ons, een romantische komedie met Catherina Zeta Jones en Aaron Eckhart. Het programma van de avond is als volgt: Vanaf 19-15 uur is de ontvangst met een welkomst- drankje in de bioscoop. Om 20.00 uur start de film en na de voorstel ling gaan de dames naar restaurant plein 14 (op loopafstand), waar ze meegenomen worden op een klei ne culinaire ontdekkingsreis in de stijl van de film.Tevens zijn er nog een aantal gastbedrijven aanwezig zijn, die graag informatie geven over de producten waarin zij gespecialiseerd zijn. Momenteel hebben Hunkemöller en lei Paris al toegezegd. Reserveren voor deze speciale Ladiesnight kan via www. luxorvenray. nl. ^aeuri- De augustusmaand brengt de volgende opgave: Elk woord dat wordt geschreven is een aanslag op de ouderdom. Tenslotte wint de dood, jazeker, maar de dood is slechts de stilte in de zaal nadat het laatste woord geklonken heeft. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tot donderdag 20 september. Ook op www.literair- cafe-venray.nl. is deze opgave te vinden! Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdie nen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Het aantal inzenders en het aantal goede oplossingen blijven gestaag groeien. Er zijn weer twee nieuwe namen in onderstaande stand te vinden. Mevrouw I. Ophey en de heren J. Bekenes,A. Ederveen en P.Weerts hebben 60 punten. Mevrouw J. Cruysberg scoorde 55 punten, mevrouw H. Craghs 50 pun ten, de heer A. Leyssen 40 punten en mevrouw P. Wennekers 30 pun ten. De heren T. van Elst,A. Kroft, L. Lahaye en R. Lamers behaalden ieder tot nog toe 10 punten evenals mevrouw L. van Berlo-Lenssink. Het gedicht van de vorige maand heeft een vederlichte inhoud; op een zeer oorspronkelijke manier worden de gevoelens weergegeven van iemand die zomaar in de zon ligt en daar eindeloos van kan genieten. Het gedicht is van Hans Andreus en heet Liggen in de Zon. Liggen in de zon Ik hoor het licht het zonlicht pizzicato de warmte spreekt weer tegen mijn gezicht ik lig weer dat gaat zo maar niet dat gaat zo ik lig weer monomaan weer monodwaas van licht. Ik lig languit lig in mijn huid te zingen lig zacht te zingen antwoord op het licht lig dwaas zo dwaas niet buiten mensen dingen te zingen van het licht dat om en op mij ligt. Ik lig hier duidelijk zeer zuidelijk lig zonder te weten hoe of wat ik lig alleen maar stil ik weet alleen het licht van wonder boven wonder ik weet alleen maar alles wat ik weten wil. Hans Andreus Het seizoen 2007-2008 start zondag 23 september om 11.30 uur in het Theehuis van het St. Odapark met de komst van Frank Westerman, grootmeester van de literaire non-fictie en auteur van onder andere het boek De graanrepubliek. Ook voor Ararat werd hem veel lof toe gezwaaid. In het nieuwe seizoen staan ook verder nog aantrekkelijke schrijvers geprogrammeerd. Adriaan van Dis komt op 4 november, Rascha Peper op 6 april en Judith Koelemeijer op 18 mei 2008. De donateurs kunnen in het nieuw verschenen programma lezen dat ook Mallemoer en de uitreiking van de 15e Raadselige Roos niet ontbreken! Wie donateur wordt van het Literair Café krijgt daarvoor bij elke activi teit een persoonlijke uitnodiging van het Literair Café en ontvangt per bijeenkomst een korting. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kan men verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1,5801 RR Venray, tel. (0478)582948 maar ook via www.literair-cafe-venray.nl. In gemeenschapshuis De Linde in Oirlo wordt op zondag 2 sep tember het districtsfestival gehou den van de regio Venray-Venlo van de Limburgse Bond van Tamboer korpsen. Gedurende de dag treden er negen korpsen uit de regio op. Het programma begint om 10.00 uur en eindigt om circa 16.30 uur. De optredende korpsen zijn achtereenvolgens drumband Ons Genoegen Oirlo, drumband fan fare Concordia Wanssum, drum band schutterij Sint Petrus Roggel, drumband koninklijke harmonie Arcen, drumband fanfare Semper Avanti Grashoek, tamboerkorps schutterij 't Zandakker Gilde St Jan Venray, muziekvereniging De Peelklank jeugd Jes Ysselsteyn, drumband muziekvereniging De PeelklankYsselsteyn en drumband Majoretten Maasbree. De deelne mende korpsen brengen een geva rieerd concertprogramma dat de moeite waard is. Zij laten horen dat drumbands, ofwel slagwerken sembles, mooie muziek kunnen maken; zeer in het bijzonder ook de korpsen uit de hogere divisies. De marsmuziek heeft veelal plaats gemaakt voor concertwerken waarbij allerlei effectinstrumen ten en melodische instrumenten gebruikt worden waarmee weer allerlei sferen kunnen worden opgewekt. De optredens worden beoordeeld door Jos Stoffels uit Thorn die al tientallen jaren een bekende in de drumbandwereld. Voor veel korpsen is het ook een voorbereiding op een concours later in het jaar. Het festival wordt gehouden in gemeenschapshuis De Linde in Oirlo en iedereen is van harte welkom om te komen luisteren. Boekrecensie in Peel en Maas Na haar terugkeer uit Grie kenland wordt archeologe Louise Cantor geconfronteerd met de dood van haar vijfen twintigjarige zoon Henrik. Volgens de politie is het zelf moord, maar Louise legt zich hier niet bij neer. Ze weet zeker dat Henrik nooit de hand aan zichzelf zou slaan. Louise besluit te onderzoeken waar Henrik de laatste jaren mee bezig was. Ze volgt een spoor dat via Spanje uiteindelijk naar Mozambique voert. Henrik blijkt verwikkeld te zijn geweest in een heftige strijd tegen aids en de meedogenloze, op winst beluste medische industrie. Schrijver Hen- ning Mankei (Zweden, 1948) is de meest gelezen Zweedse mis daadauteur. Van zijn boeken zijn wereldwijd meer dan 30 miljoen exemplaren verkocht. Bij De Geus verschenen de Inspecteur Wal- lander-reeks, De terugkeer van de dansleraar (beste misdaadroman van 2005), Voor de vorst en Laby- HENNING MANKELL rint. Henning Mankell schreef ook de Verteller van de wind, Daniël, zoon van de wind,Tea-Bag, Ik sterf, de herinnering leeft, Het oog van de luipaard, Diepte en Aan de oever van de tijd. Kennedy's brein is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 22,90 euro. Reünieconcert Capriccio, BoJeMa en Saltarello Vensters op Venray - ••••••*- Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13