Vangnetregeling schoolzwemmen populair Oud-pastoor Oirlo overleden Informatie over water Geen extra subsidie schouwburg Wereldwinkel staat voor eerlijke handel Paul Rongen brengt tweede bundel uit ï-;yg, a Discussie over openingstijden horeca Bibliotheek: geen contributie jongeren Moedercentrum bestaat een jaar i snoeigoed ft Laat u inspireren PEEL EN MAAS door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 23 augustus 2007 - Pagina 5 In zwembad De Sprank start op woensdag 5 september de eerste zwemles voor de kinderen die zich hebben aangemeld voor de vangnetregeling schoolzwemmen. Maar liefst 41 kinderen maken gebruik van deze regeling. Op kosten van de gemeente krijgen deze kinderen een kans om het zwemdiploma A te halen. Afgelo pen schooljaar is het schoolzwem men afgeschaft, waardoor veel kinderen buiten de boot dreig den te vallen. Hierdoor is vanuit de politiek de behoefte ontstaan voor een vangnetregeling. Ook wethouder Emonts is erg tevre den."Ik vind het erg belangrijk dat ieder kind de kans krijgt om het zwemdiploma A te behalen. De vangnetregeling schoolzwemmen zorgt hiervoor." De gemeenteraad heeft op 8 mei jl. de vangnetrege ling schoolzwemmen vastgesteld. De vangnetregeling is bedoeld voor kinderen uit de gemeente Venray die bij de start van groep 5 van een Venrayse basisschool niet in het bezit zijn van een zwem diploma A. De kinderen hebben vóór de zomervakantie via school een aanmeldingsformulier gekre gen. Via deze weg konden zij zich opgeven voor de vangnetregeling. Vorige week is Sjir Gelissen op 92-jarige leeftijd overleden. De oud-pastoor van Oirlo en Geijsteren was de oudste nog in functie zijnde priester van Nederland. Gelissen werd geboren op 14 juni 1915 in Maria Hoop als zoon van het hoofd der school. In 1927 ging Gelissen naar het kleinsemi narie Rolduc in Kerkrade en ver volgens naar het grootseminarie in Roermond. Op 9 maart 1940 werd hij tot priester gewijd. Vervolgens werd hij leraar in Sittard, kapelaan in Maastricht en kreeg hij een stu dieopdracht aan de Gregoriana in Rome. Als doctor in de theologie werd de Katholieke Hogeschool in Tilburg zijn nieuwe werkge bied. Daar was hij ruim tien jaar studentenmoderator, pastor en bouwpastoor van de Maranatha- kerk van de Tilburgse studenten parochie. In 1970 werd Gelissen pastoor in Geijsteren en daarna in Oirlo. In die periode was hij ook godsdienstleraar aan het Bosch- veld College in Venray, het huidige Raayland College. In 1979 werd hij pastoordeken van Gennep. In 1982 ging hij met emeritaat en verhuisde naar het Brabantse Oir- schot.In 1992 besloot hij opnieuw het actieve parochiewerk in te gaan. De 77-jarige Gelissen werd toen pastoor van Banholt, dat zo'n 1.100 katholieken telt, en bleef dit tot aan zijn dood. Zelf zei hij daar over enkele jaren geleden: "Zolang als het kan, ga ik door." De begrafenis was afgelopen zaterdag 18 augustus in de paro chiekerk van Banholt. De LLTB-afdelingen Horst-Seve- num en Venray e.o. houden op donderdag 23 augustus een infor matieavond over de laatste stand van zaken omtrent water. Grondwateronttrekkingen, maaibeleid en Nieuw Limburgs Peil. Het zijn ontwikkelingen waar de boer en tuinder mee te maken krijgt in de dagelijkse praktijk. Reden voor de LLTB-afdelingen Horst-Sevenum en Venray e.o. om er, exclusief voor hun leden, een informatieavond aan te wijden. Tijdens de bijeenkomst worden twee inleidingen gehouden. Ad van Iersel geeft de aanwezigen uitleg over het watersysteem dat hij heeft ingevoerd op zijn bedrijf, ook wel bekend als 'het pijpje van Van Iersel'. Aan de orde komen onder meer neerslag, verdamping, waterhuishouding en hoe agrari ërs de tekorten in de zomer kun nen minimaliseren. Vervolgens is het woord aan Frans Verdonk- schot, hydroloog bij het Water schap Peel en Maasvallei. Hij zal een uitleg geven over het Nieuw Limburgs Peil, het nut van meer peilverhoging, de belangen van de langbouw en waarom het dit keer wel moet lukken met stuwtjes. Na de inleidingen is er ruimte voor het stellen van vragen. LLTB-leden uit de gemeenten Horst aan de Maas, Sevenum, Meerlo-Wanssum en Venray zijn op donderdag 23 augustus om 20.00 uur welkom in zaal Roelanzia inYsselsteyn. De gemeente Venray heeft een extra subsidieaanvraag van twee ton van de schouw burg Venray afgewezen. De schouwburg deed de aan vraag om aan de wettelijke eisen voor brandveiligheid te kunnen doen. De reden van de afwijzing is volgens de gemeente dat de aanvraag niet voldoet aan de algemene sub sidieverordening. Daarnaast is de jaarlijkse subsidie aan de schouwburg mede bedoeld voor dergelijk onderhoud. In artikel 25 van de algemene subsidieverordening is bepaald dat een eenmalige subsidie uit sluitend kan worden toegekend voor een eenmalige activiteit en/of experiment. De aanvraag van de schouwburg voldoet vol gens de gemeente niet aan deze voorwaarde. Daarnaast is in het afgesloten subsidieconvenant tus sen gemeente en schouwburg afgesproken dat de schouwburg zelf verantwoordelijk is voor het beheer en onderhoud van het pand. Hieronder vallen ook maatregelen ten behoeve van de brandveiligheid. De schouwburg ontvangt jaarlijks ruim 800.000 euro subsidie. Het is de taak van de gemeente om erop toe te zien dat de brand veiligheidseisen worden nage leefd. Tijdens reguliere controles op gebruiksvergunningen zijn in 2006 tekortkomingen op dit gebied geconstateerd. Na de laat ste controle in 2007 is gebleken dat de schouwburg diverse tekort komingen heeft hersteld. Maar de meest ingrijpende aanpassing, namelijk de realisering van een brandmeld-/ontruimingsinstalla- tie, is nog niet uitgevoerd. Het college van B en W heeft op advies van de brandweer op 10 juli 2007 besloten de huidige situatie te gedogen, op voorwaarde dat de schouwburg in het nieuwe sei zoen 2007-2008 beschikt over een adequaat functionerende bedrijfs- hulpdienst. Met deze aanvullende maatregel is het dan toch mogelijk om in geval van brand het pand op veilige wijze te ontruimen. Voor het seizoen 2008-2009 zal de schouwburg over een adequate brandmeld-/ontruimingsinstallatie moeten beschikken. Heli-Meeting De Pioniers Motormodelvliegclub De Pio niers in Venray houdt op zondag 26 augustus voor de tweede maal een Helikopter Dag. De club is opgericht in 1974 en bestaat dus nu 34 jaar. Sinds een paar jaar wordt er ook met helikopters gevlogen. Tijdens een Heli-Mee ting mogen alleen helikopters vliegen uit binnen- en buitenland. Er komen zelfs turbinehelikopters. De helikopters gaan de meest spectaculaire stunts uithalen van 3D tot extreem 3D, maar ook het normale vliegen komt aan bod. Ook zijn er schaalmodellen aan wezig. Verder zijn er microheli kopters te zien. Microhelikopters zijn kleine helikopters die soms de grootte van 35 cm hebben of nog kleiner. Het evenement begint om 10.00 uur en gaat door tot onge veer 18.00 uur. Voor verdere infor matie kan men kijken op www. pioniers-venray.nl. e-mail: Deelnemer aan derdewerelddag op zondag 16 september In het centrum van Venray, op het Henseniusplein, vindt op zondag 16 september de vijfde Derdewerelddag Ven ray plaats. Vorig jaar was de Derdewerelddag Venray een groot succes en dit heeft alle aangesloten organisaties van de Stichting Mondiaal Plat form Venray gemotiveerd om ook dit jaar weer hun activitei ten en projecten aan de Ven rayse burgers te presenteren. Wereldwinkel Venray is een van de deelnemers en vestigt de aandacht op eerlijke han del met landen uit de derde wereld. Zeventien jaar geleden werd de Wereldwinkel in Venray opgericht. Of beter heropgericht, want in de jaren zeventig werd er al vanuit de Schoolstraat koffie verkocht. "Maar dat was heel kleinschalig", weet Aartje Woltjer, bestuurslid en winkelcoördinator van Wereld winkel Venray zich nog goed te herinneren. "Tijdens een happe ning in het teken van wereldvoed- seldag in de schouwburg werd de Wereldwinkel Venray weer nieuw leven ingeblazen." Met steun van Oikos en het Platform Mondiale Vraagstukken werd opnieuw een bescheiden begin gemaakt met een marktkraam op vrijdagavond en zaterdagmiddag in het cen trum van Venray. Later vond de Wereldwinkel onderdak in een klein winkeltje dat door Peter Tielen beschikbaar werd gesteld. Die ruimte was al snel te klein. Samen met Werk op Maat werd medio jaren negentig een klein deel van het huidige winkelpand aan de Henseniusstraat in gebruik genomen. Met de verkoop van koffie, thee, suiker en kunstnijver- heidsproducten werd weer een voorzichtige start gemaakt. De omzet bedroeg destijds nog geen 10.000 gulden en de Wereldwin kel werd gerund door zo'n acht vrijwilligers. Tijdens de verbou wing van het pand zocht en vond de Wereldwinkel Venray onderdak in het huidige VW-pand aan het Henseniusplein. "Dat waren enke le gouden maanden. Je zat precies in de loop van het winkelend publiek. Helaas was de ruimte te duur om ons daar permanent te vestigen"aldus Woltjer. EERLIJKE PRIJS De filosofie van alle Wereld winkels in Nederland is duidelijk, winst maken is geen doel, integen deel eerlijk handelen met produ centen uit de derdewereld landen is het devies. Veel van de produc ten die je koopt komen niet uit Nederland. De meeste producten worden buiten Europa gemaakt: de kleding die je draagt, de schoe nen in je kast, de potten en pan nen in de keuken, dat leuke vaasje op je vensterbank. Eigenlijk staan we nooit stil bij de herkomst van de producten die we kopen. In de supermarkt kopen we wat we nodig hebben en in de kleding winkel kopen we wat in de mode is. Wij vinden het heel normaal dat we precies kunnen kopen wat we willen. De makers van de artike len, producenten, wonen veelal in landen als India, China, Peru en Kenia. Landen waar de mees te mensen arm zijn en een hard leven hebben. De Wereldwinkels proberen hier iets aan te doen. Door er voor te zorgen dat ze wel weten waar de producten in de Wereldwinkel vandaan komen. Door eerlijk te handelen met de producenten. "De producenten in die landen verdienen een eerlijke prijs, zodat er voor de mensen die er werken goede arbeidsomstan digheden worden gecreëerd en er geen kinderarbeid is", legt voorzit ter Jan Poels van de Wereldwinkel Venray uit. "Daarom verkoopt de Wereldwinkel juist hun producten. Quitte spelen is geen probleem, als we onze boodschap maar kun nen uitdragen." "We hoeven ook geen winst te maken, daarom hoeft de marge niet zo groot te zijn. We werken hier in de winkel dan ook alleen met vrijwilligers", vult Anne-Sophie Hoedemaekers, bestuurslid pr, aan. JONG BLOED Dat de Wereldwinkel Venray zich in een steeds grotere popula riteit mag verheugen, blijkt uit de omzetstijging. De 10.000 gulden omzet in de beginjaren zijn een peulenschilletje in vergelijking met de huidige omzet van 80.000 euro. Jan Poels: "Het assortiment is in de loop van de jaren ook aan zienlijk uitgebreid. Het bestuur bestaat nu uit vijf mensen en er zijn 30 vrijwilligers actief. Al blijft het moeilijk om nieuwe vrijwil ligers te werven. De gemiddelde leeftijd is 60 jaar, nieuwe jongere medewerkers zouden ontzettend welkom zijn." De Wereldwinkel Venray zit niet stil om nieuw, jong bloed binnen het vrijwilligersbe- stand te krijgen. Het afgelopen jaar nam de organisatie deel aan een pilotproject van de vrijwilli gersorganisatie Match. Aartje Wol ter: "Twee 4 VWO-leerlingen van het Raayland College hebben in het kader van een maatschappe lijke stage hier gewerkt. Dat heb ben ze als zeer prettig ervaren. De meiden hebben ook aangegeven dat ze in de vakanties een handje willen komen helpen. Dat zijn plezierige ontwikkelingen. Het zou ontzettend leuk zijn als meer jongeren zich willen inzetten voor de Wereldwinkel." "We zijn ook afhankelijk van de inzet van de vrijwilligers", aldus Jan Poels, "Daar draait de hele organisatie op. We merken wel dat de mensen hier met plezier werken. De sfeer is goed en voor veel mensen is de ideële uitstraling van de winkel een reden om hier te werken." "En dat is uniek", vult Anne-Sop- hie Hoedemaekers aan, "In andere plaatsen ligt dat vaak heel anders. De vrijwilligers voelen zich hier op hun gemak. Ze willen ook wat extra's doen om het klanten naar de zin te maken. Ze zijn bereid om dingen over de producten op te zoeken, zodat ze naar de klanten toe een verhaal hebben. Ze kun nen uitleggen van waar een pro duct afkomstig is, wat het is, hoe het wordt gemaakt. Vol enthousi asme brengen ze hun kennis over. En dat wordt door de klanten bij zonder op prijs gesteld." BOODSCHAP Wereldwinkel heeft een impor teurserkenning van de landelijke vereniging Fair Trade Organisatie. Dat betekent dat de organisatie op een respectvolle manier omgaat met de mensen in de produceren de landen, de producten voorfinan ciert, oog heeft voor gezondheid en milieu en bovenal een eerlijke prijs betaalt voor de producten. Daarbij dienen de Wereldwinkels de eigen broek op te houden. De organisatie krijgt geen subsidies, maar is afhankelijk van giften en de bereidheid van de mensen om producten te kopen. Het assor timent wordt steeds groter en gevarieerder. Van koffie, thee en wijn, tot vruchtensap, broodbeleg en snoep, kunstnijverheid in de vorm van poppetjes, boekensteu nen, rieten mandjes en mokken, maar ook sieraden, wenskaarten en bureauartikelen en speelgoed. Naast de vaste klantenkring zijn vooral de grootafnemers een belangrijke bron van inkomsten voor de Wereldwinkel Venray. Met de feestdagen in aankomst wordt het weer topdrukte. Jan Poels: De kerstpakketten zijn een belangrij ke omzetfactor. Zeker als het gaat om grote bedrijven die iets voor hun personeel willen doen. De klanten kunnen echter ook voor een mooi ingepakt pakketje van drie euro bij ons terecht. Dat is het mooie bij de Wereldwinkel, je kunt er terecht voor een origineel cadeau. Bovendien steun je de mensen in de derdewereld. Want dat blijft het allerbelangrijkste, het uitdragen van onze boodschap." Wereldwinkel Venray is geves tigd aan de Henseniusstraat 3a in Venray, telefoon 0478-588571. Paul Rongen uit Heijen ver raste vorig jaar de Limburgse gemeenschap met een bundel limericks geënt op Limburgse plaatsnamen. Nu een goed jaar later laat hij opnieuw van zich horen met een nieuwe bundel, nu gelinkt aan Noord-Brabant- se plaatsnamen. Noord-Brabant in Limericks, heet de nieuwe bundel die de 71- jarige oud-Venraynaar aan direc teur Thijs Kuipers van BiblioPlus Land van Cuijk en Maasduinen aangeboden heeft. Zo eenvou dig als de bundel aan de buiten zijde eruit ziet en zo eenvoudig de opbouw van de bundel, zo doordacht is de inhoud van de limericks. Pak een beroep, een plaatsnaam, maak een kwinkslag en in vijf regels wordt een situatie geschetst waardoor de lezer moet glimlachen. Per bladzijde zijn vier limericks opgenomen, af en toe afgewisseld met een illustratie van Ton Laeven. Voorbeeld: Een romanschrijver uit Rosmalen, Publiceerde veel streekverhalen, Laatst beschreef hij een streek, Die, zoals later bleek, Hij zelf vaker wist uit te halen. 180 van dit soort limericks staan opgetekend in de nieuwe bundel WM van Rongen, 26 meer dan in zijn eerste bundel Limburg in Lime ricks. Sinds zijn eerste voorzich tige succes, van zijn eerste uitgave werden er meer dan zeshonder verkocht, lijkt de Heijense oud bankdirecteur te zijn gegrepen door het limerickvirus. "Ik ben er Oud-Venraynaar Paul Rongen is trots op zijn nieuwe bundel, bijna dagelijks mee bezig", zegt de laatbloeier in dit genre. "Ik heb deze limericks bijna letterlijk bij elkaar gefietst." Veel ideeën deed hij namelijk op tijdens zijn fiets tochten met zijn vrouw Nelly. Ook de bibliotheek waar hij regelmatig is te vinden, vormt een belangrijke inspiratiebron evenals de wegen atlas waar hij dankbaar gebruik van maakt als hij verlegen zit om een plaatsnaam. "Ik lees veel meer met de ogen open en elke lime rick wordt gewikt en gewogen", zegt Rongen beslist. "Maar het is leuk om te doen en ik heb ook de tijd om het te doen." Over de limericks in de nieuwe bundel is hij best tevreden. "Ik vind wel dat er progressie in zit. Het zijn kleine literaire hoogstandjes waar ik zelfs 's nachts soms mee bezig ben." Het ziet er naar uit dat we van deze limerickschrijver die eigen lijk bij toeval bij dit genre is uit gekomen, nog veel meer mogen verwachten. In een oude sigaren doos liggen al weer 137 nieuwe limericks te wachten. Nu gekop peld aan plaatsnamen verspreid over heel Nederland en enkele uit het buitenland. Op de vraag of deze nieuwe creaties ook tot een nieuwe bundel zullen leiden, hult de schrijver zich in diploma tiek stilzwijgen. De zestig pagina's tellende bundel Noord-Brabant in Limericks in paperbackformaat is via www.boekscout.nl. te bestel len of bij de boekhandel (ISBN: 978-90-8834-132-8) te bestellen. De gemeente Venray houdt een discussiebijeenkomst over de openingstijden voor de horeca in Venray. De avond wordt gehouden op 4 september in de Witte Hoeve aan de Castraat 5 in Venray. Het programma begint om 19-30 uur en duurt uiterlijk tot 21.00 uur. De zaal is open vanaf 19.00 uur. In oktober van dit jaar doet het col lege van B en W een voorstel aan de gemeenteraad over het herin voeren van vaste sluitingstijden voor de Venrayse horeca. Graag wil de gemeente de mening van diverse betrokkenen meenemen in de voorstel. Hiervoor houdt zij op 4 september een discus sieavond. Voor deze bijeenkomst zijn diverse betrokken partijen uitgenodigd, zoals de horeca zelf, de politie Venray, het Wijkplatform Venray Centrum, Venray Centraal en uiteraard het uitgaanspubliek. Tijdens de avond zullen de aanwe zigen met elkaar van gedachten wisselen over onder andere de concrete openingstijden, het ver schil tussen natte en droge horeca en afwijkende dagen. Met ingang van 2008 kun nen jongeren tot achttien jaar weer gratis lid worden van de Venrayse bibliotheek. Vanwe ge een bezuiniging op de sub sidie door de gemeente Ven ray, werd in 2003 contributie ingevoerd voor de groep van veertien tot achttien jaar. Voorheen mocht deze groep altijd gratis lid worden. De maatre gel wordt vijf jaar later dus weer teruggedraaid. Het heeft onder meer te maken met de aanko mende fusie met de bibliotheek van Horst aan de Maas waar het lidmaatschap tot achttien jaar al gratis is. Met Meerlo-Wanssum bestaat een samenwerkingsover eenkomst. De samenvoeging van de drie bibliotheken zal ingaan op 1 januari 2008. Landelijk is ook afgesproken dat pas vanaf acht tien jaar contributie mag worden geheven. Het is opgenomen in het landelijk certificeringsysteem waaraan de nieuwe basisbiblio theken moeten voldoen. In Venray gaat het om ongeveer duizend jeugdleden in deze leeftijdsgroep. Zij betalen 7 euro voor een jaar abonnement. De bibliotheek krijgt van de gemeente 7.000 euro extra subsidie om de gederfde inkom sten te compenseren. Het blijkt ook dat steeds minder jongeren in de categorie van veertien tot achttien jaar lid zijn van de biblio theek. Het weliswaar geringe con tributiebedrag blijkt soms toch een drempel te zijn. Bovendien is leesbevordering voor deze leef tijdsgroep een speerpunt van het convenant dat de bibliotheek met de gemeente heeft afgesloten Wie vorige week tijdens de inloopmiddag het Moedercen trum Venray binnen liep, werd enthousiast begroet door een achttal bezige vrouwen die al de hele dag druk in de weer waren met de voorbereidingen voor de viering van het eenjarig bestaan op zondag 26 augustus. Tussen de bedrijven door werden herinne ringen opgehaald aan het eerste jaar Moedercentrum aan de Pater- slaan. Een jaar geleden stonden ze nog te klussen en te verven. Er zijn ondertussen Nederlandse lessen en fietslessen geweest; workshops inrichting en cursus sen opvoedingsondersteuning gegeven; vrijwilligers opgeleid; een coördinatrice aangesteld; de tuin werd opnieuw ingericht en steeds meer vrouwen vinden hun weg naar de gezellige huiskamer voor een praatje en een kopje kof fie tijdens de inloopuren. Kortom er is al veel bereikt, maar er staat ook nog heel wat te gebeuren. Niet alleen voor de cursussen in samenwerking met de Gilde opleidingen, maar ook door de toeloop van individuele vrouwen is de belangstelling sterk toege nomen. Het programma van acti viteiten probeert hiermee gelijke tred te houden en wordt sterk in de breedte uitgebouwd. Het huis is daardoor al weer bijna te klein. Het bestuur onderzoek nu dan ook hoe de ruimtes beter benut en eventueel uitgebreid zouden kun nen worden, zodat alle initiatieven ook daadwerkelijk een plekje kun nen krijgen.Tijdens de viering van het eenjarig bestaan op zondag 26 augustus wordt het nieuwe programmaboekje gepresenteerd en de naam voor het Moedercen trum onthult. Er is muziek, er zijn drankjes en hapjes, kortom het Moedercentrum is een bezoekje meer dan waard. Iedereen is van harte welkom van 14.00 tot 16.30 uur, Paterslaan 12 in Venray. Passiflora Hoveniers Venray 06 - 20 43 99 57 www.passiflorahoveniers.nl redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl f G f JtATUXt i wine m -^7 tuinontwerp tuinaanleg tuinonderhoud Het meeste snoeiwerk is vakwerk. Kennis van de groeiwijze van de bomen en struiken is hiervoor van essentieel belang. Bel nu alvast voor een af spraak, want goed snoeiwerk is de basis voor een gezonde tuin. Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONENoawpo/r

Peel en Maas | 2007 | | pagina 5