Beeldende kunst in Jerusalem 't Freulekeshuus zoekt speelgoed Dans met Mij Zoek&Boek service Von der Decken's toks bij Zoo Pare Bier in vervloed Laatste concert Klassiek op Locatie Vensters op Venray PEEL EN MAAS Donderdag 23 augustus 2007 - Pagina 17 De afdeling Beeldend van Kun stencentrum Jerusalem in Venray start in de week van 24 september weer met de cursussen. Op www. kunstencentrumjerusalem.nl. staat informatie over het cursusaanbod en de afdeling Beeldend biedt ook een fotoboek met werk van cur sisten. Alle cursussen worden gege ven door beroepskunstenaars in professionele ateliers. Er is een gevarieerd aanbod voor volwas senen, jongeren en kinderen. Voor volwassenen zijn dat cursussen tekenen en schilderen, keramiek, beeldhouwen, edelsmeden en fotografie. Ook nieuw in het aan bod is de Jongerenwerkplaats en tekenen en schilderen voor jon geren. Natuurlijk kan de fantasie van het kind volop ontwikkeld worden binnen de Kinderkunst- werkplaats en de cursus tekenen en schilderen voor kinderen; deze lessen worden gegeven in ons gezellige kinderatelier! Nieuw is de introductiecursus voor volwas senen waarin men een heel sei zoen kan kennismaken met alle disciplines; tekenen en schilderen, beeldhouwen, keramiek en edel smeden. Vanaf de leeftijd van zes tien jaar kan men zich oriënteren op een studie aan de kunstacade mie of aanverwante opleiding die in samenwerking met de kunstaca demie Maastricht gegeven wordt. Interessant zijn zeker ook de korte cursussen modeltekenen, schilde ren/boetseren en portrettekenen. En terug van weggeweest is de cursus tekenen en schilderen op maandagmorgen voor beginners en gevorderden. Bezoek de site of neem contact op met de coördinator Beeldend Jeanny van Lieshout via Jeanny@ kunstencentrumjerusalem.nl. of via tel. (0478)585320. Rock My Religion gaat op zon dag 9 september van start. Rock My Religion is een grootscheepse kunstmanifestatie over religie en hedendaagse kunst. Regisseur en actrice Gerrie Abels maakte op uitnodiging van Odapark Venray, de initiatiefnemers van de mani festatie, de voorstelling Dans Met Mij. Dat het stuk wordt uitgevoerd in het beeldbepalende Nedinsco- complex in Venlo, maakt Dans Met Mij beslist tot een onverge telijke theaterervaring. Dans Met Mij speelt op 31 augustus en 1, 2,7,8,9,14,15,16,21,22,23,28, 29,30 september. De voorstelling beginnen om 20.30 uur. Reserve ren kan via bij het Odapark via tel. (0478)513690. Gerrie Abels speelde al jaren met het idee een voorstelling te maken op basis van een krantenartikel uit 1993 over een echtelijke ruzie met een dra matisch einde. Gefascineerd door wat zich afgespeeld moet heb ben begon ze te schrijven. Daar bij bood Prediker 3:2 vers 2 de nodige inspiratie:'Alles heeft zijn uur en ieder ding onder de hemel zijn tijd; er is een tijd om te baren en een tijd om te sterven, een tijd om te planten en een tijd om het geplante weer uit te rukken, een tijd om te doden en een tijd om te helen." Dans Met Mij is een voor stelling geworden die laat zien hoe het mogelijk is dat twee mensen, die heel veel van elkaar houden, elkaar toch niet kunnen vinden. Ze kunnen niet mét, maar ook niet zónder elkaar leven. Zij is op zoek naar de kern van de dingen, zij wil antwoorden op levensvragen. Hij vindt de alledaagse antwoorden voldoende. Zij wil weten waarom ze zo vaak ongelukkig is. Hij vindt dat een zinloze vraag en zegt "dat het leven nou eenmaal zo is". Met de jaren wordt ze ongelukkiger. Hij heeft geen antwoorden meer. Zij vraagt zich af of ze zo wel ver der kan leven. Hij wordt wanhopig van haar, maar wil haar niet kwijt. De kloof wordt steeds groter, de strijd steeds harder en op een dag loopt het fout. De voorstelling begint wanneer ze elkaar na drie jaar opnieuw ontmoeten. Samen met acteur Willem Westermann en Abels' vaste vormgevers Jos van Och en Henk Vennekens, ontstond uit een alledaags krantenbericht en een bijbelcitaat een heel bij zondere theaterproductie op een unieke locatie. Regisseur en actri ce Abels maakte eerder voor De Waan, de eerste grote manifestatie van het Odapark, Een kamer voor jezelf, een voorstelling over leven en werk van de Engelse schrijfster Virginia Woolf en de voorstelling Soma Coma, met beeldend kun stenaar Matthieu Knippenberg en musicus Martijn Alsters. Het Odapark in Venray presenteert van september 2007 tot en met januari 2008 de kunstmanifestatie Rock My Religion. Het Limburgse centrum voor hedendaagse beel dende kunst nodigt voor de mani festatie nationale en internationaal erkende kunstenaars uit voor een persoonlijke zoektocht naar hun eigen religie. Rock My Religion bestaat uit vier delen: een voet tocht langs plekken van devotie ingevuld met hedendaagse kunst uitingen, een mobiele tentoonstel ling, cross-overprojecten op loca tie en een tentoonstelling in het Theehuis. Er zit muziek in Zoek&Boek. Via de landelijke leenservice kunnen voortaan aanvragen bij Europa's grootste muziekbibliotheek CDR (centrale discotheek Rotterdam) worden gedaan. Leden van de bibliotheek Venray kunnen dank zij Zoek&Boek reeds miljoenen materialen online aanvragen bij andere bibliotheken in Nederland. Nu kunnen dus ook aanvragen worden ingediend voor muziek- cd's en muziek-dvd's. CDR is Euro pa's grootste muziekbibliotheek, met meer dan 300.000 cd's, zo'n 10.000 muziek-dvd's en 300.000 lp's. Met ondersteuning van de Vereniging van Openbare Biblio theken ontwikkelt de Rotterdam se muziekbibliotheek bovendien een steeds groter digitaal aanbod. Er zijn inmiddels meer dan 7.000 cd's digitaal te leen op Muziekweb, de site van CDR. Met Zoek&Boek kan men eenvoudig materialen zoeken en aanvragen bij de eigen bibliotheek én bij andere bibli otheken. Dit kan 24 uur per dag, Bij de Von der Decken's toks die sinds 1 april in Zoo Pare Overloon te bewonderen zijn, zijn de eerste twee jongen uitgevlogen! Begin juli kwamen de eieren van deze bijzondere neushoornvogels uit. Naar verwachting zal een dezer dagen nog een jonge tok het nest verlaten. Voor Zoo Pare Overloon is het de eerste keer dat er Von der Decken's toks zijn geboren! Het koppeltje Von der Decken's toks maakte drie weken na de intro ductie in Zoo Pare Overloon al een nest in het broedblok in de volière. Het vrouwtje heeft daarin haar eie ren gelegd, waarna het mannetje het broedblok heeft dichtgemet seld met modder en uitwerpselen. Hij liet nog een kleine opening over waardoor hij zijn broedende partner van voedsel kon voorzien. Na enkele weken hoorden de dier- verzorgers zacht gepiep uit het nest komen. Een goed teken! Twee weken geleden vloog het vrouw tje uit en metselde het broedblok weer dicht. Samen met haar man nelijke metgezel vloog ze af en aan om de jongen van een lekkernij te voorzien. Regelmatig zagen de dierverzorgers drie gretige snavel tjes bij de opening van het broed blok! De eerste twee jongen zijn uitgevlogen en hebben voorzich tig hun nieuwe omgeving verkend. Nu is het afwachten wanneer hun nestgenoot ook zijn vleugels zal uitslaan. Voor zowel het mannetje als het vrouwtje is het de eerste keer dat ze nakomelingen hebben gekregen. De genen van het man netje worden zelfs nog helemaal niet in de tokpopulatie in dieren tuinen vertegenwoordigd. Hij is jaren geleden door de douane in de Verenigde Emiraten onder schept, samen met nog een aantal zeven dagen per week en vanuit huis. Ga om Zoek&Boek te gebrui ken naar www.bibliotheekvenray. nl. (interactief lenen van een ande re bibliotheek) of naar www. bibli otheeklimburg.nl. Er kan gezocht worden op titel, auteur en onder werp. De gevonden boeken en andere items zijn direct aan te vra gen. Bevindt het item zich in de collectie van de eigen bibliotheek, dan volgt bericht dat het klaarligt of gereserveerd is. Heeft de bibli otheek het gewenste boek niet, dan verzorgt Zoek&Boek de aan vraag bij een andere bibliotheek én het transport. Doorgaans kan het materiaal binnen een week bij de eigen bibliotheek afgehaald worden tegen een kleine vergoe ding. De prijs hangt onder meer af van de omvang van de bestelling en de afstand die hij moet afleg gen. Bij de aanvraag kan aangege ven worden hoeveel de bestelling maximaal mag kosten. Voor meer informatie over zoek&boek kan men terecht bij Bibliotheek Ven ray via tel. (0478)581970. Von der Decken's toks. De inbe- slaggenomen dieren zijn destijds onder verschillende dierentuinen verspreid. Zoo Pare Overloon is dan ook erg blij dat zij een bijdra ge kan leveren aan de genendiver- siteit in de Von der Decken's toks populatie. Von der Decken's toks komen in de natuur voor in Oost- Afrika en leven in gevarieerde omgevingen; van bosrijke gebie den tot de droge savanne. Ze eten voornamelijk fruit, insecten en zaden.Von der Decken's toks broe den in boomholten. Ze metselen de ingang van het hol dicht met een mengsel van modder, uitwerp selen en vruchtenpulp. De vogel is vernoemd naar de Duitse ont dekkingsreiziger baron Karl von der Decken. Zoo Pare Overloon in Overloon is dagelijks geopend van 9 00 tot 18.00 uur. Zie ook www. overloonzoo.nl. 2-late in Downstairs 2-late opent op vrijdag 24 augus tus het nieuwe seizoen van tiener disco Downstairs in Venray. De vijf jongeren uit Venray hebben er zin in, dit wordt het eerste optreden sinds de korte pauze die ingelast werd deze zomer. De deuren gaan om 20.00 open en is bedoeld voor jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 15 jaar. 2-late heeft beslo ten niet op festivaltour te gaan aangezien de band zichzelf nog niet rijp genoeg vond en het graag eerst aan de liedjes wou werken. Dat is ook gelukt en tijdens Ven ray Muziek Totaal werd het eerste nieuwe liedje al opgenomen in de setlist. Superficial Child sloeg in als in bom. Museum het Freulekeshuus in Venray houdt van 9 november tot en met 23 maart 2008 een ten toonstelling over speelgoed. Deze tentoonstelling heeft als werkti tel Speelgoed Vroeger en Nu. De basis voor de tentoonstelling is speelgoed uit de eigen collectie van Museum 't Freulekeshuus, aangevuld met bruiklenen. Voor de verdere aankleding van deze expositie vraagt het museum medewerking. Hierbij wordt gedacht aan verzamelaars Vrijwilligersdag 't Freulekeshuus De jaarlijkse vrijwilligersdag van museum 't Freulekeshuus wordt op zaterdag 25 augustus gehou den. Op deze dag worden alle vrijwilligers, die zich het hele jaar ingespannen hebben op verschil lende gebieden in het museum, in het zonnetje gezet. Het museum is daarom op deze dag gesloten voor het publiek. Op zondag 26 augus tus is het museum weer gewoon geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Bezoekers zijn dan van harte wel kom om de vaste collectie of de tentoonstelling Vensters op Venray te bezoeken. Deze tentoonstelling loopt nog tot en met 28 oktober. Waar gebeurt(d) Belangstellenden kunnen op zondag 26 augustus vanaf 14.00 uur verhalen beluisteren in de Bal- lonzuilbossen.Toon den Brok en Monique van der Zanden van Puur Natuur in Venray vertellen midden in het bos verhalen die verwon deren. Ludieke en historische ver halen uit de streek of verder weg. Men zal zich daarbij de vragen stellen: "zijn ze waar gebeurd? En waar zijn ze gebeurd?" Men gaat sowieso vertellen over St. Oda. Men kent de naam en weet waar schijnlijk hoe belangrijk St. Oda voor Venray is geweest. Maar deze dag krijgt men het hele verhaal te horen. Er wordt ook een span nend verhaal vertelt. Het duurt ongeveer een uur. Jong en oud zijn bij deze Puur Natuur activiteit van harte welkom.Aanmelden kan via www.demarke-puurnatuur. nl. Als er te weinig aanmeldin gen zijn, gaat het niet door. Waar gebeurt(d) wordt gehouden in de directe omgeving van de Ballon zuil aan de Rozendaal in de Bal- lonzuilbossen in Venray. Men kan langs de weg Roozendaal parke ren. De Puur Natuur borden wij zen de weg naar deze belevenis. Country-line dansen In samenwerking met Senioren Sport Synthese wordt in De Hoen der in Venray een beginnerscursus country-line dans gehouden voor 50+. De lessen worden gegeven op woensdagmiddag van 14.30 tot 15-30 uur. Tijdens de cursus worden de basispassen van de country-linedance aangeleerd. Dansen is een manier van bewe gen die mede door de muziek en de ontspannen sfeer als vanzelf gaat. Ongemerkt werkt men aan de conditie. Er is nog plaats in de beginnersgroep. Opgeven kan via tel. (0478)582623 of kom op woensdagmiddag 5 september naar Den Hoender. Honderd jaar geleden had bijna ieder dorp in Limburg zijn eigen bierbrouwerij. Tij den veranderen en daarmee ook de biercultuur. Arcen is een van de weinige dorpen die nog een springlevende brou werij met bijbehorend café heeft. Dit boek is het eerste werk waarin de historie van de brou werij van Arcen, in samenhang met de landelijke ontwikkelingen, beschreven staat. Bijzonder zijn ook de beschrijvingen van de ont wikkeling van het biervat, bierfles, flessensluiting, bierkrat, bierglas en viltje. De ontwikkelingen van deze objecten zijn hoofdzakelijk geïllustreerd aan de hand van materiaal van de brouwerij van Arcen. Alle biersoorten die ooit in Arcen gebrouwen zijn, komen aan bod. Dit geeft een aardig beeld van het West-Europese bieren spectrum. Enkele biertypen wor den speciaal uitgelicht. Naast het brouwproces wordt ook de smaak en het proeven van bier uitge breid behandeld. De levensloop van Hertog Jan I is in al zijn facet ten belicht.Tenslotte zijn veel bie ren naar hem vernoemd. Bier in overvloed is uitgegeven ter gele genheid van het 25-jarig jubileum van Café de Hertog Jan Proeverij. Uiteraard krijgt deze periode ook en bezitters van bijzonder speel goed, misschien wel met een mooi verhaal erbij. Wie bereid is om speelgoed aan het Freulekes huus in bruikleen te geven of te schenken, kan hiervoor contact opnemen met een van de leden van de tentoonstellingscommissie: Maria van Dorst, conservator van het museum via tel. (0478)583880, mevrouw J. v.d. Heuvel via tel. (0478)582739 of mevrouw H. v.d. Ven, tel. (0478)582762. Reacties graag voor half september. WNF zoekt vrijwilligers Het Wereld Natuur Fonds zoekt enthousiaste vrijwilligers in de regio Noord- en Midden- Limburg die zich willen inzet ten voor de natuur en educatie op scholen. Het WNF Regioteam Noord- en Midden-Limburg heeft het schoolproject Hoe schoon is jouw water? opgezet, dat kinde ren de waterkwaliteit in de buurt van hun school laat onderzoeken. Door middel van het vangen van beestjes en kijken welke plan ten er langs de waterkant staan, krijgen de kinderen een beeld of het water bij hun in de buurt van goede kwaliteit is. Teamcoör dinator Jörgen van Beem verteld: "Het regioteam bestaat uit een kleine groep mensen, dus er is versterking nodig van mensen die het leuk vinden dit schoolproject te draaien. "Hoe schoon is jouw water" in ontzettend populair, in het schooljaar 2006/2007 zat hele maal vol, maar om de scholen dit jaar weer hetzelfde te kunnen bie den zijn er meer mensen nodig. We komen dus handen tekort." Voor meer informatie of aanmel den kan men contact opnemen met Jörgen van Beem, teamcoör dinator van het WNF-Regioteam Noord- en Midden Limburg, tel. 0628060424, e-mail wnfnoordlim- burg@hotmail.com. Meer informa tie over het vrijwilligerswerk van WNF-Regioteam Noord- en Mid den Limburg staat op www.wnf. nl/limburgnoordenmidden. Streetdance Dansvereniging Opanka start op maandag 27 augustus met nieuwe cursussen voor de jeugd in Venray. Kom gezellig eens kijken of mee doen! Streetdance en Kidsdance wordt gegeven op de maanda gen: Kidsdance en streetdance tot twaalf jaar in basisschool De Vlas wei en Streetdance vanaf twaalf jaar in Wijkcentrum Veltum. Break dance start op dinsdag 28 augus tus in basisschool Petrus Banden. Neem voor meer informatie con tact op met Jolanda Jaspers via tel. (0478)510995 of e-mail naar info@ opanka.nl. Downstairs Tienerdisco Downstairs opent op vrijdag 24 augustus het nieuwe seizoen met een optreden door de Venrayse band 2-Late.Alle jeugd van Venray van tien tot en met vijftien jaar is welkom. Downstairs is gevestigd in de kelder van basis school Coninxhof in Venray. Een pasje aanvragen kan ter plekke en onder de jeugd met een vast pasje wordt elke discoavond een cd-bon verloot. Kijk ook op www. downstairs-venray.nl. de aandacht die het verdient. De auteur komt uit de vakwereld van het bier en is een kenner van de streek. Ondanks de diepgang zijn alle thema's in korte tekstblokken op een luchtige manier beschre ven. Het boek is rijk geïllustreerd en heeft een rustige opmaak. Bier in overvloed is een boek voor de bierliefhebbers, vakmensen uit de horeca en brouwerijwereld, geïn teresseerde in regionale historie, bierartikelverzamelaars en fans van Hertog Jan. Louis Reutelingsperger is de auteur van het boek, dat de koop is bij boekhandel Van den Munck- hof in Venray. Prijs: 25 euro. Klassiek op Locatie heeft na de happening met John Bröcheler in Beesel inmiddels acht concer ten achter zich met musici uit de gehele wereld. Het afsluitende concert wordt zondag 26 augus tus vanaf 16.00 uur gegeven door het Belgische Prometheus Ensem ble in het Wilhelminapark in Venlo. Deze hechte groep musici werd opgericht in 1993 door diri gent Etienne Siebens. Het ensem ble bestaat uit vijftien solisten die allen tot de top van de Belgische klassieke muziekscène worden gerekend. Jaarlijks geven ze zo'n dertig concerten in uiteenlopende bezettingen. Het hoge niveau van de uitvoerders en de kwaliteit van de uitvoeringen, samen met de diversiteit in de programmering en de vaak gedurfde combinaties van bekende en minder bekende muziek hebben Prometheus, ook binnen het eigen milieu, de sterke reputatie bezorgd van 'eli tegroep'. Als eerste ensemble in België plaatsten zij de klassieke en hedendaagse muziektaal weldoor dacht naast elkaar. Bach, Mozart en Beethoven naast projecten waarbij verschillende kunstvor men worden samengebracht, zoals muziektheaterproducties van Peter Maxwell Davies en de opera The woman who walked into Doors. Projectmatig wordt intensief samengewerkt met het Collegium Vocale Gent, onder lei ding van Philippe Herreweghe. Het Prometheus Ensemble stond op vele belangrijke podia in Frank rijk, Japan, Tsjechië en Engeland en geeft jaarlijks uitvoeringen bij een aantal belangrijke Europese festivals. Op het repertoire staat ondermeer een werk voor blazers van de Deense componist Carl Nielsen en de bekende Blazersse renade van Dvorak, daarnaast het Nonet voor strijkers en blazers van Brahms. Klassiek op Loca tie 2007 werd geopend door het beste Nederlandse ensemble en wordt afgesloten door het beste Belgische ensemble, waarna Pro metheus doorreist naar Amster dam waar de musici hun opwach ting maken in het Concertgebouw. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar via www.klassiekop- locatie.nl of bij de VW-winkels. De kaartverkoop is vanaf een uur voor aanvang van het concert. Onder de titel Vensters op Ven ray loopt tot en met 28 oktober 2007 in Museum 't Freulekeshuus een tentoonstelling over Venrayse zondagsschilders die actief zijn geweest in de jaren '30-'50. Op de tentoonstelling is een ruime keuze te zien van werken van veertien Venrayse schilders. Peel en Maas stelt in een nieuwe serie de kun stenaars en hun werken aan u voor. In deel 8:Toon Kateman. Toon Kateman is de stichter van het Venrayse schildersbedrijf Kateman. Zijn hele leven heeft hij in Venray gewerkt en gewoond. In zijn jeugdjaren had hij zijn droom om ooit tekenleraar te worden. Maar als jongste in een gezin van elf kinderen ontbraken de finan ciële middelen en moest Toon gewoon proberen de kost te ver dienen. Op de ambachtschool in Venlo kreeg hij les in tekenen en schilderen en daar bloeide zijn lief de voor het tekenen en schilderen op. Bij de Venrayse huisschilder Sjang Theuws, ook van hem zijn op deze tentoonstelling werken te zien, is Toon na de ambachtschool gaan werken. Toon heeft pogin gen gedaan om zijn tekentalent Dansavond Dansvereniging Amusement Venray e.o. houdt op zaterdag 25 augustus een dansavond in Dans centrum Janssen in Venray. Aan vang 21.00 uur.Alle leden, gasten en andere dansliefhebbers zijn welkom. op een kunstacademie te ontwik kelen in de hoop zijn droom waar te maken. Samen met zijn vriend Petran Vermeulen wilde hij naar Antwerpen naar de Academie voor Schone Kunsten. Toen dat niet haalbaar bleek, heeft hij nog een korte tijd de opleiding tot teken leraar in Vught gevolgd. In zijn vrije tijd wandelde Toon Kateman door de natuur, vaak samen met vriend Giel Kusters, om schetsen te maken en om te schilderen. Zijn tekenvaardigheid was voor de vas- telaovesvereniging aanleiding om hem te vragen een logo te maken. De bekende Piëlhaas was het resul taat. Ook de samenstellers van de Venrayse revues kwamen bij Toon terecht voor de decors. De door de oorlog ernstig beschadigde kruiswegstaties van de Paterskerk werden door hem op vakkundige wijze gerestaureerd. Op deze ten toonstelling hangen van Toon enkele zeer fraaie schilderijen en een tiental bijzonder mooie teke ningen. Niet voor niets schreef een van de bezoekers onlangs in het tentoonstellingsboek: "Toon Kate man, de meester van Venray." De expositie laat het Venray van toen zien, de tijd van vlak vóór en vlak na de oorlog en vóór de mas sale uitbreiding van de Venrayse wijken. Voor veel Venraynaren zijn de olieverfschilderijen, aqua rellen, potlood- en pentekeningen een feest van herkenning. In een brochure is van elke schilder een kort levensverhaal opgenomen. Museum 't Freulekeshuus is te bezoeken op woensdag-, zaterdag en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Buiten de normale ope ningstijden kan men na afspraak ook met groepen terecht. Tel. (0478)583880. Kunst Cultuur Louis RctitclinRSpcrgcr gtfejonUxl von un ca» "Cc H«icg Jan FuxmtT

Peel en Maas | 2007 | | pagina 17