Peter Nell en Zangers van St. Frans op weg naar de 50 Veltum klaar voor wijkplatform fotowedstrijd Koester uw Monument Ben Loonen wint Niets! PEEL EN MAAS Klassieke stijl Honderdachtentwintigste jaargang - week 34 - donderdag 23 augustus 2007 Venrays koor zoekt nieuwe zangers Jeugd/jongerenkoor Zangers van St. Frans viert binnenkort de 48e verjaardag. Het koor is nu al in staat om het 50-jarige jubileum over twee jaar ook te vieren. Bijna alles voor deze verjaardag is al aanwezig. Er is een praktisch koor huis, er is een werkzaam bestuur, er zijn vernieuwde uniformen, het koor heeft in Venray een goede naam, er is een eventuele opvol ger voor de dirigent, verschillende oud-zangers zijn verder gegaan met hun muzikale ontwikkeling en er zijn er zelfs die het conser vatorium hebben beëindigd als tenorzanger. De onlangs gehou den koorreis naar Krakau in Polen was een groot succes. Vooral het optreden in het vroegere concen tratiekamp Birkenau heeft diepe indruk gemaakt. Na deze opsomming van voor waarden voor de 50e verjaardag lijkt er geen vuiltje aan de lucht te zijn.Toch is er een groot probleem: het koor heeft nieuwe zangers en zangeressen nodig, vooral jongens en meisjes die bij de sopranen of alten kunnen worden geplaatst. Het zijn vooral de jongens uit de sopraan- en altpartij die de vijf tigjarige viering als sopraan of alt niet zullen meemaken. Dit omdat hun stemmen 'breken' en ze daar na de tenoren en bassen gaan ver sterken. Zo langzamerhand dreigt het koor een jong mannenkoor te worden. Jongens en meisjes die willen meedoen zijn op dinsdag van 19.00 tot 20.00 uur of op vrij dag 19-30 tot 21.00 uur welkom op de Langeweg 92 voor een ken nismaking. Ook de ouders zijn dan welkom. Organisaties en bewoners van de wijk Veltum zouden het goed vinden als er in Veltum een wijk platform komt. Een aanspreekpunt namens bewoners in de wijk, die de belangen van de wijk behartigt. De opbouwwerker van Synthese is enkele maanden geleden de wijk in gegaan om te kijken of een wijkplatform leeft bij bewoners en of er inderdaad bewoners zijn die zich voor de leefbaarheid van hun wijk willen inzetten. Inmid dels zijn er acht bewoners die zich graag willen inzetten voor de wijk Veltum. Op woensdag 12 september om 19-30 uur presenteert het wijkplatform i.o. zich aan de bewoners in het wijkcentrum in Veltum. Tijdens deze avond wor den de volgende thema's bespro ken: een gezellig en toeganke lijk (woon- en winkel-)centrum, jeugdvoorzieningen, groen in de wijk en gebiedsgericht werken in Veltum. Ook wethouder H. Najja en alle kernpartners zijn deze avond aanwezig. Er staat veel te gebeuren in Veltum als men denkt aan de nieuwbouw van Wonen Venray, het verfraaien van het winkelcentrum, een wijksteun- punt en de entree van Veltum. Een aantal projecten is al gestart maar er moet nog veel gebeuren. De gemeente Venray gaat ook in Veltum starten met gebiedsgericht werken. De kernpartners: wonen Venray, politie, Synthese, gemeen te en vertegenwoordigers van bewoners gaan samenwerken in het gebiedspanel. Deze partners adviseren, kunnen meepraten en beslissen over de leefbaarheid in de wijk. Door de invoering van gebiedsgericht werken wordt een betere dienstverlening aan bur gers en partners verschaft. Deze wijkgerichte aanpak richt zich op het verbeteren van de directe leef omgeving, inspelend op de wen sen en behoeften van burgers en partners. Wie mee praten over de wijk en wil horen wat de laatste ontwikkelingen zijn is welkom op deze bewonersavond. Bedreiging De politie heeft maandagmid dag een 30-jarige inwoner van Overloon aangehouden. De man wordt ervan verdacht een win kelierster aan de Maasburg in Cuijk te hebben bedreigd. De man kwam met zijn loslopende hond een dierenwinkel binnen en werd daarop aangesproken. Daarop maakte hij gebaren die door de winkelierster als bedreigend wer den ervaren. Ook werd zij uitge scholden. De man heeft een win kelverbod gekregen voor de duur van een jaar. Deze week is het de beurt aan een rijksmonument, een prachtig monumentje van devotie, de St. Oda Kapel aan de Hoenderstraat in Venray. Al eeuwenlang een ver trouwde plek: St. Oeike op den Omziende Berg nabij het Brits Ere- veld. Het is gesticht uit devotie tot de H. Oda, de patrones van Venray. Tot 1936 behoorde de kapel bij Merselo. Toen werd dit Kerkdorp een zelfstandige parochie waarbij ook de grenzen opnieuw werden vastgesteld en werd de St. Odaka- pel aan Venray toebedeeld. Hierbij verplichtte Venray zich jaarlijks op het patroonsfeest van St. Oeike in de kerk van Merselo een gezon gen heilige mis te laten doen. Het achterste deel van de kapel dateert uit de middeleeuwen en is opgetrokken uit bepleisterde rner- gelblokken. In dit gedeelte hing in de eerste helft van deze eeuw een plankje met als tekst:Aan Oda uit dankbaarheid voor een gene zing. Maart 1924. Deze kapel is gesticht uit devotie tot de H. Oda, de patrones van Venray. Een bouw kundige bijzonderheid vormen de twee kleine raampjes in de lange gevels ter hoogte van het beeld. De raampjes worden hagioscopen genoemd, openingen waardoor men het beeld van buitenaf kan zien. Zij komen al in de vroeg mid deleeuwse bouwwerken voor. In de middeleeuwen, toen geloof en dagelijks leven een geheel vorm den, werden ze zeer populair. Men treft deze hagioscopen vaker aan in de Venrayse kapellen. In dezelf de eeuw werd de kapel vergroot tot de dubbele lengte: Het gedeel te tussen de twee hekken kwam erbij. Een tijdlang was boven de ingang een dakvormig portaal bevestigd. De aanzetten daarvan zijn nog in de voorgevel terug te vinden. De buurtbewoners verzor gen al jaren lang de kapel. In 1982 gaf bouwbedrijf Verhoeven B.V de werkgroep een stimulans door als eerste een kapel te adopteren en dit bedehuisje ingrijpend te res taureren Vele anderen volgden dit voorbeeld. Het kopiebeeld van Oda kon achter plexiglas veilig gesteld worden. Op 2 mei 1982 werd de kapel ingezegend door pastoordeken Theunissen in Ven ray. De plechtigheid werd luister bijgezet door showkorps St. Petrus Banden. Wat St. Nicolaas is voor Bari of Onze Lieve Vrouw voor Kevelaer, is St. Oda voor Venray; de beschermheilige. Het huidige beeld van Oda is een kopie van P. Clephas in eikenhout van het originele beeld uit 1600 dat in de Grote Kerk staat uitgestald. Over St. Oda meer de volgende week, en dan naar het Odapark (gemeen telijk monument) waar de ope ning van het monumentenweek end wordt gehouden. Koester uw Monument! Bron: Stichting Krui sen Kapellen Venray. Mocht u wil len reageren of heeft u suggesties voor deze wekelijkse rubriek? Dat kan per e-mail namens Stichting Venray Monumentaal, naar koeste- ruwmonument@kpnplanet.nl p/a Jerusalem 7,5801 ML Venray. Ben Loonen uit Venray is de grote winnaar geworden van de door Combi Dom Melskens en Nieuwsblad Peel en Maas gehouden vakantiefotowed strijd 2007. Het was tevens een primeur in de vijf jaar dat de wedstrijd werd gehouden: een weekwinnaar die ook werd gekroond tot algemeen win naar van de vakjury. Theo Klabbers van Combi Dom Melskens was vanaf het eerste moment weg van de foto van Ben Loonen waarop een naambord van Venray in het water staat."Een heel originele foto waar heel veel aan dacht is besteed. Een foto, hier in de buurt genomen, die het gevoel van velen treffend in beeld brengt: de vakantie die in het water is gevallen. Vooral wat betreft origi naliteit sprong die foto er meteen uit. Er zijn tientallen hele mooie foto's met kinderen of de onder gaande zon ingestuurd, maar deze foto is gewoon uniek." Klabbers wist medejurylid Henk Lammen van Peel en Maas te overtuigen, waardoor Ben Loo nen na het winnen van de week- prijs (met een fantastisch mooie molen, red.) nu ook de hoofdprijs in ontvangst mocht nemen: 420 gratis afdrukken van het formaat 10x15 centimeter bij Combi Dom Melskens. De foto is overigens genomen in het Venneke in Ysselsteyn. Ben Loonen: "Het was een opdracht bij het fotoclubje waar ik actief ben. Ik heb van mijn werk het bord meegenomen en met een stok hebben we het golfeffect gecreëerd. Hoewel de indruk mis schien wordt gewekt, is er geen photoshop aan te pas gekomen." Loonen is zeer tevreden met de winnende inzending maar vindt de foto van de molen waar hij eer der de weekprijs mee won mooi er: "Dat was een uniek moment. We waren precies op het juiste moment op de juiste plaats. Je krijgt zelden de kans om de foto zo te maken. Ik was dan ook wel verrast dat de foto van het water met het naambord van Venray gewonnen had." Volgende week wordt de win naar van de publieksprijs bekend gemaakt. De email van de redactie Foto boven: De winnende foto van Ben Loonen waarop een naambord van Venray in het water staat. Foto rechts: Theo Klabbers reikt de hoofdprijs uit aan Ben Loonen. van Peel en Maas is sinds vorige week donderdag overstelpt met inzendingen. Vele honderden lezers hebben inmiddels hun stem uitgebracht. Nog deze week wor den de stemmen geteld en wordt bepaald wie de publieksprijs, een mooie digitale camera ter waarde van 200 euro, wint. Wat gebeurt er als U niet adverteert WIFI ICZKA 200 EL EN MAAS De Hulst 9a 5807 EW Oostrum (Venray) Tel. 0478 - 569328 www.peternellenkeukens.nl

Peel en Maas | 2007 | | pagina 13