Heropening Kookkelder in Meerlo Sponsorloop speelterrein Blitterswijck Eerste pannakooien open Karakteristieke boerderijen worden verbouwd Bijval voor plan SOS Meerlo-Wanssum Straattheater in Wanssum Gemeentehuis van Wanssum Service rubriek Oude foto r 1 Boek bestellen? PEEL EN MAAS Donderdag 19 augustus 2007 - Pagina 19 De Kookkelder in Meerlo is geheel vernieuwd en wordt op zondag 19 augustus officieel heropend. "Alles is eruit", zegt eigenaresse José Janssen. "Na veertien jaar vond ik het hoog tijd om de kookkelder te ver anderen. Onder meer de vloer, het meubilair en alle appara ten zijn vervangen. Mijn vijf broers met hun partners en mijn ouders hebben de eer om als eersten van mijn ver nieuwde kookkelder gebruik te maken." Een groep van acht mannelijke Venrayse cursisten, onder leiding van Fran Janssen en Theo Stevens, die al voor het negende jaar een cursus in de Kookkelder volgen, kookt voor deze speciale gele genheid voor de familie van José Janssen. De opmaat van de Kook kelder was het faillissement van de Stichting Huishoudelijke Voor lichting in Nijmegen. Op 1 janu ari 1994 ging de stichting failliet en stond docente José Janssen op straat. Ze kocht haar ouderlijk huis in Meerlo en richtte daar een eigen kookkelder in. José Janssen begon in september 1994 met het geven van enkele kookcur sussen, maar anno 2004 biedt de Kookkelder een breed scala van cursussen aan. Voor jong en oud, voor zowel mannen als vrouwen. En bedrijven, vriendengroepen en families kunnen in de Kookkelder terecht voor het zogeheten party- koken, zelf koken en gezamenlijk dineren. In de Kookkelder kunnen mensen terecht die willen leren koken. Of die al kunnen koken, maar zich culinair willen verdie pen en verbreden. Meer informa tie over de kookcursussen: De Kookkelder, José Janssen, telefoon: 0478-692803, website: www.kook- kelder-meerlo.nl. www.vandenmunckhof.nl In Blitterswijck wordt op zondag 19 augustus een spon sorloop gehouden voor speel terrein d'n Blitskikker. De speeltuin werd acht jaar gele den geopend. Drie keer eerder werd er door de gelijknamige stichting een sponsorloop op touw gezet om geld in te zame len voor het speelterrein. Kinderen in de leeftijd van 2 tot 12 jaar lopen, rennen, skeeleren of steppen een parcours voor een bepaalde bijdrage die ze gespon sord krijgen van familie en kennis sen. Deze bijdragen zijn bestemd voor de aanschaf van een nieuw speeltoestel.Tevens zijn er diverse bedrijven in de regio die de speel tuin sponsoren. Op zondag 19 augustus vindt voor de vierde keer een spon sorloop plaats op en rondom het plein in Blitterswijck. Om 14.00 uur wordt het festijn feestelijk geopend door de plaatselijke drumband. En nadat pastoor Te Boekhorst het startschot heeft gegeven, leggen de kinderen de sponsorloop af. Tussendoor zijn er optredens van de drumband, een dansgroep en zorgt dj Daniël voor de muzikale omlijsting. Vanaf 16.00 uur wordt het podi um vrij gemaakt voor de band The Sift. Tevens zijn er diverse activi teiten zoals schatgraven, schmin ken, een rit op een motor of in een heuse Corvette. Printwerk offerte? van den munckhof www.vandenmunckhof.nl Wethouder Dickie Minken trapte onlangs het eerste balletje in de nieuwe Meerlose pannakooi. Wanssum en Meerlo zijn een bijzondere speelvoorziening rijker. In beide dorpen werd onlangs een zogeheten pan nakooi geplaatst, de eerste in de Meerlo-Wanssum. De bedoeling is dat voor het eind van het jaar in alle dorpen van de gemeente een pannakooi komt. De eerste van de zes pannakooi en werd op 2 augustus geplaatst in Meerlo.Wethouder Minken (Sport) droeg de pannakooi officieel over aan de stichting Os Speulplekske in Meerlo. Die gaat zorgen voor het beheer en het onderhoud van de pannakooi in Meerlo. Dezelf de dag is ook in Wanssum een pannakooi geplaatst. De andere vier dorpen volgen later nog. De gemeente heeft voor elk van de zes dorpen een pannakooi aan geschaft. Dit na signalen uit de dorpen dat er, vooral voor de wat oudere jeugd, niet zoveel te doen was. Met de komst van de pan nakooien hebben de kinderen nu ook een plek om samen een bal letje te trappen. In de overige dor pen van Meerlo-Wanssum komen ook nog pannakooien, maar daar wordt in overleg met de dorpsra den nog gezocht naar geschikte locaties. De kooien blijven voor lopig bij wijze van proef staan. Als er voldoende interesse is onder de jeugd om de kooien te gebruiken en er geen overlastsituaties ont staan, blijven ze definitief staan. Een pannakooi is een stalen, ronde constructie met een diame ter van zes meter en een hoogte van 1.75 meter waarbinnen een balspel kan worden gespeld, het zogeheten pannavoetbal. Een pan nakooi bestaat uit een aantal losse frames, die eenvoudig en zon der losse hulpmiddelen in elkaar haken. Een van de frames is voor zien van een deur en er zijn natuur lijk frames met een doeltje erop geschilderd. Het woord panna is afkomstig uit het Surinaams en betekent poortje. Het doel van het onder jongeren immens populaire spel is namelijk om een panna te scoren. Dit houdt in dat je de bal door de benen van de tegen stander speelt en balbezit houdt. Zodra dit gebeurt, is het einde wedstrijd. Is er in drie minuten geen panna gescoord, dan wint de speler met de meeste doelpun ten. Een doelpunt telt alleen als er vanaf de helft van de tegenstander gescoord wordt. Bij een gelijkspel vindt er een shoot-out plaats. De aanschaf van de pannakooien is mede mogelijk gemaakt met financiële steun van Sport-3, het gezamenlijke sportproject van de gemeenten Meerlo-Wanssum, Sevenum en Horst aan de Maas. De karakteristieke boerenhoeve Vosterhojf achter de kerk in Tien ray: vroeger was het een hotelrestaurant en café en stond op de voorgevel: café-restaurant-hotel Klein Lourdes H. Vorstermans. Op initiatief van het Ont wikkelingsbureau Ooghoogte uit Afferden (Gld) worden op dit moment in de gemeente Meerlo-Wanssum twee bijzon dere woningbouwplannen uitgewerkt. Het gaat om de verbouwingsplannen van de Mariahoeve aan Maasweg in Blitterswijck en de karakteris tieke boerenhoeve Vorsterhoff in Tienray. Het plan van de Mariahoeve is al zover ontwikkeld dat de teke ningen klaar zijn. De boerderij van de familie Tax is opgedeeld in acht woningen: de bestaande woning, vijf gezinswoningen en twee seni orenwoningen. Bovendien is er nog een bouwkavel. Dat plan is met instemming van de gemeente Meerlo-Wanssum ontwikkeld. Op dit moment zijn de woningen in de verkoop en heeft daarvoor al een advertentie in weekblad Peel en Maas gestaan vanArvalis make laars uit Oirlo. Een ander in het oogsprin gend plan van het bureau is om de karakteristieke witte boerde rij van de familie Vorstermans in Tienray onder handen te nemen. Vroeger was hierin hotel-café-res- taurant Klein Lourdes/ H. Vorster mans gevestigd. De gemeente Meerlo-Wanssum heeft ingestemd om van deze hoeve vijf woningen te maken. Ooghoogte heeft de hoeve aan de Burgemeester van de Berghlaan gekocht van de fami lie Vorstermans. De hoeve, die vlak achter de Mariakerk in Tienray ligt, deed in de tijd van het 'Rijke Roomsche leven' ook dienst als hotel, café en restaurant. De gasten waren veelal de vele bedevaart gangers die een bezoek brachten aan Maria van Lourdes in het kerk dorp Tienray. Ooghoogte heeft zich gespecialiseerd in het verbou wen van historische boerenpan- den tot meerdere woonruimtes. Het Tienrayse plan voorziet erin om in de bestaande schuren en stallen vijf woningen te realiseren met zoveel mogelijk behoud van het karakter van het oude pand. Op de plek van de huidige stal komen twee nieuwe woningen. Eind van het jaar hoopt bouw kundig ingenieur Hans Croonen van Ooghoogte de plannen uit gewerkt te hebben. Aanvankelijk had het bureau plannen om vijftig huizen te bouwen op de grond van de boerderij tussen boerderij en beek. De gemeente vond dat niet goed omdat er in Tienray nog andere woningbouwprojecten op stapel staan. Daarmee doelt de gemeente op de plannen aan de Zwanenweg/Leemberg en in de Kloostertuin. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: F.J.R vanArensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur,spoedre- cepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D.Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51,5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo- Tienray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478- 692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Aandacht voor internationale samenwerking tijdens Floriade De provincie Limburg is gecharmeerd van de plannen die de Stichting Ontwikke lingssamenwerking Meerlo- Wanssum heeft ontwikkeld rondom de tuinbouwtentoon stelling Floriade in 2012 in de kop van de provincie. Gedeputeerde Staten van Lim burg melden in hun miljoenen beschikking dat tijdens deze wereldtentoonstelling uitgebreid aandacht besteed dient te worden aan internationale samenwerking, zowel met de directe buren, als (ver) daarbuiten. 'Het initiatief dat is geboren in de koker van de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wanssum om aandacht te schenken aan ontwikkelingssamenwerking en internationale samenwerking, in het bijzondere gerelateerd aan land- en tuinbouw en fruitteelt in de derde wereld, zien wij als een aansprekend voorbeeld', aldus het provinciaal bestuur van Limburg in de miljoenenbeschikking. Gedeputeerde Ger Driessen uit Horst was van meet af aan enthou siast over de Meerlo-Wanssumse plannen en noemde het een kans rijk project. Eerder liet de toenma lige minister van Ontwikkelingssa menwerking, Agnes vanAardenne, al weten brood te zien in de idee- en van SOS Meerlo-Wanssum. Ook de Kamer van Koophandel van Noord-Limburg heeft het Meerlo- Wanssumse plan van begin af aan gesteund. De directie van de Flori ade is eveneens enthousiast over de voorstellen van SOS Meerlo- Wanssum en heeft inmiddels al een werkgroep samengesteld die deze plannen nader uitwerkt. Bin nen de mondiale werkgroepen in de regio is afgesproken dat het Centrum van Ontwikkelingssa menwerking (COS) Limburg de verdere acties rondom deze plan nen coördineert en leidt. SOS Meerlo-Wanssum is inge nomen met de brede steun voor de ideeën. "Via de Floriade berei ken we een heel groot publiek en dankzij mondiale activiteiten op deze tentoonstelling bereikt de tuinbouwwereld ook een ander publiek", aldus SOS-voorzitter René Poels. Toen twee jaar gele den bekend werd dat de regio Noord-Limburg de wereldtuin bouwtentoonstelling in 2012 mocht organiseren, zette Poels enkele ideeën op papier. Volgens hem is de Floriade een ideaal plat form om op grote schaal aandacht te vragen voor vraagstukken als internationale samenwerking, ontwikkelingssamenwerking, fair trade en duurzaamheid. Boeren- en tuinbouwcoöperaties uit de derde wereld zouden naar de Flo riade kunnen komen om hun pro ducten te presenteren. Om een breder publiek te trekken zouden tijdens de Floriade tevens wereld festivals kunnen worden gehou den met muziek, theater, kunst en shows uit alle delen van de wereld. Om de kinderen en jon geren in Nederland en het Duitse grensgebied voor te breiden op de Floriade kan bijvoorbeeld ook een onderwijsprogramma geschre ven worden over internationale samenwerking en ontwikkelings samenwerking. Kinderen zouden volgens SOS tijdens de Floriade bijvoorbeeld ook moeten kunnen experimen teren in een soort Hall of Science met zonne- en waterenergie. En als toetje krijgen de kinderen een educatief schoolreisje naar de Flo riade. "We willen dat kinderen en jongeren de positieve geur opsnui ven van andere culturen", aldus René Poels, die eraan toevoegt dat SOS het programma niet in haar eentje gaat organiseren. Inmid dels hebben de mondiale groepen in Noord-Limburg het SOS-plan ook omarmt en heeft het profes sionele Centrum voor Ontwik kelingssamenwerking (COS) Lim burg onder leiding van directeur Ronald Kohnen het stokje over genomen. Momenteel worden de SOS-plannen besproken met de directie van de Floriade.Verwacht wordt dat de resultaten van deze besprekingen in het najaar wereld kundig worden gemaakt. Ook dit jaar stond de laatste week van de schoolvakantie in Wanssum en Geijsteren weer in het teken van kindervakantiewerk. Alle basisschoolleerlingen konden van dinsdag 7 tot en met vrijdag 10 augustus genieten van een zeer divers programma en lekker bij kletsen met klasgenootjes, na een aantal weken vakantie. Op dinsdag 7 augustus vond er tijdens kinder vakantiewerk Wanssum/Geijste- ren straattheater plaats op sport park De Broekberg in Wanssum. Het straattheater is een initiatief van het Limburg-festival. Kinder vakantiewerk Wanssum/Geijste- ren heeft het opgenomen in haar programma. Het theater werd ver zorgd door Byron Bertram. Ooit begonnen als stand-up comedian is deze spraakwaterval uit Canada niet bang voor de confrontatie. Integendeel. En als dat nog niet genoeg is, dan zorgen zijn ludieke acties wel voor betrokkenheid bij de zaken om hem heen. Van ont snappingstrucs tot jongleerpres- taties, niets is deze sympathieke vlerk te dol. Uiteraard deed hij af en toe een beroep op het publiek om de helpende hand toe te ste ken. Bovenstaand pand was van 1954 tot 1969 het gemeentehuis van Wanssum. Na de vrijwillige samenvoeging van de gemeen ten Wanssum en Meerlo op 1 juli 1969 heeft het pand nog enkele jaren als hulpsecretarie gediend. Het is in de beginjaren 1970 ver kocht. Jammer is dat het pand wit is gemaakt. Thans is er een Chi nees restaurant in gevestigd. Foto: Collectie Heemkundever- eniging Meerlo-Wanssum Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2007 | | pagina 19