Unieke Stradivariusviool schittert in Swolgen Vriendenclub KOL een groot succes Boekenmarkt Liberty Park Vensters op Venray Lotenverkoop Zonnebloem van start Dagboek van een slecht jaar Bijen- en imkermarkt Zomerfestival KBO Maashees PEEL EN MAAS Donderdag 2 augustus 2007 - Pagina 6 Grote belangstelling voor Klassiek op Locatie De honderden gasten op landgoed De Gun in Swolgen tijdens het vijfde concert in de serie Klassiek op Locatie hiel den hun adem in toen artis tiek leider Nard Reijnders de geheimen vertelde achter de viool waarop de jonge Russi sche virtuoos Kirill Troussov speelde. Iedere muziekliefhebber weet dat er een aantal vioolbouwers is geweest in de 17e en 18e eeuw die nooit meer geëvenaard zijn onder meer Guarneri, Amati en Stradivarius. De 25-jarige Kirill Troussov speelt op een Stradiva rius, gebouwd in 1702. Deze viool is in privébezit en ter beschikking gesteld aan Kirill. Het is gangbaar dat fondsen en personen die in het bezit zijn van dit soort waarde volle instrumenten deze voor een bepaalde tijd overdragen aan grote solisten, zodat zij deze kunnen bespelen. Het uitzonderlijke van dit instrument is bovendien dat de eerste uitvoering van het beroem de vioolconcert vanTsjaikovski in 1881 door de legendarische violist Adolf Brodsky werd gespeeld op deze Stradivarius.Vandaar dat men spreekt van Stradivarius-Brodsky. De waarde wordt geschat op 3,5 miljoen euro. Deze kostbare viool vormde samen met broer Kirill en zus Alexandra (piano) het middel punt van twee uitzonderlijke con certen in de fantastische half over dekte, carré-achtige voormalige koeienstal van de familie Kessels op het landgoed De Gun in Swol gen. Zaterdagavond was er een speciaal concert voor de Vrienden van.... Klassiek op Locatie en zon dagmiddag was het tweede con cert waar meer dan vierhonderd muziekliefhebbers op afkwamen. Dankzij de medewerking van fan fare Eendracht Meerlo konden op het allerlaatste moment nog enke le tientallen stoelen bijgezet wor den zodat iedereen een zitplaats had. Het concert in Swolgen was onder meer mogelijk dankzij de medewerking van het gemeente bestuur van Meerlo-Wanssum. Het concert was van zeer hoog niveau. Het duo speelde sonates van Mozart, Brahms en Richard Strauss en het publiek waardeerde dat niet alleen door ovationeel minutenlang applaus, maar ook door geroep en waarderende opmerkingen richting broer en Kirill en Alexandra in de Swol- gense 'concertzaal' zus. Het duo genoot zichtbaar en sprak na het concert zeer lovend over akoestiek, de bijzondere locatie en het geweldige publiek. "Fabelachtig was het hier", aldus Kirill Troussov, die zijn kostbare viool geen seconde uit het oog verloor en de organisatie meer dan eens bedankte voor dit klas sieke feestje in Swolgen. Onder de vele aanwezigen waren ook de Duitse pleegouders van Kirill. Jaren geleden heeft Kirill een paar jaar in Keulen gestudeerd en toen woonde hij bij deze familie. En zij waren zo onder de indruk van het optreden dat ze tijdens het concert zo nu en dan een traantje wegpinkten. De Vriendenclub van Klas siek op Locatie (KOL) is na enkele maanden al een groot succes. Voorzitter Wout Her mans van Vrienden van Klas siek op Locatie onthulde zater dagavond tijdens het eerste vriendenconcert in Swolgen dat al meer dan tweehon derd mensen lid zijn van deze club, die vooral in het leven is geroepen om de populai re concertserie Klassiek op Locatie nog meer financieel draagvlak te geven. En, zoals Hermans zei, de vrienden en vriendinnen van KOL dragen deze concertserie een warm hart toe, en zijn voor de orga nisatie de beste ambassadeurs. 'Ik ben beduusd door de vele reacties. We hadden allemaal zoiets van: de goede geest is uit de fles!", aldus Hermans. Hermans "De locatie van het eerste Vriendenconcert, kasteel landgoed de Gun in Swolgen, was gewoon top, romantisch en bijzonder: een typische Noord- Limburgse buitenplaats. Of, zoals je wilt, een boerenriddergoed, een parel in het stroom gebied van onze Maas." Vriend worden van Klassiek op Locatie betekent dat dertig euro per persoon per jaar wordt gedoneerd. Eens per jaar is er een speciaal vriendenconcert en de vrienden krijgen een pasje waarmee links en rechts aantrek kelijke kortingen worden gege ven. Zo kunnen de vrienden op vertoon van het pasje met 10% korting tijdens het seizoen gaan uiteten bij Hotel Asteria in Venray. Hotel Asteria sponsort overigens ook al twee jaar de overnachtin gen voor de internationale musici. De Vrienden van Klassiek op Loca tie hebben ook een deal gemaakt met vijf top restaurants in het Noord-Limburgse 'werkgebied'. Ze sponsoren elk twee couverts. De restaurants zijn het Maashotel in Broekhuizen, De Hamert in Wel- lerlooi, van Brienen in Well, Den Boogaard in Geijsteren en ten slot te eetcafé Tante Jet in Blitterswij- ck.Als blijk van waardering heeft het bestuur onder de 'bestaande' leden al twee couverts verloot. De andere couverts worden verloot onder die leden die vanaf nu een nieuw lid aanbrengen. Meer infor matie over de Vrienden van KOL en de mogelijkheid om aan te mel den op de website: www.klassie- koplocatie.nl In het Liberty Park in Over- loon wordt op zaterdag 4 augustus een boekenbeurs gehouden over de Tweede Wereldoorlog. De boekenbeurs wordt gehouden door de Docu- mentatiegroep 40-45. Deze vereniging werd in 1963 opge richt door geïnteresseerden in de Tweede Wereldoorlog. Veel leden hebben een uitge breide verzameling aangelegd van allerlei documenten en voor werpen uit de oorlogsjaren. Zij hebben in het verleden al vaak meegewerkt aan allerhande publi caties en exposities. Zo is ook de band ontstaan die het museum met de Documentatiegroep 40-45 al jaren heeft. Het belangrijkste doel van de vereniging is om de historische belangstelling voor de Tweede Wereldoorlog verder te vergroten. Is dat dan nog nodig, kan men zich afvragen. Naar de mening van het museum zal het onderwerp voor altijd een plaats hebben in de historische canon, die Nederland sinds enige tijd rij ker is. Maar het gevaar bestaat dat jonge generaties deze oorlogsja ren gaan zien als weliswaar een belangrijk keerpunt in de wereld geschiedenis, maar onvoldoende besef hebben van de ellende die de oorlog met zich mee bracht. "In de oorlog kwamen vierenvijftig miljoen mensen door oorlogshan delingen om het leven. Het is met name voor die jonge generaties belangrijk om zich te realiseren hoe dit allemaal kon gebeuren." Aldus een woordvoerder van het museum. In dat licht kan ook de boekenmarkt in het Overloonse museum worden bezien, omdat de laatste expliciet het informeren over de Tweede Wereldoorlog als belangrijkste doelstelling in haar vaandel heeft staan. Het museum werd vlak na de oorlog opgericht in een gebied waar in 1944 zwaar gevochten is tijdens de bevrijding van het zuiden van het land. Op de boekenbeurs zullen zowel hande laren als particuliere verzamelaars allerhande documenten aanbie den. Daarbij kan worden gedacht aan officiële papieren, zoals die verstrekt werden door de bezetter, maar ook aan kranten uit de oor logsjaren en boeken over de Twee de Wereldoorlog. De boekenmarkt vindt plaats in de nieuwe aula van het museum. Van 10.00 tot 18.00 uur is de beurs toegankelijk voor alle museumbezoekers. Vrijwilligers van de regionale Zonnebloemafdeling Venray verko pen van 13 tot en met 25 augus tus weer loten. De Nationale Zon nebloemloterij, die dit jaar voor de 39e keer wordt gehouden, is veel meer dan alleen een kansspel. Want wie aan de loterij meedoet, steunt het Zonnebloemwerk voor mensen die door leeftijd, ziekte of handicap een lichamelijke beperking hebben. Mensen die één of meer loten van 2 euro per stuk kopen dingen mee naar een van de 5.020 geldprijzen, waar onder de hoofdprijs van 15.000 euro In totaal zit er 164.000 euro in de prijzenpot. Verder zijn er twee nieuwe unieke prijzen te winnen: een fotosessie met Miss Onbeperkt Nederland, Roos Prorn- menschenckel en toegangskaarten voor het Zonnebloem Theatertour nee. Met de opbrengst organiseert de Zonnebloem tal van activitei ten, zoals dagtochten en diverse aangepaste vakanties waar jaarlijks heel veel zieken en gehandicapten van genieten. Bovendien leggen de ruim 38.500 vrijwilligers per jaar meer dan een miljoen bezoe ken af aan mensen die door ziekte of handicap aan huis gebonden zijn en behoefte hebben aan per soonlijke aandacht. Het mooie van deze loterij is dat een gedeelte van elk lot rechtstreeks naar de eigen afdeling gaat, waardoor de Zonne bloem waardevol werk kan doen voor zieken en gehandicapten. Hopelijk is dit een extra stimulans voor mensen om Zonnebloem- loten te kopen. De trekking van de Nationale Zonnebloemloterij wordt op 12 november verricht. De uitslag wordt bekendgemaakt via het speciale telefoonnummer 0900-0633, internet en teletekst. Mensen kunnen met een gerust hart Zonnebloemloten kopen. Dat blijkt uit het CBF-keurmerk, een garantiecertificaat van het Centraal Bureau Fondsenwerving voor goede doelen, waarover de Zonnebloem beschikt. Dit wordt uitgereikt aan fondsenwervende organisaties die op een verant woorde manier geld inzamelen. De Nationale Zonnebloemloterij is goedgekeurd door het Ministerie van Justitie. Overigens kan de regio Venray nog best nieuwe vrijwilli gers gebruiken. Dit komt omdat de behoefte aan het werk van de Zon nebloem blijft stijgen. Mensen die regelmatig bij een zieke of gehan dicapte op bezoek willen gaan of mee willen helpen bij diverse acti viteiten zijn uiteraard van harte welkom. Voor meer informatie over het plaatselijke Zonnebloem- werk in Venray kan men contact opnemen met mevrouw Will Wel les via tel. (0478)630143. Muzikale middag Op De Servaashof in Venray vindt zondag 5 augustus van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale middag plaats met een optreden van orkest De Vagenbonden. Dit orkest bestaat uit twee accordeo nisten, een gitarist, een drummer en een zanger. Ze brengen muziek ten gehore van toen en nu. Belang stellenden zijn van harte welkom in het restaurant Le Tambourin op de Servaashof aan de Stations weg in Venray. De organisatie is in handen van het Intern Activi teiten Centrum en restaurant Le Tambourin van de GGZ Noord- en Midden-Limburg Boekrecensie in Peel en Maas Een ouder wordende schrij ver werkt aan een boek geti teld Uitgesproken meningen waarvoor hij gevraagd is een aantal artikelen te leveren. Hij schrijft over actuele zaken als Al-Qaida en Guantanamo, maar ook over zijn lichaam, muziek en vormgeving. Het is een kans om zijn grootste zor gen wereldkundig te maken. In de wasserette van zijn appar tementencomplex komt de schrij ver een charmante vrouw tegen. Wanneer hij ontdekt dat ze 'tussen twee banen zit', beweert hij dat zijn ogen hem in de steek laten en biedt haar werk aan als typiste van zijn manuscript. Anya interesseert zich niet voor politiek, maar het werk zorgt voor afleiding, net als de overduidelijke en niet onwel kome gevoelens die de schrijver voor haar koestert. Anya's vriend Alan, een beleg gingsadviseur, heeft zo zijn beden kingen tegen de tijd die zijn mooie vriendin met deze oude wereld verbeteraar doorbrengt. Nadat hij zich levendig voor diens zaken is gaan interesseren, bedenkt Alan een misdadig plan. Op geraffineerde wijze weeft Coetzee in Dagboek van een slecht jaar de bijdragen aan het boek Uitgesproken menin gen door het verhaal van Anya en Alan en de oude schrijver. Zijn dag boekfragmenten in deze roman zijn persoonlijk en ontroerend. Dagboek van een slecht jaar is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 22,90 euro. Onder de titel Vensters op Venray loopt tot en met 28 oktober 2007 in Museum 't Freulekeshuus een tentoon stelling over Venrayse zon dagsschilders die actief zijn geweest in de jaren '30-'50. Op de tentoonstelling is een ruime keuze te zien van wer ken van veertien Venrayse schilders. Peel en Maas stelt in een nieuwe serie de kun stenaars en hun werken aan u voor. In deel 6: Paul Beunen, alias broeder Ulpius Paul Beunen, die zijn moeder verloor toen hij 11 jaar oud was, meldt zich op 15-jarige leeftijd bij de Broeders van Liefde en komt als juvenist terecht op Eikenburg in Eindhoven. In 1920 vertrekt hij naar Gent (B) om zijn postulaat en daaropvolgend noviciaat te doen. In 1921 - hij is dan net 18 jaar - wordt hij als lid in de Congregatie van de Broeders van Liefde opge nomen en krijgt de naam broeder Ulpius. Hij komt te werken in een drukkerij van de broeders in Turn hout. Vervolgens werkt hij van 1926 tot 1946 in de verpleging in Sint-Servatius in Venray, waar hij in 1932 het diploma zieken verpleging behaalt. In deze peri ode ontwikkelt hij zijn hobby van tekenen en schilderen en van foto grafie.Tijdens de oorlog schildert hij samen met Arnold Theuws, die schilder was op Sint-Servatius. Op de vrije zaterdagmiddagen trek ken zij er regelmatig samen op uit om landschappen en boerderijen De imkerverenigingen Deurne- Asten-Someren houdt op zondag 5 augustus in samenwerking met Staatsbosbeheer een bijen- en imkermarkt rondom bezoekers centrum Mijl op Zeven. De infor matiemarkt is niet alleen interes sant voor imkers, maar ook voor iedereen die meer wil weten over bijen, hommels en solitaire bijen. De activiteit start om 10.30 uur en duurt tot 17.00 uur. Om 11.00 uur houdt Staatsbosbeheer een begeleide thema-excursie over insecten. Alle activiteiten starten bij het bezoekerscentrum aan de Moostdijk in Ospel. Opgave voor de excursie is gewenst en kan via tel. (0495)641497. De samen werkende imkerverenigingen uit Deurne, Asten en Someren zet ten zich in voor het promoten en het behouden van het bijzondere ambacht van imker. Reden om op zichzelf op zondag 5 augustus te presenteren tijdens een informa tie bijen- en imkermarkt rondom bezoekerscentrum Mijl op Zeven. Iedereen die geïnteresseerd is in het nijvere bijenvolk kan een kijkje komen nemen en gratis de stands bezoeken. Voor de imker is er een stand met alle imkerbeno digdheden. Er is informatie over selectie en kunstmatige insemi natie en een presentatie van de aangepaste 'Golz-kast' voor de imker die zijn rug wil sparen en/ of niet meer goed kan bukken. Verder is er aandacht voor nieuwe ontwikkelingen in de imkerij. Er is zelfs een speciale stand waarin innovaties in de imkerij gepresen teerd zullen worden. Imkers die zelf ook iets interessants hebben bedacht en dit wil delen met col lega-imkers kunnen dit doorgeven via tleender@planet.nl. Daarnaast zijn er observatiekasten voor bijen en hommels en er is een mobiele insectenmuur te bekijken. De medische ontwikkelingen in de apitherapie, bijensteektherapie en propolis worden getoond en natuurlijk worden er verschillende soorten bijenproducten verkocht. Naast een bezoek aan de imker markt kunnen bezoekers van Mijl op Zeven deelnemen aan een thema-excursie over insecten. De Peelgidsen van Staatsbosbeheer tonen dat insecten interessante en bovendien heel nuttige dieren zijn die een onmisbare functie in de natuur hebben. Insecten vor men de meest soortrijke klasse in het dierenrijk. Ongeveer 70 procent van de ruim een miljoen beschreven diersoorten behoort tot de insectenwereld. In Natio naal Park De Groote Peel zijn veel libellen, juffers en vlindersoorten te bewonderen. Daarnaast zijn de solitaire bijen en niet te vergeten de muggen, vaste bewoners van dit voormalige hoogveengebied. Vanaf 13.00 uur is er in de bijenhal op de gele route uitleg en wordt de bij- en heikist gedemonstreerd. Voor de excursie op zondag morgen dient men zich telefo nisch aan te melden bij het bezoe kerscentrum Mijl op Zeven via bovenstaand telefoonnummer. Het bezoekerscentrum van Staats bosbeheer ligt aan de Moostdijk in Ospel en is in augustus van maan dag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Op woens dagavond tot 19.00 uur.Voor meer informatie en een compleet activi teitenoverzicht kan men kijken op www.staatsbosbeheer.nl. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo zijn op zondagmiddag 5 augustus leden van het Dionysos- gilde te gast. Zij laten bezoekers kennismaken met het bierbrouw- proces en de hulpmiddelen en grondstoffen die daarvoor nodig zijn. Ook zijn enkele zelfgemaakte bieren te proeven. Bezoekers kun nen tevens de expositie Klokken en Klokkenmakers bezichtigen. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bij zondere activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op ande re tijden terecht. Zie ook www. delocht.nl. Op donderdag 28 juni ging het zomerfestival ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van KBO Maashees van start met een demonstratie Meer Bewegen voor Ouderen, badminton voor 55+ en demonstratie/ proefles koersbal- len. Op dinsdag 2 juli vertrokken 26 fietsers in de stromende regen richting Arcen. In ijssalon Cleevers verwelkomden de 30 senioren en de chauffeurs de verregende fiet sers met een warm applaus. Ook tijdens de boottocht op de Maas bleef het regenen. In Well stonden de 'taxirijders' alweer klaar en ook de fietsers zetten er weer vaart in richting Maashees. De maandagavonden 9,16 en 23 juli waren gereserveerd voor de straatcompetitie jeu de boules. Hoewel gehoopt werd op deelna me van jongeren deden er alleen 50-plussers mee. Harry de Ruijter en Rein Franssen, beiden ervaren koersballers, wonnen het toernooi en keerden met een prachtige beker huiswaarts. De tweede prijs was voor Riek en Louis van Osch- Lommen en de derde prijs werd gewonnen doorAddy en Wim Wil- lems. Het zomerfestival duurt nog tot 20 september. Op 5 augustus is de Kapellen-familie-fietstocht gepland met aansluitend een dorpsbarbecue op het Plein. in de omgeving te tekenen of te schilderen. In 1946 wordt hij over geplaatst naar het juvenaat Eiken burg te eindhoven waar hij werkt als surveillant. In 1948 keert hij terug naar Sint-Servatius en blijft hier tot 1956. Hij gaat dan weer naar Eikenburg en keert niet meer naar Venray terug. Op de exposi tie zijn van de oorlogperiode een aquarel te zien van een karweg met een bruggetje en verder een tweetal vlot geschilderde olieverf schilderijen van boerderijtjes; van zijn periode in de vijftiger jaren is er een aquarel met een gezicht op Venray met de ruïne van de Grote Kerk en een gezicht op Veltum. Deze expositie laat het Venray van toen zien, de tijd van vóór de oorlog en vóór de massale uitbrei ding van de Venrayse wijken. Voor veel Venraynaren zijn de olieverf schilderijen, aquarellen, potlood- en pentekeningen een feest van herkenning. In een brochure is van elke schilder een kort levens verhaal opgenomen. Museum 't Freulekeshuus is te bezoeken op woensdag-, zaterdag- en zondag middag van 14.00 tot 17.00 uur. Buiten de normale openingstijden kan men na afspraak ook met groe pen terecht.Tel. (0478)583880. ,M. Coetzee/lfl Kunst Cultuur ^OTECHWCM"- roman

Peel en Maas | 2007 | | pagina 6